Hledáme zkušeného chovatele, jenž by pomohl rozšířit tuto část.
Důležité ve zkratce:
Zjistila jsem, že hodně nových příchozích by rádo ,,mělo miminka pískomilů" (množilo) aniž by o pískomilech něco věděli a přesto, že dojdou sem na fórum a tvrdí, že přečetli všechno ani zdaleka to tak není a jsou líní si přečíst i těch pár řádek co tu o rozmnožování máme (nebo jsou snad jen neschopní se nad tím zamyslet??).
Rozhodnout se chovat zvířata by neměl rozhodně být náhlý rozmar a hodnocení situace o jiných hlodavcích toho vím dost- je zcela nesprávné. Pískomilové jsou specifická zvířata se svým vlastním specifickým chováním ani zdaleka se nemohou přiblížit potkanům, myším, křečkům, morčatům či čemukoliv jinému.
Hodně lidí není schopné akceptovat informaci, že pískáče samce nelze přidat k samici prostě jen tak na krytí (samec se často pokusí samici zabít či naopak), případné seznamování může být velice zdlouhavé a trvat i měsíce! Nejsnadnější způsob jak mít mimi je mít pár- ale toto je podle mě nepřípustné v případě že chcete mít pískomily jako miláčky (s vyjímkou těch co došli k páru ,,omylem" ;-D) samici pravděpodobně utýráte nespočtem vrhů.
Faktor, kam dát mláďata, by měl být také ,,na prvním" místě. Udat momentálně mláďata je prostě problém a už ani nezaleží jak ,,atraktivní" chováte barvy, o to hůř máte-li obyčejnou černou nebo aguti. Zverimex není pro pískomila důstojné místo, ještě teď si pomatuju jak dorvaná byla malá Meguška, když sem ji kupovala, neměli dost klecí a tak ji šoupli ke starším samcům a to je ještě to nejmenší zlo, zverák narohu, kde mají šestnáct aguťáků v akvárku čtyřicet krát čtyřicet cenťáků, bych nejradši zavřela.
A že pískáči jsou pro hada drhé žrádlo? Kámoška krmí jenom pískáči, jejímu hadovi totiž chutnají a na potkany má alergii (ten had né kamarádka). Když ve zveráku pískáč odroste myslíte, že dospělého někdo koupí - když se krmí i králíkama zakrslíkama za třista......
Všechny rozezlené nebo chválebné recenze, popřípadě poznámky k této zdlouhavé zkratce směřujte ke Katce Arwen
Z emailů a neb jak to může dopadnout:
Zdravím, chovám pískomili asi necelý 2 roky a teď v posledních 4 měsících se mi začali množit opravdu nezvladatelně rychle. V jednom výběhu 60x30x35cm je už asi 20 pískomilů ve 4 generacích! Nezvládám je udávat a nemám peníze na nové výběhy. Bydlím v Lelekovicích u brna a nabízel jsem je už aji v Moravských Budějovicích, což je asi 100Km od Brna. Všude mají plno, nebo vůbec nemají zájem. Teď se mi narodily další 4 pískomili (mají asi 3 dny). Dočetl jsem se v knížce o pískomilec, že když nechám 2 generace pohromodě, že už nebudou mít potřebu se dále množit. To se v mém případě ani trochu nepotvrdilo. Potřebuji se těch pískomilů zbavit, ale na smrt bych je nedal ani za svůj život! Prosím pomoz mi, jestli se o pískomily staráš už 4 roky, tak bys mohla mít lepší zkušenosti než já. A taky jsem si přečetl, že chceš svoje množství pískomilů rozšířit. Takže bych ti nějaké rád dal. Jsou čistě černí s bílou náprsenkou a tlapkami. Nejstarší mají 2 roky a nejmladší (nekojící) mají 1-2 měsíce.
........co k tomu dodat?
- Človíček jemuž byl dopis směřován si pískáče samozřejmě vzít nemůže ani nechce - jednak není možné vzít si všechny pískomili na světě, které jejich majitel není schopný po prvním vrhu rozdělit na samce a samice (ano rozdělení na samce a samice je výborná rada- a tak jednoduchá a elegantní- která skutečně funguje a na začátku tohoto všeho by pomohla), a není to možné ani proto, že ten človíček narozdíl od nabízejícího nechce množit, ale chovat! Tedy nechce příjmout do svého chovu nezajímavá černá zvířata(majitelé černých krasavců jistě odpustí neb sami ví že černá u pískomilů není nijak vzácná barva) a navíc ještě z příbuzenského chovu! Co se s takovými pískáči stane nevíme a raději si to ani nechceme představovat.... Nejhorší na tom , že tohle není první ani poslední člověk jež nebere v úvahu že pořizovat si samce a samici není skutečně ok nápad
Měli byste uvážit spoustu otázek předtím, než se rozhodnete rozmnožovat svoje piskomily.
