Než pořídíme králíčkaRady pro první týdnyVýchova a ochočeníSoužitíEshop

JídelníčekBydleníRozmnožování a péčeAnatomiePlemenaVeteriny

Nemoci

Diskuze

Inzerce

Galerie

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Otázky

Rozmnožování a péče

Na této stránce bychom vám rádi přiblížili rozmnožování králíčků, březost, porod a následnou péči o mláďátka.

Králíčí námluvy
Tomuhle všemu předchází seznámení samečka se samičkou. Vzájemné očuchávání a seznamování probíhá libovolně dlouhou dobu, záleží vždycky na konkrétních králíčkách, jaké mají představy o partnerovi atd. I mezi králíčky existuje králičí láska a vzájemné sympatie (nebo taky nesympatie). Většinou záleží na samičce, zda se jí sameček líbí a je ochotná se s ním spářit. Když je jí sameček nesympatický, uhýbá mu, popřípadě je na něj agresivní a k páření nedojde. Aby došlo k oplodnění, je potřeba, aby samička zvedla dostatečně ocásek nahoru. K samotnému aktu je potřeba určitý čas, od několika sekund po několik minut, vše je individuální. Konec aktu lze poznat tak, že sameček mírně zachrochtá nebo zavrčí a svalí se ze samičky jako pytel brambor.

 

Králíčí námluvy

 

Vzájemné sympatie

 
Příprava před březostí
Protože má králičice dvojitou dělohu, může nastat dodatečné oplodnění v průběhu březosti a mláďata se pak narodí v různém časovém odstupu, proto se nedoporučuje, aby cca po týdnu samici samec znovu nakryl. Pro kontrolu březosti se samice sice znovu dává k samci, protože březí samice samce ve své blízkosti nesnese, je na něj zlá a agresivní, ale je třeba dávat pozor, aby i přes její protesty na ni samec neskákal. Pokud se zabřeznutí nepovedlo, samice před samcem neutíká, naopak - pokud má říji - spolupracuje. Při připouštění dáváme samici k samci z důvodu obrany teritoria a pocitu bezpečnosti samičky. Samička by nemusela libě nést samce ve svém teritoriu a mohlo by jí narušit pocit bezpečí pro hnízdění.
Před připouštěním je doporučováno, aby králičice dostala kůru proti kokcidioze (sulfadimidin - dávkování 1 pol. lžíce na 1 litr vody; nebo pár kapek jablečného octa do mističky nebo pítka jako prevenci).

Je doporučování, aby samec byl stejně velký nebo menší než samička. Větší samci by mohli zplodit větší mláďata a samička by mohla mít problémy při porodu.

 

Králice si vytrhává chlupy

 

na vystlání hnízda

 
Březost
Březost králice trvá od 28 do 35 dne, nejběžněji rodí 31. den, při menším počtu mláďat trvá březost déle, např. 33 dnů. Samice se po dobu březosti často povahově mění - některé jsou více přítulné, jejich divoká povaha se trochu zklidní. Ale vyznačují se i náladovostí a pokud zrovna chtějí odpočívat, dávají to výrazněji najevo. Po většinu času se připravují na porod např. zvýšenou konzumací jídla (získávání potřebných živin), dále pak sháněním materiálu na tvorbu hnízda a také bezpečné místo pro hnízdo. Stává se, že králice má dojem, že místo, které jste jí určili k porodu, není pro ni dost bezpečné a má tendenci stavět hnízdo jinde. Většinou je lepší ji nechat, ať sama zvolí místo, násilným přesunováním částečně utvořeného hnízda se králice může značně vystresovat. Samička často volí místo jiné než je její, kde má své jídlo a záchůdek - geneticky zakódovaná opatrnost před předátory - k hnízdu by neměly vést žádné stopy. Den před porodem se stává, že králičice přestane jíst.

