O pískomilechPovahaKupujeme pískomilaKdyž onemocní

 UbytováníKrmeníRozmnožováníNemociGenetika

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

FAQ

O webu

E-mail

O tomto webu

Web vznikl pro vás a pro vaše pískomily. Máte-li nějaké dotazy, podněty či návrhy na zlepšení neváhejte nás kontaktovat. Diskuzi jsme otevřeni a budeme se snažit vám vyhovět, bude-li to v našich možnostech.

Na internetu naleznete spoustu odkazů, zadáte-li do vyhledávače slovo pískomil. Najdete tu mnoho kvalitních a dobrých stránek, jejichž autorů si nesmírně vážím. ,,Ráda bych je touto cestou upozornila, že jim v žádném případě nechceme konkurovat ani kopírovat či opisovat jejich texty. Ráda bych, aby právě tito lidé nám pomohli dotvářet tento web a udělat ho lepším.“
Ale také tu najdete spoustu stránek, dlouho neaktualizovaných, bez informací nebo jen opisující slepě knihy i s chybami, nebo věcmi dávno přežitými.

Našim cílem je, aby na tomto místě vznikl web, plný nformací sdružující chovatele a věnovaný pouze a jenom pískomilům. Měl by být místem kde začátečník najde rady a bez ostychu se bude moci zeptat i na největší maličkost, zatímco pro zkušené chovatele by tu mělo být místo pro porovnání zkušeností, rozšíření znalostí a odbornou diskusi.

Z každé debaty, půjde-li v ní o něco závažného nebo pro život s pískomily důležitého, budou vybrána fakta a postupně doplněna do textů v horní části.

Každý by si měl uvědomit, že chovatelské rady nejsou záležitostí jednotlivce, ale že se na nich podílí více lidí a jsou otázkou dlouholeté ověřené zkušenosti- jenž však nutně nemusí být univerzální pravdou.

Našim přáním je zlepšit chov pískomilů v České republice a možná ho i někam posunout, směřovat. Dnes mají chovatelé myšek, křečků, potkanů i jiných zvířat svá združení, výstavy, sledují kvality svých odchovů po stránce vzhledové i zdravotní, scházejí se a radí. Proč se tady nepokusit vybudovat něco podobného?

Budeme rádi, když nám na emil nebo zde do vzkazů napíšete Vaši představu ,,o budoucnosti pískáčů“ (vhodné texty a náměty budou zveřejněny pod tímto článkem)

Pomozte nám kontaktovat další chovatele, posílejte jim odkaz na toto místo. Posílejte nám k zařazení mezi Odkazy, odkazy na Vaše stránky i když třeba nechováte a máte pískomily jen jako mazlíčky.

Jednoduše pomozte to tady pořádně rozjet! ;-)

Všechny texty jsou originály. Jsou jen pro vlastní potřebu a ne pro další šíření a uveřejňování!!!!!!!!!

Pište na email  bimmka@seznam.cz


 

Text v úpravě

Jak se stát chovatelskou stanicí pískomilů? Alespoň amatérskou?

V dnešní době (píše se únor 2009) není možné mít oficiální chovatelskou stanici pískomilů pod patronací nějaké organizace v ČR neboť tu jednoduše žádná taková není, proč? to proberu o pár řádků níže. Je možné si pod Základní organizací Chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců zaregistrovat CHS – stát se členem klubu, ale ani to neumožňuje vydávat mláďatům narozených v chovatelské stanici oficální průkaz původu- jen výpis předků (tento dokumnt ale můžete vystavit úplně stejně i když v klubu nejste- nejedná se o oficielní listinu.
Další možností je registrovat se v některém ze zahraničních klubů- tak to dělali například morčatáři z Polska a Slovenska dokud ještě neměli vlastní organizaci- mohli tedy vydávat oficiální průkazy původu pod Českou patronací. problém je, že nejbližší Gerbil klub je v Anglii a moc nevěřím tomu že by si někdo jezdil registrovat zvířata do Anglie.
Neoficielní chovatelskou stanici může založit kdokoliv a může chovat jakýmkoliv způsobem- takovýto chov nikdo oficielně nekontroluje, ale je dobrým začátkem pokud neexustuje organizace která by takovou kontrolu a podporu mohla zařídit.

