od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červenec v roce 2018
 • Zobrazuji 67 zaznamu.
 • 1.7.2018 10:17Efča
  Moose - v této lokalitě chovatelé moc nejsou,ale do Prahy to nemáš tak daleko a tam jistě seženeš.Případně pokud máš možnost z Brna. Pokud máš FB tak se přidej do skupiny Potkani - tam je to trošku živější než tady - ona vlastně tato diskuze právě díky FB nějak zkomírá...Ještě se podívej tady do rubriky inzerce a můžeš si tam sama dát požadavek.
  - - - - -
  františek - No jo to mě se taky chovají úplně jinak když dojde někdo cizí - oni to poznají.
  1.7.2018 12:32Moose
  Efča - Děkuji za radu ohledně té FB stránky, zkusím to tam a zkusím si i zadat inzerát. Koukala jsem se i na stránky chs v okolních krajích (včetně Prahy) a žádná volná mimina fuzzů, nebo plánované odchovy (kde by se mohli narodit) na červenec/srpen jsem nenašla. Tak snad se podaří :)
  1.7.2018 13:50Marcie
  Moose: V Pardubickém kraji je jediný chovatel, co odchovává i fuzzíky a to je ChS Bruno ze Svitav. Můžeš mu napsat nebo zavolat a zeptat se, zda něco plánuje. Odkaz tu: https://chsbruno.cz/
  1.7.2018 18:55Moose
  Marcie - Děkuji, zkusím tam napsat. Ale nemyslím, že to vyjde. Poslední vrh (i "novinka") je z prosince.
  1.7.2018 19:47Efča
  Moose - ono se někdy musí počkat pokud máš přímo nějaké požadavky na barvu,znaky ap. Některé CHS berou pořadník,ale počítej s tím,že mohou přednostně mimča přenechat svým stálým odběratelům pokud bude malých málo. Ale je od věci se už ptát...:-)
  1.7.2018 20:40Marcie
  Moose: Bruno se učil ma zkoušky, proto má web zanedbaný. Už má po zkouškách a navíc jsou prázdniny (je učitel). Takže teď už bude jistě zas aktivní.
  - - - - -
  Moose: Jo a ještě občas mívá fuzzíky ChS Navel. Konárovice u Kolína, ale to už je středočeský kraj. Můžeš ji taky zkusit oslovit.
  1.7.2018 20:46Moose
  Efča - To samozřejmě vím. Nespěchala bych, ale příští týden si jedu pro ty dvě mimča a nechci, aby byl mezi kluky příliš velký věkový rozdíl.
  Zkusím to a budu doufat :)
  1.7.2018 22:41Haňa
  chs Bruno už nechová...
  2.7.2018 07:21Marcie
  Haňa: Cože? od kdy jako?
  2.7.2018 10:15Moose
  Zkusím tedy ještě tu Chs Navel.
  A nevíte o vrhu fuzzů v Praze?
  2.7.2018 10:41Sankari
  Marcie: Už nechová od zimy. Ozývali se mi lidé, co jim zrušil rezervace.
  2.7.2018 11:40Mmonikka
  Dobrý den,
  mám doma roční potkaní samičku a nedávno jsem jí koupila 2 potkaní kamarádky, ve zverimexu mi tvrdili, že mi dali samičky, ale asi po 8 dnech se ukázalo že jeden z nich je sameček. Tak se chci zeptat, jestli je vhodné ho nechat vykastrovat, nechci ho dávat pryč nebo ho mít odděleně. Všichni 3 si sklvěle rozumí a vzdykli si na sebe, tak mi příjde hloupé je rozdělovat. ocením každou radu, děkuji.
  2.7.2018 13:36Haňa
  Marcie: v březnu měl na FB dlouhé vyprávění, že dochová, co má, ale malošky už neplánuje.
  - - - - -
  Mmonika: kluka hned!! odděl. Nejspíš ale už jsou obě holky březí....
  kluci se kastrují jen z velmi vážných zdravotních důvodů, je to poměrně riskantní a těžká operace.
  Určitě není vhodné ho kastrovat jen tak.
  Sám být nemůže, je to týrání a navíc hrozí velké riziko psychických poruch.. :-/

  Nebuď sobecká, buď mi najdi domov v klučičí smečce nebo pořiď dva kámoše.

  S tím bych ale určitě počkala, brzy budeš mít nejspíš potkanů
  plno.
