Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Řeč těla aneb různé pozice a polohy králíčků


Odpočinek

Tzv. poloha "pečeného kuřete"
Když se králíček uvelebí v této poloze, znamená to, že chce opočívat delší dobu, podřimovat a nechce být rušen, dokud sám nevstane. Pokud v této době chcete trávit čas se svým králíčkem, doporučujeme jen tak, aby ho to neobtěžovalo - např. sednout si k němu a být v klidu, případně ho jemně prsty hladit po čelíčku. Pokud by se to králíčkovi nelíbilo, dá to najevo (zvedne se, odběhne, odstrkuje ruku hlavičkou, ti agresivnější třeba zavrčí). Občas se stane, že pro králíčka bude momentálně lákavější si s vámi hrát než odpočívat (začne se tulit, být aktivnější, olizovat vaši ruku atd.)


"pečené kuře", větší králíčci - "krocan" ;)

"pečené kuře", nohy složené pod sebou


Varianta "sfinga"
Tahle poloha je další variantou "pečeného kuřete". Králíček má stažené nožičky pod sebou a leží si na nich na bříšku. Nemá ale zcela zakulacená záda jako v předešlém případě, ale má je mírně protažená - podobně jako egyptská sfinga, odtud ten název.



"sfinga" - přední tlapky jsou většinou vytažené

"sfinga" - občas jedna schovaná pod lalokem


Poloha na břiše
Králíčci rádi odpočívají na břiše. Nechystají se přímo ke spánku, jen oddychují a odpočívají. Jedná se většinou o krátkodobý párminutový momentální odpočinek mezi různou aktivitou. Když králíčka vyrušíte, nebere to tak citlivě ;). Když je dostatečně odpočinutý a vydýchaný, vyskočí jakoby nic a pokračuje v aktivitě.


poloha na břiše se skrčenýma nohama

poloha na břiše s nataženýma nohama

"rozpláclý"



Poloha na boku
Králíčci v této poloze nejčastěji odpočívají krátkým hlubším spánkem, než je v poloze "pečeného kuřete". Někteří (pokud se cítí ve svém prostředí bezpěčně a dobře) zavírají oči, případně vyluzují zvuky podobné lidskému chrápání. Upadání do tého polohy je legrační - králíček si první zajistí očucháním a zkontrolováním vhodné místo a pak sebou praští o zem, případně se na zádech převalí z boku na bok a pak zůstane ležet na boku nebo se nakonec převalí na břicho. Tváří se slastně a spokojeně. Říkáme tomu, že králíček "hodí záda". Zde se můžete podívat na názornou ukázku na video - králičice Wendulka.


spánek na boku

zavřené oči při spánku



Protahování
Když je králíček dostatečně odpočinutý, většinou ho uvidíte se protahovat. Přední tlapky, zadní tlapky a občas si i zívne, poskočí a jde se buď najít nebo si hrát, zkoumat nové věci, proběhnout se atp.


protahování předních tlapek

protahování zad a zívání



Hygiena
Králíček se myje sám, olizováním. Pokud je zašpiněný od materiálu, který není dobrý, aby olízal (chemikálie, syntetické látky, čistící prostředky aj.), stačí králíčka důkladně otřít vlhkou žínkou, ale do čista. Koupat králíčka pouze v krajních situacích. Králíček má třívrstvou srst, pokud se namočí jen vrchní pesíky, není to problém. Ale pokud voda pronikne až na kůži a nasáknou spodní vlníky, je riziko, že prochladne. Jinak si králíček snadno dokáže po celou dobu udržovat svůj kožíšek v čistotě sám.


olizování laloku

olizování boků

olizování zadních nohou

olizování přední packy v leže

olizování uší




V pohybu

Zkoumání nového prostředí
Každý králíček je velmi zvědavý a jakákoliv nová věc ho nenechá chladným, vždy se začne zajímat, co to v jeho prostředí přibylo. Často nové věci očichává, okukuje, "ohmatává" čumáčkem a fousky na něm. Když se s danou věcí/prostředím dostatečně seznámil, často ji nakonec označí (bradičkou nebo bobky okolo) a jde se zajímat zase o něco jiného nebo odpočívat.
Králíček má většinou natažené tělo do délky, k danému objektu zájmu natahuje čumáček, uši má nasměrované směrem dopředu a snaží se zachytit jakékoliv zvuky. Zadní nohy nechává vzadu jako taková "zadní vrátka", kdyby přišel na něco znepokojivého, aby mohl rychle utéct. Má zvědavý a napjatý výraz.


