Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Pozvánka na výstavu – obrazy s tématem králíka


Kdo?
Autorka obrazů: Zorka Ságlová
výstava probíhá v termínu 3.11.2006 — 28.1.2007
Otevírací doba: st-ne 10-18 hod.; ct 10-19 hod.

Kde?
Pražákův palác, Brno – Husova 18.
Tel. 532169111

Za kolik?
vstupné 50,- Kč / plné vstupné
25,- Kč / poloviční
15,- Kč / skupinové
110,- Kč / rodinné


Něco z oficiálních informací:
Zorka Ságlová (1942 – 2003) patřila k nejtišším, ale zároveň nejdůraznějším a nejdůležitějším osobnostem českého umění. Její tvorba bývá spojována s výmluvným symbolem králíka, nicméně dílo jako celek se dotýká klíčových problémů, jimiž se české umění zabývalo v posledních dekádách 20. století. V akcích z konce 60. let opustila tradiční vymezení uměleckého díla, její obrat k tapiserii souzněl s existenciální situací disentu 70. let. Od 80. let rozvíjela možností malby a závěsného obrazu.
Malířka, textilní výtvarnice, zpracovává ženské vidění světa odlišným způsobem - je známá svou dlouhodobou orientací ke geometrické tvorbě komponované z nejrůznějších elementů. Nedílnou součást její práce ovšem tvoří i land artové akce s výrazným ženským prvkem z přelomu 60. a 70. let, spojené s okruhem Křižovnické školy a skupiny Plastic People (Kladení plín u Sudoměře aj.). Ke geometrickému tvarosloví se Ságlová dostala skrze proces tkaní a vazbu tkaniny, která přenesením na plátno získala vlastní rytmus. V 70. letech pokračuje v možnostech geometrické strukturální malby a navíc sama pro sebe rozvíjí archetyp králíka, který je pro ni průvodcem po krajině a prostředníkem mezi nebem a zemí, který vytváří ale i zároveň narušuje geometrické systémy.


"Jak bude po smrti"
(r.1993; 100x110 cm
akryl a lak na plátně)

"2412 králíků"
(r.1987-1989; 95x115 cm
akryl na plátně)



Něco z vlastních dojmů:
Výstava začíná v přízemí, kde najdete většinu obrazů s tématem králíka. Pokračování je v prním patře kde lze vidět sérii fotografií všemožných králíků. Měli jsme štěstí a zrovna v době naší návštěvy prováděl výstavou pan Ságl. U obrazů s barevnými králíčími stopami vyprávěl jak měli doma králíčka. Dali mu k dispozici velké čisté plátno, na pacinky mu dali trochu potravinářské barvy. A králíček si hopkal po plátně, a když viděl jak nechává stopy, tak ho to začlo i bavit. Tyto obrazy s králičími otisky tlapek jsou tam myslím čtyři. Přes dva z nich je ještě nakreslená velká silueta králíka. Při podrobnějším pohledu ale zjistíme, že to není kresba, nýbrž písmo – text. Věty. Silueta králíka je vytvořena psanými větami.

Podobně nápadité byly i další obrazy. Například obrázky vytvořené z těstovin do polévky, ve tvaru králíka – které paní Ságlová dostala od někoho ze zahraničí.

Velmi zajímavé obrazy vznikly drobnými kresbami králíka v různých barvách – hustě malovaných vedle sebe. Pan Ságl nám ukazoval jak pomalu takový obraz vznikal. Každý králíček na obraze je originál, a malinko se liší, ačkoli na první pohled vypadají všichni stejně.

Dále jsme se dozvěděli, že paní Ságlová čerpala z antiky – hlavně co se týče tématu králíka. Nechala se inspirovat antickými kresbami (např. na dně antické nádoby – kůň a králík).

Moc výstavu všem doporučuji, pokud se na ni vypravíte, určitě stojí za to si tam zavolat, jestli v nějakém termínu bude povídat komentář přímo pan Ságl. Určitě mrkněte na text o paní Ságlové, který je hned v přízemí v prvním sále na zdi – část pojednává o tom co králík jako symbol vyjadřuje.

Foto: archiv Moravské galerie v Brně
Bližší informace: webové stránky galerie, kde vystavuje Zorka Ságlová

Při práci Králík utěšitel (akryl na plátně)




Autor: Erika Pospíšilová
Copyright © 2006