V době březosti je možno samicím přidávat do zrní trošičku lněného semínka. Podle některých chovatelů je pak porod lehčí. Tři čtvrtiny hmotnosti plodu přiroste až ve 4. týdnu březosti. Od 18. dne březosti je možno při určitých zkušenostech nahmatat uzlovitá zduření - budoucí králíčí miminka. Pro králíčata v době růstu jsou ku prospěchu pampeliškové listy, protože obsahují vápník, důležitý pro růst kostí. Nejintenzivněji se kosti vyvíjejí ve 4-6 měsíci (zvýšená potřeba vápníku, fosforu, vitaminu D).
 

Samice staví hnízdo - u toho odpočívá

 

Odpočinek před porodem

 
Přípravy před porodem
Těhotnou králičici je lepší nezvedat, aby se neublížilo králíčkům v břiše. Určitě by králičice měla zhruba týden před porodem dostat porodní budku.
Týden před porodem většinou králičice ve zvýšené míře hrabe, má potřebu všechno kousat, trhat, schánět materiál na stavbu hnízda. Pokud jí nic vhodného nenabídnete, hrozí, že vám doma mnoho věcí zničí. Materiál na stavbu hnízda mají králičice tendenci trhat a hrabat taky protože zkouší, zda je vhodný na použití do hnízda. Zda bude pro králičata pohodlný a bude dostatečně tepelně izolovat. Je dobré králičici vyhovět a případný materiál jí poskytovat (jako například pytel sena v blízkosti porodní budky, staré čistě vyprané hadříky, natrhané ubrousky nebo papírové kapesníčky atd.)

Příklad: může se použít i velká krabice. My jsme dali krabici od monitoru, do které jsme vystřihli kousek nad zemí vchod, dali do ní spoustu podestýlky a sena, aby si měla králičice z čeho stavět hnízdo. Tu velkou krabici jsme připojili ke králíkárně, čímž se jí rozšířil prostor uvnitř. Měla pak pocit, že jsou mláďata v bezpečí, jako v noře. V krabici byla tma a vedl tam jen menší vchod, tak akorát na projití králičice.

 

Králíčátka 4. den svého života

 

Králíčátko 5. den života

 
Porod
Některé králice dostaví svoje hnízdo až těsně před porodem. Následně natrhají do hnízda chlupy a porodí do něj své mladé. Olíže je a očuchá, zjistí, zda jsou všechny živé (mrtvé mláďata se snaží z hnízda odstranit - vytáhnout ven nebo pozřít). Hnízdo upraví zvrchu chlupy a zahrabe, sama odchází opodál si odpočinout a pozorovat hnízdo z dálky. Po porodu je králice velice žíznivá, je dobré mít pro ni nachystán dostatek vody. Po chvíli nabere síly a začne jíst.

Případné problémy:
Vlivem stresu (hluk, žízeň, špatné zacházení, zvedání) nebo vlivem špatné výživy (nedostatek bílkovin a minerálů) mohou samice požírat po narození svá mláďata. Je složité určit přesnou příčinu. Někdy se stává, že se králíčci narodí už mrtví, králičice se je snaží odstranit z hnízda buď odtažením nebo požíráním. Radíme mrtvé králíčátka po porodu až králičice opustí hnízdo sami odstranit.
Často se bohužel stává, že první porod zkončí fiaskem - úmrtím mláďat z příčiny udušení při porodu, roztahání mláďat po pokoji z důvodu silné nervozity a stresu samičky, odmítnutí živých mláďat po porodu, agrese vůči nim .. Tohle se občas stává při prvních porodech a je potřeba s tím počítat. Zvlášť, když je samička hodně mladá, první porody nedopadají dobře.
Březí králice se nedoporučuje očkovat, cestovat s nimi a vystavovat jinému dalšímu stresu.

