od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2018
 • Zobrazuji 2 zaznamu.
 • 19.1.2018 14:04monicaf
  Dobrý den,
  mám dotaz a prosbu umřel mi dneska pískomil sameček věk přes rok,mám ještě jednoho a bojím se o něj ,má mít stejně starýho kamaráda nebo i mladšího,aby nebyl sam nebo jestli mi poradíte co mám dělat aby nesmutnil,děkuji za odpověd
  22.1.2018 01:25Isha
  monicaf - Záleží, pokud chceš pokračovat v chovu pískomilů, či nikoliv. Pokud ano, tak je nejlepší sehnat dva samečky mláďata (kolem 6 týdnů), ideálně z chovatelské stanice hned, jak budou k odběru. Mláďata se nejlépe seznamují a je také největší pravděpodobnost, že budou samcem přijata. Seznámení by pak mělo proběhnout ve vyčištěné a vymyté kleci/akvárku/terárku, které je rozděleno na dvě části pletivem tak, aby se mohla mláďata se samcem očichávat, ale nemohlo dojít k neštěstí. Je vhodné je takto nechat alespoň jeden den (přes noc), aby si zvykli na své pachy. Další den se pak pozoruje chování samce vůči mladým... pokud je nezaujatý, klidný, tulivý, nebo je třeba úplně ignoruje, tak se může přejít k seznámení na neutrální ploše pod tvým dohledem (na zemi v pokoji v ohrádce, měla by to být relativně malá plocha, abys byla schopna včas zasáhnout). Pokud je však agresivní, na mladé vyjíždí a snaží se stůj co stůj k nim přes pletivo dostat, tak je to špatný signál a pokračuje se v seznamovaní přes pletivo. Toto seznamování může trvat i několik týdnů, většinou je však poměrně rychlé. Pokud na neutrální ploše nedošlo k žádným špatným signálům, můžeš dát mláďata a samce dohromady. Tady je dobré nejdřív mláďata vymáchat v podestýlce od samce, aby nabrala jeho pach, ale samotné seznamování provést v části, kde byla mláďata. Celý den je bedlivě pozoruj, hlídej pískot a podobné zvuky. Mláďata budou zřejmě ve stresu a nebudou se chtít s novým velkým pískomilem moc kámošit, ale nakonec si zvyknou. Znamení, že jde všechno dobře, je pokud budou spát společně v domečku "na jedné kupě".

  Důvod ke koupi dvou mláďat je ten, že pokud tvůj sameček umře dřív než to mládě (což se bohužel nejspíš stane vzhledem k věkovému rozdílu), tak mládě nezůstane samo, ale bude mít vrstevníka a nebudeš muset shánět dalšího pískomila k seznamování. Taky je větší šance, že spolu zůstanou bez roztržek.

  Nicméně ve věku 4-6 měsíců dochází u pískomilů k psychickému vyspívání a začínají se prosazovat dominantní/submisivní postoje. Může se stát, že bude samec "obtěžován" dospívajícím mládětem a nakonec vyřazen z klanu = boj a nakonec je budeš muset oddělit. Je to poměrně běžný případ, který se stává i mezi rodinnými příslušníky (matka a dcery, otec a synové), ale nemusí nastat. Další věc je, že sameček může začít stárnout a onemocnět. V tomto případě se často stává, že ho ostatní členové skupiny začnou šikanovat a vyhánět ze skupiny, což je přirozené chování.

  I přes všechna rizika je určitě vhodné najít pískomilovi, který se ochotně kamarádí a není agresivní, další kamarády, protože pískomila pískomilovi prostě nenahradíš. Čím dřív, tím líp. Stres ze ztráty spolubydlícího bývá bohužel smrtelný nebo může vést k onemocnění a apatii (osobní zkušenosti) a obvykle se projeví až nějakou dobu po smrti spolubydlícího.

  Takže doporučuju kontaktovat nejbližší chovatelskou stanici (opravdu se vyhněte zverimexům, zvířata od nich bývají nemocná, mnohdy neumí prodavači určit správně pohlaví zvířat, takže se může stát, že si domů odnesete páreček nebo těhotnou samičku, a hlavně neznáte původ ani věk zvířete, který je zde zásadní) a osvojit si další pískáče. Přeju hodně štěstí!