od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Září v roce 2020
 • Zobrazuji 32 zaznamu.
 • 10.9.2020 15:11Djddnd
  Dobrý den, něco zda je tato stránka stále funkční ale chtěla bych se zeptat, jak u potkana poznáme slepotu? Mám samičku docela dlouho ale není stará a do teď mne upřímně nenapaslo, že by mohla být slepá, má červené oči a dočetla jsem se, že může mít nějakou vadu...celkově jsem ji teď začala pozorovat, jak se chová v uzavřených i otevřených prostorech...i těch co tolik nezná...a menší podezření mám....teď mě i napadla návštěva veterináře ale v našem okolí se nikdo na potkany nespecializuje....
  11.9.2020 13:40Haňa
  Djdd: ahoj/dobrý den. Potkani obecnê špatně vidí a červenoocí ještě o hodnê hůř. Zrak není pro potkany zásadním smyslem a i s případnou ztrátou zraku (úraz, nemoc, stáří) se vyrovnají velmi dobře.
  Potkani se orientují hlavnê vousky a čichem.
  Mêla jsem i potkanky na stáří (skoro) slepé a človêk neznalý by to nepoznal.
  Důležité je nemênit vybavení v kleci, pokud se leká, tak před uchopením na ni promluvit (to dêlám u všech potkanů), prípadnê fouknout jemnê do "obličeje" (pokud by třeba i hůř slyšela)
  Jinak i zcela slepí potkani jsou schopni ve smečce zcela normálně fungovat.K vetovi je třeba jít jen v případě ůrazu (škráblé oko), či pokud oko najednou vypadá zcela jinak (hodně vypoulené - akutni zánět? nádor v hlavičce? absces za okem?....)
  Pokud je potkanka jen míň jistá při průzkumu neznámého, nejspíš je to způsobeno opravdu jen těma červenýma (obecnê velmi slabýma) očima ;-)
  12.9.2020 10:06Dav
  Dobrý den,
  doporučily by jste nějaký pohlcovač pachů?
  12.9.2020 16:26Adri
  Ahoj, mám 2 samičky jedná rok a půl druhá menší 8 týdnů, ta menší mi začala psikat a už trochu psika i ta starší podávám jitrocelový sirup pravidelně, od veterináře dávat taky kapky na podporu imunity, teď jsem dala i průduškovy čaj jenže jsem nesehnala dětský tak jsem dala normální značky leros plus je prý s vitamínem C, chtěla jsem se zeptat dočetla jsem se že můžu zkusit i dětské nosní kapsy nasivin doma mám nosní kapky allergocrom muzu použít tyhle? Předem děkuji za odpověď
  12.9.2020 17:03Haňa
  Adri: ahoj, jediný nosní kapky, co jsou doporučovány, jsou Nasivin pro kojence. A i ty nekapat, jen kápnout na prst či uchošťour a nosánek potřít. A nemají se používat určitě déle než týden.

  Teď je vyloženě "blbé" období, plné bacilů i lidí i potkanů.
  Takže pří pšíkání opravdu ten jitrocelový sirup, do napáječky čaj dêtský prüduškový (používám LEROS) do toho čaje ten sirup 4 ml/ na 100 ml čaje. Ráno a večer čerstvé.
  Na imunitu sirup z echinacey nebo z lichořerišnice, hodně lidí dává betaglukany, já vše kupovala přes net u TOPVET. Dá se dát i immunoglukan, nêkdo chvalí kolostrum.
  Jen ta podpora imunity není záležitost týdne či dvou.
  Céčko je určitê ku prospêchu, ještê, pokud by se vám povedlo sehnat Ventolin sirup (je na předpis, ale mêl výpadek, tak nevím), ten je při respiračkách vynikající.
  Zvlhčit vzduch (mokrý ručník blízko klece). Nêkdy/často to přes všechna opatření dopadne tak, že jsou třeba atb, uvidíte..
  držíme moc palce!
