od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Květen v roce 2012
 • Zobrazuji 356 zaznamu.
 • 1.5.2012 21:17monika
  Ahoj,
  Tak v Plzni v Olympii už psouníci nejsou.
  Jeden se prodal a ty dva bráchy někam převezli do jiného zverimexu, protože se za 11 měsíců neprodali. Asi prý někam do jižních Čech.
  1.5.2012 21:50Simča
  Zdravím, vidím, že psouníci se již snad všem zklidnili :c) U nás teď panuje krásné a mazlivé jaro. Piškotka se převaluje na posteli a neví ke komu dřív se přitulit. Nějak ji prozatím přešlo i demolování bytu. Hurá!!! Kdyby to tak vydrželo.
  Manžel říká, že tohle je ten psoun, co si přál. Takové mazlicí zlatíčko.
  1.5.2012 22:15Jitka
  moni tak ještě že neéé do ov to bych tam musela pořád chodit
  2.5.2012 07:28Bubo
  Simča... teď jsem si prohlídla tvoje alba, pěkný, zvlášť to krmení, je vidět i podle fotek, že se piškotce taky hodně věnuješ.....

  Mě se líbí, jak všichni, když mají psouníky venku, jak jim všechno prozkoumávají, moje se venku vysloveně bojí a nijak o procházky nestojí, i když se jí snažím vzít do náruče, aby se nebála, tak to nezabírá, vždycky se strachy pokaká, většinou by jen zdrhala domů ke dveřím anebo stojí na místě, prostě má pocit bezpečí asi víc doma a jak je z venku celá přepadlá, tak pak než se dostane do normálu, tak ani nechce její oblíbenou gimpetku, takže přemýšlím jestli jí mám nutit chodit ven, když je z toho vždycky hotová....

  Tak malá vyřešila i koupání, od léčení jsem jí ani jednou nekoupala, tak nebyla potřeba, byla i zima, ale včera to vyřešila sama, jak je zvědavá, tak si po stoličce sama skočila do vany, naštěstí tam bylo málo vody.
  2.5.2012 08:45OL
  mně těch bráchu je tak líto.....,já kdyby sem neměla matesa už by u mně byli.přemýšlela sem co takový chudák psounek má za život,když čumí rok ve zveráku.a není jisté že nešoupnou každého jinam.není tu moc lidí co nemají samečka.S.v. si je mohl vzít.i když byli drazí rodina by mu jistě přispěla.jednoho si mohl koupit a na druhého se tady mohla udělat sbírka jak to tu kdysi bylo.nebo aleš je mohl zachránit.
  2.5.2012 10:10Ales
  OL...sbirku klidne usporadam, kdyby nekdo moc chtel a nemel dost penez...to neni problem:)...uz jsme to tu jednou poradali a dopadlo to dobre:)
  Ja bych je zachranil vsechny, ale musim pockat, az dostavim baracek...pak mam psounky zase dovolene a budou mit i malou zahradku:)...do te doby mam utrum:(((
  2.5.2012 11:04Simča
  Bubo... ona Piškotka zpočátku také moc nadšená nebyla. Venčení určitě ani zdaleka nepřipomíná to psí :c)
  My zjistili, že cestu autem nejlépe zvládá u dcery pod mikinou a musí se pěkně drbat. V přepravce letos dost zlobí a již jí dost poničila. O samotě bych ji v ní nenechala,vypadá to,že by byla hned venku.
  Venku se osvědčil takový piknik...pěkně deku... na ní přepravku...Piškotce nandat kšírky...a pak běhat a zkoumat i se psounkem. Za chvilku zvědavě sama leze z přepravky a šmejdí po okolí...a opět se vrací do přepravky (vždy při návratu vzorně pozdraví přepravku = co kdyby se tam nastěhoval jiný psoum). V loni jsme tak s ní jezdili na ryby a večer už zalezla k nám pěkně se přitulila a jen vykukovala, co se kde šustne. Po setmění sama zalezla do přepravky a šla chrupat.
  2.5.2012 11:20monika
  My jednou nechali Ferdu v přepravce v autě....to auto vypadalo :)
  Lidi se museli dost dobře bavit, když viděli, co tam vyváděl :) Kryt kufru byl docela rozcupovanej :)
  Ale mohlo to být i mnohem horší, na to, jakou měl příležitost. Měl kliku, protože kdyby zničil i sedačky, nevím, co by se v tom návalu zlosti potom dělo....
  2.5.2012 11:54MisHka
  my by jsme Sissince manžela pořídili určitě taky ,ale až budou penízky no.. zatím holt dva dny v týdnu musí vydržet sama miláček náš :(
  2.5.2012 14:38Jitka
  MisHka a co čumáček už úplně zhojený?
  2.5.2012 16:07OL
  aleši!utrum neutrum v tom případě to hořelo.měl si je koupit a říct že je někomu,třeba mně hlídáš a už je nechci.a přece bys je nevyhodil na ulici.takto by sem to vyřešila já.už by to ta tvoje divná přítelkyně ,proč jí vadí psouni?,nějak než dostavíš domek, vydržela.
  2.5.2012 19:07Mia
  Bubo: skús malinkú púšťať von postupne, aby mala otvorené dvere a vždy vedela kam sa vrátiť. Alebo ju vezmi von a daj jej priepravku do ktorej sa môže schovať. To aby mala pocit bezpečia a vedela kam sa schovať.
  - - - - -
  Prosim vas, kde v Prahe kupit to krmivo Versele Laga?
  2.5.2012 21:08OL
  v.laga kupuji v pet centrech,taky v zvěrokruhu štěrboholy,je všude.o-L byli dnes venku,laura prve,bylo to hrozné.laura oči vykulené,ale pak si zvykla.už chodí na kšírech v pohodě.sem byla ze začátku vyklepaná,chtěla utéct anebo se oběsit.kdyby zdrhla už by jsem ji nelapila.byl z ní pravý divoký psoun.zuřivce sme nechali doma,dobře mu tak.jsou napudrovaní,ještě je prohlídnu jestli jsme si něco nepřinesli domu
  2.5.2012 21:57Markéta
  Bubo: Ballísek se ze začátku venku taky dost bál. Děláme to tak, že mu s sebou vždycky bereme jeho tašku, aby se kdykoliv mohl schovat. A stejně se někdy stane, že mu to nesedne a dere se hned domů.
  3.5.2012 07:11Bubo
  Simča, Mia, Markéta....Tak já zkusím při venčení teda tu přepravku, ale spíš její oblíbený a můj vyřazený župan. Přepravku má spojenou s cestama k vet., takže je na ní vysloveně vysazená, když jí vidí ,chytne jí a začne s ní tak mlátit a rumplovat, díky za typ, budu jí vždycky ven nosit něco, kam se bude moci schovat.

  Nějak se malá stává čím dál mlsnější, seno nežere vůbec, ze směsi od Darwina vyjí jen ten oves a když jí dám od JR Farm, tak to není o nic lepší, musím taky konečně objednat přes net to žrádlo od Versele Laga. Kuličky s obsahem vlákniny od Vitakraftu měla ráda, teď se jich ani nedotkne, ach jo, tímhle přístupem jí určitě bude chybět nějaká živina a nedožije se mi těch úctyhodných 11let.

  Markét.... můžu mít dotaz...sice se to týká morčat, do čeho dáváš seno, morčín měl umělé jesle z venku, ale jak jsem akčně rvala do toho hodně sena, tak jsem je urvala, tak jsem jí dala jesle kovové zevnitř, ty podědila po malé,protože ta je nechtěla a vždycky s nima cestovala po celé kleci a morčín se naučil do těch jeslí se senem lézt, tak nevím, když do toho dělá potřebu a pak jíst seno, mám jí pořídit zase jesle jen z venku anebo jí tyhle nechat, co do nich leze a ještě jí dát jedny zvlášť na žrádlo, na dno jí seno dávat nechci, protože je čuník.
  3.5.2012 09:42MisHka
  čumáček už má zahojenej a už jí i z většiny zarostl chloupkama :) dneska chci volat do Chotěboře kdy že čeká ty mládátka a konečně sme se rozhoupali na toho chlapáka ještě :) tak musíme doufat že mu nebude Sissinka dávat kapky a uvítá ho ve svém pelíšku :)
  3.5.2012 09:43monika
  Mishko, před pár dny tu někdo v diskuzi nabízel samečka, nechtěli by jste se ho ujmout?
  3.5.2012 10:53Janča
  Ahoj všem, koukám, že začínáte s venčením. Používáte něco na klíšťata? Já byla s malou venku a hned sme jedno přinesli...
  3.5.2012 11:15OL
  moni,a myslíš když vemu nedobrého matesa ven že ho ta nedobrota přejde?se bojím že se mi,když budu dávat kšíry,zakousne do ruky.strašně to od něj bolí.a taky nevím jak ho napudrovat---pudr funguje,laura nemá klíště,olina spí v kožichu,mates mně k ní nepustí,ale snad taky ne.laura mně honila se nezastavila,a ted už řádí po bytě.je jak z divokých vajec.olina je tak jak já vyřízená ani se nehne,jak přišla vlezla do kožichu a spí
  - - - - -
  já mám bolfo pudr,nic jiného nepoužívej,není to vhodné na psouny,doktorka říkala
  - - - - -
  minule olina přinesla v kožichu13,fakt
  - - - - -
  vem si rukavici a pudruj proti směru chlupu
  3.5.2012 11:40Jitka
  MisHka tak to je super, že jí to zarostlo :o) a neboj, stanou se z nich kámoši :o)

  u mě to teď vypadá tak, že frenky někdy z klece chce někdy ne.šáhnout na něj bez rukavic nejde, to vždy vyjede a v kleci se chová stejně a i přes mříže vyjíždí :o/ když už ho chci pohladit tak jedině když je mi zády.včera se mi dokonce 2x rozmáznul a užíval si to,ale jen v kleci, když sem jim tam něco upravovala a já využila situace.když už je venku tak po všem skáče, ze mě si dělá rozhlednu a hlavně drápe dveře, příjde si pro pamlsek,ale hladit nechce.mazlení v rukách už sem vzdala.emilka je mazel největší a umí se i zabavit-momentálně pracuje intenzivně na rvaní koberce /který je starý a bude se časem měnit/ a trhání krabic.frenky se takhle nebaví, hlídkuje a pořádá hrací útoky na emi a to i v kleci
  - - - - -
  pořád doufám, že s frenkym cloumá teď puberta a že bude jednou takový jako na začátku...mazel v rukách a bez kousání...
  3.5.2012 11:52monika
  OL, Oskar v říji kousal i když jsem ho vzala ven. O nic míň, než doma. Když říje začínala, tak byl trošku mírnější, ale stejně jsme se ho báli i venku. Pořád se venku ježil a hrozil. To bylo v půlce listopadu, ale ještě to s ním šlo nějak snášet.
  Nejhůř bylo od začátku prosince do půlky února. Napadlo mě v prosinci vzít ho ven (když jsem měnila klec a byl zrovna v přenosce). Bylo mi líto, že byl měsíc už zavřenej kleci 90 cm. Ty ho máš aspoň navolno, tak má nějaký pohyb. Což by u nás nešlo, u nás byl furt zavřenej.