Máte dostatek zkušeností a správný důvod k rozmnožování?
Máte dostatek místa pro mláďata?
Máte dostatek peněz na zvláštní výdaje s tím spojené?
Máte dostatek vhodných zájemců pro své odchovance?
Jsou Vaše zvířata vhodná k chovu, zdravá s předpokladem dožití vysokého věku?
Můžete si vzít zpátky své odchovance, pokud se jich majitel rozhodne zbavit?
Máte dostatek času na výchovu mláďat a případný poradenský servis pro majitele Vašich odchovanců?
Pokud je odpověď na některou z otázek NE, raději zvířata nemnožte.
Genetika a temperament zvířat jsou velmi důležité. Můžete mít povahově skvělá zvířata, ale pokud mají genetické vady, neměli byste je dále rozmnožovat.
Zprcovala Mack ( http://www.mackrats.estranky.cz/clanky/rozmnozovani/ )
Článek Rozmnožování od Meck není sice o pískomilech, ale jistě pomůže otevřít oči a uvědomit si jakou zodpovědnost člověk, jenž se rozhodne rozmnožovat svá zvířata, na sebe bere. Proto doporučuji si ho pořádně
pročíst. A obzvláště nad závěrem popřemýšlet, pískomilové totiž nejsou primárně vůbec určeni ke krmení hadů tak by nám osud našich mláďat neměl být lhostejný.
Informace v kostce:
Pohlavní dospělosti dosahují pískomilové v různé době u samců a samiček. Samci dosahují pohlavní zralosti ve věku 70-85 dnů. Samičky pohlavně dospívají dříve, a to ve věku 65-85 dnů. Pohlavní cyklus samice trvá 4-6 dnů. A vlastní estrus z toho představuje kolem 16 hodin. Pískomilové jsou plodní zhruba rok a půl. Samička by měla být připuštěna do tří měsíců od dosažení pohlavní dospělosti nedoporučuje se množit poprvé samičky ve starším věku (rok a výše), jelikož srůstá pánevní spona nebo jsou s březostí a porodem spojeny komplikace, které mohou vyústit až ve smrt.
Březost trvá v průměru 26 dnů. Maximální počet vrhů se pohybuje kolem šesti za rok. Počet mláďat ve vrhu se pohybuje v rozmezí 2-8. Ale může jich být i více. Mláďata se rodí obyčejně v nočních hodinách. Rodí se slepá a holá a dosahují hmotnosti zhruba 2,5g. Oči otvírají po druhém týdnu života a ve třech týdnech už přestávají pít mateřské mléko a postupně přijímají normální krmivo. Odstav od matky by se měl provádět nejdříve v 6 týdnech života, ideálně po 8 týdnu.
Při březosti, obzvláště v posledních dnech by se mělo se samičkou zacházet velmi jemně. Mělo by se dbát i na velmi dobrou výživu. Obzvláště je vhodné doplňovat bílkoviny a minerální látky. Také by měla mít dostatek vody.
Po porodu by se neměla klec čistit minimálně dva týdny, aby matka ani mláďata nebyli příliš stresováni. Pro kojící matku platí stejně kvalitní výživa jako pro březí. Pokusy bylo prokázáno, že je-li samec přítomen u výchovy mláďat, mláďata dříve otevírají oči a celkově lépe prospívají. Za to mláďata vyrůstající bez otce mají pomalejší vývoj a jsou i více bázlivější. Ovšem pozor, necháte-li samečka se samičkou příliš dlouho (do doby další říje) znovu ji nakryje. Samička pak nemá možnost si před dalším vrhem odpočinout a je pak čím dál tím více vyčerpaná a při velkém počtu vrhů ji to může i zabít. Další nebezpečí hrozí při ponechání mláďat s otcem příliš dlouho a může se stát, že by nakryl i své mláďata v příliš brzké době (ihned po dovršení pohlavní zralosti), což také není dobré.
Určení pohlaví pískomilů - příloha fotografií
Samička
U samiček se nachází pohlavní otvor a otvor řitní těsně za sebou. Někdy jsou viditelné struky, ale tento znak nejde pozorovat u mláďat.
Sameček
U samečka je řitní otvor ve větší vzdálenosti od pohlavního orgánu. U starších jedinců je dobrým rozeznávacím znakem přítomnost varlat pod kořenem ocasu.
Zpracovala Katka Arwen a Bibe, zákaz kopírování a dalšího šíření.