 

9. den života - stále slepí

 

11. den života - otevírají oči

 
Mléko a mlezivo
Králičice má na břiše mléčné bradavky, na každé straně 3 - 5. Prvních několik dní má samice mlezivo, které je pro králíčata důležité. Nejvíce mléka má samička 21 - 28 dnů po porodu (což nelze přehlédnout), potom mléko postupně ztrácí. Vzhledem k tomu, že králičice musí vytvořit velké množství mléka, je v tomto období důležité kvalitní krmení (zvýšený přísun bílkovin) a dostatek vody. Mláďata se od matky odstavují ve věku 6 až 8 týdnů.

Krmení
Králičice kojí mláďata ve stoje. Mláďata si lehnou na záda pod ní. Nejčastěji je kojí v hnízdě, ale když jsou větší, může kojení probíhat i mimo hnízdo. Králíčí máma mnohdy olíže králíčata v oblasti konečníku v průběhu kojení, aby napomohla jejich vyprazdňování. (viz foto - autor: Petra Křížová).
Králičice kojí svá mláďata ze začátku jednou denně, většinou v noci, nenápadně. Kojení trvá od 2 do 5 minut maximálně a po zbytek dne je mimo hnízdo. Občas se může do hnízda jen tak nakouknout, zda je vše v pořádku, upravit chlupy a zase rychle odběhne. Králičice není jako slepice, která by seděla na hnízdě. Většinu času se o hnízdo moc nezajímá. Některé králičice hnízdo před cizími lidmi brání. Když lidem důvěřuje, tak je v pohodě. Přesto nedoporučujeme do hnízda hrabat a mladé prohlížet, brát do ruky, určitě ne první tři dny, králičice by to mohla brát jako hrubé porušení bezpečnosti hnízda a dokonce by mohla mladé i ušlapat. Pokud chceme zkontrolovat hnízdo, zda jsou mláďata živá a nakrmená, doporučujeme nenápadně fouknout do chlupů, popřípadě prstem opatrně odhrnout část chlupů a dotknout se králíčat. Nakrmené králíčata se zavrní a popřípadě hledají mámu, když nenajdou, zahrabou se a usnou. Při bližším zkoumání lze vidět velké kulaté napapané bříško. Nenakrmená králíčata nespí, nejsou pohromadě, kňučí a piští, hnízdo je neuspořádané, při bližším zkoumání mají propadlé bříška se scvrklou kůžičkou.
 

zduřelé mléčné žlázy

Kojení jednoho mláděte
 

Kojení více mláďat

 
Někdy porod proběhne dobře, bez potřeby lidského zásahu a králičice se stará vzorně. Jindy je pomoc člověka potřeba, zvlášť když králičice zazmatkuje, neporodí mláďata do hnízda, ale všude možně. Je třeba přesunout ušáčky do hnízda a přikrýt chlupy. V takovém případě je třeba kontrolovat, jestli je krmí a stará se.

 

12. den života - první zkoumání okolí

 

14. den života

 
Jak poznat, jestli králičice o svá mláďata dostatečně pečuje?
Hnízdo je dobré zkontrolovat nejlépe bez přítomnosti samičky. Třeba jí nechat zatím proběhnout vedle v místnosti. Prohlédněte, jestli v hnízdě nejsou mrtvá králíčata. Ta odstraňte. Dále zkontrolujte, zda jsou nakrmená.

Pokud máte podezření, že králičice svoje mladé nekrmí, lze to řešit několika způsoby:
Například samičku do hnízda nalákat na dobrotu tak aby si stoupla nad hnízdo, případně mláďata podstrčit k cecíkům. Když se ušáčkové kontrolují, je dobré předtím králičici pohladit, aby člověk získal její pach na ruce.
Když je nejhůře, existují způsoby jak krmit králíčky uměle, ale je to dosti náročné. Další podrobnosti umělého krmení nalezete zde.

Kontrola hnízda nemusí proběhnout hned po porodu. Naopak je dobré nějakou dobu hnízdo nechat v klidu, nejlépe první 3 dny. Jestliže porod proběhl normálně do hnízda a vypadá to, že se králičice stará, může kontrola proběhnout za 1-2 dny. Jestliže je však důvodné podezření, že matka neví co s mláďaty a nedává jim pít, doporučuji zkontrolovat hnízdo dřív, než mláďata hlady a podchlazením uhynou.