  Oskar byl strašně zlej i venku. A to jsem si myslela, že teploty lehce nad nulou ho trochu zchladí.

  Možná si hlídal přenosku a kousal mě přes ní proto. Možná, kdybych ho vypustila, by mu spadl hřebínek. To jsem si ale netroufla, protože brnění jsem neměla a ublížit při odchytu (který by rozhodně bezproblémovej nebyl) jsem mu taky nechtěla. V té přenosce mu doslova lítaly sliny od huby, jak mě chtěl sežrat, tak jsem ho ani nedokázala vypustit, bála jsem se, že ho v obyčejných rukavicích nedokážu chytit, až po mě začne skákat. Nechtěla jsem mu pak při manévrech ublížit.
  Jenže Oskar byl extrém. Všichni řikali, že v jiném prostředí psoun většinou zmírní. U nás to nefungovalo, u tebe ale může...Jenže já mám pocit, že kam se můj Oskar v extrémech hrabe na tvého Matýska....asi bych to na tvém místě neriskovala, ale můžeš být příjemně překvapená.

  Je to hrozný s těmi psouny v říji. Když si na to vzpomenu, je mi úzko a už se zase děsim příští zimy.
  - - - - -
  Jitko, on se srovná. Bude to trvat, ale určitě budete mazlící kámoši...akorát když má říji už tak brzo, asi bude příští rok ještě hůř...
  Ale v mezičasech to bude mazlík :)
  - - - - -
  OL - ještě k tomu Matesovi...když měl Oskar říji, šáhnout na něj se naprosto nedalo. O nasazování kšír ani nemluvim. To by vůbec nešlo.
  - - - - -
  Mishko,
  Vy jste nějak vytunili to psouní bydlení? Jak to tam teď malá má? Viděla jsem v albu nějakou klícku a pod ní akvárko...může si přelízat? Můžeš doporučit nějaké tipy na ubytování. Doplním do odkazu ,,klec".
  Jančo, zkuste ten pudr a zkuste i jinou lokalitu. Pokud možno co nejméně trávy (pravidelně sekaná krátká travička má míň klíšťat než neudržovaný porost).
  - - - - -
  Jančo, nechceš se zaregistrovat a vkládat alba?
  Můžu ti dát povolení, když budeš chtít
  3.5.2012 12:34MisHka
  to ani ne,my za ty peníze by sme už rádi měli prcka od mala...minule nám pan Šimon taky sliboval mládě,ale nakonec to byla tak roční samička (neříkám, že by byla horší to ne, ale přece jen si chcem užít aspon jednoho uplně od mala) :)
  - - - - -
  jinak bydlení sme Sissce vytunit museli kvůli čumáčku,v kleci se necítila tak útulně jak jsme očekávali..nakonec sme museli do dna klece udělat díru a propojit jeste s akvárkem a Sisska od té doby jak vyměněná :) dole má takový svoje klidný intimčo a a nahoře zlobí a dělá brajgl :) ... nejdřív dole měla obrácenej květináč přes kterej lezla nahoru,ale udělala si z něj velice páchnoucí toaletu takže květináč musel pryč :) ted má záchod nahoře v kleci (všude možně) ,ale to se opláchne vyklidí během chvilky . ten květináč to držel v sobě,to byla hrůza :)... ted má ještě v horní kleci trubku ze spodního partra do horního a tu miluje . hraje si naschovku,když je naštvaná tak tam chodi trucovat :) má to jako tobogán když leze dolu :D ale strašně jí to baví :)))
  3.5.2012 12:38OL
  no právě.....když jel v autě tak na to zuření zapoměl......jinak na něj nesahám ani se nepřibližuji.dnes to nechám plavat....budeme jen dva,a to budem mít plné ruky z o-l,jestli nezačne pršet až se syn vrátí ze školy pojedem na šeberák,tam je hezké místo na chození.-----------a jak byl ještě kulička...doma zuřil a u mamky byl hodný,ale přesto s ním nikdo nechtěl být v posteli,co kdyby dostal nával vzteku a zakousl se.
  3.5.2012 12:57Jitka
  moni a neměl by mít už letos tu říji?v červnu by mu mělo být rok
  3.5.2012 13:19Anonym
  Zdravím přátele psounů,
  také máme jednoho krásného kluka, kterému se ale bohužel v poslední době začala zvětšovat prostata, či jak mám u psouního kluka nazvat tu oblast dole mezi pinďourkem a řitním otvorem. Nevím, zda máme být znepokojeni a nebo zda se jen jedná o nějaké přirozené hormonální pochody v jeho tělíčku... Nechá se tam bez problémů hladit. Moc děkuji předem za reakci, pokud s tím někdo máte zkušenost.
  3.5.2012 13:26monika
  Jitko,
  Na dospívání jsou různé názory. Většina psounů má první ,,agresivní" říji až během své druhé zimy (tzn druhý rok života). V té době i začínají většinou kousat vetřelce a rodinné příslušníky, když někdo přijde na návštěvu. Vy máte teď první ,,zimu" pokud se narodil v červnu.
  Mě ale veteriář Pokorný tvrdil, že pohlavně dospívají až mezi 2. a 3. rokem (zatímco většinou se všude dočítám okolo 2 let). Nicméně i lidem puberta začíná dříve, než jsou pohlavně dospělí. A taky každému jinak (9-17!)
  Jak už jsem tu psala, Boženka taky měla říji už letos a taky se narodila vloni.
  Taky sem nečekala, že bude mít říji tak brzy. Čert ví, jestli to nesouvisí s těmi hormony, které se údajně psounům podávají, aby měli častěji mladé :( Boženka je taky hrozně zakrslá. Říkám si, jestli není nějaká zdegenerovaná :( Na fotkách nevypadá, ale je to fakt malinký prcíček oproti průměrným psounům...

  Mishko, tvůj přístup chápu. I já jsem chtěla aspoň jednou psouňátko. Jenže zachránit konkrétního zverimexáka mě nakonec zlákalo mnohem víc a udělala bych to zase. I když tím, teoreticky, přijdeme o rok s psounem. Ale je to vaše volba. Já tu budu zase u fotek s psouňaty slintat.
  Nafoť prosím prozatím pořádně tu vaší akvarijní klec :)
  - - - - -
  Anonyme, zvětšila se mu prostata nebo kulky?
  jestli kulky, tak jde na něj říje a je to uplně normální. Vždycky jakoby sestoupí a hodně se zvětší. Dříve, jako by je psoun neměl a najednou jsou tam mega kulky...
  Pokud je to tak, tak je to uplně normální každoroční proces a není třeba panikařit ;)
  3.5.2012 13:33Anonym
  Moniko, moc moc děkuji za uklidnění. Je to přesně jak píšeš. Jsou to takové "magakulky", které tam dříve nebyly. Měla jsem starost, protože období říje mají cca od podzimu do února, a tak bych takovýto fyziologický projev čekala už dříve...
  S díky a přáním hezkého dne
  Ester a psounek Čiko v řiji:-)
  3.5.2012 13:39monika
  Ester, nechceš se zaregistrovat a vložit pár fotek? :))) Odkud jste?

  Vidíš Jitko, Čiko - další sameček v říji na jaře....
  3.5.2012 14:01Anonym
  :-) Jsme od Cvikova - 14 km od České Lípy. Vzhledem k tomu, že s přítelem doděláváme rodinný domek, tak ještě nejsem doma on-line a jsem tedy vázána na PC v práci. Jakmile si vyšetřím v práci čas, tak se rádi zaregistrujeme. Je vidět, že tady psounkům opravdu rozumíte:-)
  3.5.2012 14:03monika
  Ester, Zdravíme vás :) Až se zaregistruješ, kdybych se nevšimla, pošli mi zprávu do vzkazů, povolím ti pak alba :)
  3.5.2012 14:48Jitka
  moni tak na kulky sem se mu teda nedívala :o) to mi ani nedovolí,ale zkusím to v rukavicích :o) v těch se udržet dá, jen sebou moc šije,ale nekouše.jakoby z nich měl zatím respekt.dneska je budu čistit tak to zkusím
  3.5.2012 15:09Tarsier
  Moni, já s tím počítáním, jestli už Ruprt měl mít tuhle zimu říji nebo ne, pořád bojuju. Je dost neobvykle narozený v srpnu 2010, tak nevím, jestli už počítat tu první zimu, když byl ještě úplný mrňous. Po dalším roce jsem žádnou změnu chování nepozorovala, byl celou zimu úplně normální mazel, žádné kousání, nic. Teda až na ty před chvílí zmiňované megakulky :)). Nejenže byly mega a ještě byly celé černé :). Nemám s čím srovnávat, protože Prďák byl kastrovaný a návštěvy začal "zabíjet" už zhruba v roce.
  3.5.2012 15:21monika
  Tarsier, černou barvu jsem zapomněla zmínit. Ač to vypadá hrůzostraěně, je to normální :)
  3.5.2012 16:591
  Až někde udání samečka,mám v planu koupit samičce,aby nebyla sama samičku...Je pravda,že spolu vycházejí?Zvyknou si na sebe?Nevadi věkový rozdíl cca 2 roky?
  3.5.2012 23:02S4TW
  tak jsem po delší době přidal nějaké nové fotky naší Maggie :-)
  4.5.2012 06:08monika
  S4TW - na to, jaká je malá prcíček má tedy pořádnou misku :))))

