PotkaniVýchova a ochočeníAnatomieZajímavosti

BydleníKrmeníRozmnožováníVeterinární péče

 

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

 

E-mail

Diskuze


Ostatní diskuze na králíci.cz

Nejčastěji pokládané otázky
Před odesláním vašeho dotazu si přečtěte prosíme tyto FAQ.
Než se rozhodnete položit dotaz do diskuze, přečtěte si, prosím, veškeré texty v menu. Otázky, které jsou zde dobře popsány, budou z diskuze vyřazeny, aby se neopakovaly stále stejné dotazy.


Přezdívka Heslo (pro registrované)
   
nápověda | registrace  


Info  

Sparky - 6.11.2021 10:45
Nějak uvadl chov potkanů s PP jak sleduji. Bylo by fajn vymazat nefungující odkazy na již neexistující chs.

Jantar - 21.10.2021 19:39
Tak doktor říkla, že pokud jí a hýbe se a není na něm vidět že to už nedává tak že prý je to OK....

Jantar - 10.10.2021 20:32
Dožívá mi poslední potkan 3 1/4 roku starý, nohy už dávno tahá za sebou ale celý život byl sportovní typ tak to bere statečně. Je vyhublej ale ne tak strašně jako jeho brácha co mu umřel před půl rokem. V těle už asi bude mít pár nádorů, před několika týdny mu začal růst na krku tam co máme ohryzek a velkej už je asi jako pingongáč.
Nevím, jak poznat kdy už je lepší mu pomoct se netrápit. Říkal jsem si že to poznám, ale kro toho že hodně spí a po bráchově smrti se mi zdálo že je smutný tak dovede projevit radost, od té doby co je sám tak mě taky furt olizuje. Ale že bych na něm viděl že by chtěl ke mě to zas ne, vše se točí jen kolem žrádla. Jak mám poznat že má velký bolesti?

Katinec - 6.10.2021 12:30
Mony - Ono hlavně ideální minimální počet jsou potkani 3. U dvou je šance, že šarvátky o dominanci budou tak nějak neustále, u 3 už se dá hierarchie relativně rozložit.

Luca - 23.9.2021 12:57
V tomto článku se nachází strašně moc chyb.
1. Potkan NESMÍ bydlet v terárium, jeho moč vylučuje čpavek, který pokud reaguje se sklem je pro potkana toxický
2. Dřevo se do klecí vůbec nedoporučuje. Pro potkana škodlivé není, ale po čase začne nesnesitelně páchnout.
3. Hlavní stravou potkanů je zrní. Nechutná jim z toho důvodu, že na něj nejsou zvyklí, nebo jsou přežraní z jiných věcí. Zeleninu můžeme podávat téměř neomezeně, ovoce v malých dávkách obsahuje cukry. Stravu můžete doplňovat cca 1x týdně kapsičkou pro kočky/vajíčkem/tvarohem/těstovinami...
4. Tvrdý chleba se pro potkany nedoporučuje. Na broušení zubů je pro zvíře co rozhryže beton měkké.
5. Seznamování je špatně celé. Doporučuji stránky SOCHP
- - - - -
A samozřejmě potkany MUSÍME pořídit alespoň 2, jinak budou hrozně trpět. Na první pohled se může zdát potkan samotář šťastný, ale opravdové štěstí u něj uvidíte až bude mít kamaráda, kterého mu člověk, ani jiné domácí zvíře nahradit nemůže.

Haňa - 15.2.2021 09:56
Mony: Ahoj, proč útočné komentáře? ;-)
ono seznamování potkanů není kolikrát vübec jednoduché.
Dležitá je spousta věcí: jak dlouho byla atarší sama, jak velký je věkový rozdíl, kolik je nově příchozí.
Jsem ráda, že se ptáš :-)

Pokud je ta první už starší dáma a nově příchozí prcek, mnohem lepší by bylo pořídit mimina dvě,
Je to velký rozdíl i pro seznamováni i pro další život smečky. Rozloží se pozornost, maloši si mají s kým hrát, starší má klid a přitom není sama. Pokud stará odejde, nemusíš rešit hned tu stejnou situaci. No a smečka tří je mnohem stabilnêjší a víc vztahově vyrovnaná.
(samozřejmě záleži jak velkou klec máš)

to, že mrskala ocasem, znamená jen to, že byla rozrušená :-)
ono pri seznamování je düležité to neutrální místo (kde nikdy potkani nebyli) a pak pečlivě vyčistěná ideálně i jinak zařízená klec. do klece nedávat žádné roury a domky, aby nebyly "nebezoečná" místa.
Spiš hodnězáchytných hamaků. Často se používá i duna box, je mnohem bezpečnější a seznamka rychlejší - nechat je v nêm klidnê týden, až spí spolu na hromádce. v dunê se nedá šplhat, není kam utéct, musí se seznámit a vyjít spolu.

A zásadní pravidlo je: pokud neteče krev, neodděluje se (skrábance se nepočítají ;-) , ty se ošetří betadinou) Oni si totiž předchozí seznámení nepamatují, začínají stále a stále znovu od začátku a to je stres pro všechny.

