Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky


 

Králičí hračky


Několik příkladů, jak zabavit svého
králíčka hrou :)Jak si můžu hrát se svým králíčkem?

Jaké mu mám dát hračky, aby se můj králíček nenudil? To jsou časté otázky začínajících chovatelů králíčků. Každý, kdo si králíčka pořídí, totiž brzy zjistí, že se jedná o tvora poměrně inteligentního a velmi zvídavého, který rád zkoumá nové věci a rád z nudy „vymýšlí“ různé lumpárny, které se nám chovatelům moc nelíbí. K takovým oblíbeným zakázaným hrám patří hrabání koberce, okusování nábytku nebo naskakování a provádění kopulačních pohybů na rukách nebo nohách svého chovatele, což může být vzhledem k ostrým drápkům a zakusování zoubkami dost nepříjemné.

Takže jak zabavit králíčka? Existuje několik ověřených způsobů a hraček, ze kterých jsme pro vás vybrali ty nejoblíbenější.Míč (většinou plastový nebo gumový)

králíček si míče začne zvláště všímat ve chvíli, kdy na něj přijde puberta a pak už ho tato záliba většinou neopustíJ. Líbí se jim, že míč hýbe („utíká“) a oni utíkají za ním. Čumáčkem ho strkají před sebou a když se o slovo začnou hlásit hormony, tak na něj začnou i naskakovat. To se týká samců i samic bez rozdílu. Celá hra pak většinou končí spokojeným odpočinkem vašeho králíčka po boku míče. Tyto míče by měly mít přibližnou velikost králíčka, s malými tenisáky si králíčci většinou moc nehrají a rozhodně nejsou použít ke kopulačním pohybům ;)Elinka (Eliška)
kamarád míč
Elinka (Eliška)
kamarád míč
Elinka (Eliška)
kamarád míč


Plyšák

Plyšák je alternativou míče, ale někteří králíčci ho úspěšně ignorují, protože je statický a nehýbe se. Plyšové zvířátka bývají často taktéž pojímány za sexuální partnery stejně jako míče.Matylda (Halibeli)
společnost s plyšákem
Niki (Martina)
odpočinek s plyšákem


Hrabací krabice

papírová krabice, kterou vám na požádání, po vybalení zboží, dají ve většině supermarketů, protože je stejně vyhazují. Do krabice udělejte jeden nebo dva otvory (na různých stranách) a dovnitř dejte např. staré bavlněné tričko, pár ruliček od toaletního papíru a trochu sena. Králíček tam bude rád chodit hrabat, všechno přerovnávat a trhat krabici i to co je uvnitř. Nejraději se této činnosti bude věnovat kolem 4 hodiny ranní, takže pokud máte králíčka puštěného i přes noc, doporučuji nemít tuto hrabací krabici v ložnici. Jediná nevýhoda - pozorujte králíčka, zda krabici pouze trhá a kousky kartonu nepojídá. Karton je papír napuštěný lepidlem a jinými chemikáliemi, na trávicí soustavu není nejlepší, může způsobit zažívací problémy. Takže na králíčka dávat alespoň ze začátku pozor.Matylda (Halibeli)
zde klikněte - celé album
Wendulka (Erika)
zde klikněte - celé album


Roličky od toaletního papíru

váš miláček s nimi bude pohazovat, brát je do tlamičky a různě přenášet a okusovat. Mně se třeba osvědčilo několik takových roliček rozstříhat na třetiny a dát je do hrabací krabice. Králíček pak má na chvíli co dělat, protože se snaží všechny kousky vyházet ven. S roličkama to je podobné ohledně zažívání jako u trhacích krabic.Terinka (Erika)
hra s roličkama
Terinka (Erika)
již trošku okousané ;)


Slaměné kolečko na aranžování kytek

kdybych na tuto hračku přišla dřív, zřejmě bych zachránila před destruktivním nájezdem mého králíčka jeden proutěný koš. Od doby, co jsem jí totiž toto kolečko koupila, přestala skoro úplně pořádat nájezdy na ostatní proutěné věci. Jediný problém je, že po několika minutách hry se slaměným kolečkem zůstává na zemi hodně nepořádku, takže se vyplatí mít k ruce malý ruční vysavač. Je dobré si předem zkontrolovat před koupí kolečka, jestli není nějak napuštěné nebo lakované, tohle králíci zaručeně budou pojídat. Kolečka lze doma vyrábět třeba i ručně, například ze silných a dlouhých stébel sena.Elinka (Eliška)
slaměné kolečko
Elinka (Eliška)
ideální na kousání ...

