PotkaniVýchova a ochočeníAnatomieZajímavosti

BydleníKrmeníRozmnožováníVeterinární péče

 

Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

 

E-mail

FAQ

...o diskuzi a stránkách

Na co mi je registrace?
Registrací získáte přístup ke kompletním funkcím stránek, tj. albům, chatu a soukromým zprávám. Kromě toho budete mít svou přezdívku chráněnou heslem a nebude se za vás vydávat někdo jiný.

Jak se mám registrovat?
Vpravo od tlačítka odeslat je odkaz na registraci. Postupujte dle návodu.

...obecně o potkanech

Potkani jsou hnusní a roznášejí nemoci, proč bych si měl/a pořídit něco takového?
Pokud se vám potkani nelíbí, pořizovat byste si je neměl/a. Potkani chovaní v zájmovém chovu jsou laboratorní potkani, obvykle se nedostávají do styku s divokými potkany ani se nepohybují na místech, kde jsou divocí potkani, tudíž od nich nemohou chytit nemoci nebezpečné člověku a roznášet je.

Kolik potkanů si mám pořídit?
Potkani jsou zvířata žijící ve skupině, proto je nejlépe pořídit si alespoň dva. Samotnému potkanovi majitel nikdy nedokáže zcela vynahradit společnost stejného druhu. Bereme si buď dva samečky nebo dvě samičky, nikdy ne párek. V případě, že skutečně není jiná možnost a musíme mít pouze jediného potkana, pořídíme si samečka, ten samotu snáší o něco lépe než samička.

Mohu mít spolu samečka a samičku?
Pokud chcete mít každé dva měsíce deset mláďat a ze samičky do roka mrtvolu, tak ano. V tom případě ale není jasné, co děláte na diskuzi věnující se potkanům jako domácím mazlíčkům.

Snese se potkan se psem, kočkou, křečkem, [...] molem?
Potkani považují hmyz, jiné hlodavce a drobné ptáky za kořist, mohou je napadnout a zabít. Záleží na individualitě každého potkana. Větší šelmy naopak považují za kořist potkany, zejména kočky a ze psů teriéři. Opět záleží na tom konkrétním zvířeti. Nikdy nenecháváme potkany pohromadě s jinými zvířaty bez dozoru. Pokud jsou potkani ve své kleci a jiná zvířata zase ve své, problémy nehrozí.

...o potkaním bydlení

Jak velké bydlení potkan potřebuje?
Pro jednoho nebo dva potkany se doporučuje přibližně 60x40x50cm (délka x hloubka x výška). Na každého dalšího potkana musíme uvedené rozměry alespoň o třetinu zvýšit. Potkani rádi šplhají, proto by klec měla být vysoká, výjimkou jsou starší zvířata a zvířata s pohybovými problémy. Rozpětí mříží by nemělo být větší než 1,5 cm, jinak se může stát, že mláďata a drobnější samičky utečou.

Jakou podestýlku mám pod potkana dát?
Pokud nemáte potkana se speciálními nároky (např. alergie) jsou nejvhodnější bezprašné hobliny (např. ty, které se kupují pod koně). Hodně chovatelů má dobré zkušenosti s kukuřičnou podestýlkou, ale ta je dražší a je u ní riziko, že při nevhodném uskladnění v obchodě z ní může váš potkan dostat svrab. V žádném případě nepoužíváme kočkolit nebo piliny.

Jaké vybavení potkan potřebuje?
Nutná je miska na krmení a napáječka. Dále potkan ocení různé roury, patra a závěsné hamaky. Řídíme se citem, pokud máme velkou klec přecpanou nejrůznějšími ptákovinami, je tam stejně místa jako v kleci malé.

Musí mít potkan domeček?
Ne, nemusí, obejde se i bez něj.

Musí mít potkan běhací kolečko?
Ne, není nutné. Samičky, pokud jsou na kolečko navyklé od mládi, ho používají, samečci jen někdy v mládí. Je nutné zvolit kolečko vhodné velikosti, osvědčená jsou kovová kolečka zavěšená na stěnu klece. Na rozdíl od křečků se potkani v kolečku málokdy zraní.

...o krmení potkanů

Co mám dávat potkanovi žrát?
Velmi vhodné jsou speciální granule pro potkany, obsahují všechny živiny a stopové prvky ve správném poměru. Tuto stravu doplňujeme čerstvým ovocem a zeleninou. V obchodech se též prodávají krmné směsi pro potkany, jejich kvalita se liší podle jednotlivých výrobců, rozhodně se vyhneme univerzálním směsím pro všechny hlodavce.

Je pravda, že když má potkan dost ovoce a zeleniny, nemusí dostávat vodu?
Potkan dokáže získávat vodu z potravy, ale doplňuje si ji z vnějších zdrojů, proto by měl mít pitnou vodu vždy k dispozici. Pokud s ním cestujeme a je riziko, že voda z napáječky se vylije, můžeme mu poskytnout do přepravky nějakou vodnatou zeleninu (zejména okurku, rajče), po dobu cesty to postačí.