  My byli včera zase po několika týdnech venku, vzali jsme je jen před barák, bylo úžasné počasí i úžasné venčení.
  Psouni byli hodní tak 40 minut, pak už začali zdrhat a protože všude bylo kolem docela dost lidí a každý z nich pak zdrhal na jinou stranu, tak už jsme šli radši domů. Ale do té doby jsme si to dost užili a zavalitý Oskar konečně zase snad shodil nějaký tuk :) Když přišli domů, byl to zase velký kníkací koncert :)))

  - - - - -
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=612
  4.5.2012 08:21Jitka
  S4TW a jaké má na čumáčku pěkné srdíčko :oDD
  - - - - -
  moni krásné fotečky krásných psouníků
  - - - - -
  jinak kulky sem nenahnatala a ani jak jsi popisovala takové neviděla.
  včera měl frenky svůj den, tedy večer nebo ještě líp noc
  začalo to hrabáním a sbíječkou o plastové dno a rumplování co se v jednu ráno rozléhalo po celém bytě.pak jsem slyšela emi jak se rozčiluje, protože frenky do ní neustále doráží a hravě útočí a nenechá ji prostě spát, ona si lehne do jiného rohu a on za ní ta jak se rozplácne už po ní skáče.chudáček malá.už sem si ji chtěla vzít do postele,ale je takové dusno,že by se asi usmažila v tom lůžku.sama mám problém.tak sem mu šla domluvit.chvilkama se nechal přes mříže hladit a chvilkama útočil.jak sem klec otevřela tak začal zdrhat.divoch jeden.no a samozřejmě se ohánět,ale dělá to bez ocásku tak nevím.tak sem si vzala rukavice a putoval zpátky.s těma rukavicema pak začal těžce bojovat.přitom jak sem je sundala a on byl zády tak sem ho začla hladit a on se sám otočil a chtěl moc a moc hladit bříško.je to takový divoký jekyll a hyde
  4.5.2012 14:16krpso
  co psouni dělají?
  4.5.2012 16:09Jitka
  krpso jenom samou radost :oDD
  - - - - -
  menší propagace:
  http://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-nejpes-psi-svet/173352/rozumime-reci-zvirat.html
  super,ale jsou moc drazí
  4.5.2012 18:29Markéta
  Tak Balča si svůj už téměř zhojený prst zase totálně rozdrásal a navíc jsem zjistila, že tam má hnis, takže zítra okamžitě letíme na veterinu. Chjo :-(
  - - - - -
  Bubo: Já mám pro morčata i pro myšáka kovové jestličky normálně uvnitř ubikací a nikdo do toho neleze :-) Ale jestli máš takové prasátko, tak asi zvenku by to bylo zase lepší teda :-)
  - - - - -
  Tarsier: Bally by měl být narozený v září 2010, čili taky přemýšlím, jestli nás čeká letos nějaké o divoké období nebo jestli už tu pověstnou druhou zimu máme vlastně za sebou.. A kulky má už nějakou dobu černé jako černokněžník! :-D
  5.5.2012 08:08monika
  K jesličkám - nám se neosvědčily vůbec. Ani z venku, ani zevnitř. Byl z nich venku binec, ať byly uvnitř, nebo z venku. Když byly uvnitř, tak v nich psouni tancovali.
  Včera jsme venčili zase oba psouny. Asi 40 minut byli v pohodě a pak se dal Oskar na naprosto šílený úprk. Když se za ním rozběhl přítel, tak ještě přidal. Vůbec se nenechal chytit, běžel k hospodě za lidma, měla jsem docela nervy, aby někoho nekousnul nebo aby nedoběhnul až k silnici...to bylo něco...nakonec ho přítel chytil, ale nechtělo se mu - šmejdovi! Dnes pojedu venčit s kámoškou, Oskar asi dostane vodítko :( I když on si vodítko umí sundat, když se zapře (má moc tlustej krk), aspoň ho vodítko může trochu zdržet. Boženka je v tomhle poslušná a vrací se zatím docela spolehlivě. Tak nám držte palce. Taky pojededme jinam, dál od lidí i od silnice.

  Markét, napiš, jak se prstík vyvíjí :(
  5.5.2012 17:02Simča
  Dnes jsme byli letos poprvé venku s Piškotkou. Našli jsme pěkné odlehlé místo s parkovou úpravou. Piškota byla skvělá, běhala s dcerou a vždy se vracela do přepravky. Na sluníčku bylo pěkné teplo a nakonec se po třech hodinách vyvalovala na trávě s námi :c)
  Poblíž projíždějící vlaky jí nevadily, ale když zahlédla letadlo(letělo dost nízko)...málem se přerazila,jak letěla do bezpečí přepravky!
  Cestou zpátky capala s náma pěkně po svých, ale asi to nebyl nejlepší nápad...o asfalt si odřela přední tlapky (holt je to psounek postelový) ... tlapky jsme ošetřily (nezdá se,že by jí to bolelo). A teď chrupe v posteli :c)
  5.5.2012 18:27Markéta
  Tak od vetky jsem se vrátila pořádně poškrábaná, Bally se dost bránil, což se mu nedivím - nejprve mu strhávala strup, pak mu tam dávala nějakou desinfekci (takové drobné černé kuličky) a pak dostal injekci - chemoterapeutika. Budeme teď muset chodit každý den, prý tak pětkrát. Jenom teda nevím, jak Balču přesvědčit, aby si to znovu nerozedřel..
  5.5.2012 18:33OL
  já sem pěkně otrávená.z lidí,jak je každý vychcaný pro sebe.sme jeli na šeberák,vzadu je pláž s mladou nádherně zelenou trávou.je tam cedule se zákazem vstupu psu.sem se číšníka slušně zeptala jestli tam mužem vyvenčit psouny na kšírech a on měl nějaké kecy o výkalech a nepustil nás tam.syn se ptal jestli by tam pustil králíka a on že taky nee.beztak se tam nekoupe už asi tři roky,jsou tam sinice.tak sme šli jinam.venčení nám překazil pořádný déšt.laura už si zvykla,už je v pohodě a neděsí se.minule měla oči vytřeštěné prý jak kdyby čekala na smrt
  5.5.2012 21:28monika
  OL, z toho si nic nedělej. My měli louku přímo u baráku. Samotka, palouček, sem tam nějakej pejskař, spousta prostoru. Teď je tam ,,hrozně cool" sportovní areál se zákazem vstupu zvířatům a mraky lidí, z louky jsou hřiště a minigolf, myši se tam vyvenčit moc nedaj. Včera jsme v něm naháněli Oskara a báli se, aby někoho nekousnul. Všichni tam furt šmejdí a dělají hluk, nejde se tam moc od těch lidí separtovat. Pak máme ještě palouček za domem, ale tam je moc klíšťat, tam se jít nedá. Takže když chceme venčit, musíme vzít auto a jet pryč...Dřív jsme vzali přenosku třeba i několikrát denně a šli prostě ven, jen pár metrů. Teď při těch cenách benzínu se myši dostanou ven jen příležitostně :(
  Ale sranda byla, že když včera Oskar utekl a nechtěl se nechat chytit, když už jsme ho měli, přítel mu říkal: ,,Oskare, když takhle zlobíš, tak už ven chodit nebudeš. Stejně sem máte vstup zakázán" Než to dořekl, u východu jsme minuli lidi, co si do areálu nesli vyvenčit fretku :)
  Psouni ani psi tam nesmí, ale nutrie, kachny a myši (ty venkovní divoké) tam stejně kadí, tak jakýpak copak :)
  Dnes pršelo, tak jsme venku nebyli. Snad to zítra bude lepší.
  6.5.2012 09:06Bubo
  Tak jak tady čtu, tak je docela problém najít místo, kde venčit naše myšáky.
  Někdo mi tuhle vyprávěl, jak svého psouníka sebou nosí všude, takže i k vodě a prej lidi jsou v pohodě, tak jsem se ptala jestli se nebojí, když je takhle u vody třeba celý den, aby se mu psouník nepřehřál, tak že prej ne, že on je zvyklej chodit se vždycky sám ochladit do vody. TAk nevím jestli je zdravé, aby se posuník cachtal celý den ve vodě je to jenom pouštní zvíře,ale zajímalo by mě, jakou zkušenost mají ostatní s koupáním a pobytem venku v letních měsících, no já bych se stejně bála, že by se přehřál.

  Markéta....morče si zvyklo chodit do jeslí spát a konat potřebu a domeček ho vůbec nezajímá a MOnča má pravdu s těma jeslema, moje psounička je vždy přeprala.

  Tak mi zatím chodíme venčit jen do zahrady, ale bez kšírů, by to asi zatím nešlo, je to hroznej strašpytel nato,jak má doma pro strach uděláno, tak venku je pravej opak a myslím, že kdyby se lekla, tak by někam zdrhla a už bych se s ní nesetkala, myslím, že i na zavolání by nevylezla, protože by se bála zvuků venku. Bubáček se bojí i štěbetání ptáků má ze všeho v očích hrůzu a oči, jak tenisáky.

