od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Srpen v roce 2014
 • Zobrazuji 435 zaznamu.
 • 1.8.2014 12:23Markizaa
  Ahojky, chtěla jsem se zeptat jak postupovat. Mám dvě samičky, vyrůstaly spolu, ale jedna z nich onemocněla, padala na stranu, měla ztrátu rovnováhy. Chodíme s ní k veterináři, její stav se zlepšuje. Byla ale oddělená od té druhé asi týden. Teď jsem je dala opět dohromady, ale sem tam se napadají. Mám strach, aby ji zdravá potkanice nezakousla. Je to možné, když spolu vyrůstaly?
  1.8.2014 13:21marta2
  potřebuji poradit. mela jsem 2 potkany ale nedávno jeden umrel dnes jsem mu koupila kamaráda. dala jsem je do klece z pletiva a oni po tom pletivu lezou nestane se jim nic? popr. jak to mám zabezpecit? nebudou mít takové ty otlaky?
  1.8.2014 17:21Konemy
  marta2:Zkontroluj ostré hrany, pokud tam nějaké jsou ,omotej je izolepou. Otlaky by mít neměli, moji potkani taky moc rádi šplhají a žádné nemají.
  - - - - -
  Marikzaa:Tak zlé to nebude. Párkrát se porvou, bude to vypadat určitě drasticky, ale myslím, že jí v žádném případě nezakousne, zvlášť když jsou to obě samičky.
  1.8.2014 17:44marta2
  konemy : dík
  1.8.2014 21:08Kitty
  Markizaa - pokud druhá není ještě úplně fit (padání na stranu není zrovna příznak "lehké" nemoci), tak bych je radši nechala v klecích postavených těsně k sobě, popř. v jedné kleci oddělené přepážkou - určitě tak, aby se viděly, cítily a slyšely.. Hlavní problém bych viděla v tom, že u té nemocné nebudeš vědět jestli baští, pije popř kolik (nebo jestli jí zdravá vůbec nechá najíst)..
  1.8.2014 23:15Markizaa
  Mockrát děkuju za odpověď. Zuzanka ta nemocná je čilá, pije, baští a dokonce i lozí po kleci. Mám obrovskou klec po papouškovi Kakadu, takže si asi dokážete představit, že místa mají habaděj. Terezka ta zdravá ji pořád očuchává, ale co je zvláštní napadá ji ta nemocná. Teď usnuly obě ve stejném tubusu. Spí v takové rouře, kromě habaku má každá svoji rouru. Zuzanku jsem nemohla nechat utratit, je to náš miláček. Padání na stranu může být příznak zánětu vnitřního nebo středního ucha a na to reagujou antibiotika (to je asi náš případ) nebo nervové onemocnění. Zítra jde na poslední injekci. Vypadá dobře. Držte nám pěsti, ať se to všecxhno podaří. Jsou to naši miláčci, kromě našeho pejska, který je vozí na zádech a ještě morčátek. Holt mám doma zvěřinec
  - - - - -
  Mockrát děkuju za odpověď. Zuzanka ta nemocná je čilá, pije, baští a dokonce i lozí po kleci. Mám obrovskou klec po papouškovi Kakadu, takže si asi dokážete představit, že místa mají habaděj. Terezka ta zdravá ji pořád očuchává, ale co je zvláštní napadá ji ta nemocná. Teď usnuly obě ve stejném tubusu. Spí v takové rouře, kromě habaku má každá svoji rouru. Zuzanku jsem nemohla nechat utratit, je to náš miláček. Padání na stranu může být příznak zánětu vnitřního nebo středního ucha a na to reagujou antibiotika (to je asi náš případ) nebo nervové onemocnění. Zítra jde na poslední injekci. Vypadá dobře. Držte nám pěsti, ať se to všechno podaří. Jsou to naši miláčci, kromě našeho pejska, který je vozí na zádech a ještě morčátek. Holt mám doma zvěřinec
  2.8.2014 12:43marta2
  potřebuji poradit chová někdo fretku? nebo neco o ní ví?
  2.8.2014 15:53Konemy
  marta2:Já sama s fretkou zkušenosti nemám, ale mohu doporučit pár dobrých stránek:

  http://www.fretka.cz/

  http://fretka.kom.cz/

  http://www.sfretky.cz/

  http://forum.fretky.cz/
  2.8.2014 16:18Efča
  Markizza - až Ti někdy nebude úplně dobře, také nebudeš stát tolik o společnost a dáš přednost klidu. Takže nemocná samička tímto dává zdravé najevo, že ji má dát pokoj.Určitě je neodděluj, nech je spolu, oni si sami vyříkají co jedna od druhé žádá a někdy se to neobejde bez šťouchanců.
  Pokud mají klec velkou, jak uvádíš, hamaků mohou mít i více a také se velmi u potkánků osvědčil a je oblíbený Sputnik XL (pozor,jsou dvě velikosti,ten XL je větší a pro potkánky vhodný,ten druhý je malý, spíše pro křečky).
  2.8.2014 17:18františek
  Do háje,já nikde nemůžu najít,jak si mám do alba nacpat fotky,žádná kolonka v dohledu
  - - - - -
  Zkouším to,zobrazuje se na mojem albíčku nějaká fotka????
  - - - - -
  Na Seznamu na profil,mi to šlo v pohodě.
  2.8.2014 20:19Vrabček
  chjo, tak tý naší malý zase něco je. Zdálo se mi, že nějak víc škrabe než ta starší, tak jsem ji dneska i přes její nechuť držet důkladně prošla kožíšek. Nenašla jsem žádné breberky, ale stroupků hodně. V kleci jsem pak našla malinké chomáčky chlupů, kterou jsou přilepené na drobný stroupek, jak se škrábe. Nebudu zkoušet ji léčit nějak sama, zítra hned zajdu k vetovi. Přesto nemáte někdo zkušenost, co by to mohlo být?
  2.8.2014 21:35Efča
  Vrabček - nejspíš všenky nebo svrab,veterinář by na to něl dát nejlépe Stronghold
  2.8.2014 21:58Sankari
  lukáš: Ochočení chvilku trvá. Zvlášť jesli máš potkánka z obchodu a ne od chovatele. Chce to trpělivost a klidné zacházení, uplácení pamlsky. Nejlíp ho zklidníš, když si ho strčíš do volnějšího rukávu nebo pod mikinu.
  - - - - -
  František: Nahoře vedle přezdívky máš "alba", po otevření zas nahoře "založit nové album".
  2.8.2014 22:10františek
  Něco jsem tam zkušebně dala,já jen jestli to jde vidět po rozkliknutí z jiného počítače,jde??
  2.8.2014 22:31Míšanek?
  František - jsou tam jen dva snímky, moc ráda bych je viděla všechny musí být krásní. Moje holčičky moc zdraví mláďátka - a jako já trochu závidí....
  2.8.2014 22:33Efča
  františek -klidně zkoušej dál :-)
  2.8.2014 22:38františek
  Mišanek?: tak chviličku,ale bude to nic moc,protože je už tma,za denního světla je to lepší.
  - - - - -
  Jo jinak to s tou klecí od miminek nevyšlo,holky. Včera jsem čistila i mříže,úplně všechno. Zase ten samý puch dneska. Už jsem z toho fakt blbá.
  2.8.2014 22:42Efča
  František - nejen hoblinky vyměnit,ale i hamáčky. V těchto vedrech musí při takovém počtu zvířátek docela smrdinkat když do nich načůrají. Já tedy měním hamáčky každý týden,ale nyní, v létě, i 2-3x.
  2.8.2014 22:54františek
  Hmm,je to naprd,je to tmavý,musím počkat do zítřka. Ale jestli chceš,tak mi mrkni na profil,dneska jsem si na něj dávala fotky všech mých ušáků i s popiskem jmen. Bubova na lideh.cz na Seznamu
  - - - - -
  Efča: jo to já jsem klukům prala,ale miminka mám v té největší kleci s plastovýma patýrkama. Já to vždycky peru jednou týdně.
  - - - - -
  Efča: já fakt nevím,proč mi tak puchnou.
  - - - - -
  Efča: dneska místo jogurtíku mají čistý vývar,ale chladtají ho. :-D
  3.8.2014 06:59marta2
  konemy dekuji a potřebuji vědět když si pořídím nosála musí se registrovat a dát čip? (dělám projekt)
  vím že tady jsou potkani ale jinde nikdo neodpovídá
  3.8.2014 09:36Navel
  marta2: ano, nosál spadá do kategorie "zvíře vyžadující zvláštní péči" nebo jak se to přesně jmenuje. Chodí na něj kontroly ze státní veterinární správy.
  3.8.2014 17:11marta2
  navel dekuji
  - - - - -
  jak se registruje chovatelská stanice potkanů? popř. kde?
  3.8.2014 19:40Konemy
  marta2:

  http://www.klubmorcat.cz/
  - - - - -
  Můžu se zeptat jestli je to velkej rozdíl ve smradu když si pořídim třetího potkana?
  3.8.2014 19:45Kesy
  Ahoj, kolik dáváte potkyškům moučných červů? Těm mojím hodně chutnají tak kolik jím můžu denně dát? díky
  3.8.2014 20:49františek
  Konemy, rozdíl to není,to nepoznáš. Akorát já teďkom v těch vedrech a dusnech měním podestýlku co čtyři dny,protože hodně chlastají a potom čůrají.
  - - - - -
  Kesy: červy fuuuuj. Těch se ode mě mojí potkyši nikdy nedočkají,jenom představa,že to mám doma,mě děsí. Mám totiž fobii ze všeho,co se kroutí. Červy,housenky,žížaly,hadi a podobná havěť,brrr. A ještě todlencto odporný svíjíví,dávat mazlíkům???? já vím,že proteiny a tak,ale já bych to nechytla ani s metrovou pinzetou.
  3.8.2014 20:59Efča
  Kesy - no dávkování neporadím,ale určitě bych nedávala denně,stačí např. 1x týdně.Mě tedy vadilo, že cvrčkům nejdříve trhali nožičky aby jim neutekli a červíkům hlavičky.Takže jsemm zkoušela nahradit sušenými červy a rybičkami,ale to jim nejede.Takže naši dostávají kočičí nebo psí granule,případně každý do paciček kousíček syrového libového masa nebo ryby.Ale jen tolik kolik zbaští ihned.

  františek - ale oni to milují, to má Kesy pravdu :-)
  3.8.2014 21:06Kesy
  františek: já taky havět nemusím, ale co bych pro ty moje holky neudělala! U nás jedna odměrka mouč.červů stojí 5kč a kdybys viděla jak si je holky užívají...Každého červíka chytnou do pacek a zbaští ho s takovou chutí!!!
  Efča: díky za odpověd
  3.8.2014 21:33siamacek
  Nemate nekdo miminka cernoomych siamacku ?
  3.8.2014 21:37Efča
  Kesy - není za co

  siamáček - mrkni do inzerce nebo si zadej požadavek
  3.8.2014 22:57františek
  Efča- no jo,ale když já se toho fakt děsně štítím,proto mě ani nikdy nikdo neuvidí pracovat na zahrádce. By mě asi kleplo,kdybych vykopala žížalu. Nebo,jak prší a všude po chodnících jsou rozlezlé žížaly. Pro mě hotový horror.
  4.8.2014 17:53Anette
  V červnu jsem si nasbírala vojtěšku a dala ji sušit. Kdy ji mohu dát potkanům? Platí to samé jako u sena, že ji smí až v příštím roce nebo ji mohu dávat už teď?
  4.8.2014 18:46marta2
  je nejaka chs která prodává potkany s pp za míň jak 300 kč?
  - - - - -
  ale aby byli na chov
  - - - - -
  a nejlépe poblíž brna
  4.8.2014 19:02Ošla
  marta2: Pokud nemáš chs, tak ti žádná rozumná chs na chov nic nedá...
  4.8.2014 19:43marta2
  a když si ji založím?
  - - - - -
  jak jsem se divala jen 35O kč za zápis a když budu chtít registrovat musím jet výstavu no je to moc náročné když bydlíte 50 km na jih od brna........
  - - - - -
  potřebuji poradit od nekoho zkušeného
  4.8.2014 19:43Ošla
  marta2: A proč chceš chovat? Není to jen o tom se registrovat, musíš si nejdřív získat důvěru ostatních chs, aby ti svěřily mimino na chov :-)
  4.8.2014 19:44marta2
  jaké jsou výdaje? doopravdy se musí jezdit až na výstavy aby se potkan mohl zaregistrovat?
  - - - - -
  a jak to mám udělat?
  4.8.2014 19:45Ivča3
  marta: Když na takové věci nemáš peníze tak proč to jako vůbec chceš? A co pak peníze na veterinu, kdyby náhodou porod neprobíhal i vpořádku, ale i ostatní věci týkající se zdraví atd., co krmení, klece? Na to peníze máš jako?
  4.8.2014 19:48marta2
  mám moc ráda zvirata a dosud jsem chovala potkany ze zverimexu a vím že je super mít potkana od chovatele (má ho kamarádka) a já bych chtěla dělat radost dětem aby taky mohli mít potkana od chovatele protože u nás žádná taková chs není
  - - - - -
  me nejde o peníze ale o tuu registraci zvirat. to musím jet až na výstavu do prahy?
  - - - - -
  veterinu máme par km od nás,a jsem ochotna pro potkany či jiná zvířata poskytnout finanční podporu. dávám peníze i do zoo
  4.8.2014 19:51Ošla
  marta2: Na to ti bude muset odpovědět někdo zkušenější, kdo má chovatelskou stanici. Já jsem jen mazlíčkář, o chovu jsem nikdy neuvažovala:-)
  4.8.2014 19:52marta2
  Ošla: i tak ti moc děkuji moc moc
  4.8.2014 21:16Sankari
  Marto, kde jsi četla, že bys kvůli registraci musela do Prahy? I v Brně lze potkana registrovat. Prvně si ale načti vše kolem chovu, nastuduj genetiku, standard, rozmysli si, do kterého klubu chceš jít (jsou kluby 2) a pročti podmínky klubů (každý má trochu jiné).
  Chov potkanů není jen o tom si koupit potkana a registrovat ho. Je to i o znalostech, nějakém chovatelském cíli. Když nemáš ani na potkánka jako takového, víš že při špatném porodu musí samice na císařský řez, který může stát i přes 3000,- Kč? Bude tolik zájemců v tvém okolí, kteří by si od tebe potkana s PP koupili? Nebo budeš mít na to, abys s mláďaty popojela za zájemci do většího města? Budeš schopná zvládnout všechny administrativní náležitosti, které s chovem pod Svazem chovatelů souvisí? Tj. vystavování PP, hlášení vrhů plemenné knize, zápisy do Elzy atd.?
  4.8.2014 22:02Efča
  Jen vstupte stateční k nám na WC :-)
  https://picasaweb.google.com/112174361492083022970/PWC
  4.8.2014 22:26františek
  Jo jooo, a to nepočítám papáníčko,podestýlku a plno jiných blbovin. Já bych nechtěla mít CHS ani omylem. Na jednu stranu se těším,až mimča budou pryč a na druhou stranu,jsem si na ně tak zvykla,že mi budou chybět,jenže nechat si je nemůžu.
  - - - - -
  Efča- ježiííííš,já to chci takýýýý
  4.8.2014 22:56Percy
  Marta2 ne nemusis jezdit na registraci do prahy. Ale na vystavy bys mela jezdit. Cizim lidem mladata na chov vetsina neprodava a ne min jak za 300 chovne zvire neporidis. Spis pocitej tak 500. Pokud na neco z toho nemas penize, tak si radeji nech zajit chut. Stoji to moc a moc penez.
  4.8.2014 23:37Vrabček
  Efča: Krása, kdes sehnala ty fotky v tak velkém formátu?
  5.8.2014 06:04Evvva
  tak jsem si prohlížela stránky rodentia a nevím, pro kterou směs se v začátku rozhodnout...utahraptor nebo extra? Zatím jsme stále ve fázi příprav:-D
  5.8.2014 07:22Marta2
  a ještě jsem přemýslela nad jedním problémem co když se matce neco stane či nebude mít mléko jak je odchovat?
  5.8.2014 07:44františek
  Dívaly jste se včera večer na Prostřeno???? Ta trubka co včera vařila má doma jednoho potkana. JEDNOHO!!!!Klasika,pořídím si potkana,nic o něm nevím,hlavně že mám potkana. Jo a v kleci měl tenisku,asi na hraní.
  Kluci jak mě budou zlobinkat,tak jim tam též do klece prdnu mojí tenisku,zfetuju je a bude klid. Hihihi
  5.8.2014 09:20Sankari
  Marta: Pokud matka nemá mléko, musí se zajistit kojná. I to stojí hodně peněz, není lehké takovou samici najít, často se musí pro ni daleko a rychle jet. Jednou jsem posílala mláďata ke kojné přes 200 km.
  Bohužel z tvých dotazů je vidět, že zatím moc o chovu nevíš. Chce to čas. A studovat a studovat. Kolik je ti let? To abychom věděli, jak s tebou máme komunikovat, není to nic ve zlém.
  5.8.2014 11:46Marta2
  Sankari je mi 13 let.
  - - - - -
  https://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9513
  5.8.2014 12:44natys
  Dobrý den,můj potkánek měl v sobotu bouličku pod bříškem a na srsti na té boiličce byla tmavá skvrna. byli jsme u veterináře a ten nám řekl že máme přijít až se mu to otevře byli jsme tam včera prptože včera ráni to měl otevřené a dalo nám na to mastičku.Mám ji mazat 2-3x denně ale potkánek si to pořád líže...neporadí m někdo co udělat ať mu to na rance vydrží déle chvilku potom co to namažu ho mám u sebe aspoň na chvíli a hlídám ho na chvíli ať si to nelíže....myslím že to chvilka nestačí....a když má tu ranki ze která je buď nádor nebo abses bojím se ho pouštět po bytě že by si tam něco zanesl....myslíte že ho můžu pouštět?Nebo raději jenom pobposteli na které je přehozená deka? Potkánkovi je necelý rok a půl chci se o něj postarat co nejlíp ať se vše zahojí a je to jako předtím :(
  5.8.2014 12:59Anette
  Mohl by mi prosím někdo poradit, jak teda s tou vojtěškou? Měla jsem kupovanou ve zverimexu a moc jim chutnala, tak bych jim ji chtěla dopřát znovu. Můžu dát tu sušenou už teď nebo mám čekat?
  5.8.2014 13:53Sankari
  Marta: To je tvoje album?

