Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Klíšťata


Slunečné počasí přímo láká k tomu, vzít králíčka na zahradu nebo do přírody. I když se vám podaří najít místo, kde vás neobtěžují psi, neohrožují auta a vegetace neprošla chemickým čištěním zemědělského podniku proti škůdcům, přece na vašeho ušáka číhá nebezpečí - klíště. Od jara do podzimu se klíšťaty travnaté plochy jen hemží a ani na vlastní zahradě nejste v bezpečí.

Klíšťata a králíci

Králíci působí na klíštata jako magnet. Částečnou ochranu jim poskytuje hustý kožíšek, který znemožňuje klíštěti dostat se až na kůži na většině povrchu těla. Právě proto se klíšťata nejčastěji přisají na méně ochlupených částech těla - kolem očí, uší a čumáčku.

 

Prevence

Proti napadením klíšťaty bychom měli králíka chránit preventivně. Na trhu existuje spousta výrobků, které jsou určeny právě k tomuto účelu. Vhodné přípravky jsou pro králíky netoxické a nevadí jejich případné slízání při čištění. Často obsahují účinnou látku permethrinum, která je vysoce toxická pro kočky, ale pro králíky je neškodná!
V každém případě po každém venčení králíčkovi zkontrolujte oblast očí, uší a čumáčku, abyste případná klíšťata zavčas odhalili.

Vhodné přípravky

  • Spreje
    • Nejběžněji sehnatelné přípravky jsou ve formě spreje
    • Aplikují se po celém těle králíka dle návodu
    • Jedna aplikace vydrží řádově týdny, vždy dle příbalového letáku
      Nejčastěji k dostání: Arpalit neo - sprej, Diffusil...
Výhody  Nevýhody
Aplikace je snadná, přípravky lze použít i na jiné parazity (blechy, vši...). Králíci se mohou bát syčivého zvuku.
Lze použít i na klece a jiné vybavení domácnosti. Pokud králík nespolupracuje, je aplikace např. na břicho problematická.
Odpuzuje klíšťata dříve než se zapijí.  
TIP! Na ochránění hlavy stačí lehce přejet rukama vlhkýma od spreje.
  • Pěny
    • Aplikují se po celém těle králíka, pěna se vtírá do kožíšku
    • Jedna aplikace vydrží řádově týdny
    • Nejčastěji k dostání: Arpalit Neo - pěna
Výhody  Nevýhody
Aplikace je velmi snadná (králíka jen hladíte), přípravky lze použít i na jiné parazity (blechy, vši...). Nelze použít na klece a jiné vybavení domácnosti.
Odpuzuje klíšťata dříve než se zapijí. Pokud králík nespolupracuje, je aplikace např. na břicho problematická.
  • Spot-on
    • Aplikuje se v jedné dávce za krk
    • Nejčastěji k dostání: Advantix
Výhody  Nevýhody
Aplikace je snadná a rychlá, králík spolupracuje, lze použít i na jiné parazity (blechy, vši...). Možný výskyt alergické reakce (nejčastěji Advantix)
Jedna aplikace vydrží několik týdnů, déle než předchozí typy. Protože se dostává do krve, je nutné pečlivě vybírat přípravek, abychom králíka neotrávili.
  Mnohem dražší než předchozí typy.

 Nevhodné přípravky

  • Obojky proti parazitům
    • Obojky proti klíšťatům nejsou rozhodně určeny pro použití u králíka 
  • Účinná látka Fipronilum
    • Nejvíce otrav bylo u králíků zaznamenáno při používání spot-on přípravku obsahující fipronilum - nejběžněji Frontline. Důrazně tedy varujeme před používáním přípravků postavených na této účinné látce.

Kde sehnat vhodné přípravky?

Poptejte se ve zverimexu, lékárně, která vede veterinární přípravky, nebo u veterináře. Veterinář či lékárny by vám taktéž měli být schopni vámi preferovaný přípravek objednat. Vždy ale pečlivě čtěte obal, nebo si se sebou vezměte seznam vhodných produktů. I veterinář vám z nevědomosti může doporučit přípravek, kterým svého ušáka můžete otrávit. Pokud ale půjdete nakupovat přípravek proti klíšťatům řádně připraveni, jistě se vám podaří dobře vybrat.

TIP! Vždy když kupujeme přípravek, který chceme aplikovat na králíka, měli bychom si pozorně přečíst sdělení na obale a vybrat jen takové přípravky, které jsou vysloveně pro králíky určeny.

Co dělat s přisátým klíštětem

Pokud už se na králíčka klíště přisaje, je nutné jej sundat. Pomoci vám může speciální pinzeta, která se k tomuto účelu prodává. Protože se ale klíšťata velmi často zapíjí kolem očí, je nutné zvážit, zda si na sundání klíštěte z takového místa troufáme (navíc pokud králík nespolupracuje). V žádném případě není ostuda zajít s klíšťaty k veterináři. Po sundání klíštěte je vhodné místo ošetřit vatovou tyčinou namočenou v neštiplavé dezinfekci, např. betadine.

Místo, kde bylo přisáté klíště nadále kontrolujeme, a pokud by začalo výrazně rudnout, nebo otékat, navštívíme veterináře.

Copyright © 22.5. 2012 kralici.cz
Autor: Mirka Plachá (Salla)

V článku byly použity obrázky z alb uživatelů:
Péťa a Bertík