  Zrovna jsem si říkala, že bych ještě letos měla jet k vet. pro jistotu udělat malé snímek jestli má močák v pořádku a zkontrolovat zoubky, škoda že ta vet., je tak daleko. Myslím, že kdybych šla k vet. u nás ,určitě by zápasili u těch zubů.
  6.5.2012 14:13krpso
  jsou agresivní ? díky
  6.5.2012 16:43S4TW
  krpso: jsou! nz
  6.5.2012 17:22Tarsier
  Tak jsme dneska byli v pražské zoo a psouni mají nový menší výběh kousek od starého pavilonu slonů. Jsou tam jen mláďata, ani jeden dospělák. Napočítali jsme jich deset. Kdyby nezačlo pršet, tak tam stojím doteď :)). Byla to fakt parádní podívaná, jeden mrňous hlídal, ostatní blbli, prali se, hrabali, udusávali, žrali, prostě lepší než kino :). Jsou fakt ještě hodně malí, asi dvouměsíční, ale rvát už se umějí statečně. Pokud to máte blízko, tak vyražte, než vyrostou. Zkouknu fotky a budou-li nějaké použitelné, tak je sem dám.
  - - - - -
  Tak tady je pár myšáků
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=614
  7.5.2012 06:12monika
  Tarsier, já je chci!!! :))))
  7.5.2012 07:21Bubo
  Hned bych je ohubáčkovala, ten výběh by se mi líbil doma pro Bubáčka,ale to by už chtělo i kamarády nebo kamarádky,pro ní.
  7.5.2012 09:50Jindra
  Tarsier: Tak to jsme asi stáli vedle sebe, jsme tam totiž včera byli taky.
  7.5.2012 11:33Tarsier
  Jindro, máš nějaké fotky? Mně se bohužel moc nepovedly. Mimochodem , nebýt tam ten elektrický ohradník, tak by mě vyváděla ochranka přímo z výběhu :D
  7.5.2012 11:35monika
  Jak to tak čtu, asi bych tam jezdit neměla....:D
  7.5.2012 12:21Jindra
  Tarsier: Mirka něco fotila, večer to prohlédnu. Já jsem držel dítě, ona nemohla pochopit, proč si tam nemůže jít hrát s nima, doma si taky na pískovišti hraje s psouníkama (viz fotky), tak proč ne tam.
  7.5.2012 13:32Tarsier
  Jindro, dítě naprosto chápu, ani já jsem to nechtěla pochopit :)
  Moni, ohradník by šel v pohodě přeskočit a dopadneš do písku :)). Docela bych chtěla vidět reakci psounů, kdyby jim tam takhle někdo hupnul. Když šla kolem výběhu dozadu nějaká ošetřovatelka, tak vypadali docela vyjukaně a pár se jich běželo schovat.
  Myslím, že s tím výběhem udělali docela dobře. Poslední dobou nebylo u velbloudů po psounech ani stopy, předloni na jaře jsem tam zahlédla snad jen dva v dálce, loni na podzim už žádného. Nechápu, co se s nimi stalo. Když jsme si v roce 2003 pořídili Prďáka, tak jsme šli hned za pár dní na průzkum chování psounů do zoo a byla to paráda. Byli jich tam desítky, spousta mláďat a chodili a až k cestě, lidí se nebáli, skoro to vypadalo, že by se nechali pohladit. Tenkrát jsme tam stáli snad hodinu jak u vytržení. Taky v té době někde vyšel článek s fotkou ze zoo, jak sedí psoun velbloudovi na zádech :). Další rok to ještě šlo, prorazili i vedle k bizonům, ale pak už to začalo upadat a bylo jich čím dál tím míň. Snad se jim v novém výběhu bude dařít, i když tolik jako nahoře u velbloudů se jich tam asi nevejde.
  7.5.2012 14:24monika
  :D Taky bych to nemohla pochopit, já tam ject prostě nemůžu :) Já vždycky v Plzeňské zoo čučela hodinu na ty naše....a to tu byli jen 3 a venku vždy maximálně jeden :) Nevím, na kolik dní bych si musela koupit vstupenku, abych byla nabažená pozorováním tolika mláťátek!!! :) :DDDD
  Jinak tu fotku psouna na velbloudovi jsem někde na netu taky kdysi viděla :)
  7.5.2012 14:37Kizer
  Proboha,já tomu nemůžu uvěřit!
  Právě jsem projížděl jména a u univerzálních bylo nově přidáno jméno Ho-ínko...
  Myslím že chybějící písmeno si domyslíte :D
  7.5.2012 14:47Lucies
  Tarsier...Já jsem slyšela, že se psouni v některých zoo podhrabávají a pak můžou skončit třeba u nějakých dravců :( Takže asi se snaží je dávat do vybetonovaných výběhů.
  7.5.2012 14:59Jitka
  sem si koupila knížku encyklopedie divokých zvířat a teprvé až poté jsem zjistila,že je tam půl stránky o psounech :o)
  7.5.2012 15:38monika
  Jitko, jestli myslíš tu ,,zvíře" tak já jí koupila kvůli tý dvojstránce...respektive jsem si ji vyhlídla a pak jsem ji dostala od ježíška :)
  Jinak mám doma několik knížek o zvířatech. Jedna se jmenuje ,,stavby zvířat" - asi ze 70ých let :) Taky tam na psouny nezapomněli :) A pak ještě jedna, je o vývoji druhů od pravěku dál a psounům je tam věnováno taky pár odstavců :))) Já je vůbec neznala, dokud jsem je neobjevila ve zveráku a to sem zvířecí maniak :))

  Kizer, třeba tam chybí L :))))
  7.5.2012 16:00Jitka
  moni neee tu nemyslím :o) jmenuje se tak jak sem to napsala v předešlém příspěvku a teď sem si donesla z knihovny od kořínka knihu o chovu exotických zvířat a jsou tam 2 dvě strany o psounech a obrázek :o)
  7.5.2012 16:32Tarsier
  Kizer, já tam našla jméno Průjem. No nevím, sice na Ruprta občas řvu "ty jeden pochcánku", ale dávat mu něco taového jako oficiální jméno, by mě nenapadlo :)
  - - - - -
  Moni, uvažuju, že si pořídím permici a budu tam chodit dvakrát týdně čučet :))
  7.5.2012 16:35Martina
  Zdravim všechny milovniky psouniku,mam Baxe a Berušku a chtela bych se zeptat zda nekdo nemá zkušenosti s obcasnym mokrým zadeckem od samicky jako kdyby byla pocurana?Dekuji
  7.5.2012 16:41Tarsier
  Martino, nám to dělal sameček, někdy si počůral i celé břicho. Nikdy jsme nepřišli na to, proč a jak to dělá. Myslím, že se to tu už někdy řešilo, přesně si nevzpomínám, ale asi to není úplně neobvyklé a psoun to občas udělá :)
  7.5.2012 16:51monika
  Tarsier, já nevím, jméno Prďák taky není uplně běžné :)))
  7.5.2012 16:56Markéta
  Martino, náš čuník to dělá téměř denně a podle mě naschvál - zásadně když je sám doma zavřený v kleci. Takže první, co děláme po příchodu domů je, že ho pustíme, necháme zakníkat a už se jde na mytí zadku :-D
  - - - - -
  A teď něco méně úsměvného - ten blbeček si dnes, jak byl sám, celý ten bolavý prst zase sedřel.. :-( Hlavně že s ním každý den lítám na veterinu na injekce, ještě si dnes vetka pochvalovala, jak se mu to hezky zatahuje, měl tam pěkně hypermangan po celé ráně a on si to zas zlikviduje! :-( Takhle mu ten prstík asi brzy upadne.. Injekce jsem dnes nafasovala čtyři domů, ať mu to můžu píchat sama, v sobotu máme jít na kontrolu.. Kdyby to šlo, tak mu celou tlapu ofačuju, ale to by hned bylo dole..
  7.5.2012 17:02Tarsier
  Moni, Prďák vzniklo nejdřív spíš jako přezdívka :). Pojmenovali jsme ho Batul, ale přítel furt chodil a říkal mu - no ty jsi ale prďák :). Nějak se to ujalo a už mu to zůstalo. Batul mu říkala jen mamka. Stejně je to hrozný, jak si člověk na to jméno zvykne. Ještě po roce a půl občas volám na Ruprta Prďáku nebo mluvím o Prďákovi a říkám Ruprt :). Taky se ti plete Oskar a Ferda?
  - - - - -
  Markéto, to je teda truhlík :(. Nejhorší je, že psounovi obvaz fakt nevydrží snad ani minutu a hlídat ho 24hod denně nejde.
  7.5.2012 17:36Luci.ynka
  ahoj, prosím... rozhoduju se zda si koupit psouna nebo ne... potřebuju vědět zda to je problémové náročné zvíře či ne.. prosím jen pravdu jak klady tak zápory :) díky moc
  7.5.2012 17:49monika
  Tarsier, občas jména spletu (nejvíc pletou návštěvy), ale čím dál míň. Ale snažím se vzpomínat co nejméně, protože i po roce a půl si pobrečím skoro vždycky :( On byl prostě zlatej. S těmi pošuky, co máme teď, to vůbec nejde srovnávat. Jenže některý věci se prostě neopakujou

  A dát jméno Ruprt, když jste měli prďáka...já se nedivím, že se ti to plete. Mě totiž obě ta jména vyvolávají dost podobné asociace :)))

  Dnes jsem dala na web video. Kvalita je nízká, ale je tam vidět, jak Boženka Oskara průběžně pořád zlobí, jak si chce hrát a on zrovna (jako většinou) nemá na ní náladu. Škoda, že dnes Boženka nevrčí. Když vrčí jako kočkopes, je to větší sranda

  http://www.youtube.com/watch?v=qKTSP--dbQ8
  - - - - -
  Ahoj Lucko, problémoví jsou. Není to, jako třeba s morčetem či králíčkem. Co se týká náročnosti, já osobně je vnímám jako zvířata, které trumfne v náročnosti jen péče o dítě.

  Doporučuji přečíst nejdříve všechny odkazy https://www.kralici.cz/psouni/pages.asp?f=vychova
  https://www.kralici.cz/psouni/pages.asp?f=psoun
  https://www.kralici.cz/psouni/pages.asp?f=klec

  A co se týká problémovosti - přečti například příspěvky Bubo a Jitky z letošního dubna, nebo moje příspěvky z období mezi říjnem a únorem...můžeš vyfiltrovat podle jména...
  Čím více toho načteš (třeba v archívu téhle diskuze), tím lépe se snad rozhodneš.

