O pískomilechPovahaKupujeme pískomilaKdyž onemocní

 UbytováníKrmeníRozmnožováníNemociGenetika

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

FAQ

O webu

E-mail

Co dělat, když onemocní

(čtěte také rubriku Nemoci)

POKUD SE VÁM COKOLI NELÍBÍ NA VAŠEM ZVÍŘETI A PŘIJDE VÁM, ŽE JE NEMOCNÉ. NEHLEDEJTE "BABSKÉ" RADY NA NET A RADĚJI VYHLEDEJTE VETERINÁRNÍHO LÉKAŘE!!!

I když se to nestává příliš často i pískomil může onemocnět a nebo se zranit.

Každý z nás i naši miláčci se neustále setkáváme s nepříznivými podněty. Ovšem díky adaptačním a homeostatickým mechanismům se s nimi vyrovnává. Selžou-li nebo vyčerpají se tyto regulační funkce, projeví se to stavem, který se nazývá nemoc.

Je pravdou, že ani mi při každém kýchnutí nechodíme ihned k lékaři. Trvá-li stav delší dobu či jedná – li se o závažnější záležitost je na místě navštívit lékaře.

Pravdou je, že diagnostika drobných hlodavců není v naší republice příliš rozvinutá a patří zatím mezi rozvíjející se obory. Je tedy možné, že Váš veterinář Vám nebude moci poskytnout dostatečnou (specializovanou) pomoc- je to pochopitelné, ne každý je specialista na vše. Proto by jste si měli ještě před koupí zvířátka v případě, že jste ochotni investovat do jeho léčby, vyskytne-li se problém (a částky nejsou zrovna malé!!) zajistit lékaře předem. Zavolejte si do ordinací v blízkosti Vašeho bydliště a zeptejte se na jejich specializaci (odpověď my zvládneme všechno rozhodně nebrat!). Na případnou zkušenost s pískomily se zeptejte také. Poptejte se na veterináře někoho, kdo již pískomily má ( a nebo se zeptejte na potkaním či křeččím fóru, jistě už mají ověřené ,,své lidi")

Pokud se již vydáte na cestu k veterináři, je dobré si už po cestě promyslet odpověď na otázky, které budou uvedeny níže.

Zvíře vezměte v přepravce, donést zvíře k veterináři jen tak v ruce nebo v nějaké krabičce není zrovna dobrý nápad. Vezměte si sebou peníze (budete je potřebovat). Chtějte vědět, co vašemu zvířátku je, ne jen to čím ho máte léčit. V případě, že se Vám diagnóza nezdá, nebo se Vám doporučené léky zdají silné (chtějte vědět název a složení léků, jenž jste dostali) můžete samozřejmě dojít i k jinému veterináři a diagnózy porovnat.

Je-li Vašemu zvířátku něco vážného myslím, že je na tomto místě vhodné doporučit například Pavilon kliniky malých zvířat pod Veterinární a farmaceutickou univerzitou v Brně. Zde by měli být odborníci právě na malá zvířata. Jste-li nuceni k operaci zvířete- vždy zajistěte veterináře se zkušenostmi a pokud možno s inhalační narkózou, s běžnou narkózou nemají drobní hlodavci příliš šancí. I když nepočítejte s tím, že by byla inhalační narkóza na veterinárních klinikách zrovna běžnou záležitostí.

Otázky

V tomhle odstavci bude uvedeno pár základních otázek, na které je dobré si připravit odpověď, než vstoupíte do ordinace. Také je dobré přinést nejen pískomila, ale i kousek podestýlky, trochu trusu a potravy. Zvláště je to vhodné při zažívacích potížích a nebo při napadení roztoči. Také je vhodné, aby s pískomilem šel i ten, který se o něj stará převážně a zná dokonale jeho zvyky. Je to problém především u rodičů s dětmi. Kdy rodič na chov jen dohlíží, ale malý majitel může v tomto případě poskytnout mnohem cennější informace.

Jak starý je pískomil?

Je dobré jednak pro odhadnutí dávky léku a taky pro další možnosti léčby. Mladé zvíře se i mnohem snáze vyrovná s nemocí, než starý jedinec.

Proč si myslíte, že mu něco schází?

Je dobré popsat všechny příznaky, které vám přijdou zvláštní. Také je dobré popsat chování pískomila za celý den. Jestli celý den spí a nebo lítá po kleci jak splašený. Také jestli přijímá krmivo a vodu a nebo je jen apatický. Také je dobré popsat, jestli mu netekla odněkud krev či jiná tekutina. V případě, že nepřinesete bobky, je dobré popsat jestli mají normální tvar, nebo jsou řídké či jinak zbarveny než obvykle.

Jak pískomil bydlí?

Je dobré popsat zda jej držíte v kleci či akváriu. Jestli je akvárium přidělané či nikoliv. A je-li ubytován v kleci, co vše se nachází v jejím okolí (rostliny, potřeby, zařízení). Také je vhodné popsat, jakou podestýlku používáte (noviny, piliny či různé drtě).

Kolik zvířat žije společně s ním?

Je důležité popsat, jestli zvířátko bydlí samo nebo ve společností druhých. Je nasnadě připomenout, že pískomil je zvíře, které by nemělo být chováno o samotě. Je dobré popsat, zda problémy trpí i ostatní členové skupiny nebo jen jeden. V případě, že se nemoc projevila i u ostatních, je nutné donést všechny zvířátka.

Jaké krmivo přijímá a možnosti napájení?

Obzvláště u problémů s trávením je dobré popsat vše, co pískomil v dohledné době snědl. Ale i to, čím jej krmíte normálně. Také je dobré popsat jaký má přístup k vodě a z jakých zdrojů. Obzvláště při průjmech je velmi důležité, aby měl dostatek vody.

Zažil pískomil nějakou stresovou situaci?

Každé zvířátko může být citlivé na různé podněty. Proto je dobré zmínit, jestli pískomil někam cestoval. Zda se v jeho blízkosti vyskytovalo nějaké jiné zvíře a nebo se ocitl v příliš hlučném prostředí. Popřípadě byl dlouho vystaven teplu či chladu.

Jak postupuje jeho stav?

Je dobré vědět jestli se jeho stav rapidně zhoršuje nebo spíš přetrvává ve stejné úrovni.

Zpracovala Bibe a Katka Arwen, zákaz dalšího publikování a šíření.

Je pravdou, že ani mi při každém kýchnutí nechodíme ihned k lékaři. Trvá-li stav delší dobu či jedná – li se o závažnější záležitost je na místě navštívit lékaře.