... a hrabání :)


Plastové skládací kostky pro děti

postavíte-li z takových kostek malou věž, nebo cokoliv jiného, králíček se určitě rozhodne, vám to zbořit a začít kostky přerovnávat sám. U této hry je potřeba asistence člověka, který je ochotný králíčkovi kostky pořád stavět na sebe, aby měl co bořit a porovnávat, sám si s kostkama hrát nebude.Polštářek (případně molitanové pelíšky)

můžete králíčkovi věnovat nějaký polštářek, na který bude určitě s oblibou chodit hrabat. Jelikož ale králíčci instinktivně rádi čůrají do měkkého a savého, je pravděpodobné, že kromě hrabání bude do polštářku i čůrat. Pokud je polštářek jen jeho, nemusí to být takový problém, protože se dá prostě jednou týdně vyprat. Problém může nastat ve chvíli, kdy se rozhodnete si králíčka vzít na gauč nebo do postele, protože on nebude rozlišovat, zda je to jeho polštářek nebo vaše postel. Dovolíte-li mu hrát si se svým polštářkem (tzn. hrabat a občas ho i počůrat), pak ho jen těžko převychováte, aby vám nečůral do postele či na gauč.
Králíčci dále mají rádi molitanové psí nebo kočičí pelíšky, buď v nich odpočívají, nebo je chodí hrabat. Opět pozor, aby zde králíček molitan nepojídal, neudělalo by mu to nejlíp.Niki (Martina)
odpočinek v pelíšku


Míček na floorball s pamlskem

do platového míčku na floorball, ve kterém jsou dírky vložte nějaký pamlsek (ne moc malý, aby hned po prvním otočení nevypadl). Králíček si bude míček kutálet a snažit se z něj pamlsek vydolovat.Sisalové předměty

Lepší jsou přírodní, nebarvené, protože králíček je bude rád okusovat.
sisalové kolečko


Balíčky papírových kapesníčků

Někteří králíčci rádi čumáčkem bourají zátarasy z balíčků papírových kapesníčků. U téhle hračky opět musí asistovat člověk, aby jim balíčky zase stavěl, protože jinak jsou statické a králíček by o ně brzy ztratil zájem.Terinka (Erika)
zde klikněte - celé album


Slaměné koule (s pamlskem)

často jsem se setkala s případem, kdy králíčci milují kousat a hrát si s proutěnou koulí, navíc když se dovnitř strčí pamlsek ve formě sušeného ovoce nebo oříšku, to se pak rádi do koule dobývají. A aby se k pamlsku dostali, musí kouli rozkousat :) Což jim zabere nemalý čas a užijou si při tom spoustu legrace, protože jim koule utíká a kutálí se po pokoji. Musí kouli honit a někdy se právě rozčilují nad tím, že jim koule utíká - chytají ji do zubů a hází s ní o zem, nebo ji hrabou předníma packama.
Každý králíček navíc pojme hru s proutěnou koulí jinak - např. příběh Petřiných králic: moje holčičky mají svůj systém na dobývání pamlsku z koule - Hazi ji koulela a čenichala za ní, jestli něco nevypadlo; Miluška s ní házela zubama a Féfule čekala až když některá z holčiček z koule pamlsek dostala, šla a zabavila jí ho :).
Králinky od Anajky a Ucha zase pojaly dobývání pamlsku tak, že máma Jessie házela zubama koulí o zem tak dlouho, dokud něco ze sušeného ovoce nevypadlo, na to se vrhla a co zbylo, k tomu mohly její dcery ;).Miluška (Petra)
proutěná koule
Miluška (Petra)
zrovna v ní není dostatek mlsů :)


Látkový míček

Králíček ho bude brát to tlamičky a různě si ho nadhazovat. Časem ho určitě prokouše, takže pozor, aby nesežral náplň.
látkový míček


Tunel

Šikovnější z chovatelů, kteří si sami rádi hrají, můžou vytvořit tunel nebo nějakou podobnou skrýš pro králíčka. Použít se dají papírové krabice nebo dřevěný materiál.

Autor: Tereza Zuntová (Eliška)
Copyright © 2007