od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2020
 • Zobrazuji 20 zaznamu.
 • 1.1.2020 00:28Ryuu
  Tak vše nejlepší do nového roku! Ať se mají mazlíčci i vy dobře a jste všichni zdraví.
  8.1.2020 17:58limE
  Dobrý večer, jaký je maximální doporučený počet pro jednu smečku? Dejme tomu, že teď nehledíme na rozměr klece, ten může být jakýkoli. Zajímá mne jen velikost smečky.
  9.1.2020 12:54Sankari
  limE: To ti nikdo neřekne. Záleží čistě na složení smečky a na prostoru, který obývají.
  9.1.2020 13:35limE
  Složení smečky? Jakožto postavení? Samozřejmě s tím počítám, čím více jedinců, větší pravděpodobnost, že se vyskytnou omegy. Prostor je možný i pro více než 400 (samozřejmě, tolik jich nechci).
  Ale nějaká doporučená velikost skupiny?
  12.1.2020 22:15Marcie
  Vážení a milí, moc zdravíme z našeho nového domova na chalupě ve Strnadicích. Dnes mě tu čeká první noc. Potkánci už zde bydlí od úterý. Máme útulný domov, teplo praskajícího krbu, spoustu místa (obrovská změna oproti malému 1+1 v paneláku). Pekelníci konečně zakotvili :-) a všem zvířátkům se tu moc líbí. Od nynějška si zapište za uši, že Pekelníci bydlí ve Strnadicích (okres Benešov).
  13.1.2020 13:28Sankari
  Marcie, moc ti to přeji. Mějte se tam všichni hezky.
  13.1.2020 19:40Haňa
  Marcie, taky moc přejeme, ať se daří a ať jste všichni v novém domovê spokojení.
  Pohlazení všem Pekelníčkům :-)
  20.1.2020 11:47NaomiX
  Dobrý den, měla sem už 2 samice potkana obě byli nemocné a zemřeli a já plánuji koupit nové potkánky. Přemýšlím že si koupím 2-3 samečky a chci se zeptat jestli se samci nebudou rvát když budou spolu v kleci? (plánuji je koupit z jednoho vrhu.) Další otázka jestli budou více zapáchat než samičky? (jejich moč) Také jestli značkují? samičky mi neznačkovaly tak nevím jak to bude se samečky. Poslední otázka jestli má někdo zkušenost s nějakou chovnou stanicí v Praze kde jsou potkánci zdraví? Děkuju všem za odpověd a přeji hezký den!
  20.1.2020 13:42Sankari
  NaomiX: Potkani se běžně chovají i v samčích skupinách. A ani nemusí být zvířata z jednoho vrhu, stačí, když budou podobně staří. Jestli spolu budou v pohodě celý život ti nikdo předem neřekne, ale z vlastní zkušenosti... těch případů, kdy jsem musela smečku rozdělit bylo minimum.
  Víc zapáchat samci mohou, jsou cca 2x větší než samice, takže i "odpadu" je z nich samozřejmě úměrně více. Hodně záleží na stravě.
  Někteří potkani značkují více, někteří méně, jiní vůbec. A to se týká samců i samic.
  Existují 2 kluby chovatelů potkanů, můžeš si vybrat kteroukoli, která je u nich registrovaná.
  25.1.2020 18:41Jinda
  Ahoj vsem. Mam doma stare velke terarium (domaci drevene jen s sklem na otevirani), kteremu jsem misto skla namontoval dvirka s pletivem. Takze jej muzu pouzit pro potkany, ale chci se zeptat kvuli vybaveni. Mam udelanou prolejzaci stenu pro jestery, tak jestli by to bylo vhodne i pro potkany. Cele terarium bylo bioactive, proste prirodne, krome zadni steny, kde jsou schovky. Ta je z plat od vajec, akorát je natrena barvou na detske hracky. Je mozne to pouzit?
  - - - - -
  A jeste Jsem nasel stare domecky, ale ty jsou pretazene cementem, ktery je natreny. Je to bezpecne?
  27.1.2020 09:30Danča84
  Ahoj můžete mi prosím poradit? Uvažuji o pořízení potkánků pro své dva synky 6 a 4 roky (pravděpodobně bude chtít každý svého). Něco jsem se tu o péči atd dočetla, ale jak je to třeba s pořízením vybavení, jak velkou klec, co do ní - miska, napaječka a co dál, co je užitečná vychytávka a co zbytečné? Kolotoč, patra, domečky, houpačky, tunely, míč na běhání po podlaze... Je toho hodně na výběr, ale pochybuji že všechno nabízené bude také vhodné. Mám zkušenosti s morčaty, ale jiné podobné zviře jsem nikdy neměla. Díky předem, a hezký den:-)
  29.1.2020 12:07Miška 3
  Dobrý den, mám prvního potkánka, samičku. Nechce mi jíst klasické jídlo pro potkany ani hryzací tyčinky. Myslela jsem, že až bude starší, tak to začne baštit. Nebaští ani po měsíci. Děkuji
  29.1.2020 13:02Ryuu
  Miška 3: Doufám, že není sama, pokud ano, co nejdříve pořídit parťáka stejného pohlaví.