  - - - - -
  jo, ten Nasivin pro kojence potřít nosánek 2x denně myslím
  14.9.2020 19:39MišikaMyš
  Dobrý den, prosim můžete mi poradit? Moje krysky se od pátku léčí na nachlazení. Jedna se mi ale doslova ztrácí před očima. Od začátku měsíce mi zhubla 21g. Můžu jí nějak podpořit, třeba doplni stravy, aby tolik nehubla? U misky je první a co se týče pamlsků, zeleniny apod. Tak je taky vždy první a baští.
  14.9.2020 21:21Haňa
  MišikaMyš: ahoj, kolik jí je? máš dobrého potkaního veta? Souvisi to jeji hubnuti určitě s nachlazením? Moje potkanky měly za ty roky respiračky často, ale nemám dojem, že by hubly.(?)
  Možná hubne, protože má opravdu hodně vážný respirační problém a nemá tolik sil se najíst doatatečně... ale může to být také problém s přerostlými zuby a nebo počinající nádor hypofýzy (?) (bere se jídlo do tlapek, nemá zhoršenou jemnou motoriku, udrží semínko, zeleninu?)
  Může mít tak někde nádorek (plíce?) nebo slabší srdíčko...(i to se dá dnes léky řešit)
  Jinak dala bych vydatnější a líp stravitelnější věci - spařit ovesné vločky, do nich zamíchat třeba mleté oříšky či mandle (malinko), nabídnout vařenou těstovinu, vařenou rýži, banán, vynikající je Calopet pasta (u veta nebo na netu)
  Pokud ale hubne při normální směsce a není to vyloženě stařenka, je tam nejspíš zdravotní problém.
  držíme moc palce!
  - - - - -
  tady ještě přehled vhodných potkaních veterin, ono potkana jako pacienta nezvládne zdaleka každý vet a ne každý si to dokáže přiznat.
  https://vet.sochp.cz
  - - - - -
  Dav: jakou máš podestýlku? na tom hodně záleží ;-) no a taky na počtu potkanů samozřejmě.
  15.9.2020 07:34MišikaMyš
  Haňa: když zvladneme léčbu oslavíme rok. Vet ví o úbytku váhy. Nemohla je ale pořadbě prohlédnout. Obě dvě pipiny utíkali ke mě. Aktivovali si nějaký "magnet" a nemohla jsem je dát paní dr. Po dlouhém boji je trošku poslela a předepsala léky, které mají na 3 týdny. Holky jsou od sebe 1 měsíc. Bere si odměnu za léky a normálně to baští. Pak si přijde pro další. Jsou to nějaké kočičí polštářky s kuřecím masem. Vet je s te web. stránky se zeleným potkánkem. Mám to 2 minuty autem od baráku, tak proto. Na zuby mají te min. kámen s mrkví, vyhlodali mrkev a už se toho ani nedotknou. Zkusím ty vločky s troškou oříšků. Jen teď nechce léky. Ani s tvarohem ani s přesnídavkou. Jen si čuchne a jde pryč.
  15.9.2020 09:38Haňa
  MišikaMyš: ahoj, co máte za atb? Mně zaujalo: nechce léky.. Já vím, je to náročné, dávala jsem už spoustě různých potkanů (bohužel), někteří je žrali v čemkoliv, jiní v ničem a byl to sakra boj,
  Je to ale o tom, že pokud bere atb, MUSÍ (!!) je dostat a musí je dostat ve stejnou dobu (!)
  tam žádné ohlížení to, jestli chce nebo nechce prostě není.
  Mně je hodně ochotně jedly v kapičce té Calopetpasty, jak jsem Ti radila.
  No a když nebylo zbytí, dostaly atb stříkačkou inzulinkou (bez jehly samozřejmě) přímo do tlamky, Atb jsem naředila malinko vodou, aby toho bylo málo a chce to stříkačku strčit zboku do tlamky.
  Pokud se myš hodně bránila, zabalila jsem ji do kousku látky.
