od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2010
 • Zobrazuji 173 zaznamu.
 • 1.1.2010 12:50Maya
  Terkina: Ahoj, jak jsi přidělala k tomu akvárku klec aby nepadala?
  1.1.2010 15:22Terkina
  Maya : takhle se to prodává... ta klec je trošku větší než akvárko a vlastně se jakoby dá malinko přes to...
  1.1.2010 16:40Maya
  Terkina: A doma si to i můžu udělat? Protože mám akvárko a klec, na sobě jsem je ještě neměla nevím jak je velké ale doufám že to půjde a na jedné fotce někde na internetu jsem viděla že mají v tom akvárku písek.. to tam můžu dát normální písek?
  1.1.2010 17:09bibe
  Maya: ne pisek specialni pro cincily.
  1.1.2010 18:32Terkina
  Maya : no můžeš to tam zkusit nějak přidělat... já bych to asi ale sama nezvládla nebo nevím no... zkus se zeptat třeba taťky :)
  a jinak normální písek teda fakt ne, kdybys chtěla ten písek tak ten pro činčily, nevím jak jsi to přesně myslela ale jestli to chceš dát do celého akvárka tak to je lepší mít spíš jako podestýlku nějaké papíry, hobliny apod. a ten písek mít jen v nějaké misce a postavit ho do klece, protože kdybys ho dávala do celého akvárka tak se to blbě čistí, ten písek je dost těžký, a taky když do toho načůrají atd. tak to dost smrdí a takhle ho stačí vyměnit jen v té misce. Ti moji se v tom jen párkrát vyválí a pak si tam natahají papíry a vesměs už tam chodí jen na záchod...
  1.1.2010 18:43Henry
  Prosím vás chci se zeptat naučil jsem Lindu (můj pískomil) že mi jí i z dlaně vždy když jí tam dám ať tam je zrní nebo ne vyleze z domečku a očuchá to. Když tam je tak si ho vezme a rychle uteče z5 do domečku. Chtěl jsem se zeptat jaký je další krok ?
  - - - - -
  Já ten písek dávám do omnia sklenice to je takové velké na zavařeniny. Tu sklenici dám jednou za dva až tři dny do akvária asi tak na hodinku.
  1.1.2010 20:33Terkina
  Henry : můžeš ji zkusit hladit prstem, šimrat na hlavičce, na tvářích a pak pomalu začít brát do ruk :) Když přestane být vyděšená, bude ti v ruce pobíhat, čmuchat a dívat se kolem, může ji zkusit dát třeba na stůl ať se proběhne apod. Nebo třeba postavit z kostek ohrádku na zemi a dát jí tam nějaké průlízačky, domečky, ruličky a pamlsky... Taky jsme vždycky s bráchou stavěli taková "hřiště" :) Jen pozor ať ti něco nerozhryže, třeba nějaké dráty a kabely apod., musíš u ní být a hlídat ji.
  2.1.2010 17:07Registana
  Jsou ty epileptické záchvaty dědičně? Děkuji
  2.1.2010 17:09Fiška
  Já si nemyslim, že je to jen o dědičnosti.. Pískomilové to prostě mají.
  2.1.2010 17:14bibe
  registana: ano je tam zvysene riziko geneticke zateze. Pokud se to objevi u mladeho jedince, tak je v zahranici automaticky vyrazen z chovu.
  2.1.2010 17:58Katka Arwen
  Fiška co to znamená pískomilové to prostě mají? -)))) já myslím že když nějaké zvíře něco prostě má (třeba červenou barvu či dlouhý ocas) je to genetikou tedy dáno dědičně ne?
  - - - - -
  dědičnost epilepsie je prokázaná bohužel na ni neexistují testy takže se dají vyřadit jen zvířata u kterých se projeví naplno
  2.1.2010 18:28Fiška
  Katka: Když já nevim, zda se to dá potvrdit, že je to opravdu epilepsie, nikde jsem o tom nic nenašla.. A když si to tak vemu, mý pískomilové se do škou dostali jen když neznali ruku, nebyli ochočení.. Teď to nemají.. Tak to mají v sobě nebo jsou jen v šoku z neznámého prostředí?
  2.1.2010 18:41Katka Arwen
  To že se u konkrétního jedince nedá potvrdit že se jedná o epilepsii či případně zda to není něco jiného neznamená, že epilepsie není dědíčná. Epilepsie dědičná je a to zda je zvíře epileptik či ne musí vyvodit každý sám- záleží na typu záchvatu. Bavili sme se s Bibe, respektive ona s tím přišla že šoky a třes by mohli být zapříčiněny taky otravou (hlodáním kovových mříží) sem této možnosti taky nakloněna.
  Leč pokud chce být chovatel zodpovědný a jeho zvíře se chová nějak nestandartně - tedy má nějaké blíže nespecifikované záchvaty, nemělo by být puštěno dále do chovu - protože epilepsie je dědičná a chronická otrava může způsobit poškození plodu, ani šoky způsobené stresem nejsou přínosem pro chov neboť přehnaně úzkostlivé či histerické zvíře takové povahové vlastnosti pravděpodobně předá dál - proto se tedy neustále ptám sama sebe a rovněž teď i tebe proč takové zvíře pouštět do chovu a šířit jeho špatné geny?
  A k tvému nic sem o tom nenašla hledala si na odborných servrech, veterinárních světových časopisech v biologických časopisech? Pochybuju o tom- bez urážky když si někdo přečte mateřidoušku a řekne že tam o dědičnosti rh faktrou nic nenašel neznamená to že RH faktor a jeho dědičnost neexistuje ;-).
  Nebo mi řekni co by to jiného mohlo být - šok z neznámeho prostředí v podobě záchvatu a třesu není fyziologicky přirozený a prokazuje dle mého nějakou chorobu .......????? (jsem otevřená k dalším nápadům a diskuzi)
  2.1.2010 20:58Fiška
  Nikde nepíšu, že jsem zastánce toho, aby šel do chovu, nikde nepíšu, že je dále připouštím.
  A to, že jsem nikde nic nenašla - ok, jsem blbá, neumim vyhledávat a nestuduju veterinární školu a geny se taky nijak nezabývám. Řekla jsem jen svůj názor a ráda se přiučím novým.
  2.1.2010 21:30Katka Arwen
  Nikde sem neřekla že seš blbá, ani sem neřekla že ty konkrétně pouštíš taková zvířata do chovu řekla sem že já bych to nedělala a ptala sem se na tvůj názor,ani sem ti tvůj názor nevyčítala -řekla sem taky jen svůj názor a ráda se přiučím novým - chtěla sem vědět jaks to myslela a čím to dle tebe teda přesně je na to si neodepsala
  2.1.2010 21:30vilik2204
  Ahoj holky můj pískomil má matku a otce kteří jsou ochočení a žádne epileptické záchvaty nemají..Možná to bude genem od pra prarodiču třeba,ale vím jedno 100% pískoušek derry best je ochočený moc hodný a moc ochočený a jakmile ho vezmu do jiného pokoje a pochoduju sním okamžitě chytne záchvat jestlu ze strachu nebo to tak dělají ale to asi nedělaj,ptž chytl opravdu hrozn záchvat třepal se a skroutil se do klubíčka okamžitě jsem ho dala do akvárka a byl uplně v pohodě.NEvím čím to je..Pouštím ho po svým pokoji a všecno je v pořádku,ale zase musím říct že parkrát sem ho přenesla a byl v pohodě..Já fakt nevím:(...
  2.1.2010 21:36Fiška
  Katka: Protože už jsem to řekla předtim, ten můj názor co jsem si o tom myslela ;)
  2.1.2010 21:38Katka Arwen
  vilik2204: a co ta teorie s kovovou klecí? nehlodá občas mříže jestli máte klec
  2.1.2010 22:00Marky
  neřekla bych, že to je kleci:) nebo nějaka otrava..
  2.1.2010 22:04Katka Arwen
  Marky- a na základě čeho to soudíš?
  2.1.2010 22:11Marky
  moje dvě holky bydlí nv kleci a mříže si občas koušou ale žádný záchvat jsem u nich nezpozorovala, dělá to i křeček.. a Také nic.. :O
  2.1.2010 22:13Fiška
  Marky, nápodobně.
  2.1.2010 22:18Marky
  ale vážně nevím z čeho to může být, a spíše ani to moc nevím pač jsem to u svých zvířátek nezažila.. Ale v knížkách o piskomilech jsem o tom nikde nečetla takže zase nemohu řící žeby to bylo normální.. Možná to bude vážně z toho stresu.. Zažila jsem jen strnulost, ale to v knížkách píší když se leknou nebo se cítí v nebezpečí tak strnou asi tak 1min nebo 2 se nehybaji jen koukaji ale pak hned vyskoči a jsou zase normalní a hravyy.. o epilepsii nic ani vidu ani slechu:o (z mych zkušenosti)
  2.1.2010 22:28Katka Arwen
  Marky: různé klece mají různé upravy mříží například můžou být pozinkované a dlouhodobé okusování nebo ožižlávání by mohlo způsobit chronickou otravu, která se projevuje např krátkými záchvaty (o tom by vám mohla napsat víc Bibe) ..... ne každé zvíře musí klec okusovat stejně a ne každá klec musí mít špatnou povrchovou úpravu - nicméně takové otravy jsou z literatury známy.
  Stres je jen spouštědlo ne to co to způsobuje! ať už je to cokoliv. To že vypětí donutí zvíře ke kolabsu znamená že něco vevnitř je špatně co a proč na to se tady snažíme dojít ..... v knížkách o základním chovu pískomilů to sotva bude, kor když ty knížky sou jen blbé překlady a často vycházejí ze zkušeností v mega chovech kde na jednotlivá zvířata není brán až takový zřetel -/
  - - - - -
  Když sem od Bibe slyšela o příznacích otravy řekla jsem si že to sedí já bych teda spíš vsadila na nějakou nepřirozenou trvale podávanou složku ve žrádle........
  2.1.2010 22:34Marky
  toto budou stale jen dohady:), může to být třeba jak jsem psala tím stresem nebo jak psala Vilik, zviuře se boji je ve stresu tak ma zachvat.. a projevi se to jen u slabších jedinců. I to je možné. Možná máme pravdu všichni kdo ví.. ale tohle bude debata nekonečna..
  - - - - -
  Může to být i dědičné.. Může to být z vela věcí..
