Kožót: Ještě jsem ti slíbil, že napíšu o čem jsme se s panem doktorem Mecerou bavili. (pro ostatní - strávili jsme u něj asi hodinu docela zajímavím povídáním o životě domácích psounů)
Zajímavé bylo téma o kožních chorobách a plísních. Například že většina psounů, kteří k nám jsou importováni (ať už legálně a nebo ilegálně) trpí kožníma chorobama. (vzhledem k tomu, jak jsou transportováni, tak většinou v jedné "dodávce" je choroba stejná) Kožní choroby jsou přenosné na člověka. Pan doktor nám ukázal několik obrázků jejich projevu na lidech.
V podstatě se rozvíjejí nejlépe když mají hlodavci nedostatečnou hygienu (staré seno, plnej záchod).
Pokud se choroba rozšíří, je potřeba jí léčit (nejčastěji šamponem, což chovatelé doceňují)
Normální koupání pro hlodavce není úplně dobré, nemají se koupat častěji než několikrát do roka. A když už, tak určitě nepoužívat "lidskej" šampon - má jiné PH a není vhodný na "olizování".
Další dlouhé téma byly zoubky.
Hlodavci si předních řezáků vůbec neváží. Někdy si je v rámci broušení sami urazí třeba o kámen, takže nemá cenu se stresovat když přiběhnou bez zubu.
Pokud mají opravdové problémy, tak se to pozná zejména podle toho, že přiběhnou k jídlu, vezmou z mysky prví sousto, dají ho do pusy a po prvním skousnutí se na chvíli zarazí.
Může se stávat, že s rostoucím věkem se psounům mírně mění stavba sanic a tím pádem se spodní zuby rozevírají do V a horní zuby je nedostatečně obrušují "po stranách". Pokud k tomu dojde, dají se zoubky brousit na vetrině, což je trochu stresující, nebo se chovatel naučí je svojim hlodavcům stříhat. Prý je to podobné, jako stříhání drápků.
Stříhání drápků se tu probíralo mnohokrát. Prostě stříhat, jinak se budou lámat a tvořit se dlouhé.
Co se týká odčervení (kokcidióza). K propuknutí chorob dochází zejména pokud se opakovaně dostávají do trávicího traktu. Tedy pokud hlodavci jedí svúj trus. K tomu dochází pokud se jim nedostatečně čistí záchod, nebo pokud žijí ve větších skupinách. Kdo má doma jednoho/dva, tak je pro něj odčervení prakticky k ničemu (hlavně proto, že kokcidie si na léky zvykají a jsou rezistentní). Takže pokud chcete pro svého psouníka v tomto směru něco dělat, tak dvakrát do týdne čistit klec a pokud trváte na tom, že ho budete léčit, tak se dají koupit granule, ale né častěji než dvakrát ročně.
Zábavné téma bylo přežívání venku. V našich podmínkách jsou schopni přežívat venku celoročně - pokud mají dost prostoru pro stavbu měst. Je potřeba se připravit na to, že psounům nedělá problém se podhrabat pod metrové základy. Pokud přežívají venku, je dobré umožnit jim páření, protože v zimě dochází k úhynu. Takže několik psounů, kteří nemají příbuzenské vztahy. Psouni jsou na příbuzenské vztahy hodně citliví.
Mimo jiné pan doktor prohlásil, že všechna doma chovaná zvířata jsou kardiaci a mají civilizační choroby - slabé srdce, nemocná játra, obezita...
uff... a možná ještě něco. Na stránkách pana doktora
http://www.veterinainfo.cz/ jsou i popisy některejch případů. Pokud máte pevnej žaludek, tak si je prohlédněte. Jak se říká - pokud doktor řekne o vašem případu, že je zajímavý, tak je to špatné.