Mému potkanovi nechutná zrní, čím ho mám krmit?
Není pravděpodobné, že by potkanovi nechutnalo zrní, spíše si zvykl, že když nesežere zrní, dostane něco lepšího a proto zrní ignoruje. Napraví to přísnější režim. Pokud potkan nežere vůbec nic, je možné že je nemocný, pak je nutná návštěva veterináře.

Musí potkani dostávat maso?
Potkani potřebují určitou část stravy složenou z živočišných bílkovin, v granulích a některých krmných směsích jsou tyto již obsaženy. Můžeme jim dávat syrové i vařené maso nebo konzervy určené pro psy a kočky. Tuto stravu nemusí dostávat každý den, stačí tak dvakrát třikrát do týdne.

Může potkan čokoládu?
Pro většinu zvířat jsou látky obsažené v kakau jedovaté, při konzumaci větší dávky nebo dlouhodobé konzumaci se potkan může otrávit a umřít. Čokoláda a bonbony nejsou nic, bez čeho by potkan nepřežil.

Mohu dávat potkanovi kosti?
Samozřejmě, chrupavky a kosti jsou dobrým zdrojem vápníku a látek zdravých na klouby. Narozdíl od psů potkanovi nehrozí, že by si nějakou ostřejší kost mohl zabodnout do krku nebo žaludku, protože hlodavci svou potravu rozmělní hlodáky na kaši, kterou teprve polykají.

Jakou váhu má mít můj potkan ve dvou měsících, v  půl roce, v roce...?
Váha potkana je silně individuální, závisí na několika vzájemně ovlivňujících se faktorech (genetické predispozice, výživa březí samice, výživa potkana v mládí...), nedá se tedy stanovit přesná tabulka hmotnosti potkana v určitém věku. Lepším ukazatelem je, zda se potkanovi tvoří tukové záhyby (špeky), žebra jsou zarostlá sádlem a celkově se potkan chová líně a ochable – v tom případě je moc tlustý a je třeba uvážit zda krmná dávka odpovídá výdeji energie. V případě, že potkanovi vylézají žebra, jsou snadno nahmatatelné páteřní obratle a celkově vypadá vyzáble, je příliš hubený.

...o péči o potkana

Potřebuje můj potkan, abych se s ním každý den mazlil/a?
Pokud chováte jen jednoho potkana, tak ano, samotný potkan strádá a potřebuje veškerou vaši pozornost. Pokud máte dva a více, každodenní mazlení není nutné, když se potkanům nevěnujete vy, věnují se mu ostatní potkani.

Musí mít potkan každodenní výběh?
To není nutné v případě, že bydlí v dostatečně velké kleci a má v ní dost místa na skákání, prolézání a další aktivity. Pokud mu výběh chcete poskytnout, musíte dohlédnout na to, aby v místě výběhu nebyly jedovaté rostliny, elektrické kabely a jiná místa, kde by si potkan mohl ublížit. Do výběhu zamezíme přístup jiným zvířatům. Kočky, fretky a někteří psi považují potkana za svou přirozenou kořist, mohou ho zkusit lovit.

Mohu pouštět samičky a samečky do výběhu současně?
Ne, nikdy. Pravděpodobnost, že dojde k nechtěnému nakrytí samiček je téměř stoprocentní. Není pak jisté, kdo je otcem mláďat, samička může být na porod příliš mladá nebo příliš stará, porod by mohl být komplikovaný a vést k úmrtí zvířete.

Mohu s potkanem chodit ven?
Ano, ale musíte dodržet určitá pravidla. Nepouštíme potkana volně na místa, kde se pohybují divocí potkani, mohli by ho napadnout a zabít nebo může od nich chytit nejrůznější nemoci. Potkana můžeme volně nosit v rukávu a za krkem nebo ve speciálních klokaních kapsách, záleží na majiteli i potkanovi, čemu dají přednost. Na delší cestu je lepší brát přepravku, stejně tak do hromadné dopravy – s potkanem, který uteče v metru se můžeme rozloučit.

Jak často potřebuje potkan vykoupat?
Potkani podobně jako kočky o svou srst pečují sami, proto jediné důvody ke koupání potkanů jsou ty veterinární (např. problémy se srstí). I když se prodávají speciální šampony na hlodavce, není důvod je zkoušet na potkanech. Většinu potkanů nucené koupání stresuje, šampony jim nevoní a po koupeli jim hrozí prochladnutí.

...o zdraví potkanů?

Můj potkan je apatický, co by mu mohlo být?
Prakticky cokoliv, od ztráty nálady po nemoc jater, v případě, že se potkan chová jinak, než obvykle, je nutné navštívit specialistu a nechat potkana veterinárně vyšetřit.

Mému potkanovi se udělala boulička, co je to?
Může to být absces, nádor nebo tuková bulka, popř. i něco jiného, ani uživatel-veterinář to na dálku a bez prohmatání neurčí. Proto je zbytečné se na toto ptát na diskuzi, místo toho raději odvezeme potkana na veterinu.