  Počítej s tím, že psoun potřebuje několik hodin tvého času denně (v příštích možná i 11 letech), moře trpělivosti a nadhledu, nějaké ty peníze na opravy v bytě (a výměnu nábytku), dobrou klec atd...
  7.5.2012 17:50Luciynka
  monika - krásný psouni :) a to jak je na videu to au :D to jako kouše? :D
  7.5.2012 17:56monika
  Luci, kouše, ale tohle je jen hra.
  Takhle to v lepším případě vypadá, když to hra není...
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=552
  V horším případě ti může psoun v říji prokousnout prst skrz na skrz, poškodit vazy, přivodit žilní i tepenné krvácení. Jsou to spíš extrémnější případy, ale relativně časté.
  V době říje (trvá několik měsíců) se s nimi může manipulovat jen v rukavicích (v našem případě i dvoje byly málo). Většinu roku jsou psouni fajn společníci. Ale když mají svoje období (většinou 3-4 měsíce), ne každý páník to ustojí. Chovatelky OL psoun Mates má říji třičtvrtě roku.
  7.5.2012 18:02Luciynka
  Moni, ale já od chovatelky slyšela že když ho nechám vykastrovat bude z něj nejvěší mazlíček.. Že si na mě zvykne když bude sám a nebude kousat...
  7.5.2012 18:08Tarsier
  Monika - no vidíš, to mě nikdy nenapadlo, hledat mezi těmi jmény nejakou asociaci :). Teď jsi mi nasadila brouka do hlavy a hledám v tom hlubší rozměr :D. A jelikož je autorem obou jmen přítel, tak ho asi pošlu k psychologovi :DD
  - - - - -
  Luciynko, většina místních chovatelů ti řekne, že kastrace není dobrý nápad. Není to jednoduchá operace a může dopadnout blbě :(. A rozhodně ti nezaručí hodného psouna. Můžu srovnávat, protože můj první psoun byl kastrovaný a přesto se snažil všechny návštěvy "zabít". Mě sice nikdy nekousnul, ale přítel to párkrát taky schytal. Teď máme psouna nekastrovaného a zatím je to miláček největší, i když těžko říct, co přijde na podzim. Loňský podzim proběhl bez problémů. Rozhodně už bych psouna kastrovat nenechala.
  7.5.2012 18:09Luciynka
  Tarsier: no ale zase jde o to jaký veterinář to kastruje.. má to zmírnit agresy psouna... co jsem teda slyšela.. a ty máš jen jednoho psa? .. a za co kouše jako přítele?
  7.5.2012 18:13monika
  Tarsier, nikam ho neposílej, pokud psycholog nebude ženská, nejspíš to bude něco podobného, jak říká Halina Pawlovská, oni jsou většinou chlapi dost stejný, akorát trochu jinak vypadají, abychom je od sebe poznaly a vybraly si toho, který nám sluší :D

  Luci, Jsem také proti kastraci. Pořizovat zvíře s tím, že ho chci kastrovat aby bylo takové nebo makové....to bych si radši pořídila jiné...Aleš, co sem taky chodí, zná paní, její psoun je kastrovaný a stejně měl silné a agresivní projevy říje.
  Mě to taky veterinář doporučoval, ale vím, že to psouní agresi neřeší. Jsem proti kastraci a jak píše Tarsier, většina zdejších návštěvníků taky...problém to neřeší a navíc spousta psounů na následky zemřela.