  Jak už jsem ti psala, prostuduj si vše tady:
  http://potkani.rodent.cz/
  a rozmysli, jestli budeš mít dost času, vůle i financí na chov. Pokud ano, držím palce, ať ti vše vyjde. není to vůbec pro začátečníka lehké.
  - - - - -
  natys: Potkánek má absces, který se musí čistit do té doby, než bude rána čistá, bez hnisu. Jak se nalije, musíš opět hnis vymáčknout a ránu vydesinfikovat (např. Betadinou). Je dobré udržovat ránu otevřenou, dokud se hnis tvoří. Pouštět ho můžeš, ale protože je rána na bříšku, musíš dbát více na čistotu ubikace a celkově prostředí, kde se pohybuje. Aby se potkánkovi nedostaly do rány nečistoty, je lepší mu podestlat např. kuchyňskými utěrkami nebo Asanem.
  5.8.2014 14:17Marta2
  když se dokrmují tak každé 3 hodiny? při umělém odchovu? vím umělý odchov je náročný ale chtěla bych se stát veterinářkou a začít už v mládí
  - - - - -
  budu odchovávat jen mladata která byla predtím urcena hadovi
  5.8.2014 14:34Ady
  natys: U nás vždy pomáhalo, když jsem Meggie po namazání rány dala něco dobrého. :) Nemusí to být nutně piškot nebo jiný pamlsek, to by asi nebylo vhodné dávat každý den. ;) Prostě dej něco, co víš, že má rád, zvířátka se na to pak většinou zaměří a rány si na nějakou tu chvíli přestanou všímat. :)
  Jinak se přiznám, že já jsem po dobu léčení Megginku raději nepouštěla (jen asi tak týden, dokud za námi nebylo to nejhorší). Jestli chceš potkánka pouštět, tak proč ne, pokud se toho nebojíš. Ale jak už psala Sankari, měla bys více dbát na čistotu prostředí, ve kterém se potkánek pohybuje. A na deku bych ho raději nedávala, stejně tak na koberec - pokud má ránu otevřenou, budou se mu tam akorát chytat vlákna apod.
  5.8.2014 15:20Meggie
  Ahoj. :) Včera jsem si koupila novou potkanku ve zverimexu. Je čilá, veselá, přátelská, ale pořád pšíká a vydává zvuky. (zní to, jakoby pískal papoušek). Neví někdo, co by to mohlo být? Nebo je to u těhle malých potkanů normální? Děkuji
  5.8.2014 15:29Pavla
  Meggie potkani ze zverimexu maji vetsinou mycoplasmu.To chce antibiotika ale stejne potkan nema vyhrano nebot se to muze vratit.Proto je lepsi potkanek z chovky a ne podporovat mnozirny
  5.8.2014 16:28Meggie
  Ok, děkuji za radu. Ještě dnes jí vezmu k veterinářce.
  5.8.2014 17:52Marta2
  když se dokrmují tak každé 3 hodiny? při umělém odchovu? vím umělý odchov je náročný ale chtěla bych se stát veterinářkou a začít už v mládí
  - - - - -
  budu odchovávat jen mladata která byla predtím urcena hadovi
  5.8.2014 20:36Efča
  Marta - nedělej si velké iluze o umělém odchovu.Jak už bylo zmíněno, nejen,že je to náročné,ale jen zřídka se to úspěšně zdaří.
  Navíc trošku nerozumím poznámce o odchovu mláďat určených hadovi.Dokud jsou u matky, jsou relativně v bezpečí. Ale tím,že si je vezmeš od ní a nedáš je hadovi,vůbec nikoho tím nezachráníš. Z úplně jednoduchého důvodu - místo nich ten had dostane jiné. Takže ty můžeš zachránit dejme tomu jedno hnízdo,ale na řadu přijde jiné.
  Bohužel ne že by se nám to tady líbilo,ale potkánci a myšky jsou převážně chováni jako potrava pro predátory. I v přírodě jsou hlodavci a tím pádem i potkánci,častou potravou predádorů. Kdyby nebylo dravců, hlodavci by se přemnožili.Taková je realita a my s ní nic nenaděláme. Oni hadi ,ještěrky ap. se kvůli nám,milovníkům potkánků,nebudou živit něčím jiným když jsou na to naprogramováni.
  5.8.2014 21:09Sankari
  Narta: Cílené odebíránbí holat jen proto, abys je mohla dokrmovat je týrání! A pokud myslíš taková holátka, které had nesežere, je lepší je zabít než trápit hlady a nějakými pokusy. Krmení po 3 hodinách je málo a navíc jim nikdy nenahradíš mateřské mléko (každý savec má trochu jiné složení, navíc se mléko i uzpůsobuje vývoji/stáří mláďat) a už vůbec ne péči matky. Jde to udělat v nouzi, když není po ruce kojná, do doby, než se nějaká sežene, jiný způsob opravdu hraničí s týráním, protože mláďata pomalu umírají hlady (a u nezkušených velmi často i zimou a na celkové zažívací problémy). Jestli máš zvířata ráda, dělat to nebudeš! Pokud chceš být veterinářkou, budeš muset hodně studovat, ne dělat experimenty na živých tvorech!
  - - - - -
  Jen pro zajímavost, jakého hada krmíte potkaními holaty?
  5.8.2014 21:27františek
  Marta2: Bohužel i hadi mají hlad. Ale jsou na světě potkánci,kteří mají to štěstí,že si je vyhledá milující panička,která jim snese i modré z piškotového nebíčka.
  - - - - -
  Sankari: bych tak tipla nějakého malého škrtiče do 40 cm. Korálovka,hroznýš, prostě ty menší škrtiči,myslím tím ty mladý hadů,hroznýš královský,když doroste,tak zbaští i králíka. Však víš jak to myslím.
  5.8.2014 21:33Efča
  Marta - přesně jak uvažuje Sankari -holátka jsou nabízena spíše ještěřičkám,hadíci ,i to malí, berou až větší potkánky a ti se již nedokrmují.
  Jinak musím se Sankari souhlasit. Nic ve zlým,ale spousta zvířat trpí tím,že mnoho lidí si naivně myslí, že je zachraňuje.A při tom je nechtěně týrá.
  - - - - -
  františek - no dokonce jsem zažila případ kdy kolegyně nabízela koťátka a chtěla je baba pro hada.
  5.8.2014 21:52Sankari
  františek: Zrovna hroznýšům se holátka nedávají, už při prvním krmení zvládnou skákavky. A mladá korálovka sežere tak myší hole, ne potkaní, to je na ni velké. A až by ho velikostně zvládla, je lepší dávat malé myšky, jsou výživnější než hole. Proto mě zajímá, pro kterého hada to má.
  - - - - -
  františek: Je dost chovatelů velkých hadů, co krmí nechtěnými koťaty nebo štěňaty. Přijde to levněji než králík, kotě dostaneš zadara, králíka ti nikdo jen tak nedá.
  - - - - -
  Á, to druhý patřilo Efče :-)
  5.8.2014 21:59Efča
  Olinko - no jenže kolegyně z toho měla málem infarkt :-).
  Když paní do telefonu řekla,že už jsou na odstav, tak dotyčná prohlásila,že to ne,že už jsou velký .Což samozřejmě bylo Dáše divný a tak se ptala na co ho ho chce.No a paní se tím netajila. S Dášou to málem seklo .Pravda, taky jsem to tenkrát slyšela prvně a byla z toho v rozpacích.Ale přesně jak píšeš- kotě dostaneš zdarma a jsou rádi, že je " v dobrých rukou".
  - - - - -
  Dobrou jdu do pelíšku
  - - - - -
  ...se na to těším celý den.
  5.8.2014 22:02františek
  sankari:aha,já se naštěstí vhadeh nevyznám a ani nechci. Ale vlastně tarantule,vysávají holátka,že???
  5.8.2014 22:03Sankari
  Efča: To kamarádovi nějaký chlap vyloženě nutil malé ridgebacky na zkrm. Jenže on na to neměl žaludek. Kdoví, jak chudáci skončili :-(
  5.8.2014 22:04Efča
  ...ježíííšimarjááááá
  5.8.2014 22:06Sankari
  františek: No vidíš, na pavouky bych zapomněla. :-)
  - - - - -
  Ale Marta psala o hadech.
  5.8.2014 22:18františek
  efča: ale vyrostli enormně rychle,kuuuurňa
  6.8.2014 07:52Marta2
  ale ne že mám hada ale problém je ten že potřebuji dokrmit mláďata která jsem našla v krabici venku naa ulici. je mi jich líto a myslím si že pochází z množírny nebo odkud to nevím ale je mi jich líto.
  - - - - -
  a z množírny jdou vetšinou na zkrmení
  6.8.2014 09:50Sankari
  Marta2: Mně se zdá, že kecáš :-)
  6.8.2014 09:53Marta2
  tak dám fotky jo?
  6.8.2014 12:25Denny
  Rozteč mříží klece 2,1 cm je asi moc,...?????!!
  6.8.2014 12:57Marta2
  Denny podle me jo
  6.8.2014 14:29Konemy
  Denny:Na mláďata jo, ty prolezou,na dospělé je to malé.
  - - - - -
  pomoc!Šla jsem za potkánky, vidím-Texi se vzbudil, tak mu nabídnu pamlsek. On natáhne hlavu a divně se kroutí. Vytáhnu ho z klece a naklání pravé ucho na stranu!Strašně se bojím. Nemohl by to být zánět středního ucha?
  6.8.2014 14:30Marta2
  konemy: neprotahuje se jen?
  6.8.2014 14:33Konemy
  Marta2:Neprotahuje, naklání hlavu na stranu, docela dost, je to čím dál horší.
  6.8.2014 14:43Ady
  Konemy: Veterinář - hned!
  6.8.2014 14:46Konemy
  Ady:Pokusím se tam zajít co nejdřív.Pokud to do té doby přežije...ale snad jó.
  6.8.2014 16:17Ivča3
  Konemy: Snad máš prázdniny a je všední den, tak tam upaluj hnedka, v čem je jako problém? Fakt tohle nechápu
  6.8.2014 16:46Konemy
  Tak už jsem tam byla.
  - - - - -
  Je to zánět ucha.
  6.8.2014 17:43Marta2
  tak držím palce at se vyléčí
  6.8.2014 18:45Percy
  Sankari ja napriklad krmim potkanimi holaty dvouletou uzovku cervenou. Pro rypaly, ty holata samozrejme kupuju uz zmrazene od hadare.
  O kotatech vim. Dospela krajta to zblajzne jedna dve. Ja zas mam zkusenost, ze jedna zenksa vedela, ze ty kotata jdou hadovi, ale rikala, ze by je zabila tak jako tak, tak to mas potom tezke.
  6.8.2014 20:39Sankari
  Percy: Proč jí nedáš raději myš?
  7.8.2014 08:40Konemy
  Sankari:Tak prrr!Myška má stejnou hodnotu jako potkánek!
  7.8.2014 08:41Marta2
  Konemy: to máš pravdu
  7.8.2014 09:18Pavla
  Konemy Marta uz to tu bylo psany xkrat i ten had musi neco jist.on neni vegetarian.Marta-slibila jsi fotky tak kde jsou
  7.8.2014 09:19Sankari
  Konemy: Nemáš pravdu. Výživnou hodnotu má pro hada dospělá myš, která má pevné kosti a je kvalitně krmená, mnohem větší než pouze kojené holátko.
  7.8.2014 12:02Percy
  Sankari nikdy mne nenapadlo uvazovat nad vyzivovou hodnotou. Vlastne jsem to ani nevedela. Zkousela jsem davat zmrazenou mys, alw prislo mi, ze uzovka to mela problem polknout pres tu srst. Ale urcite si necham poradit. :D

  Marta2 tak kde jdou fotky tech mladat?
  7.8.2014 13:49Sankari
  Percy: Jde hlavně o vápník a vitamíny. Dvouletá užovka už si s myškou musí poradit.

  Marta2: Taky čekám na fotky.
  7.8.2014 14:43Percy
  Sankari a jak stare mu mam zkusit dat?
  7.8.2014 15:36Sankari
  Podle veliosti hada. Nevím, jak ji máš velkou. Dvouletá může být jak tkanička nebo taky přes metr. Pokud není na dospělé myšky zvyklá, dala bych jí skákavky.
  7.8.2014 15:41Konemy
  Sankari:No, vyznělo to tak, jako by byla myš podřadnější než potkan!
  7.8.2014 16:53Percy
  Sankari diky za radu.
  7.8.2014 16:54Efča
  Kdopak jsou skákavky? Já znám skákavku jen pavouka,ale toho na mysli asi nemáš Olinko.
  7.8.2014 18:03Sankari
  Efča: Skákavky jsou malé myšky, už vidící, ale ještě nedorostlé.

  Konemy: žádný tvor není podřadnější než jiný.
  7.8.2014 20:33Efča
  Sankari - aháááááá :-) :-)
  7.8.2014 20:49johanka
  vsechna zvirata jsou si rovna (ale nektera jsou si rovnejsi) :D
  7.8.2014 20:50Efča
  johanka a nepleteš si to s lidma ? :-)
  7.8.2014 23:01johanka
  Efca: Farma zvirat, znas? :)
  8.8.2014 01:47františek
  Moje nervýýýýýýýýýýýýý. Jsem se teď vzbudila a někdo mi šahá do vlasů. Rendy. Tak jsem ho vrátila zpátky s tím,že ho můj Zdenek nedal do klece,ještě jsem ho teď v noci zprdlla. Ten hajzlíííííík byl za chvilju u mě zase. Povolené vrchní dvířka. Všichni kluci v pohodě,jenom Rendy musí kutit debiloviny. Ach jo. Tak jsem to teď narychlo zadrátkovala a ráno to nějak vyřeším.
  8.8.2014 05:12evvva
  .
  8.8.2014 09:16Marta2
  ahoj mám dotaz máme doma pejska mužeme si pořídit lišku? nebude to té lišce vadit? vím že tady jsou potkani ale tady nejvíce pordíte
  - - - - -
  poradíte
  8.8.2014 09:25Sankari
  Marta2: Určitě si lišku pořiďte, nejlépe přímo do bytu :-) :-)

  Tak už to chápu, další trol :-) Kolik nás zas naletělo?
  8.8.2014 09:26Pavla
  Marta bez si hrat jinam.Jestli nemas co delat jdi ven
  8.8.2014 09:50Radula
  jee sem tu dlouho nebyla, ale zase musim občas zajít a zasmát se :-D
  8.8.2014 12:02Katinec
  Marta2 - Pro mne za mne si pořiďte třeba slona.:-D
  8.8.2014 12:19Radula
  nebo medvěda :-D
  8.8.2014 13:18Marta2
  ale já ne! to je na projekt! jaká divoká zviřata se chovají a jak se snesou s domácíma a navíc ten projekt dělá kamoška já bych si lišku domů nepřinesla ani nevím jakou.... z lesa? no jiste a donést si vzteklinu to tak já mám doma pejska a potkanky jo a taky myšky. další zviře nechci.
  8.8.2014 14:17lukáš
  ještě jedna otázka jak mám dostat potkana z poza skříně ??
  8.8.2014 14:21Marta2
  vylákat ho na pamlsek
  8.8.2014 15:28františek
  Lukáš: až bude mít hládeček a žízeň,vyleze ti sám. Nech otevřenou klec a papáním a hlídej. Nebo zkus něco hodně voňavýho,třeba pečené kuře,nebo něco tak.
  8.8.2014 19:39Ema
  Dobrý den, má někdo z vás zkušenosti s klecí pro potkany, která má kovová patra -takové ty dráty za sebou- ? Někde jsem četla, že to potkanům dělá otlaky na packách...
  8.8.2014 19:53františek
  ema- klec kup a místo patýrek zavěš hamáčky. Udělej prolézačky a tak.
  - - - - -
  Třeba ovocnou větev
  8.8.2014 21:16Sankari
  Ema: Záleží na tom, jak silné (ostré) ty dráty jsou a také na vybavení klece. Mám starou Freddynu s drátěným patrem, ale holky mají plno hamáčků a košíků, takže na tom patře nespí a otlaky žádné nemají. Jo a také je důležitá váha a stáří potkanů. Staří, málo pohybliví a otylí si tlapky poškodí spíše než hyperaktivní mladí divoši.
  - - - - -
  Ale jistota je na ty dráty položit např. kus linolea nebo plastové prostírání.
  8.8.2014 21:36Kamčatka
  Ahoj všem, tak jsem konečně získala Stronghold!! :)) A potřebovala bych poradit, jak s ním naložit?? Stačí jedna kapka mezi lopatky, jak říkal vet? děkuji
  8.8.2014 22:08Sankari
  Kamčatka: Kolik máš myšáků? Stronghold se strašně špatně dělí, protože té tekutiny je v tubičce malinko. Lepší je vzít inzulinku, Stronhgoldu ustříhnout dno, tekutinu přesát a až z té stříkačky myšákům kapat za krk. pěkně uvidíš, kolik jim toho dáváš.
  8.8.2014 22:46ANONYMní
  Jakou klec byste doporučili pro 2 dwarf potkany (do 1000,-) ?
  8.8.2014 23:44Jana zelwa
  Prosím poraďte mám dva samce dumbo potkany.Jsou půl roční a jsou dva měsíce od sebe.Jsou spolu stále v jedné kleci a teď je to asi týden se furt kousou do boku a za krk.Poraďte mi někdo co mám dělat? Jinak jsou to milacci.Díky Jana
  9.8.2014 06:42Kamčatka
  Sankari - děkuji. Myšáků mám celkem 5, inzulinku doma mám. Takže obsah rozdělit rovnoměrně na 5 dílů? Mám Stronghold pro koťata. Bude to stačit, nebo mám raději ještě přikoupit?? Díky
  - - - - -
  Jana zelwa - trošku jsem tomu neporozuměla. Takže jak dlouho je máš a jak dlouho jsou už spolu v té kleci? Pokud neteče krev, tak je to pravděpodobně jen jejich způsob hry a taky nácvik boje o post alfa samce. V tomto období si myslím prochází potkaní pubertou, tak to s nimi někdy pořádně mele. ;) Ale když nejde o krvavé rány, tak to vůbec neřeš, kluci si to vyřeší sami. :)
  9.8.2014 08:19Sankari
  Kamčatka: Mělo by ti stačit jedno balení, ono je to na kotě/štěně do 2,5kg, tak jestli nemáš obry...

