Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Věk králíčka

Miminka

0 - 3 dny:
Malá čerstvě narozená králíčátka jsou velmi zranitelná a zcela odkázaná na péči mámy. Většinou je hned neuvidíte, ani se to nedoporučuje - lézt matce do hnízda, mohla by na to přecitlivěle reagovat, v lepším případě nervozně útočit, v horším zavrhnout mláďata. Doporučuje se opatrně nahlédnout do hnízda asi od třetího dne.




stáří 3 dny

stáří 4 dny
1 - 2 týdny:
Králíčci jsou zachumlaní v pelíšku, rodí se holí a slepí, jsou zcela odkázaní na péči své maminky. V této době pouze spí a když je přijde maminka nakrmit, vzbudí se a pijí mateřské mléko (nebo mlezivo). Pomalu jim roste krátká a jemná srstička. O jejich trávení a vylučování se taktéž stará matka (olizováním jejich tělíček). Stejně se stará i o jejich hygienu.


stáří 6 dnů

stáří 7 dnů


2 - 4 týdny:
Králíčkům roste srst, již nejsou tolik choulostiví a náchylní na prochladnutí. Srst housne a dorůstají spodní vrstvy, které králíčka dobře tepelně izolují. V 11. dni stáří pomalu otvírají oči, ale pár dnů ještě trvá, než se zorientují. K tomu jim dopomáhá dobrý čich a také se instinktivně drží se blízkosti mámy a napodobují ji. Okolo 3. týdne pomalu vstávají na nohy a rozkoukávají se kolem sebe, i když většinu času prospí, již mají tendence zkoumat své okolí. Je dobré v této době již dávat pozor, zda je hnízdo s králíčki dobře zabezpečené proti jejich úniku. Králíček by byl ohrožený okolím (zašlápnutím nebo by ho mohlo ohrozit jiné domácí zvíře), mohlo by prochladnout nebo se zaběhnout a zemřít hlady. Začínají ochutnávat a v malém množství pojídat pevnou stravu své králičí mámy.


stáří 11 dnů

stáří 14 dnů


4 - 6 týdnů:
králíčci jsou již poměrně čilí, zkoumají podrobně své okolí a pořádají hromadné úniky z hnízda. Je třeba je mít zabezpečené a pouštět jen pod dohledem. Mají zcela dorostlou srst (obsahuje tři vrstvy různých typů chlupů), dobře vyvinutý čich, hmat (fousky), zrak i chuť. Již se dobře orientují. Máma je vychovává, krmí vícekrát denně, kojí i jinde než v hnízdě i když už přijímají potravu své mámy - jedí s ní z jedné misky a pijí vodu.
Zde dávejte pozor, aby králíčci nepříjímali větší množství zeleniny, spíše zeleninu pro mámu oddělovat od mladých. Ještě nemají zcela vyvinuté trávicí ústrojí co se týče veškeré potřebné mikroflory, takže zelené krmivo by jim mohlo způsobit střevní problémy (průjem). Vhodné krmivo jsou ovesné vločky, některé směsky, zelené granule a hlavně seno.


stáří 25 dnů

stáří 5 týdnů


6 - 8 týdnů:
Malí králíčci už jsou zcela samostatné osobnosti, je první vhodná doba pro odstav od mámy a případný odprodej novým páníčkům. Běžně pojídají pevné krmivo, ale stále je matka ještě kojí. V této době je vhodné králíčky již vychovávat, učit je čistotnosti (na záchůdek), učit je dobrému chování (že nesmí kousat pohovku, kabely, ohlodávat zdi, kousat páníčka atp.) a ochočit je, zvykat na mazlení, braní do ruky, chování.


stáří cca 6 týdnů

stáří 7 týdnů


8 týdnů - 3 měsíce:
Malí králíčci už jsou zcela samostatné osobnosti, je vhodná první doba pro odstav od mámy a případný odprodej novým páníčkům. Pokud králíčci zůstávají ještě u mámy, stále je kojí až třeba do třetího měsíce stáří. Frekvence kojení se postupně snižuje až máma sama přeruší kojení, když uzná za vhodné. Pokud máte králíčků víc (např. 5 a více), pořádají na máminy cecíky nájezdy a máma se jim většinou už začíná bránit, je to pro ni velká zátěž. Takže pokud něco takového u vašich králičích svěřenců pozorujete, oddělujte na nějaký čas samici od mladých, aby měla šanci nabrat sílu a odpočinout si. Pro králici je velmi fyzicky náročné kojení a starání se o potomky, více než březost a porod (je nutný hojný přísun živin).



