od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2012
 • Zobrazuji 129 zaznamu.
 • 1.4.2012 20:36Susi
  Marky: chápu, taky jsem si říkala, ale vím, že jsem to někde četla, zkusím pohledat tu knížku, a kouknu na to... tak uvidím. Ale díky. V nejhorším případě je seznámím s pískáčema od přítele :D Teda zkoušeli jsme to.. On je má v takovém veeelkém akváriu a já dala do něj klec a vněm ty svoje. Aby so mohli očuchat... čmuchání bylo v pohodě všechno,ale po chvíli mi přišlo, že Fifi je z toho úplně vedle a začala trošku útočit na Prstíka... tak jsme je zase vyndali radši, a pak se zklidnila :))
  1.4.2012 22:10lavacca
  Susi: pářit určitě jen nepříbuzné páry. To páření příbuzných jsi mohla číst ve spojení, kdy chovatel potřebuje opevnit nějaký znak, apod. který se u jiných pískomilů neobjevil. Pak se použije příbuzenská plemenitba. Ale málokdy brácha na sestru, většinou se dělá otec na dceru či ob generaci. Ale osobně bych do toho nešla a opravdu to patří do rukou odborníků přes genetiku.

  Mám zkušenost i od jiných zvířat, kdy lidi tohle vůbec nenapadne a pak nešťastní volají či píšou, že jim mláďata umírají, apod. co se děje. A většinou je to bohužel právě spojením bratr x sestra či blízce příbuzní (třeba nevlastní sourozenci, apod). U lidí se přece taky neberou bratr se sestrou, stejné je to i u dalších zvířat. Vždy je lepší nepříbuznost, u většiny plemen a druhů příbuzenská plemenitba vede ke zhoubě plemen či druhu.
  2.4.2012 10:09Susi
  lavacca: oki oki chápu :) dám si na to pozor . Jenže mě je líto je rozdělit ty dva moje chlupáčky :///
  2.4.2012 10:20anys
  ahojky ještě se chci zeptat když nechám holky pobíhat po pokoji co když je neuhlídám a zatoulaj se mi třeba pod skříň nebo pod postel? mám z toho docela strach, ale na druhou stranu jim chci dopřát výběh:/
  2.4.2012 12:15Susi
  anys: ucpi škvíry třeba ručníkem nebo něčím. Já ty svoje nechávám běhat v chodbě, pod skříň sice nevlezou ale za jo, tak tam vždycky něco nacpu a pod shrnovací dveře většinou deku nebo tričko staré či nějakou hadru...a tak si pěkně běhají. Kdyby náhodou někam utekli třeba za kříň je dobré podle mě jim postavut na zem domeček nebo něco kde my mohli zalést, třeba nějakou rouru co mají v kleci, co znají... po čase by k tomu měli přijít, ale nevím, z útěkama nemám žádné zkušenosti, naštěstí... a hlavně bacha na kablíky!
  2.4.2012 16:52lavacca
  Susi: bohužel jinak příbuzenskému spojení nepředejdeš. Zkus jim buď sehnat protějšky či k samičce kamarádku, k samečkovi kamaráda. Mám dobrou zkušenost, když je ten nový mladší (6-8 týdnů). Většinou se snesou už po 3-4 dnech oddělování přes pletivo. :) Ale je to vždy o osobnosti pískomila, někdy se můžeš sebevíc snažit o seznámení a prostě to nejde. Budu držet palce, aby to vyšlo. ;)
  3.4.2012 10:53Susi
  lavacca: nějak to vymyslíme... :/ známý má zase zkušenost, že se mu spářili sourozenci a vrhli několik vrhů, prý to bylo všechno vpohodě, ale tak uvidíme no, riskovat nic nechci, tak promyslím veškeré varianty :/ zkusím je seznámit s těma od přítele a mohli by být oba v tom jednom akváriu :) to si myslím že by taky šlo :) takže by tam byli pohromadě pěkně :))
  3.4.2012 20:44lavacca
  Susi: Na to se dá říci, že měl štěstí. Navíc nevíš, zda tam nebyl u těchto mláďat pak předčasný úhyn, problémy s reprodukcí, apod. Problém u takto blízké příbuzenské plemenitby je hlavně v tom, že pokud nese 1 z rodičů nějakou skrytou vadu, tím, že druhý nese totéž se to v mláďatech "naakumuluje" a může to kdykoliv bouchnout. Epilepsie, selhání orgánů, apod. Tohle bohužel nikdy dopředu nezjištíš. Proto pokud opravdu nemáš určitý cíl (vyšlechtit barvu či zlepšit pigment, apod), tak doporučuji pořídit nepříbuzné kusy. Nejlépe absolutně nepříbuzné (max. např. stejnou prababičku, apod.). Např. u psů se povoluje mám pocit max. 5% koeficient příbuznosti.

  Pokud máš možnost je seznámit s nepříbuznými, směle do toho. Samozřejmě oddělení přes pletivo, atd. :) Ať se ti nepokoušou, apod.
  4.4.2012 12:27Susi
  Chci se ještě zeptat na ten výtok z nosánku, při stresu apod. Kvůli toho jsem je převezla k přítelovi, protože je u něj klid, ale všímám, že to Fifi má opět, sice ne moc, ale má... myslíte, že se to zklidní, nebo bych to měla řešit nějak jinak? (tak pokud jinak, tak prosím ještě o radu...Jak?) :((