  Březost je myslím 21-24 dnů.
  2.7.2018 13:54Marcie
  Haňa, Sankari: Já s ním mluvila cca před dvěma měsíci, byli jsme se psama na procházce. Neříkal mi že končí s potkanama, jen že má před zkouškama a proto nemá žádná mimina, že by na ně neměl čas. To je celý. Že končí to se nezmiňoval. Tak nevím co ho to zas popadlo.
  - - - - -
  Já jen aby bylo jasno, už jsem se doslechla od několika lidí v průběhu cca dvou let, že já taky vlastně končím s chovem. Takže jsem se tomu srdečně zasmála a vzkázala, že teprve teď mám sakra rozjeté linie, které jsem chtěla, mám za sebou 8 generací báječných zvířat ze svého chovu a kdybych to měla utnout, tak bych byla ten největší idiot pod sluncem a jestli mám měsíc neaktualizované stránky a nejsem na FB, tak to neznamená že se doma dloubu v zadku. Proto opravdu přecházím tvrzení od lidí, že někdo s chovem končí.
  2.7.2018 15:35Haňa
  Marcie: netroufla bych si o někom říct, že končí, jen proto, že zrovna není aktivní na sitích nebo proto, že nemá posledních x týdnů mimina.....
  "Bruno" opravdu veřejně ve skupinách ( nesleduji jeho stránky) psal, že se rozhodl skončit...., protože se nemůže miminům věnovat z časových důvodů tak, aby to bylo v souladu s jeho původní chovatelskou filozofií.
  Samozřejmě nikdy neříkej nikdy ;-) ;-) ;-)
  2.7.2018 21:15Efča
  Moose - jistě to chápu :-)
  3.7.2018 14:46františek
  Já Brunovi volala a teď nevím,jestli to bylo začátkem roku nebo tak nějak. S potkanama a každodenní starostí o ně,ten čas fakt není. Chtěla jsem se poptat na miminka a on mi řekl do telefonu,že s potkanama skončil.
  Jinak výstava v neděli byla fakt úžasná. Sice jsme nevyhráli,ale to nevadí. Koudymu samozřejmě do povahy napsaly o dva body mínus:-D prej Velmi živý :-D Já bych tam spíše napsala hyperaktivituš,nenormáluš potkanuš :-D Elizabeth taky nic,měla jenom 95 bodů :-( fňuk
  Ale dostala jsem kokard,heč. Za nošení potkanů. Pověsila jsem ho na mojeho myšounovského plyšového maskota,který sedí na malém křesílku, mám ho v obývací stěně,měla jsem ho sebou i na výstavě. Můj první kokard. Mám z něj fakt obrovskou radost. Příští rok pojedu zase.
  9.7.2018 21:49klárinka
  potkan jsou nechutní
  9.7.2018 21:51Evita
  a ty též když to onich říkáš!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-c
  10.7.2018 20:27Efča
  ..o jéééé začínají prázdniny -školáci se doma zase nudí
  11.7.2018 22:40františek
  Potkani jsou nejroztomilejší miláčci na světě. Akorát mě štve,že se vždycky najde nějaký rozmazlený fakan,který se nudí a zasloužil by si akorát tak dostat přes hubu. Larvo jedna hnusná. prej klárinka. Larva jsi a akorát obtěžuješ. Oholila bych ti vlasy,aspoň by sis poplakala.
  12.7.2018 09:32Haňa
  františek: to jsou teda výlevy.... neřeš to, vždyť jsou to děti :-) :-)
  a ano, potkan se můźe zdát někomu nechutný, co na tom? každý jsme jiný a trochu tolerance z Tvé strany ( jsi přece dospělá źenská) by neuškodilo :-)
  12.7.2018 18:13františek
  Haňa- No,promiň,ale tohle je diskuze o potkanech a moje mazličky nebude nikdo hanit. Na tohle jsem fakt háklivka. Pro ně první a poslední. To je to samé,jak kdyby přímo urážela mě. Dost se mě to dotklo. Já taky nelezu do diskuze o hadech anebo o pavoucích a neurážím tam nikoho. Že jsou pavouci a hadi fuj a blé. Sice se už hadu nebojím,ale mám z nich respekt. Ale to Ostravské šťůrování jsem si fakt užila. Mám kokard,heč. Dostal čestné místo v obývací stěně. Připnula jsem ho na toho plyšového maskota,co jsem měla sebou pro štěstí. Dostala jsem ho za nošení potkánků :-D Koudy samozřejmě se svojí hyperaktivní povahou nezklamal. Dva body dolů :-D večer před tím jsem mu stříhala drápky,ale pilník jsem nějak nenašla. Zase bodík dolů. Za uši 0,5 bodů dolů celkový dojem 18 bodů :-D Elizabeth dostala za uši 1 bod dolů,za zbarvení srsti 0,5 bodů dolů,srst měkká 0,5 bodů dolů. Celkový dojem 17 bodů. Jo a Elizabeth jsem drápky nestříhala,jsem se na to vyprdla. No a potom je nemiluj. Ale užila jsem si to tam. Můůůj první kokard,jéééééé.