  2.1.2010 22:41bibe
  K těm záchvatům: epileptické záchvaty dle stránky egerbil a spol jsou pouze a jenom u mladých jedinců max do pár měsíců stáří se musí projevit a obvykle do roku ustoupí. Starší jedinci to nemají. Třesy a tremory a podobné věci, co se tu popisují nejsou vůbec epileptické záchvaty. Třesy mohou vznikat jak ze stresu tak z otrav a nebo z virových či bakteriálních chorob postihující centrální nervovou soustavu aniž by se to projevovalo jinými klinickými projevy. To znamená zvíře je zdravé a může mít postiženou určitou část mozku. To, že zvíře strne jsem měla taktéž a obě záhadně velmi rychle uhynula v mladém věku při příznacích PU/PD (pro ty co to nikde nenašli - moc čurali a pili), takže spíš bych volila celková infekce. další možností třesu jsou karence ve výživě nějakého prvku a ruku na srdce, kdo z nás ví, co přesně pískomil potřebuje za živiny a jestli víme, že směsi jsou složeny správně nehledě na to, že vyjídají jen slunečnice, či něco jiného.
  takže není záchvat jako záchvat, to co tu nazýváte epileptickým je normální stresová situace, kdy pískomil je vyplašený z braní nebo z nenadálé činnosti, na kterou není zvyklý a je z toho dokonale paf nebo je z toho vyčerpaně unavený, že sebou začne škubat, otázka je proč to dělají, jestli například nedostávají nějaké hypoglykemické kóma nebo není nadbytečné uvolnění stresových kortikoidů, což pro něj není dvakrát zdravé nemyslíte?
  3.1.2010 13:34Katka Arwen
  tak prozatím konec této diskuze - tímhle toto téma uzavírám část diskuze byla schována a další zbytečné výkřiky do tmy mažu ;-)
  3.1.2010 18:04Henry
  jsem se chtěl zeptat jak je to s hlukem u pískomilů třeba jak vysávám a tak ? vadí jím to ?
  3.1.2010 19:04Terkina
  Henry : asi jim to není příjemné, protože ti moje se jdou vždycky nafučeně podívat co to provádím, připlesknou uši k hlavě a jdou se schovat :-D Slyší líp než my tak je jasné že takový hluk jim nedělá dobře no... ale holt když člověk potřebuje vysát piliny tak to chvíli vydrží...
  4.1.2010 07:42Lenka
  Henry - Vysávání moje pískáče kupodivu nijak neruší, aspoň předstírají, že ho ignorují. Hodně mě překvapilo, že se velmi dobře naučili, že když na ně u terária zavolám, mají rychle vylézt ze svých doupat (většinou dostanou nějakou hračku či mlsek). Takže bych řekla, že se dokážou naučit rozlišovat zvuky a roztřídit si je na ty, které k něčemu jsou, a ty, které se vyplatí ignorovat.
  4.1.2010 18:14Marky
  tak jsem objevila, něco k te epilepsii.. a dočetla jsem se že na to pískomilové trpí.. popisují to jako křečový zachvat, a bylo to hodně spíše v minulosti,: v chovných kmenech byly silně náchylní k epilepsiím, v následujících generacích se vyskytují vzácně. Takže to je v nich již od narození.. a někdo je proti tomu silnější tak se to u něj neprojevuje, ale u slabšího jedince ano..
  4.1.2010 19:06Katka Arwen
  hmm nic co bychom nevěděli ne?
  4.1.2010 19:21Marky
  nu to znamená že to není z ohlodáváni mříží.. mají to v sobě..
  - - - - -
  je to jak u yorkshiru.. jsou take nachylni na epilepticke zachvaty zejmena ti menší
  4.1.2010 19:30Katka Arwen
  Marky: hele Marky to že je epilepsie dědičná sme věděli o tom si můžeš přečíst v článcích: Epilepsy and behaviour of the Mongolian gerbil: An ethological study nebo The Mongolian gerbil in experimental epilepsy, nebo Structural Correlates of Seizure Behavior in the Mongolian Gerbil všechny jsou z impaktovaných časopisů a o tom že záchvaty můžou být způsobené i toxikologicky ti taky můžu dát články - žasnu s jakou přesností stanovuješ diagnózu a zavrhuješ naši názory první je blbost epilepsie pak zas hlodání mříží - kdyby se ti chtělo můžeš některé z uvedených článků přeložit a udělat do nich výtah tady do sekce nemoci- ostatní to určitě rádi uvítají
  4.1.2010 20:57Lentilka
  ahoj, jenom bych chtela taky pridat svuj nazor k záchvatum. Jeden muj pískouš neustále ohryzával mříž u klece a po nějaké době začal být apatický, moc nejedl a občas sebou začal "škubat". Nejdriv me vubec nenapadlo, ze by to mohlo být s těch mříží ani to nevím jistě do ted, ale zkusila jsem klec vyměnit ( myslela sem, že když bude jinde a nebude na tom svém místě pořád sedět a hryzat ) . No hryzal si a hryže vesele dál, ale po čase se srovnal a je s ním vše ok. Nejsem si jistá jestli to bylo tím ohryzováním nebo něčím jiným, ale jsem rada, že se tu takovy nazor objevil.
  4.1.2010 21:24bibe
  Lentilka: ano nazor tu na to je, všichni totiž víme jak pískomil ohlodává kde co - a hlavně když papouška může zabít jen to, že vaříme doma na teflonu tak už byc se ničemu nedivila, nehledě na to, že u otrav kovy jsou apatie, letargie a tremory docela častým jevem.
  5.1.2010 15:27Vamina
  Archangel se po dost dlouhé době opět fotil - https://www.kralici.cz/piskomilove/alba.asp?a=317
  - - - - -
  Pomalu ale jistě se budeme vracet do řad chovatelů i v pískomilím odvětví. :D Snad se bude dařit.
  5.1.2010 16:22Marky
  Vamina: Krasavec;)
  5.1.2010 17:59bibe
  Vam - kde jsi ho ziskala? Musím říct, že je to opravdu chlouba v chovu, taková perla dalo by se říci.
  5.1.2010 18:41Vamina
  bibe: Je to můj vlastní odchov - vpodstatě poslední pokus odchovu na starší samici a údajně neplodném samci. Nečekala jsem, že se to podaří. Kdyby se to nepovedlo, už bych asi s chovem pískouška definitivně skončila. Nejspíš zásah zezhora. ;)
  - - - - -
  Marky: Díky. ;) Pro něj by měla být ta černá samička. :)
  - - - - -
  Jinak je na stránkách Archangel of Lucifer Evil -
  http://luciferevil.webnode.cz/
  5.1.2010 20:01Marky
  Vamina: nu pokud to nebude kluk:D
  6.1.2010 09:28Henry
  No ja jsem tet vytahl stare kostky s ktere jsem měl jako maly a vytvořil z nich koutek na hraní pro moji piskomilku horší je že se potom nedala chytit :) nakonec se mi to povedlo do krabičky s jídlem :)
  8.1.2010 15:40Yeayer555
  Ahoj jenom dotaz: můj pískáč se hrabe rád v pilinách, a protže ho mám v kleci, bojím se mu dát písek aby ho taky nekopal ven z klece protože už takhle je ta klec v 50x40x50 cm velké krabici...
  8.1.2010 15:41Katka Arwen
  a ten dotaz?
  8.1.2010 16:16Yeayer555
  Jo pardon, právě to je ten dotaz, že můj pískáč hrabe piliny tak jestli hrabe i písek
  8.1.2010 16:34Katka Arwen
  jo pískomil ti bude hrabat i písek. Písek by měl mít- a pokud je klec maláa musíš mít kolem krabici a lítá z ní binec pořiď vetší akvárko nebo plast box ;-)
  - - - - -
  nemluvě o tom že písek se dá dát například do květináče nebo zavařovací lahve do klece, ale tak aby do ní mohl pískáč vlézt a zase vylézt bez problémů.
  9.1.2010 20:07Eliška
  Ahoj, chtěla bych se zePtat, jestli lze nějak vychovat pískomily, kterým už bude kolem 2,5 let a u nás už jsou cca. rok. Předchozí majitel je nijak necvičil, pouze je choval v kleci. Děkuji za odpověď
  9.1.2010 23:50bibe
  Eliška: piskomil se neda ochočit jako pes, potkan nebo morče. je to plach zvíře, které se chová hlavně v kleci.
  10.1.2010 22:59Fiška
  Co si myslíte..?
  Když dám light red fox a lilac, která by asi zvítězila?.. Myslim, že je to tak nastejno :) co jsem tak viděla teda mladý od těchto dvou..
  11.1.2010 18:51bibe
  upřimně si myslím, že tu platí zákony genetiky. takže když se dají dohromady jejich genetické označení tak s pravděpodobností se získá obraz. ale příroda není čistá matika.
  11.1.2010 22:16Fiška
  S tim počítám, ale já na genetiku oopravdu moc nejsem, takže jsme se ptala na názory.
  11.1.2010 22:40Katka Arwen
  Typovačka je k ničemu apřepočítávat mendelovi čtverce za tebe nikdo nebude ;-) když už mají mladé a nějak to vychází tak už je to stejně jedno ne?
  11.1.2010 22:49Fiška
  Však taky nechci, aby to za mě někdo přepočítával, stále píšu, že chci jen názory, páč prostě co jsem viděla, měli tyto barvičky, tak mne zajímalo, která je asi více dominatnější a zda s tim nemá někdo zkušensoti. Mladé zatim právě nemají, tak se ptám, zda to má vůbe cenu takhle dělat.. chtěla bych právě light red fox.
  11.1.2010 23:28Katka Arwen
  To která je dominantnější se dá vypočítat ale o tom zda budou mláďata light red fox ti to nic neřekne neb to light se dědí přes spešl vazbu na genu C který ovlivňuje sytost barvy označuje se jako malé "h" nahoře která způsobuje zesvětlení. To jestli to tví pískáči mají nebo ne mi prd víme ;-)
  - - - - -
  k tomu která je dominantní: Lilac (E*) a red fox (ee) takže to může byt EE x ee (Ee,Ee,Ee,Ee) nebo Ee x ee (EeEe,ee,ee)
  takže pokud je tvůj Lilac tahle varianta EE narodí se ti z toho spojení jen liláci pokd je ale Ee bude vrh půl na půl
  Z čehož plyne když ti tady deset lidí napíše že se jim narodili vždy jen Liláci ty se pak budeš divit že se to z toho spojení narodila i varieta red fox - chce to si něco nastudovat a ne se ptát na teorie ostatních (kor když tu nikdo nechová) ;-)
  11.1.2010 23:32Fiška
  Chápu. Genetiku teď nějak probíráme v biologii, jen prostě na tohle mozek zrovna nemám.. ale jako tohle je pochopitelný. Díky.
  - - - - -
  Jen mě prsotě napadlo, když aguti a black je dominantnější, tak prostě mě to napadlo i tady u tutech.
