Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Králík v zeleni

Trávit co nejvíce času v přirozeném prostředí na zelené travičce je snem každého králíčka a je na nás páníčcích, zda mu tuto radost dopřejeme nebo ne.Králík na vodítku

Pro občasný výlet do přírody je výhodné pořídit králíčkovi postroj s vodítkem. Vodítko slouží jako pojistka, aby nám králík „nevzal do zaječích“ v případě neočekávaného objevení psa na obzoru nebo jiné nenadálé situace. Cukání za vodítko působí králíkovi bolest, není schopen pochopit, co se od něj žádá. Nejlépe uděláme, necháme–li králíka volně hopkat sem a tam a s vodítkem ho pouze následujeme. Se zvykáním na postroj začínáme co nejdříve, vyvarujeme tak se pozdějších bitek při každém jeho nasazování. Jaký postroj neboli kšírky pořídit? Mně se osvědčil typický králičí postroj s vodítkem, který je k dostání v téměř každých chovatelských potřebách. Skládá se ze dvou řemínků, které se zapínají okolo krku a za předními pacičkami. Zapínání dotahuji většinou tak, aby postroj pevně držel, ale zároveň mi šel prostrčit jeden prst pod řemínek. Králíci jsou neuvěřitelně mrštní a dokáží se někdy z postroje vyvléct. Bohužel prodávaná vodítka v sadě s postrojem jsou příliš krátká a je nutné je nastavit. Jako další možnost se nabízí zakoupit natahovací vodítko pro malé psy a kočky. Přerostlému zakrslíkovi opatříme postroj na kočky.


na vodítku

na vodítku


Volný výběh v zahradě

Vlastníte-li zahradu, nebo jezdíte alespoň o víkendech a na prázdniny na chatu či chalupu, byl by hřích nenechat v ní králíka proběhnout. Na dobře oplocené zahradě můžete králíka vypustit zcela na volno. Takový výběh skýtá ovšem i mnohá úskalí. Sama jsem se přesvědčila, že králík se umí protáhnout kdejakou skulinou v plotě a neodolá pokušení ochutnat okrasné květiny, zalehne osázený záhonek nebo si v něm vyhrabe noru. Moje první králice Béďa dokonce chodila na truc vytahovat muškáty i s kořeny z truhlíku, přitom do nich ani nekousla. Po čase nás „králičí zahradničení“ přestalo těšit, z druhé ruky jsme zakoupili cca 10 metrů králičího pletiva a králíkům vyčleněný kus zahrady oplotili. Výsledek si můžete prohlédnout sami zde. Králíkárna ve výběhu slouží jako ochrana před deštěm a útočiště pro bezpečné přenocování (na noc králíka zavírám). Oldřiška navíc využívá střechu králíkárny jako pozorovatelnu.Jak jsme stavěli přenosný výběh

Nevýhodou volného výběhu na zahradě je jeho prostorová náročnost a nepřítomnost horního krytu jako ochrany před dravými ptáky a šelmami. S ohledem na pány domácí kocoury na přítelově chalupě jsme od nápadu zrealizovat podobný výběh ustoupili. Po delších rozvahách jsme se rozhodli pro skládací přenosný výběh s vrchním krytem. Výběh se dá snadno přemisťovat z místa na místo, když králík trávu spapká, zdupe nebo zabobkuje. Postavit tento výběh zvládne při troše snahy téměř každý a myslím, že ani jeho estetická stránka není nejhorší.

Na stavbu jsme použili dřevo a pletivo z domácích zdrojů. Délku jedné strany výběhu (v našem případě 170 cm) jsme přizpůsobili délce dřevěných latí, které jsme měli k dispozici. Výšku 70 cm jsme zvolili s ohledem na to, aby ji králík nepřeskočil v případě, že nebude výběh krytý shora, mohli jsme za králíkem snadno vlézt dovnitř, když se s ním chceme pomazlit nebo ho chytit do klece. Navíc králíček má i dost místa na pánáčkování na střeše domečku.

Nejprve jsme si vyměřili a nařezali latě na čtyři boční stěny. Ostré hrany jsme zbrousili šmirglpapírem. Dřevěnou konstrukci – čtyři shodné obdélníky jsme stloukli pomocí hřebíků. Pletivo jsme nastříhali do požadovaných rozměrů nůžkami na plech. Do dřevěné konstrukce jsme zatloukli pár malých hřebíčku asi do poloviny jejich délky, abychom mohli pletivo dobře natáhnout a vytnout. Poté jsme hřebíčky kladívkem schválně ohnuli a přibili napevno. K přidělání pletiva lze použít i nastřelovací pistoli se skobičkami. Jednotlivé díly výběhu jsme spojili dvěma dráty v každém rohu. Teprve po sestavení bočních stěn jsme vyměřili dva o několik cm větší vrchní díly, aby dobře pasovali. Při jejich výrobě jsme postupovali obdobným způsobem. Detailní nafocený návod na výrobu si můžete prohlédnout zde.