  Je to jako u dětí, proste je třeba to do nich dostat.
  Nekdo radí v přesnídávce (taky se mi osvedčilo), nekdo arašídove máslo, rybičky v konzervě....tuňák, lososová pasta.
  A pozor! jak píšeš tvaroh, nekterá atb se nesmí dávát s mléčnými výrobky (a tak odpadá i velmi oblíbená a fungujicí jasanka)

  Rok není nic moc vêk, zuby budou asi dobré, to by nežrala tvrdé věci.
  Mně teď dvakrát za sebou dve různé potkanky sebrali na poslední chvíli z lopaty na opravdu dobrých potkaních veterinách, jinak by už nebyly. Jenže byl tam i rtg a odběr krve, abychom je netrápili zbytečně, kdyby to bylo něco fatálního.
  takže případně se vydat i kousek dál, zásadní je ale dostat do ní pravidelnê ta atb (!), aby mohla začít fungovat. Ono v zápal plic se ro rozjede raz dva a pak to může vzít velmi rychle v řádu hodin rychlý konec.
  No a u veta každá myš prchá k pánečkovi :-) , i ty nejvíc plaché :-) , to jsme jim dobrý, no....:-)
  dávej atb, kup dětský průduškový čaj do napáječky, přidávej jitrocelový sirup.
  A určitě bych zkusila tu calopetku, jak na atb, tak na celkové posílení.
  (vet určitê má i ty stříkačky, kdyby bylo třeba ;-) )
  moc držíme palce
  - - - - -
  jo a odměnu za léky bych nedávala, pokud je sežere v něčem, kočičí polštářky s masem už vůbec ne, je to moc bílkovin, bílkoviny mají mít dospělí jednou týdnê.
  Jo, pokud dávám stříkačkou, pak odměnu dám :-)
  15.9.2020 15:33MišikaMyš
  Haňa: mají 3x denně Tobradex do očí a čumáčku. Potom Enrogal 2x denně. Nevím jestli jsou to atb. Vet nic neříkala, že by jsme měli něco omezovat. Jelikož nechce s přesnídávkou ani s tvarohem, tak jsem jí to šoupla tou stříkačkou bez jehly. Děkuji za nápad, zabalím jí jako štrůdl. Další vet by měl být do 20 km. Zde se bojím, že budou hrozně vyděšené. Zítra se stavime ve zverimexu a dokoupím něco na zub. Dětský čajík podavám s jitrocelovým sirupem bez cukru.
  - - - - -
  Haňa: podestýlku máme pelety, jelikož se bojím, že budou mít otlaky, tak to kombinuji s hoblinami.
  15.9.2020 16:37Haňa
  MišikaMyš: jo, Enrogal jsou antibiotika, takže fakt by se měly podávat v pravidelných intervalech.
  O podání tobradexu potkanům jsem ještě neslyšela, ale to nic neznamená ;-) (jsem laik)

  Pelety jako podestýlka jsou v pohodě, když jsou navíc s (neprašnými) hoblinami.
  Otlaky by reálně hrozily v tomto případ třeba morčeti nebo starým potkanům, co už jsou hodně dole, ale normální zdraví mladí potkani zase tolik času v podestýlce netráví ;-)
  15.9.2020 18:04MišikaMyš
  To je pravda, sedí na domečku nebo na patře s látky. Tyhle pelety už nechci, jsou horší jak ty hobliny. Jsou moc prašné, to jsou ty, co se rozpadnou na prach. Ještě mi děla starost to, že často spí holky odděleně. Jedna je ve sputniku a druhá v nohavici. Takhle je to už asi měsíc. Podavám opravdu v 7 ráno a v 7 večer. Nemám jim už dávat tvaroh?