  12.1.2010 10:58Terkina
  Fiška : taky zrovna genetiku probíráme k biologii... já jsem četla hodně článků z genetiky ohledně potkanů, ale stejně to pořád jaksi nepobírám :-D Ale o pískomilech jsem toho moc nečetla, poněvadž ty odchovávat už nechci... Kdysi jsem měla i mladé, ale udat je to bylo většinou dost těžké... A to jsem měla jen tři vrhy, celkem pět, ale dva někdo "snědl"... že Lukino ? To jsem jí ten jeden - poslední - chtěla nechat, bylo tam jen jedno miminko... a ona ho zlikvidovala když mu bylo týden, už jsem věděla i barvičku a tak :(
  12.1.2010 11:31bibe
  Fiška: ale tohle bude problém, pokud se nenaučíme všichni to brt podle genetiky, tak je uplně zbytečné chovat na barvy a snažit se něco vylepšovat. Tohle není osobní útok na tebe, ale jen aby si všichni uvědomily, že bez znalostí to nikam nepovede. Pokus omyl prostě k ničemu nebude. Osobně kdybych chtěla množit a mít zajímavé barvy, tak si tu práci a čas na to najdu a snažím se to pochopit a pak posunu svůj chov dál.
  12.1.2010 11:51Fiška
  bibe: Hm, každý máme jiné praktiky.
  13.1.2010 10:59Vamina
  Holky, myslím, že do budoucna bude co se týče zakládání klubu apod. genetika hodně důležitá, jelikož ani sprzněné linie potkanů, byť s naprosto luxusními rodiči (co se týče exteriéru, zdraví i rodokmenu), nedostanou průkaz původu, pokud se jedná o křížení dvou různých linií. Což se tady u pískomilů bezesporu děje neustále. Jsou prostě barvy, které by se na sebe dávat neměly. Zjístí se to dle genetického kódu jednotlivých barev.
  Fišu: Stačí se podívat prostě na písmenka... klidně pomůžu, jestli s tím máš problémy.
  13.1.2010 15:41Bodlinka
  Ahoj Holky. Mam jen zajimavou informaci z jednoho zahranicniho webu, ktera by vas mozna zajimala: Pokud se krizi jedinci, kdy maji oba znaky. Tak deti, ktere zdedi oba geny pro znaky, tak nemohou zit a zemrou (proste nejsou zivotaschopny a asi se ani nenarodi). Mohlo by to vysvetlit treba male vrhy takovych spojeni.
  (Nevim jak moc je tato informace overena, ale nejspis ma jistou vahu. Tak ji jen nabizim pro zvazeni pri vasem pripadnem chovu.)
  Pokud by byl zajem, tak si tu informaci najdu znova a zkusim ji tu reprodukovat presneji.
  - - - - -
  DOTAZ:
  Fiška - 10.1.2010 22:59
  Co si myslíte..?
  Když dám light red fox a lilac, která by asi zvítězila?.. Myslim, že je to tak nastejno :) co jsem tak viděla teda mladý od těchto dvou..

  MOJE ODPOVED:
  Tak myslim ze z hlediska matematicke pravdepodobnosti, tak je vetsi sance, ze se narodi Lilac, ale samozrejme mohou byt i Red Fox i Light. Ale chtelo by to urcite vice vedet o tom, jaky maji svuj "kod barvy", coz muzem zkusit vymyslet podle jejich deti a rodicu. (Klidne ti s tim pomuzu, ale asi bych tim nezahlcovala diskuzi.)
  13.1.2010 16:09bibe
  Bodlinka: o jaké znaky konkrétně jde? Já bych prosila hodit sem originální odkaz, jelikož čtu radši originály. Díky.
  13.1.2010 17:53Katka Arwen
  Bodlinka díky za info, něco takového sem si myslela neb u potkanů a morčat i myší je to u některých znaků známá věc,ale zatím sem na to žádný odkaz nenašla (no pravda sem ho ani nijak zuřivě nehledala) za odkaz na originál web s touto informací budem moc rádi- díky za spolupráci ;-)
  13.1.2010 17:59Vamina
  bibe, bodlinka: Já myslím, že je to možné, jelikož by to nebylo poprvé, kdy se něco takového děje. Třeba u potkanů je na tom geneticky podobně perlové zbarvení, které je stejně jako spotting dominantní. Takže pokud křížíme perláka s jinou barvou, je to v pořádku, ale jakmile se dá na sebe perla a perla, vznikne PePe, tato mláďata zemřou, jedná se o letální spojení.
  Bodlinko, prosím o originální verzi, dost mě to zajímá. Díky.
  - - - - -
  Takže, na popud tohoto tematu jsem na svých stránkách založila "Genetiku", která by mohla alespoň trochu pomoci s tápáním ohledně genetických kódů... je tam vidět, které barvy k sobě patří a které ne. Nevím, zda tu někde existuje "česká" genetika pískomilů, nicméně, tady je alespoň troška odemně:
  http://luciferevil.webnode.cz/o-piskomilech/genetika/
  - - - - -
  Postupně to budu doplňovat a zdokonalovat, snad budou i některé základní fotky. Pokud máte něco, čím byste chtěli přispět, prosím sem s tím...
  13.1.2010 18:03Fiška
  Vamina: Super nápad, díky, mě to rozhodně pomůže.
  13.1.2010 18:40Bodlinka
  Ahoj holky. Tesi me vas zajem i nove vznikla stranka o genetice. Neco podobneho jsem se taky chystala tvorit, ale zatim nebyl cas a takhle do hloubky jsem to taky neplanovala. Takze fakt diky ;-).
  Jinak zminena informace, mam tuseni, pochazi z jednoho nemeckeho webu. Jenze bohuzel ten odkaz uz nefunguje, takze nevim, jestli se mi podari tu stranku znova najit, pokud ji jen presunuli jinam. Udelala jsem si jen strucny zapis.
  13.1.2010 18:44Mirek
  Mohu dát pískomilům nať od mrkve?Díky
  13.1.2010 18:45Bodlinka
  No, holky. Mam z toho webu poznamky, zjistila jsem i jine veci, takze to uz konecne hodim na svuj web, i s nefungujicim odkazem, a snad casem najdu original odkaz. Ale na web dam presny preklad toho, co jsem si z toho webu zkopirovala. (Pokud nekdo chcete moji kopii textu, ktera je v nemcine, tak klidne dodam.)
  13.1.2010 18:46Katka Arwen
  Mirek: raději ne pokud by to byla nať v létě z vaší vlastní zahrádky a nebyla ošetřena tak to nevadí a dát jí můžeš , ale jelikož předpokládám že se jedná o nať z obchodu tu dávat nedoporučuji je ošetřena postřikem proti zavadání a ten není pro žádné zvíře ani člověka dobrý!
  13.1.2010 19:41kape66
  Ahoj, mám dotaz, asi před týdnem mi onemocnil pískomil, je to slečna, má dva roky....sedí, škube se, něco málo sní, ale moc nepije...před měsícem mi na to samé umřela druhá pískomilka, byla jsem u zvěrolékaře, ale i když se paní doktorka snažila po dvou dnech mi stejně umřela...nevíte někdo, co to je a popřípadě jak jí pomoct???díky
  13.1.2010 19:48Katka Arwen
  kape66: dva roky sou už na pískomila docela dost, ale můžeš to víc popsat? Jak to začalo jestli tomu něco předcházelo, jestli se nezměnilo něco u vás doma a v tom jak pískomil žil, to škubání je trvalý třes nebo jen občas jakoby záchvat, když jí jí s chutí? napiš vše co by mohlo souvyset a co by nám situaci víc přiblížilo
  13.1.2010 19:57bibe
  Kape66: kdyby to byla porucha endokrinologie tak by pravdepodobně pila hodně. Pískomil sebou může škubat z jakýkoliv příčin bolesti. Pokud málo pije, můžou to být i selhávající ledviny. ale na tohle je nutne udělat krevní obraz, což jde u tak malého těžko. taky to může být něco infekčního třeba nějaký virus. Ale takhle to říct nelze. Pokud má průjem může to být bakteriologický průblém. je to možná kruté řešení, alenež bych ji trápila a byla by na tom opravdu špatně nechala bych ji utratit.
  13.1.2010 19:59kape66
  Katka: No přijela jsem ze školy v sobotu domů a mamka mi řekla, že se s ní něco děje, přišlo to z ničeho nic, i u té minulé, den předtím prý normálně lítala a hrála si s hračkami v kleci, teď sedí, ty záškuby jsou neustálé, příjde mi, že i celkem ztěžka dýchá a hodně rychle. Jí jen zeleninu tu měkčí, třeba rajče, mamka jí dávala kousek ořechu, ale musela jí ho přežvýkat, aby vůbec kousek snědla.
  13.1.2010 21:28bibe
  kape66: tak nejlepší bude ji vzít na veterinu, tohle sama nevyřešíš a nikdo ti tu neřekne co s ní je, protože by to byl jen dohad. Je nutno piskomilku klinicky vyšetřit a jestli se minule doktorka snažila, tak buď ti rovnou řekne jestli to má smysl popřípadě by ti třeba mohla nabídnou pak následnou pitvu, aby jsi věděla, co jim je či bylo. Ale po netu se to nevyřeší. Pokud se škube pořád můžou to být bolesti, křeče nebo něco jiného. Zrychlené dýchýná může odpovídat i zvýšené teplotě. Prostě všechno a všechny věci, coby ti tu kdo napsal by byly jen dohady. u nich to může být ze dne na den. taky se mi to stalo, že prostě ze dne na den pravděpodobně už nezváldla cukrovku. Takže bych ji rozhodně vzala k veterinářce.
  14.1.2010 07:48Lenka
  Mirek, Katka A. - Tou mrkvovou natí si nejsem úplně jistá. Většinou jsem pískáčům dávala jen ty rostliny, které se nebojím ochutnat sama - a mrkvová a bramborová nať byly na naší zahrádce jediné dvě, které jsem nikdy nezkoušela. I když králíci tu mrkvovou chroupali, tak snad tak jedovatá není. Má s ní někdo zkušenosti?
  14.1.2010 08:22Katka Arwen
  Lenka: mrkvová nať jedovatá (narozdíl od bramborové která jedovatá je) určitě není. A pokud je ze zahrádky kde člověk ví čím vlastní zeleninu ošetřuje není žádný problém, jak sem psala není vhodné podávat nať mrkve z obchodu neboť ta není určena ke konzumaci a tak je ošetřena prostředky které mrkev udržují déle čerstvou (jakési hnojení) a postřikem proti zavadání
  14.1.2010 08:36kape66
  Bibe: děkuji za radu, určitě se jí budu řídit. Díky za pomoc
  14.1.2010 09:15bibe
  kape66: tak snad bude v pořádku a doktorka pomůže.
  - - - - -
  s natí má Katka pravdu, mrkvová není jedovatá, ale problém jsou obchody, stejně tak jako všechno z nich. není nad vlastní výpěstky. Pro srovnání na obchodní mrkev má přítel alergii na normální ze zahrádky nikoli.
