od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2019
 • Zobrazuji 31 zaznamu.
 • 3.1.2019 15:16DavidDol
  Mají mít stáří potkani (přes dva roky) nějakou speciální péči?
  Oni jsou sice pořád stejní jako když byly malí (myšleno pohybově) ale lepší se zeptat.
  Jó a ten co byl nějak spomalenej už je ok
  3.1.2019 17:50Haňa
  David: koukni tady, je tu pár věcí, co se mohou (časem) hodit: http://www.czkp.cz/ja-potkan/kdyz-onemocnim/pece-o-stareho-potkana/ ;-)
  4.1.2019 15:37Kajuskaa
  Dobrý den,
  Mám potkana, který je něco přes rok starý a začala jsem uvažovat že bych mu pořídila kamaráda ale nevím jestli je to dobrý nápad (je ochočený, má mě rád, hraje si se mnou, mazlí a se a nikdy mě nekousl)
  Je dobrý nápad koupit druhého potkana? A nebude na něho o můj potkan žárlit? A zvykne si na něho? děkuji za odpověď
  4.1.2019 23:08Petr
  Nejspíš by to chtělo,aby byli dva.Ale pozor při seznamování.S tím ti poradí některá z holek zde.
  - - - - -
  Nebo si projdi tady diskuzi,není to tak dlouho,co se tady seznamování řešilo.
  5.1.2019 13:09Kajuskaa
  Ok, díky
  6.1.2019 12:06Jantar
  Dobrý den,
  mám párek potkanů pár měsíců. Vcelku rychle se mi je alespoň částečně podařilo "naučit" na záchod, bohužel stále mi čůrají do zavěšených košíčků - ty jsem ale provrtal a tak to nená tak hrozné. Nejhorší je, že si kakají a čůrají i do sputniku. A já mám 2 možnosti - buďto je nechat páchnout nebo jim alespoň 2x denně vytřít tolaetním papírem košíky a hlavně sputnik, kam si krom čůrání a kakání většinou dotáhnou i hromadu zeleniny. Týden jsem to zkusil bez vyklízení sputniku, ale močka se zeleninou nejde dohromady :-).
  Co s tím, dají se nějak naučit aby pod sebe nečůrali/nekakali a aby to donesli alespoň do podestýlky? nebo dno sputniku alespoň provrtat aby šly bobky/jmoč pryč?
  6.1.2019 13:21Haňa
  Jantar: ahoj, nevim, jak máš velkou/vysokou/vybavenou klec, ale pokud ještě nemáš, je dobré dát úplnê nahoru ke sputnikům nêjaký záchod (velký trojúhelníkový pro fretky s roštem nebo bez). Ono když chrní ve sputniku, tak se jim samozřejmê nechce jít až nêkal dolů vykonat potřebu.
  Ve sputnicích mám dírky (malé, až si tam nešprajcnou prst či nohu) a dávám tam papírové kuchyňské utěrky. Večer čtvereček vytáhnu a dám nový.
  Bobkovat mi chodí holky na jedno místo dolů do klece, občas je hromádka i jinde.
  Někdo bobky sbírá a dává do wc, to taky může (??) pomoci, nêkdo dává do wc placatý kámen, mají tendenci to značkovat. Samozřejmê teď nemyslím záchod nahoře (to by je taky kámen mohl přizabít), ale na zemi.
  Pokud mají ve sputnicích zeleninu, asi dávás moc, já dávám jen večer a to tak, že ráno po ní není ani památky (a při čištění klece nenacházím vůbec žádné zbytky, jen oves, ten fakt sabotují)
  6.1.2019 16:58Jantar
  Haňa: tak mazlíkůj jsem dopřál - mají Ferplast Furat. Ten je vybavená tím trojúhelníkovým záchodem, ale mám ho na podlaze, takže je možné, že se jim nechce slézat (jenže pak budou čůrat zase dole, takže by to chtělo záchody dva) - hodne mi také čůrají na mříž kudy lezou ze sputniku dol§ - asi jen co vylezou tak to pustí....
  Za tu poznámku o malých dírkách dík, to mi nedošlo, takže tam nejspíš navrtám deset dírek 1mm vrtákem do toho by se nemusel prstem šprajcnout. Ale tu papírovou utěrku mi asi rozcupujou, často jen když vytírám tak se do ní rádi zakousnou a přetahují se jako pes.... před měsícem mi došla trpělivost tak jsem jim do sputniku nasypal peletky, jenže ty se pak rozpadly na prach a potkánci byly jak popelivý slepice.....
  Vetšinou tedy bobkují do záchodu, během pár dnů jsem je to opravdu naučil sběrem bobků a přesunem do záchodu. Kameny používám, ale je pravda že nahoru je dát nemůžu :-(. Zeleninu jim dávám tak dvakrát denně do koule z tý si to vytahají, bývají dost vybíraví. K tomu relativně neomezeně tvrdý chleba a pak do misky potkaní směs co mi poradila chovatelka - kupodivu z německého eshopu. Taky mi třetinu obsahu ignorují, tak jim toho dávám míň a oni to pak napodruhý sežerou...a nejvíc milujou dýňový semínka dávám jako pamlsky........