Mému potkanovi se objevil v srsti stroupek, co mám dělat?
Může jít o poranění způsobené jiným zvířetem, svrab způsobený zákožkou svrabovou, alergie či jiná příčina. Bez patřičných testů toho veterinář příliš nepozná, ani když mu pošlete fotku. Je nutné veterináře navštívit osobně i se zvířetem a to co nejdříve.

...o rozmnožování potkanů?

V kolika letech mohu poprvé nakrýt samičku?
Ačkoliv jsou potkaní samičky schopné se rozmnožovat už od dvou měsíců, takhle mladé je nikdy nekryjeme. Nejlepší čas prvního zabřeznutí je mezi pátým a šestým měsícem, v této době je fyzický i psychický vývoj téměř ukončen . První zabřeznutí po sedmém měsíci věku se nedoporučuje, při porodu by mohlo dojít ke komplikacím. Váha kryté samičky by se měla pohybovat  kolem 300 g.

Naší samičce je rok, může mít ještě mláďata?
Pokud alespoň jednou už mláďata měla, tak ano. Nicméně nedoporučuje se krýt samičky starší rok, rok a dva měsíce (záleží na konkrétní kondici zvířete), riziko porodních komplikací a následného úhynu samičky je příliš velké.

Mohu starého samce přidat do klece k samičkám, už je nenakryje?
Potkani si mohou udržet plodnost do vysokého věku, proto nikdy nepřidáváme ani starého samce ani starou samičku k opačnému pohlaví, může dojít k nechtěnému zabřeznutí.

Jak dlouho je potkaní samička březí?
Délka březosti bývá 21 – 25 dní, delší doba může znamenat problém a je lepší nechat samičku zkontrolovat veterinářem.

Jak často může mít samička mláďata?
Samička může zabřeznout hned po porodu, ale musíme mít na paměti, že porod a kojení samičku vyčerpává, pokud by měla mláďata při každé příležitosti, brzy by uhynula. Krytí tedy opakujeme nejdříve jeden měsíc od odstavení předchozích mláďat.

Kolik mláďat se narodí?
V extrémních případech může být počet mláďat až 25, průměrný vrh se pohybuje v rozmezí 11 – 15 prcků. S tím je nutno před krytím počítat.

V jakém věku mohou mláďata od samičky?
Samička přestává kojit, když jsou mláďatům čtyři týdny, v tomto věku je tedy již možné je oddělit. Mohou ale bez problémů zůstat u matky ještě do věku pěti až šesti týdnů. Věk kolem pěti týdnu je ideální na předání mláďat novým majitelům.

Kdy musím mláďata oddělit, aby sameček nenakryl svou sestru?
Potkani začínají být plodní ve věku zhruba kolem dvou měsíců. Je lepší ubytovat zvlášť samečky a samičky nejpozději ve věku šesti týdnů, tak se vyhneme nebezpečí, že dojde k nakrytí mladé nevyspělé samičky a k velmi pravděpodobným zdravotním rizikům.

...o registrovaném chovu potkanů

Jak se stanu majitelem registrované chovatelské stanice?
Posláním přihlášky do ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců a zaplacením členského příspěvku. Podrobnější informace na http://www.klubmorcat.cz

Jaký je rozdíl mezi rodokmenem, výpisem předků a průkazem původu?
Rodokmen je přehled známých předků konkrétního potkana. Bývá součástí výpisu předků i oficiálního průkazu původu. Průkaz původu je oficiální listina dokládající původ zvířete. Výpis předků vystavují neregistrovaní chovatelé všem vrhům nebo registrovaní chovatelé v případě, že rodiče vrhu nebylo možné z nějakého důvodu registrovat a přesto je nutné evidovat jejich rodokmen.

Jak poznám, zda můj potkan má průkaz původu nebo zda se jedná o výpis předků?
Průkaz původu musí být vytištěn na oficiálním, hlavičkovém papíře ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců, musí obsahovat charakteristiku zvířete (barvu, znaky, pohlaví, datum narození atd.), rodokmen a registrační číslo vrhu schválené registrátorkou vrhů. Toto číslo je uvedeno písmeny VPL a je specifické pro každý vrh.

Jakou váhu má mít potkan na registraci?
V současné době platí pro potkany standard, rex a velveteen váha 350 g u samce, 300 g u samice, u potkanů fuzz je hranice nižší, 300 g samec, 250 g samička.

Jací potkani se registrují?
Registrují se potkani s průkazem původu, jejichž srst, barva a znaky dopovídají oficiálnímu Standardu barev a variet potkanů, vydávaného ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců.

Mohu oficiálně registrovat i zvíře s výpisem předků?
Toto je možné jedině s výjimkou schválenou posuzovatelkou. Zvířata s výpisem předků mohou být registrována v případě, že odpovídají standardu a jsou nějakým způsobem přínosem pro chov.

Mohu oficiálně registrovat i zvíře, jehož předky neznám?
Ne, registrovat takové zvíře není možné. Pokud nejsou známi předci, není možné určit jaké geny potkan takzvaně „nese“ a zda je vhodný do chovu či nikoliv. Může nést vlohy pro nejrůznější nemoci, pocházet z příbuzenské plemenitby (to bývá časté u zvířat ze zverimexu) nebo být původcem nevhodných barev.