  14.1.2010 09:56kape66
  Bibe: Teď mi volala ségra, tak díky za pomoc, ale bohužel mi umřela taky...pa
  14.1.2010 11:28Vamina
  kape66, bibe, Katka: Já osobně dávám všem našim zvířatům mrkev, a to bohužel i tu z obchodu, jelikož v zimě nemám možnost vlastní. A dělám to tak, že jim prostě oloupu spupku,jako když se dává do polévky a dám jim ten střed. Jinak bych to dělat ani nemohla. Kůň, potkani, freťák, křečík i pískoušci jsou naprosto oki. Tak snad to nebude mít nějaké nepříznivé účinky....
  - - - - -
  kape66: To je mi hrozně líto... :( Měla jsem doma také něco podobného, už je to déle, ale také mi naprosto neočekávaně v pár dnech umřeli 3 pískoušci...
  14.1.2010 11:32Katka Arwen
  to se to zas trochu posunulo někam jinam- já sem psala o nati (zeleném) proti kořenu mrkve z obchodu nic nemám i když sem taky názoru že z vlastní zahrady je lepší
  Takže nať z obchodu ne kořen klidně ani, z vlastní zahrady kořen ano ale i nať ;-)
  14.1.2010 13:18Lenka
  Dobrý tip na zimní zelený mls pro pískáče je nechat pár týdnů ve vodě větvičky, než jim vyrostou lístky - z toho jsou moji pískáči vždycky hodně nadšení, protože mohu smlsnout zelené a pak rozcupovat zbytek větviček.
  14.1.2010 13:24Bodlinka
  Jen jeste pro zajemce o pochopeni toho, jak vypocitat barvu budoucich mladat piskomilu podle genu barvy. Pekne, prehledne a srozumitelne zpracovani je na webu "potkanci.cz/genetika", ktery je sice o potkanech, ale to v tomto pripade moc nevadi. Jen barvy jsou u nas mene rozmanite.
  14.1.2010 13:32Katka Arwen
  no ona je genetika pěkně zpracovaná barkde - pro naše potřeby ji momentálně velmi pěkně zpracovává Vamina (ještě není doděláno) a vše se dá celkem dobře dohledat- bohužel základy jako pravidla dědičnosti a mendelův čtverec si musí každý nastudovat sám na to tu není prostor. Odkazy na různé texty co základy vysvětlují jsem tu už dávno dávala stačilo by jen pohledat v archívu.... stačilo by jen chtít ;-)
  14.1.2010 13:40Vamina
  Katka: Ahá, tak to jsem zase blbě četla. :D :D :D Už chápu.
  - - - - -
  Katka: Pokud se k tomu dostanu, udělám i základní verzi "mendeláku" pro pískomilí potřeby. Ono se to lépe pochopí, když se příklad týká přímo daného zvířete, než jiného...
  - - - - -
  Bodilnka: Ještě aby genetika na potkáncích nebyla super, když jí zpracovala Utah. :D
  - - - - -
  Bodlinka: Ale pískomilí genetika se přecijen liší od potkaní. Mám zkušenosti s obojím.
  15.1.2010 12:08Marky
  Ahoj holky ddotaz ohledně barvy pískáče, myslsíte sis že to je DEH se znakem? asi spotted jen na hlavičcce.. ale nejsem si jisstá jestlu to není jiná barvička:O.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/piskomilove/alba.asp?a=318
  15.1.2010 12:28Katka Arwen
  Marky barvy se určují krom barvy kožíšku taky podle barvy břicha očí a drápů z téhle fotky nejde moc poznat, hlavně pokud nenapíšeš jaké má oči. Pokud sou jeho oči černé měl by to být deh se spotingem
  15.1.2010 12:34Marky
  Oči má černé:), ale to není můj pískomil právě:), jinak bych to poznala:(, je to od jedné holčiny a ta si nění jista.. lepší fotku mi nedodala. Ale příjde mi to jako DEH spotted, ale vaham pač mi přijde moc oranžový, ale zase to může být tou kvalitou fotky.. je to z mobilu.. Tak nevím
  - - - - -
  mamču má agouti s pied a taťku černého.. sourozenci jsou 2honey cremici, 1 black s pied a jeden agouti.. takže bych řekla že to ani jiná barva než Deh spoted byt nemuže:O.
  15.1.2010 12:37Katka Arwen
  no já bych řekla, že když víš že žlutý/oranž odstín srsti a tčerné oči má jen DEH tak je to jasné
  viz například
  http://www.egerbil.com/ee.html
  15.1.2010 12:39Marky
  Jj děkuji:), já to potřebovala jen utvrdit:), a někoho názor..
  15.1.2010 13:05Fiška
  Já bych řekla, že je to DEH, páč tady na stránce ( http://agsgerbils.org/Learn/Color_Strips/deh.php ) dokazuje, že je více odstínů. Já co mám toho jednoho, tak to je light DEH. Co jsem pochopila teda..
  15.1.2010 13:21Marky
  :) taky jsem jukala na tyto stránky, ale tady mi zase ten Deh spotted přijde světlejší než na té mé fotce:O, ale může to být vážně tou kvalitou fotky:O. Mohu jen doufat že to bude DEH spotted:D
  15.1.2010 13:30Fiška
  Myslim, že vážně je.
  15.1.2010 14:50Katka Arwen
  jenže je to jak sme se tady bavili před pár dny light je způsobeno zesvětlovacím genem- který je samostatný takže tohle zvíře je DEH na sto procent! a light pravděpodobně není neb fenotypově je barva vyjádřená jasně a sytě
  15.1.2010 16:25Bodlinka
  Marky - tak ta barva co se ptas je DEH Spotted. A myslim ze podle popisu rodicu tak i vim komu patri ;-).
  15.1.2010 16:55Vamina
  Marky: S největší pravděpodobostí to DEH bude, i zbarvení rodičů a sourozenců to potvrzuje. Avšak naprostá jistota bude, až se to vyzkouší ohledně genotypu. :D Podle fenotypu můžeme pořád jen spekulovat.
  - - - - -
  Marky: Jinak že se ti zdá světlejší, to je úplně normální, jelikož spotting ovlivňuje sytost barvy těla. ;)
  15.1.2010 16:58Marky
  JJ majitelce jsem to psala že pokud má zvířátko spotting či znaky tak je o odstinek světlejší;).
  Právě to usuzuji hlavně od rodičů:) že jiná barvička by to ani byt nemohla:O.Jinak děkuji za rady:)
  16.1.2010 14:33Yeayer555
  Tak jsem přišel u mého Kubíčka na srandovní věc. Jeho klec je ve velké krabici, a tak má před vchodem velký "výběh". Dneska před chvílí jsem ho omylem nechal asi hodinu bez dozoru otevřeného. A tak Kuba pobíhal po krabici a jelikož má ta krabice na dně noviny (kdyby byl otevřenej tak aby se vyměnily pokakané noviny a ne celá krabice) a on mezitím jakoby nic rozhryzal polovinu novin (měl je už naštosované ve své zavařovačce). Když byl zrovna venku, tak jsem se chtěl vysmrkat, ale kapesník mi ještě poskládaný spadl ke Kubovi. Chtěl jsem si ho vzít, ale Kuba byl rychlejší. Popadl kapesník za jeden roh, já taky. kapesník se rozložil a Kuba si roh kapesníku naroloval tlapkama do tlamičky a v tu chvíli jsem se zděsil: Kuba začal za kapesník tahat, škubal sním, já ten kapesník pořád držel, a Kuba skákal a běhal různě a trhal tlamičkou, dokud se kapesník neroztrhl. Utekl s tím kouskem do zavařovačky, tam ho vyplivl a instinktivně si běžel pro další. Tak jsem si řekl, že do toho cáru už se nevysmrkám, tak jsem se s ním chvíli ze srandy přetahoval o ten zbytek a pak jsem ho pustil. Je to opravdu srandovní. Co nevidět dám fotku do alba.
  16.1.2010 19:14Fiška
  Jak čučim na tu genetiku, tak by to chtělo fotky ke všem :)
  17.1.2010 20:24Eliška
  Chtěla bych se zeptat: Mému pískomilovi (samečkovi) je kolem 3 let. Vždycky je živý, leze kam nemá, běhá jako namydlený blesk a sežere všechno co je na jídlo v kleci a prakticky se nedá chytit do ruky. Dnes se ale začal chovat divně: nežral v takovém množství,běhal poměrně pomalu,a dal se chytit jednou rukou a nechal se hladit třeba 5 minut. Je to jen stářím, nebo je to známka toho, že brzo umře? Nebo je to něco úplně jiného? Pískomilovi se dáva kvalitní krmivo, nic špatného nejspíš sníst nemohl. Děkuji předem na odpověď.
  17.1.2010 23:05bibe
  Eiška: je to pravděpodobně normální projev stáří a nejspíš toho, že pískomil není dvakrát ve své kůži. 3 rok je na pískomila zasloužilý věk. Takže pokud nemá vyditelný problém tak mu nejspíš nic kromě stáří není a je třeba se s tím smířit.
  17.1.2010 23:48Katka Arwen
  Eliška:může to být všecko a zároveň nic toho co píšeš, pokud se takto začal chovat ze dne na den stala se někde chyba- bohužel ti nedokážeme poradit nebo říct či se jedná o nějaké vnitřní selhání způsobené opotřebením organismu tedy stářím nebo stalo ještě něco jiného. Svého pískomila pozoruj a pokud by se stav nezlepšil nebo se to zhoršovalo můžeš popřemýšlet co dál - buď mu skusit nějak pomoct a navštívit veterinu a nebo počkat jak to samo dopadne s tím, že se smíříš že tři roky ve zdraví jsou pro pískomila naprosto super a že veterinář by stejně nevěděl jak mu třeba pomoct a necháš ho dožít.
  18.1.2010 08:04Lenka
  Eliška - jedné mé samičce je tři roky a něco málo a je taky klidnější a pomalejší - jen to nepřišlo ze dne na den. Možná je to jako se stárnutím u lidí - někdo stárne pomalu, někdo je dlouho v pohodě a "zestárne" ze dne na den. Docela by mě zajímalo, jestli se něčí pískomil dožil čtyř let...