  lavacca: já to zcela chápu... přítel sice není nějak nadšen z toho seznamování, tak musím na něm zapracovat :D možná to chvíli potrvá, ale uvidíme, tak snad ti moji budou mít nové kamarády :)))
  4.4.2012 13:25bibe
  Susi: porfirinový výtok se nijak neřeší, než že se eliminuje stres, nic jiného s tím ani dělat nejde. A většinou ho sem tam má pískomil i ez větších stresů.
  4.4.2012 19:49Rocky a Sany
  Ahoj nevíte po jak dlouhé době si miminka pískáčů mohu pochovat?
  4.4.2012 20:04lavacca
  Rocky a Sany: Já obvykle první dne kouknu na počet a nechám týden klid, pak tam sem tam sáhnu, aby se pak mimča nebála ruky. Nicméně úplně chovat je beru kolem 3.týdne, kdy je přidržuju ještě za ocásek - mají v té době tendence skákat a nemuselo by to dopadnou dobře. Kolem 4.týdne už jsou pohodáři zvědaví. :) A v 5 týdnech už mi běžně lezou sami na ruku, co bude dobrýho, atd. :)
  4.4.2012 21:28Dubínek
  Taky záleží na matce, jak se staví potom k ošahaným miminkům :-) Doporučuji promnou v ruce hobliny z ubikace, aby byly ruce cítit podestýlkou. A fakt bacha od dvou týdnů - nevidí a mohou zběsile utíkat - do asi čtyř týdnů skáčou jak pimpongové balónky :-)
  4.4.2012 21:52Marky
  Rocky a San: do ruky určitě dříve jak v 5ti týdnech ee - pro začátečníky určitě ne.
  Jinak ruce do ubikací můžeš dávat od toho 3tího týdne života. Pomalu si na ni zvyknou a sami pak do ní vlezou a nebudou se tak bát - než kdyby jsi je hned čapla do ruky. Jinak rady holek si určitě taky vem k srdci.
  5.4.2012 09:32Bunnie
  Koukněte na čtyři malé prcky. všichni jsou k prodeji... https://www.kralici.cz/piskomilove/alba.asp?a=466 a https://www.kralici.cz/piskomilove/alba.asp?a=465
  5.4.2012 18:15lavacca
  jj, i vztah maminy k tobě je dost důležitý. :) Já tam prvničkám sahám tak ten 3.den, pak až tak ve 14 dnech. Pokud už je to zkušená matka, tak klidně 1.den a pak kontrola +- za týden a pak třeba 2-3 dny. Vždycky musíš dát na samičku - pokud by do tebe šťouchala či po tobě chňapala, že chce kousnout, tak ji dopřej ještě klid. ;)
  7.4.2012 10:42montey
  Rocky a San - povaha maminy a její vztah k tobě je opravdu důležitý. My jsme měli samičku, která se vůbec jak matka nechovala. Když byla neustále se samečkem, byl on ten, který miminka převážně zahříval a nosil potom do hnízda. Ale když jsem je potom oddělila (poslední vrhy), tak jsem musela miminka kontrolovat ihned po porodu a potom několikrát za den já sama - samička byla taková laxní. Takže jsem na ně sahala opravdu hodně a některým jsem zachránila i život, protože nebyla v hnízdě a zmrzla by. To je ale výjimka si myslím. Jinak na mimča jen kouknu, pohladím samičku a je to :)
  7.4.2012 19:07Rocky a Sany
  moc děkuji vezmu si tyhle rady k srdci ;)
  9.4.2012 18:39Susi
  Taaak, o víkendu se přítelovi narodilo 5 miminek :)) tak jsme veselíí :D ale vzhledem k tomuto nebudu moct seznámit Fifi a Prstíka s nimi (se zuzkou a kubou-pískomilové od přítele :D) a doufáme, že miminka budou zdráva :)
  10.4.2012 11:47Kristý
  Ahoj,chtěla jsem se zeptat mám 2 samičky už to budou 2roky a chtěla bych je rozmnožit. Nikdo tady v okolí je nechová. Tak jsem přemýšlela jestli nekoupit samce,ale nevím jak to bude mezi nimi klapat s tim věkovým rozdílem =/ Díky za radu. :))
  10.4.2012 12:20Susi
  Kristý: dle mého názoru nevím, jestli by byl dobrý nápad kupovat samečka, protože většinou jsou mladí. A co vím, tak se nedoporučuje, aby mladší sameček se spářil se starší samičkou. Protože to by mohlo vést ke komplikacím. Ale počkej, až ti tady napíši zkušenější chovatelé :) ;)
  10.4.2012 13:04Marky
  Kristý: určitě to ani nezkoušej.. 2 leté samičky k chovu či jen tak na jeden dva vrhy určitě ne.
  Samičky mohou mít první vrh do prvního roku života - poté jim srůstá pánevní dno a nemusela by porod zvládnout.
  Každopádně aji kdyby jim bylo třeba třičtvrtě roku byl by to veliký risk. Musela by jsi je rozdělit př. : velké terárium rozdělit na půl pletivem a v jedné půlce mít samečka s jednou samičkou a v druhé tu druhou samičku. (Aby se neodcizili). Určitě by nebylo dobré dávat do zaběhlé skupinky (dvou samiček) samečka - prali by se či hádali o samečka atd atd.. Je toho dost na psaní, ale v tomto případě se asi nemá smysl rozepisovat ;).
  10.4.2012 18:00Rocky a Sany
  Ahojky dnes se mi narodila pískačata na teto stránce píší že když je nechám moc dlouho sameček samičku znovu nakryje ale další vrh už nechceme , ale když pískačata vyrůstají s tatínkem jsou zdravější,... a proto kdy je dobré pro samičku (aby neměla další vrhy) i pískáčata (aby se lépe vyvíjela) dát tatínka pryč ;)
  10.4.2012 18:20Marky
  Rocky a San: sameček nakryje samičku hned po porodu nebo druhý den..
  - - - - -
  Pokud chcete jen jeden vrh a je to samiččin první vrh určitě samečka oddělte hned (pokud chcete nechat syna samečkovy - tak oddělit přes pletivo).
  10.4.2012 21:37Kristý
  Dobře,děkuji moc za rady :)
  11.4.2012 11:07lavacca
  Kristý: Určitě už nekrýt. 2 letá samička je obecně stará už na vrh, natožpak když by to byl její 1.vrh. Pokud nemáš na nové pískáčky místo, tak počkej a pak si přiď rovnou pár nebo 2 sestry + k nim stejně starého samečka. Ale určitě už je teď pozdě se snažit rozmnožit 2 leté holky.

  Rocky a Sany: Sameček nakrývá samičku hnedka po porodu, u mě je to obvykle do hoďky od porodu a pak ještě pomalu 24 hodin běhání a skotačení. Je pravda, že mláďata vychovávaná i otcem lépe rostou, atd. Ale stejnou službu udělá i sestra samičky či nejlépe její dcera. Měla jsem tu matku, které jsem nechala ze 2.vrhu dceru a ta ji pak pomáhala se 3.vrhem. Mláďátka rostla dobře stejně jakoby o ně pečoval tatínek.
  12.4.2012 12:36Am
  Ahojky, potřebuji nutně pomoct, mám pískomily 1 týden a koupila jsem je s tím, že oba jsou samci (tvrdili mi, že samičky ani nemají) no a dneska jsem zjistila že Andy je vlastně Mandy páč vrhla mladý, zatím vidím 4 ale neodvažuji se sahat do klece aby je nevyděsila nebo něco, můžete mi prosím dát pár rad pro začátečníky, jak jim co nejvíce pomoct aby to ti maličcí hezky zvládli? Mo děkuji
  12.4.2012 13:56Dubínek
  Ahoj, no to je nadělení :-). Kde ti je prodali, ve zveráku? Tam poznají, jen že to je pískomil a natož pohlaví:-(, nebo to zatajili. A ten druhý pískomil je samička nebo samec? Samec by po samičce hned po porodu skákal. Když je to samec, tak bys ho měla oddělit, jinak budeš mít brzy zase mladé.
  Marky níže píše: Pokud chcete jen jeden vrh a je to samiččin první vrh určitě samečka oddělte hned (pokud chcete nechat syna samečkovy - tak oddělit přes pletivo).
  Pokud je ta druhá samička, nech je spolu, asi jsou na sebe zvyklé a budou se o mimi starat spolu.
  12.4.2012 15:25Am
  Když já se bojím je chytat, mám je chvilku, takže ke mě ještě nemají takovou důvěru a zase jsem četla , že když je budu stresovat (např tím odchycením) tak by mohli těm mláďatům ublížit
  - - - - -
  Ještě mám dotaz prosím, zjistila jsem že teda druhý pískáč je opravdu sameček jak mi tvrdili, ale nemám ho kam přestěhovat od samičky(jinou klícku nemám a na novou už vůbec ne s mimi jsme vůbec nepočítali), jaká je šance, že ji znovu pokryje a budeme mít za měsíc znova malé??
  12.4.2012 20:18bibe
  am: pokud už samice má mladé, pak je velmi pravděpodobné, že již samičku nakryl znovu.
  12.4.2012 22:46Am
  tak to tu bude vážně veselo :D díky moc všem za rady....snad si nějak poradím
  13.4.2012 22:58lavacca
  Am: Pokud je to sameček, tak cca do 12 hodin po porodu už máš samičku zase nakrytou. U mě to bývá tak, že samička porodí k ránu a večer se páří.

  Hlavním problémem teď krom toho, že se ti budou dál množit je i to, kam oddělit mladé. Pokud samička čeká nový vrh, doporučuji oddělit cca po 5 týdnech, aby měla klid na to postarat se o nová miminka.