  15.9.2020 18:31Haňa
  tak ne každá dvojice si úplne ideálně sedne a i v tom ideálním případě si kámošky od sebe potřebují odpočinout. Ono proto je lepší mít minimálně skupinu tří, ideálně 4-5 různého věku. Ono ve velké partě (4 a víc) je většinou poznat, kdo s kým peče a kdo koho nemusí :-) Jsou u nich velmi rüzné povahy, různé temperamenty, mají různé postavení v hierarchii, ne každý je s každým stejný kamarád, to vübec ne.
  Proč dávat pořád tvaroh? bílkoviny patří dospělým opravdu jednou týdně, buď kousek masa (někdo dává i syrové dobře přemražené, já vařené - třeba kuřecí skelet - kosti múžou a jsou i žádoucí) nebo bílý jgurt typu holandia (nebo kozí) nebo vajíčko.
  Přemíra bílkovi škodí, základem by měla být kvalitní smês zrní.
  Podestýlku múžu vřele doporučit ProBiobed Klasik, sics s dopravou 400,-, ale je to obr balík, který pro dvě vydrží určitě tak půl roku. Krásné čisté neprašné hobliny.
  - - - - -
  oprava: kosti můžou..:-)
  15.9.2020 22:10Roman
  Dobrý den,
  používáte někdo osvěžovače vzduchu?
  15.9.2020 22:28Haňa
  Roman: no, taková věc není dobrá ani pro lidi, natož pro citlivé potkaní čumáčky a velmi citlivé plíce...
  pár lidí používalo Parfum Berger, ale pak to jaksi utichlo, tak nevím, nakolik se to osvědilo.
  Ono každé zvíře má svůj "odér", byt se zvířaty je poznat, no...
  spí zkusit jiné podestýlky, vynikající je Milla More či konopné pazdeří, dát více rohových zachodků do pater, patra občas přetřít, hamaky častěji vyměnit.
  Mám teď malou partu, ale ani o nich nevím, co se týká zápachu (pokud zrovna není venku +30, pokud nemají čaj v napáječce či meloun)
  Pokud zápáchaj více, možná dáváš moc bílkovin.
  Bílkoviny je dobré dávat jen jednou týdně - den před čištêním ;-)
  16.9.2020 14:33Danča84
  Roman: já dávala jako podestýlku asan se stříbrem, je sice dražší ale fakt nepráší (a to je synek alergik na prach, klec měl cca metr od postele a nevadilo mu to) a není cítit po několik dní. Měnila jsem po 4-5 dnech, v metrové kleci dvě holky, a dno jsem tím asanem jen tak "pocukrovala", určitě nemusí být podestýlky kolik cm vrstva:-)
  20.9.2020 14:24Molik
  Dobrý den :-)
  Dneska jsme si pořídili 3 potkaní holčičky a chtěla bych se poradit, jak nejlépe krmit. Jak často, co dáváte, jestli je třeba miminka po odstavu krmit ze začátku jinak... Děkuji :-)
  - - - - -
  A taky kolik čeho, nemám odhad :-)
  20.9.2020 20:42Haňa
  Molik: ahoj/dobrý den :-)
  základy jsou popsány tady:
  http://www.czkp.cz/ja-potkan/neco-na-zub/
  Zakladem by mêla být kvalitní směska obilovin, moc doporučuji internetový obchod ratura.cz, (případně rodentia.cz) Smêsky ze zverimexu jsou barvené blivajzy.
  Jinak zelenina, ovoce, občas bílkoviny. Nic kořeněného, slaného.
  Maso mohou syrové (přemražené!) i vařené. i s kostmi.
  20.9.2020 22:03Molik
  Haňa
  Děkuji :-)

  Koupili jsme z nutrinu granule pro potkany, ale nejí je... takze uz koukam ma směsy z rodentie, tam to vypada super.
  Holky si dneska vzaly kousek mrkve, piškoty, ale moc toho nebylo, tak mam strach at nehladovi.
  Večer jsme zkusili uvařit nudle , smichat s troškou taveneho sýru, mrkve a vareneho kureciho , a taky nic :-(

  A vůbec nedokážu odhadnout množství
  - - - - -
  A jaký třeba dáváte salát, ledovy?