  - - - - -
  Haňa-škoda,že tam nebyla možnost si vyzkoušet agility. Věřím,že Koudy by bodoval :-D
  12.7.2018 18:17Roxana
  Dobrý den, právě jsem si domů přivezla dva potkánky. Chtěla jsem dvě holky. A teď doma jsem zjistila, že mám nejspíše holku a kluka. Mohla bych poslat někomu foto pohlaví? Koukala jsem na netu a pořád si nejsem jistá.
  12.7.2018 19:13Haňa
  František: ano, je to diskuse o potkanech a já taky ty své miluju, ale proto přece nebudu urážet a ponižovat dêti...Jsou to jen slova... :-) a nuda o prázdninách

  Roxana: klidně pošli
  strelakovah@seznam.cz, poptám se pro jistotu na FB.
  pokud jsi nejsi jistá, oddêl je! Potkanům stačí k rozmnožení malá chvilinka
  12.7.2018 19:17františek
  Roxana- to poznáš dobře,podle kulek. Kluci mají kouličky pod ocáskem a holčičky né. Mrkni se ještě jednou a potom napiš. Když,tak se přihlas do nějaké potkaní skupinky na FB. Třeba se přihlas na potkani nemodré krve anebo přímo do skupiny Potkani. Pošli tam fotky a holky ti poradí.
  12.7.2018 19:29Haňa
  Roxana: ještê mê napadlo, holky mají cecíky, kloučci ne....
  12.7.2018 19:43františek
  Haňa-když se nudí,může přijít pomoct k nám na zahradu a je to :-D Třeba sbírat jabka,trhat rybíz.
  Já mám 13 potkanů a nenudím se s nima ani náhodou. Denně jim chystat ovoce a zeleninu,zrní,venčení. Moc se těším na ty dva devily,co mám slíbené. Nikdy se mi nelíbili potkani s červenýma očima,ale díky Koudymu jsem změnila názor. Je to střeštiprdlo. A devilci jsou moc krásní. Všichni jsou krásní. Půjdou k Charliemu a Tobiáškovi. Takové trdýlka moje.
  - - - - -
  Roxana,jak jsou staří??
  - - - - -
  Roxana-Taky je důležité přemražovat podestýlku a zrní kvůli mšemkám. Já přemražuji raději vše.
  - - - - -
  všenkám
  12.7.2018 20:49Sankari
  Roxana: Jestli si nejsi jistá, máš doma samičky. Samčí koule u potkanů starších než 4 týdny nejde přehlédnout.
  - - - - -
  Taky se můžeš znovu zeptat chovatele, od kterého potkany máš. Od toho tu jsme. Všichni registrovaní chovatelé s lidmi, kterým mláďata přenechávají, komunikují, a jsou rádi s nimi v kontaktu po celý potkaní život. Říká se tomu chovatelský servis. Můžeš se na něj obrátit s jakýmkoli dotazem.
  12.7.2018 21:30františek
  Sankari- Vím,že už bych to asi měla za tu dobu znát,ale raději se zeptám. Potřebuji radu. Atb. nechci. Je to moc velký zásah do organismu. Potřebuji přeléčit klece kvůli rýmyčce. Eachinaceový sirup je asi na nic. Je to jen na podpoření imunity. Tak co mám koupit těm mojím šmoulíčkům?? Vůbec nic mě nenapadá. Prosím help. Budu ráda za radu. Chci něco přírodního,žádnou chemii.