  6.1.2019 20:10Haňa
  Jantar: :-) tak zkus ten záchod nêkde nahoře a uvidíš. Moje holky ho využivají velmi hojně ;-).
  Tvrdý chleba nepotřebují, dávám jen občas jako pochoutku kousek každé. Pokud by jsi chtêl zkusit nêjakou dobrou vyváženou směsku, koukni na rodentia.cz, mají tam směsky přímo pro potkany a jsou fakt skvêlé. A pak nově funguje Ratura, taky luxusní potkaní smêsi (zatím nabídka jen na FB, objednat se dá mailem).
  No a jednou týdně (mlaďoši víckrát) bílkoviny - bílý jogurt (nej je kozí, Ale na každý má tu možnosti) nebo tvaroh nebo maso nebo vejce, ale to asi víš ;-)
  7.1.2019 18:36Jantar
  Haňa: četl jsem že chleba mají mít neomezeně kvůli broušení zubů........... jinak směs mají Vilmie.
  7.1.2019 19:03Haňa
  Jantar: zuby si brousí o sebe a i semeny ;-)
  11.1.2019 12:45zásuvka
  ahoj potkani
  12.1.2019 19:43Efča
  zásuvka - ahoj
  13.1.2019 19:57Lucius
  To tak letí, babčám už je přes rok a mimina budou mít teprve rok. Jsou to taková rozmacháná trdla, ale každý ten zážitek je úžasný.
  Nedávno jsem našel starou rozkousanou napáječku, přičemž dodnes nechápu, jak to přes mříže dokázaly. :D
  Nebo když mi skákaly do gauče, přes takovou malou škvíru, kde všechny spaly.  A co vy, máte také nějaké zážitky?
  13.1.2019 21:19Sankari
  Lucius: většina dlouholetých potkanářů má zážitků na knihu :-)

  Třeba rozkousaná záclona v délce snad 8 metrů. Nebo různě ztracení/poschovávaní potkani po bytě, to je vždy o nervy.
  14.1.2019 17:01Petr
  https://www.kralici.cz/potkani/alba.asp?a=5802
  - - - - -
  14.1.2019 20:04Lucius
  Sankari, Petr - naštěstí nemám záclony :D
  Ale je fajn si vždy vzpomenout na ty třeštiprdla, protože každý má svůj temperament a vlastnosti. Úžasná zvířata :3
  14.1.2019 22:57Sankari
  Lucius: Každá látka je v ohrožení, když se potkan rozhodne, že by z ní byl dobrý pelíšek. A podle Murphyho zákona - čím dražší mikina, tím lákavější je pro potkana a jeho zuby.
  16.1.2019 06:06františek
  Sankari-přesně tak. Já pro jistotu,vše uklízím. Moje Hrozinka si mojí krásnou plyšovou růžovou mikinku už prohlížela,tak jsem jí raději uklidila do ložnice. Mylím tím tu mikinu :-D
  Koudy jako obvykle,prospal se mnou na sedačce celou noc. Koudy je luxusní potkyš,na něho je spoleh,že nic neudělá,že neseskočí ze sedačky,že nic neprohryzne.Prostě můj miláček. Na chvilku jsem ho dala do klece aby se napapkal a napil,ale zase potom zase začal lomcovat s vrátkama od klece,že chce za mnou. Takže opět hajinká u mě na sedačce ve své papírové krabičce a je spokojený.Prostě je to Koudy. Je to druhá vychytralá kopie Františka. Ale ani František nebyl na mě tak fixovaný jako on.Prostě musí být furt u mě. Jako jo,jsem moc ráda. Ale nechci potom vidět ten hnusný konec,protože i já jsem na něj moc fixovaná. To zase bude FB zahlcený mýma fotkama s Kpudym,tak jak to bylo nedávno s Arískem.
  16.1.2019 17:24Marcie
  Ahoj všichni, prosím nepojedete někdo trasu Hradec Králové - Svitavy? Potřebovala bych svézt domů od Zubajdy potkaního prcka. Jsem narod a na cestu vlakem si teď netroufám. Budu moc ráda, když se někdo ozve. Pošlete to dál. Děkuji. Pekelnice
  - - - - -
  *marod
  17.1.2019 12:00Haňa
  z
  20.1.2019 12:45Marcie
  Chovatelé pod SOChP, můžete mi prosím někdo poslat číslo účtu, na který se má hradit členský příspěvek pro letošek? Kdo už jste to platil? Web SOChP nefunguje :-( Údajně se to má uhradit do zítra, tak to nechci prošvihnout. Díky moc. Pekelnice
  - - - - -
  Tak už číslo mám. Moc děkuju :-)
  - - - - -
  Jo a máme dva volné kloučky strakáčky z vrhu Ch3 ihned k odběru :-) Nehledáte někdo chlapíka do party?