zkoumání nového prostřední

zájem o věci, které jsou za
již prozkoumaným teritoriem

označení teritoria bradičkou



Číhání a poslouchání
Na králíčkovi jde jakýkoliv zájem okamžitě vidět na jeho poloze těla - napjaté, nohy pevně na zemi připravené k případnému útěku, natáčení uší za jakýmkoliv nepatrným zvukem, zvědavý výraz, očichávání a větření. Aby lépe viděli, často panáčkují na zadních nohách. Při foukání větru nebo pocitu nebezpečí králíčci sklápí uši na záda.


nejistota
(široce otevřené oči, strnulost, uši na zádech)

jistota v již částečně
prozkoumaném prostředí

radostný pohyb v bezpečném prostředí



Projevy v novém prostředí
Králíček může zhodnotit, že se mu nové prostředí líbí nebo nelíbí - i to poznáte z jeho postojů a výrazů v očích.


zvědavost
(panáčkování, natáčení uší)

naslouchání novým zvukům

strach
(zahnán do kouta, strnulost, přikrčení se)



Hrabání
Králíčci velmi rádi hrabou, hlavně venku nory a podzemní chodby. Jestli nemáte možnost mít králíčka občas na zahrádce, jistě uvítá nějakým svým hrabacím truhlíkem třeba na balkoně. Je potřeba před ním chránit pokojové květiny v hlíně, když se do nich králíček dostane, podlehne přirozenému instinktu hrabání a je schopný udělat doma slušný nepořádek.


vyhrnování hlíny z nory

vyhrabávání hlíny

rozhrabání truhlíku



Výskoky do výšky
Když začne králíček tzv. řádit - vyskakovat do výšky, vykopávat nožičkami, velkou rychlostí sprintovat po pokoji, třepat u toho hlavičkou, že máte pocit, že mu úplně přeskočilo, je to projev radosti ze života. Králíček chce vyjádřit, že je velmi spokojený. Většinou takto řádí spíš mláďata, ale - i když v menších frekvencích - i starší králíčci řádí. Je to velká legrace je u toho pozorovat a taky potěšení z toho, že mají takovou radost :)


řádění mláďat

radost z prostředí



Olizování
Pokud vás králíček začne olizovat, znamená to, že vás má rád. Projevuje takto city jak ke svému páníčkovi, tak k určitým věcem a nebo ke svým dalším králičím kamarádům. Narozdíl třeba od olizování z důvodu hygieny nebo že králíčkovi chybí nějaký minerál/živina (např. když olizují zeď, většinou je to protože jim chybí vápník atp.)


projev lásky mezi sestrami

projev lásky mezi sestrami



Mazlení
Králíčci jsou velmi společenští tvorové, rádi se mazlí, tulí a hrají si. Fyzický kontakt je pro ně velmi důležitý, pokud ho má králíček málo, začne strádat. Mazlí se s páníčkem, s dalším zvířátkem nebo dalším králíčkem. O mazlení si taky umí "říct" (ďoubají do vás čumáčkem, strkají vám hlavu pod ruku, případně pod nohu když sedíte třeba u stolu, jinému zvířátku strkají hlavu pod čumáček nebo si jdou ke svému objektu mazelní lehnout).

"chci hladit po hlavě"

tulení s morčetem

tuleni se sestrou a matkou



Panáčkování
Králíčci panáčkují na zadních nohou z několika důvodů - především proto, aby lépe a dále viděli (čichali) a taky pro to, aby vyloudili na svém páníčkovi nějakou tu dobrotu. Panáčkování je bez opory předních pacek, pak se taky umí natahovat za něčím pro ně hrozně zajímavým, co neleží na zemi, ale stojí třeba na nábytku. Průzkum je třeba udělat všude :)


loudí dobrotu

chce líp vidět

sápe se po kytce





Autor: Jana Pončíková
Copyright © 2007