  13.7.2018 08:51Haňa
  františek: ono to není moc o tom, jestli chceš či nechceš atb, někdy jsou holt potřeba. Na nachlazení sirup jitrocelový nebo lichořeřišnicový ( TOPVET - u nás je mají v drogerii Teta) A nebo pak v lékárně Hedelix - sirup z břečtanu.
  Pokud mají vyloženě "rýmu", ulevit může Nasivin pro kojence (ten přírodní ale není) NEKAPAT,
  jen malinko potřít! a ne déle jak týden! Přejeme brzké uzdravení
  13.7.2018 10:17františek
  Haňa- Moc děkuji. Může to být i Nasivin pro děti 1-8 let??? Nebo prostě přímo pro kojence?? A jitrocelový sirup u nás v lékárně máme. Nebo radši vyzkouším asi i ten Hedelix-sirup z bčečťanu. Ježiš,ti zase budou chlastat jak o život,když zjistí,že tam je něco jiného než voda. To zase budu měnit podestýlku obden. :-D
  13.7.2018 13:45Sankari
  františek: Jak píše Haňa, podpořit imunitu (echinacea, jitrocelák, hedelix, imonuglukan...), dávat hodně zeleniny a ovoce, zeleného z venku (jitrocel, mlíčí...). Taky můžeš zkusit inhalovat heřmánek - uvařit silný čaj a nechat ho odpařovat z nízkého hrnce vedle klece.
  Já mám na to speciální krabici, do které potkánky zavřu a hadicí z mlhovače pouštím inhalační léky nebo bylinky. To je ale už složitější a hlavně dražší. Jeden náš veterinář obaluje klec částečně fólií a nechává v ní zvířata léky dýchat, to je jednodušší a levnější.
  13.7.2018 15:58františek
  Sankari- U nás se podává denně ovoce a zelenina. Samozřejmě kromě pomeranče anebo mandarinky. To je normální. Rajče,okurka,melounek,kaki,zelenější banán,protože žlutý obsahuje mnoho cukru a zelenější banány obsahují více vlákniny. Občas kukuřici. Mlíčí moc nevěřím,raději koupím hlávkový salát a operuho ve vodě. Tady všude i v lese močí na to pejsci,takže jim to nedávám. I kdybych to prala třeba deset minut ve vodě,pořád nemám v to důvěru. Špenátové listy taky mají rádi. Já na peníze nekoukám. Děti nemám,takže veškerá moje péče směřuje na potkany. Nemohli se třeba nakazit ode mě?? Docela chrchlám :-( Už asi od soboty minulého týdne. Dávám si fakt pozor,aby nebyli v průvanu. Máme otevřené pouze okno v kuchyni,která sousedi s obývákem,ve kterém spím a kde je taky mám u sebe. Zkusím teda první tu léčbu bez atb. Taky není dobré je pořád cpát tou chemii. Pošleš mi prosím fotku,jak ta inhalace vypadá?? Bubova@seznam.cz Chtěla bych to také. Já vím,že asi pro ně musím mít každé ho.no,co vidím :-D Já za to nemůžu
  - - - - -
  Zase potřebuji radu. Byla jsem u vet a on mi napsal na rýmyčku Ciloxan,prý jim to mám kapat do očí,protože oči jsou propojeny s nosními dutinami. A mám to kapat 3 krát denně. Tak buď jsem debil já anebo náš vet. Ještě než jim to kápnu,chci vědět váš názor. Nerada bych něco pos... Máte s tím někdo zkušenosti?? Děkuji. Jinak Dášenka už má zoubky úspěšně zkrácené a to jsem s ní byla minulý měsíc.
  13.7.2018 18:33Dasty
  Ahojky, měla bych dotaz. Jaká je pravda na tom, že se nesnesou dva samci když jsou každý z jiného rodu? Je malinký a chtěla jsem mu koupit kamaráda, když mají být po dvou.
  13.7.2018 19:35Haňa
  Dasty: Ahojj, je moc a moc fajn, že se ptáš :-) Potkan ke spokojenému životu NUTNĚ potřebuje alespoň jednoho kamaráda stejného pohlaví. A nemusí to být bratříček nebo sestřička. Je ale lepší, když malošek není (dlouho) sám a tak si lidi často berou sourozence a nebo dva jedince z různých vrhů, ale podobně staré. ( i ve smečče je dobře, když pak příjdou naráz sva maloši, mají si s kým hrát)
  To, že jsi slyšela, že se kluci nesnesou, nejspíš vzniklo tak, že ne všichni dospêlí kluci příjmou dalšího cizího ( ale zase to hodnê záleží na povaze jednotlivců, na dodržení praviďel potkaního seznamovaní a taky hodně na zkušenostech majitele)
  Miminka se seznamují snadno a rychle :-), stačí dodržet pár pravidel: pustit je spolu na místě, kde to nikdy ani jeden nebyl ( gauč s dekou, vana, předsíň??), vyčistit PEČLIVĚ stavající klec ( aby tam nebyly pachy jen toho jednoho, klec trochu přestavět a dát do ní kloučky.
