Pohlaví
U myší se pozná pohlaví poměrně snadno, a to podle vzdálenosti vyústění řitního a pohlavního otvoru, tedy podle šířky tzv. hrázky.
U samce jsou tyto dva otvory od sebe poměrně vzdálené. Navíc jsou u něj jasně zřetelná varlata mnohdy již v 16 dnech věku.
Naproti tomu u samice jsou oba otvory vždy v bezprostřední blízkosti a též jsou již v mladém věku velmi dobře zřetelné bradavky.
Rozmnožování
Do chovu zařazujeme zvířata ve věku minimálně 3 měsíců, kdy jsou již fyzicky dospělá (pohlavní dospělost nástává, jako u většiny savců, mnohem dříve než fyzická). Důležitá je ale především celková kondice zvířete. Zejména pak váha. Obecně se nedoporučuje krýt samici pod 35g. Důvodem jsou možné komplikace během březosti a porodu. Častým problémem je i tvorba mléka v období kojení.
Období březosti
Březost trvá 19 -21 dní. Ve vrhu se obvykle rodí 4 - 15 mláďat, ale může to být i více. To zavisí především na celkovém stavu zvířete.
Březí samici je vhodné ponechat ve skupině, popřípadě ji do samostatného boxu přidat kamarádku. Nebude vystresovaná samotou a další samice, nejlépe zkušená matka, může být nápomocná.
Během březosti je nutné samici dopřát krmení bohaté na bílkoviny a tuk. Je možné také přidat vitamínový komplex (ideálně s obsahem vápníku).
První dny
Přibližně 14 dní od porodu jsou mláďata naprosto závislá na matce. Ta je po dobu přibližně 3 týdnů kojí mateřským mlékem. Pečuje nejen o jejich čistotu a bezpečí, ale i socializaci. To je jeden z důvodů proč by zejména mladé samice neměli rodit zcela osamocené.
Behěm prvního týdne není vhodné samici do hnízda sahat. Mohla by ze stresu mláďata zabít. Je to přirozené chování a ani při 100% klidu se tomu mnohdy nelze vyhnout.
3 dny - začíná růst srsti, často lze rozeznat barevnou kresbu a barvu očí
7 dní - pohyb v kruhu
10 dní - srst je plně vyvinutá
14 dní - otevírají se oči a uši, mláďata začínají jevit zájem o pevnou stravu
16 dní - mláďata skáčou! buďte opatrní při manipulaci, brzy je to přejde
21 dní - mláďata jsou plně soběstačná a pohlavně vyspělá, je nutné samce v nejbližší době oddělit od samic
Etický a kontrolovaný chov
Je třeba si uvědomit, že počet vrhů se podepisuje na celkové kondici matky. Proto je vhodné uvážit kdy a za jakých podmínek samici krýt a především jaký je Váš záměr. Chovatelé po celé republice odchovávají zdravá zvířata, která jsou od útlého zvyklá na lidskou ruku a skvěle socializovaná.
Odchov mláďat doma není tím nejlepším způsobem jak rozšířit svou smečku. Pro začátek je dobré prečíst si některý ze článků od zkušených chovatelů (např. zde) a položit si pár základních otázek.
Proč jsem se rozhodl si mláďata pořídit?
Dokážu se postarat i o velký počet mláďat?
Mám dostatek ubikací pro samce, kteří musí být ubytovaní po jednom?
Mám dostatek času, prostředků a prostoru?
Jsou moje myšky zdravé?
Je samice v tak dobré kondici, že je vhodné ji krýt?
Mám dostatek zkušeností s chovem?
Dokážu všem mláďatům zajistit kvalitní a spokojenou budoucnost?
Neni snazší pořídit si zdravého vymazleného kamaráda od chovatele?
Rozhodnutí je samozřejmě na Vás, ale je na místě tyto možnosti zvážit a uvědomit si, že příchod nových myšek na svět je sice skvělý zážitek, ale také obrovská zodpovědnost.