  Pokud nechceš dál chovat, zkus udat tatínka spolu se synkem z nynějšího vrhu (pokud se nějaký malý rošťák povedl, popř. z toho 2.vrhu, ale tam je reálný, že budeš čekat ještě 3.vrh) a pak samičce z toho 2.vrhu nech doma dcerku. Budou si rozumět a nebudeš riskovat nová seznámení. :)
  14.4.2012 00:58Am
  lavacca: díky moc, hlídala jsem je celý den a pářit jsem je nezastihla, tak snad je šance, že ji třeba nepokryl....a ehm jak poznám, že zase čeká mimi? Přiznám se, že když vrhla tak jsem byla v šoku, měla jsem je doma týden s dojmem že jsou oba samci...a opravdu mi nepřišla tlustá, jen byla bojácnější....
  15.4.2012 08:20terezkarat
  Tak dnes mě opustil poslední pískomil :( bylo mu přez 2,5 roku :( Bude se mi stýskat Georgi
  15.4.2012 12:30lavacca
  Am: A hlídala si hnedka od porodu? Měla jsme pár, kdy samička dorodila, umyla se a hnedka se pářili. Nynější tomu nechávají pauzu pár hodin. Noc samozřejmě taky využívají, takže bych si tím uhlídáním nebyla moc jista. I když by to bylo fajn, kdyby se to dalo takhle vychytat. :)

  Zda samička čeká či nečeká bývá vidět tak cca 1 týdne před porodem. Ale dost záleží na počtu mláďat, já teď měla od samičky 2x po 3 mláďatech a téměř to na ní nebylo vidět. Nebýt se samcem, tak řeknu, že se jen víc najedla. :) Naopak na samičce, co měla 8 mladých to bylo vidět cca 14 dní po páření. Navíc záleží i na konstituci samičky. Některé jsou celkově mohutnější a ty klidně mláďátka schovají, jiná drobnější to moc neututlá. :)
  - - - - -
  terezkarat: Tak to je mi líto. Pokud máš chuť zase chovat, pořídila bych brzy nové. Vím, že to bolí, ale mláďátka to umí rychleji zahojit. ;)
  15.4.2012 12:54Am
  Tak dnes jsem zjistila, že máme 6-7 mláďat, je normální, že je skoro každou noc samička stěhuje? hned po porodu byly v domečku, druhý den měli hnízdo v roku klícky a dnes jsou zase v domečku..... jen si chci být jistá, že jim něco nechybí, když už máme ty mimča :)
  15.4.2012 12:57Anonym
  může pískomil sýr???
  15.4.2012 12:57Am
  Lavacca: ani jsem nevěděla že máme samičku, natož že budou mladý, přišla jsem domů kolem dvanácté a slyšela jsem pískot tak jsem se šla podívat co dělají, jestli se třeba neperou nebo co já vím a oni se tam převalovali mimča......takže je možné, že ji stihl pokrýt než jsem přišla že? noo uvidíme za měsíc
  15.4.2012 14:00bibe
  anonym: ano může tvrdý sýr, ale jen kousek, protože je v něm vysoký obsah soli a větší množství není vhodné.
  15.4.2012 14:12Bodlinka
  Am: Jestli samička dětičky často stěhuje, tak je z něčeho nervózní, třeba jí něco ruší. Zkus jí zajistit klid, ať není v okolí nic co by ji mohlo rozrušit. Stačí i hluk, jiná zvířata,...
  Jinak jestli samičku už tatínek nakryl, tak ho můžeš nechat u ní, aby jí pomohl s miminky. :)
  15.4.2012 17:26terezkarat
  lavacca :) v létě pořídíme dva párečky :) miminka to vždy zahojí
  15.4.2012 18:03lavacca
  Am: To stěhování se mi trochu nezdá(je z něčeho nervózní). Neměnila jsi v ubikaci něco? Nebo nechodila jsi častěji okolo než jindy? Mě je stěhovala samička jen 1x a to když jsem přidala nový domeček. Jinak je nechávají na stejném místě většinou po celou dobu odchovu.

  Tak to uvidíš no. Klidně ji už mohl nakrýt, možná s tím čekal....to se nedá odhadnout.
  - - - - -
  Anonym: Sýr pískomil může, ale samozřejmě jen trochu. Já jsem ho zkoušela, když jsem měla 1.vrhy a samičky na mě koukaly, že jsem se zbláznila. :D Takže se uvidí, zda ho vůbec budou chtít.
  15.4.2012 18:44Dubínek
  Stěhování miminek - no velmi individuální. Možná že stěhují mimi nervózní samičky. Nevím. Vždycky mi samičky stěhovaly miminka. Hlavně Meggie - každý den na jiném místě. Z rohu do rohu. Vzdycky prvních 14 dní a pak se to ustálilo. Stěhování ještě nic není. To když hrabe v hnízdě a mimi lítají ven, to je hrůza. Vždycky rozhrabala celé hnízdo a pak mimi sháněla dohromady. Nechápu. Ale vše dobře dopadlo. taky mám zkušenost, že měla dvě hnízda a v každém několik miminek. Jak jsem na to přišla , dala jsem je dohromady, ale občas to udělala zas.
  15.4.2012 20:49Am
  jo to se mi taky stalo, že hrabala v hnízdě a mimča pískala, mám o ně strach, ale zase si říkám, že musí mít nějakej ten mateřskej cit....snad to zvládnou, to stěhování bude asi tou nervozitou, máme je druhý týden, nejsou na nás zvyklý....snad se to nějak uklidní a všichni mrňoskouvé to zvládnou :) zatím děkuji moc všem za rady, moc mi pomůžou :)
  16.4.2012 16:14Bodlinka
  Dubinek, Am: Skákání po miminkám mi příjde už normální a neublíží jim to. Na to aby nevypadávaly z hnízda pomůže domeček s ohrádkou, i když beru že se těžko vyrábí. Jsou asi zvyklý na nory, kde se jim ty děti tak lehce nepoztrácí. Ale stejně vždycky zase najdou, tak je to ok. Jen novorozenci mohou vychladnout, ale to většinou jen slabší kusy, které cíleně vyhazujou ven.
  Jinak ta nervozita asi fakt může být z toho, že je u vás doma nová, to se dá pochopit. I kdyz dva týdny už by mohlo být dost, zkus zkontrolovat i další možné rušivé elementy v okolí bydlení myší.
  - - - - -
  Jinak u nás stěhovala miminka maminka jen výjimečně, a to když se jí objevila lepší možnost hnízdečka. Jednou chtěla stěhovat když byla ve výběhu po pokoji, že našla asi lepší místo mimo klec, ale hned jsme jí v tom zabráníli ;-).
  17.4.2012 07:47Susi
  včera jsme dali mým pískáčům píseček na koupání v keramické misce (i když z kuchyně :D), prdci si tam hned vlezli, tak za chvilku tam vlezli zase... dokonce tam i usli :Di když Fifi si z toho dělá záchod :D
  Ale chci se zeptat, ohledně písečku, v návodu jsem četla, že se má po třiceti minutách vyndat z klece a další den jej tam položit zas. Nemůžu jej tam nechat natrvalo? (samozřejmě že písek se bude měnit za čistý :) ) Zatím mě nenapadl důvod proč ho tam nenechávat, když z něj mají chlupáčci takovou radost. I když mají trochu problém do něj vlézt. Hlavně Prstík s tou svou dupkou :D (okraje misky jsou tročku vysoké)
  17.4.2012 10:21montey
  Susi - písek se většinou vyndavá ven z důvodu, že si z něj pískáčci dělají záchod a pak se musí měnit hodně často. Ale my máme písek v akvárku neustále. Měníme ho často za nový, protože si z něj právě ti naši chlupáči dělají záchod, ale je lepší vyměnit písek než často celou podestýlku v akvárku :) Takže ho tam můžeš klidně nechat :)
  17.4.2012 11:29Marťa
  Zjistila jsem, že můj pískomil má nádor pachové žlázy. Máte s tímto někdo zkušenost? Nevíte, zda je nějaká šance na vyléčení nebo je lepší nechat ho uspat?:( Zatím se chová normálně, jde vidět, že nemá žádné bolesti, ale asi se to bude časem zhoršovat, tak nevím co dál..
  17.4.2012 12:47Marky
  Marťa: bohužel u takto malého tvora se nedoporučuje oparace a nic tomu podobného. U pískomilů je nádor pachové žlázy docela častý. Nic se s tím bohužel nedá dělat.. Můžeš ho s tím nechat žít tak dlouho jak to půjde - pokud by jsi pozorovala známky bolesti apod. poté by možná bylo nejlepší uspání. Ale určitě ti k tomu napíší více uživatelé kteří to zažili ve svém chovu atd.
  17.4.2012 14:47Bodlinka
  Marťa: Unás v chovu jsou nádory pachové žlázy hodně časté. Náš názor s léčením a vším okolo mám v článečku na mém webu: http://bodlinka.wbs.cz/Nemoci_-barvy_-geny.html
  Jinak pro zajímavost, jak je tvůj pískomil starý? Může s tím žít klidně ještě další rok, a může s tím být celkem v pohodě. Víc si přečti u mě na webu, nebo mi napiš email a múžem to probrat spolu. Bodlinka
  - - - - -
  Marťa: Jinak u našeho první myšáka s nádorem jsme chodili k veterináři a částečně jsme ho i dokázali vyléčit, ale jen na nějakou dobu, pak se to zas vrátlo. Takže by se to možná dalo zkusit.
  18.4.2012 10:33Sabulenka56
  Ahojky,nevím kdy se mi narodili malincí pískomilové asi dnes a mám strach že se o ně mí piskomilové nepostarají.Co mám udělat mám se oně nějak zvláštně starat nebo se mám starat jako úplné normálně??
  18.4.2012 10:35bibe
  Sabulenka: a proč by se o ně neměli postarat? pokud mají dostatek jídla, vody a jsou spokojení, pak není nejmenší důvod, hlavně je zbytečně neruš, nekoukej na ně pořád a nech jim klid, aby se nemuseli stresovat.
  18.4.2012 16:13Sabulenka56
  bibe:Díky já mám poprvé malé pískomili takže nevím jak se starat.Vždy jsem měla jen velké a buď dva kluky nebo dvě holky.Teď jsem si myslela že mám dvě holky a jak jsem dnes viděla malé pískomili jásala jsem štěstím.Ještě jednout ti děkuji Bibe
  - - - - -
  Neměla bych dát samečka pryč od samičky on se chce pořád rozmnožovat ale ona nechce.Mám strach aby neměli další už tak jich mám hodně.