  Záleží co je to klasické jídlo pro potkany. A co žere do teď? Měsíc bez potravy, tak by s velkou pravděpodobností nepřežila.
  29.1.2020 13:17Miška 3
  Ryuu: Klasické, to je standardní krmivo ze zverimexu. (Vybírá jen něco slunečnici, sušenou mrkev apod.) Objednala jsem i lepší ale než to pošlou... Dávám jí to, co mi poradili jako těstoviny, konzervy s masem pro koťátka a maso samotné vařné. Už sháním mnohem větší klec. Snad jí budu mít o tenhle víkend, pak koupím kamarádku.
  29.1.2020 15:59Ryuu
  Miška 3: Já dávám víceméně jen to co vařím. Přidávám jim vločky a zeleninu.
  Myslím, že ostatní ti poradí lépe, přeci jen, mám teprve druhou smečku.
  A také se mi osvědčilo, že když si vybírají, tak je lepší dávat granule. Mám teď nového myšáka, prozatímně je sám, ale už plánuji další parťáky. Tomu dávám pouze granule pro kočky, samozřejmě kvalitní co žere můj kocour a k tomu oves s pšenicí, jelikož po předchozí majitelce byl vybíravý a žral jen co se mu chtělo.
  29.1.2020 18:25Miška 3
  Ryuu: moc děkuji, i to málo stačí.
  29.1.2020 19:07Haňa
  Miška 3: ahoj ;-) základem potravy by měla být kvalitní směs pro potkany, u nás dva internetové obchody ratura.cz a rodentia.cz. A nechávat potkany dojídat misku ;-), on žádný potkan hlady dobrovolnê neumře. Na jednoho potkana je jedna polévková lžíce denně.
  No a pak zelenina, občas ovoce (okurek, mrkev, nepálivá paprika, salát, jablko, borůvky....).
  Maso NEBO jinou bílkovinu (bílý jogurt, vejce) občas - jednou týdnê kousek, mláďoši častêji, ale určitě ne každý den.
  Potkan potřevuje stravu pestrou, ale čím střidmêji se krmí, tím zdravêjší bude.
  Občas je možné něčím přilepšit - vařená rýže, têstovina, vařená pohanka, spařené ovesné vločky...kousek vařeného kvêtáku, brokolice, fazolkové lusky,hrášek...)
  všechno nesolené. Ale jen jako pochoutka ;-)
  Dej jí dobrou smêsku a nechej ji/je dojídat.
  OnoTy by jsi taky radeji jedla řízek a čokoládu než dušenou mrkev a kapustu, ale oni jsou jako malé děti, nemají z toho rozum a tak je třeba je to naučit, že se žere všechno ;-)
  - - - - -
  Danča: už jsi našla, co jsi potřebovala?
  fajn stránky: potkanari.cz a czkp.cz ;-)
  napíšu ráda i víc, ale když tak se ozvi, nerada bych psala jen tak do prázdna....;-)
  - - - - -
  Jindra: ahoj, terárium (i když upravené) je z principu špatně, v ubikaci se hromadí čpavek z moči a devastuje velmi citlivé potkaní dýchací cesty...
  Navíc potkani velmi rádi šplhají, takže bohatě a bezpečnê vybavená klec (spíš vyšší než nižší) je tou správnou volbou.
  vybavení z olat od vaje ti zničí jednu noc, domky s cememtem nejspíš také.
  Všechno (police, domky) je nejlíp plastové, dobře se udržuje, vydrží a nenasákne močí.
  Hodnê se taky dávají látkové hamaky (stačí staré triko či utěrka) vypereš nebo vyhodíš a dáš nové.
  29.1.2020 20:19Miška 3
  Haňa: ahoj :-) objednáno mám z rodenity a čekám již 10 den, až mi přijde zásilka. ( Kdyby jsem to věděla tak objednám ještě před potkánkem.) Objednala jsem tam všechno, co se mi líbilo a přišlo mi to pro mou maličkou potkanku vhodné. Podestýlka, hrizací tyčinky, hnízdící materiál... Jablko nechce, rýži jsem dávala a pohanka mě nenapadla. Vloček se docela bojím :-D Počkám, až seženu větší klec a kamárádku. Teď jsem se přidala do pár skupin s potkany na facebooku.
  Děkuji všem ;-)
  29.1.2020 20:27Haňa
  Miška: tak to je fajn, rodentia a je dobrá, i když já mám raději raturu (tam by jsi tak dlouho nečekala ;-). Tak at máte brzy kámošku a ať dêlají holky jen radost ;-)
  29.1.2020 20:58Miška 3
  Haňa: moc děkuji :-) stránky si prohlédnu ;-) Když může zlobit jedna, tak proč ne, hned dvě, takové stereo. :-D