  Teď jsem natočila docela boží videíčko. Vložím ho sem po 9, teď musím mazat.
  7.5.2012 18:15Luciynka
  Majitelka, od kterého bych měla mít psouna tvrdí něco jiného.. Já si myslím, že kastrace je dobrý řešení a netvrdím to jen já a pokud to dělá zkušený doktor co má praxi tak se myslím není čeho bát.. navíc já chci psouna jako mazlíčka a né jako divocha na kterého se budu bát sáhnout..
  7.5.2012 18:17monika
  Lucko, fakt to agresi neřeší. Aleš ti to potvrdí. Nekastrovaní psouni někdy nekoušou. Někdy ano. Kastrovaní taktéž. Jeden vet ti řekne tohle, jiný něco jiného. Ale spousta chovatelů má agresivní psouny i když jsou kastrovaní. To o něčem svědčí a nejsou to zdaleka výjímečné případy.
  - - - - -
  Rozhodnutí je a bude na tobě. Ale když chceš mazlíčka a chceš mít jistotu, volila bych zvíře - mazlíčka, co už se chová mnoho generací. Psoun je divoké zvíře. I když se dá skvěle ochočit, nedá se předělat.
  Nedělej žádná rozhodnutí (zatím).
  Uvidíš, co ti budou psát další. Až pak se rozhodni. Na tomhle webu je dost rozumných i dost zkušených.
  7.5.2012 18:19Luciynka
  Mony.. chápu .. a děkuju za radu, ale určitě mrknu na dalších.. Chovatelka mi to doporučila... Určitě si myslím že kastrace může pomoc.. určitě né na 100% ale třeba jo a navíc.. když ho budu mít od dvou měsíců stáří tak snad by se dal vychovat k hodně mazlivýmu broučkovi nemyslíš?? Jaký máš ty zkušenosti s psounem?? Máš chov nebo vždy jen jednoho.. Taky si myslím, že jde taky od jaké chovatelky psouna kupujete.. odkud máš ty?
  7.5.2012 18:37OL
  U mně to fakt není normální....včera matýsek nemohl zasunout pindoura,dnes ho asi strašně bolel,si ho kousal.chylíková končila a řekla mi že ho mám umýt v heřmánku a zasunout.....nevím jak by jsem to zasouvání zvládla tak mi nezbylo než mazat na hurku k nazgulově d.litevcové.ošetřila ho jiná,ale taky šikovná ,zrengenovala jestli nemá kamínky,ošetřila mu to,dostal pichanec od otoku a od bolesti,a že uvidím jak mu bude.a dostal na to nějaký lekvar,večer,zítra2xbudu ošetřovat já snad to nějak zvládnu.... a v středu ráno už je tam chylíková tak pomažeme.dnes ho ta lotrovina načisto přešla,jak byl na stole už sem mu byla dobrá,skočil mi rovnou do náruče jak kdyby cítil že to s ním nemyslím zle.ani ted mně nebije.je z té říje uplně zdevastovaný,moni představ si že z toho krasavce cos chodila škrabkat je vychrtlina vážící900g.
  7.5.2012 18:37Tarsier
  Podle mě se povaha psouna nedá nikdy předem odhadnout. Každý je osobnost a dokážou být pěkně tvrdohlaví a někdy i pěkně agresivní. Prďák (kastrovaný) měl pěnu u huby, když viděl jakoukoliv cizí osobu, pokousal nám pár příbuzných, táta skončil dokonce na šití. Ruprt (nekastrovaný) se nechá drbat i od cizích. Oba jsme měli od malička, prvního jsme přinesli jako dvouměsíčního a už byl zvyklý na lidi a dost ochočený ze zverimexu, druhý byl starý asi 3-4 měsíce a seznamovaní mu trvalo asi dva dny, byl do chovatelky a bál se víc než ten první. Jsou i psouni, kterým zvykání a seznamování trvá několik týdnů. Ale ani to, v jakém věku si psouna přivedeš, není žádná záruka toho, jaký bude.
  Nechci být šťoura, ale myslím si, že chovatelka, která doporučuje kastraci, doporučí cokoliv, jen aby psouna prodala.
  7.5.2012 18:44Luciynka
  Taiser: no majitelka ma zkušenosti trochu jiné.. oni její psouni jsou jako členové tak já nwm... hlavně bych se potřebovala rozhodnout,..
  - - - - -
  Navíc psouni kteř nežijí v párech ale máte jen jednoho tak josu přeci mazlivý ne?? Přeci se upnou na člověka a proč by ho kousali když jim neublížíte??
  7.5.2012 18:51Tarsier
  Mazliví jsou (někteří), já si nestěžuju :), teda ten současný nekastrovaný je dokonce tak mazlivý, že to až občas leze na nervy :DD. Ale mají své nálady. Jen se snažím vysvětlit, že kastrace není řešení a kastrovaný psoun může být taky pěkný prevít :). A ještě bych zmínila ničitelské schopnosti většiny psounů - demoliční četa hadr :D
  7.5.2012 18:53Luciynka
  To ano.. neříkám že jsou všichni hodní ale hodně jsem slyšela že kastrace pomůže.. navíc já bych horzně chtěla psouníka hodnýho no.. a chci ho ale nwm zda nao či ne
  - - - - -
  taiser: máš psouny od chovatele od malička?
  7.5.2012 18:56OL
  to odkud je psoun je uplně jedno.jak takový nesmysl muže někdo napsat?prostě až dospěje ho to popadne.a je nevhodné mít psouna samotného.minulou neděli v pořadu´´máte mně´´byl pořad o mangustě.samotné zvíře trpí stresem ze samoty a tady těm ´´chovatelum´´je to fuk.muže být sám ale v tom případě musí někdo být doma.jak to třeba měla monika,když měla ferdu.pak se diví čím to že si zvíře ubližuje.jsem zásadně proti tomu,jak je rozházel romeo.říkal že ten psounek zhubl a ubližoval si.tesknil.co to koho zajímá že jo.a když vinny dávala lunu,jsme si telefonovali,a toto sem jí řekla.a taky sem jí řekla že u jindry mu bude nejlíp.jindra ani nikdo co mu na psounech záleží by toto neudělal.
  7.5.2012 18:56Marťas
  Luciynka:musím reagovat na tvé příspěvky, po dlouhé době mě zase hnuli žlučí....jednak si nedovedu představit chovatele, který doporučuje pro svého miláčka kastraci, dále nechápu, když si chceš pořídit mazlíčka, tak si rovnou kup kočku nebo psa popř. zvířátko, které je opravdu mazlivé samo od přírody, a ne, že mu k tomu musíš kastrací dopomoci, je to proti přírodě, zvířátku tím ubližuješ, pokud si chceš psouna přesto koupit, kup si ho takového jaký je a trošku s tím zabojuj....naši psouni měli "bejvák" v obýváku/terárium s půl metrákem hlíny/ a jeden z nich v době říje byl neskutečně agresívní, ale nikdy by mě nenapadlo to řešit kastrací a po čtyřech měsících to byl nejmazlivější psounek na světě...stále na ně vzpomínám, protože mi obohatili a zpříjemnili život, ale nikdy by mne nenapadlo změnit jim kastrací povahu, je to jen vrtoch člověka, aby se mu zvířátko
  přizpůsobilo....prostě zvaž koupi jiného zvířátka,a nebudeš muset řešit kastraci...
  7.5.2012 18:58Luciynka
  OL: pokud máš psouna od chovatele a nebo ze zveriexu.. když jsme tam viděla v jakým jsou zvířata stavu že se jim nikdo nevěnuje a toho psouna tam maj staršího tak je to jasný rozdíl zda je od chovatele nebo ze zverimexu
  7.5.2012 18:59Tarsier
  Luci, jak už jsem psala, první byl ze zverimexu dvouměsíční, byl hodně ochočený a zvyklý na lidi, protože se mu v malém zverimexu věnovali. Vůbec se nás nebál a byl od prvního momentu doma dost suverénní. Druhý byl od chovatelky, starý asi 3-4 měsíce, moc ochočený mi nepřipadal, protože ani od ní se nechtěl nechat chytit. Ale zvykl si hodně rychle, po dvou dnech už za mnou běhal jak pejsek :)
  7.5.2012 19:00Luciynka
  Marťas: kastraci doporučí i veterinářo.. prostě pochop.. je to na člověku... zvířata se kastrují třeba aby neobstříkávali nábyek dyt to smrdí a pokud to bude od malička tak tomu zvířeti to ani nepřijde
  - - - - -
  Tarsei: já si myslím, že je to o výchově.. :) nwm prostě zda ano či ne... pejska ani kočku mít nemuzu
  7.5.2012 19:03Tarsier
  Veterináři doporučují kastraci, protože je to pro ně výdělek...
  A tohle dokáže psoun bez ohledu na kastraci
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=561
  7.5.2012 19:04Marťas
  Luciynka: no to prostě nechápu, ano je to o člověku, škoda,že ty zvířátka se nemůžou bránit a poslat vás do p.......e a nebo rovnou na jejich místo...
  7.5.2012 19:11Luciynka
  marťas: hele je to o názoru... prostě si myslím, že kastarce pokud psoun nebude moc mít samičku a vpodstatě si to užít tak to je taky šílený... takhle o nic po kastraci nepřijde.. k čemu vyhrocený hormony když mu lověk nedá příležitost toho využít
  7.5.2012 19:17Marťas
  Luciynka: a co takhle se přizpůsobit psounovi...to je taky řešení...škoda,že jsi se nenarodila jako psoun a přála bych ti to samé, co zrovna kuješ ty....no řekla bych, že nemá smysl s tebou debatovat stejně si to uděláš po tvém, ale s tvými názory nesouhlasím a myslím, že nás bude většina...
  7.5.2012 19:18Tarsier
  Luciynko, já myslela, že jsi sem přišla pro radu od zkušenějších chovatelů, ale zdá se, že v tom máš jasno, tak asi nemá cenu dál něco radit...
  7.5.2012 19:24Setice
  Ahoj všem. Dlouho jsem se do diskuse nezapojovala, ale musím říct, že jsem z mé Rambly nadšená. Je to neuvěřitelný mazel, dokáže se mazlit hodiny a hodiny. Pořád se vzájemně poznáváme a máme radši:-)
  Jen jsem vás chtěla poprosit o radu. Ramble začal jeden z horních zubů žloutnout, pak postupně trošku černat a teď mám pocit, že se jí i kýve, přestala jíst mrkev a tvrdší věci. Myslíte, že jí vypadne sám a nový doroste, Díky za odpovědi!
  7.5.2012 19:30OL
  moje d. co opravdu psounum rozumí,by to rozhodně nedoporučila.a kocour není psoun.a moje d.řešila problém s kastrovaným kocourem,co si dále značkoval.---martas to napsal jasně.....pořid si morče.
  7.5.2012 19:31Tarsier
  Setice, vypadnout by měl, pokud se kýve a doroste určitě. Trvá to tak týden až dva od vypadnutí. Akorát nevím, jak je to s tím zčernáním, to jsem zatím neviděla. Snad bude někdo vědět.
  7.5.2012 19:34Luciynka
  OL: já ale morče nechci!! není to moc hezký zvíře a psouni jsou krásní :)
  - - - - -
  Setice: ahoj.. prosím jaké máš zkušenosti s psounem?? Máš kluka holku jak dlouho a co si myslíš o kastarci?? Já si chci psounka pořídit a potřebuju co nejvíce rad díky:)
  7.5.2012 19:42Marťas
  Setice: to že zub zčerná, tak s tím jsem se také ještě nesetkala - zkusila bych dotaz na veterináře...
  , párkrát nám přední zuby také vypadly, a do týdne začal prorůstat nový...psouníci se s tím docela dobře poperou sami....
  7.5.2012 19:57Luciynka
  má tady někdo vůbec nějaký dobrý zkušenosti se psounem že by ho nikdy nekousl?
  7.5.2012 20:08Marťas
  Luciynka: já jo, můj "nekastrovaný" sameček Čipánek mě nikdy nerafnul, ostatní členy rodiny trochu označkoval, došlo i na šití , zato Samča mi"skalpoval" článek u ukazováku a přitom v době říje nebyl vůbec agresívní, vlastně Samča nebyl nikdy, kousnul mě při prohlídce na veterině....
  7.5.2012 20:11Luciynka
  Marťas: já si to nedovedu představit.. nwm podle čeho se mám rozhodnout.. každý píše něco jinýho :(
  7.5.2012 20:15Tarsier
  Já jsem psounem taky ještě nekousnutá :). Což se nedá říct o mém příteli a ani o členech našich obou rodin a pár kamarádech. Všichni byli pokousaní tím kastrovaným psounem.
  7.5.2012 20:20Marťas
  Luciynka: a co si nedovedeš představit....pročti si starší příspěvky a z toho si určitě uděláš obrázek, co psouníci potřebují, psouníci stojí hodně času, řekla bych, že více jak čas věnovaný dítěti...když jsou puštěný tak musíš mít zabezpečený všechny nástrahy, které v bytě na ně číhají, prakticky je mít neustále pod dozorem, rádi šplhají do výšek, neodhadují výšku a jsou schopni z výšky skočit...každý psounek je opravdu povahou jiný, měla jsem čtyři, a každý byl jiný...naše rodina se psounům prakticky přizpůsobila, aby se u nás měli dobře, udělali jsme jim velkou klec s půl metrákem hlíny a myslím, že jsem jim zpříjemnila život, stejně tak jako oni mě...chce to velkou dávku lásky, tolerance a přizpůsobení ...ale opravdu ne kastraci...
  7.5.2012 20:20Luciynka
  Nedokážu si to přestavit... ta bolest?? Ale proč koušou ostatní? Nechpu
  7.5.2012 20:27Marťas
  Luciynka: psouni jsou velmi teritoriální /jak kteří/, a ti členi rodiny, kteří s nimi žijí, tak zahrnují do své smečky...a ti co dochází jen občas většinou berou jako nepřítele...Čipánek by všechny ostatní sežral za živa, v době návštěvy byl zavřený v kleci a v tom amoku nepoznával ani nás...návštěva odešla a on byl mazlivka...Samčovi a holkám to bylo jedno...jakmile byl Čipánek na návštěvě u babičky na chatě, naše babča si ho mohla i pohladit, jinak si na něj nedovolila sáhnout a pokud na něj jen promluvila - sežral by ji....a to že to bolí...bolí to, ale všechno se zahojí ...
  7.5.2012 20:33Markéta
  Luciynka: Jestli ti morčata nepřipadají zajímavý a pěkný, tak se podívej na můj web :-)
  7.5.2012 20:54Luciynka
  Markéta: Bally můžete mi o něm něco říct pozitiva negativa prostě vše... díky :)
  7.5.2012 21:07Tarsier
  Setice - tak prý pokud ten zub už černá a kýve se, tak by se měl co nejdřív vyndat, aby si psouník nepoškodil lůžko. Možná to zkusit kleštičkami, když nechce vypadnout sám. Nebo radši zajít na veterinu.
  7.5.2012 21:35Jitka
  oprava:
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=615
  7.5.2012 21:51monika
  Tak, tušila jsem, že bude debata ohnivá (jako vždycky, pokud jde o kastraci). Ale tolik příspěvků jsem nečekala.
  Lucko, neber to zle, když tu do tebe lidi trochu šijou. Ber to tak, že tu lidi psounům rozumí. Většina z nás pro psouny žije. Hodně z nás už tu surfujeme pár let a každý den tu řešíme svoje radosti i strasti. Když někdo přijde pro radu, všichni rádi poradí. Ale když se přijdeš poradit a argumentuješ tu nám ,,hloupým chovatelům" co kastraci neschvalujeme, je něco trošku špatně.
  Ber to takhle - chovatelka chce psouna prodat. Je to jeden názor. Veterinář tě přesvědčuje, jak je pro psouna kastrace super - další názor. (mě o tom vet. zkoušel přesvědčit taky). Ale pro veta je kastrace kšeft, je třeba na to pohlížet s rezervou.
  Tchýně 40 let chová profesionálně kočky. Za tu dobu jen jednoho kocoura nechala kastrovat. A stejně to nebylo nic platné. Stříkal a značkoval před kastrací, totéž po kastraci. Blbej a agresivní pes taky bude kousat, ať je kastrovanej, nebo není. Moje ségra nedávno málem přišla o kocoura (kastrovaného). Veterinář, který jí kastraci doporučil, až pár let po kastraci nerad přiznal, že je to umělý zásah a že mají kastráti problémy s močovejma cestama. (což mi potvrdila i tchýně a vysvětlila mi, proč nikdy nekastrovala žádná zvířata).
  7.5.2012 22:16Luciynka
  Monika: nezlobím se :) ... ale prostě četla jsem i několik článku a nedávám jen na názor chovatelky... ale prostě beru to všeobecně... já bych psounka hrozně chtěla a mám ho zarezrvovanýho a hodne jsem četla jak maj majitelé psounky co je nikdy nekousli, spali s nima v posteli a hráli si a vše a hodně radili kastrací proto to píšu no.. jasny vetík má kšeft ale zase ta chovatelka je moc milá a vše mi řekla.. její psouni koušou když sahá pro miminka což je jasný no.. já fakt nwm :( mám dilema koupit či ne
  7.5.2012 22:19Markéta
  Luci, Bally je podle všeho dost netypickej psoun - má rád jiná zvířata, návštěvy a obzvlášť děti. Doma nám celkem nic nezlikvidoval. Má za sebou dvě zimy a říje žádná. Kousanec za celou dobu, co ho máme, uštědřil jedinkrát - mému příteli, bylo to úplně na začátku, teď už by si to nedovolil. A to nedovolil myslím doslova - má u nás dost přísnou výchovu. Řekla bych, že možná nejpřísnější v porovnání s ostatním páníčky tady. U nás pokud Bally něco provede, tak dostane trest - seřváno, zavřít do klece a pokud je to už moc, přetáhnu ho papučí. My ho milujeme, ale nehodláme si ho nechat přerůst přes hlavu. Hodně lidí tu píše, že se psounkům hodně přizpůsobili. My máme doma spoustu zvířat, bydlíme v 3+1 a musí to mít nějaké meze. Samozřejmě s psouníčkem trávíme co nejvíc času, mazlíme ho, staráme se o něj co nejlépe, ale nijak zásadně jsme se mu nepřizpůsobili.
  - - - - -
  PS. Kastrovaný Bally není.
  7.5.2012 22:27Luciynka
  Markéta: já bych potřebovala poradit právě s výchovou od malička... a vy my připadáte z nich nejlepší (nechci nikoho urazit) .. nechci psouna co se mu musím přizpusobit a aby hryzal prostě... nějaké rady::
  7.5.2012 22:30monika
  Ségry kocour teď bude do konce života na dietě. (kvůli kastraci). A to, čim si prošel (jak ho cévkovali, napouštěli mu močák různejma látkama a lékama....to asi nemá cenu popisovat. Doktor ale řekl, že to je prostě časté - nerovnováhou procesů v těle na následky kastrace.