  A ráno třeba dáváte směsku a večer až zeleninu nebo rýži apod?
  - - - - -
  Nevím, jestli nebasti skoro nic stresem, nebo jim nic z toho nechutná, na co je nalákat...
  20.9.2020 23:47Haňa
  Molik: no, potkani jsou opatrní, jedí větsinou to, do znají, nové jim trvá déle. Bývá hezkým zvykem, že chovatelé dají s sebou prťátkům do nového domova i trochu směsky, ne kterou jsou zvyklá.
  Ale nebojte, hlady neumřou.
  Tady platí; nabízet, nabízet, nabízet a zkoušet.
  Zase je ale nerozmazlovat, aby nejedli jen pochoutky.
  Smêsky patří asi polévková lžíce na potkana na den, důležité je nedosypávat, ale necháf je snísf všechno (obraznê nejen "řízek", ale i brambory, polévku a salát), protože samozřejme první vyberou ty nejlepší kousky a na "obyčejné" (ale nezbytné a düležité) zrní by se vykašlali.
  U mê mají smêsku zrní a misce pořád a večer po pouštění a mazlení dostanou "večeři". Misečku se zeleninou a ovocem (podle toho, co je doma - nêkdy více druhů, nêkdy míň - salátová okurka, paprika, rajče, čevená řepa - predvařená, mrkev, klidne i nêjaký ten salát, jablíčko, meloun, švestka, třešnê....) Nedávám toho moc, tak akorát, ab ráno nezbylo nic a nedělalo to binec v kleci. Občas (u maloškü klidnê častěji) je teplá večeře (vařená rýže, vařená pohanka a něco s tím)
  Tavený sýr nedávat, obecně sýry ne, jsou příliš slané.
  Bílkoviny dospêlým jednou týdně, maloškům častěji - z mléčných výrobků je nej bílý jogurt, buď typu Holandia nebo i kozí, případně občas tvaroh.
  No a nebo maso nebo vejce, ne všechno.
  u té rodentie je dobré koupit základní smês - myslim utahraptor (extra?) a takové ty jarni polibky a tak mít spíš na občas na prilepšenou.
  Potkani jsou jako malé popelnice, sežerou všechno a hlavně mají rádi nezdravé věci :-), tak je nás, abychom mêli rozum my :-)
  piškoty jen ve velmi omezeném množství (ja nedávám vůbec)
  Takže nabízejte, zkoušejte.
  Možná se zatím moc boji a budou žrát jen v noci (?)
  jak jsou staří?
  Na ochočení klidně něco kašovitého na prst (lipánek, přesnidávka), ale jen trošičku, aťúerou i to ostatní zdravé.
  - - - - -
  omlouvám se za překlepy, snad to je srozumitelné, mizerná technika, slabší oči a noc, no... :-)
  21.9.2020 07:59Molik
  Haňa :
  Děkuji za vyčerpávající odpověď :-)
  No upřímně, my chtěli holky od chovatele, ale chovatele jsou teď bez mláďat, co jsem vycetla a kontaktovala několik chs, tak hodně z nich mají ted zdravotní problemy, dokonce úhyny, chytli nejakou bakterii na výstavě.
  Šli jsme na fauna trhy a tam jsme viděli hromadu potkanku v bedynce. I když vím, ze je velké riziko nemoci, ze můžou být bůhví jak mezi sebou křížení, nějak jsme je tam nemohli nechat jako potravu pro hady :-( takže původně i když jsme chtěli dvě holky z kvalitní chs, jak jsme je uviděli, nakonec máme tři holky odtamtud. Jsou pry hned po odstavu a prý jedí vsechno. Takze tak, nase první nepapirova zvířata...

  A kdyz dáváte jogurt, nebo tvaroh, dáte samotné, nebo do něj něco přimícháte?

  Přesně tuhle smesku extra jsme z rodentie objednali a k tomu ještě nějaké dvě jiné, at vyzkousime a začnou bastit. Takže chápu správně, ze ráno dáte jen směsku a večer porci zeleniny nebo teplou večeři?