Je moc fajn, že nechceš nechat starší samotnou ;-) :-)
nevzdávat to, načíst pravidla seznamování a pokud můžeš, opravdu ideální je ještě jedno mimino (pokud to první je mimino)

Ono potkaní seznamování bývá drsné, musejí si vyjasnit pozice, nebývá to tak, že se očichají a jsou kamarádi. Patří k tomu honičky, pištění, poválení na záda, dupání, funêní, fackováni..... chce to opravdu pevné nervy a hlídat, ale nezasahovat. (pokud nejde opravdu do tuhého)
- - - - -
https://www.sochp.cz/chov-potkanu/jak-seznamovat/ ;-)
- - - - -
http://www.czkp.cz/ja-potkan/vse-kolem-me/seznamovani/ ;-)
- - - - -
jinak doporučuji stránky czkp.cz, potkanari.cz, případně na FB skupina Potkani a O potkanech bez obav.
Moooc držíme palce!

Mony - 13.2.2021 22:08
Dobrý den, pořídila jsem mojí potkaničce novou kámošku. První seznámení na neutrální půdě proběhlo hladce. Druhé seznámení bylo s útokem, a při třetím seznámení došlo k útoku a starší potkanka začala švihat ocáskem kolem. Nevíte, co to prosím může znamenat? Je to moje druhé seznámení starší potkanky s mladou. Děkuji za odpověď a prosím vynechte útočné komentáře. Jsem začátečník. Děkuji

Haňa - 4.2.2021 20:57
Rumi: jak píše Petr, potkani MUSí být aspoň dva (stejného pohlaví samozřejmě), samotou potkan velmi trpí, neboť je to skupinové zvíře s velmi vyspělými sociálními vazbami a s hieraechií ve smečce.

Jinak týden je moc :-/ Potkan je možno nechat přes víkend doma samotné (pokud jsou mladí a zdraví)
Pokud je třeba odjet na týden, je třeba najít nêkoho, kdo je aspoň obden zkontroluje, dá čistou vodu (a jídlo) a koukne, jestli jsou v pořádku.
Týden bych svá zvířata doma samotná určitě nenechala.

Jinak potkani v pohodě snáší cestování, pokud maji přiměřenou vhodnou přepravku (teď v zimě zateplenou)

Pokud chcete jen jedno zvíře, nabízí se křeček, to je samotář.
- - - - -
doporučuji kouknout na stránky czkp.cz, případně potkanari.cz, případně na FB skupiny Potkani a O potkanech bez obav. ;-)

Petr - 4.2.2021 18:10
Minimálně by měli být dva stejného pohlaví a v tomhle případě,když budete týden pryč,tak to platí dvojnásobně.Pak samozřejmě dostatek vody a jídla ale tak,aby ho nemohli znečistit a nezůstali týden bez vody.U jídla to znečištění asi nehrozí.

Rumi - 4.2.2021 15:17
Dobrý deň, máme v pláne si s partnerom zaobstarať potkaníka, no nechceme to uponáhľať. Na začiatok ma zaujíma jedna dôležitá vec: Čo s potkaníkom, keď budeme týždeň mimo domu a nemôžeme ho vziať so sebou? Ako to vyriešiť? predom ďakujem za odpoveď:)

Haňa - 4.2.2021 08:07
Jantar: neměly by být prašné, prach velmi ničí potkanům dýchací cesty, ty Probiobed jsou bez prachu. Ale jak to mají truhláři, nevím. ;-)

Jantar - 3.2.2021 18:55
Hobliny od truhláře nestačí?

Haňa - 2.2.2021 23:16
Jantar: ano, je dobré "zútulnit" a přizpůsobit spodek klece. Pelety jsou hodně tvrdé, "normálně potkanům nevadí (tráví na zemi minimum času), ale pro staříky nic moc, hrozí bolestive otlaky a spaní taky nic moc. Papír je nejhorší podestýlka, houby saje a hned páchne.
Ideální jsou neprašné hobliny, roky používám ProBiobed. Balík sice stoji s dopravou skoro 400,-, ale je fakt velký a navíc slisovaný, takže výdrž klidnê i půĺ roku.
Já teda dávam hodně i olšové štêpky, ale mnê zatím stařenky vyšplhají do pater.
Vyhni s pilinám - jsou moc prašné a taky bukovým štêpkům - moc tvrdé.
Asan určitê ne- to je hrozný smrad.
Ty velké hobliny ProBioBed jsou pro staříky opravdu ideální.
Úplné atařence jsem dávala na spodek klece i kus látky, spala v nêm, ale tak to chtělo pořád prát a mênit.

Jantar - 2.2.2021 16:34
Jak mi tahá ty zadní nožky, tak jsem je přestěhoval dolů a sputnik dal ze stropu na podlahu. Takže teda tím, že zruším dřevěné pelety a nasadím papír mu zlepším pohyb? Má to smysl? A pokud ano co je pro ně tak vhodné? (předpokládám že natrhané barevné letáky nejsou zrovna ideální....