Proč v Čr není žádná organizace zaštiťující chov pískomilů?

Protože taková záležitost není takzvaně ,, hop na krávu a je tele“. Vytvoření klubu vyžaduje dobrou členskou základnu- to je několik chovatelských stanic (ne množíren!) s dostatečnými nejlépe víceletými znalostmi a zkušenostmi o chovu pískomilů a schopností nést a převzít zodpovědnost. Možnost vzniku takové organizace jsou v podstatě dvě- přidružit se do organizace Základní organizací Chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců, což vyžaduje- přesně vypracované standardy pro pískomily dle zahraničních vzorů, posuzovatele standardu se složenými posuzovatelskými zkouškami (takovou aprobaci lze získat momentálně jen v Anglii). Vypracovaná pravidla pro chov a členství v klubu a výbro jenž by klub vedl a zaštiťoval. (tady si neodpustím poznámku standardy už máme, ale nemáme nikoho ochotného jet se vzdělávat do Anglie, navíc někho kdo by už pár let choval což je podmínkou ;-)
Druhou možností je vytvoření neziskové organizace –tedy právnické osoby. Takovou mají například chovatelé činčil a fretek. Důležitým bodem je opět dostatečná členská základna. Vytvoření pravidel, standardu (pokud má chov někam směřovat). Je potřeba splňovat všechny právní náležitosti dané státem (a že jich je). Ostatně pravidla založení neziskovky si může každý najít- v chovu pískomilů je hlavní problém nedostatek zodpovědných osob nad osmnáct let, jenž by mohli dělat např. účetní a spravovat finance neziskovky. (né že bychom se o to nesnažili, ale jen nechat si udělat copyright na název organizace je nad naši finanční snahu ;-))

Z tohoto a mnohých dalších důvodů jako je například nelehkost množení pískomilů- ano přiznejme si to nejsou to myšky, aby jsme je strčili k samci a pak je od něho vzali a nic se nedělo, papírový chov v ČR není a jsou jen neoficiální CHS které nejedou podle žádných pravidel.


Jaký je rozdíl mezi Průkazem původu a výpisem předků? (PP a VP)

Za prvé Průkaz původu může vydávat jen Svaz chovatelů drobných hlodavců a to jen svým členům s řádně zaplacenými členskými příspěvky a řádně zaregistrovanou chovatelskou stanici na miminka po řádně zaregistrovaných rodičích -průkaz původu by měl být pokud možno celý vyplněn. Měly by tam tedy být informace jako registrační číslo daného jedince i rodičů. Tři generace předků a jejich typ srsti, barva, získané ocenění na výstavách, popřípadě genetický kód a jiné věci jenž určuje klub- nesmí chybět razítko klubu. 
Ten kdo vydává PP bez toho aniž by byl členem v nějaké státem registrované organizaci (pro myši potkany a morčata Základní organizací Chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců, pro králíky Český svaz chovatelů, pro psy Českomoravská Kynologická Unie pod FCI a pro činčili nově Asociace chovatelů činčil nebo tak nějak a mnohé další oficálně státem registrované) je vlastně podvodník a nemá na vydávání PP nárok uvedené kluby by ho mohli za vydávání PP klidně žalovat. 
Pro neoficiální CHS je tu zaužívaný výpis předků, který je neoficiální listinou a je téměř tímtéž co průkaz původu. Jediný problém je, že výpisy předků nikdo nekontroluje takže si do nich může napsat kdo chce, co chce klidně, že matka byla křeček angorský a otec slon.

 

 

Dále nešiřte! Zpracovala Katka Arwen