O pískomilechPovahaKupujeme pískomilaKdyž onemocní

 UbytováníKrmeníRozmnožováníNemociGenetika

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

FAQ

O webu

E-mail

Ubytování

Co potřebuje pískomil

Pískomil patří mezi méně náročná zvířata, co se týká pořizování věcí. Vesměs jim stačí klec nebo nějaká ubikace v odpovídající velikosti, podestýlka, miska na žrádlo. Která nemusí být, protože pískomilové jsou zvyklý si potravu ze země vyhledávat(pozor nemá-li váš pískomil misku, můžete ztratit přehled o tom kolik toho zežere a mohlo by vám tak uniknout, že třeba nejí vůbec). Dále miska na písek, aby uspokojili svou potřebu čištění a pak nějaké věci na hlodání, aby jim nepřerůstali zuby a měli zábavu. Dobré je jim pořídit i misku na vodu nebo napáječku, kterou v případě potřeby využijí.

Vhodné je jim do klece dát domeček, ale také není nutností. Pokud mají pískomilové dostatek materiálu stavějí si raději hnízdo, které dle aktuální situace přestavují. Důležité také je chovat pískomila v pokojové teplotě. Je pravdou, že ve volné pírodě dokážou odolat velmi rozdílné denní teploty, ale již ochočení pískomilové tuhle schopnost ztrácí. Nejlépe jim bude vyhovovat teplota od 20 do 25°C. V případě, že jim je chladno si začínají budovat velké hnízda, ze kterých málo kdy vylézají. Ovšem v období horkých dnů se pokoušejí chladit jak to jen jde a někdy spí i na písku pro činčily.

Klec či akvárium

Pískomila lze ubytovat buď do klece nebo do akvária. Záleží na každém, kterou možnost si vybere. V podstatě má každá své pro a proti. Ovšem důležité je klást důraz na prostor, který by měl odpovídat počtu chovaných pískomilů. V podstatě platí, že pro dva pískomily by měl být minimální prostor v rozměrech 30x50 cm, v případě klece o něco menší, ale mít aspoň patra, která to vynahradí. Nikdy bychom neměli zapomínat, že nejoblíbenější činností pískomilů je stavění chodeb a nor. Je to pro ně přirozená zábava a tak je fajn, když jim ji dopřejeme. Nikdy bychom neměli zapomenout, že klec nebo akvarium nesmí stát na přímém slunci, jednak pískomilové spíš raději šero a jednak by mohlo dojít k přehřátí!

Klec

Pískomilové se dají snadno chovat v kleci. Výhodou je o něco nižší pořizovací cena než cena akvária. Důležité je, aby nebyly mříže daleko od sebe. Mezery mezi mřížemi by neměly být věší než 1 cm. Jinak by mohl pískomil snadno utéct. Nevýhodou klece je, že pro pískomily je velmi snadné z ní vyhazovat stelivo. A vzhledem k velké oblibě pískomilů hrabat a přestavovat je to i velmi pravděpodobné.

U klece je možnost umísťovat patra, které si pískomil záhy rozdělí a využívá je k jednotlivým funkcím.

Klec je také mnohem prodyšnější oproti akváriu, takže případné pachy nejsou tolik cítit a také je zde lepší kontakt majitele s pískomilem.

Pozor! Může se stát, že se pískomilové prostě rozhodnou zlikvidovat plastové dno klece. Potom vám nezbívá než buď plastové dno vyměnit za nové (jenž z největší pravděpodobností v případě že se to pískomilové už jednou naučili zničí znovu), vyspravit ho železnými plechy, nebo klec připevnit na akvárium stejné velikosti a jednoduše z ní udělat až druhé patro.

Akvárium

Výhodou akvária je, že podestýlka nevypadává skrze mříže a také lze nasypat vysokou vrstvu, ve které se pískomilové různě prohrabují. Problém může být s umístěním napáječky, musí se kupovat napáječky vhodné na sklo, ale někdy se stane, že pískomilové ji shodí a přísavku ohlodají a musí se koupit nová (přísavka). Další výhodou je, že pískomilové neohlodávají mříže a nedělají u toho nepříjemný rámus, jak se občas stává v případě klecí. Ovšem na oplátku můžou s různými předměty bouchat o sklo. Také je dobré pořídit na vrch akvária síťku, protože pískomilové jsou velmi dobří skokani a překonají klidně výšku 40cm. Složité je taky zabudování pater, která ze vytvořit sice ze dřeva, ale málo kdo si je vyrobí.

Skříňová vestavba

Nejlepší možností jak ubytovat své pískomily je skříňová vestavba dělaná na míru. Jednak je skutečně pro vašeho pískomila na míru a jednak se může narozdíl od obyčejné klece stát vkusným doplňkem nábytku. Ukazku najdete třba zde http://www.egerbil.com/highrise.html

Podestýlka

Nejčastěji se do ubykací pískomilů používají hobliny (říká se piliny, ale to jsou veskutečnosti jemné třísky jenž jsou jako podestýlka zcela nevhodné). Při pročítání zahraničních pískomilých stránek jsem narazila na varování používání cedrového a borovicového dřeva. To prý obsahuje mnoho silic a u pískomilů často způsobuje alergie a takzvaný jakoby odraný nos.(přičemž citlivější na podestýlku jsou prý barevné mutace lila a dove) Proto máte-li pocit, že by mohl váš pískomil mít alergii na podestýlku- má odraný nos zkuste ji změnit- já s tímto bohužel vlastní zkušenost nemám.