stáří 10 týdnů

stáří 2 měsíce

stáří 2,5 měsíce


Puberťáci

3 - 7 měsíců:
Ve 3-4 měsíci pohlavně dozrávají a začínají fungovat hormonální žlázy. Je nutné v tuto dobu rozdělit sestry od bratrů, mohlo by dojít k nechtěnému oplodnění (což pro malou samičku může být i smrtelné).
V tuto dobu se mění i chování králíčků, z roztomilých miminek jsou puberťáci a páníček většinou může začít s výchovou téměř od začátku. Věci, které jste je stačili naučit a které dodržovali, mohou začít porušovat. Jsou neposlušní, jejich čistotnost jde stranou - důležitější pro ně je dostatečné označení jejich teritoria (klece a vše v kleci, okolí klece, pokoj kde králíček žije.. ), které může probíhat v lepším případě otíráním spodku bradičky, v tom horším rozsévání bobků nebo stříkání močí. U samečků jde tento neduh řešit kastrací, ke které se přistupuje, když už se samečkem vtomto směru není k vydržení, změní se z mazlíka v agresivní čuňátko. V drtivých případech se jedná o banální operaci, z které se králíček snadno zotaví a v příštích dvou měsících se pomalu zklidňuje. Nakonec z něj bývá velice hodný a přítulný mazlík s tendencemi k tloustnutí. Samičky jsou v některých případech méně teritoriální (značí si bradičkou svou klec a mističky), jsou ale náladové. Když se nechtějí mazlit, tak je nechte. Ve výchově ale buďte stále důslední. Pokud by králíček zvlášť v této době viděl, že na čistotě až tak netrváte, zlenivěl by a upouštěl bobky/louže kdekoliv se mu zachce. Králíčci v této době pohlavního zrání mají tendence namlouvat si svého páníčka (obíhají okolo nohou, vypouští pižmo, broukají si, případně upouští bobečky) a následně provádět kopulační pohyby. Je to přirozené. V tomto období se nedoporučuje ještě samičky připouštět - jsou příliš mladé.



stáří cca půl roku

stáří 7,5 měsíce


Dospělost

7 měsíců - 1 rok:
Vhodná doba pro první připuštění samičky. Zkontrolujte si, zda je samička již podruhé oočkovaná (doporučuje se očkovat jednou za půl roku). Pokud ji očkování v nejbližší době teprv čeká, počkejte s připuštěním až po té, pak ještě minimálně 3 týdny na zotavení před samotným připuštěním.
Je zvykem zanést samičku za samečkem než naopak. Samičku by cizí králík v jejím teritoriu mohl znejistit, zda je pak následně bezpečné pro přivedení mláďat na svět. Březost trvá 28-35 dní, většinou 31. den se rodí mláďata a vše začíná zase od začátku :)
Chování: v tuto dobu se králíčci většinou již zklidňují a jejich puberťácké nálady nemívají takové výkyvy. Můžete již sklízet plody své výchovné práce, pokud jste byli důslední a váš králíček není megačuňátko od přírody, měl by na něj být již spoleh, že bude čistotný a ochočený.


stáří cca 10,5 měsíce

máma s králíčátkama


1 - 4 roky:
Dají se považovat za králíčkova nejlepší léta. Je velice aktivní, pokud zrovna nechytí nějakou nemoc, tak jsou zdraví. Zajímají se o okolí a vaše soužití (dle výchovy) může být velice spokojené. Vhodná doba pro přijetí kamaráda nebo připouštění samiček. Po 3,5-4. roce věku už se připouštění moc nedoporučuje, určitě ne první připuštění. Pokud je samička na březosti zvyklá, je zdravá a není vyčerpaná, je to ještě v některých případech vhodné.
Aktivně reagují na přítomnost jiných zvířátek a králíčků (třeba na srazech, nebo jako nového člena rodiny). Projevuje se jejich osobnost, jsou mazliví, případně tvrdohlaví, poddajní nebo někdy i agresivní. Učí se řádu, ale ještě ho zas tak moc nevyžadují jako v dalších letech.