  19.1.2010 14:29Vamina
  Fiška: Jj, to by chtělo, ale nejdřív chci doplnit svoje fotky. Pokud můžeš, pošli mi nějaké kvalitní fotky svých pískoušů a já je tam přiřadím. Holt člověk nemůže mít naprosto všechno. Pošli na mail: chsdarkspirit@seznam.cz
  19.1.2010 20:37Bodlinka
  Ahoj Holky. Mam dotaz, asi spis veterinarni. Bavili jsme se tu uz o tom, ze pokud piskomilka nemela do jednoho roka veku mlade, tak ji srusta panev a pripadny porod by mohl byt smrtelny. Nevite nekdo o tom vice? Jak je to presneji? Uvazuju o pripusteni mych samicek, ale bohuze, uz jim tahne na jeden rok, takze mame trochu strach jestli do toho jit. Zajima nas hlaven ten presnejsi casovy udaj ve veku piskomila. Snad o tom nekdo neco vite, treba i zkusenosti od jinych zvirat mohou byt inspirujici. Predem diky. Bodlinka
  19.1.2010 21:42Fiška
  Vamina: Mám jen ty fotky co mám na webu, plus musim ještě nafotit nové u samiček, jiné nemám :(
  20.1.2010 13:34Bodlinka
  Ahoj Holky. Netreba vse tlumocit, juknete na http://bodlinka.wbs.cz/Barvy-a-genetika.html Prelozila jsem par zajimavych textu, o kterych jsme se bavili. Jde o krizeni piskomilu se znaky. A navic o piskomilech s cervenamy ocima. Kazda tato vec sebou nese nejake zdravotni problemy.
  20.1.2010 14:22Lenka
  Bodlinka - Přiznávám, že u pískomilů jsem se o genetiku z hlediska barvy srsti a očí nijak moc nezajímala, protože pískomily nemnožím. Zaujalo mě až teď to, že některé znaky by s sebou mohly nést zdravotní problémy - nedalo by se jen tak orientačně shrnout, jestli je nějaká barva srsti a očí, kde jsou zdravotní problémy méně pravděpodobné?
  20.1.2010 15:13Bodlinka
  Lenka: No, moc se v tom jeste nevyznam. Ale myslim si, ze nejzdravejsi bude Aguti, protoze to je hlavni barva, ktera i nejlepe preziva v prirode. Kazda dalsi barva je nejaka mutace teto barvy, a to tak, ze cast genu pro barvu Aguti chybi nebo je poskozena. A gen pro barvu ovlivnuje i jine veci. Takze takhle to vidim ja. Ale jsou i geneticke vady a dispozice k nemocem, ktere s barvou vubec nesouvisi.
  - - - - -
  Ale neber me uplne doslova. Zatim je to jen moje domenka. Jsou tu jiny holky, vzdelanejsi v tomto oboru. Ale jednoduse se to moc vysvetlit neda ;-).
  20.1.2010 16:33Vamina
  Lenka: Červené oči nejsou vada, pouze to způsobuje horší vidění, stejně jako u jiných druhů zvířat (lidé albíni také hůře vidí). Jinak bych řekla, že dnes už se všeobecně chorobám dle barvev apod. zabránit nedá. To, že je zvíře agouti nebo černé (základní přenosové barvy) vůbec neznamená, že bude zvíře nést geny pro "zdraví". Většina našich aguťáků i černoušků nesou geny pro jiné barvy.
  Jediné, čemu se dá celkem bezpečně zabránít jsou letální spojení spottingů, jelikož se jedná o domonatní formu genu. Takže žádný celozbarvený pískomil nemůže nést dominantní gen pro spotting (Spsp).
  - - - - -
  Jinak všeobecně se nedoporučuje množit červené oči na sebe. Čím dál více to zesvětluje oči potomků a tím pádem čím dál hůře vidí. Nehledě na standard barev, kdy se u rozličných barev vyžaduje určitý odstín očí, což takto množené potomstvo nesplňuje.
  20.1.2010 20:01utahraptor
  Teoreticky by aguti barva mohla být "zdravější" protože většina jiných barev je děděna recesivně, takže "barevní" získají z obou stran rodičů alely nejen pro tu barvu, ale také mohou podědit dvojmo i další recesivní alely způsobující některé zdravotní problémy, které se tím pádem projeví, kdežto u aguti zbarvení je větší pravděpodobnost, že příslušné alely jsou z jiných zdrojů - tudíž se problém neprojeví, ačkoliv ho takové zvíře může přenášet.
  Totiž, u recesivně zbarvených zvířat dochází stále svým způsobem k příbuzenské plemenitbě, protože taková zvířata jsou si příbuznější než zvířata, která tu recesivní mutaci nemají a tudíž je pravděpodobnější že se i kromě alel té barvy sejdou stejné (špatné) alely zdravotních problémů.

  Další případy jsou ty, kdy odlišné zbarvení je způsobené mutací genu, který má vliv i na jiné věci v těle, třeba inervaci střeva, pak je zdravotní problém přímo způsobený tím genem pro barvu.

  Myslím že teď jsem vám to ještě víc zamotala :))
  20.1.2010 20:33Vamina
  Utah: Když nejhorší je, že u nás o pískomilech víme mnohem méně, než bychom sami chtěli, takže vpodstatě ani bezpečně neznáme geneticky ovlivněné problémy... nehledě na to, že aguti barva není zrovna "nejžádanější", takže většina aguti zvířat již nějaký ten recesivní barevný gen prostě nese, zvláště pak proto, že se třeba kříží na sebe geneticky nesourodé barevné mutace, takže potom vpodstatě zvíře nese třeba mnohem více recesivních alel i jako aguti/černé.
  - - - - -
  Jinak s inervací střeva jsem se u pískomilů ještě nesetkala, ale to příjde časem, asi jako u potkanů apod...
  20.1.2010 20:53utahraptor
  Vamina: Každé střevo musí být inervované ;)))
  20.1.2010 21:24Vamina
  utah: Ale néééé, s tím problémem, jakože "neinervovaností" jsem se u pískouše ještě nesetkala, např. něco na způsob MC apod.
  - - - - -
  Normálka no, když se člověk neumí vyjadřovat...
  - - - - -
  :)))))
  20.1.2010 21:30Bodlinka
  Koukam, ze tema se chytilo, ale ptala jsem se jeste na casovy udaj srustu panve a kdy pripoustet a kdy uz ne.. Vite o tom holky neco?
  20.1.2010 21:49Vamina
  Bodlinka: Já osobně bych si netroufla určit, kdy to ještě vhodné je a kdy už ne. Je to hodně individuální, stejně tak platí, že když má být problém, tak je a když ne, tak není. U potkanů je všeobecně uznaný věk na první krytí mezi 5-6 měsíci, ale znám pár lidí, kteří kryjí poprvé až po roce života a problémy nemají, nebo zhruba tak často jako ti, co kryjí v "předepsaném" věku... takže nevím... je to dle vlastního vědomí a svědomí....
  20.1.2010 21:55Bodlinka
  takze to neni az tak pravidlo, ze po jednom roce je to smrtelny, nebo aspon nebezpecny? Rozhodne jim nechcem ublizit, ale je skoda i tech genu.. mam krasnou rexikatou samici, ale uz ji bude brzy rok.. jsme to nejak nevychytali, tak mame strach
  20.1.2010 21:56utahraptor
  Pokud vím, i u potkanů je to formulováno tak, že po dosažení dospělosti páneevní spona osifikuje a tudíž není tak dobře roztažitelná, což by u staršch prvorodiček mohlo způsobovat problémy při porodu :)
  20.1.2010 22:12Vamina
  utah: Pokud vím, to se píše skoro u všech zvířat. Ale úplné pravidlo to není. Opravdu znám pár lidí, kteří kryjí na první vrh po roce a problémy nemají. Stejně tak opačně, znám lidi,l kteří kryjí v rozmezí 4-6 měsíců a stejně problém nastane.
  20.1.2010 22:13Katka Arwen
  hledala sem to po netu už dřív a nikde nic sem k tomu víc nenašla krom toho že se to děje, ale jak přesně nebo něco dál ne. V každém případě pokud se všude píše, že je to po roce risk já bych život svého zvířete neriskovala, ale je to rozhodnutí každého...
  20.1.2010 22:13Vamina
  Bodlinka: Mno, risk to rozhodně je... já osobně nevím, zda bych na to měla žaludek. Ale nikdo netvrdí, že to musí být za každou cenu život ohrožující. Stejně tak ti nikdo nezaručí, že vše bude v pořádku... to je ve hvězdách...
  20.1.2010 22:17Katka Arwen
  Porod je vždycky risk vždy se může s prominutím něco posrat, takže záleží na každém. Porod po roce je risk vyšší- může to vyjít i když bude pánev ztuhlá a příliš úzká když budou malá mláďata tak projdou a vše bude vypadat jak má- při dalším krytí se, ale třeba zadaří mládě větší to neprojde a císaře ti pískáči nikdo neudělá takže asi tak....
  20.1.2010 23:05Bodlinka
  Diky holky, slo mi jen o to, jestli je to opravdu tak velky risk. Minule jsme se o tom bavily jen okrajove, tak me zajimalo jestli se vi neco vic. Mno, co se da delat, holky budou mit klid... Zatim jsou veseli i s homosexualitou ;-)
  - - - - -
  Spis slo asi o to, ze prvni porod muze tu panev roztahnout a pak uz je to v pohode. Moje nejmladsi slecna ma narozky za 1,5 mesice, coz je pravbe otazka co s ni..
  - - - - -
  Jinak hledam ted po netu a nekde se ani neobtezuji o tom zminit, kdy maji mit poprve.. do kdy jsou plodne, to zase jo ;-). Vychazi to vetsinou do dvou let veku.. (jen tak pro informaci, kdo by chtel)
  - - - - -
  Tak jsem prosla vsechny zahranicni weby co na ne mam odkaz na svem webu (
  http://bodlinka.wbs.cz/Literatura---odkazy.html#zahranicni_weby). A nenasla jsem zadne omezeni pro prvni porod, vubec se tam o tom nebavi. Spis do kdy jsou samicky plodny, vetsinou je to 20 mesicu nebo 2 roky. A jinak hlavne doporucuji stavet pary uz v mladi, kolem 2-3 mesicu, ale je to hlavne kvuli seznamovani.
  Pokud mate nekdo tip na dalsi web, kam bych se mohla podivat, tak budu rada.
  20.1.2010 23:13Katka Arwen
  napiš téhle doktorce třeba ti to vysvětlí když o tom radí v poradně http://www.vetcentrum.cz/modrany/poradna/696/?pid=5439&page=0
  20.1.2010 23:38Bodlinka
  No, zni to zajimave. Ale cisarak u piskomila mi asi nikdo neudela, a ani bychom ho nechteli riskovat... Ale dik za tip, zamyslim se nad tim.