  Jana: To je přímo vidíš, že se perou? Nebo mají za krkem stroupky a spíše se zoubky obírají? Jestli stroupky, mají asi parazity a chce to přeléčit (viz rady pro Kamčatku).
  9.8.2014 12:14Efča
  Marta já bych se přimlouvala spíš za medvídka grizzliho.Je větší,nebezpečnější, žravější, smradlavější a má větší hovna než lištička.
  - - - - -
  Tak mi je zas nechutno z lidské naivity a blbosti... :-(

  Včera se mě ptala holka v práci (brigádnice) zda nechci potkana, sestra si ho donesla domů a tatínek ho nechce.Navíc je to sameček a má prý hrozný kulky. Toto by se mnou ještě nehnulo,ale -- sestra má jet na víkend pryč a navíc,na dotaz v čem bydlí, mi sdělila, že si ho koupila na rychlo, nečekaně a tak nemá žádné vybavení. Chudáček bydlí v přepravce !!!! Nevím jak dlouho. Takže jsem svolila k tomu, že jí ho do úterý pohlídám aby nemusel být v té přepravce, a mám mít volno tak bych s ní zajela vybrat klec a vybavení.Jak už známe bylo by to s tím rizikem,že už si ho zpět nevyzvedne.Navíc jsem nabídla exkurzi u nás.No moc se netvářila..
  Měla jsem ještě v práci práci a tak jsme se domluvili, že ho do hodiny přinese. No nešla, nešla,nešla...tak jsem jí volala. A myslela jsem,že budu na dálku vraždit!!!!! To blbé děcko (či jak je to staré??) si toho potkana v té přepravce vzalo sebou !!!! Takže namačkaný v malém neprodyšném prostoru a kdo ví jak ho napájí přes tu přepravku...no chudák zvíře,kdo ví zda ten víkend přežije. A když jsme jí říkala, že nesmí být sám,koukala na mě jako výr.Ale i podle toho co říkali holky v práci,tak i tato holka je velmi v klídku,vše je OK, vše je v pohodě....
  Tak mám docela o toho malého obavy,ale bohužel moc toho pro něho zatím udělal nemůžu.Ale nasraná jsem ještě dnes a totálně.Nad tou bezmocností...
  - - - - -
  ....jo důvod koupě potkáněte prý bylo to,že chtěla nějaké zvíře a on BYL LEVNÝ!!!!!!!
  9.8.2014 12:54františek
  Efča: no vidíš a mě tady málem nedávno ukamenovali,protože jedna čůza hledala kojnou,tak jsem jí nabídla,že Zuzka by to zvládla a ona mi pak ani nezvedla telefon. Jsem si tu něžně postěžovala a ve finále jsem byla nejhorší,já. Tady od některých takzvaných potkanářek,bych si nevzala ani granuli natož piškot.
  9.8.2014 13:03Míšanek?
  Efča františek - už jsem dlouho mlčela, ale teď s vámi musím souhlasit - někdo fakt má rozumu míň než to zvířátko - nepíši jaké, abych ho neurazila - to zvířátko
  9.8.2014 13:06Fred
  Efča - no comment :-(. Lidká bbost opravdu nemá hranic.
  9.8.2014 13:10Efča
  No nevím jakým právem si člověk dal název Člověk ROZUMNÝ...kde k tomu vzal tu drzost!
  - - - - -
  No nic jdu se podívat na pohádku,třeba si spravím náladu,večer sem ještě "juknu"
  9.8.2014 13:25františek
  Mišánek?: v pondělí nebo úterý budu dávat miminka pryč. Akorát přemýšlím,jestli si mám nechat jedno mimčo nebo dvě. Tak jedno mimčo je jasný,je nejhezčí a chytrá,jak opice. Bude se jmenovat Kačenkááá. Po paničce. :-D Ale budou mi chybět :-( sluníčka malé
  9.8.2014 14:10Kamčatka
  Sankari - ok, díky moc ;)
  - - - - -
  františek - nadměrné užití hanlivých výrazů je opravdu něžný a velmi vhodný způsob vyjádření na veřejné diskuzi... (kterou navštěvují mimo jiné taky děti...) obzvlášť, je-li namířeno na někoho, kdo s tvým momentálním rozpoložením nemá nic společného, ale klidně si postěžuj, jak jsme tady všichni zlí...
  - - - - -
  jinak z chování některých lidí ke zvířatům je mi fakt na blití... Dala bych osobně uzákonit stejná práva zvířatům jako lidem a za tyrání zvířete trestní sazbu jako za tyrání osoby svěřené do péče... akorát nevím, kam bychom tolik nezodpovědných volů pozavírali... je to každopádně hodně smutné :(
  - - - - -
  efča - myslím, že někteří lidé se zkrátka zastavili ve vývoji a jiní dokonce směřují zpět k opicím a to si nejsem úplně jistá, jestli tím neurážím opice... :/
  9.8.2014 14:51Míšanek?
  František - chtěla bych je vidět, ale na Albech jsem je nenašla...
  - - - - -
  Kamčatka - také někdy použijete ne zrovna lichotivé výrazy a nevím, jestli děti se nevyjadřují častěji i hůře.....
  9.8.2014 16:16Efča
  Kamčatka - lidi se naučili používat v zájmu nelichotivých vyjádření právě spojení se zvířaty - a ano tím ta zvířata leckdy urážejí. Poněvadž zvířata se nechovají podle lidkých pravidel,ale zvířecích a instinktivně.Nechovají se samozřejmě v rukavičkách a jsou mnohdy i tvrdá a krutá,ale ne schválně a ze sobeckých či majetnických důvodů.Nepřemýšlí nad tím - prostě to takto potřebují udělat tak to tak udělají.Někdy se to povede lépe jindy hůře..

  A kam ty lidi co týrají zvířata ač z neznalosti či úmylsně nebo ještě hůře kvůli penězům, zavřít?? No tak to bysme jimi museli obsadit minimálně ještě jednu planetu.
  9.8.2014 20:43denisa 123
  Dobrý den, chci se zeptat můj potkánek rychle za sebou kýchá co mám dělat? předem děkuji za odpověd :)
  9.8.2014 20:45františek
  Mišánek??? Zítra je pofotím. Až bude lepší světlo,mám tablet,tak proto.
  9.8.2014 21:01Míšanek?
  františek těším se...
  9.8.2014 21:32Kamčatka
  Efča - já hlavně narážím na Darwinovu teorii evoluce, ale někdy mi přijde, že i ty opice jsou příliš chytré na to, aby se z nich mohli vyvinout lidé (alespoň někteří). Rozhodně jsou zvířata schopna se chovat humánněji, než lidé...
  - - - - -
  Míšánek - některé děti rozhodně, taky kde na to chodí...? A já tady narážím na konkrétní situaci, kterou už tu rozhodně nechci znovu rozebírat, akorát mě nakrklo, jak to František podala... Ona ví o čem mluvím...
  9.8.2014 21:36Sankari
  Efčo, možná slečna viděla jeden český seriál, kde taky pubertální dívčina chovala potkana v přepravce. Nechápu, jak to mohli dát do televize, vždyť ta děcka si pak myslí, že když je to v televizi, tak to musí být správně.

  František: proti tobě nikdo nic nemá, určitě jsi hodná ženská, ale některé tvé výrazy jsou fakt už na hraně. Stěžovat si lze i o trošku slušněji. I když s tebou v názorech na některé lidi souhlasím, ještě to neznamená, že se musím vyjadřovat v podobném duchu, jako se oni chovají.
  9.8.2014 21:59Míšanek?
  Kamčatka - chápu jak to myslíte, já jsem nikdy vulgární slova nepoužívala, teď už ale jsem skoro v přestárlém věku, tak ledacos omluvím - a Františka jsem si oblíbila potkánky moc miluje jako nakonec my všechny, je to tak?
  9.8.2014 23:10Efča
  Kamčatka - jo jo na tom něco bude :-)

  Sankari - tak to se spíš měla dívat na ten film o Halvorsenovi (pokud to píšu správně- nevzpomenu si jak se to jmenovalo,ale určitě někdo napoví).
  10.8.2014 10:43Kamčatka
  Já proti Františkovi nic nemám, akorát mě vytočilo jak svůj tehdejší výstup obrátila proti nám, co jsme měli námitky proti její vulgaritě. Rozhodně si myslím že je dobrý chovatel a potkánky má jako svoje děti, stejně jako já, tak ať nás nenazývá "takzvanými potkanáři", jen proto že chceme aby se tady mluvilo slušně. Každá z nás by pro své ušáčky udělala určitě první poslední...
  - - - - -
  ještě jsem se chtěla zeptat... vet říkal, že u koťat se má aplikace Strongholdu opakovat znovu po měsíci. Je stejný postup i u potkanů?? Díky
  10.8.2014 11:46Sankari
  Kamčatka: Pokud se znovu svrab neobjeví, opakovat nemusíš. Stronghold účinkuje na všechna vývojová stadia. U koček se většinou aplikace opakuje kvůli blechám, jako prevence zablešení.
  10.8.2014 15:04Kamčatka
  Sankari - opět díky moc ;)
  10.8.2014 18:35Lilly23
  Ahoj můžou potkani čerstvou slunečnici?
  10.8.2014 18:43Konemy
  Lily23:Je hodně tučná, takže v menším množství.
  10.8.2014 21:55Naďa
  Ahoj prosim vas o radu-z niceho nic zacala moje potkanice vydavat hlasity zvuky-znelo to jako kdyz si nahlas reknete TRRRRR....nebylo to zadny vrkani nebo tak, nema ani zadnej porfyrin kolem ocicek nebo cumacku, mozna jenom sem tam si pcikne (ale nijak zvlast casto)...nesetkal jste se s tim nekdo nebo nevite co by to mohlo byt? Druha myska nic takovyho nedela....
  10.8.2014 22:08Vrabček
  Naďa: Moje holky nic takového taky nedělají, ale bráchovo potkanka to dělala hned od začátku, říkali jsme tomu, že povídá, a vyjadřuje tak spokojenost, něco jako vrnění u kočky ;-)
  10.8.2014 22:13Naďa
  Vrabček: Aha, dekuju moc, tak to me trochu uklidnilo :) stejne ji ale budu dal sledovat...co se tyce tech mych chlupatych kulicek, jsem mozna lehce paranoidni, ale opatrnosti prece jen neni nikdy dost...:)
  10.8.2014 22:23Vrabček
  Naďa: Souhlasím ;-)
  11.8.2014 00:28Ema
  Dobrý den, kolika se potkani (mazlíci) zhruba dožívají.
  Četla jsem, že 3-4 roky, ale v Chs sotva 2...
  Tak jak to tedy je?
  11.8.2014 00:54Jana Zelwa
  Děkuji za odpověď od Hráče Kamcatka.Asi to bude hraní :-)
  11.8.2014 02:01Vrabček
  Ema: Když se dožije přes 3 roky, už je to hodně ;-)
  11.8.2014 08:10Sankari
  Průměrný věk je cca 2,5 roku.
  11.8.2014 15:16františek
  Ty malé pinďulky jsem sebou vzala všechny,aby si mohli vybrat. Jsou tak roztomilé a hezké,že místo dvou si vzali tři. Pršelo,tak mě hodili autem domů. Tak jsem jim udělala exkurzi u mě doma. Podívali se na zbytek mimin a na všechny moje chlupatý ušatý. Zuzanka má dneska svátek,tak dostane Pribináček. Potkánci se líbili všichni.
  11.8.2014 15:56Míšanek?
  františek - moc jsem je chtěla vidět, škoda....
  11.8.2014 17:49františek
  Mišánek?: napiš mi svůj mail,holčičky jsem fotila včera,pošlu ti je.
  - - - - -
  Tak jsem to tam nějak naprdolinkala do těch alb. Ale zatím jenom holčičky. Ony jsou všechny stejné,akorát má každá na bříšku jiný znak,jenže na těch fotkách to nejde moc vidět. Jedna byla trošku taková zrzavější,ta taky nejde moc poznat. Tablet,no:-( a to tmavý mimčo,to už je moje,to si nechávám. Jmenuje se Kačenka.
  11.8.2014 18:07Jakub shepho
  Slováci nejde niekto buduci tyzden zo západu na východ?
  11.8.2014 18:24Anetka12
  Ahojky mám pár nových fotek s Májou a Pištou ^^
  11.8.2014 19:18Kometa
  Asi už se to tu někdy rozebíralo, ale nemáte někdo přehled, jestli se dá někde koupit náhradní dno ke kleci Furet Plus? Ty moje mrchy se rozhodly, že chtějí mít v rohu ještě jeden východ z klece, s čímž já zásadně nesouhlasím... :)
  11.8.2014 20:57Fisulka
  Ahoj, vím, že to sem nepatří, ale na myškách už neni tak živo, jako dříve.

  Chtěla jsem se zeptat, zda-li neznáte nějaké dobré, fungující CHS s myškama..? Díky
  11.8.2014 21:16františek
  Já toho mojeho zkur. Čur. zabiju!!!!!! ko..ta jednoho. Tak vidí,že pouštím potkany,debil jde do kuchyně,nechá otevřené dveře v kuchyni je otevřené okno do kořán a v obýváku taky. Okno se logicky zabouchlo. Mátýsek má něco s packou,přední levou. Má to dost rozseklé,úplně krvavé. Jaká je šance,že to nemá zlomené???? Už jsem mu to otřela peroxidem. Jsem zralá na prášky. Asi tomu mojemu kret,,,,ovi taky strčím hnátu mezi dveře a přibouchnu. Nejhorší,je že peníze budu mít až ve čtvrtek ráno,naši jsou vyšťaveni a nevím,jestli mi ráno sousedka půjčí a když,tak kolik. Vůbec na ní nenašlapuje,pajdá o třech. Mám nervy!!!!
  - - - - -
  nemám mu rozpustit kousek ibalginu????
  11.8.2014 21:34Efča
  Ahojky - nech ho zatím v klidu.Pokud to nemá zlomené bude pár dní pajdat.Ovšem i kdyby měl, těžké s tím někdo něco udělá-dlahu mu na to nedáš a stejně by ji sundal.Takže držet v klidu a od bolesti bych mu dala pouze v akutním případě. Když ho to bude bolet aspoň to nebude zatěžovat a bude se šetřit.
  11.8.2014 21:35františek
  Už jsem mu kousek dala,snad se mu trochu uleví. Akorát nevím,jestli to není málo.
  11.8.2014 21:36Efča
  A určitě od bolesti nic nedávej sama, sice se u zvířátek často používají i léky lidské,ale ne každý se hodí a je bezpečný pro potkánka
  11.8.2014 21:45františek
  efča: no má to seknuté dost,musí ho to bolet. Snad mu to nenapuchne.
  - - - - -
  Aha,je to Apo-ibuprofen,dala jsem mu ždibíček,takže,pak už mu dávat radši nemám??
  - - - - -
  chtít po Zdenkovi,aby přemýšlel??? To i pětileté děti jsou chytřejší. Přitom moc dobře ví,že tam chodí všichni potkani se čučet.
  11.8.2014 22:13Efča
  františek - je to nemilé,ale určitě to neudělal schválně,taky ho to jistě mrzí.
  Potkánci se velmi rychle hojí takže snad to bude za pár dní dobré.
  - - - - -
  A co dělá? Myslím potkánek
  11.8.2014 22:31františek
  Leží na patříčku s klukama. A tu poraněnou pacičku,má ohnutou pod sebou a tu druhou má před sebou. Nespí ani jeden. Broblečiček malej :-( mám mu dát ještě ráno trošku toho ibuprofenu??? Proti bolesti????
  11.8.2014 22:51Efča
  Ne ne nedávej, nevíme jaké to může mít účinky,ať ho nepředávkuješ.Neboj on se s tím vyrovná. Je dobře , že je s kluky a nestraní se jich.
  Náš Tomášek je trošku hlupáček - ví, že nesmí lízt bělouškům nahoru na klec jinak ho budou kousat do prstíčků. A stejně na to za pár dní zapomene.Víš kolikrát už měl kousnuté do pacičky? Jednou mu dokonce rozsekli chodidýlko,krve jak na jatkách... ale došel domů, chvíli si lehl, popolizoval si to a šel baštit. Druhý den jsem ho ani nechtěla pouštět ven,ale už chodil normálně ani nekulhal.Já vím,toto bude asi horší,ale ono to kolikrát vypadá mnohem hůře než to ve skutečnosti je.
  11.8.2014 22:59františek
  Efča- snad máš pravdu,zítra ti napíšu,jaké to má. Snad mu to nenateče. Jsem z toho na prášky.
  11.8.2014 23:01Efča
  Určitě napiš.Mám volno tak tu budu možná i přes den.
  12.8.2014 08:11františek
  No,zkontroluju ho až ráno,nechám ho přes noc v klidu. Snad to bude časem dobré,ale co když jí má zlomenou??? To by se pak hojilo asi dlouho a blbě a bolestivě.
  - - - - -
  Efča- Děsně mu to opuchlo,ale to se dalo čekat. Co s tím??? Jak dlouho se mi může trápit??? 14 dní???
  - - - - -
  A kdyby to měl zlomený,myslíš,že mu to sroste??? Ještě,že jich tam zrovna nečučelo více. Chudáček moje mimi Matý.
  12.8.2014 08:34Ivana
  Mám dotaz jak ošetrit potkana ze zverimexu když pšiká?
  - - - - -
  jakými léky a za jakou cenu
  12.8.2014 08:37Sankari
  františek: Určitě bych mu Ibalgin nedávala! Nech ho v klidu, ať nelítá, kdyby packa otékala, dej chladivé obklady.
  12.8.2014 08:43Ivana
  pomůžete mi?
  12.8.2014 09:25františek
  Sankari: nemám radši skočit k vet??? Oteklý to má hrozně.
  12.8.2014 09:28Vrabček
  Ivana: Pokud pouze pšiká a nevydává jiné zvuky (vrkání), pak jsou dvě možnosti. Buď má na něco alergii (nevhodná podestýlka) nebo nachladl. V prvním případě je potřeba odstranit alergen, v druhém případě je dobré podávat dětský průduškový čaj zředěný do napáječky 1:1 s vodou, mírně teplý, s medem nebo jitrocelovým sirupem, příp. podávat Sangrin, možné je také dávat do čumáčku kapičku kojeneckých kapek do nosu Nasivin. Pokud by se nelepšilo, pak navštívit veta.
  12.8.2014 09:45Sankari
  františek: Veterinář se ti podívá, jestli to zlomené je nebo není, ale asi jinak moc nepomůže. No možná by mu něco dal na bolest, ale někdy je lepší nedat nic, protože když ho to bolet nebude, začne víc běhat a ještě si to zhorší. Já bych ho vzala k sobě, abych ho udržela v klidu a nohu chladila studenými obklady. Snad mu nožka nezačne odumírat, to bys za vetem musela, hrozila by amputace.
  - - - - -
  A dala bych ho zvlášť od ostatních, do malé klece bez pater.
  12.8.2014 09:59františek
  Sankari: ježišinky,nestraš mě s amputací
  - - - - -
  Hmmm,moc to nejde. Mu přiložím obklad,tak řve bolestí. Když leze na patříčko,tak pajdá o třech,tu bolavou vůbec nepoužívá. Mají tam takové dřevěné schůdečky.
  12.8.2014 10:24Konemy
  františek:Chudáček, rychle k vetovi!
  12.8.2014 10:37Sankari
  František: Tak jestli ho to takto bolí, tak určitě k vetovi běž.
  12.8.2014 10:57Efča
  františek - veterinářem určitě nic nezkazíš,budeš aspoň více v klidu.Ovšem jde o to co pro něho může udělat. Zřejmě dá něco od bolesti,ale jak už jsem psali se Sankarkou, je lepší když je to trošku bolí poněvadž pak si dávají pozor a šetří se. Když je to přestane bolet úplně, začnou plně zatěžovat a to by nebylo dobré. S případnou zlomeninou je to asi tak, že by se to muselo rovnat pod narkozou a jde o to zda tak prťavou pacičku lze nějak zafixovat.Navíc by si potkánek veškerou fixaci určitě hned strhl buď sám nebo ostatní. Jedině udělat doma límeček -tak malé se ještě nedělají.Ale už by mohli začít vyrábět ia tak malinké.
  Ale to předbíhám- hlavně napiš jak jste případně dopadli.Poněvadž jak tě znám určitě stejně poběžíte :-) :-)
  - - - - -
  .... a už se na tvojeho nezlob, neudělal to schválně a určitě už si dá příště pozor.
  Já si taky dávám pozor a minule jsem málem sedla na Anežku.Byla dole na zemi a než jsem dosedla na křeslo už jsem ji měla pod zadnicí. Ještě jsem si málem rozbila držtičku jak jsem se snažila to všechno vybalancovat :-).No teď je to už skoro k smíchu,ale pokud bych ji rozdsedla..no
  - - - - -
  Jo a určitě ho dej někam do klece bez pater,jak uvádí Sankarka.Pokud nemáš tak na přechodnou dobu můžeš použít i akvárko nebo nějakou plastovku na morčátka či králíčky.A dát s nám kamaráda aby nebyl úplně sám,navíc když rozdělíš samečky na delší dobu od sebe, nemusíš je už taky dát dohromady.
  12.8.2014 11:19Kitty
  Určitě k veterináři, my měli něco podobného celkem nedávno - naše 3,5 letá babča zůstala za nožku viset v mřížích ve Freddyně :( nadvakrát přeražená kost, noha nateklá jako blázen, největší riziko bylo, že kost poleze ven - takže atb, cosi proti otoku dostala injekčně, doma jsme chladili..
  12.8.2014 11:31Míšanek?
  Je mi to moc a moc líto, odjíždíme na celý den mimo Prahu, večer, spíše ale v noci se ozvu -držím pěsti já i moje holčičky - zdravíme....
  12.8.2014 11:34františek
  Efča- tak menší klec bez patýrek mám,akorát přemýšlím,koho k němu přidat,aby měl klid. Ale asi Františka,to je takový unikátní kliďas. Tak by to mělo být v poho. Napáječek mám do zásoby plno.
  12.8.2014 14:35Efča
  františek tak to je dobře.
  Ještě bych doporučila ,aby na sebe kluci při případním rozdělení nezapoměli, je denně k němu pustit všechny.Nechat mu otevřeno aby k němu mohli, očichali se , poznačkovali ap.
  Snad už mu je líp kloučkovi. Kromě toho, že skáče po třech -baští, spinká,čistí se?Snaží se chovat jako jindy?
  12.8.2014 18:34františek
  Tak Matýskovi prohmátala packu a říkala,že jí zlomenou nemá. Že už měla i morče se zlomenou packou,ale že Matýskovi,se tam kostičky nehýbou,rentgen je prý na jiném pracovišti. Že kostičky má hezky srovnané. Jo ale první ho vlastně nechala popajdat po stole,aby viděla,jak chodí s tou zraněnou packou. Matýsek,se skoro jakoby snažil na ní našlapovat,ale nešlo mu to,furt poskakoval po třech. Taky mi řekla,že je štěstí,že to má přední a né zadní,že zadní by byla o dost horší varianta tohoto zranění. Že přední se mu bude hojit dobře a že potkánci se s tímhle dobře vyrovnávají. Napsala mi Meloxoral. Dávat mu to každý den,co 24 hodin a v pátek na kontrolu. Dát ho na samotku,žádné procházky a ani žádného kámoše k němu,který by ho rozptyloval a skákal po něm. Absoluní klid. Ani ho nesmím vytahovat z klece.
  Trošku brutál,né???? Bobešek malý,ale jsem neskonale šťastná,že to nemá zlomené.
  Ty léky jsou proti bolesti a otoku,platila jsem 101,- počítala jsem více.
  Jo a ještě jsem sebou s Matynem vzala i Frantiho a Maty má 500g a František 640g. By mě zajímalo,kolik váží Vikinek
  - - - - -
  Asi nasadím dietku,ale jakou???
  - - - - -
  Jsem dneska,když už to tak dneska zhruba znám,tak jsem čuměla klukům do papírů. Takže je tam uvedená jako začínající Hannah von Percy od Barči Veselé. To je asi prababička??? Nar. 25.4.2012 ,potom babička od Kvíkala 2.2.2011,Bebešin diádén - Eva Heinová,. Takže,když je otec od nich vyšlechtěný,tak by asi nemoci u mimin neměly být,né???
  12.8.2014 20:16Efča
  františek - no tak to dopadlo naštěstí relativně dobře.To jsem ráda.
  12.8.2014 20:45Vrabček
  františek: To zní dobře, tak držím palce, ať je malý brzy fit ;-)
  13.8.2014 09:29Kometa
  františek a další - nedávejte potkanům ani jiným zvířatům lidské léky proti bolesti v jakémkoliv množství v žádném případě - různé ibalginy, brufeny a podobné věci jsou pro mnohá zvířata jedovaté! Zvířatům je třeba dávat jen zvířecí léky proti bolesti nebo použití konzultovat s veterinářem.
  13.8.2014 09:45františek
  Kometa: no,už to vím. Chudák malý,přiražená bolavá tlapka a ještě k tomu do pátku samotka a žádné vycházky. Snad to bude do pátku dobrý. Tak jsme se aspoň poučili oba dva. Zdenek,že i ve 21 večer je průvan a já,že do okna začnu dávat nějakou pojistku. Knížku nebo něco tak.
  13.8.2014 10:28mara
  Ahoj chci se zeptat jestly muzu dat k velkemu potkanovi maleho diky
  - - - - -
  Samozrejme oba dva sou kluci
  13.8.2014 10:46Kometa
  Moje potkaní holčičky oslavily v červenci dva roky!
  Inka (Iny Od Pekelného Strážce *1.7.2012) je stále zdravá a čilá, nikdo by jí takový věk nehádal... a myšlením se taky asi zasekla někde v pubertě, pořád vymýšlí vylomeniny jak půlroční prtě, pořád někde lítá a zkouší moje nervy :) Jejím posledním podařeným kouskem bylo prohryzání dna klece do takové míry, že se dírou dostala ven Xylka (Ina je moc tlustá, kus jí ještě chyběl :D). Je to prostě kvítko z čertovy zahrádky :)
  Tonya (Battonya Beris *14.7.2012) už na tom bohužel není se zdravím nejlíp a sužují jí různé stařecké neduhy, ale i tak si užívá stařeckého lenošení, povalování se v pelíšku, rozmazlování a baštění dobrot :)))
  No a naše nejmenší Xylka (Xylia Od Pekelného Strážce *6.2.2014) alias Víla už taky není tak malá ani velikostí ani věkem, když jí už bylo před týdnem půl roku :))) Stále žije tak trochu ve svém světe, často duchem nepřítomná, občas nekomunikující... ale to jí nebrání učit se od Inule různé vylomeniny a spolčovat se s ní proti mě :)
  https://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9867
  13.8.2014 11:06mara
  Ptam se proto jestly bych dal toho maleho k tomu velkemu jestly ho ten velky nezakousne prosim o odpoved diky
  13.8.2014 11:21františek
  Kometa: jééé,jsou boží. Tonya je moc hezoučká.
  - - - - -
  Mě by zase zajímalo,proč chce každý holčičky a kluky skoro nikdo. Co je na klucích tak špatného???
  13.8.2014 11:34Efča
  mara- teoreticky můžeš,je tu však pár "ale". Záleží na tom jak je původní sameček starý a jak je dlouho sám,také na povaze potkánka. A také zda již s nějakým bydlel nebo je sám dlouhodobě.
  Ve většině případů není problém přidat miminko k dospělému samci,ale nikdy se nesmí dát k sobě dva cizí dospělí samci.
  Ovšem doporučovala bych, zejména pokud je potkánek již starší,vzít ty malé chlapečky dva. A to ze dvou důvodů - za prvé až ten starší jednou odejde, zůstal by teno také sám,a za druhé -pokud budou dva malí, vyhrají si spolu a nebudou tolik otravovat dospěláka.
  Musíš však dodržet při seznamování několik pravidel a počítat s tím,že pravděpodobně prvních pár dní bude v kleci křik, honičky, vřískání... :-) :-)
  - - - - -
  mara - než je však případně pořídíš, ještě písni a my poradíme jak je seznámit aby to bylo co nejklidnější
  13.8.2014 12:07mara
  Efca- tak ten vetsi potkan toho mam zhruba pul roku a koupil sem ho jako miminko a toho maleho jsem koupil pred dvouma dny a je to miminko:-) jako ten vetsi jmenuje se Pupik je milacek nikdy me nekousl vubec nic:-) ja se ptam jen proto jestly ho pupik toho maliho puclika nezakousne:-)
  13.8.2014 12:11Kometa
  františek: to nevím, mě přijde, že je to půl napůl :) Já chtěla původně kluka, ale ve zveráku mi omylem prodali holku... a tak mám prostě holky, protože změnit už to jde těžko (dvě klece se mi nevejdou a čekat, až všechny holky odejdou a pořídit kluky se mi nechce) a taky už jsem si na holky zvykla :) Ale třeba jednou zkusím i ty kluky :)))
  13.8.2014 12:23Efča
  mara - no tak v půl roce věku je ještě v pubertě takže není starý.