dcery stáří 1rok, máma cca 2roky

rodinka
máma (vepředu), táta (vpravo), dcery (vlevo)


Podzim života

5 - 9 let:
V tuto dobu jsou králičice už vychované starší dámy a králíčci starší pánové. Dle toho mají taky své požadavky - neradi mění věci, na které jsou zvyklí. Hůř se vyrovnávají se změnami. Jsou choulostivější a náchylnější na nemoci. Mohou se zde objevovat nemoci stáří (např. problémy se zoubky, s trávením). V horším případě se může objevovat rakovina. Nejsou již tak aktivní a živí, mají rádi svůj klid a pohodlí. Vyžadují zavedený řád. Na druhou stranu i když králíček na změnu reaguje třeba negativně, naopak to pro něj může v tomto věku být motivace k životu. Na každou i sebemenší změnu reaguje citlivě, všímá si detailů a nové věci očuchává, seznamuje se s nimi a případně je značí a tím přijímá do svého teritoria. Je třeba v tomto období dohlížet na zdravotní stránku králíčka, zvlášť na stav jeho zubů, bývá to jeden z nejčastějších problémů tohoto věku. Tomu lze předejít stravou složenou převážně ze sena, které rovnoměrně - narozdíl od granulí a zrní ve směskách - obrušuje stoličky. Je třeba pravidelně navštěvovat veterináře. Dále je třeba dávat pozor, aby králíček nemlsal čokoládu a sušenky, nebo alespoň ne příliš, může se objevit zánět zubu. Vše je pak nutné řešit operací, často pod nebezpečnou celkovou narkozou. Je třeba dohlížet na to, aby měl králíček dostatek živin, hlavně vápníku (např. v pampeliškách). Pokud ho má nedostatek, trpí více na zlomené kosti, které se králíčkům špatně rovnají a mohou ho tyto úrazy až ohrozit na životě. Tomu lze předejít podáváním mléčných výrobků (polotučného kravského mléka, olízání víčka od aktimelu - tento mu navíc pomáhá k stimulaci správné střevní mikroflory, případně kousek málo tučného sýra nebo tvarohu ..).
Někdy se stává, že osamělí králíčci, kteří žijí celý život sami, se stávají pasivními, začnou mít případně problémy v příjmu potravy a také mohou být rozmazlení (králíčkovi nic neporučíte, dělá si co chce). V této době již králíčka nelze již vychovávat a moc nejde ho do ničeho nutit, je konzervativní a postaví si hlavu. Je třeba se jim přizpůsobovat. Proto je dobré vychovávat a učit pravidlům králíčka hned od mládí, protože v této době vám bude vládnout on. Můžete králíčka motivovat k zájmu o různé věci, když ho něco zaujme, je ochoten se učit a získávat nové zkušenosti.

Zřídka se králíčci dožívají vyššího věku, ale je to možné. Jsou známy případy, kdy měl králíček 11 - 12 let. Většinou umírají stářím.



samička stáří cca 5 let

samička stáří cca 7 let


Pár rad pro to, aby se králíček dožil vysokého věku:
  • od malička aktivní výchova a dostatek péče
  • společnost pro králíčka = spokojený život (králíčci jsou velmi společenští a pocitem opuštěnosti a samoty strádají, věnujte se jim nebo jim pořiďte kamaráda)
  • pravidelné očkování, pravidelné kontroly veterináře, na králíčka sami doma dohlížejte
  • vyhněte se zdraví ohrožujícím situacím (nemoci, úrazy, zranění jiným zvířetem ...)
  • pravidelný přísun hodnotného krmiva (to neznamená králíčky rozmazlovat a podstrkovat jim pravidelně lidské mlsy jako jsou sušenky a čokoláda, které pro králíčka nemají jiný význam než že si mlsne - neobsahují pro něj žádné živiny, akorát mu kazí zuby a ukládají se ve formě tuků. Obéznost ohrožuje králíčka přímo na životě.)
  • dobré zázemí (králíček se musí cítit bezpečně, podporujte jeho důvěru ve vás)
  • eliminujte maximálně příčiny králičího stresu a strachu - psychicky ubírá věk
  • buďte šťastní s ním, vytvořte si krásný domov a spokojené soužití, o to déle budete se svým králičím kamarádem :)



Autor: Jana Pončíková
Copyright © 2007