  Budou se nesjpís trochu nahánět, pištět, převracet se navzájem na záda, možná i kopat :-) a fackovat :-) To všechno k seznamování patří, není třeba ae bát a ni lekat.
  Kdyby šli maloši ke starším, je třeba být opatrý, ale mimina si to mezi sebou vyřídí :-)
  Pořiď Tvému kloučkovi parťáka co nejdřívV samotnému je mu tuze smutno.....
  A ve vztahu k člověku se nic nemění, spíš naopak - spokojený potkan = přítulný potkan :)
  (potkan nuceně samotář může mít časem velmi silné psychické problémy, může se stát agresivním, přichází o hodnê podstatnou část svého života. Je to z podstaty zvíře společenské a samota a týrání chovem. Ostatně větsina potkanáŕů u dvou nezůstane, obvyklé jsou skupiny 3-5-? ;-), protože smečka začíná na třech. Jsou pak mezi nimi lepší vztahy a líp se jim udržuje hierarchie.
  Tak neváhej :-) :-) Jo a vřele doporučuju mimčo z chovatelské stanice.
  - - - - -
  Dasty:
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/
  - - - - -
  dobré stránky pro začátek: http://potkanari.cz
  na FB ( pokud máš) skupiny Potkani, Potkani a vše o nich, Potkaní svět.
  Poptat se na cokoliv můžeš ale i tady :-)
  - - - - -
  a ještě jedno dobré čtení : https://docplayer.cz/452019-Prirucka-pro-chovatele-potkanu-verze-1.html ;-)
  15.7.2018 14:23Dasty
  Ahoj, tak mám potkanci doma a dala se do seznamování. Kluci jsou v pohodě docela, ale holčiny se mi rvou. Mám něco dělat nebo?
  15.7.2018 15:32Lucius
  Dasty: Moje potvory si potřebovali ukázat, kdo je víc. Dokud to není do krve, tak si jen dokazují dominanci. Do teď se mi ty moje hašteří každou chvíli.
  - - - - -
  Jinak, už jsem se pustil do nové klece, takže se ty moje budou mít jak v ráji. Teď jen vymyslet jak to vybavit aby měli dost hraček, pelíšků i záchodků na noc.
  16.7.2018 14:51Dasty
  Ahoj, jsem tu zas. Kluci už jsou celkem v pohodě. Jenom holky jsou horší. Koukala jsem, že ta nová má trochu od krve nos, což při příjezdu neměla. Nevím jestli jí kouše nebo myslíte, že by to mohlo být něco vážného? Klidně pošlu fotku. :/
  16.7.2018 15:01Haňa
  Dasty: to na nose není krev, ale porfyrin. Značí nepohodu, může být stresem (z nového prostředí) nebo jako znàmka počínající nemoci (nachlazenî....apod.) I zdravý poohodový potkan může mít po probuzení (než se umyje) na nose a kolem očí porfyrin. Z vás je to asi trochu stres ze všeho nového.
  Pŕejde to, jen sleduj, jestli třeba není nachlazená (časté pšîkàní, vrkání, apatie...)
  18.7.2018 13:17Marcie
  Ahoj. Mám prosbu. Blanka Sýkorová - ChS Royaume de Lune- mi neodpovídá na maily. Beztak bude pečená vařená na FB. A nebo na dovolené odjetá, no nevím. Každopádně kdybyste ji někdo viděl na FB, můžete ji připomenout, ať si vybere mail a dá mi vědět nazpět. Jedná se o krytí, už je to dost akutní. Děkuji mockrát. Pekelnice
  18.7.2018 15:17františek
  Marcie- Jé ahojky,tebe jsem tu dlouho neviděla.Jasan,mám ji v přátelích,jakmile se připojí,tak jí připomenu krytí od Chs Pekelný strážce.
