od 5.6.2013 probíhá přestavba článků a textů. Bude-li vám zde nějaká informace chybět, nebojte se, brzo se objeví v novém "kabátě". Děkuji za pochopení
Test hodí se ke mně pískomil?
Pokud váháte s koupí pískomila a nejste si jistí, zda je pro vás zrovna tím pravým zvířetem, udělejte si následující rychlo test, který vám přibližně naznačí, jestli je pro vás vhodným parťákem nebo nikoli.
1) Chci zvíře na mazlení ANO – NE
2) V noci potřebuji klid při spaní a lehko mě něco vzbudí ANO – NE
3) Jsem netrpělivý/á a výsledky chci vidět okamžitě ANO – NE
4) Chci zvíře, které bude žít déle než 3 roky ANO – NE
5) O prázdninách mi jej nemá kdo pohlídat ANO – NE
6) Nemám dostatečný prostor (finance) pro větší ubikaci a vybavení ANO – NE
7) Mám rád/a hlasitou hudbu, filmy a hry ANO – NE
8) Jsme hlučná domácnost (bouchání dveřmi, hlasitý rozhovor, prudké pohyby) ANO – NE
.jpg)
Výsledky:
8x – 6x ANO: Pískomila si rozhodně nepořizujte, nejen že nesplňuje vaše očekávání, ale také vy nesplňujete jeho požadavky pro šťastný a spokojený život. Pískomil potřebuje určitý prostor a svobodu, není to zvíře, které je schopno se hodiny mazlit a milovat drbání za ouškem. Spíše je raději ve větším výběhu se svým stejně starým kamarádem. V noci vás bude nepravidelně probouzet škrábáním, hlodáním, což mnohdy nezvládnou i silnější povahy. Také potřebuje spoustu trpělivosti a tolerance při ochočování, které může trvat klidně i půl roku. Pískomil se jako většina hlodavců nedožívá vysokého věku. Než jej vláčet v malé přenosce na dovolenou k moři, kde mu bude horko a nebude mít svůj prostor, je lepší jej dát někomu na hlídání v jeho kleci, popřípadě mu zajistit pravidelné hlídání u vás doma. I když je to malý hlodavec, i on potřebuje dostatek financí. Pískomilové jsou od přírody velmi plaší a hlasitá hudba nebo prudké pohyby je velmi děsí, proto je vhodné v jejich prostředí udržovat tišší režim.
4x – 6 x NE: Koupi pískomila ještě pořádně zvažte. Přečtěte si důvody, vypsané v hodnocení výše a rozhodněte se, zda je pískomil pro vás opravdu tím pravým zvířetem, které chcete mít doma, nebo jste se jim pouze nadchli z obrázku nebo z návštěvy zverimexu. Při koupi zvířete nemyslete pouze na svůj rozmar, ale hlavně na to, zda zvíře u vás bude mít spokojený život, protože ono nemělo šanci si vás vybrat.
7x – 8 x NE: Pokud jste zvážili všechna pro a proti ke koupi pískomila a současně si přečetli jeho charakteristiku, potřeby k chovu a povahu, pak vám nic nebrání si pískomila pořídit. Jestli to budou zvířata, která vás chytí za srdce a zůstanou vašimi miláčky po celý zbytek života, poznáte časem. Takže pokud jste váhali, zda si pískomila pořídit, pak ANO, splňujete nejzákladnější potřeby.
Epileptiformní záchvaty u pískomilů
Čím dál častěji se setkáváme se záchvaty u mladých pískomilů, které mají nejen různou podobu, ale také různou frekvenci. Všechny tyto záchvaty jsou charakterizovány spontánním vznikem a také spontánním vymizením. Epileptifotmní záchvaty mohou být také urychleny náhlým propuknutím stresu (hlasitá hudba, příchod predátora,..), nošením, hlazením nebo jinou manipulací, popřípadě výskytem v neznámém prostředí (přenos z klece do volného prostranství či výběhu). Incidence tohoto syndromu je v běžné populaci volně žijících pískomilů okolo 20% jedinců. V zajetí a zvláště u příbuzných zvířat může incidence vyrůst až ke 100%. Oba stavy (záchvatům rezistentní a záchvatům pozitivní) jsou geneticky ovlivnitelné, proto je důležité dbát na správnou selekci a výběr rodičovského páru. Jedinci, kteří se projevují záchvaty, by neměli být do chovu zařazování, ani pokud je druhý z páru záchvatům rezistentní.

Závažnost záchvatů je rozdílná a může se projevovat od mírných hypnotických epizod, v podobě zastavení aktivity, strnulosti těla, cukáním vibrisů či mírným chvěním, až po prudké myoklonické křeče a následnou ztuhlostí svalstva. Většina záchvatů však není smrtelná a uvádí se, že úmrtnost na záchvaty je nižší než 1%. Záchvaty také po sobě nezanechávají žádná trvalá poškození.
Většina záchvatovitých stavů se vyskytne u mladých jedinců a to v období od 2-3 měsíce věku. Jejich závažnost však v průběhu života stoupá a maximálních projevů dosahuje okolo 6 měsíce věku. Pro záchvaty je typické období klidu, které může být různě dlouhé, obvykle okolo 5 dní, po období klidu pak následují další těžké záchvaty.

Výzkumy prokázaly, že u predisponovaných jedinců mohou být záchvaty potlačeny, pokud je s nimi častěji manipulováno v období prvních tří týdnů života. Ovšem s ohledem na socializaci jejich matky a na kvalitě celkového chovu. Je potřeba dbát na to, aby samice následně mláďata často braná chovatelem neodvrhla.
Léčba epiletiformních záchvatů u pískomilů není nezbytná a také se nedoporučuje. Většina záchvatů časem ustoupí a jejich frekvence se postupně snižuje. Důležité a zásadní však je, abychom se vyhnuli páření jedinců s projevy záchvatů a snažili se pářit pískomily záchvatům rezistentní.
Zdroj: www.animalhospitals-usa.com
Článek vytvořila Martina Velebová - Nekopírovat, nešířit bez jejího svolení!