Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Kastrace samiček

V české republice je zatím malé procento veterinářů, kteří mají praktické zkušenosti s kastrací samiček. Kastrace samiček je na rozdíl od kastrace samečků, kdy se jedná v podstatě o „povrchový zákrok“, poměrně vážnou operací. V plné narkóze se odstraňuje děloha i vaječníky, po kastraci zústává 5-10 cm dlouhá jizva na oholeném bříšku, která se hojí 2-3 týdny.


Proč kastrovat?

Vzhledem k obecné nezkušenosti českých veterinářů je jediným důvodem, proč kastrovat králičí samičku prevence proti rakovině. Podle výzkumu, který provedl v roce 1958 Harry S. Greene, je rakovina dělohy nejčastější forma rakoviny u králíků. Studie prokázala, že ve 2-3 letech trpí rakovinou dělohy 4% samic a ve věku 4-5 let jich je až 80%. Dr. Adams posléze v r. 1962 ve své studii prokázal, že rakovina vzniká u uvedeného procenta samic bez ohledu na to, jestli měla samice mladé.

Až bude v české republice dostatečný počet kvalifikovaných veterinářů, kteří budou mít praktické zkušenosti s úspěšnou kastrací samiček, může se důvodem pro kastraci stát i agresivita a nečistotnost v pubertě.


Kde kastrovat?

V současné době doporučujeme všem majitelům samiček, kteří se rozhodnou pro preventivní kastraci samičky, aby se obrátili na Fakultu veterinárního lékařství v Brně. Zde se tým odborníků na králíčky s nespočetnými zkušenostmi s kastrací určitě bezpečně o králinku postará a poskytne ji maximální péči.


Kolik to stojí?

Na klinice fakulty veterinárního lékařství v Brně se cena samotného zákroku pohybuje do 2000 Kč a případných předoperačních testů kolem 1000 Kč. U králinky starší 2 let si tedy připravte celkem zhruba 3000 Kč. Ceny jsou skutečně orientační.


Kdy kastrovat?

Kastrovat lze králinku, která dosáhne pohlavní dospělosti a to je kolem 5-6 měsíců. Do věku 2 let je operace většinou bez problémů a komplikací. U králinek starších 2 let budou pravděpodobně provedena předoperační vyšetření (krevní testy) a až ve chvíli, kdy všechny testy potvrdí, že je králinka jinak zdravá, provedou operaci. Kastrovat králinky starší 6 let se nedoporučuje.


Svou zkušenost s Matyldinou kastrací jsem zaznamenala a tuto fotodokumentaci najdete zde.Zdroj faktů (anglicky):
http://www.geocities.com/Heartland/Valley/1155/UC.html
http://www.houserabbit.co.uk/rwf/articles/uterine.htm

Kastrace v obrazech (anglicky):
samečků
http://www.lbah.com/rabbits/rabbit_neuter.htm

samiček
http://lbah.com/rabbits/rabbit_spay.htm#intro

Konkrétní zkušenost Arniky:
https://www.kralici.cz/pages.asp?f=kastrace-samic


Autor: Tereza Říhová (Halibeli)
Copyright © 2007