  Malého k němu můžeš dát,ale dej je spolu do jiné klece než je ten starší. Buď do klece malého samečka nebo do úplně jiné klece.To aby neměl ten starší takovou tendenci si bránit svůj rajon před nováčkem.Tak by to bylo ideální. V případě, že je usíš dát do kleec satršího, je třeba tu kelc převybavit a upravit tak aby co nejméně připomínala jeho teritotium.
  Dál dej do klece více úkrytů a jeden či dva takové kde se vejde jen ten malý - např. nějakou úzkou trubku.Aby se mohl malý případně schovat.Také více misek na papání a dočasně i dvě napáječky můžeš dát na každou stranu klece.
  Ideální by bylo aby se malý mohl nejříve rozkoukat a seznámit se kde co je a pak k němu dát teprve topho staršího. A pak už to záleží na nich. Asi tak - pokud by mu velký chtěl nějak vážně ublížit,udělá to hned a rychle.Ale honění, otáčení malého na zádíčka, drobné šrámy a hlavně ječení ze strany malého, to je naprosto běžné.Jde v tom o to aby si ujasnili pozice ve skupině.Takže to musíš vydržet, behem dvou tří dnů by to mělo ustat.Ono to většinou hůř vypadá než skuečně je. Ovšem může se stát, že si padnou do oka hned a bude to v poklidu.Zejména pokud malý ihned ukáže, že je "jenom maličký neškodný pacholíček".
  13.8.2014 12:27františek
  Mara: udělej jim seznamovačku třeba na tvojí posteli. Nech je na posteli,pod tvým dozorem aspoň tak hodinku. Samozřejmě,že se budou očmuchávat,ten starší ho asi bude převalovat na záda,malý bude vřískat,ale pokud to nebude do krve,což si myslím,že nebude,tak v poho.
  Já osobně jsem nějaké seznamování obešla. Vím,že se to nemá,ale zase znám povahu mých potkanů. František i Viki jsou pohodáři,takže jsem k nim do klece dala v klidu Matýska. Přijali ho v pohodě. František měl v té době třičtvrtě roku. Zato Artur s Alexem jsou dravci a jen tak někoho mezi sebe nepustí. Nepustili kdysi ani Františka. Nepustili k sobě ani Rendyho,zato Patrika,který je ze stejného vrhu jako Rendy ano,protože je stejně černý,jako oni. Takže je to asi na povaze potkanů.
  13.8.2014 12:35Efča
  františek - já myslím,že barva v tomto nehraje roli.Prostě jim padl do oka, možná "si něco řekli".

  No když jsem donesla Wilíčka a Tomáška, Tomášek dělal přes klec na Toníčka velká ramínka. To ještě netušil,že druhý den se sejdou "na ostro".No a co udělal Toníček? :-) :-) První co bylo, našel si Tomáška, zvalchoval mi ta jeho ramínka a byl klid. Když to přeložím - Tomášek se vytahoval na Toníčka, určitě mu řekl pár nelichotivých slovíček.Když se pak potkali přímo, Toníček mu určitě řekl - tak pojď sem ty vejtaho,dostaneš do čumáčku a uvidíš kdo je větší frajer..

  Jinak co se barev týká, zvířátkům je to jedno-měla jsem pohromadě různé barvy a i stejné barvy a toto oni neřeší. Vždyť i psi a koně,kočky... jsou spolu různobarevní a je jim to šumák.
  13.8.2014 12:47mara
  Efca- tak sem je dal k sobe a ten velkej si toho malyho vubec nevsima jen ho ocuchal a nic a ted skouma kde je takze by to melo byt dobry zda se:-)
  13.8.2014 12:52Efča
  Jo to ještě příjde možná až se oba rozkoukají,ale je to na dobré cestě
  - - - - -
  No nic jdu do města, večer se tu "ještě stavím".

  Do pondělí tu budu jen omezeně, jedu k mláděti takže se budeme střídat na noťasu.
  13.8.2014 13:00františek
  Efča: aha. No,je to možné. Tak hlavně,že jsem je dobře porozdělovala,kdo ke komu si sedne.
  - - - - -
  Mara: kolik ti je??? A jak se jmenují tvojí potkyšci???
  13.8.2014 13:12mara
  Efca- tak moc dekuji za radu mej se hezky ahoj a vecer jeste napisu
  - - - - -
  Frantisek- potkanci vetsi se jmenuje pupik a mrne se jmenuje puclik:-)
  13.8.2014 13:20františek
  Mara: roztomilé,přezdívky. Hihihi. Tak hlavně,aby ti na to slyšeli,protože asi z pohledu potkana,mi to příjde dost podobné. Když budeš volat Puclíku nebo Pupíku,víš.
  13.8.2014 13:27Kometa
  františek: já teda nevím, ale tvoji potkani slyší na svoje jména? Ty moje mrchy se vždycky naráz jmenují všechny stejně, jak zavolám jedno jméno, přiletí všechny, aby náhodou některá o něco nepřišla :D
  13.8.2014 14:08františek
  Kometa: Jo,u nás to tak funguje úplně normálně. Někdo začne,hryzat dřevěnou konstrukci,tak zařvu František!!!! Bo ,jak ležím,tak tam přes křeslo nevidím, chvilku je klid,takže jsem se trefila. Když hlodání pokračuje,tak to zkusím jinak. MATÝÝÝÝÝÝ. Hlodání ustane,takže je mi jasné,že trefa. Nebo ví,že nesmí chodit za stěnu ani vedle. Jsou tamkable a tak. Stačí říct jméno a potkánek ví,že se to týká jeho a že mamina všechno vidí a že se tam chodit nemá,tak se otočí a pádí jinam.
  - - - - -
  Když zavolám Viki nebo Maty tak se ten dotyčný na mě podívá, protože vždycky,jak je mám v ruce,tak mluvím jejich jméno. Třeba ty jsi ale ušatý Vkííí,no Vkííí,dneska bude melounek a Vikí,ty jsi moje šikulka a tak. Jsou už tak zvyklí. Na to miminko,co si nechvám,tak furt Kačenkuju. Takže každý i když jich je tolik,zná svoje jmeno. Jsou chytří
  13.8.2014 14:31Kometa
  františek: já taky volám jména jednotlivě, ale jelikož po zavolání se rozdává něco na zub, tak se na jakékoliv volání řítí všichni... pravda je, že na mlaskání a volání "domů" běží ke kleci, zatímco na volání jmen běží ke mě... ale běží všechny bez rozdílu :D
  13.8.2014 17:48františek
  Kometa: tak já to mám vyřešené úplně jinak. Jelikož mám tři klece,tak je pouštím ven,po klecích,čili skupinkách. Každá klec má bohužel na proběhnutí hodinku a něco. To mi zabere denně 4 hoďky. Na konfarenčním stole najdou vždycky nějakou mňamku. Jogurteek,melouneek nebo v mističce polívku. Vývar s nudlemi a tak. Mají vyhrazený prostor v rohové sedačce. Bych to musela vyfotit,abys pochopila,jak to myslím. Tam si tahají úplně všechno,pak po vyvenčení,zbytečky uklizím. Děti nemám,tak si to vynahrazuju na nich.
  - - - - -
  Kometa: já to mám opačně,nikdo jít domů nechce
  - - - - -
  Zeptám se teď hromadně,jaký máte názor na plastové patra????
  - - - - -
  Tak už si ochočuju dvě holčičky,je to v .. a zase jsem tam,kde jsem byla
  - - - - -
  Tak první,co mě napadlo je Denisa
  13.8.2014 17:49Fred
  františek - haha, jako vždy, máme to úplně stejné, když čtu tvou poslední zprávičku. Mým se taky do klece nechce ani náhodou. Na jména mi slyší, jak který. V šišlinkání a vymazlování jak dětiček jsme na tom taky stejně, prostě, když nejsou děti, jsou potkánci :-D.
  13.8.2014 18:11františek
  Fred: jenže se ti nestalo,že by tvůj potkan měl uraz,tímhle stylem. Ale lepší se mu to. To jsou někdy nehody,prostě,já vím,že Zdenek to nedomyslel,by jsem byla o to špatnější,kdyby se tohle stalo mě. Už mám knížku v okně a dávám si pozor. Akorát to odnesl ten,za co to neemohl,to mě hněte
  13.8.2014 18:20Vrabček
  františek: plastová patra dobrá, dobře se udržují
  13.8.2014 18:40františek
  Fred:naštěstí zlomeninka není,musí hajat v klci sám. Že by ho klui nevzali zpět do party,o to se nebojím. Františkova klec,jsou samí phodáři
  - - - - -
  Pprdla jsem tam 4!nové fotky,začíná,mě bavit,je fotit
  13.8.2014 19:51Adahradska
  https://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=9870

  Koudelka z Hamaku - třetí narozeniny, hodně zdraví, prdelko :-*
  13.8.2014 20:18Fred
  františek - no, jsem ráda, že se naštěstí v tom úrazu nepodobáme :-). Četla jsem to, musí to mít chudáček dost škaredý. My jsme si zase prošli jinýma trablema (úmrtí donesených mláďat, nakloněná hlavička, zánět v oušku, Fred měl těžkou pododermatitidu na zadních tlapkách), no co ti budu povídat, neužila jsem si už málo. Jsem moc ráda, že jsme teď v pořádku. A malej bude taky, uvidíš. držím pěstičky a dej mu za mě pusinku :-). To se bude líp hojit :-D
  13.8.2014 20:25Efča
  Adahradska - tak to se přidáváme ke gratulaci :-) a doufáme,že ještě pár měsíců pobude tady s náma.