  A ohledně toho stěhování četla jsem si některé vaše komentáře a mně tedy pískomil ještě nepřestěhovála mimča.
  18.4.2012 16:27bibe
  SAbulenka: no pokdu nechceš mladé, pak jsi měla samečka oddělat, ale teď je to pravděpodobně už zbytečné neboť ji většinou nakryje ihned po porodu. a pokud jej teda budeš dávat do jiné klece, pak jej dej nejlépe s jedním ze samečků teď mladých, ať má společnost, protože jej k samičce už nevrátíš. Stejně tak jestli jej odděláš teď, pak k němu už pravděpodobně nic nepřidáš.
  18.4.2012 18:34Sabulenka56
  Bibe:Aha tak děkuji já nevěděla že moje samička čeká mladé já jsem na to přišla až dnes ráno proto jsem neoddělila samečka hned když porodila víš ale jinak díky ještě že tu jsou tak chytří lidi jinak bych byla ztracená.Děkuji
  20.4.2012 05:19Susi
  Mám takový dotaz,
  mazlila jsem se s chlupáčkama a všimla si, že na příšku mají takový lehce drsný žlutý flíček. Prvně mě napadlo jestli to není nádor, ale jak jsem se jim koukala na břížko, uviděla jsem ten flíček. A mají to oba :/

  Nevíte co to může být?
  20.4.2012 09:00Dubínek
  To je pachová žláza, mají to všichni na značkování teritoria.
  20.4.2012 09:41Susi
  Dubínek: no to mě taky napadlo, ale nevěděla jsem že to jde tak vidět... :)
  tak díky za informaci :))
  - - - - -
  Edit: totiž polekalo mě to, protože u pískomilů v jiné ubykaci ti nemají, aspoň ne tak viditelně (nevšimla jsem si u nich ničeho takového)
  20.4.2012 09:50Dubínek
  Jo někteří to mají skrytější a někteří větší. Pokud by se zvětšovalo, tak by to mohl být nádor. Ale snad nee :-)
  20.4.2012 18:12Susi
  tak snad ne, vím že od Fifi a Prstíka taťka měl ten problém, že se mu dělal nádorek, než umřel :) tak snad se jim to vyhne jsou v ubykaci jnom oni, takže snad tolik neznačkují :D
  21.4.2012 17:28Rocky a Sany
  a co když na malá pískáčata nechtěně sáhnu (nevěděla jsem že si je mamka přendala mají hodně ukrytů) bude je chtít maminka (je jim 1 týden)
  21.4.2012 20:09Piskomilci ova
  Rocky a Sany- v týdnu pokud tě samička zná se vážně už nic neděje :) mezi 8-10 dnem se také kontroluje pohlaví protože je nejzřetelnější. Samožřejmě že mimi nejsou na hraní ale sahnout si na ně už můžeš :D
  22.4.2012 13:26Rocky a Sany
  Takže si je mužu vzít do ruky a podívat se na pohlaví miminek?A nebo je mám jenom obrátit na zádíčka v kleci?
  22.4.2012 18:53Am
  Rocky a Sany: do ruky je klidně vzít můžeš, ale jsou pěkně čilí ;)

  mám také dotaz, mám 10 dní staré pískáče a potřebovala bych vyměnit podestýlku a umýt klec, není to na ně příliš brzy?
  22.4.2012 19:07Dubínek
  Am - čistění bych nechala, až když budou mít tři týdny.
  22.4.2012 19:41Am
  ok díky, myslela jsem si to, jen jsem se chtěla ujistit :)
  22.4.2012 23:20lavacca
  Rocky a Sany: Prcky beru do ruky kolem 10.dne, obvykle obracím na zádíčka nad akvárkem s rodiči, někdy když fotím vedle v krabičce, tak nad tou. Hlavně dávej pozor, ať ti neupadne. Jsou v téhle době hrozně rychlí a neštěstí je tak na světě hopem.