Proč zrovna skládací výběh? Velké plus skládacího výběhu je jeho možnost zvětšit ho napojením vrchních dílů, navíc rozložený se dá snáze uskladnit na zimu pod střechu, což výrazně prodlouží jeho životnost. Jednotlivé díly se nechají pronést i úzkými dveřmi a sestavit uvnitř místnosti, když je venku zima nebo prší. Nezapomeňte prosím králíkovi část výběhu zastínit! Králíka potěší, umístíme-li dovnitř domeček, popř. další prolézačky.

Existuje celá řada typů výběhů a je jen vás, který králíčkovi pořídíte. Zde si můžete nechat inspirovat dalšími zdařilými variantami výběhů:


výběh

výběh

výběh


Více k vidění na https://www.kralici.cz/alba.asp?zahrada.

Výběh na balkóně

Nemáte-li příležitost poskytnout svému miláčkovi výběh v zahradě, můžete obdobným způsobem přizpůsobit váš balkon, aby vyhovoval králičím představám. Zábradlí zajistíme pletivem, aby zvědavý králík na průzkumu nespadl dolů. Opět je nutné část výběhu zastínit a doplnit domečkem, eventuelně dalšími prolézačkami. Samozřejmostí je dostatek vody v misce či zavěšené napáječce a nějaké žrádlo pro zahnání králičího hladu. Do rohu, který si králík zvolí jako toaletu umístíme králičí WC s vhodnou podestýlkou. Já nechávám králíčka běhat na balkoně po celý den. Na noc ho zavírám do králíkárny, aby byl zvyklý na určitý režim. Navíc mám nepříjemné zkušenosti se svými předchozími králíky, kteří po noci strávené na volno na balkóně pravidelně za sebou zanechávali na zemi měkké „vánočky“. Vyhýbám se tak každodennímu rannímu úklidu ve spěchu na odchodu do školy. Takhle zařízený balkón má naše Oldřiška: https://www.kralici.cz/alba.asp?a=6060Venkovní bydlení pro králíka

V letním období není na škodu přestěhovat králíka do venkovní ubikace na zahradu či na balkón. Králíka tak potěšíme něčím novým na hraní a zkoumání a některým páníčkům, především „králičích puberťáků“se podaří po delší době nerušeně vyspat. Králíkárna může ve výběhu vytvořit stín, ochranu před deštěm a posloužit jako úkryt pro schovávání. Ve venkovních podmínkách lze králíčkovi mnohdy dopřát kotec větších rozměrů než je klec v bytě.

Králíkárnu si můžete nechat postavit na zakázku, koupit hotovou nebo si ji při troše kutilských dovedností postavit sami. Naše Oldřiška bydlí ve dvou po domácku vyrobených králíkárnách (doma na balkóně a na chatě ve výběhu). Jedna je vyrobena ze starého psacího stolu a druhá z vysloužilé skříně. Na dno králíkárny je vhodné umístit plastovou nebo plechovou nádobu, která zabrání uhnívání dřeva.


králíkárna

králíkárna


Pokud králíčka budeme postupně od jara zvykat na venkovní teploty, můžeme ho nechat v králíkárně i přes zimu. Při silných mrazech mu více podesteleme např. slámou nebo můžeme králíkárnu vytápět. Moji dva první králíci bydleli venku celoročně a přitápěli jsem jim 100 W reflektorovou žárovkou. Elektrické kabely je ovšem nutné chránit před králičími zuby vhodnou zábranou. Na dvířka králíkárny jsme přidělávali skleněnou výplň, aby teplo neunikalo ven a králíci mohli pozorovat okolí.

Nevýhodou venkovního chovu králíků i přes zimu je nemožnost poskytnout jim pravidelný výběh. Při silných mrazech musí králíček zůstat zavřený. Vzít ho proběhnout do vytápěného bytu není příliš dobré řešení z důvodu velkých teplotních rozdílů a ne každý má příležitost nechat králíka puštěného v nějaké chladnější místnosti jako např. na chodbě nebo v zimní zahradě.
Autor: Martina Kubíková (Oldřiška)
Copyright © 2007