  Já čekám na miminka od Helenky Lužné. Já ty devilky prostě chci a chci. Charlie a Tobiášek nemůžou zůstat jen po dvou. Zase ojbednám tunýlky,protože mi je zase rozežrali :-D
  Holky mi ten trávový zlikvidovaly za dva dny.
  Je s nima fakt sranda. Kdo se nechce nudit,tak si místo mývala pořídí potkyše.
  Anebo mojeho Koudyho. Aji Percy to poznala,že je hyperaktivní. Když jsem viděla ty výsledky,tak jsem se musela pořehtat,jinak to nešlo. Miluju ho. Nedám ,je můj.
  18.7.2018 15:25Dasty
  Ahoj, s čím dáváte rýži? Můžou dávat třeba i kapsičku pro kočky? Jaké děláte potkánkům ňamky?
  18.7.2018 17:55františek
  Dasty-Na kapsičku pro kočky a rýži bych se raději vybodla.
  Lepší je čerstvá zeleninka a ovoce. Okurka,rajče,trošku kukuřice,hlávkový salát,meloun. A z ovoce si dávej pozor na citrusové plody (mandarinky a pomeranč) to nesmí. Když jim budeš kupovat banán,tak by měl být zelený,protože v zeleném je hodně vlákniny,za to v tom žlutém je hodně cukru,což je špatně. Základem je taky kvalitní zrní a něco na hlodání. Já třeba dávám chleba. Dala jsem jim dneska vysušený (protože musí být tvrdý) tmavý slunečnicový. Vajíčko jim dávám občas a maso taky,protože moc bílkovin jde na ledviny. Mňamky dáváme dropsíky nebo piškotky. Dropsíky jsem zamíchala do zrní (ups) Nejlepší zrní je Potkaní polibek anebo Letní osvěžení,samozžejmě,že jsem to promíchala ovesnýma vločkama. Taky vybavení klece je moc důležité,hamáčky,tunýlky. atd.Jsou to malí miláčci. Podestýlka se musí přemražovat kvůli všenkám. Venčení,musíš mít vše zabezpečené,aby si nic neudělali,musíš mít dobrého veta. To není jen tak,si je pořídit. Ale je fajn,že se ptáš. To tě ctí. Kapsičky pro kočky bych fakt nedávala,není to moc kvalitní :-(
  18.7.2018 19:00Efča
  Dasty - rýži (nekořenenou a nesolenou) mohou i samotnou - kromě ní mohou i vařené brambory, těstoviny (ty i syrové) - ale spíše jen jako zpestření jídelníčku občas ne jako hlavní krmení.Maso též je možné dát vařené nebo i syrové,ale jen tolik aby to hned snědli když by si to schovali zasmrádlo by to někde v koutku :-) :-).Co se týká ovoce a zeleniny souhlasím s františek
  18.7.2018 19:06františek
  Už vidím ty moje rozmazlence,jak papají suchou rejži :-D
  19.7.2018 10:54Lucius
  Dasty: Pokud kapsičky, tak spíše kočičí. Je v tom častěji více masa. Čím víc, tím líp, však rozhodně si za to připlatíš. Já jim je dříve míchnul s rýží a do pár minut měli vyluxováno. Záleží spíše na tobě, jestli chceš mít rozmlsané potvůrky, nebo ne. Ovoce, zelenina, souhlasím, ale třeba takový zeleninový salát s malým množstvím sýra a kuřecího masa. Sice to byl můj oběd, jenže jim prostě chutnalo.
  Chléb bych nedával vůbec, protože jej stejně rozmělní i zapomocí sli, takže je úplně jedno jestliže je tvrdý, nebo ne. Doporučuji spíše nějaké dobré těstoviny a třeba pár ořechů, ne moc.
  Teď když se nad tím Zamyslím, žijou si lépe než já...
  19.7.2018 12:33františek
  Lucius- Kočičí kapsičky bych jim nedávala,tak to spíše raději vařené kuřecí maso (obrané od kosti a zbavené kůže,to je snad jasné) Ty moje potvory by se na sýr vybodli. Mám to vyzkoušené.
  Jinak něco hlodat přece musí. A teď mě asi všichni ukamenujete,dávám jim na hlodání psí granulky. Takové ty kvalitní 80,- za kilo, hovězí. Ale pozor na přemíru bílkovin. Je to nebezpečné.