  Am: Pokud už to nejde vydržet, zachovej min. hnízdo s mladými. Byla jsem nemocná, takže jsem nestihla vyčistit před mladými a v těch 2 týdnech už měly špinavo. Tak jsem zvedla děti i s hnízdem, dala do krabičky, vyčistila, dala i nové seno a do toho udělala díru, dala jsem tam hnízdečko s mladými. Přidala nové kapesníky na stavební úpravy a bylo to ok. :) Zvlášť pokud je to už zasloužilá matka /tj. ne prvnička/, tak nebývá problém. Ale svoje pískáčky známe nejlépe my sami, takže musíš zvážit sama. ;)
  23.4.2012 11:30Am
  lavacca: děkuji moc, radši ještě počkám, i když ti naši pískáči malý jsou pěkně čiperní, od 8. dne většinou nejsou pohromadě a lezou kde se dá, dokonce už mi obhlížejí ruku :)
  24.4.2012 09:19Susi
  Naši prdci už lozí po celém akváriu :D Je to zábavná podívaná... Chci se ale zeptat, můžu se pokusit rozdělit matku od odce a spářit je po čase s jinými partnery? Nebo je lepší, aby pískomilové měli "stálého" partnera?
  24.4.2012 12:14Dubínek
  Susi: Určitě mohou mít jiné partnery. S tím je spojeno i zase další seznamování. Hlavně, aby se měl pískomil dobře.
  Mohu se zeptat, jaké barvy miminek máš?
  24.4.2012 14:59kamca
  dobrý den mám dotaz koupii jsme pred rokem mozna dyl dva piskomily chlapce a holcicku jenze tedkom misa sezrala piskotovi hlavu takže je sama myslite žy ji mam někoho k sobě koupit ani nevim zdali je to fakt holka protoze vcera ve zverimexu mi rekli ze se zerou jen navzajem stejne pohlavi a za celou dobu co jsme je mela ani mladatka dekuji moc moc za radu
  24.4.2012 15:56bibe
  kamca: pokud druhého zabila, pak nic nekupuj, dopadlo by to obdobně s největší pravděpodobností. Hlavně pokud si nejsi jista ani pohlavím atd. A při přidávání dalšího pískomila je nutno i zkušenosti a znalosti povahy tvého pískomila.
  24.4.2012 16:21Susi
  Dubínek: jako já ne, jsou to pískomilové od přítele, ale staráme se obatakže "naše" :D... 5 čených,ale u některých jsem zpozorovala malinkou bílou čárku na tlapkách (možná to zmizí, i když by to byla škoda, vypadá to zajímavě) a jeden je ... teď si nevzpomenu na to zbravení , podle netu pied black-je jako jedinej po tátovi.. (v těch barevných variantách mám úplně chaos :D) a ostatní nevím po kom :D
  - - - - -
  EDIT: jestli to zbravení není správné, tak jej popíšu laicky :D černý s bílýma flekama :D
  24.4.2012 18:50lavacca
  Susi: Pokud máš možnost pár seznamovat přes pletivo, klidně může partnery změnit. Mně se takhle povedlo seznámit asi 2 týdny nakrytou samičku s novým samečkem (před tím z toho nic s bývalým nebylo, tak jsem ani netušila, že už něco čekám) a v pohodě. Tím že měl už sám děti, pomohl ji jako prvničce s odchovem a teď spolu čekají 2.vrh (v 1.spolu měli 3 mláďátka a překvapili mě oříškovými, on je černobílý, ona přírodněbílá, děti beze znaků). Přemýšlím, že mu koupím novou samičku, jelikož mám takhle v chovu 2 sestry a to dělá v sestavování mláďátek na páry dost problém. :( Ale uvidíme. O víkendu jsme začali s tátou vyrábět novou pískomilárnu, tak se uvidí, jak budu seznamovat, atd. :)
  24.4.2012 19:00Susi
  lavacca: no to akvárium je dost velké, takže by se dlai z toho udělat dva výběhy,ale to pletivo je momentálně problém :D a taky názor přítele, že není z toho nadšen, on má totiž strach aby se něco nestalo při tom seznamování a tak všeobecně je moc nechce seznámit, ale Prstík má strašně klidnou povahu a je takový... ťuťu :D tak bych chtěla se pokusit s ním i o miminka, ale s Fifi to nejde nějak :/ (jako je mi jasné že by mimča asi nebyla stejná jako on,ale určitě by nějaké takové vlastnosti zdědila, aspoň jendo :D)
  24.4.2012 19:34Dubínek
  Susi: 5 černoušků:) Bílé čárky na tlapkách bývají, a mohou mít i bílou kravatku pod bradičkou. Nemělo by to mizet. Ohledně množení - musíš vědět co pak uděláš s mláďaty. Zverimex není moc dobrá volba. Radši je někomu dát osobně.
  24.4.2012 19:38Susi
  Dubínek: ano já vím, máme v plánu je pak dát lidem osobně, o zverimexu jsme ani neuvažovali... Vždyť ti chudáci tam jsou v malém boxíku po několika vrzích kolikrát :(

  Já vždycky chtěla polární lišku :D ale nevím, jak by tato varianta mohla vzniknout aniž by byl jeden z rodičů polarní liška.. je to vůbec možné?
  24.4.2012 19:43Dubínek
  Všechno je o genech :-) Aby rodiče měli polar foxe, musí mít oba alespoň jedno malé g, e a velké P,A
  No tato barva je v Čr zatím ojedinělá, takže určitě z běžných barviček to nebude
  24.4.2012 19:46Susi
  jasně chápu,... problém ej v tom že se v těch genech nevyznám:D takže to je asi ztracené...
  jinak se chci zeptat ohledně pletiva... Nerozkoušou to? Protože by jsme měli na docela hrubém drátu napaječku v akvárku, a no to po čase rozkusali... Tak mám obavy, že kdyby jsme přešli k fázoi seznamování, že by se prohrizali k sobě
  24.4.2012 19:48Dubínek
  Mi se nikdy pletivem neprohryzali. Za těch 14 dní to snad nestihnou :-)
  24.4.2012 22:16VelulinkaS
  Zdravím,
  mám jen menší dotaz: Nějakým nedopatřením se nám narodili malí pískoušci.. Hledala jsem, co s tatínkem, někde píšou dát pryč, někde zase, že je lepší, když se o ně taťulda stará a nechat ho tam.. Můžete mi prosím poradit, jak dál postupovat? Malým pískáčkům jsou zhruba tak 3 - 4 dny. Děkuju
  25.4.2012 00:23Bodlinka
  VendulinkaS: Nech tatínka u maminky, bude pomáhat s péči o mláďata. Až bude mláďatům tak 5 týdnů, narodí se ti další. Většinou totiž tatínek mamince udělá další děti v den porodu. Aby se to neopakovalo, tak před druhým porodem tatínka odděl i s ostatními syny. Později k nim dáš chlapečky i s dalšího vrhu. Jinak určitě budeš mláďátka i rozdávat, ale nech mamince a tatínkovi vždy aspoň jednoho kamaráda stejného pohlaví. S určováním pohlaví ti tu taky poradíme. Hodně štěstí :)
  25.4.2012 04:27Susi
  Dubínek: noo:D snad ne, tak uvidíme jak to bude :)
  25.4.2012 08:33VelulinkaS
  Bodlinka: Děkuju, moc jste mi pomohla :-) Ano, pískáčky se chystáme rozdávat, nemáme pro ně tolik místa v akvárku a ani v bytě.. Zájemců už pár je, tak to snad nebude problém. Budu ráda, když mi pomůžete s poznáváním pohlaví. Ještě jednou děkuji :-)
  25.4.2012 09:16lavacca
  Susi: Nikdy se mi pletivem neprokousali a že tu mám samičku, které bývalá majitelka říkala Hryzalka. :D Ta byla opravdu urputná, ale pletivo vydrželo. Používám pevné svařované 1x 1cm, aby se mohli očuchávat, ale nekousli se. Pokud bys použila králíkářské, to by časem mohli prokousat.
  25.4.2012 11:34Porty
  dobrý den, včera se nám narodilo pět miminek a všichni se maji k světu. chtěla bych se zeptat, jak rozeznám zbarvení očí a pohlaví maličkých a v jakém věku se mám podívat?
  25.4.2012 11:56Dubínek
  Ahoj, zkus se zaregistrovat:-)
  Černé oči jsou vidět, tmavé kuličky pod kůží a červevé jsou červené - jako kůže. no nevím jakými slovy to popsat :-) Jde to poznat brzy po narození.
  A nejlepší věk na rozeznání pohlaví je 10 den po narození. Samičky mají cecíky a blízko u sebe čůrací a pohlavní otvor a samci ne. Ale i tak se dá splést :-)
  25.4.2012 12:16Porty
  Děkuji, zkusím se tedy podívat na ty oči. :)
  - - - - -
  Tak vypadá, že všech pět miminek má černá kukadla. Také to vypadá, že tři budou tmavě a dvě světlě zbarvená. Kdyby jste měl kdokoliv zájem, pište. Jedno miminko už je rezervované do páru s miminkem z jiného vrhu u jiného chovatele. Všech pět miminek se má vesele k světu a oba rodiče se skvěle starají :))
  25.4.2012 12:33Marky
  Porty,Dubínek: je to tak jak píše dubínek. Jinak jsem se dívala na tvé stránky - koukám že máš potomka z nchs Dubínek (jen pro zajímavost mám doma jeho prarodiče ;) ). Jeho tatínek pochází z naší nchs.
  No k tomu co chci napsat. Podle fotky Nick není Polar fox ale CP/LTCP Grey Agouti - jde vidět zřetelně linie a bílé břicho - jiná barva bříška a na zádech. Je to tak? Řekla bych že tam hraje roli i dilute gen.
  Zdali mám pravdu se pozná i podle miminek když to bude polar foxík miminka budou mít všechny ee - tudíž barvičky především Deh a Nutmeg, pokud budu mít pravdu s Grey barvičkou objěví se ti tam i Black či Agouti. Což bych řekla z fotky miminek bude - jsou tam nějací tmavoši ;).

