|
|
Koupat králíka?Často bývá v diskuzi pokládán dotaz, jestli se králíčci mohou koupat. Odpověď je: Králíci se NESMÍ koupat, pokud nám to nenařídí veterinář v případě např. léčby plísně. Králíci jsou čistotná zvířátka, která si celý kožíšek a všechny části těla umí očistit sama. Pokud máme pocit, že by králíček okoupat potřeboval, měli bychom se zamyslet nad tím, co se nám nezdá:
![]() Jiné důvody znečištění králíkova kožíšku
Pokud má králíček špinavý zadeček jednorázově (např. kvůli dietní chybě) a netváří se, že by si to chtěl sám umýt, můžeme mu zadeček otřít vlhkým hadříkem nebo houbičkou.
Pokud králíkovi na kožíšku ulpí látka, která by mu mohla po požití ublížit (saponát či jiná chemikálie, motorový olej apod.) tak si vezmeme vlhký hadřík a králíkovi látku ze srsti vytíráme tak dlouho, dokud nemá kožíšek zase čistý.
Případně můžeme použít suchý šampon na rostlinné bázi (např. suchý šampon od Trixie). Tyto šampony jsou vyrobeny ze škrobu, který je pro zvířata neškodný, saje tuky, nabalí na sebe nečistoty a z kožíšku se dá lehce vykartáčovat. Pokud je srst znečištěná více, je potřeba aplikaci zopakovat.
Od hlíny se králík očistí sám!
Ve zverimexu jsem viděl klasický šampon a prodavačka mi tvrdila, že je určený právě pro králíky. Co to má znamenat?
Ve zverimexech můžeme častokrát vidět šampony určené pro „králíky a hlodavce“, ale vězte, že tyto šampony nejsou v případě králíků ničím jiným než komerčním tahem. Výrobci jsou ochotni vyrobit kdeco, jen když to budou lidé kupovat. Koupat můžeme jednou za čas morče (třeba v rámci výstavy nebo protože se, prasátko, rádo povaluje v načuraném a smrdí) – králíka nekoupeme z nezdravotních důvodů NIKDY.
Můj králík má plíseň a veterinář nám dal přípravek, ve kterém ho máme koupat. Jak na to?
Tuto akci je vhodné provádět ve dvou lidech. Jeden králíka drží, aby si v případě paniky neublížil třeba pokusem vyskočit z vany, a druhý králíka omývá. Na dno vany si napustíme trochu teplé vody (teplotu vody vyzkoušíme na předloktí), králíka do vody posadíme, jeden ho pevně drží a druhý ho opatrně namáčí rukou. Dáme veliký pozor, aby se mu voda nedostala do uší, očí nebo čumáčku. Pak naneseme léčebný prostředek a pečlivě ho čistou vodou ze srsti zase vymyjeme. Králíka vytřeme v ručníku do sucha a opatrně (aby nebyl vzduch moc horký) ho dosušíme fénem tak, že srst chráníme rukou. Pokud by se králík hučení fénu bál, můžeme mu zakrýt hlavičku ručníkem.
Králíka koupeme pouze tehdy, když nám to doporučí veterinář v rámci léčby kožní choroby!
Proč králíka nekoupat?
Nikdy králíka nekoupeme jen tak pro vlastní potěšení, protože je to pro něj maximálně stresující situace. Králík v přírodě dobrovolně do rybníka nevleze, nemá vodu rád a není důvodu, proč bychom ho měli my přesvědčovat o opaku. Už se dokonce vyskytly případy, kdy králíček po vykoupání ztratil k majiteli důvěru a ten si ji i několik měsíců musel získávat zpět.
Na serveru YouTube můžeme častokrát vidět „zábavná videa v bazénu plavajících králíků“. V případě, že se vám snad líbí, je doporučuju prozkoumat blíže – obvykle leží králík strnule na hladině, oči vytřeštěné a hrůzou téměř ani nedýše, případně se v panice snaží dostat z bazénu ven a lidé ho odstrkují od břehu a mají z toho náramnou legraci. Toto už podle mě hraničí s týráním zvířat.
Co je ovšem zásadnější než ztráta důvěry je riziko prochladnutí. Králičí srst sestává ze tří vrstev. Pokud se namočí jenom svrchní vrstva, kožíšek uschne rychle, ale pokud se králíkovi voda dostane až na tělo, spodní vrstva srsti (podsada-vlníky) se nasákne jako houba a kožíšek špatně schne. Králíkovi tak hrozí prochlazení, které může skončit rýmou nebo dokonce zápalem plic, na který může králík umřít!
Venku je horko a chtěl bych králíčka osvěžit. Co pro něj mohu udělat?
Pokud chceme králíčkovi v parných letních dnech ulevit, můžeme se inspirovat tipy, uvedenými na konci článku:
Copyright © 22.10.2009 kralici.cz |