  František + Fred - no bodejť by vám chodili domů když je krmíte venku :-) .Naši samozřejmě také dostanou venku nějakou mlsku,ale jen drobnou. Zásadně jinak krmím doma a máte vidět ten fofr domů když zachrastím papáním.
  13.8.2014 20:36františek
  Fred: bylo to hrozný,jak ho to přibouchlo,tak hodně strašný řev,já okamžitě nastartovala ,co se děje??? Matýsek v okně,pacinda,krve plno,já zmakovala,nevěla,co dělat. Tak mě akorád napadl ten Peroxid a Ibalgin
  13.8.2014 20:48Efča
  No já nyní musím hadrem přikrývatn vrch klece u běloušků. Je to kulaté takže prkýnko tam nedrží. A Tomášek je takový hlupáček,že i když ví, že ho ti bílí neřádi :-) budou kousat do prstíčků, stejně tam vleze.Když ho rafnou, den dva si dává pozor a pak zase zapomene.Už několikrát měl ucvaklý drápek nebo kousnuté do prstíku či chodidýlka. Krve jak na jatkách, pak mi s tou krvavou pacinkou pochodoval po koberci jak letěl domů. A jako naschvál se to většinou stane když mají vyčištěnou klec takže musím pak Sputnik umývat znova a patýrka poněvadž on většinou vyhospá po patrech do Sputniku a tam se umývá.
  13.8.2014 21:11františek
  Efča:Sice to naštěstí neznám,ale jinak Klasikáááááááá
  - - - - -
  Efča:kde s nima jseš??
  13.8.2014 21:31Efča
  františek -jak to myslíš?Jako doma kde je mám ?
  - - - - -
  Jinak je zajímavé,že kluci (ani jedna parta) nekoušou do paciček samičky.Samičky se na to ovšem velice těší až budou moci kloučky štípat do prstíků. Bělouši jsou rozumní tak "barevným" klukům an klec nelezou.Wilíček se také poučil,že nesmí bělouškům an klec tak chodí vedle klece.Ale ten Tomášek...no prostě je to truhlík... věčně pokousané prstíčky od šimlíků.
  - - - - -
  Tak ještě připomínám,že do pondělí tu budu omezeně.
  Myšouny pokrmí sousedka,ale budou chudáci pár dní zavření. Ovšem trauma z toho budu mít větší já než ti potkánci. I tak se kvůli nim vracím dříve, jinak bych tam byla až do příští soboty nebo neděle.
  Tak se tu mějte hezky, nezlobte a nehádejte se :-)
  13.8.2014 21:38Fred
  Efča -
  - - - - -
  Efča - nekrmím je venku, to mají maximálně jeden mlsek. Vědí, když je zavřu, že bud papání, tak se těší. Krmení jedině v kleci, to zastávám taky. Papat se má doma :-).
  Evi, někam jedeš? Tak si to užij a chápu, že ti po myšákách bude smutno. Kdybych já měla odjet na déle než den, tak nevím, jak bych to udělala při takovém počtu.
  - - - - -
  františek - no, to ti věřím, že jsi byla na mrtvici, co se stalo, ještě když oni dokáží tak hrozně ječet. To je jak když je vraždí. Před chvilkou mi samička kousla přes klec do prstíku Cyrílka, ten tak brečel, taky jsem vystartovala. On je taková mazlivá pusinka a tak jsem ho uklidňovala. Má tam jen ranku. Ale naštvala mě, potvora :-).
  13.8.2014 21:44Efča
  Fred - aha :-)
  No jedu jedu a ani se mi nechce,jsem raději když mládě dojede sem k nám.Ona si psa může vzít sebou a tím pádem nemusí kvůli němu spěchat domů.Jenže já budu mít mindrák z toho, že jsou myši sami doma.
  - - - - -
  Tak páček
  13.8.2014 21:53františek
  Efča- já je totiž mám v obýváku u sebe. Tak to nebylo myšleno,zle.
  14.8.2014 06:27Efča
  františek ne ne já to nemyslela taky nijak zle - jen jsem nevěděla zda myslíš kde jsou ubytovaní nebo jestli máš na mysli zda je beru sebou.
  Bydlí v obýváku .
  Tak já pádím na ten vlak - všem zatím čauky :-)
  14.8.2014 08:00františek
  Efča- Mě stačil týdenní pobyt v nemocnici. To jsem ještě neměla Zuzku a Terinku. Jsem volala Zdenkovi co chvilku,jak se mají a co dělají,co papinkali a furt dokola. Furt jsem chtěla,aby mi donesl v přenosce aspoň Františka. Jenže to bylo nějak brzo po zimě,takže venku zima a déšť se sněhem. Zdenek byl v té době rozumnější,než já. Nikoho mi nepřines s tím,že by se drobečci nachladili. No já měla absťák na chlupatý a roztomilý kukuč.
  - - - - -
  Holkýýýýý Matýsek už si drží piškotek oběma packama,můžu už ho dát zpátky ke klukům,nebo poctivě vydržet do pátku.
  14.8.2014 09:00Sankari
  Adahradská: Jé, moje vnoučátko :-) Blahopřeji k narozeninám. Krásný věk.
  14.8.2014 09:29františek
  Sankari: tak zase vím prd,kolik má ??? 3 ročky???
  - - - - -
  Matýsek už papá obouruč. Dobře se to hojinká. Ale mám ho furt odděleného od ostatních.
  14.8.2014 10:06Sankari
  františek: Včera něla 3 roky.
  14.8.2014 12:46františek
  Tak už mi drobečci vylítli z hnízda,nechala jse si pouze Kačku
  14.8.2014 13:08KatyLady
  Prosím o radu,máme dvě samičky,jedna má skoro5 měsíců a druhá měla 8.8. dva měsíce,je možné aby byla ta mladší březí? Od chovatele jsem si ji brala 2.8.,začalo se ji dost zakulacovat břicho.Díky za rady.
  14.8.2014 13:14Percy
  KatyLady pokud ho mas od skutecneho chovatele, tak tezko bude brezi, jelikoz si to dost hlidame. Ovsem pokud je to nejaky radobyhobbychov, tak tam je mozne vse.
  14.8.2014 13:45KatyLady
  Percy,mám ji od kluka,který měl kdysy chov potkanů s PP a teď už má jen mazlíky,tvrdí mi že je měl oddělené,no budu mu muset věřit,Hlavně se bojím o Ladynku,neb se mi zdá dost malá a mladá aby měla mimča,bojím se aby to když tak zvládla
  14.8.2014 14:13františek
  Katylady: já měla taky šok,ale byla to moje blbá vina. Když leží,jaký má tvar??? Je více jakoby,do hrušky??? Když jí vezmeš do rukou, taky má tvar hrušky??? Jestli jo,tak máš těhulku,jak ušitou,těsně před poroodem.
  14.8.2014 14:30Sankari
  KatyLady: Stát se může cokoli, ale v tomto věku potkánci hodně nabírají, možná prostě tloustne :-) Pro jistotu buď ale připravená i na ta mimča.
  14.8.2014 14:39františek
  Sankari: František má 640 g a to má tu střední váhu,až půjdu na kontrolu s Matýskem zítra,tak nechám převážit i Vikiho. Tak tipuju 850??? je to macek
  - - - - -
  Geny,jsou mazec
  14.8.2014 18:06Sankari
  františek: Ona váha zas neřekne tolik. Některý potkan je celkově veliký, nemusí být tlustý. A jiný je při stejné váze tučná koule.
  Můj největší potkan měl skoro kilo, ten byl tlustý, ale zas to nebylo tak hrozné, měl jen špíčky na bocích. Byl ale dlouhý a mohutný.
  14.8.2014 18:12holcicky
  do kolika mesicu roste a kolik muze vazit potkanek -holcicka.
  14.8.2014 19:14Sankari
  holcicky: Dospělá samice by měla mít minimálně 300g. Ale jsou i půlkilové.
  14.8.2014 19:51veruuuuu
  Já mám potkanku a měla čevená očka a najednou jí jedno zmodralo .. čím to může být? Mám 2 u sebe v klecy jinak jich mám 22 a někdy je pouštím po pokoji moohla si něco udělat nebo oni jí?
  14.8.2014 19:54Sankari
  veruu: Určitě běž k veterináři.
  14.8.2014 20:05Adahradska
  Sankari - děkujeme, Trpaslátko se drží, zrovna mi propaluje díru do lebky, sedí a upírá na mě zraky, chce nasypat slunečnice :-) má to spočítaný, že neodolám :-) To a dýně-semínka-miluje :-)
  14.8.2014 20:10johanka
  Ada: taky zdravime babulku :D
  14.8.2014 21:12johanka
  no právě:)
  14.8.2014 21:31adahradska
  joh - diky, už si vydyndala dost a odebrala se na kutě. Brou ��
  15.8.2014 11:13Anetka12
  Ahojky chtěla bych se zeptat. Mája má černou srst a začíná se jí zesvětlovat do zrzava a nevím čím to je. Může to být stářím? V květnu nějak tak ji budou 2 roky.
  15.8.2014 11:38františek
  Anetka12: jak jako zesvětlovat??? Do zrzava??? Tak tuším,že máš mšenky z pilin. Běž k vet a kup si stronghold nebo Arpalit,ten je levnější. Když,tak ale chtěj ten v pěně,ten je šetrnější a nestraš,že chováš potkánka samotného.
  - - - - -
  Anetka12: drbe se furt,co??
  15.8.2014 12:33Anetka12
  františek: Já piliny nepoužívám a mám dva potkánky. Občas se podrbe, ale ne pořád.
  15.8.2014 12:41Sankari
  Anetka: To se u černých potkanů stává často, že reznou. Je to stáří i vliv stravy. Neboj, na zdraví to vliv nemá.
  - - - - -
  františek: Nestraš se všenkami, paraziti reznutí srsti nezpůsobí!
  15.8.2014 12:41Anetka12
  Sankari: Děkuji to se mi ulevilo.
  15.8.2014 12:43Sankari
  Anetka: Koukni, jak byla zrezlá naše stařenka: https://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=5701
  15.8.2014 12:45Anetka12
  Sankari: Přesně takhle se Máje začínají dělat ty zrzavé flíčky. Děkuji. :)
  15.8.2014 18:00františek
  Hmmm,tak asi jako kdo????
  - - - - -
  Jinak fakt jsem nevěděla,že tak můžou zrzavět. Furt se učím. Mám tři černoušky.
  15.8.2014 18:13Fred
  františek - každý se učíme. Mám černého potkánka a není mu ještě ani rok a má mírně narezlou srst na páteři k ocásku.
  Být tebou, tak na K nereaguju, je to ventilace jejího vztahu k sobě samé. Takže buď v klidu.
  15.8.2014 20:02Ema D
  Zítra si jedu pro 2 nové potkanice :?
  Do Prahy, takže zpět pojedeme 2 hodiny.
  Myslíte, že jim to nebude vadit?
  A co jim mám dát do přepravky, aby se nenudily?
  Děkuju za odpověď
  Danielová
  15.8.2014 20:10Sankari
  Oni černí na stáří reznou často. A taky prostříbřují.
  - - - - -
  Emo, cesta jim vadit nebude, když budeš mít dostatečně velkou přenosku. Dovnitř jim dej hlavně něco šťavnatého, aby neměli žízeň - okurku, jablíčko...
  15.8.2014 20:27františek
  Prej jabko: by mě Františkova parta vypískala. Ale asi jak kdo. Okurku mi spapinkají ale na cestu je podle mě nejlepší chlazený meloun. S tím jabkem....asi mám rozežrance. Sankari,se ti dodatečně omlouvám,ať tady zase nejsem za protivku. Melounkem se nic nezkazí.
  15.8.2014 20:45Sankari
  františek: Od melounu v tom malým prostoru budou komplet upatlaný. Navíc po něm více čurají, takže více smrádku. A někteří potkánci mívají při cestování, zvláště v horku, tzv. stresové bobečky (průjmové), což k tomu meloun ještě přidá :-) Ale kousíček nezavrhuji. Podle mne je nejlepší okurka, je šťavnatá a není moc sladká.
  - - - - -
  A mně jabka normálně potkani žerou. Zvykám je od malinka. Jablka jsou celý rok, tudíž ideální ovoce.
  15.8.2014 20:52Kesy
  Sankari: souhlasím s tebou. Moje holky taky baští jablka. Když jsem si pro holky jela dala jsem jim kousky okurky a právě jablíčko a cestu bez problému zvládly.
  15.8.2014 21:32františek
  Sankari: ahaaa,tak to ty moje potvory moc jablíčkový nejsou,ale okurka je super kompromis. Okurkuuuu.
  15.8.2014 22:46Navel
  Fka se fotila, kdo chcete kouknout :) http://navel-rat.eu/nabidka.htm
  15.8.2014 22:53Vrabček
  my s holkama cestujeme každý měsíc na Slovensko. Nemám sílu je nechat doma samotný 4 dny, aby se mi na ně jen chodil koukat brácha. Neděláme nic speciálního, aby cestu zvládly. Vozíme je v menší kleci, ve která byla Viki, když byla menší - takový cestovní box. Mají tam i hamáček a prolézky, většinou zalezou a celou cestu se snaží prospat. Pití jim dávám jen při přestávce na benzínce (cca v půlce 5,5 hod. cesty), napáječka při cestě kape a smáčí jim celou podestýlku. A jsou úplně v pohodě. Jediný, co fakt hlídám, je teplota klimatizace, protože malá je na to náchylná. Tak tak :-)
  16.8.2014 16:35františek
  Vrabček: Já zase,jak jsem jela na natáčení pořadu Mazlíčci. Z Havířova do Hradce Králové. Cestovala jsem vlakem. 4 hodiny cesta tam a 4 Zpátky. Vzala jsem si sebou pouze napáječku. Kluci byli z cesty celí rozladění,ani jíst mi nechtěli. To jsem měla tenkrát pouze Artura,Alexe,Frantiho a Viki byl ještě v plínkách
  - - - - -
  Takže nějaké dvě hodinky s okurkou a jabkem,jsou v poho.
  - - - - -
  jo a bylo to loni v listopadu,takže zima jak ........ já promrzlá,kluci zmrzlí. Sice jsem jim do přepravek prdla plastové láhve s teplou vodou a zakryla ručníkama,kvůli větru,ale taky to byl boj. Ale přežili jsme to všichni a ve zdraví. Veterina se nekonala.
  - - - - -
  Se beztak dívám na Pevnost Boyard,jenom kvůli těm potkanům.
  16.8.2014 22:06Kometa
  Nepostrádáte či nechcete někdo potkaního kluka? http://www.dasenka-utulek.cz/products/stuart/
  17.8.2014 09:41johanka
  Kometa: on si ho jeste nikdo nevzal, krasavce? :)
  17.8.2014 10:35Sabisek13
  Kometa: kdyby to nebylo tak daleko :(
  17.8.2014 18:18Ady
  PROSÍM PORAĎTE! :( Meggie padá na pravou stranu a hrozně se motá. Nevím, co mám dělat, veterinář má dnes zavřeno, vezmu ji tam hned zítra jen co otevřou. Co by to podle vás mohlo být? Vydrží mi do rána? Mám ji dát do ubikace bez pater? Nebo si ji mám vzít k sobě? Co pro ni můžu udělat, aby to do rána zvládla a aby jí bylo líp? Hrozně se o ni bojím, ještě asi před dvěma hodinami byla v pohodě. :'(
  - - - - -
  Přijde mi, že je i naježená...
  - - - - -
  Vůbec mě nepoznává, leká se mojí ruky, když se k ní přiblížím. :( Nevím, jestli nevidí nebo jestli je jen takhle zmatená...
  17.8.2014 18:30Sankari
  Ady: Může to být mrtvice nebo nádor či absces. Na zánět v uchu se mi to zdá moc rychlé. Bez veterináře neuděláš nic. Drž ji v teple, dohlédni aby pila, případně můžeš přidat vitamíny, hlavně skupiny B. Do klece bez pater ji dej určitě, aby nespadla a nezranila se.
  17.8.2014 18:31Adahradska
  Zkus ji dát někam, aby si neublížila a podej vitamín B (nebo pangamin, kvasnice), taky je dobré masírovat vousky...
  Mohla by to být mrtvice.. Ale to samozřejmě posoudí vet, pokud možno s potkaní zkušeností.
  Držím palce.
  - - - - -
  A Olinka je rychlejší :-)
  17.8.2014 18:34Jannka
  Ahoj, prosím vás, můžete mi někdo poradit veterináře v Ostravě, který by byl dobrý na potkany? mojí potkance jsem našla pravděpodobně nádor a nechci jít k prvnímu, na koho narazím.. díky moc!
  17.8.2014 18:49Percy
  Johanka http://www.veterina.estranky.cz/
  - - - - -
  totiz Jannka
  17.8.2014 22:35Kometa
  johanka: nevím, zatím na stránkách stále visí, ale koukala jsem, že byl sdílen i na facebooku a dost lidí se o něj zajímalo, tak třeba už ho někdo má doma a jen to ještě není aktualizované na stránkách... a nebo jen lidí mluví a skutek utek, nevím :)
  18.8.2014 11:00Ema D
  Jakou klec byste doporučily pro 2 potkani holky (dwarf)?
  Zatím je mám v trochu menší kleci 52x35x30 s takovým půl patýrkem.
  18.8.2014 11:15Navel
  ema: stejnou jako pro dvě standard http://zhamaku.cz/Kalkulator.aspx
  - - - - -
  dwarfíci jsou menší, ale pohyblivější, potřebují tedy stejný prostor jako standardně velcí potkani
  18.8.2014 12:28Ema D
  A jakého výrobce?
  Nebo nemáte nějaký konkrétní typ?
  18.8.2014 12:34Adahradska
  Ja jsem spokojena s touto:

  http://klece-hlodavce.heureka.cz/ferplast-furet-kd/

  nebo je vhodná

  http://klece-hlodavce.heureka.cz/savic-freddy-2-80x50x63cm/
  18.8.2014 12:43Navel
  Ema D : jako nejmenší bych viděla tuhle http://www.krmivakonarovice.cz/klece-a-prenosky/klec-teddy-gigant-ii--ruzne-barvy-dna samozřejmé jiná patra, hamak... Jinak je super Freddy 2, ale ta už je větší.
  18.8.2014 14:12Ady
  Sankari, Adahradska: Děkuji za rady a omlouvám se, že jsem pak už neodpověděla, vypadl mi internet. Megginku jsem včera přendala do boxu a dala jsem k ní i Elisku, aby nebyla sama. Dnes ráno jsme byli u veterináře - má rozsáhlý zánět ucha a prasklý bubínek, dostali jsme antibiotika a teď spinkáme. :) Hrozně se mi ulevilo, že to není nádor na mozku nebo něco podobného. :) Za týden jdeme na kontrolu tak snad to bude dobré. :)
  - - - - -
  Jinak veterinář říkal, že to může být následkem pádu - byli jsme týden na dovolené a holky mi krmil přítel, ale jinak byly v podstatě bez dozoru. Meggie je taková trošku nemotorná, tak nevím, jestli třeba spadla z patra. :/
  18.8.2014 18:38Vrabček
  Ema D: Já mám pro standardní holčičky činčila elox klec - menší ;-)
  18.8.2014 18:39Sankari
  Ady: Hlavně aby se z toho brzy dostala. U potkana je každý "problém" na hlavě zrádný.
  18.8.2014 20:22Efča
  Čauky lidičky už jsem doma
  - - - - -
  Koukám,že naštěstí tu byl klídek :-)
  18.8.2014 21:01Fred
  Efča - ahoj Evi, tak to je dobře :-). Co miláčci, jak to zvládli? To bylo vítáníčko a mazleníčko, viď :-)?
  18.8.2014 21:19Efča
  Fred - no tak jsem měla dojem,že si na ten režim zvykli a bylo jim to jedno,to spíš já z toho měla trauma. Ale to víš, že jsem na ně,jak vyjádřila kdysi františek,hnedka šišlinkala :-)
  - - - - -
  Děcka ale tak nudnou dovolenou jsem snad ještě nezažila,dokonce jsem uvažovala, že včera pojedu už domů.Jenže ségra mě zpeskovala (no měla pravdu), že tam dojedu 1-2x do roka a hned se zas cpu domů. Takže jsem byla ještě dnes u ní na obědě.
  No nuda - mládě mělo neustále nějaké konzultace,což by nevadilo, čas by se našel. Jenže má nyní finanční potíže a tak věškeré prachy co jsem měla sebou (pravda taky jich nebylo moc) jsem vrazila do "žrádla". A to jsem sebou vezla cukety a kuře..Takže tím pádem jsme ani nikam nchodili poněvadž nebylo za co. Dovolená ztrávená venčením pejska..
  - - - - -
  ... se na to příště vys... a budu se válet doma na gauči
  - - - - -
  A to mi ráno volal šéf a prosil zda bych zítra nešla roznést noviny...A protože jsem vůl tak půjdu. Ale jen to,do "velké" práce nejdu.
  - - - - -
  Dobrou jdu do hajan
  18.8.2014 21:36Lucynka
  Ahojky chtěla bych se zeptat zda někdo chova laboratorni myšky ja jsem si jednu koupila (holčička), měla jsem před tím dvě potkani slečny, které již bohužel umřeli stařím... chtěla bych se zeptat zda je to stejně jako s potkany? Konkretne jestli je lepší mít dvě myšky, nebo muže být sama, a jestli ochočení je stejně jako u potkanu tui se mi nechali ochočit hned ale tahle potvurka utika a občas i (jemně) kouše... děkuju za radu :))
  18.8.2014 21:53Ema D
  Je to podobné jako s potkany, ale myšky nejsou tak inteligentní,
  jsou trochu divočejší, z toho vyplývá, že se nedají vycvičit tak dobře jako
  potkani.
  Dvě myšky by asi byly vhodnější, ale záleží na povaze a na tom,
  kolik na ně budeš mít času...
  18.8.2014 21:58Lucynka
  času dost peče o jednu a o dvě myšky už vyjde na stejno... jako myslim že se nenudi staví pořad ze slamy domečky :D ale asi ji pořidim kamošku no... ale musim ještě počkat je tak mnalinka že se zatim nepozná zda je to klučik nebo slečna :) ale děkujuu
  18.8.2014 23:01Vrabček
  Lucynka: Proč pak sis nepořídila zase potkanky?
  18.8.2014 23:25Percy
  Lucynka mysi musi byt take minimalne po dvou, pouze u samcu ma byt kazdy sam, ale u holek to neplati.
  19.8.2014 11:07caramelka
  Ahoj, pořídili jsme si dvě malé potkanky, zabydlené už jsou, ale dáváte svým potkánkům kolotoč na běhání? Náš křeček ho zbožňuje, ale nevím, jestli ho holkám taky pořídit, kvůli ocásku. Nejraději mám tady tento https://obchod.kralici.cz/p2339-trixie-treninkove-kolo.aspx , ten máme i pro křečka a miluje ho :)
  19.8.2014 12:53františek
  Efča:tak hlavně,že jsou v pořádku,žáden úúraz a tak. Absťák na malý,chlupatý,roztomilý ksychty,moc dobře znám taky. Týden v nemocnici mi stačil. To jsem volala domů každou chvilku,jak se mají,co dělají,co dostali napapat,no děs :-D
  - - - - -
  caramelka: jak jsem kupovala klec,tak v ní byl zahrnut do ceny i kolotoč. Průměr 22 cm. Dala jsem ho na podlahu,potkánci přišli,očuchali,ale ani jeden z nich se v něm nepotočil. Tak nevím,nejspíš je to asi zábava spíš prokřečky nebo myšky. Toť taková moje zkušenost s kolobrndou. To se mi spíše více zabaví s rourou z koberce (myslím tu papírovou,na co se namotává metrážní koberec)
  19.8.2014 13:28caramelka
  františek: no, taky jsem už prvně holkám půjčila kolotoč od křečka, jestli je to bude zajímat, než koupím něco za tři stovky.. zatím spíš vypadají, že se ho bojí :) takže asi nic :D
  19.8.2014 13:29Sankari
  caramelka: Někteří potkani v kolotoči běhají, jiní ne. Dopředu ti to nikdo neřekne. Potkánci se dokáží zabavit jinak, než běháním v kolečku. Nebývají takoví raplíci jako křečci nebo myšky. Navíc potkany většina lidí pouští na procházky po bytě a při nich vybijí energii dost.
  Já kolotoč mám, ale nenechávám ho v kleci pořád. Dávám ho hlavně mladým a když vidím, že už je nebaví, na čas ho oddělám a po čase zas do klece dám.
  https://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=7805
  - - - - -
  Kolotoč pro křečka nedávej, je moc malinký, ať se nezraní.
  19.8.2014 14:50Ema D
  Jaká je optimální váha u mladých dwarfíků (10 týdnů)?
  Já mám nově dvě samičky. Jedna váží 66 a ta druhá 54 g.
  Ta menší nechce moc jíst, mám o ni trochu strach, nevím,
  jestli se prostě jen vystrašená z nového místa,
  nebo jestli je nějak hodně vybíravá... jinak je skoro stejně čilá
  jako její sestra...
  Jaké byste pro ně doporučili pochoutky?
  19.8.2014 15:08Efča
  Ema - pochoutky spíš zdravé :-) nic sladkého.Spíše ovoce, zeleninku..případně jogurt, tvaroh..nekořeněné a nesolené těstoviny, brambory, rýži..
  - - - - -
  Jak je máš dlouho, možná se musí ještě rozkoukat nebo je více plachá.
  Spíš než na váze záleží na tom jak vypadá-Mám na mysli zda není hubená ap.Pokud je mírně kulaťoučká, je to v pořádku
  19.8.2014 15:42Ema
  Díky. Vyzkoušela jsem kousek brambory a ta jí tedy chutná :))
  19.8.2014 16:20Efča
  Ema -no jéje :-)
  19.8.2014 17:52Pajda
  Nevím co mám s Žižlou, před měsícem jí z ničehož nic tekla krev z vagíny, nyní těžce dýchá a chrčí, opět nasazeny ATB. doplním že podporuju čajíčky s medem a echinaceou, ale zlobí mě holka zlobí. nějaký nápad?
  19.8.2014 21:33Fred
  Ahojte, prosím, potřebuju opět poradit. Už jsem tady jednou o tom psala, ale teď už mě situace přijde vážnější a nevím, jak ji řešit. Mám v jedné kleci čtyři potkaní kluky. Alfa je téměř roční samec, pak jsou dva cca šesti měsíční a nejmladší má pět měsíců. Ten nejmladší ( Putník) mě neustále obtěžuje jednoho z těch šestiměsíčních Emílka, pořád ho ojíždí. V kleci, když je pustím mimo klec, stále ho honí a pojímá se na něm. Vidím na Emílkovi, jak ho to obtěžuje, kolikrát mu dá najevo i převahu, to pak Puntík piští, ale zase se to opakuje.Řekla bych, že se to i dost stupňuje.
  Co si o tom myslíte, je možné, že to věkem přestane? Mám je nechat zatím spolu nebo oddělit? Proč to dělá jen na toho jednoho a ne i na toho druhého stejně starého jako je EmílleK? Připadá mi fakt jak úchyl. Díky.
  19.8.2014 22:05Sankari
  Fred: Já se potkanům do jejich hrátek nepletu, pokud nedojde na kousance nebo si nějak výrazně neubližují. Když jim opravdu něco vadí hodně, vyřídí si to sami, to pak opravdu lítají chlupy.
  Možná ho to opravdu přestane časem bavit, je mladý, hormony s ním cloumají :-)
  19.8.2014 22:10Fred
  Sankari - moc díky, nezasahuju do toho taky, ale je mi ho tak líto. S Puntíkem to mlátí teda strašně, visí na Emílkovi neustále. Kousance ani škrábance nemají. Emílek ho dost tvrdě pkořoval navečer v kleci, jak píšeš, pomalu chlupy lítaly, ale dal mu jasně najevo, že takto ne. jenže Punťa začal zase opět znovu po uklidnění situace.
  19.8.2014 22:31Sankari
  Fred: Efča měla taky příiš náruživého samečka, určitě se k tomu vyjádří, až tady bude.
  Oddělování není řešení, pokud tedy nechceš udělat natrvalo dvě skupiny.
  19.8.2014 23:05Fred
  Sankari - oddělit je právě že nechci, mrzelo by mě to, jinak si všichni rozumí dobře a alfa je velmi klidný a hodný myšák, jsou to takové jeho dětičky :-). Puntík to dělá hlavně večer, jak je v ráži a plný energie, přes den ne. Ale je to docela síla na to dívat :-). Ano, Efča k tomu už tenkrát něco psala, už ale přesně nevím.
  19.8.2014 23:43Efča
  Fred-no já je nakonec oddělila poněvadž z toho byly rozbroje - Pištík stále obtežoval Jeníčka.Jenže on byl truhlík. Ne že by se mu to líbilo,ale vzdal to a jen se před ním schovával a "žaloval " u šéfa Toníčka.Takže denně byl křik, žalování, schovávání a Toník vždy pak Pištíka zbouchal.Ale přesně jak píšeš-neřád jeden se podíval kde je šéf a stylem - honem teď to stihnu, se vrhal na Jeníčka.Ne že by si jinak ubližovali,ale vládlo tam napětí a tak jsem to nevydržela a rozdělilä je na původní party. Na společníka Fištíčka už si tak nedovolil.
  Ale rozhodnutí je samozřejmě na Tobě.Pokud to vydržíš, rozdělovat je není nutné.
  20.8.2014 10:35františek
  Caramelka: já třeba včera udělala do papírové krabice otvor a dala jsem si to na rohovou sedačku,kde mají v rohu udělaný svůj kumbálek. Dala jsem jim tam tu krabici a jak si s ní vyhráli. Lozili,skákali a hlodali,jsem myslela,že ta krabice nápor na další partu nepřežje,ale přežila. Hihi
  20.8.2014 11:20Efča
  františek a co třeba agility?
  20.8.2014 11:54františek
  Efča: taky jsem už nad tím přemýšlela,kdo by se tak na to asi hodil. No,můj největší kandidát,kdybych začala učit,by byl určitě Patrik. Všude musí být,kde se něco děje a kutí,takový všudybýlek. Apropó,už jses koukala na můj profil??? Samozřejmě,budu zkoušet fotiit a taky se učit dávat sem něco na moje alba,ale,má jen blbý tabletuš. Zrovna měním a přebaluju,chlupatý chsychtíčky
  20.8.2014 12:00Efča
  No vidíš adept by byl. No koukala,ale nějak jsem se tam nedostala.
  - - - - -
  Mrknu do albíček třeba ji tam más taky
  21.8.2014 14:19Domca
  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,pořídila jsem si k vymazlené potkance další samičku(plachou),jelikož se mi zdála smutná,jenomže vymazlené potkance s enelíbí,dokonce se jí i bojí.. Chtěla bych se zeptat,co s tím dělat?
  21.8.2014 14:33františek
  Domco: dej holkám klid a čas,zkamarádí se uvidíš. Jak máš velkou klec???
  21.8.2014 14:35Domca
  Velkou,je od králíka,mají tam ještě prolejzačku a zavěšené domečky
  21.8.2014 14:41františek
  Takže tuším,že nízká klec a rozteč tak 2 cm
  21.8.2014 14:54lukáš
  dobrý den chtěl bych se zeptat jestli se potkanům můžou dát třešnové větve i s listím nebo to mám odtrhat :)
  21.8.2014 15:10františek
  Lukáš: otrhej a větev pěkně omyj,pod teplou vodou
  21.8.2014 15:12lukáš
  děkuji....:)
  21.8.2014 15:25Domca
  D119 x Š 58 x V 61 cm
  21.8.2014 19:04johanka
  Domca: jestli je ta prvni uz starsi, doporucuju mimca dve.. a jestli jsou zhruba stejne stare/mlade, melo by se to srovnat
  jak dlouho je mas? kolik jim je?
  21.8.2014 20:36Efča
  Domča - dej jim čas na seznámení.Pokud by si chtěli ublížit už by to udělali. Musí si ujasnit kdo bude "velitelka". Zvyknou si nejpozději za pár dní.
  22.8.2014 00:49MEŽ
  Dobrý večer,

  chci se zeptat ohledně ryb (jako krmení).
  Čtu to v jídelníčku, ale není napsaná třeba jaká.¨
  Ať nějak neuškodím, nebo tak.
  Díky za odpovědi.
  22.8.2014 01:02františek
  ECHOLOT zklamal,prej jdeme se tulit ke Kačce
  - - - - -
  MEŽ: vše a hlavně bez kosti. Bez kosti hlavně.
  - - - - -
  Naše chlupátý ksychtíky si musíme co?? Hýýýýýčkat
  - - - - -
  MEŽ: ryby jsou fajn,ale taky kup na hlodání psí granulky. Potkanům to chutná a kupuj ty výživnější
  22.8.2014 06:20Sankari
  lukáš: Klidně jim na třešňové větvičce listy nechej.

  Mež: Rybu jim můžeš dát, a většími kostmi si potkánci dobře poradí.

  František: Psí granulky sice dostat mohou, ale nejzdravější pro ně nejsou. Mnohem lepší je dát kousek masa, než obarvené konzervované kuličky.
  22.8.2014 07:53františek
  Sankari: já vím,jenže chleba mi moc nechcou a větve jsou jen na ozdobu. Moje nervy. Kdyby to nekousal jen někdo. Ale to je jak epidemie,všechny tři klece. Jo neboj,věvičky z ovocných stromů. Včera jsme dělali vepřové plátky. My jsme měli pečené a kořeněné a malý chlupatý vařené. Moc jim to ale nejelo,rozmazlencům.
  - - - - -
  Sankari: jo a jak mluvíš o těch listech od třešní. U nás neprojde ani košťál z květáku. Já fakt nechápu,co dělám špatně. Nebo šlupky z jablek.,to samé.
  22.8.2014 09:37Konemy
  MEŽ:Rybičky, to potkánkům mooc chutná. Navíc, jsou zdravé, a o kosti si brousí zuby. Můžeš dát i s kostmi, pěkně je rozžvýkají a nehrozí jim zadávení se jako třeba kočkám.
  - - - - -
  františek:Co máš furt s chlupatýma ksychtíkama?:-D
  22.8.2014 10:21Sankari
  františek: A ty nedáváš zrní? To je tvrdé dost.
  Na zeleninu, ovoce i "zelené" z venku potkany zvykám od malička, nemám problém jim dát cokoli. Je to důležité, vitamíny potřebují. Velmi oblíbená je čerstvá vojtěška, pampeliška, jetel. Zrovna květák je nadýmavý a košťál není ani moc chutný.
  - - - - -
  Konemy: syrový, sychravý, ksychtík :-) :-)
  22.8.2014 11:26františek
  Konemy: jo máš pravdu,píše ksichtík
  - - - - -
  Sankari: zrníčka mají,v tom je nezanedbávám. To je v poho. Ale nevím,jak vypadá vojtěška. Tu nepoznám.
  22.8.2014 12:00P
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli nebudete mít někdo cestu do Brna v nejbližší době?
  Potřebovala bych přepravit 3 potkánky. Děkuji.
  Email:
  Marcela.l@email.cz
  Tel.: 774198405
  22.8.2014 14:45MEŽ
  Tak, před chvílí jsem si donesl dva potkany. :)
  Již dospělé - kluk a holka - cca rok staří.

  Kluk je kastrovaný, takže super, aspoň nebudou potomci. :)
  Malina a Myšák. :)
  22.8.2014 15:52Konemy
  Ahoj, co myslíte je Darwin dobrá značka?A jsou opravdu ty granule Darwin´s Nutrim Complete tak komplýt jak píšou na obalu, nebo jsou to jenom obyčejný šmejdy?Jo a ještě-co je to to kuní zbarvení?Díky:-)
  22.8.2014 16:35františek
  Konemy: ....já kupuju Optimu,Darwin neznám,ale pokud zlatíčkum chutnají,tak kup,ale!!! povyzkoušej Optima stojí 89 kilčo
  - - - - -
  Kup co chceš,ale poinfurmuj se na 60% masa,by tam mělo být
  22.8.2014 16:39Konemy
  františek:Ale né, to nejsou granule pro psy, ale speciálně pro potkany
  22.8.2014 18:25františek
  Konemy: jak jako přímo
  - - - - -
  Kde je seženu....x
  22.8.2014 18:43Sankari
  P: Jezdím do Brna den co den :-)

  To měl být vtípek, musíš napsat odkud :-)
  - - - - -
  Konemy: Kuní barva je devil.
  22.8.2014 19:40evvva
  tak zítra konečně jedeme pro dvě holčičky, až dnes jsme zkoušely napáječku a sviňa kape, můžete mi poradit nějakou zaručeně nekapající? Případně, co s prďolkama udělat hned po příjezdu, dát do klece a nechat v klidu ať se rozkoukají, nebo jak se to vlastně dělá? Mám trošku i obavu, abysme to všechno v poho a klidu zvládli
  22.8.2014 20:53Navel
  evvva: a naplnili jste jí až po okraj?
  23.8.2014 17:07VeWerča
  Zdravím... chtěla jsem se poptat, nevíte o nějaké CHS, která by měla nebo čekala dumbo ruská modrá nebo americká modrá miminka??? V úvahu by připadala ještě solid černá dumbo mimča... Samozřejmě PP, kdyby jste někdo o něčem věděl, dejte prosím vědět. Děkuji :-)
  23.8.2014 17:34A.
  Ahoj, nedávno jsem byla s potkankou u veterináře, protože po ní 'něco' lezlo a podle internetu se jedná o klíšťáky. Přesunuli se i na mě a na několika místech na těle jsem poštípaná. Pan doktor ji nastříkal jakýmsi sprejem, nevím o jaký se jedná, tak se ptám tady. Ty potvory se v jejím kožíšku objevili zase a přijde mi zbytečné chodit k veterináři pokaždé když se objeví, proto si chci sprej pořídit domů. Nevíte někdo, o jaký sprej by mohlo jít?
  23.8.2014 17:49Konemy
  Ahojky, dají se někde sehnat do klecí plastová patra, samostatně? Mám jenom dřevěná patýrka a kluci jsou prasata a čůrají přímo na patra.Děkuji.
  23.8.2014 20:52Navel
  konemy: jako patra lze použít ledasco plastového - košíky, lavůrky, tácy na nošení jídla... stačí udělat 4 dírky v rozích a přidělat do klece třeba drátkem
  23.8.2014 21:33Efča
  Co se týká zde registrace - není povinná a je na zvážení uživatele jestli se chce či nechce zaregistrovat. Já registraci doporučuju z toho důvodu aby bylo možno si psát i soukromě v soukromých zprávách a nezatěžovala se diskuze dotazy a odpovědmi které už tu zkušení znají.
  - - - - -
  Jinak co se týká františek a jejich mláďat-tedy od její samičky :-). Sice vím,že potkánků má hodně a dobře se o ně stará,ovšem můj názor je ten,že v umisťování miminek neměla trpělivost a potřebovala je umístit "ještě včera". U nás je zcela běžné,že se mimiča nechávají doma dokud se neumístí,případně počítáme s tím,že zůstanou.Já kdysi udala dva samečky až jako půlroční.
  - - - - -
  No a když už jsem u toho kousnutí potkanem :-) :-)
  mám zajímavou vzpomínku - měla jsem tu dočasně samečka původně byl sám a v malé kleci ,navíc dominantní a tak byl kapánek agresivní (to jsem zjistila až potom). A měla jsem tu návštěvu z Brna - pro Sankari Blaženku :-), kluk byl puštěný vyšplhal mi po nohavici nahoru a zakousl se mi do zápěstí. A jak tamm tak visí a já "odkapávám" Bláža volá - vydrž, vydrž já si to vyfotím!!! No ,pravda, nečekala jsem,fotka není. Podařilo se mi ho sundat naštěstí a tak šel do klece.No kupodivu jsem s ním nepraštila.
  Blážu možná dodnes mrzí, že nemá zajímavou fotku :-)
  23.8.2014 21:48Sankari
  Efča: Já z té Blaženky nemůžu :-) To je neskutečná ženská. Nechtěla náhodou, aby ses nechala kvůli fotce kousnout znovu?
  23.8.2014 21:49Kesy
  Efča: co se týká zážitků s kousáním potkánků.-mám podobný zážitek jako ty: kdysi jsme měly 2potkanní kluky-jednoho hodného, druhého "méně"hodného...Zrovna u nás byla na návštěvě tchýně, které jsem se snažila dokázat jak jsou potkánci hodní tvorové a v žádném případě nemůžou ublížit ani dítěti...No a dopadlo to tak, že náš zlobiveček, který mi poslušně seděl na rameni se mi z ničeho nic zakousl do ucha a...a ikdyž jsem bolestí málem padla, nechtěla jsem aby tchýně něco poznala a tak jsem ho odervala z ucha-pěkně zlehka dala zpět do klece, aby se napapal a málem ukousnuté ucho jsem zakryla vlasy.Nikdo nic nepoznal-jen přítel mi později až tchýně odešla přiznal, že vše viděl a že se bál jak to dopadne...
  23.8.2014 21:50Efča
  Olinko asi ne :-),ale vyloučit to nemůžu
  - - - - -
  Kesy - taky dobrý :-)
  23.8.2014 21:53Kesy
  Efča: jo jo přítel mi to vždy připomene, když si vybírám náušnice-jako tak které k těm šatům si mám vzít? A přítel mi vždy vtipně hlásí: "Vezmi si třeba Kesynku-.ta ti k těm šatům půjde!"
  23.8.2014 22:17Efča
  Kesy - no jo ale ty bys musela mít dvě,na každé ouško jednu :-)
  - - - - -
  Přítel má smysl pro srandu,co?
  23.8.2014 22:20Kesy
  Efča: jo jo-však ted máme dvě takové čiperky potkanní-těm by se to náramně líbilo!!!
  No a přítel-človíček, který v dětství neměl jedinné zvíře až se mnou poznal jak fajn je mít velikou zvířecí rodinku...takže nuda u nás rozhodně nikdy není...
  23.8.2014 22:47Vrabček
  LenkaK: Mluvíš mi z duše :-)
  24.8.2014 11:22Altura
  Zdravím, nevíte o nějaké dobré veterině pro potkany v Plzni? Malá poslední dobou trochu pšíkala a dnes se začala dávit (ano, vím o tom, že potkani nemohou zvracet, ale prostě se to dělo) a "zvracet" průhlednou tekutinu, konzistence asi jako hlen, když má člověk rýmu. Když jsem si jí vzala k sobě, abych jí umyla čumák, bylo slyšet vrkání (u ní nikdy předtím).
  24.8.2014 11:59zz
  Ahoj, umrel mi posledni potkan a ja mam hodne veci na prodej, inzerece nefunguje. Mohu to napsat sem?

