|
|
ZajímavostiProč je lepší osmáky chovat minimálně po dvou http://www.geo.de/GEO/mensch/medizin/1659.html# Překlad: Neuropsychologie: Bez lásky mozek chřadne Trvalá izolace od rodičů a sourozenců vede u osmáků k poškození nervového systému. A jak se zdá, je tomu tak i u lidí.
Lidský mozek je v dětském věku obzvláště přizpůsobivý a obzvláště zranitelný. Jaké následky mohou mít traumatické zážitky v tomto období, pozorovali psychlogové na dětech, které vyrůstaly bez jakékoliv blízké osoby v dětských domovech. Emocionálně zanedbaní chlapci a dívky ve svém kognitivním (pozn. všechny poznávací procesy jako vnímání, cítění, představivost, kreativita, paměť, myšlení,…) a duševním vývoji dramaticky zaostávali.
Neurobioložka Anna Katharina Braun z magdeburské univerzity teď může, minimálně na pokusech na zvířatech, dokázat, že nedostatek citové podpory zanechává zřetelné stopy na jemně tkané síti nervů v mozku. Dokázala dokonce pořídit anatomický obrázek těchto poruch v chování.
Pro svoji studii chovala magdeburská badatelka osmáky. Tito hlodavci velcí jako křeček se pro takový výzkum hodí lépe než laboratorní potkani, neboť přicházejí – stejně jako lidské děti – na svět s otevřenýma očima a ušima a na výchově mladých osmáků se podílí také otec.
Braunová a její spolupracovníci oddělili potomky třikrát denně na hodinu od rodičů a sourozenců. Když vědci analyzovali hladiny dopaminu a serotoninu (tzv. hormony štěstí) dočasně izolovaných zvířat, zjistili, že se výrazně změnily.
„Pozorovaná hladina podráždění buněk v předním mozku se, obzvláště v tak zvaném cingulu, vychýlila z rovnováhy“, říká Anna Katharina Braun. Cingulum je přitom hlavní část mozku, v které vnímáme a interpretujeme emoce. U lidí už je přitom dokázáno, že dlouhodobý nižší výskyt serotoninu v mozku způsobuje deprese.
Překvapující pro vědce bylo, že mozek opuštěných osmáků vykázal ne méně, ale více spojů mezi nervovými buňkami než u jejich příbuzných, kteří vyrostli nerušeně v rodinném prostředí. Badatelé vysvětlují tento objev tak, že správný výběr a kvalita synapsí (nervová spojení) je pro efektivní funkci mozku důležitější než počet synapsí. Ty jsou tvořeny v nadbytečném množství. Ale jen ty, které jsou používány často, se stabilizují. Zbytek spojení zanikne. A právě tato optimalizace nervových drah je u izolovaných zvířat narušena. (pozn. když je synapsí moc, mozek aktivuje víc neuronů, než je zdrávo a je přetížen. Výsledkem může být například hyperaktivita.)
Vědci vypozorovali, že osmáci odtržení od rodičů pobíhali v cizím prostředí rozčileně sem a tam a působili hyperaktivně. Když jim přes mikrofon pustili hlas jejich matky, ignorovali ho. Oproti tomu osmáci, kteří vyrostli nerušeně v rodinném prostředí, se při zaslechnutí matčina hlasu uklidnili.
A s těmito výsledky vychází najevo ohromující parelela mezi moderní neurobiologií a psychoanalýzou: v obou oborech platí, ze vlivy působící na člověka v dětství, především dezolátní vztah k rodičům, mohou vyvolat poruchy chování. Sigmundu Freudovi, který ve svém mládí také zabýval ontogenetickým výzkumem mozku, by se toto zjištění jistě velmi líbilo.
přeložila anhelli Článek o tom, kterak osmáci dokázali, že jsou náramně chytří http://www.lidovky.cz/hlodavci-s-hrabemi-meni-ucebnice-dnh-/ln_veda.asp?c=A080326_220113_ln_veda_nev Výživa Super německá stránka snad o všech hlodavcích. Je tu úžasný článek, kde je popsán výskyt vitamínů a minerálů v trávě a zelenině: http://www.rodent-info.net/futterkonzept.htm Zahraniční fóra http://www.degupedia.de/forum/ Srovnání osmáčích a činčilích komerčních krmiv a pelet Jednoznačný vítěz je Complete Chinchilla. Ovšem když tak pozoruju ty hodnoty, napadá mě, že by bylo možné používat i prémiová peletová krmiva pro králíky (Cuni Complete, Genesis, Kiki Premium Adult), která mají obdobné složení (některá dokonce i přes 20% vlákniny a míň tuku a neobsahují cukry a ovoce). Pokud není v Poznámce napsáno jinak, je složení OK. Seřazeno podle obsahu vlákniny. Pokud se obsah vlákniny shoduje, bylo přihlédnuto k obsahu a složení. Vysvětlivky: ve složení = v granulích
Srovnání: Prémiové směsky pro králíky
|