  19.7.2018 13:57Haňa
  františek: proč maso bez kostí? sežerou všechno, maso, kosti i křupky. vařené i syrové (přemražené)
  /samozřejmě občas/ Psí granule jsou hloupost, ale to Ty víš. Hlodat "něco" není třeba, zuby si obrušují při hlodání semen a taky samy o sebe. Pro zpestření omytou větvičku z ovocného stromu.
  - - - - -
  Kočičí kapsička být může, samozřejmě pokud je kvalitní.
  Suchou vařenou rýži moje holky milují....
  19.7.2018 17:28františek
  Haňa,Já bych se kuřecích kostí bála,že by se jim to někde zapíchlo. Za mě - kosti né.
  19.7.2018 17:52Haňa
  nezapíchne, můžou i vařené :-) nekoušou to jako psi, hlodají to na prášek ;-) běžně dávám kuřecí žebra, krky, křídla - nezůstane nic.
  19.7.2018 22:05Lucius
  františek: Často jsou kočičí kapsičky lepší než psí, dokonce i než granule.
  Ano, kupuji co nejlepší. Někdy i tu konzervu, která vydrží déle. V létě jsem jí dal zmrazit, aby to vytvořilo podobninu tříšťě. Docela jim šmakovalo, díky tomu se nestrkali u skoro stále prázdné myšky, či napáječky.
  19.7.2018 22:51Marcie
  Když už se tu vede diskuze o mase, jelikož jsem barfař, tak jsem pro syrové přemražené maso, klidně s kostmi. Když divoký potkan uloví rejska nebo ještěrku, taky přece nesežere maso a nezahodí kostřičku :-D Moje krysičky baští kuře, krůtu, kachnu, libové vepřové, hovězí, králíka a makrelu. Naprosto milujou hovězí dršťky a vepřové srdce. Když koupíte čerstvé maso u dobrého řezníka, víte, co kupujete a co krmíte. Mnoho konzerv obsahuje všemožná plnidla, obiloviny, konzervanty, barviva, aromata a dochucovadla, uměle dodané vitamíny, psí konzervy jsou často i solené a bohužel ne vše, co je drahé, je kvalitní. Když už konzervu, tak můžu doporučit například konzervy od českého výrobce Falco. Dělají 100% masové konzervy, jen v konzervě sterilované maso- nic navíc. Lhostejno zda koupíte Falco konzervu pro psy nebo pro kočky- receptura je tatáž. Třeba moje zvířata (fena, štěnda, kocouři, potkani) milujou hovězí konzervu s morkovou kostí (hovězí droby, maso a morek) nebo kuřecí s vemínkem. To vám je dobrota, sama bych to snědla hned (a taky že jsem ochutnala a kam se hrabou konzervy pro lidi). Přirozeně to voní jako vařené maso ve vlastní šťávě a výborně to chutná! Takže všichni moji strávníci vřele doporučují.
  21.7.2018 09:08Gába
  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala na vaše zkušenosti. Máme doma poprvé 2 potkaničí holky, koupili jsme je v březnu 2017. U Minní jsme loni hned jak jsme ji koupili léčili atb. kašel a po týdnu byla OK. Nyní jsem jim našla mezi ppředními a zadními packami jakoby zboku bulku.Vím že potkánci jsou na nádory náchylní, ale chci se spíš zeptat jestli s tímto máte zkušenosti, popřípadě co dělat. Že máme jet na veterinu je mi jasné, ale spíš co a jak poté?

  Moc děkuji za rady a přeji pěkný den
  Gábina
  21.7.2018 19:57Efča
  Gába - pokud je to bulka v oblasti přední nebo zadní pacičky či na straně bříška bude se nejspíš jednat o nádorek mléčné žlázky, případně abces,ale tyto nádorky bývají u samiček běžné.Jsou dvě základní možnosti - nechat to vyoperovat zkušeným vetem přes potkánky nebo to nechat být .Ale tam je pak třeba počítat s tím, že nádorek může vyrůst do obřích rozměrů a pak potkánkovi bere sílu a překáží v pohybu.
  21.7.2018 21:56františek
  Gába- Souhlasím s Efčou. Ale vzhledem k věku samičky bych asi volila inhalační narkózu.
  Je šetrnější. A poté samozřejmě pár dní na marodku do menší klece,na samotku. Aby jí druhá samička nevyhlodávala stehy,aby se nijak nenamáhala,nešplhala po kleci atd. Prostě musí mít pooperační klid.
