od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Červen v roce 2020
 • Zobrazuji 15 zaznamu.
 • 10.6.2020 13:58Marcie
  Ahoj lidičky, uvolnily se nám 3 holčičky z vrhu N3 ihned k odběru a máme posledního volného chlapečka z vrhu O3 k odběru od 12. 6. Odběr Strnadice (okr. Benešov) nebo po domluvě Praha. Fotky jsou u nás na webu: https://odpekelnehostrazce.webnode.cz/
  12.6.2020 08:18Marcie
  SOS: prosíme, nechtěl by někdo 3 činčily s výbavou? Akutní. Kamarádka mi poslala tuto sms: ahoj marketko, nevíš náhodou o nekom,kdo by chtel činčily dva kluky a holcicku, kolegyně je venuje i s vybavou klece atd.jeji manzel je doma nechce a pry je vyhodí ven,tak hledáme kdo se jich ujme.mej se krásně opatrujte se papa
  - - - - -
  Existuje něco jako "činčily v nouzi" kde by se ti nešťastníci dali nabídnout?
  - - - - -
  Edit k sos: Číslo na majitelku činčil: 604637355, bydliště : Praha. Prosím, sdílejte kde můžete. Děkuji :-)
  13.6.2020 11:20jana53
  hlodavci v nouzi https://kralici.voriskov.cz/subdom/kralici/
  13.6.2020 11:26Haňa
  jana53: moc dík za odkaz, Barbora už včera přislíbila, že by příští týden činčily vzala do azylu. :-)

  Marcie: tak snad to manžel ten týden vydrží, teď mají beznadějnê plno, když předevčírem prý přivezli 20 králíčků v hrozném stavu z naprosto zoufalých podmínek
  15.6.2020 09:06Marcie
  Moc děkuji všem za pomoc. Činčily mají prý už přislíben nový domov a mají odjet domů ve středu. Tak snad to klapne :-)
  - - - - -
  Snažila jsem se neoslovovat útulky, vím jak těžkou práci mají a jejich kapacity praskají ve švech. Tak snad se povedlo a činčily odjedou rovnou do fajn domova.
  19.6.2020 10:14Jantar
  Potkany máme už cca 1,5 roku. Od oka bych řekl že nejsou nijak tlustí, dostávají zelené, milují hlavně okurky. Občas jim přilepším tvrdým chlebem, semínky (zdaleka nejvíc milují dýni). Jiínak hlavní složkou potravy je potkaní krmná směs.
  To je normální že toho většinu nechají? Tyhle směsi nemusí být zrovna nejlevnější záležitost, ale oni toho většinou hodně přes půlku nechají, vyberous i některé "křupky" a semínka a zbytek nechají - typicky obilná zrna je vůbec nechávají klidnými. A já každý den vyhazuji spustu nesnědené směsi. Když se je pokusím "vyhladovět" a jeden den jim nic nedám aby to snědli tak to stejně většinou nezmizí. A přitom se bojím, aby třeba zbytečně nehladověli. Co s tím, je to normální?
  20.6.2020 08:03Haňa
  Jantar: ahoj, nenapsal jsi, jakou směsí krmíš. Směsi ze zveráče jsou dost nahouby, mnohem lepší je o jednat směsku z internetu od potkanářek, které je dêlají roky tak, aby byly vyvažené a vhodné opravdu pro potkany. Vřele mohu doporučit ratura.cz, krásné voňavé zrní, žádné barvené granule a pofiderní válečky. Pak ještě rodentia.cz.
  Co se týká krmení, pokud už mají kvalitní smêsku, mají potkani sníst všechno (!). Na potkana na den
  patří asi 1 polévková lžíce směsky a zásadně se nedosypává :-)
  Oni hlady neumřou.
  Jinak zeleninu mohou všelijakou, ne jen zelené: okurek, paprika, mrkev, rajče, červená řepa, z ovoce všechno kromě citrusů a nedávám ani nic cizokrajného.
  Jednou za týden bílkoviny - bílý jogurt nebo kousek masa i s kostmi (přemražené, já teda vařím) nebo vejce.
  Ono potkani žerou to, co znají, chce to nabízet a nabízet a smêsku opravdu nechat dojíst až do konce.