  - - - - -
  Někde jsem videla na videu, ze se davaji i psi nebo kočičí kapsicky, dáváte?
  - - - - -
  A ještě mě napada, dáváte listy pampelišky?
  21.9.2020 21:21Haňa
  Molik: tak snad nejsou až příliš brzo odstavení (hadaři se s tim nepářou) a bude vše v pohodě.
  Každý jsme nêjak začinali, jen je tam riziko, že jsou mladší než by při odstavu mêli být. V tomto případě je lepší asi krmit tak, jako by byli spíš mladší a dávat jim příkrmy, jako by byli ještě s mámou.

  Lepší než psí a kočičí kapsičky je určitě kousek masa/ kosti/ křupky, tam aspoň nejsou žádné přidané blivajzy ;-)

  ano, listy pampelišky dávám, i jitrocel. sedmikrásky, jetelinu.
  Snažím se trhat tam, kde nechodí psi a pečlivê properu, je to zdravé a chutné ;-)
  22.9.2020 09:30Adri
  Ahoj, už sem tu jednou psala ohledně nachlazení na radu jsem koupila nasivin kapala 1-2 denně a stále teď po týdnu nevidím zlepšení, malá pšiká a jde poznat že dýchá s ucpanym nosem, všude píšou že se nesmí dávat dýl jak týden... Dávám vitamíny přímo od vet. A taky jitrocelový sirup a mela také průduškovy čaj, druhá starší samice žádné známky rýmy nevykazuje, napadlo mne nemůžu se u té první jednat o alergii? Můžu ji zkusit pomoct ještě doma nebo mám jít na veterinu? Hned po příchodu malé domů jsem tam druhý den byla a říkal že je vše v pořádku, psikat začala až za 2 dny po návštěvě...
  Předem moc děkuji za rady:)
  22.9.2020 11:37Haňa
  Adri, šla bych vet, alergie u potkanů jsou spíš výjimečné, to spíš ji skolil nějaký bacil.
  Mûźeš zkusit místo podestýlky třeba bavlněné hadry, to by se pak hned poznalo.
  Podestýlku máš neprašnou?
  No, druhá nemusí zákonitě onemocnět, potkani stejně jako lidé mají velmi různou imunitu a od toho se všechno pak odvíjí.
  Ne každý vet potkany umí, pokud ale i přes čaje a jitrocelák a nasivin má “ucpaný´ nos, měl by na ni dobrý vet kouknout a poslechnout ji.
  On ten zvrat do zápalu plic může přijít náhle a hodně rychle. Moc drźíme maličké palce!
  22.9.2020 12:16Adri
  Hani, děkuji moc asi Zajdu no, jako podestýlku mám koberec hrubý něco jako umělá tráva ale ne plastová. Právě že s tím zápalem plic mám už špatně zkušenosti a před 6 týdny mi na ně umřela samička, brala antibiotika a i to bohužel nezabralo:( proto už si dávám pozor a mám strach, upřímně mi je taky blbé za tím veterinářem furt chodit tak možná zkusím jiného..
  Děkuji za rady moc si toho vážím:)
  22.9.2020 15:57Haňa
  Adri: https://vet.sochp.cz
  22.9.2020 19:45Molik
  Haňa :
  Děkuji za rady, naštěstí to vypadá, že se holky rozjedly :-) už snědly rýži s kurecim masem, s mrkvi a paprikou. A i rýži s tuňákem. Vzaly si i pampelišky a trochu ledoveho salátu. Tak to bylo asi i stresem.

  Dneska nám přišly směsky z Rodentie a chtěla jsem se zeptat, přemražujete je? Trošku mě překvapilo, že se to musí...
  22.9.2020 21:15Haňa
  Molik: nemusí, jen doporučuje...
  ale ono se občas stane, že se v tom vylíhnou moli a to je pak škoda.