  Jo a taky je důležité jí kontrolovat ten steh a brát jí opatrně do rukou,jako květinku.
  Naši Dášence se udělal pod stehem krevní výron,takže honem,honem opět na veterinu.
  Ale naše Dášule byla myslím na samotce nějaké cca 4 dny. Drásalo mi to sice srdce,ale vydržely jsme to. Nit na stehy měla samovstřebávací. Prostě opatrně jí brát do rukou,žádné skákačky,prostě nic.
  22.7.2018 10:58Efča
  Gába, františek - tak co se stehů týká tak ty můžeš hlídat jak chceš,ale stejně neuhlídáš.Mnohdy se uvolní ne proto,že si je potkánek vytahá sám,ale spíše při pucování jak se olizuje nebo natáčí.
  Já na samotku ,pokud je svše v pořádku, druhý den přidávám jněkterého klidného parťáka aby tam nebyl marod sám.Tady je správná připomínka od františek,že se místo podestýlky dává kus hadru nebo pro mimča ta poduška na přebalovací pult.A marodka musí být nízká aby potkánek nešplhal a nenapínal
  l stehy
  22.7.2018 17:29františek
  No,jo. Jenže ona tam měla krevní výron.Odsáli jí z toho půlku s tím,že se to vstřebá. Hnis v tom neměla,byl to jen krevní výronek a opravdu se jí to vstřebalo. Ona vlastně byla na té operaci 18.5. 2018. A vše v pohodě. Srst už jí krásně zarostla,je to sluníčko.
  25.7.2018 19:45slovák
  ježiž
  26.7.2018 14:35Lucius
  Slovák: Netuším co to je, ale pozor aby vám to neumřelo hlady (:
  28.7.2018 13:34Dasty
  Ahoj, chci se zeptat. Potkani a voda. Když jím dám do misky trochu vody a voda bude dosahovat jenom pod bříško bude to vadit? Nemyslím koupání ale aby jím bylo aspoň trochu dobře a určitě bych je do toho nenutila. :)
  28.7.2018 16:26Lucius
  Dasty: Vřele doporučuji. Ono by nevadilo ani více, ale nejspíš by tam nevlezli. Ale ať vida není zase úplně ledová.
  28.7.2018 19:18Efča
  Dasty - pokud je koupání dobrovolné může být i "plavací" . Můžeš dát na vodu lavor nebo např. dno z jiné klece ,starý pekáč....ap.a do ní naházet pár mlsek co se nerozpouští. Pak už záleží na nich zda si pro to vlezou nebo jen budou lovit pacičkama.
  28.7.2018 20:33Dasty
  A ještě bych se chtěla zeptat. Je tu někdo kdo šije hamaky za slušnou cenu? :)
  29.7.2018 07:29Efča
  Dasty - je více chovatelů co šije,ale najdeš je spíše na FB ve skupině Potkani.
  Ovšem já osobně nepoužívám většinou šité poněvadž musíš mít dvě sady na výměnu aby se mohly prát a mnohdy je potkánci rozkoušou - někdy dříve jindy déle :-) :-). Vyřešila jsem to tak,že sbírám staré hadry co už druzí chtějí vyhodit - trička, mikiny,povlečení, ručníky, kalhoty......(nesmí se třepit aby potkyšek neuvízl za nožičku) a vždy ustřihnu potřebně velký kus (dávám dvojitě aby si mohli vlézt dovnitř-spodek maličko prověsím aby se jim tam lépe lezlo) a při čištění klece to vyhodím poněvadž bývá hanáček pročůranýa dám nový čistý.
  - - - - -
  Vhodné jsou i trubky ty šedé co se používají pro instalační potřeby - já požádala mého instalatéra o pár odřezků...
  31.7.2018 15:29františek
  Dasty -Efča- Já přišla na to,že staré hadry to nevyřeší. Chce to spíše nějakou látku,jako je plyš anebo župan. Prostě jim to nedělá dobře na zuby,takže to nerozhryžou. A místo šňůrek je taky lepší koupit zvonečky pro ptáčky na řetízku. Zvoneček odděláš a zbyde ti řetízek a sponečka. Zbytek sponeček koupíš v železářství. To jsou vychytávky,že jo??
  31.7.2018 20:051
  1