  24.1.2019 22:19MonikaHanzlova
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou klec mám pořídit pro dva kluky. Potkany jsem nikdy neměla, jenom křečky. Všechno jsem pořádně promyslela a nastudovala, jen se pořád nemůžu rozhodnout, kterou klec. Byla by dobrá 80x50x70?
  A ještě jedna otázka, existuje někde nějaký seznam aktivních chovatelů z Prahy? Děkuji.
  25.1.2019 00:13Haňa
  Ahoj/dobrý den :-) Klec o rozměrech 80x50x70 je určitě rozměrovê pro dva kloučky fajn. Ale záleží i na povrchové úpravê mříží, chrom nebo pozink velmi rychle načichne a začne páchnout.
  Doporučují se klece Činčila ELOX VĚTŠÍ (z têch levnêjších) nebo Freddy 2 či Freddy max (výborné klece, nejlevnêji v krmivakonarovice.cz), připadnê Zeno 2 či Furat.
  - - - - -
  seznam chovatatelů tady:
  http://www.czkp.cz/informace-o-klubu/seznam-clenu-ckp/
  - - - - -
  a tady: http://clenove.sochp.cz

  spousta chovatelů své stránky neaktualizuje a funguje na FB...
  chce to trošku detektivní práci a taky mimina kolikrát nejsou hned :-)
  Blanka Sýkorová mívá mimča často, na nêkolik vrhů má teď snad nakryto chs Lavan, chs Labyrinth...
  chce to se poptat. (přehled úplnê nemám, nejsem z Prahy ;-) )
  Jinak slušný web jsou potkanari.cz a pokud máš FB, tak skupina Potkani, případnê Potkaní svêt.
  25.1.2019 09:46MonikaHanzlova
  Děkuji za vyčerpávající odpověď :-)
  Měla jsem na mysli právě tu Zeno 2, akorát jsem nemohla dát odkaz. Co jsem koukala, tak Zeno 2 i Freddy mají jedno plastové patro a já jsem zvyklá od morčat i křečků, že plast v kleci být nemůže, jak je to u potkanů? Měla bych spíš koupit dvě dřevěná nebo plast neokusují tak šíleně jako právě morčata?
  Jinak omlouvám se, že tu otravuju s tolika obyčejnými věcmi, ale nechci udělat chybu jako u morčat, že si nic nenastuduji a "rovnou naskočím do rozjetého vlaku" :-)
  25.1.2019 13:11Sankari
  Monika: U potkanů je to opačně, do klece jim nic dřevěného nedávej. Plast je nejlepší, nejsnáze se udržuje. Buď si můžeš ještě patro přikoupit, nebo místo něj dát plastové košíčky (z domácích potřeb), vyrobit patro z tácu či z vršku od plastové krabice.
  Někomu ale stačí jen to jedno patro a zavěsí do klece Sputniky XL, hadrové hamáčky, plastové roury, žebříky apod.
  25.1.2019 19:17františek
  MonikaHanzlová- mě sice okusovali plastové dno,ale né úplně ten spodní rožek dna,ale vršek rožku plastového dna,jak se tam spojuje to plastové dno a ty mřížky,když je na to dno nasadíš,víš jak to myslím?? Tak jsem požádala souseda a on vzal pár plíšků a nýtky a opravil mi to a mají po ptákách :-D Já jenom do budoucna,kdyby se ti začalo dít něco podobného jako mě. Už to mám skoro rok a pohodička,na mě si nepříjdou :-D Miláčci moji největší.
  25.1.2019 23:10Haňa
  Monika : chs Labyrinth má teď kloučky :-) velvetýn černé a siam
  29.1.2019 21:32Efča
  Monika Hanzlová - tak minimální rozměry jsou jedna věc,ale skutečné druhá. Prakticky je mnohem vhodnější mít dva potkánky v kleci pro deset než opačně. Navíc dva potkánci jsou skutečně pouze nezbytné minimum a je lepší časem pořídit partu větší - 4-8 zvířátek....Takže je pak vhodnější počítat do budoucna a pořídit raději klec větší než pak dokupovat další.I ldyž na stranu druhou by pak ta původní mohla sloužit jako náhradní.Ono je vhodné mít alespoň jednu či dvě klece navíc pro případné marody, seznamky ap.
  30.1.2019 19:32františek
  Já jsem dneska tak s láskou pozorovala našeho Sokratese a tak jsem si v duchu říkala,ty náš plyšáčku,ty to letos vyhraješ. Myslím si,že to má dobře vyšlapané. Navíc je hodně kontaktní,prostě suprovní. Je to šedý devil,rex srst,standart ouška. Prostě božan.
  31.1.2019 20:49Efča
  františek :-) mám obavy,že mnozí vystavovateleé tam jdou s tím,že mají nej zvířátko...:-) - no komise to nemá jednoduché :-)