  Nevím, kolik jste toho koupili, ale dobré je dát to do menších dobře uzaviratelných nádob a kontrolovat, no... a když tak honem přemrazit.
  Spousta lidí to má na mražáku a odebírají postupně (nechat ale odležet, nedávat studené)
  já mrazila až při problému molů, jinak ne :-)

  tak to je fajn, že už jim chutná :-)
  27.9.2020 18:43Jantar
  @Haňa: tak náš výživový seriál pokračuje :-). Na doporučení jsem mazánkům koupil Raturu, konkrétně jsem vybral EXTRA RAT a Imunity Booster. Ta sranda když poprvé v životě viděli sušený rybičky a krevetky :-).....když jsem to zrozdělal tak mě zarazilo že je to takový hodně zabordelený, asi drť z granulí.....to mě taky překvapilo "superprémiové granule", zavání to reklamštinou........ akorát mi to mršky nechtějí zase konzumovat komplet, nechají tam dost věcí a zase hlavně obilí, což mi přijde divné když se tady diskutovalo jak je super čerstvý......přemýšlím že bych se vrátil k prémiový směsi z Avicentra kterou mi vyluxovali do posledního drobečku, aby taky ne, kokos bych si dal já sám..... jen si nejsem jistej ohledně složení, to že to brouci vyluxujou asi ještě neznamená že to je pro ně super, ale zase když mi tu raturu nevyžerou celou a to jim toho opravdu moc nedávám.........
  28.9.2020 09:19Marcie
  Jantar: Prostě jim dej novou várku zrní až všechno vyluxujou. Klidně jim to tam nech do druhého dne, suchá směs zrní se nezkazí, neboj. Až budou mít hlad, tak to zbodnou. Žádný zdravý potkan ještě dobrovolně hlady neumřel. Když budeš vždy čekat až z klece zmizí i ta nudná pšenice, a až potom dáš nové, jedině tímto způsobem docílíš toho, že strava bude vyvážená a vy000užiješ celý krmný potenciál dané směsi. Když je necháš vybrat si jen to, co jim nejvíc chutná, pak jejich výživa nebude z dlouhodobého hlediska plnohodnotná na všechny potřebné složky. Když potkan bude stále futrovat jen masové a olejnaté komponenty směsi a obyč zrní se nedotkne, bude z něj za chvíli obézní koule, co se ani nehne. Trpí pak klouby, zažívací trakt, srdce a oběhová soustava, tlustý potkan má větší sklony k tvorbě nádorů a tukových bulek apod... Takže se ničeho neboj a nech potkany pravidelně dojídat, jim to opravdu jen prospěje :-)
  28.9.2020 09:33Jantar
  :-)
  OK tak jo, zase je trochu potrápím :-). Když oni tak strašně milujou dýňový semínka že jim občas přilepšuju, už i proto, že si nejsem jistý jestli náhodou tyhle věci v těch směsech jsou v malé míře i proto, že máme kapitalismus a na ceně záleží že.........
  Ale jinak mě překvapuje jak se drží v kondici dokonce dost zhubli a drží se krásně, na to že jim je přes dva roky tak to jsou vynikající sportovci a nepozoruji úbytek sil. Zřejmě slušná strava od začátku a mají i velkou klec.
  30.9.2020 12:53Adri
  Ahoj to sem zase já, nachlazení té malé se vůbec nejlepší na veterine mi doporučila paní doktorka ACC dětský sirup, to bohužel vůbec nezabírá a moje doktorka tam teď pár dní není a bude až příští týden a já bych si chtěla ještě nějak pomoct, sama při nachlazení piju zázvorový čaj s medem, může potkan zázvorový čaj? Samozřejmě nějaký slabý odvar.. máte s tím někdo zkušenosti? Předem děkuji za odpověď, samozřejmě hned jak tam doktorka bude letím na veterinu, jenom bych ráda vyzkoušela ještě něco jiného než antibiotika které ji asi pravděpodobně nasadí