Mišička - 28.1.2021 07:42
Haňa: díky tomu to webu jsem si veta vybrala. Je autem minutu od baráku. Byly tam i nějaké pozitvní recenze od majitelů myšáků. Už jsem si vybrala dalšího, tak pokud to nebude akutně autní, budeme jezdit dál. Jen ordinační hodiny se mi moc nelíbí. Nevadí, nějak to vymyslím. Je to už 3 myšák... 😭 Byla to láska, která vrtěla ocáskem při drbkání na zádech. 🥺

Haňa - 27.1.2021 18:55
Mišička: tak to mě mrzí, on zdaleka ne každý vet se vyzná v potkaních problémech a nemocech.
Seznam dobrých potkaních veterin najdeš tady: https://vet.sochp.cz..
chtêlo by to dobrého veta, no...
může to být mrtvička (vet dá béčko a kortikoidy), nádor na hypofýze (pomoci může dostinex) a nebo cokoliv jiného ... (zánět ucha, plic, dêlohy....) ono těch možnosrí je hodně a bez potkaního veta se zkušenostmi a možností diagnostiky se můžeme jen dohadovat....

Mišička - 26.1.2021 08:37
Haňa: byly jsme u vet, dostala vitamíny. Zdála se být večer v pohodě. No ráno jsem jí našla ve zhoršeném stavu. Leží mi zabalená v náručí a zatím spí. Nechce moc jíst ani pít. Uši má nahoře. Ujde pár kroků a lehne si. Přijde mi, že nemá sílu v předních packach.

Haňa - 23.1.2021 12:07
Jantar: ano, staří potkani mívají často problém s posrupným ochrnutím zadních nohou.
(zbortí se jim páteř, je utlačen míšní kanál? - neumím to napsat odborně)
Vet nic neporadil ni nepomohl.
Mohou tak žit i několik měsíců, důležitá je čistota klece (ať se neplácají po dně ve špíně), bezpečná klec (spousta z nich i v takovém stavu je schopna vylézt někam nahoru, tak ať se nezraní při pádu - hodně záchytných hamaků).
Já stařenkám na dno klece dávam dřevený domek a dêlám plné kurníkové schodky z latêk a půlkulatiny - i ty s velmi špatnými zadními nohami se dokážou po nich dostat tam, kam chtêjí.
Dát nízko vodu, jídlo, když tak pomoci s hygienou (uši?) a genitálie (kluci prý aby nemêli mazovou zátku na penisu - nevím :-) , mám jen holky)

Prostě zpřijemnit žití :-)
tak se držte
- - - - -
Mišička: no, pokud by se Ti vůbec nezdála, tak k vetovi, ale taky nevidím problém, pokud není naježená, pokud nemá přivřené oči, uši dozadu, pokud nespí celé dny. Špatný by byl taky porfyrin na čumáku nebo kdyby neudržela potravu v tlapkách, chodila nakřivo....
Ono potkaních nemocí je moc.
Asi se jí domek líbí :)
No, potkani jsou torpéda většinou do pül roku věku, pak dospějí a jsou klidnější.
I když ně kteří jsou torpéda pořád. :-)
ztráta 20g je v pohodě.
Kolik váží?
- - - - -
Jantar - oprava vet BY nic neporadil ani nepomohl

Petr - 23.1.2021 08:31
Mišička - možná jsem to nepochopil,ale nevidím ve tvém popisu žádný problém.

Jantar - asi máš pravdu-neblbnout.Většinou se dožívají dvou let (samozřejmě jsou vyjímky) a můj názor je,že po tomto věku už není vhodné něco řešit operací.Jsou to už staroušci a myslím,že by jim operace spíš uškodila.Veterinář ano,třeba ti poradí,jak mu ulehčit žití- nemyslím tím uspání.

Mišička - 21.1.2021 19:12
Aktivní je taky, hlavně když otevřu dveře od pokoje, (jako kdyby byla ve svém živlu) snaží se utéct na průzkum bytu. To mám kolik krát co dělat ji chytit.

Jantar - 21.1.2021 18:33
Potkan cca 2,5 roku, začal mi tahat nohy za sebou, v podstatě dá se říct že ochrnul. Předpokládám že je to normální a neblbnout, nebo je třeba veterina? Předpokládám že je na konci života a před sebou má max pár týdnů.....

Mišička - 21.1.2021 18:19
Dobrý den, už asi třetí den mi potkanka spí v domečku na dně klece. Mám se obávat? Je stará rok, baští normálně, jen asi poslední 4 měsíce není torpédo ale mazlík. Zhubla okolo 20g ale není to poprvé, brzy zase váhu nabrala. Druhá se spí v kapsiče kterou jsem udělala sama. (Obje se vejdou).

Marcie - 23.12.2020 15:45
Koukám, že je to tu jak po vymření. Nicméně aspoň bychom vám všem chtěli popřát krásné svátky v kruhu nejbližších a do roku 2021 jen to nejlepší a hlavně pevné zdraví všem dvounožcům i čtyřnožcům. Markéta a Pekelníci
Archív diskuze | Alba uživatelů