  Zuzana
  - - - - -
  Pardon, jiz funguje.
  24.8.2014 13:55Efča
  zz - a tak to chce nové potkánky :-)
  24.8.2014 16:44Kamčatka
  Ahoj všem, :) Tak jsem tady po čase znovu... koukám, že jste františka(u) pěkně sjeli... Myslím, ale že s potkanem určitě nepraštila o klec schválně, aby ho vytrestala. Určitě chtěla říct, že to byl reflex a ne instinkt a tomu prostě někdy nezabráníte. Určitě to ale nebylo výchovné pro potkana, nýbrž pro františka. Když zvířeti způsobím bolest, nemůžu pak od něj čekat důvěru. Když jsem měla na základce křečka, tak takhle jednou letěl vzduchem... prostě jsem to nečekala a on mě rafl. Rychle mi vystřelila ruka a on se ji sveřepě držel... Pro případné rýpaly: nic se mu nestalo, Byl v šoku stejně jako já.
  - - - - -
  mláďata nebudu komentovat. Nikdy mít nechtěný vrh nebudu, protože chovám jen kluky a nevím, co bych v dané situaci dělala. Každopádně bych probrečela dlouhé dny, kdybych je musela dát do zveráku. Vím jaké tam mají nedostatky v péči...
  - - - - -
  Teď k věci... :D Vím že se to tu už probíralo, ale poraďte mi prosím, čím je nejvhodnější vydezinfikovat klec, když jsme se teď doléčili ze svrabu. Vím, že tu nějaké názvy padly, ale jsem hlava děravá a taky jsem si to tehdy nezapsala... děkujííí
  24.8.2014 17:12františek
  Kamčatka: díky za zastání. Na desinfikci klece používám Biokill.
  - - - - -
  Výjde to nějak kolem stovky
  - - - - -
  Je to rosprašovač
  24.8.2014 17:22Fred
  Kamčatka - souhlas. Když můj první potkan hryzal, byly to velmi brutální útoky, byla jsem jak pořezaná od žiletek. Nikdy se mi teda nestalo, že by s ním mrštila, ale že se člověk lekne a instinktivně ucukne, to ano. Když jsem rukou ucukla, tak jsem po těch jeho zubech sjela jak po žiletkách a ruku si ještě víc rozpárala. Nejednou jsem ho zvedla a on na mě zakouslý visel a ještě vztekle vřeštěl. Bylo to fajn. Nemluvě o tom, že mi honil nohy, hrznul mě klidně do nártu, byl zježený. I tak jsme ho velmi milovala.
  Nyní mám osm chlapečků a tři holčičky, pokud by se mě (doufám, že ne), stalo případné nechtěné otěhotnění potkanky, nic jiného by mi nezbylo, než mláďata dát do zverimexu, pokud bych nenašla majitele. Bydlím v paneláku a neumím si už větší počet představit než mám nyní. I tak si říkám, že jsem to přehnala, protože v současnosti pozvat do bytu návštěvu je kvůli pachu už téměř nemožné (a to je udržuju neustále v čistotě). Nechat si mláďata by opravdu nešlo. Ale tak samozřejmě to také velmi hlídám.
  24.8.2014 17:36Kamčatka
  františek- děkuji. ;) Vím, že jsi jen trochu střeštěná a taky bys opravdu mohla uvažovat, než napíšeš nějaký nevhodný výraz, nebo prostě něco, co na diskuzi nepatří. Ale nemyslím si, že jsi špatný chovatel. Chybu udělá i ten nejzkušenější chovatel a určitě ti muselo být hrozně líto, když jsi malé odnášela pryč a ještě do zveráku...
  - - - - -
  Teď mě ještě napadlo v souvislosti s Kesy a její "chlupatou náušnicí", že měl nedávno můj přítel málem chlupatý peercing na bradavce :D. chtěl zklidnit Albíka a já mu poradila, aby ho strčil pod tričko... chudák... tak už si své "chytré rady raději nechávám pro sebe. ;)
  24.8.2014 17:40františek
  Já Artura s Alexem koupila,když jim bylo přes půl rok. Artý nebyl vůbec vymazleý, tak proto,taková reakce.
  24.8.2014 17:50stoci
  Zdravím,
  mám 6 měsíční potkanku a koupila jsem k ní měsíčního prcka. Seznamování probíhalo bez nějakých větších problémů(dávali jsme je na gauč,kde si ji starší očuchávala),(na hodinu zavřeli do společné krabice,kde se nakonec začli ignorovat),ale když jsme je dali do společné(vyčištěné a přestavěné)klece,starší ji začala napadat(asi tak 4x za den),škrábat a už ji kousla do krve. Jsou spolu v kleci už týden a útoky nepolevují. Malá se už bojí vyjít z chaloupky,protože se bojí kdy starší sleze dolů(spí v hamace) a už piští když se k ní starší jenom přiblíží. Mám ještě chvíli vydržet nebo co mám dělat??
  predem moc dekuju
  24.8.2014 18:49Navel
  Kamčatka: já používám Virkon S nebo Savo - Virkon se může používat u zvířat, Savo se musí nechat vyvětrat, ideálně někde venku
  24.8.2014 18:53Sankari
  Kamčatka: Ještě doplním např. Chirox a Ajatin.
  24.8.2014 19:03P
  Sankari: Moc se omlouvám. Převoz 3 potkánků z Prahy do Brna a za kolik? Moc děkuji.
  24.8.2014 19:55Kamčatka
  děkuji, děkuji všem. Pozjišťuji co a jak a vyzkouším :)
  24.8.2014 20:32Efča
  stoci - musíš vydržet pokud se nekoušou do krve. Pokud by ji ta starší chtěla zakousnout, už by to udělala. Nemám na mysli drobné škrábance a malé kousance, to je běžné a rychle se to hojí (pokud se tam nedoatane infekce). Ty malé by bylo lepší k ní dát zrovna dvě naráz, neměla by tolik času si smlsnout jen na jedné. Až si vyřídí hierarchii, mělo by to být dobré.
  24.8.2014 20:47Kitty
  Altura - na operace a podobně je v Plzni MVDr. Svatoš (Pod Vrchem, veterinarnipece.cz), na pohotovost jezdíme do Kleislovky
  24.8.2014 23:17Vrabček
  Altura: Já chodím naproti v baráku do Kardinála Berana 8 k MVDr. Leoši Grejcarovi. Jinak jsem slyšela, že dobrá je Kleislovka a doporučena mi byla taky Veterinární klinika ZODIACUS na Vejprnické.
  25.8.2014 09:12Anette
  Je normální, že když si pustím potkany ven a mám je třeba u sebe, oba mi neustále chodí oždibovat nohy, jakmile se k nim mají šanci dostat? Normálně jsou to zlatíčka a když je beru do rukou, tak by mě snad nikdy nekousli, olizují mě a tak, ale po nohách mi jdou jako hladový bestie a myslím, že by byli schopní i pořádně stisknout, kdybych je nechala. Dá se s tím něco dělat?
  25.8.2014 09:24nevi
  Anette: Ano, palec ve fusekli je jako catnip, ideálně když je silonová nebo pár dní hezky uleželá. Mňam. Někteří experti budou tvoji nohu nahánět po místnosti
  25.8.2014 12:05františek
  Jo,to znám. Ponožky jsou takové lákadlo,více jak piškotky.
  - - - - -
  Expert je na to Frantidlo. Já ležím a čučím na telku,mám oblečené kraťasy a ponožky,on příjde ze zálohy a udělá ham a mňam. Jo a od mojeho Zdenka jsou chutné aji papuče.
  25.8.2014 14:25myskakom
  Ahoj.Prosím nevíte někdo o chovné stanici potkanů okolo Prachatic nebo Českých Budějovic?Sháníme mazlíka a nevíme kde.Moc díky za odpověd.
  25.8.2014 15:54Konemy
  myskakom: https://www.kralici.cz/potkani/pages.asp?f=odkazy
  25.8.2014 16:14Sankari
  Konemy: Ten seznam už nebyl hodně dlouho aktualizovaný. Tady by měly být odkazy novější: http://potkani.rodent.cz/index.php/clenstvi/seznam-chs/
  - - - - -
  A tady jsou členové druhého klubu: http://www.czkp.cz/informace-o-klubu/seznam-clenu-ckp/
  25.8.2014 18:09myskakom
  Moc díky:)
  25.8.2014 18:12františek
  Jsem proběhla dneska tři akvaristiky. Štěpky jsem koupila až v té poslední. Blbý hnusný Havířov.
  25.8.2014 18:16Sankari
  františek: Nemáš lepší a levnější si je objednat přes Rodentii?
  25.8.2014 18:19Kesy
  Sankari: ted jsem koukla na tvé doporučené stránky-které druhy od nich nakupuješ? Koukala jsem, že mají super ceny.
  25.8.2014 18:59františek
  Sankari: no asi jo,no měli dneska poslední balík.
  - - - - -
  Jsem se proběhla přes celý Havířov
  25.8.2014 20:35Sankari
  Kesy: Já si míchám žrádlo sama. Ale ingredience používám v podstatě stejný. Helča má směsky dobrý, takže výběr záleží jen na tom, jaký máš potkany, jestli mladý, starší, hubený, tlustý... :-)
  25.8.2014 20:35Denny
  Ahojky. Zajimalo by me jak byste mi poradili s 3 mesicnim potkanem kterej kouse jako blazen uz 6x me prokousl prst,vzdy skoro na siti,krve jak z vola. Ciha u klece a cokoli se mihne kolem uz si po tom ,,saha". Na ruku v kleci startuje jako magor,bere ji jako kus masa. Nevim co s nim. I na kamose v kleci je dominantni a ,,bile " sikanuje. Neni ze zverimexu a venuju se mu dost
  25.8.2014 20:38Sankari
  Denny: A co ostatní potkani v kleci, ti to dělají taky? Jsou starší, mladší než ten kousavec?
  25.8.2014 21:30Denny
  Ne ti to nedelaji. Mam rocniho papiraka,totalne vymazlenyho smoulu,ten by me nikdy nekousl. A pak mam taky 3 mesicniho svetlyho,ale ten je taky hodnej,taky nekouse,to jen fakt kdyz bych mela treba ruku od jidla a nacpala mu ji pred nos. Ale cernej
  je proste agresor,a to prisel do party posledni.
  25.8.2014 21:58Sankari
  To je každá rada drahá. Asi bych si na něj dávala jen pozor, zbytečně ho netahala násilím, aby poznal, že mu nic od ruky nehrozí. Dávala bych opatrně pamlsky, vše v klidu, bez prudkých pohybů. Je ještě mladý, třeba se srovná.
  26.8.2014 10:57holcicky
  frantisek-jo diky,podivam se ve zverimexu a uvidim
  26.8.2014 11:35františek
  Denny: a potkánek je ze zverimexu??? Já je kupovala spontánně. S Artidlem ty jeho agresivní výlevy skončily v jeho jednoho roku až.
  26.8.2014 14:56Monča1995
  https://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?mode=edit&uid=2982&id=
  Moja Jenny :-)
  26.8.2014 15:40Denny
  Frantisek- ne neni ze zverimexu je od jedny hilciny co mela neplanovany vrh. Mam ho od 8 tydnu. Nevim uz co s nim
  26.8.2014 17:24Petr
  Monča-krásnej rypáček :-)
  27.8.2014 19:12Luckaaa
  Ahoj, moje potkanka měla velký abces u ucha, veterinář jí to rozřízl a vyčistil a odstranil na jedné stranř slynnou žlázu. Teďka jsem si všimla, že dvod proč potkanka zhubla je, že má nakřivo zoubky a z rozřízlého abcesu se jí udělal další. Je to už měsic co jsme začli s léčbou a vypadá to stále hůř.
  Bohužel k vetovy na kontrolu máme jít až v pondělí a jsme i s potkankou na dovolené v jinr části Čech, než náš veterinář... Mám sní zajít k vetovy co je tady? Sice to nebude ten náš, ale alespoň něco. Co s ní bude dělat? Je odemně hnusné nechat ji uspat?
  27.8.2014 19:27Marcie
  Luckaaa: Pokud se absces obnovil, je třeba léčbu zopakovat. Abscesy se musí proplachovat 2x- 3x denně, jednou to nestačí. Pokud jsou na hlavě, o to hůř se léčí a jsou nebezpečné, když prorostou moc hluboko, nebo cestují po čelisti, k dásním apod, je to nebezpečné. Je to na antibiotika a to co nejdříve. Doporučuji zajít k vetovi ihned, nechat absces vyčistit, pořádně prohlédnout zuby, případně zkrátit, pokud přerůstají, což je pravděpodobné. Potkanku krmit měkkou potravou, bohatou na vitaminy, bílkoviny a vlákninu, když nechce přijímat zrní a tvrdé, co musí hlodat. Něco jí uvař- těstoviny s masem, ovesnou kaši, naškrabej banán, dej nějaký jogurt, tvaroh, dobrou kočičí kapsičku apod. Pro podporu chuti k jídlu je dobré přidávat do jídla rozdrcenou tabletku pangaminu. S tím uspáváním se neunáhli a poslechni spíš radu veterináře, až potkanku pořádně prohlédne. Pokud má chuť k jídlu,zkuste ji vypulírovat. Třeba jen kvůli těm zoubkům prostě nechtěla jíst zrní, bolelo jí to.
  27.8.2014 19:39Luckaaa
  Já jí čistila 3x denně jak mi řekl veterinář. Je jí 2,5 roku. Zítra tedy ráno zajdu na vet a uvid.
  - - - - -
  A atb má pořád už měsíc vkuse.
  27.8.2014 20:13Marcie
  Luckaaa: Tak když je to taková babička, je dost pravděpodobné, že to hubnutí jde jedno s druhým- pokročilý věk, oslabení abscesem, vybočená čelist. Pokud antibiotika nezabírají, napadá mě akorát zkusit udělat kultivaci, jaké to "koky" a mršky máte v ráně a dle toho aplikovat příslušná ATB. Ale kultivace holt něco stojí... Každopádně bych dala na radu veta. Pokud je na tom hodně špatně, pak uspání bude nejlepší. Pokud by s tím šlo něco dělat a s potkankou to ještě jde, zkusila bych to. Držím palce.
  28.8.2014 09:04Luckaaa
  Marcie: Kultivaci jsme dělali, proto pak vet měnil atb z baytrilu na quiflox. Jinak ještě včers večer se jí zlomil další zoubek, ale možná to bylo dobře, protože se neuvěřitelně rozežrala... Jinak o peníze mi nejde, už jsem do ní vrazila přes 3 tis a to je to "jen" potkan ze zverimexu... Jen chci udělat to nejlepší. Pokud je tu ještě nějaká šance, jakože dneska jak žere vidím, že asi jo, zkusíme to
  Díky za rady! :')
  - - - - -
  Ještě pro doplnění quiflox bere zatím asi 7 dní.
  28.8.2014 15:52Arne
  Někde jsem četla že se potkanek má při prvni cestě domů strčit sq tričko ie to dobrý nápad?
  - - - - -
  Pardon za tričko
  28.8.2014 18:28Nelik
  Arne - určitě, je to nejlepší místo pro vaše první setkání, kde má potkan pocit bezpečí, má teplo, výhled a zároveň si na tebe líp přivykne :) Ale radši počítej s bobkama, nebo že tě počůrá :D
  - - - - -
  Ahoj, poradí mi prosím někdo, co to je a jestli se stoho moje malá dostane ? Když se jí to stalo, přepadávala pořád na levou stranu, pak i na pravou a pořád tak nějak divně cukala hlavou, kroutila s ní atd.., ale žrala a pamatuje si včechno, co jsem s ní cvičila.. Pořád je nestabilní, ale lepší se to.. Myslíme si, že je to mrtvička.. Na začátku prázdnin jí byly 2 roky. :\
  28.8.2014 19:46Arne
  Nelik: dík za radu, už se těším na bobky. V neděli si domů vezu první dva potkaní kluky.:)
  28.8.2014 20:31Efča
  Arne - na přepravu je nejlepší přepravka,pod tričko ho můžeš dát až doma. Pokud by ti cestou domů z pod trička upadl nebo skočil, mohl by se zranit nebo splašit a utéci.