  Peťa: chtěla jsem ti o tom samečkovy psát dříve - jak jsem ho viděla ještě na fotce u tebe na stránkách v sekci nabízíme. Pak jsem na to zapomněla.
  - - - - -
  No uvidíme jak to dopadne ;).
  - - - - -
  Porty: ještě jedna věc, prosím tě když si budeš chtít vzít mé fotky a umístit na své stránky tak je dobré se nejprve zeptat a domluvit se se mnou.. Kdyžtak napiš do soukromých zpráv. Děkuji. ;)
  25.4.2012 12:35Porty
  Marky: Já se v tom ještě stoprocentně nevyznám, ale myslím že spíš skreslují ty fotky, jelikož když na Nicka tak koukám tak má bříško a záda stejnou bílou barvu. ale uvidíme za týden podle zabrvení miminek :) Ale když je řeč o barvách miminek, kdyby jsem se rozhodla Nicka spářit se snad brzy přicházející Omegou (Saphire/Dove spotting), jaká by z toho pravděpodobně byla miminka?
  - - - - -
  Marky: ty fotky já jsem určitě nebrala z tvé stránky. Které máš namysli?
  25.4.2012 12:43Marky
  Porty: určitě to může být také fotkou, to poznáš 100% ty jestli tam tu linii má nebo ne, to určitě.
  Tady pak záleží zdali mám pravdu s tou barvičkou nicka nebo nemám :). Pač by měl buď jeden zesvětlující gen či dva. S jedním zesvětlujícím genem žádné zázraky miminek určitě nečekej, pač je pidi šance že by se narodilo miminko s dvěma zesvětlujícími geny. V tomto spojení př. CP Agouti či CP Deh.
  100% počítej s barvičkami: Agouti, Black, Deh, Nutmeg, + Light. A poté malinkou šanci na CPčka či LT CP a Burmese Siamese. Bude to chtí vyzkoušet - podle miminek se poté i zjistí geny rodičů.
  - - - - -
  Fotečky v různých barvičkách.
  Přesněji u Pink Eyed White (PEW) - to je má fotka a je to Himalayské miminko :).
  A u Shimmel - je to Honey Cream :).
  + dvě fotky u znacích spotted a mottled.
  25.4.2012 12:45Porty
  Až budou miminka mít srst byla bych moc ráda, kdy by jste mi mohli všichni pomoci s rozlišování barviček :)) jelikož jsem ještě na začátku chovu, nejsem si jistá zda je 100% poznám. Předem děkuji za veškerou pomoc.
  - - - - -
  tyto fotky mi vylezli po zadání do googlo. omlouvám se tedy, netušila jsem, že jsou z tvé stránky. hned to napravím.
  25.4.2012 12:50Marky
  Určitě, nemusíš se bát ;).
  - - - - -
  Porty: teeda no fakt, v tu chvíli mě to nenapadlo. Pač z mých stránek se kopírovat nesmí, ani to nejde nějako jednoduše.
  Klidně si je nechej když mi do nich do rohu vložíš - Marky-fauna nebo z Marky-fauny.
  25.4.2012 13:03Porty
  Marky: už jsem je stihla změnit :) ale kdybych si chtěla půjčit fotku tak se určitě zeptám a vždy k tomu dodám od koho je. Smím se zeptat, jestli plánujete další vrhy??
  25.4.2012 13:06Marky
  Porty: přesměruji tě na soukromé zprávy ano? Tento typ psaní se již na diskuzi neprovozuje. Další příspěvky bych již byla nucená mazat. Napsala jsem ti do SZ první, stačí odepsat a můžeme pokračovat tam.
  25.4.2012 14:55Susi
  lavacca: ok díky za radu, zkusím něco vymyslet, ať se to přítelovi líbí nebo ne :D
  26.4.2012 13:37Pískáči Porty
  Chtěla bych se zeptat, zda někdo dáváte kojící samičce něco extra, aby sama nestrádala a miminka byla pěkně velká. Já jsem dneska koupila moučné červy a dávám jí kuličky vína (sýr a jiné mléčné výrobky mi nejí). A ještě jsem se chtěla zeptat, kdo používá minerální vodu? ředí se, nebo se dává tak jak je?
  26.4.2012 14:05Marky
  Porty: Můžeš jí dávat ty moučné červíky pinzetou přímo do pacek - když ti to bude papat tak už nic jiného dávat nemusíš. Mají v sobě dostatek bílkovin. Sýry či jogurty se dávají když odmítají ty červíky.
  Minerální vodu pro hlodavce můžeš dávat neředěnou. Já ji ovšem ředím, ale jen kvůli počtu pískomilů, kdybych dala všem neředěnou budou jí mít tak na 1-2x :). Ovšem také ji nemusíš dávat často.
  26.4.2012 14:14Pískáči Porty
  Tak já se těm červům prve chtěla vyhnout :D ale když mi nepapala ty jogurty a sýry a jiné mléčné výrobky, tak jsem si řekla že je radši koupím, aby náhodou nestrádala (I když jídla a ovoce tam mají dost). Tu minerální vodu neředím, ale měla jsem strach aby to nebyla nějaká chyba, která by samičce mohla nějak poškodit na mléku (aby neměla nadmíru minerálů třeba). Díky Marky :)
  - - - - -
  Ještě jsem si vzpoměla, že ve zverimexu mi prodavačka poradili kočičí nebo psí granule... má s tím někdo zkušenosti??
  26.4.2012 17:18Dubínek
  Zkoušela jsem psí i kočičí granule. Žádný pískomil mi je nechtěl žrát :-( Když jí červy, úplně to stačí. Ale granule můžeš zkusit, uvidíš.
  26.4.2012 23:15Piskomilci ova
  S granulkama je to trochu ošemetné jediné co mi malí žrali byla enkuba mini jenže vědší množství jim poškozuje ledviny
  27.4.2012 08:35bibe
  Zbytečně bych pískomilovi nic nového nenutila, pokud je na něco zvyklý a vše vypadá v pořádku. Ono nezvyk a přechod na živočišné bílkoviny nemusí být zrovna pro bakterie střevního traktu tím pravým a naopak se dá způsobit mnohem více chyb než užitku. Co se týče červů a jiného hmyzu, je prokázané, že než vysoký obsah bílkovin, je tam vysoký obsah hlavně vody a v závislosti an druhu hmyzu hned za tím je chitin, takže bílkoviny pokulhávají, nehledě na vysoké množství tuku u moučných červů, které opět není pro pískomily zdravé.
  Co se týče granulí, živočišných bílkovin tam opět nenajdete tolik, kolik si myslíte a už je pak v celku jedno, jestli dostává bílkoviny v podobě příkrmu a nebo v podobě bilkovinného jádra. Když už granule, pak rozhodně šáhnout po kočičích, tam jsou vyšší procenta masové složky z důvodu, že kočka je za prvé mlsná a za druhé kočky potřebují živočišnou bílkovinu a nedá se nahradit sójou.
  ale všeho s mírou, nadbytek bílkovin pak nedělá dobře a nevyvažuje ostatní složky. V době kojení je proto hlavně nejdůležitější kvalitní a dostatečná strava, ale co je nejdůležitější pro tvorbu mléka je voda a vápník. Ale s vápníkem rozhodně nedoporučuju si zahrávat, protože jeho nadmíra může způsobit dost závažné problémy.
  Co se týče bílkovin, je možno přidat sýry tvrdé, ale zde je opět vysoký podíl soli na tak malé zvíře.
  Takže pokud mláďata prosperují z toho, co jim samice teď dává, zbytečně bych ji nic navíc nenutila pokud to nechce. Protože jakákoli střevní disbalance není vhodná nejen pro matku, ale hlavně pro mláďata. takže rozhdně bych teď na ní netestovala žádné pokusy s tím, co jí nového přidat.
  27.4.2012 09:30Dubínek
  Bibe: Děkujeme za vysvětlení s bíklovinami :-)
  Prosím tě platí tato věc i o pískomilech? : Ovoce nepodáváme kojícím samičkám(křečci a křečíci) ani mláďatům do věku 3 týdnů, kvůli riziku vzniku ascitu (hromadění tekutiny v dutině břišní), který může vést k úmrtí mláďat.