  Neber to, co ti teď napíšu nijak zle. Všichni tě rádi přivítáme do psouní rodiny. Ale beru to tak, že člověk je nějaký tvor a zvíře je tvor jiný. Mít psouna v bytě je tak trochu sobecké. Psoun patří do prérie. Ale když už jsou tedy psouni k mání (a jsou to super členi rodiny), je třeba je brát tak, jak jsou. Psoun se nenarodil, aby ho člověk chirurgicky předělal k obrazu svému. Není to plyšové zvířátko, je to živý tvor. Psoun je prostě svůj. Možná to jen vyznělo tím textem, jak si to napsala. Ale mě přijde, že tvůj přístup je ,,mě se líbí psoun, protože je hezkej", tak si ho zkusím poopravit, aby nekousal, nebo nedělal to, či ono. Když to vyženu do extrému, připadá mi tenhle přístup jako vytrhat kočce drápy, aby neškrábala a tak podobně (to jen přeneseně). My, co tu jsme, psouny chováme, protože milujeme to zvíře komplexně. Líbí se nám i jak vypadají, ale i jejich povaha. Právě ta jejich ,,svojskost". Co psoun, to nátura. (jako u lidí). Nepořídili jsme si je jen proto, že jsou hezcí. Ale proto, že se nám prostě líbí s tim, jaký jsou. I to jejich hrozný zlobení a devastování bytu, náladičky, to vše k tomu patří, i když se člověk samozřejmě snaží to korigovat správným směrem (a poskytováním hraček a tak podobně)
  Na tenhle web občas zavítají i chovatelé, co psouny nechali kastrovat a vše proběhlo OK. Třeba Nazgul měl psouna kastrovaného (ještě má) a vše OK.
  Ale jak už jsem ti dnes psala, mraky chovatelů o své psouny přišlo. I na dobré klinice můžou být komplikace a i zdravý psoun nemusí narkózu přežít, i když kastruje zkušený veterinář. Každý zákrok je nebezpečný. A podle mě psoun je tak malé zvířátko, že já bych do toho prostě nešla.
  Ptala si se na mé psouny:

  Prvního samce - Ferdíčka - jsme koupili jako skoro 6i měsíčního před 9 lety. Chtěli jsme samičku, ale ve zverimexu měli neochočené samičky (krátce přivezené) a samečka, co už tam byl měsíc.
  Kvůli agresi jsme chtěli holčičku. (jsou agresivní mnohem míň). Ale jak pán otevřel klec, vylezl Ferda a už byl náš :) Šli jsme pro holku, odešli jsme s klukem :) Přišel k nám sám, tak bylo rozhodnuto. Byl v pohodě, tak za 2 dny to byl náš kámoš a na dlouhou dobu náš nejlepší kámoš. Když mu byl rok a půl, pokousal nám první návštěvu (asi tchýni -kočkařku:).
  Pak nám pokousal ještě pár návštěv. Zhruba mezi 2. a 6 rokem života u nás doma nikoho nesnesl. Chtěl každého pokousat, tak musel být v kleci. Tohle je ale pro psouny naprosto přirozené chování. Podívej se někdy na nějaké dokumenty. Psouni si v přírodě brání svoji noru. Tak jako v zajetí útočí na lidi, kteří s nimi nebydlí. Prostě když přijde návštěva, dospělý psoun musí být zavřený. Neplatí na 100 %. Ale výjímka není daná tím, jestli psoun je nebo není kastrován. Je daná vrozenou povahou psouna, protože i kastrovaní psouni útočí na návštěvy. Byl to velký zlobič a ničitel, ale byl to náš kámoš. Mě ani přítele nikdy nekousnul. Přitom návštěvy by sežral všechny. Ferda umřel, bylo mu 7,5.
  PO čase jsme si koupili Oskara. Sice jsem chtěla samičku, ale ve zverimexu měli kluka. Dokonce už 9 měsíčního. Chodili jsme se na něj asi 5 dní dívat. Přítel už psouna - náhradníka nechtěl. Ferdík umřel v listopadu, nějak jsme se z toho nedostali. Ale přeci jen jsme v lednu 2011 Oskara přinesli domů. Je uplně jinej. Je to takovej hodnej ťulpas. Vydrží se mazlit několik hodin denně, je spokojenej, když se mu člověk věnuje. Oproti Ferdovi je mnohem větší mazel. Míň ničí, ale je to větší čuně. Čůrá i kadí po bytě. Je celkově pomalejší a klidnější. Měli jsme ho 10 měsíců a koupili mu samičku. Shodou okolností jsme ji koupili na podzim, Oskar byl takovej náladovej. Po přinesení samičky mu začla do 2 týdnů říje. Z ničeho nic mě kousnul. Pak se s ním ještě asi 4 týdny dalo jakž takž vyjít, i když byl trochu náladovej. Ale někdy v prosinci mu uplně totálně přeskočilo a byl vraždící bestie. (detaily, viz archiv diskuze) S přítelem jsme se hádali, chtěl dát tu zlou bestii pryč. Já chtěla vydržet. (za psychické podpory tady od lidí na webu, protože lidi z mého okolí tohle může pochopit prostě jen chovatel psouna. Ale za 2,5 měsíce říje přešla. Ač jsme nevěřili, že ještě budeme mít k němu někdy normální mazlíčkovský vztah, je to zase člen rodiny. Milujeme ho a užíváme si to s ním, i když víme, že na podzim zase začne mít ty svoje dny. Vztahu s přítelem dala ta situace pořádnej záhul, ale ustáli jsme komplet 4 členná rodina (2 lidi, 2 psouni :). Taky jsme o kastraci tak jen malinko zvažovali. Ale oba jsme se shodli, že to bychom pro své pohodlí zvířeti prostě neudělali.
  Oskar byl zlá bestie, ale je to prostě člen rodiny a tak to zůstane, i s jeho vadami. (on nás taky bere s našimi vadami ;-)
  No a třetí psounička - Boženka. Pořízená asi jako 4 měsíční přímo od chovatele. Jak ji pojmenoval Aleš - je motorová :) Nemá moc čas se zastavit. Hrozně všechno ničí, je hrozně zvídavá. Taky je paličatá a hodně si prosazuje svou. Piští, když jí třeba chytim a chci zavřít do klece, nebo jí zakazuju dělat něco, co se mi nelíbí a jí ano :))). Ale když jí člověk dokáže zabavit, je spokojená. Není takovej mazel, jako Oskar. Ale má kontakt s člověkem taky ráda.e Co teď píšu, mám jí celou dobu v klíně (vyskočila si na mě sama, byl tu i Oskar, ale ten už šel chrápat :)
  Řekla bych, že oba naši psouni - i když mají parťáka, chodí se rádi mazlit k lidem, psoun je tak pěkně podrbat neumí.
  Každý ze 3 psounů, který s námi žil, se chodil sám pomazlit a každý z nich má rád společnost. Jsou to nároční tvorové, protože potřebují fakt hrozně moc času. My máme doma střídavou péči :) Přítel je doma přes den, pracuje v noci :) Já chodím na ranní, takže psouni mají skoro pořád někoho z nás doma a jsou tak spokojený. Kdybych měla být na ně sama, nejspíš bych si je nepořídila, protože vím, kolik toho vyžadují.
  Rozhodnutí je na tobě. Zvaž, jestli je vůbec psoun zvířátko pro tebe. Jestli mu můžeš a budeš chtít dávat čas příštích třeba i 10 let. Ale každé zvíře může kousnout - kastrované i nekastrované. A i kastrovaní psouni mají agresivní projevy říje. Veterinář ti možná tvrdí něco jiného. Ale věříš veterinářům více, než lidem, kteří už roky sledují vše kolem psounů? Měl tvuj vet někdy svého vlastního psouna? Prostě je to tak, pro veta je kastrace kšeft. Někteří možná věří, že je pro psouny dobrá. Ale dost chovatelů se přesvědčilo o opaku.
  Pardon, že je to tak dlouhé...
  7.5.2012 22:36monika
  Ještě dvě poslední videa z dnešního odpoledne

  http://www.youtube.com/watch?v=IJtpxXQcqTQ

  http://www.youtube.com/watch?v=MmGw19iMUdo
  7.5.2012 22:37Luciynka
  Monika: no děkuju docela jsem si početla.. ale zase prostě nwm kamoška měla psouna takovej leboch pohodář nikdy nikoho nekousnul jen jednou vlastně jinak né.. nwm zda si ho pořídit každý mi píše něco jinýho fakt nwm mam dilema
  7.5.2012 23:20monika
  Lucko, ještě dotaz. Píšeš, že psa, ani kočku, mít nemůžeš. Můžeš to vysvětlit? Se psouny je podle mě víc práce než se psy a kočkami. Proč nemůžeš?
  Ty bydlíš u rodičů? Nebo s někým, kdo nechce psa ani kočku? O kočce a psovi člověk v bytě někdy ani neví. Ale o psounech ví sakra hodně dobře a musí mít pořád oči na stopkách.
  Můžeš to objasnit? Lidí, co si psouny kupují a za chvíli prodávají, protože na to nemají čas, je hrozně moc. ( a ani je psouni nemusí kousat...)
  - - - - -
  Lucko, ještě pár odkazů:

  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=226
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=552
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=225
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=225

  Markéta píše, že Ballyho vychovala.
  Ale každý psoun má tendence ničit. Je to prostě hlodavec. I když ho budete vychovávat, kousací a stavěcí pudy bude mít v sobě za každých okolností.
  7.5.2012 23:25Markéta
  Moni, teď jsme procházeli s přítelem tvoje myší videa, super! :-)
  - - - - -
  Luci, tak to tě zklamu, my ho od mala nemáme, kupovali jsme ho jako 11měsíčního od lidí, co odjížděli na dlouho do zahraničí a nemohli si ho vzít s sebou. Byl zvyklý spát s paničkou v posteli, což my si ho bereme až ráno, když je volno a můžeme déle spát, tak ho kolem sedmé vezmu k nám. A taky spává s malým po obědě. A byl zvyklý na soužití s pejskem. Jinak ani předchozím páníkům nijak zvlášť byt nelikvidoval.
  7.5.2012 23:25Setice
  Děkuji všem za rady ohledně zoubku. Při dnešní kontrole jsem zjistila, že černá i druhý zub a také se kýve. Takže asi přijdeme o oba zoubky. Pokud zítra sámi nevypadnou, zkusím to já a kdyžtak veterina...