  21.1.2010 07:37Lenka
  Bodlinka - Před asi půlrokem jsem narazila na knížku o chovu pískomilů, nevzpomínám si na autory (možná bych to doma někde našla) - ale mám dojem, že ti autoři měli dost zkušeností s chovem pískomilů a jestli se moc nepletu, tak jako hodně rizikový věk pro první mladé uváděli rok a půl. Myslím, že bez ohledu na věk je u takhle malých zvířat vždycky porod trochu riziková záležitost, takže je spíš otázka, jestli do toho rizika jít či ne. Zajímavé je, že když dostanou zvířata žijící v přijatelných podmínkách (nemyslím jen pískáče) možnost výběru, tak to toho většinou jdou...
  21.1.2010 08:14utahraptor
  Katka Arwen: No jo, ale tam se mluví o morčatech, třeba u potkanů se rizikový věk považuje 7 -8 měsíců a u pískomilů to může být docela jinak :))

  Já bych tu nejmladší slečnu nakryla a uvidí se :))
  21.1.2010 08:54Katka Arwen
  Lenka: když mají zvířata na výběr.....to je trochu blbá logika zvířata v tomhle ohledu nemyslí, nevybírají si. Když bys měla samici o které bys na sto procent věděla že ji porod zabije a strčila k ní samce- stejně ji ,,znásilní"- zvířata jsou do rozmnožování hnána pudem. Je třeba si navíc uvědomit, že v přírodě má samice mladé nejdřív jak to jen jde- když je moc malá a nezvládne to prostě chcípne. Není tu žádný chovatel který by ji držel zvlášť od samce dokud nedoroste nebo nebude mít potřebný věk.

  urthraptor: ano mluví se tem o morčatech mě šlo spíš o to že by doktorka mohla celý proces pěkně vysvětlit aby se nám to co se děje lépe chápalo.
  JInak když to vemu logicky morče žije 6 -8 let doporučený věk na krytí je od šesti měsíců nebo tak aby se porod zvládl do jednoho roku (spíš se bere zřetel na to kdy samice dosáhne optimální kondice/váhy a pak se nečeká a hned se připustí).
  Když vezmu, že pískomil žije mnohem kratší dobu- rychleji dospívá, je logické předpokládat, že proces osifikace pánve u něj nastane dříve než u morčete
  A nakrýt můžeš a uvidí se- to je pravda- buď chcípne nebo ne, otázka je zda to za to člověku stojí. Jestli má zvíře na chov a když nebude chovné je mu jedno co s ním bude (ať si třeba chcípne). A nebo je to mazel a bylo by mi líto kdyby umřel, pak je nezodpovědné riskovat že to neklapne jen proto, že sem nestihla včas přidat samce....vlastně moje obrovská chovatelská nezodpovědnost když o riziku krytí v pozdějším věku vím.....
  21.1.2010 09:14utahraptor
  Katka Arwen: No já nevím co je na tom k vysvětlování, ono na tom odkazu co jsi sem napsala to je napsané jasně, jak to funguje :)

  Ad Když vezmu, že pískomil žije mnohem kratší dobu- rychleji dospívá, je logické předpokládat, že proces osifikace pánve u něj nastane dříve než u morčete - promiň, ale to je pitomost, to je asi takové jako říkat že když je pískomil podobný osmákovi potřebuje stejnou stravu, tyhle věci jsou přece druhově specifické.

  Jinak obecně chovatelé mají tendence předpokládat, že když se někde napíše "zvyšuje se riziko problémů u porodu" znamená to, že se problém na 100% vyskytne pokud člověk to zvíře nakryje třeba ve věku rok a den, kdežto pokud ho nakryje přesně v roce, bude to v pořádku.
  Jenže to je pitomost, vývoj jedince je lineární, to není jako když v 18ti jsi ze dne na den najednou právně dospělý jedinec :))

  Když tedy Bodlinka píše, že ta nejmladší samička je ve věku 10,5 měsíce, tak bych do toho krytí šla.
  21.1.2010 10:44Bodlinka
  no holky... ja s tou moji samickou jeste zapocitavam dobu brezosti, protoze jde prece o dobu porodu, kterou je treba stihnout do jednoho roku. A navic jeste kdo vi, za jak dlouho se uvoli, aby ji samecek nakryl. Zpozdeni s krytim jsme ziskali tim, ze prvni samicka na kryti byla pripustena trikrat, vzdy po mesici, a porad se nic nepovedlo, proste toho samce nechtela. Takze zadna sranda, je s tim slozitosti habadej. Ale moc diky za nazory, jeste to promyslim a zkusim se zeptat v te poradne. Diky.
  21.1.2010 10:45Lenka
  Katka Arwen - Je fakt, že zvířata řadu věcí řeší jinak. Ale zas bych se nepřikláněla k tomu, že samice je úplně bezbranná oběť - u řady různých druhů zvířat se stává, že k nakrytí samice prostě nedojde, když jí nevyhovuje samec či podmínky. Jinak by zoologické zahrady šťastně množily ohrožené druhy v rozsahu úplně jiném než dnes.
  K tomu optimálnímu věku - v Čechách se považovalo dost dlouho první těhotenství po třicátém roce za rizikové kvůli věku matky - a dneska je dost prvorodiček, kterým táhne na čtyřicátý rok a problémy nemají.
  21.1.2010 10:47Bodlinka
  Lenka: MOhla bys mi prosim najit jaka to byla knizka? Tenhle udaj jsem jeste nepotkala.. (i kdyz vlastne jsem zatim nepotkala udaj zadny ;-). )
  21.1.2010 11:21Lenka
  Bodlinka: Autoři jsou Hana a Vladimír Motyčkovi, kniha se jmenuje Pískomilové a jejich chov, vyšla v roce 2008 v nakladatelství Grada. Pokud na ni narazíš v knihovně, stojí za prolistování. Myslím, že tahle informace byla skoro určitě z ní - o pískomilech jsem pročetla několik knížek a bylo to v některé z nich, takže to nevím na sto procent, mohlo to být v jiné. Ale snad ne.
  21.1.2010 11:29Bodlinka
  Lenka: Diky, to jsem si mohla myslet, tuto knihu mam. Ostatne mam vsechny knihy az na jednu ;-). Tak ja je znova projdu, jen je nemam ted u sebe. Diky ;-).
  21.1.2010 12:07Katka Arwen
  Ano máš pravdu tyto věci jsou druhově specifické to nepopírám, ale myslím, že není špatné vyslovit doměnku že pokud u hlodavců všeobecně se rychlost osifikace zvětšuje s nižší délkou života- proč by tomu mělo být u pískomilů jinak?- je to teze tu je možné jak potvrdit, ale zrovna tak vyvrátit - přišla mi logická tudíž sem ji tu nabídla k zamyšlení.
  A samozřejmě že to není úderem roku se to zlomí a po roce je všechno špatně - proto sem zastáncem názoru, že samice by měla být poprvé připuštěna jakmile dosáhne minimálního vhodného věku na připuštění a pokud je v optimální výživové kondici- ne napřiklad čekat do semého nebo osmého měsíce podle toho co píšou v které knížce.
  Navíc tu nikdo nemluvil o tom že to bude stoprocentně zatím sme se stále bavili že tu je riziko- tedy existuje možnost, že něco bude špatně.

  A pro Lenku:
  V zologických zahradách se zvířata nerozmnožují hlavně z důvodů nějakých nevhodných podmínek- na toto sme měli přednášku a četla sem celkem pěknou studii- je to celkem složitá problematika a na dlouhé vysvětlování. Leč opět to není o dobrovolném rozhodnutí samice- například lední medvědi ti nesnášejí jakýkoliv stres mláďata sice většina párů má ale během prvních dvou dnů je zabijou pokud se necítí dobře. Orangutani zase potratí vlivem nedostatku nějakého hormonu který je ovlivněn stravou- vůle samice nehraje v tomto žádnou roli ona o tom že nebude těhotná neb má pocit, že by jí to ohrozilo nerozhoduje.
  A k těm prvorodičkám ve třiceti k tomu se ani radši nebudu vyjadřovat- doporučuji navštívit nějaké odborníky na gynekologii- ještě lépe nějaký kongres na toto téma nebo prolistování některých odborných gynekologických časopisů- on si člověk názor na tuhle fámu že je to ok taky názor spraví. Ale kdoví kdybych něla v rodině doktory třeba bych si taky myslela že mít dítě jako stará je bezproblémů ;-)
  - - - - -
  Kdybych se chtěla o rozmnožování pískáčů něco dovědět přeložila bych si nějaké články z vízkumu v impaktových časopisech (teda né že já bych nechtěla ale nemám na to teď čas píšu diplomku a doní se napřekládám až až ;-)) myslím že takové informace mají význam neb jsou většinou podloženy i experimenty se složitým designem a člověk může dobře posoudit zda je taková studie přínosná, začala bych volně stažitelnými pomocí hledání v gůglu (zadáte mongolian gerbil filetype:pdf pro snadnější hledání´)
  21.1.2010 12:23utahraptor
  Katka Arwen: No, minimální vhodný věk pro připuštění je víceméně věk, kdy to zvíře má určitou velikost a je plodné, což je třeba když to vztáhneme na lidi, tak je už od 13ti let, kolem 15ti bez problémů - fakt si myslíš že porod v 15ti je dobrý nápad? A dřív žena v 15ti rodila běžně....
  to je ten rozdíl mezi pohlavní dospělostí, fyzickou dospělostí a chovatelskou dospělostí, protože chovatelé obvykle jsou příliš netrpěliví než aby vyčkali skutečné dospělosti zvířete.

  U hlodavců se všeobecně rychlost osifikace zvětšuje s nižší délkou života? to máš odkud?
  21.1.2010 12:50Katka Arwen
  No možná by ten porod vyspělé dívky v patnácti byl lepší než ve třiceti (nebo čtyřiceti vezmeš li že u pískáče může být rok už půl života)- hlavně moc nechápu tvou logiku jednou mě káráš za srovnání pískomila s ostatními hlodavci a teď chceš srovnávat pískomila s lidmi? -)) A překrucuješ moje slova nikde sem nenapsala že se má krít hned jak dosáhne pohlavní dospělosti- psala sem ,,samice by měla být poprvé připuštěna jakmile dosáhne minimálního vhodného věku na připuštění a pokud je v optimální výživové kondici" minimálním věkem je tu myšleno- právě ta chovatelská dospělost. Za názorem že je lepší připustit zvíře dříve pokud je ve správné formě než li později si stojím.
  To že osifikace bude dokončena dřív u zvířat s nižším věkem mám právě z oněch vědeckých článků, které sem již dříve když se o tomhle tématu mluvilo četla. Neb mě vysvětlení něco tam osifikuje prostě nestačí- já chci vědět jaké procesy to spouštějí a jaké zastavují co se tam děje ještě krom toho....