Dále se používá seno. U sena dbejte důrazně na kvalitu já osobně si nikdy nejsem jistá, zda vybrat seno jenž má dýchací průduchy na svém balení (ty zajišťují aby se seno v igelitu nezapařovalo, ale bohužel to taky znamená, že ve skladu po něm mohly běhat volněžijící hlodavci a infikovat ho např svrabem) a nebo seno bez otvorů (jenž se může zapařit a ve středu začít plesnivět, takové seno je pro miláčky toxické avšak od svrabu izolované). Obojí má tedy své proti a já to momentálně řeším tak, že kupuju seno bez otvorů, po koupi ho celé vytáhnu a prohrabu jestli není uvnitř zapařené a zatuchlé (aobčas ho takhle musím celé vyhodit) a když je ok používám.

Další docela fajn možnost je zkartovaný papír. Pískomilové se v něm super vyblbnou, ale pozor na papír zašpiněný od nezaschlé barvy do tiskárny!

Kombinace všech těhle podestýlek dává pískáčům super materiáol na stavění svých bludišť

Úklid ubytování

Pískomilí ubytování se nemusí uklízet nijak zvlášť často ve srovnání s jinými zvířaty. Má to hned několik příčin jednak pískomil je poměrně malé zvíře a ve velké kleci nebo akvariu nedojde tudíž tak rychle k znečištění. Pískomilove mají hodně koncentrovanou moč, jenž je pak logicky v mnohem menším množství a hlavně pískomilové jsou docela čistotná zvířata, dá-li se to tak říct. Často si zvyknou chodit se vyprazdňovat na jedno místo, většinou do koupacího písku, hned po koupání, a mi tak častým vyměňováním můžeme snadno udržet čistotu.

Takže každý den bychom měli vyměnit vodu za čerstvou a pozbírat zavadlou zeleninu a ovoce jenž sme do ubykace vložili - vyměnit za čerstvé. Každý den nebo jednou za dva dny vyčistit místo kam se pískomil chodí venčit. A úklid klece děláme tak jednou za čtrnáct dní, já doporučuji jednt podle svého instinktu - prostě si čichnete a když se mi to nezdá vyčistím. V případě že byste nechali ubykaci zaneřáděnou dlouho, pískomilové se vystěhují ze svých vybudovyných chodeb a hnízdeček a budou odmítat se do nich vrátit- no doufám, že takhle daleko to zajít nenecháte ;-)

Co použít na čištění jak postupovat? Nejlepší je odstranit všechno použité stelivo (v případě, že je váš pískomil mladý nebo příliš úzkostlivý, lehko vystresovatelný tak si část podestýlky schovejte a později ji smýcháte z novou aby věděl, že je doma). A v případě ,,malého" úklidu vnitřek ubykace pečlivě vytřete mokrou hadrou a poté pečlivě vysušte (tady bych doporučila nepoužívat chemické čističe nebude te tak zbytečně ohrožovat zdravý svých pískáčů a dráždit jejich citlivé čumáčky). V případě ,,velkého úklidu" (stačí jednou za tři až šest měsíců) vemte celou ubykaci do sprchového koutu, spláchněte vodou a potom nastříkejte (nejlepší způsob aplikace pro klece) čistící prostředek, doporučuji Savo neboť se po čase rozkládá a není pro zvíře nebezpečné(-ozkoušený účinný prostředek), dobrý tip je i alkoholové čistidlo, využívá se ve zdravotnictví. Nechte působyt a pak opláchněte horkou vodou. Oplachování projistotu několikrát zopakujte a pak ubykaci pečlivě vysušte a nechte delší dobu vyvětrat. Pak už normálně dáme novou podestýlku a věci.

Hračky

Pískomil by do klece samozřejmě měl dostat hračky jednak, aby se nenudil a jednak aby byla uspokojena jeho potřeba hlodat a kousat. Nejlepší a pro nás nejlevnější zábavou pro pískáče jsou ruličky toaletního papíru, dále různé jiné papírové krabičky (měly by být nejlépe bez potisku). Různé dřevěné prolézačky a domečky. Měli bychom se vyhnout plastu. Dobrý nápad je třeba i květináč se zahrabanýma nebo klíčícími semínky. Otočený veký květináč plný sena v němž se dá lozit- prostě fantazii se meze nakladou a čím víc nových hraček bude pískáč dostávat tím menší je pravděpodobnost, že se z něj stane nerudné unuděné zvíře.

Příjemné jsou různé větve z ovocných stromů (chemicky neošetřených, ne z blízkosti silnic) jimiž můžou prolézat, ale rovněž si brousit zoubky.

Zvláštní kapitolou je běhací kolečko. Na toto téma se většinou vedou sáhodlouhé diskuze, neboť pískomilové nemají dosti ovladatelný ocásek a mají dost křehké nožičky, takže na klasickém otevřeném křeččíkm kolečku může dojít snadno k úrazu. Pokud chcete takové kolečko svým pískomilům dát, je lepší ho zabezpečit a to tak, že vezmete pruh papíru široký jako kolečko a provlečeteho skrz mřížky aby nožky ani ocásek neměl dál kam zapadnout.

Někdo volí jako alternativu běhací plastové koule, viděla sem, že některým pískáčům se běhat v nich popokoji docela líbí. Nemělibychom je však v nich nechávat příliš dlouho (vnitřek se lehce zapařuje což kožíšku pískáčů neprospívá) a nikdy bychom je neměli nechávat bez dozoru.

Ukázky:

Ikea Box - Katka Arwen      

Zařízení klece - Katka Arwen

Výběh v krabici - Katka Arwen

Plast box - Bloom

Výrobky do akvárka, akvárko - Lili

Akvárko - Nika

Akvárko - Susy

Akvárko a akvárkoklec - Terkina

Na stránkách se stále pracuje. Děkuji za pochopení.

Zpracovala Bibe, doplnila Katka Arwen. Dále nešířit -zákaz kopírování.