Osmák deguPořizujeme osmákyBydleníNemociVeteriny

 JídelníčekZvukyRozmnožováníZajímavosti

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy


E-mail

Zvuky

http://www.octodons.ch/index.php/Degusprache (z www.octodons.ch)

(Pokud si otevřete výše zmíněný švýcarský odkaz, tak se na stránce zorientujete pomocí výrazů v závorkách za českým překladem. K otevření souborů potřebujete přehrávač schopný přehrát soubory s příponou ogg.)

Překlad:

Osmáčí řeč

Osmáci jsou maximálně sociální zvířata. Tomu odpovídá i obsáhlost a rozmanitost jejich zvukových projevů a jejich chování.
 
Všední den u osmáků (Degualltag)
Hlodání mříží, hlodání větví, cvrlikání při kontaktu čumáčky a jiné projevy osmáků. Krátký pohled do ruchu přátelské atmosféry u osmáků.
 
Rozladěnost (Aufmuckern)
Tichý, vysoký zvuk, který znamená, že osmáka něco rozladilo.
 
Poplach (Alarm)
Typický varovný pokřik osmáků. Když ho osmák vydá, běží se všichni osmáci schovat do nory.
 
Vození se na zádech (Aufreiten)
Jeden osmák „nasedne“ na druhého a pokouší se na něm „vozit“. U toho osmáci prudce popiskují a vrzou. Toto chování je projevem dominance – „jezdec“ dokazuje „koníkovi“ svoji nadřazenost.
 
Přivítání v hnízdě (Begrüssung im Nest)
Osmák přichází do hnízda, kde se už nacházejí ostatní osmáci, a při tom spolu intenzivně komunikují, cvrlikají a kontaktují se čumáčky. Osmáci v hnízdě pískají spokojeností.
 
Péče o kožíšek (Fellpflege)
Vzájemné opečovávání kožíšku je důležitá součást sociálního chování osmáků.
 
Pískání (Fiepsen)
Tyto zvuky jsou velmi tiché. Osmáci je vydávají, když se k sobě tulí v hnízdě a cítí se dobře.
 
Povrzávání (Muckern)
Tyto tiché zvuky osmáci vydávají, když jsou spokojení a když odpočívají.
 
Bezhlasé povrzávání (Stimmloses Muckern)

Kvíkání (Quietscheln)
Tento zvuk se vyskytuje často v kombinaci s trylkováním a cvrlikáním při intenzivní a bouřlivé vzájemné očistě.
 
Kvíkavé pískání (Quietsch-Fiepsen)
Kvíkavé trylkování se zintenzivňuje a přechází do pískání.
 
Osobní hygiena (Körperpflege)
Ani tato činnost se neobejde úplně bez řečí. Tyto zvuky osmáci vydávají, když provozují svojí osobní hygienu.
 
Hádka (Streit)
Když se osmáci hádají, zní to značně komicky, protože se jedná o směsici fňukání a vyhrožování. Většinou osmáci začínají s jemnými jakoby fňukacími tóny, které zní jako cvrlikání ptáka a vyústí ve vzteklé nadávání druhému osmákovi. Osmáci jsou agresivně naladěni a připraveni zaútočit jak na jiného osmáka, tak na „zlý“ prst chovatele, který je tak rozčílil. V nebezpečí je především prst, protože jiného osmáka navztekaný osmák jenom štípne a nekousne.
 
Cvrlikání (Zwirp)
Trylkování podobné cvrlikání ptáků.
 

Cvakání zuby a podobné zvuky

Cvakání zuby (Zähneklappern)

Cvakání zuby může být jak výraz spokojenosti, tak projev agrese. Prtože jsou tyto dvě situace naprosto protikladné, snadno poznáme, co tím osmák myslí. Tato nahrávka pochází od klidného a spokojeného osmáka.

 

Vrzání zuby (Zähneknirschen)
Vrzání zuby je známkou spokojenosti. Kromě toho si tím osmáci brousí své řezáky, které se při intenzivním hlodání opotřebovávají a narušují a tímto si je osmáci srovnávají.

 

Vrzáni zuby a cvrlikání (Zähne knirschen und Zwirp)

 

Očichávání a cvrlikání (Schnupfen und Zwirp)
 

Jiné zvuky

Hlodání mříží (Gitternagen)
Mnoho osmáků, kteří jsou chování v klecích, hlodá mříže. Tento zvuk je velmi únavný a na nervy jdoucí, protože osmák může mříže hlodat monotónně hodiny a hodiny. Je to výraz toho, že je osmák nespokojený – nemá se v klecím čím zaměstnat nebo má malou klec. (pozn. Mně toto dělala Princezna, když s Torpédem bydlely samy. Teď, když je jich v kleci pět, už mříže nehlodá.)
 
Hlodání dřeva (Holznagen)
Osmáci potřebují hlodat, a proto je důležité, aby se mohli na dřevu realizovat. K tomu jsou vhodné čerstvé větve nebo dřevěný inventář ubikace:)
 
Hlodání kartónu (Kartonnagen)
Kartón nebo papír osmáci likvidují velice radi. Velmi oblíbené jsou kobercové role (role, na kterých jsou namotány koberce a které člověk často dostane zdarma, když se zeptá).
 
Šustění papíru (Papierrascheln)
Noviny a papír jsou u osmáků velmi oblíbené. Jsou vhodné jako podestýlka a osmáci se rádi zaměstnávají tím, že je trhají na malé kousky a vystýlají si jimi hnízdo.
 
Pád z výšky (Herunterfallen)
Tak to zní(žuchne), když osmák spadne z výšky. Ve správně zařízené kleci to není nikterak tragické. Správně zařízená klec by neměla mít místo, odkud může osmák spadnout příliš zvysoka a neměly by v ní být ani žádné ostré předměty, o které se může osmák při pádu zranit. Malé pády patří ke každodennímu životu osmáků. Pokud ale osmáci přistanou do měkké podestýlky, pak je to přistání šetrné a oni pád přestojí bez úhony.

anhelli