 

Králíčátka 14. den

 

Jak poznat, zda králičice pochopila svoji mateřkou úlohu?
Alespoň jednou denně jde nachvilku za mláďaty a nakojí je. Před porodem a po něm natrhá do hnízda chlupy, aby králíčata byla v teple. Jestliže dáte králičici předem porodní budku (velmi se doporučuje), vzorná matka pravděpodobně zahrne vchod do porodní budky podestýlkou. Není to pravidlem. Ale když se tak stane, neznamená to nic špatného, naopak reaguje správně. Je to instinktivní záležitost, pravděpodobně z dob, kdy divocí králíci bydleli v zemních norách a chránili zahrabáním mláďata před predátory a chladem. (viz foto - zahrabaný vchod do porodní budky).

 

21. den - první ochutnávání jídla

 

24.den - vyhřívají se pod radiátorem

 
Je důležité, aby malí králíčci byli v teple. Tj. měli pod sebou dostatečně silnou vrstvu podestýlky (hobliny, jemná kukuřičná podestýlka apod) a sena. Oni totiž mají tendenci se zahrabávat směrem dolů. Mohli by se potom podhrabat na něco studeného (dno klece) a nastydnout. To je podstatné především v chladnějších částech roku. Když se nějaké slepé mládě vykulí z hnízda, je třeba ho tam co nejdříve vrátit, jinak by mohlo umřít podchlazením.

 

25.den - souboj o jídlo

 

37. den - dobývají se do přihrádky se zeleninou v lednici

 
Čím krmit matku
Králičice by měla dostávat hodně různorodé stravy, zeleninu, směs zrní, dostatek vody. Protože jí může porod a kojení mláďat vyčerpat, je třeba, aby nabyla brzo sil. Proto není od věcí jí přidávat vitaminy klidně už před porodem (např. Vitamix). Je možné králičici po porodu nabídnout k pití vlažné mléko (nebude ho pít třeba hned ale za pár hodin) a když ho bude chtít pak pít, tak jí ho dávat po celou dobu co bude kojit, aby měla dost vápníku. U kojících samiček právě hrozí odvápnění organismu a díky tomu vážné problémy v nejhorším případě končící i úmrtím. Proto je třeba dbát na dostatečné množství vápníku, hlavně v podávaném krmivu (zelenina), pomůže i vápenná kostka atd.

 

40.den - společné povalování

 
Sasanka
Ve věku 2,5 měsíce

 
Určení pohlaví králíčat
Protože králíčata pohlavně dospívají už ve třetím měsíci, je potřeba je v toto období rozdělit (samička je na oplodnění ještě příliš mladá - nejdřív v 7. měsíci - a navíc není vhodné připouštět sourozence - riziko genetických vad). Abyste věděli, jak králíčata správně rozdělit na samičky a samce, je potřeba správně určit pohlaví.

U dospělých králíků nebývá s určováním pohlaví takový problém, protože samci mají na první pohled patrná růžová varlata. U mláďat se určování pohlaví provádí takto:
Králíka otočte bříškem nahoru, nejlépe když spolupracují dva lidé. Nad řitním otvorem je pohlaví, po jehož obou stranách jemně prsty zatlačte. U samečka se vysune malý penis s kulatou špičkou. U samičky bude vidět jen štěrbina. Podrobnější info o rozeznání pohlaví najdete na stránce Anatomie. Praktický příklad je také v albu od Pipinky.

 
__________________________________________

 
Je velice krásné mít doma samičku s hromadou malých chlupatých klubíček :) Je však třeba si předem zjistit, co taková péče o březí samičku obsahuje, být připravený na případné problémy s péčí o mláďata a taky mít alespoň přibližnou představu, co s mláďaty, až budou připravená na odstavení od matky. Pokud jste dočetli až sem a stále po králíčatech toužíte, tak směle do toho :)