  Děti taky zkouší, jestli by nemohly jíst jen sladkosti ;-)
  - - - - -
  https://docplayer.cz/452019-Prirucka-pro-chovatele-potkanu-verze-1.html
  - - - - -
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/neco-na-zub/
  21.6.2020 12:42Jantar
  a sakra, to jsou mrchy :-). Takže oni se mnou vydrbávají přesně jako dětičky - sepnutý pacičky, vlhký očička, jen abych jim přinesl dýňová semínka............. :-). No dobře - dávkování upravím a nechám jim to do doby než to hlady sežerou - prostě jsem je nikdy neviděl aby žrali obilku..... taky mě mate že si toho hodně odnosí bokem do košíčku a tam si toho přestanou všímat - že by železná zásoba? Zkusil jsem jim párkrát nic nedat ale toho jídla bokem si nevšímali.....
  směs měli celoživotně jednu z DE co mi doporučila chovatelka, ta mi už došla tak teď jsem na zkoušku koupil v obchodě levnější a dražší směs od Avicentra - za 30 a 80 Kč kilo (mě ty ceny přijdou docela úlet když si uvědomím že do 30,-Kč/kg mám lněné semínko, do 40 slunečnici a do 90 už mám dýňové semínko...., a oni mi tu levnější zmlsanci moc nežerou, tu dražší jsem zatím nezkoušel........ takže vyhladovět+zasoustředit se na dobrou směs a ono to půjde......
  21.6.2020 18:35Haňa
  Jantar: jo, jako dêtičky :-) :-)
  popravdê moc se nedivím, že nežerou blafy ze zveráče...
  Ono treba i "blbá" andulka pozná staré zrní. A já si moc nedêlám iluze o zdrojích zvrimexů, ta kvalita (když pomineme složení) bude naprosto mizerná.
  Koukni na tu Raturu a nelekni se cen, smêska začíná na nêjakých asi šedesáti korunách za kilo.
  Ale když vezmeš, že za to dostaneš fakt krásný voňavý zrní (který navíc všechno sežerou), stojí to za to ;-)
  Ve smêskách není jen zrní, je tam sušené ovoce, zelenina, bylinky, ořechy, pivovarské kvasnice...
  ono se to nedá brát tak, že slunečnice je za 40.
  Však když koukneš na rodentia.cz, má tam přesně v procentech vypsané složení,
  Když jsem mêla potkanů více, michala jsem si i sama, zrní jsem brala od kvídera.cz (paráda), ale pro míň potkanů se to nevyplatí.
  Ze zverimexových se doporučuje myslím jen Puur a tam ta cena je taky vyšší, no...
  Zkus Raturu a uvidíš, je to opravdu chutná nádhera ;-)
  - - - - -
  jo a píšu schválně "blbá" andulka v uvozovkách, protože žádné zvíře není "hloupé", každé má takové schopnosti a dovednosti, které potřebuje ke svému přežití ;-)
  22.6.2020 09:34Jantar
  Díky, ještě drobnost - pokud vyloučím onemocnění kolik tak mám reálně počítat že se mi potkani dožijou od do? Tak 2,5-3r max?
  22.6.2020 22:08Haňa
  Jantar: vyloučit onemocnêní moc nejdou, ale chápu, jak to myslíš. Průmêr je nêco málo přes dva roky, 2 roky a 3-4 mêsíce myslím. Občas se některý potkan dožije víc, dva a půl a zcela výjimečnê (mêla jsem tak 2 z 19) překročí tři roky...
  - - - - -
  ono jeden jejich rok je přibližnê našich třicet...
  23.6.2020 19:10Jantar
  Díky.
  Zvláštní - až do teď jsem jim dával tak 2x-3x víc směsi než říkáš ale neřekl bych že jsou tlustý..... ale i teď s tou nižší dávkou mi tam něco nechávají, mám to brát tak že jim to mám každej den vyměňovat když si nemůžu být jistý jak kvalitní ta směs je ale až najedu na doporučovanou tak pokud nemají sežráno tak nedávat novou dokud původní dávku nesežerou?
  23.6.2020 21:22Haňa
  Jantar: tak nêjak :-)
  nechat úplně dožrat. Já teda tak jaksi "respektuji", že moje potkanky nežerou oves, tak tím je netrápím, navíc, když jsou to už starší dámy.
  Ale obecnê opravdu nechat ať všechno sežerou, od toho jsou smêsky vyvážený.
  My taky nejíme jen sladkosti a brambůrky, ale i zeleninu a chleba ;-)
  24.6.2020 20:11Jantar
  Jedna věc mě překvapuje: pořád jsou vcelku čilí, dovedou šplhat po drátech apod. Už tolik nelítají jako netopejři zamlada, ale co jsem si před rokem načetl že budou pomalí, neohrabaní, mohou padat apod tak to ještě ne a to jim už za pár měsícu budou 2 roky. Kdy to mám čekat?
  25.6.2020 20:31Haňa
  Jantar: to se nedá tak úplnê přesně říct, je to jako s lidmi. Obecně by se snad dalo říct, že kolem druhého roku začínají stárnout. Ono to pak může jít celkem rychle. Staříčkům nêkdy odcházejí zasní nožky, ale i s tím mohou žit spokojenê ještě dlouho, jen je pak třeba přizpusobit klec.
  Občas má nêkdo nádor hypofýzy - špatnê pak ovládá přední tlapky a má problém se žraním a hygienou....ono têch možných zdravotních problemů je hodně, no....
  Ale měla jsem i samičku, která ve dvou a půl letech vypadala o rok mladší :-) a taky se dožila 3 roky a kousek :-)