  Dál tuto debatu z mé strany končím pokud se neoběví něco podnětného neb je to jen prázdné plácání a teoretizování- kdo si myslí že riziko neexistuje nebo je minimální ať si kryje třeba ve třech letech- je to na každém
  21.1.2010 13:57Bodlinka
  No muj nazor na prvni pripousteni je ten, ze se divam, kdy se jim prirozene chce. A to moje holky projevovaly vsechny kolem 6 mesicu, plus minus 1 mesic... takze kdyz si reknou sami, tak asi to vhodna doba je... ale zatim to bylo jen par pripadu, to je fakt...
  To jen tak prispeni k tematu, zbytek uz jsme asi rozebrali tak jak to slo. (Me osobne slo jen o to, zjistit jak moc velke riziko by bylo pripoustet je ted, nebo uz to radeji nechat. Jde nam hlavne o jejich spokojenost ;-).)
  21.1.2010 14:33utahraptor
  Katka Arwen: To mám nejradši, ukončit debatu když se konečně k nečemu dostáváme...co takhle hodit odkaz na ty materiály, abychom si je mohli přečíst všichni? :)
  Jinak co se týče chovatelské dospělosti - pořád si stojím za to, že chovatelská dospělost je zbytečné zvěrstvo, chápu to tak v produkčních chovech, které pohání ekonomika, ale to pro zájmový chov fakt neplatí.
  21.1.2010 14:56bibe
  takže milí zlatí, nechtěla jsem reagovat, ale poslední věta co se k tomu napíše o chovatelské dospělosti. Chovatelská dospělost je věk, kdy je zvíře připouštěno a je možno ho připustit, aniž by se mu něco stalo, to znamená, že má dokončen vývoj všech orgánů a má dostatek živin pro březost a následný porod. naopak je to doba delší než pohlavní dospělost, pro nechápavé: pohlavní dospělost dejme tomu je rok ale chovatelská je v roce a půl. A není jen v chovech s ekonomikou je to i v zájmových viz chov psů a FCI, kdy se nemůže připustit fena ani pes mladší 1 roku i když vám hárá třeba už v půl roce.
  21.1.2010 15:06Katka Arwen
  četla jsem to v článku o morčatech když sem to hledala skrz moje morče, bylo to tam i s přesnou citací. Bylo to v věděckém časipise Journal of sciens tuším, tak si to tam najděte, já nemám čas vás o něčem přesvědčovat ;-) diskuze by byla pro mě plodná kdybych se odvěděla něco zajímavého i od tebe utah, s přesnou citací místo osočování že mé myšlenkové pochody jsou pochybné ;-P
  21.1.2010 15:25utahraptor
  bibe: Ano, chovatelská dospělost je nejnižší možný věk, kdy je zvíře připuštěno aniž by se mu něco stalo, a je to doba delší než pohlavní dospělost. Jenže stále ještě chovatelská dospělost není SKUTEČNÁ FYZICKÁ DOSPĚLOST. Kdž to vezmu u potkanů, pohlavní dospělost je cca ve 2 měsících, chovatelská dospělost se někdy (bohužel) počítá už od 3 měsíců, obvyklejší je tedy cca ve 4 měsícech, ale fyzická dospělost je minimálně 6 měsíců. Takže chovatel nakryje čtyřměsíční samičku pětimesíčním samcem a pak si stěžuje, že se samička nechce o mláďata starat - například.
  - - - - -
  Katka Arwen: Ve vědeckém časopise Journal of science vychází takových článků, že by fakt bylo na místě uvést název toho článku! Bonus by byl rok vydání, číslo časopisu, ale to po tobě nechci, o přesné citaci jsem taky nemluvila.
  21.1.2010 15:44Katka Arwen
  když se k textu uvede číslo časopisu, název článku a rok vydání - tak už k přesné citaci chybí jen autor a číslo strany (přečíst už to snad každý zvládne sám-)))).....musela bych to hledat to se mi nechce, hledat můžeš stejně jako já nebo se na to vykašlat a nevěřit mi (nebo věřit) tvoje volba ;-) Já sem se ptala s jakým odborným textem nás obohatíš ty- tvoje úvahy sou totiž jen úvahy, jako ty moje a proto je diskuze jak sem řekla zbytečná
  21.1.2010 15:45bibe
  Utahraptor: jenže to, že samice odvrhne mládě a neumí se postarat nemusí mít nic společného s tím, že je mladá. To, že se spousta chovatelských zvířat neumí postarat o mládě nedej bože i hospodářských je jev způsobený tím, že se to nemají kde učit. Dokonce papoušek ručně dokrmovaný a odchovaný člověkem se neumí ani namnožit a proto, chovné páry jsou chovány přirozeně.
  A k dospělostem:
  Pohlavní dospělost: nastává v začátku funkce pohlavních orgánů to jest tvorbou pohlavních buněk, pohlavním cyklem a projevy sex. pudů
  Chovatelská dospělos: zvířata splňují požadavky na věk a hmostnost pro zařazení do plemenitby a u samic se jedná o dosaení 60-80% těla v dospělosti.
  Faze tělesné dospělosti: po ukončení výměny mléčného chrupu za trvalý, po srůstu epifýz s difýami a osifikaci dlouhých kostí.
  a zvěrstvo? v kolika hospodářských chovech jsi byla, že víš jak to tam funguje? Jim není jedno, jestli nakryjí samici tak, aby dostali 12 mrtvých selat nebo 5 životaschopných, ono inseminační dávka něco stojí. ale to se dostáváme někam jinam.
  A popravdě na takovéto vysvětlování tu nemám čas. Takže to tímhle ukončuju. Bodlinka tu dala názor na osifikaci a na plodnost. Jenže u každého zvířete je to individuální záležitost stejně jako následný porod. Může samice porodit bez problémů, ale i mladá samice může mít problém. Plod může být buď relativně velký nebo prostě velký. Ale tohle už je celé porodnictví a gynekologii, které není na to, abych ho tu vysvětlovala. Osifikace a vazivovatění se prostě se stárnutím děje, stejně jako samici stárnou vajíčka a proto je zde vyšší riziko genetických změn a následných problémů spojených se stárnutím organismu.
  21.1.2010 16:41Bodlinka
  No, zajimave...
  Bibe: Kdyz uz jsi se zapojila. Ty vis teda nejake udaje ohledne piskomilu, jak je to s tim prvnim pripustenim a vekem? Kdy nejdriv to jde je mi jasny, ale mas nejaky doporuceni s tim pozdnim vekem? Nebo konkretne kolem toho 1 roku a jake jsou mozne komplikace a jak moc? Proste to, co bymi pomohlo se rozhodnout, jestli aspon tu 10,5 mesicni samicku pripustit, nebo ji radeji dat klid. Pokud by to bylo uz opravdu rizikove, tak do toho nejdem, to je jasny. A druha vec zas je, ze starsi samice budou mit brzy 2 roky, kdy zas maji plodnost ztracet. Takze to vypada, ze to nebude jen, ze prestanou byt plodne, ale ze mohou mit proste problemy (a to my nechcem). Je to tak? Proste pokud vis neco vic k tomuto tematu o piskomilech, tak budu moc rada... Dik.
  21.1.2010 17:32bibe
  Bodlinka: Podlozene veci zadne nemam, osobne bych starsi zvire nepripoustela, ale zatim u piskomilu jsem o zadnych potizich s porodem neslysela, ale taky lidi to mnozi tak, ze je maji porad pospolu od mladi, takze to neni jak u morcat nebo potkanu, ze pridaji samce a zase odelaji. Ale vzhledem k tomu, ze je to rex a to je uz sama o sobe mutace bych starsi samici nemnozila ne z duvodu ztizeneho porodu, ale z duvodu zdravi mladat a zivotaschopnych a jejich poctu. Nehlede na to, ze starsi samice, ktera nebyla brezi muze mit i cysty na vajecnicich. Takze tak, jinak o vazivovateni u piskomilu konkretni info ja nemam. Ja se spis zajimam o zdravotni stranku nez o mnozeni. Ale vzhledem k tomu, ze studuju to co studuju, tak se v obecnych rovinach v mnozeni vyznam, ale konkretne piskomily opravdu ne.
  Jinak u zvirat to neni jak u lidi a vyssich primatu, ze maji tzv. menopauzu. I fena ma ovulaci do konce zivota (pro ty, kdo by to chteli zpochybnit je to informace z gynekologie na VFU), takze si myslim, ze samice, ktera rodila to neni spise tim, ze by prestala mit ovoluci, ale tim ze nezabrezava, ze deloha neprijima ci embryo se v podstate vstreba. Tohle je muj nazor s infem. Osobne jsem tohle na konkretni zvire piskomila necetla a ted to ani cas cist nemam. A muj nazor je, ze pri kazdem porodu je risk a u malych zvirat je tezke to hlidat a prohlednout.
  21.1.2010 17:49Bodlinka
  Bibe: Diky, nejedna se ted o tu rexikatou samici, ale jinou. Ta rexikata ma narozky za mesic, tak to uz bych nedelala, to nestihnu pripustit. A ty starsi samice, no takze proste maji vetsi sanci na zdravotni problemy. No to je prirozeny. A takovy ten napad, ze by si clovek rekl, ze kdyz je samice neplodna (starim), tak ze by mohla bydlet s klukem. To je asi taky docela hloupy vid? Zdravotni problemy by z toho mohla mit co? Pocitam, ze takovy napad se tu nikomu nelibi, no nam taky moc ne. Jen me to napadlo.
  21.1.2010 17:52Eliška
  Ahoj, jeden pískomil mi umřel, a zůstala tam sama samička. Veterinář poradil k ní už nikoho nepřiídávat. A ona vypadá spokojeně, když má jídlo a celou klec pro sebe. Je možné, aby se pískomilové naučili žít samotářsky?
  21.1.2010 18:10Bodlinka
  Eliska: No, jestli je na spolecnost zvykla. A navic piskomilove vetsinou samotou stradaji. Tak bude lepsi ji kamaradku sehnat. Nejlepsi mas sehnat mlade, to v pohode prijme. Zhruba stari 1,5-2 mesice. Seznamovani starsich samicek by byl docela problem.
  21.1.2010 19:23bibe
  Eliska: moji piskomilove žili vždy ve dvou minimalne 3 roky, ted kdyz jim umrel partak, tak normalne dozili, aniz by museli stradat. Navic pokud ti umrel starim druheho bych nekupovala, protoze tento ti umre taky a pak ti zase zbyde jeden a je to zacarovany kruh. Ja mam na tohle z osobni zkusenosti 3 takhle zijicich piskomilu jiny nazor a podle me je tohle trochu divne. Protoze neznam nikoho, kdo by hlasil, ze mu druhy piskomil zemrel steskem po druhem. A to ze zemrel 3 lety piskomil chvilku po tom prvnim mi prijde ze to nemusi byt tim,ale prirozene. Moji piskomilove i kdyz se meli desne radi a nehli se od sebe tak kazdy toho druheho prezil aspon o pul roku minimalne. Takze pokud se jim clovek zacne venovat tak druheho bych nekupovala.