  Angrešt
  - - - - -
  angrešt se tam dostal omylem :-)
  27.4.2012 09:44bibe
  O tom, že by ovoce podávané samicím nebo mláďatům způsobilo ascites jsme v životě neslyšela a nevím ani jakým principem by mohlo. takže nevím. Kde jsi takové info našla? (prosím do SZ)
  27.4.2012 10:16Pískáči Porty
  Jenže, když mi pískáči nežerou nic co obsahuje bílkoviny kromě moučných červů, jak jí je dodám? A já jí chci dávat jen teď první týden ani ne po porodu, jelikož je to její první a nechci aby se cokoliv zvrtlo. Díky bohu všech pět mláďat se má pořád k světu. Piští a různě se snaží pohybovat. Ovšem musím uznat že otec se stará více jak matka, tak mám pořád trochu strach aby se něco nestalo.
  27.4.2012 10:24bibe
  nepsala jsme to proto, abych ti vyvratila podavani moucnych cervu, ale jen proto, abych uvedla na spravnou miru jak je to s "bilkovinama". Pokud ji moucni cervi chutnaji, tak proc ji jich par neda, nekteri je neji jini ano. A klidne bych ji je sem tam dala i jako pamlske mimo brezost atd.
  Chapu ze chces pro vsechny to nejlepsi, ale netreba nic prehanet. Pokud je vse v poradku, tak je vse v poradku, hlavne kdyz uz bych sla na tu laktaci, tak prvni dny nekoji samice na maximum takze nepotrebuje ani dotovat tolika latkami, jako az jsou mladata vetsi.
  Taky zcela chapem tve obavy, ale spousta chovatelu ti potvrdi, ze sem tam bohuzel neco uhyne, proste si to tak priroda vybere. A pokud se mladata narodila dostatecne zivotaschopna a napila se kolostra, pak maji dobre naslapnutu.
  27.4.2012 11:00Pískáči Porty
  zajisté ji nebudu přecpávat. to zase vím že jí ublíží. ale je to opravdu jediné co mi takhle jí. a ne že bych jí je nechtěla dopřát i když nemá mladý, ale moučný červ není zrovna živočich, kterého bych chtěla mít doma :D
  mladata jiz maji tri dny a vsechna jsou velice čilá, takže myslím, že jsme na tom docela dobře a doufám, že nám to i zůstane. jinak vím jak jsi to myslela a je to velice zajímavé si to přečíst a popřemýšlet o tom :)
  27.4.2012 11:27bibe
  Porty: myslim, ze to bude v pohode, ale jak jsme psala, proste nekdy neco uhyne aniz by za to mohla vyziva atd. proste je dalsich milion veci, ktere jako chovatele nemuzeme ovlivnit at se snazime sebe lip. samozrejme urcita prevence je na miste.
  27.4.2012 14:37Pískáči Porty
  Jo chápu to, ale ráda bych aby se náš první vrh podařil a zůstal celý. :) ale tak příroda si myslí své no :(
  - - - - -
  Musí mít jeden z rodičů bílé znaky aby mělo nějaké miminko bílé znaky, nebo ne? Mělo by stačit když je jeden z rodičů nositelem ne?
  - - - - -
  bibe: tou prevencí co pořád opakuješ máš namysli co přesně???
  27.4.2012 14:47Marky
  Porty: aby jsi měla znakatá miminka musí mít jeden z rodičů znaky :). Jinak třeba nejčastěji tedy u černé barvy se objevují různé bílé odznaky - bílá pusinka, kravata a packy atd. - to se do znaků neřadí. Rodí se normálně neznakatým rodičům.
  27.4.2012 15:35bibe
  Porty: prevence je něco, co by měl být základ v každém chovu a tím je myšlena kvalitní strava (do stravy jsou také zahrnuty ovoce, zelenina nebo zelené krmivo), dodržování zoohygieny,kvalitní voda (samozřejmě pitná a čerstvá). A hlavně se snažit eliminovat stres.
  27.4.2012 16:26Pískáči Porty
  Marky: děkuji.
  bibe: to vše vím, myslela jsem že máš na mysli ještě něco extra, když jsi to zdůraznila :)
  - - - - -
  u těch znaků ještě, Polar Fox asi nemůže mít geny na znaky že?
  27.4.2012 17:20Piskomilci ova
  Porty- znaky může nést každý ale ti tvoji jsou určitě bez znaků :)
  27.4.2012 18:12Pískáči Porty
  Děkuji za odpověď :) tak Vrh C bude mít znaky. Maminka tam bude Omega (saphire/dove patched) která k nám má již brzy přijít :) vrh B bude ještě od Kessie a Nicka jak máme teď.
  27.4.2012 20:08lavacca
  Pískáči Porty: Taky jsem u prvních vrhů pořád přemýšlela, co holkjám přidat, aby měly dostatek mléka. Tvaroh, sýry, mouční červi, kousek vařeného masa, vařené vajíčko - všechno to holky odmítaly. Pak jsme zkusila jak psí, tak i kočičí granule. To samé, prý ať si je případně snim sama, že to není nic pro ně. :D Už chovám přes rok, mám odchováno zatím 21 vrhů a už cca těch 18 vrhů už neexperimentuju a dávám pouze ovoce (nejčastěji jablko) + domácí kvalitní seno + pečivo (suchý chleba či rohlík) + směs zrní (oblíbili si vojtěškové granule + proso a oves, ale mají tam i slunečnici, pšenici, apod.). Někdy zeleninu (mrkev, okurku, apod). a pokud dovolí počasí, tak i traviny s pampeliškou (jetel nejedí, nejradši mají kvetoucí traviny a ještě hluchavku..ale jak který). Plus dostávají tak 1x týdně nový okus (nejčastěji z jabloní).
  28.4.2012 13:26Pískáči Porty
  lavacca: díky. asi na tom fakt něco bude. ale zas samička mi ty moučné červy jí, takže jsem spokojená. navíc jsem dnes koupila ovocné tyčinky které jsou z citrusových plodů. ty mají veliký úspěch stejně jako ovocný mix s granulema (kvalitní krmivo). Seno střídám, protože máme s kopřivami, s mrkví, bylinkoví a nebo čistý (kopřivy se zase osvědčili nejvíc). přidávám jim ještě kuličky vína a pár piškotů a i ty se zdají že chutnají. ovšem kromě vína a salátu mi nechtějí žrát žádnou zeleninu nebo ovoce jako takové. suché pečivo začnu dávat jen co znovu bude, protože teď se dávalo slepicím :) ale moc dík všem za rady a tipy!! :)))
  - - - - -
  boze... tak jsem se lekla ze uz mame z peti jenom tri miminka... diky bohu jsem si vsimla dvou ruzovych kulicek v jiném rohu ubikace.. byli to ti chybějící dva a stejně živí jako jejich sourozenci...pořád jich je pět a já si můžu zas na chvíli oddechnout :)))
  28.4.2012 18:29lavacca
  Pískáčci Porty: Pokud je jí, klidně jí je dávej. :) Jinak na citrusy pozor, někde jsem četla, že jsou pro pískomily /a křečky, atd./ nevhodné. Myslím, že zvlášť pomeranče jim nemají dělat dobře.