  Nelik - teoreticky by se mohlo jednat o mrtvičku nebo zánět ouška,případně nádor v hlavičce.Ovšem s jistotou to řekne zkušený veterinář, my se můžeme pouze dohadovat.
  - - - - -
  Dnes mám po operaci Viktorku, ještě spinká tak zas nebudu mít klidnou noc.
  28.8.2014 21:56Alyss
  Ahojky, neznáte nějakého dobrého veterynáře poblíž Nového Jíčína nebo Kopřivnice? Díky.
  29.8.2014 00:07pascal
  Shanim chovatele potkanu v okoli Olomouce, Sternberku, Unicova, Rymarova... muzete prosim doporucit?
  29.8.2014 00:18Nelik
  Efča - No, ale u nás není veterinář schopný se zbavit ani svrabu :( Lilly už ho má skoro rok a vzhledem k tomu, že na ní nic nezabírá.. si asi ani s tímhle neporadí :( Bohužel jsem od ostatních vetů zcela izolovaná a jsem odkázaná na pomoc jedině tohoto.. Nejsem totiž ještě dospělá, mám omezený počet možností :(
  29.8.2014 11:25Sankari
  Nelik: Na léčení svrabu nemusí být veterinář extra třída. Stačí u něj koupit Stronghold nebo Advocate. A pokud by náhodou tyto přípravky neměl, stačí poprosit o objednání a druhý den vyzvednout.
  - - - - -
  Jé, teď čtu tvůj příspěvek znovu. Jestli má svrab veterinář, nemusíš se bát, potkany ti nenakazí. :-)
  29.8.2014 12:17Míšanek?
  Včera večer mi v náručí umřela Betulinka - trochu táhla zadní nožky, tak jsem ji vzala na klín - dívala se mi do očí a za okamžik zemřela. Moc s Meggi smutníme. Počkej na nás na zelené louce,zlatíčko naše.
  29.8.2014 12:42Fred
  Mišanek - to je mi moc líto, vím, jak moc to bolí :-(. Ale určitě měla tu nejlepší lásku a péči, jaké se jí mohlo jen dostat. A teď už ji nic nebolí a netrápí a běhá po zelené louce s ostatními potkánky.
  Pořídila bych miminko potkánka, ať máte s Meege veseleji a nejste tolik smutné.
  29.8.2014 14:15Míšanek?
  Fred - díky moc za vlídná slova, snad by si Meginka na mláďátko zvykla - je miloučká, dominantní byla Betulinka ta by to snad šlo.
  29.8.2014 14:56Fred
  Mišanek - určitě by si zvykla, bude šťastnější, když jí tam bude pobíhat nová kamarádka :-). Já se po Fredově smrti tak uklidňovala, že jich mám 11:-). A navíc i další potkánci čekají na nové milující majitele.
  29.8.2014 15:25Vrabček
  Míšánek - to mě moc mrzí za Tebe, ale myslím, že je krásné, že mohla Betulinka strávit poslední chvíle v náručí své milující majitelky :-)
  29.8.2014 17:02františek
  Míšánek?: takové zprávy se fakt špatně čtou. Aspoň,že neumírala sama. Byla nemocná anebo stářím????
  - - - - -
  víte co mi dneska řekla naše doktorka???? Prý se divocí kanálový potkani dožívají 5-7 let, tak jsem na ní zírala,jak kdyby jí vyostl na čele psí ocas. Artur s Alexem mi totiž frflají,kýchají a frflají a to docela dost. Prý,když se to včas nepodléčí,tak potom ve stáří,by mohly ochrnout na zadní nožky. Tak mi dala antibiotika Ronaxan a Enroxil Flavour. Každému ráno a večer dát dávku. Takže rozštěrkat a rozpustit v injekci prášek. 4 injekce ráno a 4 večer. Taky se se mnou oba perou,tak jak když bral antibotka František. Packujou se se mnou a uhýbají hlavou. Platila jsem 320 za oba potkyše. To jde,né?
  - - - - -
  Je to fakt pravda s těma divokýma???
  29.8.2014 19:00Ema D
  františek: Jo, pravda to je.
  Ti potkani žili a žijí sami a nezkouší se na nich různé
  léky a tak, takže žijí déle a víc vydrží.
  29.8.2014 19:43Fred
  františek - fakt jo, koukám na tu délku života divokého potkana a píšou opravdu až sedm let. Tak to teda zírám. Já jsem myslela, že to je ještě méně než laboratorní, jsem měla pocit, že jsem to taky někde četla. To jsou teda držáci :-).
  29.8.2014 19:58františek
  No,právě. Je to hnusná nespravedlnost. Naše milované miminka a mazlíci,žijou tak málo. A to ještě doprovázení různýma nemocema a problémama,přitom ještě mají svoje doktory a ty divoké potvory,se dožívají dvakrát tolik a to ještě přežijí venku,když je zimní období,tak i v mínus dvacet i více stupňů.
  29.8.2014 21:19Míšanek?
  Vrabček - františek - Betulinka byla naprosto zdravá - byl jí rok a lO měsíců - nikdy nezastonala, ani kašlík, prostě zdravá. Proto mě to tolik zaskočilo. Nevím co dělat Megginkamoc smutní, ani ke mě nechce jít z klece, pořád je jenom ve sputniku a hlavička jí visí ven - je to hrozný pocit. Já nesmím brečet, protože jsem po komplikované operaci zeleného zákalu - už nemám sílu.
  29.8.2014 21:36Evvva
  Mišanek: brečím za tebe, máme potkaní holčičky teprve týden, a už teď si vůbec neumím představit, že jednou nebudou
  29.8.2014 22:15Efča
  Míšánek - to mě mrzí.Bohužel se i takovým věcem nevyhneme.Ale ,přesně jak radí děvčata, pokud Meggynka zůstala sama, určitě pořiď ne jednu,ale dvě samičky k ní. Poněvadž až zas jednou odejde Megynka zase by zbyla jen jedna potkanka, takto budou dvě věkově trošku vyrovnané.A navíc když budou dvě, nebudou tolik zpočátku "otravovat" tu starší.Navíc ty dvě jsou skutečně minimum,lepší je skupinka více holčiček - 3 + více
  - - - - -
  františek - no divočáci by se snad mohli dožít vyššího věku než ti naši muchlánci. Nesmí však potkat kočku, psíčka, dravého ptáčka, bakterie, bacily...no a samozžejmě lidi a jejich jedy.
  29.8.2014 22:53Vrabček
  Míšanek?: Nu, co na to říct...Určitě to musel být pro Tebe šok. Když ale vezmeš, jaké mají někteří naši potkánci trápení těsně před odchodem, Tvoje holčička odešla sice náhle, ale evidentně bez dlouhých bolestí a trápení a v Tvém náručí......A určitě si pořiď novou malou, ať Ti má kdo dělat nové radosti :-)
  30.8.2014 10:41Ema D
  Poradily byste mi prosím?
  Moje potkanka v poslední
  době trochu kýchá a má takové studené tlapky, jinak je v pořádku.
  Mám s ní zajít k veterináři?
  30.8.2014 10:43Míšanek?
  Efča - Vrabček - úsilovně hledám, ale zatím nic .. .
  30.8.2014 11:31františek
  EmaD- určitě,normálně si potkánek sem tam kýchne,asi tak jako my taky občas. Ale jestli kýchá,více,než obvykle,tak to nepodceňuj. Já včera byla s Alexem a Arturem,bo mi kýchají,docela hodně a vyfasovala jsem pro oba antibiotika..... Nacpat to do nich je fakt síla,metoda piškotku fungovala u Františka,u nich né,navlhlý prej žrát nebudou. ,no moje nervy. Tak znovu rozštěrkat další dávku a bojovat se šermujícíma packama a uhýbající hlavou a když už se mi podařil vstřik do pusiny,myslíš,že mi to polkli??? Tak jsem je oddělila do různých klecí a nedostanou najíst nic jiného,než napuštěný piškot práškama. Nic jiného mě totiž nenapadá.
  30.8.2014 11:46Fred
  františek - podávání ATB je hodně nelehká záležitost. U Freda jsem to taky zkoušela do všeho možné dávat, ani se toho nedotkl! Nesežral mi to naprosto v ničem. Pak už to věděl a vždy vše pečlivě nejdřív očichal a vyhodnotil, pokud tam léky byly, mohl jsem si to sežrat sama. Takže mi nezbyo nic jiného, než se to naučit dávat přímo do tlamky stříkačkou. A jde to. Dá s to opravdu zvládnout, i když jsem si vždy myslela, že to je nemožné. Je to nejlepší a nejrychlejší způsob. Jinak to nejde. Než stále vymýšlet, do čeho jim to dát a pak sledovat, jestli to sní, zbytečný.
  Takže se hezky uč, protože kdyby měli chcípnout, tak ten jediný piškot namočený v lécích fakt nesní, to se vsaď :-D. Mě ale teda dr. dal vždy ATB v tekutém stavu, takže to byla pohoda.
  30.8.2014 11:57LenkaK
  František: Jestli můžu poradit, mě se osvědčilo myšáka zabalit do papírových utěrek (nebo nějaké látky) nechat mu koukat jen hlavu, tím se omezilo vzpouzení a mrskání nožiček, jednou rukou držet zabaleného myšáka proti sobě na klíně a druhou rukou inzulínkou vstříknout tekuté antibiotikum koutkem do pusy. Nestalo se mi, že by celou dávku nepolknul. Je fakt, že to musela být rychlá akce, žádnou psychickou újmu neutrpěl ;)
  30.8.2014 12:51františek
  No,mě když se to podařilo vstříknou,tak Alex to nepolknul a nechal si to vytýct koutem pusiny ven. Takže hubu celou mokrou a v něm ani kapka. Ale už jsem na to dneska ráno přišla,jak to budu dělat. Jsem mu to furt strkala do pusy a on to furt vyplivoval,a tak jsem mu to dělala sice 10 minut,ale drobeček tabletky se furt zmenšoval a zmenšoval,myslím,že se toho do něj dostalo víc,jak z tý iinjekce. To mě napadlo,ale až po Arturovi,tak to potom večer zkusí na obou dvou. Ježíš,ti mě zase budou nenávidět.
  - - - - -
  Vždycky strčit,promasírovat líčka,aby to hned nevyplivnul a tak fur dokola.
  30.8.2014 15:21Efča
  Míšánek - no někdy se musí chvíli hledat. Sleduj tady inzerci.No a když to spěchá "brát co je" a ne čekat na vybrané barvičky a znaky :-)
  - - - - -
  No při podávání ATB je nejjistější injekce,tam se skutečně dostane dávka co má. Ovšem málokdo si umí píchat injekce sám takže to znamená jezdit pár dní na veterinu a navíc stresovat zvířátko převozem a pícháním (i když doma při "cpaní" do papulky to o moc lepší zřejmě nebude..).Navíc může chytit nekrozu po vpichu.
  30.8.2014 15:50Míšanek?
  Efča - už jsem našla holčinku, ale teď se bojím seznamování je opravdu nutné je mít napřed každou v jiné kleci? Klece mám tři, ale horší je to s místem, když mají být vedle sebe -poraďte prosím
  30.8.2014 16:07Efča
  Míšánek -no pokud není třeba karanténa můžeš je dát k sobě hned. Ale ...dej je do klece jiné než bydlí Meggynka.Aby nebyla ve svém teritoriu při seznamování.Nejdříve tam dej malou aby se okoukala.Je dobré dát více úkrytů -boudiček, hamáčků, trubek ap. Co bych doporučovala,dát nějaký úkryt kde se vejde jen malá (trubku např.). Sice se doporučuje je dát nejdříve v klecích vedle sebe,což tím samozřejmě nic nepokazíš,ale nemyslím,že by to mělo velký vliv. Stejně si tu hierarchii musí "vyříkat osobně tělíčko na tělíčko". Pokud by ta starší chtěla té malé ublížit,udělala by to tak rychle, ža ani nemrkneš a jestli to udělá o den dřív nebo dýl...
  V každém případě si ale budou nejspíš ujasňovat pozici ve skupině a ta starší dá malé najevo "kdo tu velí".To znamená, že ji bude honit, otáčet na zádíčka, možní i trchu poštípe..ale to je naprosto běžné.Důležité je, že ji při tom nijak výrazně neublíží a nepokouše do krve. Tím nemám na mysli drobné škrábance a ranky.Za pár dní by se to mělo uklidnit.Jestli budeš mít štěstí a padnou si do oka,tuto předehru vynechají
  - - - - -
  No já když donesla k Vendulce tři nové holčičky dopadlo to takto - Honzičku prakticky adoptovala, Olinku přijala po té co na ni Olinka ječela a dělala " T-Rexe" a Rexičku mi tři týdny štípala do zadečku.Nakonec z nich byla suprová partičky.
  30.8.2014 16:13františek
  Efča- naše doktorka je deset minut pěšky. Další doktor pan Horák je cca od našeho vchodu pěšky 3 minuty,ale tomu bych nesvěřila ani křečka natož potkana,hňupovi.
  No,možná ta žužlací metoda bude u nás dobrá,protože u obou to všehno skončilo na bradě,ještě bryndáček jim chyběl kolem krku.
  30.8.2014 16:23Efča
  františek - no to je to, že je umění najít veta který "nás umí" .
  30.8.2014 16:29Míšanek?
  Efča- díky, zkusím to, je nám moc smutno, i když mám Megginku u sebe kdykoli chce během dne - nejsem s ní pořád. Snad to dobře dopadne - možná budu mít i dvě maličké - držte pěstičky. Ozvu se, doufám, že budu mít jen dobré zprávy...
  30.8.2014 16:37Efča
  Míšánek - my nikdy nemůžeme,ať děláme co děláme, potkánkům nahradit jiného potkánka.Ti co to pochopili jich mají více, ti co ne, je trápí samotou.My se s nimi pomuchláme, dáme jim nabaštit, vyčistíme bydleníčko, pustíme je proběhnout... ale nebudeme s nima chrupkat v hamáčku nebo Sputničku, nebudeme jim zoubky probírat kožíšek, nebudeme se s nimi hašteřit po potkanovsku, nebudeme jim z papulky krást dobrůtky...
  - - - - -
  Držíme pěstičky
  - - - - -
  ...já se vznáším, já si lééétááám......děcka jsem si udělala výbornou fazolovou polévečku a tak jsem se nacpala...
  Já vím,samochvála smrdí,ale fakt se mi povedla a smrdět budu nyní já.
  - - - - -
  Zatím páček, jdu "venčit"
  30.8.2014 16:51františek
  Efča- www.veterina-kousalova.cz
  Jsme měli štěstí,ona totiž nefunguje dlouho,myslím,že nějak rok,nebo tak nějak. Sama měla potkánky. A má specializaci na malé zvířata,ale chodí k ní normálně i velcí psi. Strašně příjemná ženská. Teď má morčátka. Chudák je na potkany alergická,se jí vždycky osypou hnedka ruce,když nás ošetřuje,se pak vždycky jde honem umýt .
  - - - - -
  Efča-no jo,přeahování a kradení si navzájem dobrůtek,to by bez toho tolik totiž nechutnalo.
  Fazolačka,jo?? Pošli posly anebo faxem. :-) chleba doma mám.
  30.8.2014 19:12Elitka
  Ahoj. Mám doma malé potkaní mimčo a někdy se stane, že mě štípne. Do ruky ne, ale třeba do boku, když je pod mikinou. Nevím, jak to myslí, někde jsem četla, že tak získává důvěru, ale nechci, aby začala kousat. Je trochu bázlivější. Není sama, má kamarádku, o něco starší. Vycházejí spolu dobře.
  30.8.2014 20:19františek
  já nechápu,jak se mi to povedlo,ale u Artyho se mi to povedlo mu to narvat přímo do krku.oba dva prášky. Ale u Alexe to nešlo,cucavá metoda zase byla. Ale já jsem totiž u Artyho,to nečekala. To jsem ho totiž převrátila na záda rozevřela chrup a strčila mu to do zadu a on to polkl,u Alexe,jak jsem se snažit mohla,prostě né,furt mi tam brzdil jazykem a vyplivoval to zpátky. No a dělala jsem to úplně stejně,jak u Artýho,ale nešlo to. Asi máme každý jinačí polykací reflex,já taky neumím polknout větší tabletku,brufen,nebo antibiotika v tobolkách,prostě to nejde a Ali má asi to samý,takže cucáme.
  30.8.2014 20:37Vrabček
  františek: a což takhle jim to dávat, když budou rozespalý a ještě jim nedojde, že to nemaj chtít? :-D
  30.8.2014 20:41Efča
  Elitka - pokud je to jemně tak buď "ochutnává" ze zvědavosti co to je anebo tě čistí tak jak by čistila jinou potkanku
  30.8.2014 20:42františek
  Elitko: mě zase štípou přes ponožky,jsou to uchyláci na látku. Mě dneska Frantipdlo uhlodal kousek ručníku,co jsem nechala viset přes postel,jsem mu šupla přes prdel,beztak netušil za co to asi je,mu to nedojde totiž nikdy. On si v tom totiž libuje ze všech potkanů nejvíc. Zuzku by to třeba ani nenapadlo,aby si hlodla do deky,tu zase baví provokovat při procházce kluky přes klec a její dcera se učí po ní. Taky provokatérka. Kačenka... má jméno po mě,asi jsem tušla proč,hi hi. Potvora jedna. No,s potkyšema nuduš fakt není. Akorát neposlouchá na jméno,ona ví že na ní volám,ale nepříjde. Ale je hezounká,Zuzce a Alexovi se povedla.
  30.8.2014 20:43Efča
  františek - pravda u každého potkánka je podávání léku individuální. Mě se docela osvědčilo při tekutých lécích jim to dát na maličký kousek piškotu. Ale ne na celý,jen drobeček
  30.8.2014 21:06františek
  Efča-no na to že jsem Artura a Alexe přebírala v půl roce a Artur byl docela agresor delší dobu,bůhví,co tam s ním dělali Tak,furt neposlouchal,kousnul ,jak Zdenka,tak mě. Já s ním tenkrát praštila o klec,vybila mu zuby. Nechtíc. A teď je z něho fajn pokánek,poznal, že mu tady nic už hrozného nehrozí. Pěkně se mi zklidnil. Akorát Zdenek od té doby má z něho furt respekt a bojí se ho, já ho můžu furt ujišťovat,že Arty už je jiný,ale stejně ho už nemusí. Artynek,pochol,že jsme jedna fajn parta a už toho nechal,možná třeba s ním tenkrát třískala i puberta. Apropo,už je z něho fajn potkyš. Jsem si ho vychovala,aby byl hodný. A taky že je už z něj mazlidlo. Se musí umět.
  31.8.2014 11:30Efča
  Vedeme si evidenci
  https://picasaweb.google.com/112174361492083022970/PKartoteka
  31.8.2014 11:56Fred
  Efča - krásné, taky jsem začala evidovat, ale moc toho zatím nemám :-).
  31.8.2014 12:50Sankari
  Efča: Krásný to máš, není nad "papírovou evidenci". Knížka je hezčí než to mít v počítači.
  31.8.2014 13:20Nikolka HK
  Zdravím, daruji potkánka narozen 6.5 2013, ve čtvrtek ho opustil jeho společník, a nechci aby se trápil sám. Je velmi plachý a bojí se, ale když chce tak umí přijít, jen se bojí už od malička nevím co mu dělali. Snad se tu najde dobrá duše která by se ho ujala.
  31.8.2014 13:58Vrabček
  Efča: To vypadá super :-)
  31.8.2014 17:43Míšanek?
  Efča a ostatní - ve středu si přivezu novou holčičku. Jen doufám, že seznámení proběhne dobře, opět prosím držte pěstičky....
  31.8.2014 17:58Vrabček
  Míšánek?:Vše dopadne ok, neboj ;-)
  31.8.2014 19:03Fred
  Mišánek - moc držím pěstičky, bude to dobré, uvidíš :-).
  31.8.2014 23:10Efča
  Všem děkuju za pochvalu, dělám co můžu :-)
  Zavedla jsem kartotéku poněvadž už máme nyní 51 potkánka a bylo mi jasné, že za pár let mi ty první určitě vypadnou z hlavy,aspoň někteří.A bylo by škoda na ně zapomenout. Třeba Cézar - ten byl tak hodný a nenápadný,ničím nevynikal... kdybych ho neměla na ploše počítače asi bych si na něho moc nevzpoměla
  - - - - -
  Nikola HK - a proč mu nepořídíš kamaráda?
  Pozdě - pokud se jedná o Hradec Králové tak tam jsem byla před dvěma týdny.
  - - - - -
  Tarbo - ono je to i tím,že spousta lidiček už sem nechodí,bohužel dali přednost FB. A zrovna ten mě osobně vůbec,ale vůbec nevyhovuje.Jsem ho zrušila.
  No neboj s potkánky se přestat nedá.:-)

  Míšánek - také držím pěstičky,ale mělo by to proběhnout relativně v klidu.