  - - - - -
  Bodlinka: no pokud jsou starsi oba dva a bydleli spolu tak proc ne. Ja si myslim, ze si to umi zase vyrikat, ze ho proste k sobe nepusti. Ze zas zvirata nejsou takova, ze by si nerekla. Ale pridavat k sobe starsi samici a mladsiho samce nebo dva nezname to bych asi taky nedelala. U mladeho nebo mladsiho by hrozilo asi ze ji bude porad pronasledovat a nahanet, takze stres a z toho plynouci veci. Ale ruku na srdce piskomil se malo kdy dozije vice jak 3 let.
  21.1.2010 20:16Bodlinka
  Bibe: Ted mi neni moc jasne, na co mi odpovidas. Ale asi na muj dotaz tobe ohledne starsi samice a k ni pripadneho samce, v dobe neplodnosti. No, trosku mi to prijde hodne bez souvislosti, takze proste nerozumim. Ale nevadi. ... Jinak to byl jen napad, momentalne takovou situaci nemusim resit. Holky jsou spokojene ve dvojicich, akorat nekteri kluci bydli ted sami a nechteji se nam doma s nikym skamaradit, takze ... proste mozna by se takova moznost dala vyuzit..
  - - - - -
  A jak dlouho budou moji piskomilove zit, to se uvidi. Zatim nejstarsi je neco pres 2 roky.. Tak jsem zvedava, jak dlouho nam budou zit.. Ale zatim pocitam, ze je moznost az tech pet.
  21.1.2010 21:05bibe
  Bodlinka: moje zkusenost je takova, ze piskomilove, co chteji zit sami se neskamaradi s nikym. proste si to tak vyberou a clovek to muze zkouset samec samice s cimkoli a nechteji. Zkousela jsem takhle kamaradit a cele noci a dny delali bordel pres pletivo byli nervoni nechytave. ale jakmile jsme jim doprala vlastni bydleni, kde nemeli pletivem nic rozdeleno byli najednou klidni, zacli pribirat a tak. Takze mozna bych zkusila jak jim bude svedcit zit sami. osobne si myslim ze to, ze piskomil musi byt minimalne ve dvou je uz presla teorie. Nikdo nevi kde vznikla a popravde muj prvni piskac zil sam taky tri roky, takze to, ze samotny piskomil se doziva mensiho veku mi prijde trochu uz prenesene, ale to je muj nazor a me zkusenosti. Podle me, kdyz se clovek jim venuje a ma jednoho, tak by si z nej mohl udelat i mazla dost ochoceneho.
  21.1.2010 21:53Vamina
  utah: Souhlasím, jen se tu jedná malinko o něčem jiném, ani popravdě nevím, jak jste se tu dopracovali až sem. :D
  - - - - -
  utah: Jinak mám k tomu taky své - já osobně mám rozpětí krytí u potkanů mezi 4,5 - 8 měsíci na první vrh. A to hlavně z toho důvodu, že některé samičky mají hrozně brzy váhu (skoro až nezdravě brzy), takže by mohl být kolikrát větší problém nakrýt později nežli dříve. Jinak u normálně rostoucích samic kryji cca kolem 6 měsíců, u menších klidně i později. Dle mě záleží hodně na jednotlivci. Člověk prostě musí určit, co je dobré a co ne.
  Věřím, že se ti to může zdát jako kravina, ostatně pořád je to jen teorie. Ale snažím se nad tím přemýšlet správným směrem a dopracovat se k nějakému hmatatelnému závěru, což bychom ostatně chtěli všichni.
  - - - - -
  utah: Stejně tak bych úplně neodsuzovala názor, že u krátce žijících zvířat je proces osifikace dříve než u dlouhověkých zvířat. Zdá se mi to docela logické. Nehledě na to, že chovatelství se již dlouhou dobu rozvíjí, a věřím tomu, že kdyby se nic nezjistilo, asi bychom ještě dnes nebyli schopni určit v kolika letech poprvé připustit krávu nebo koně, v kolika měsících potkana, pískomila, křečíka apod.
  22.1.2010 08:00Lenka
  Eliška - Kdysi mi taky zůstala jen jedna samička z dvojice. Narozdíl od té Tvé společnost potřebovala a dala to velice jasně najevo - byla smutná, pasivní, z doupěte vylézala jen občas, málo žrala - a to vše několik týdnů, než se objevil jiný pískomil. Myslím, že pokud je ta Tvá spokojená a aktivní, tak není potřeba si s tím lámat hlavu a stačí si s ní trochu víc hrát. Kdyby opravdu samotou strádala, tak to půjde snadno poznat.
  24.1.2010 13:20davidekse
  ahojky jak se vám daří s piskomilama nám dobře
  24.1.2010 14:17Bambi
  Ahoj, mám dotaz....je normální, že mi sameček ,,dupe" ? Co to znamená? Děkuji za odpoVĚď :-)
  24.1.2010 14:37Katka Arwen
  Bambi: ano je to normální, jedná se zastrašování- že se jí něco nelíbí
  24.1.2010 15:11Bambi
  Katka Arwen: děkuji moc za odpověd :-)
  24.1.2010 20:03Eliška
  Ahoj, můžu pískomilovi dát krmivo pro zakrslé králíky?
  24.1.2010 20:05bibe
  Eliska: je lepsi mu kupovat krmivo pro krecky ci mensi hlodavce jako jsou mysi, pro kraliky je krmivo zbytecne veliko. Neublizi mu, ale je vhodnejsi kupvoat urcene spise pro mysi nez pro kraliky.
  26.1.2010 09:51Lenka
  Mojí starší pískomilce je něco kolem tří let (nevím přesné datum jejího narození) a asi už na ni stáří dost doléhá. Posledních pár dní většinu času pospává, i když žere a občas cupuje papír, včera jsem zjistila, že jedno očko neotvírá (má ho zarůžovělé, není tam žádný hnis či tak něco, prostě ho neotvírá) - tipla bych, že to všechno je spíš důsledkem věku a že ji mám nechat v klidu. V textu "o pískomilech" zde jsem našla informaci, že většina pískomilů v zajetí žije kolem tří let, ale jsou i pískomilové, žijící šest let - tak se chci zeptat, jestli někdo máte pískomila mongolského, který žil třeba i čtyři roky, nebo je to u pískáčů mongolských skutečně maximum.
  26.1.2010 11:45Fiška
  Lenka: 5 let a hned zemřel.. ale byla to vyjímka mezi vyjímkama, nikdy už s emi takovej jinej nedožil.. kolem tří let mi umírali..
  26.1.2010 12:46Vamina
  Lenka: našemu Uzíkovi je teď 4 roky a měsíc. Ještě stále je fit.
  - - - - -
  Fiška. Kterej z nich se ti dožil 5ti?
  26.1.2010 13:09Fiška
  Vamina: Maxík - aguti samec, byl to syn mé první pískomilky, bydlel semnou ještě dřív mimo Prahu, narodil se akorát tam a hned jsme s epak nějak stěhovali.
  27.1.2010 07:59Lenka
  Díky za informace. Docela mě povzbudilo, že jsou i starší pískáči než tříletí, i když jich je málo. Tak uvidím, jak se bude pískomilce dařit.
  27.1.2010 21:32Terka
  ahojky , mám takový problém mám 2 asi půl roční pískomily a kulíškovi (béžoovému pískomilkovi ) se nad čumáčkem začala dělat lisinka je asi 1 cm velká a hrozně se o něho bojím nevíš čím by to mohlo být ?? Když jsem kontrolovala toho druhého černého (čertíka) tak ji tam má taky ale úplně nepatrnou a já fakt nevím co mám dělat je to nemoc nebo jim chybí něco ve stravě ?? Prosím o radu a předběžně moc děkuju!!!!
  - - - - -
  jo a ještě něco po jejich fyzické stránce jsou na tom stále stejně jsou čiperní a normálně jí
  27.1.2010 22:57Marky
  Terka: Nemyslím že to je nemoc:), je možné že to mohou mít jen odřené.. třeba z toho jak hrabou někde v rohu.. taky jsem to měla u jedné piskomilky a za pár dni jí zase chloupky na nose narostly;)
  28.1.2010 12:09bibe
  Terka: muže o být buď odřené nebo paraziti, ale na tohle ti tu nikdo nedá přesnou odpovď. Oni i trochu olísaná šňupáček mají přirozeně. takže pokud si to neškrabou a do 14 dnu dojde ke zlepšení, tak to nic neni. pokud by se to rozlízalo dále a nezlepšovalo se to nebo by si to škrabali, tak bych azšla na veterinu.
  28.1.2010 14:44Vamina
  Terka: Máš je v kleci nebo v akvárku? Já jen, že tohle se velmi často dělá pískoušům v kleci, vydřou si to při kousání mříží a je to hodně časté. Ale jinak těžko říct, pokud to je něco jiného.
  29.1.2010 10:09Terka
  jo mám je v kleci a ted je to pátý den a myslím že se mu tam objěvují nové chloupky takže jsem fakt moc ráda díky MOC !!!! všem :-D
  29.1.2010 19:29Eliška
  Ahoj, mám zvláštní problém. Můj pískomil (3,5 let,žije sám, parťák umřel) odmítá žrát svoje běžné krmení a veškerou suchou stravu. Dáváme mu jogurt, ten líže, a zuby si brousí o stěnu. Dáváme mu také dětskou výživu (poradil veterinář) a tu také (i když s menšími obtížemi) spořádá. Ale jen suchou stravu do něj nemůžeme dostat. Čím to může být? Jak mám postupovat? Předem děkuji za odpověď.
  29.1.2010 19:53Terkina
  Eliška : nevím co bych mohla poradit... mohlo by to být stářím a s tím by se asi moc dělat nedalo... moje Lukina taky v posledních dnech svého života papala přesnídávky... přeju ať je to zas v pořádku, ale přecejen 3,5 roku je už docela věk no...
  29.1.2010 21:34bibe
  Eliska: mozna to dela kvuli tomu, ze mu proste kamarad chybi. Ale pokud mu je 3,5 roku nedoporucuju kupovat noveho, protoze piskomilovi je uz opravdu hodne let a pak by ti zbyl zase jeden a porad dokola. Pokud takhle papa aspon neco, tak se mozna casem spravi. zkus mu tam davat treba kousek bananu. Proste mu davat co ma rad a nechat ho s tim se vyporadat. Pokud ma zuby v poradku a nejsou prerostle tak v tomhle problem nebude.
  31.1.2010 10:41Cidik
  Ahoj! Na křečkách máme soutěž, tak kdo chcete zahlasujte - https://www.kralici.cz/krecci/pages.asp?f=soutez -