  My dneska dokončili pískomilárnu, tak jsme nastěhovala první 2 páry a zatím to vypadá, že se jim to líbí. :) Jinak já mám teď nově 1 vrh - opět 3 miminka - zatím to vypadá na 1x černobílé a 2x černé/agouti. Uvidíme časem. :)
  28.4.2012 23:23Pískáči Porty
  :) Kdo jsou rodiče toho vrhu?

  Tak u nás už je všech pět miminek zadáno :) čtyři zůstávají spolu na mazlení a jeden pofrčí na chov :)
  28.4.2012 23:56Am
  ahojky lidičky, kdy asi tak začnou mimča baštit normální stravu a je třeba jim podávat něco speciálního?
  29.4.2012 09:57Marky
  Am: miminka začínají zkoumat a pomalu jíst klasické jídlo ( to co dospělí - zeleninu a směsi) kolem 25dnu života, neboli cca kolem 3 týdnů.

  lavacca: to je fajn, jsem zvědavá pak na fotky ;). Pomohly ty alespoň naše fotky?
  29.4.2012 10:45Susi
  Zdravím, mám takový dotaz, jedno s mladých vydává takové mlaskání (podle jiných názorů), ale mě to přijde jakoby tření zoubků... takový zvláštní zvuk to je. A dělá to jenom jeden prcek, nevíte co by to mohlo být? Mám se obávat? (dneškem jsou prckům 3 týdny)
  30.4.2012 09:14Dubínek
  Susi: Ještě to mládě děká? Může být nachlazené nebo má alergii na prašnou podestýlku. Nechat ho v teple, pozor na průvan, vyměnit podestýlku, pokud je prašná, hobliny se dají přesít. Měla taky jedno takové, hodně sípalo. Teď už má přes rok, ale je to prcek.
  30.4.2012 14:52Susi
  Dubínek: Dneska jsem jej to neslyšela dělat. Podestýlku nemají prašnou, ale zkusím to ještě přesít, kdyby náhodou. Díky

  Jinak, prosím, od kolikati týdnů/dnů, mohu mláďata oddělit od rodičů??
  30.4.2012 14:56Marky
  Susi: od 6ti týdnů
  30.4.2012 15:03Susi
  Marky: Ok díky
  30.4.2012 18:09Pískáči Porty
  Předběžně jsem tak koukala na pohlaví a vypadá to na čtyři kluky a jednu holčičku. Holčička je ze všech nejsvětlejší, ale ještě uvidíme jak se vybarví. Jinak u barviček vypadají dva kluci na Nutmeg a dva na Dark Eyed Honey (DEH). Holčička zůstává bílá s lehce krémovou hlavičkou, takže u ní ještě uvidíme jak se dobarví. Teda barvy u kluků odhaduji já, ale vůbec to není stoprocentní. Až na toho jednoho klučíka, který je na 99% po mamince Nutmeg :))) Je možné že ta samička ještě nějak ztmavne, nebo nese jeden z rodičů nějaký zesvětlující gen???
  30.4.2012 18:12lavacca
  Pískáči Porty: Vrh z 26.4. je od Maxe (black collared) a Agy (agouti collared), zatím to vypadá na 1x black collared a 2x black. Dneska se mi narodil nový vrh - máme 4 mimča (od Annie a Klíčka), 1x světloočko a 3x tmavo.. :) Ještě čekám vrh od Honey a pak pauzička (už jsou všichni odděleni).

  Marky: Jj, dost jsme toho čerpali z Tvojí pískomilárny. :) I když mám jen 4 kotcovou a ve 2 jsme udělali rovnou příčky na oddělení páru.
  30.4.2012 18:16Pískáči Porty
  Páni. Kdyby jsme pro zatím neměli plno tak bych si hned zamluvila jedno black. Ale brzy čekáme příjezd Omegy a když to půjde dobře tak od Dubínka budeme mít nového samečka. a na začátek myslím že tyhle dva páry postačí. :)) ale ti black jsou opravdu náherní :)))
  30.4.2012 21:36lavacca
  Pískáčci Porty: No, já mám teď "přeblackíno". :D Mám teď totiž 4 odstavená mimča od Annie (2 kluky a 2 holky) a teď další 2 mimča od Agy.

  Jinak já mám spadeno na black, grey agouti, lilac collared a black collared. Nejlépe 2 kluky a 2-3 holky. Ne, že bych těch černobílých už neměla dost (ve čtvrtek po příjezdu nového přírůstku už budou 4 černobílí kluci :) ), ale je to moje srdcová barva, takže té není nikdy dost. :) Teď mám 3 páry + bude skupinka 3 kluků + pak chci 2-3 nové páry, jelikož nynější bude příští jaro čekat už důchod... takže suma sumárum asi 15 pískáčů. :) A to jsem si vloni při 12 kusech už říkala, že je to moc a musím to omezit. :D