  Lucyinko, když jsem si v lednu pořizovala psouna, měla jsem strach, jelikož tehdy měla Monika peklo s Oskarem...ale i tak jsem do toho šla, protože někdo tady mi řekl, že kousance prostě k chovu psouna patří. Rambla měla tendenci po mně vyjíždět jen pár dnů od pořízení, ale od té doby už je naprostý mazel a miláček. A co se týká ničení? Jistě, že má tendence ničit. Ale když je mimo klec, tak jsem pořád s ní a nedovolím jí to....a ona je ráda, že má společnost. Jo a kastraci jako řešení výchovných problémů? To mi přijde velmi pohodlné....
  7.5.2012 23:39monika
  Setice, aby nedošlo k omylu - velmi pohodlné myslíš spíš negativně, viď?
  Aby si to Lucka nepřebrala jako větu motivační ke kastraci
  8.5.2012 08:04S4TW
  Luciynka: Naše Maggie nás zatím nikdy nekousla, pouze v rámci hry ano... ale máme ji jen něco okolo 6měsíců... jsem také proti kastraci, je to prostě nepřirozené a u takto malých zvířat bych to zakázal... pokud se ti nelíbí, že jsou psouni divočejší, tak si dej tapetu na notebook a krásou se může kochat taky ...
  - - - - -
  Jinak, Maggie také nic neničí, ale to je dáno její antiničivou povahou... ona v podstatě neumí do ničeho pořádně hryznout, spíše zakousne a tahá, ale zatím nic nezničila ani neokousala... ale zase na druhou stranu, my když jí máme venku, tak jí máme pořád na očích a hlídáme ji... venku bývá tak 3-6 hodin, podle toho jak chce sama... jsme s ní v podstatě půl dne...
  8.5.2012 08:25Setice
  Moniko, díky za upozornění. Ano, Pohodlné bylo myšleno jako negativní....
  8.5.2012 08:42monika
  Setice - s těmi zoubky, já nevím, jestli bych je trhala násilím...no to většinou pár dní trvá, než vypadnou. Ale piš, jak to dopadlo.

  Jinak uplně souhlasím s názorem S4TW
  8.5.2012 09:18Setice
  Moniko, zatím jsem jí dala do mrkev a chleba, třeba vypadnou díky tomu. Ale je z toho chuderka celá nervózní....
  8.5.2012 09:21monika
  To je jasný, ale spíš jí dej něco, kvůli čemu nebude hladovět...zrníčka, která může kousat zadními, nebo tu mrkev nastrouhej...
  Oni ty zoubky vypadnou spíš až ty nové pod nimi budou trošku delší, tak ty staré vytlačí...
  Nemyslím, že by si je psouni chtěli ulomit o jídlo, jako třeba děti, když kousnou do jablka...
  8.5.2012 10:20Janča
  Tak mi nějak nedá, abych se taky nezapojila... mám s přítelem roční psouničku. Přivezli jsme si ji ze zverimexu, když jí bylo cca 5 měsíců.

  Důvod proč jsme si pořídili psounka je asi jiný než u všech tady. Já chtěla nějaké zvířátko, pejska jsem mít nemohla a tak padali nápady jako křeček, morče, fretka... No, po pátrání na internetu jsme narazili na psounka. Věděli jsme, že je mají u nás ve zverimexech, a tak jsme vyrazili na "výzvědy". Jenže co se nestalo, ta malá holčička byla tak úžasná, že jsme běželi vybrat peníze, zařídit odvoz a jela s námi domů.

  Téměř nic jsme tenkrát o psounech nevěděli, snad jen to, že jsou společenští a trošku demolujou byt. Asi jako většina jsme začali pořádně prohledávat internet a hledat a hledat. Narazili jsme na kastraci. Byly jsme s tím hned hotovi - kastrace bude. Jen jsme ji chtěli nechat, aby si zvykla a pak to řešit dál. Jenže jak s ní šel čas, uvědomili jsme si, že kastrace nepřipadá v úvahu. Byla jen naše "hloupost", že jsme si toho nezjistili víc. A měnit její povahu kastrací? Úplná pitomost!! Milujeme jí, a ohrozit takhle hloupě její život? NIKDY!

  Jinak demoluje byt parádně - můžu přidat nějaký fotky (když přijdu na to jak)... Nikdy nikoho opravdu nekousla - jen v rámci her, návštěvy miluje. Většinou se chodí ke každýmu pomazlit a pak jim "povídá". Samozřejmě má i své nálady, kdy je protivná a jak mi říkáme tak na nás pořád "pindá" - v takové situaci jí necháme ať si dělá svoje. Většinou to trvá pár hodin a pak se okamžitě běží pomazlit a "žehlit".

  Jen co timhle všim chci říct: poměrně často čtu jak se lidi zbavují psounka, protože nevěděli do čeho jdou, psounek není podle jejich představ atd... Nechci aby se to stávalo jenom proto, že je psounek krásnej na fotkách a vztah další žádnej...

  Já sama nevěděla do čeho jdu, ale nelituju, časem nějspíš pořídíme další potvůrku, ale teď to nejde....
  8.5.2012 10:23monika
  Jančo, zaregistruj se, povolím ti hned alba a pak můžeš fotky přidat, dříve, než se zaregistruješ, to nepůjde...
  - - - - -
  Jančo, už by ti měly jít vkládat alba...kdyby byl problém, napiš...
  8.5.2012 10:26Luciynka
  Janča.. není to tak že jsem proto rozhodnutá dát psouna vykastrovat to vůbec.. ale prostě to byl nálad o kterém ted zjistuju víc... tvuj psounek to zní tak nádherně to co píšeš ... já už ho mam rezervované.. je jasný že bude demolovat byt ale nechci prostě potvurku na kterou se budu muset jen dívat protože bude megantně agresivní tak to pochopte... nikoho nepřesvědřčuju o svém názoru... ale nemm zkušensoti tak mě neberte špatně :-)
  8.5.2012 10:32Jitka
  zdravím všechny.koukám moni,že to hašteření probíhá i u vás,akorát u nás je to naopak.sameček nahání samičku :oDD on by si s ní hrál pořád i v noci, kdy ona chce spát

  jinak dneska mám tak trochu depku,frenky je stále nespolečenský, ven z klece nechce, zavřenýho ho nechat nechci a tak ho z klece vytahuju.dám mu laskominu-krokánek a pak ho vzít do ruk můžu.nevím jestli takhle dělám dobře :o/ je pořád nevrlý a hrozně divoký, v rukách nevydrží.když už teda venku je, tak si někde zaleze a nebo škrábe na dveře,že chce do klece.bez rukavic nemám odvahu, není nějak extrémně agresivní,ale ohání se a bez rukavic by do ruky kousl.
  - - - - -
  jinak po všem šíleně skáče a tak je pod 100% dohledem ze strachu, že si něco udělá.nejraději leze na mě
  ps:na to sem zapomněla, stále chce obšťastnit emilku
  8.5.2012 10:33Janča
  Luci, je to nádherný. Ale je jí taky někdy dost... Miki byla vymazlená už ze zverimexu, takže v tom jsme to měli asi snadnější... Hodně se jí tam věnovali...

  Moni, potřebuju poradit s tím, jak vkládat alba....
  8.5.2012 10:37monika
  Lucko, můžeš nám prosím ještě objasnit, proč si psala, že ,,nemůžeš" mít psa ani kočku?
  Jančo, mrkni do vzkazu
  8.5.2012 10:40Luciynka
  janča: já bych měla od chovatelky která bere psouny jako svojí rodinu prostě.. a taky je mazlí .. a nikdy jí psou nekousl teda jen když brala mladý což je pochopitelný... Fakt nwm jak se mám rozhodnout abych nelitovala
  - - - - -
  Monika: protože kočky nemá ráda mamka... a se psem musíš chodit ráno se vyvenčit večer atd.. psouna máš doma věnuješ mu čas doma a nemusíš v zimě mrznput venku než vykoná potřebu..
  8.5.2012 10:40monika
  Lucko, od jaké chovatelky? Můžeš napsat kontakt a kde bydlí? Má normální venkovní chov?
  Taky jsi nenapsala, jak je to s ostatními členy domácnosti. Uvědom si, že psoun by měl být členem celé rodiny. Není to zvíře na hraní pro jednoho člověka. Psoun potřebuje prostor, běhat a vyžití. Jak už tady padlo, náročnější už jsou snad jen děti.
  8.5.2012 10:41Jitka
  Luciynka: jsem sedmiměsíční majitel párečku.oba mám ze zveráku, každého z jiného zverimexu, každého jinak starého a každý je úplně povahově jiný.se zkušenostma sem na tom byla tak,že něco načteného sem měla,něco sem slyšela na něco se zeptala tu na estránkách na fb.je to jako když se ti když to řeknu tak s přirovnáním /berte to s rezervou/ narodí miminko.něco si načteš, další zkušenosti získáš z okolí a na zbytek příjdeš sama a za pochodu se naučíš.psouna nikdy úplně nesrovnáš a tím,že mu doktor vezme kulky nezměníš povahu ani jeho chování, jen trochu můžeš zmírnit příznaky agresivity v období kastrace.než kastrovat tak si nepořizuj páreček,ale třeba samičku.ta by měla být míň agresivní jak samec.
  8.5.2012 10:43monika
  Lucko, podle mě srovnávat venčení psa s hlídání psouna...
  Věř tomu, že kolem psounů je těch různých nepohodlích a starostí možná víc než se psy...to není křeček.
  8.5.2012 10:45Luciynka
  Jitka.. děkuju za radu, je mi jasný, že psoun je každý jiný.. přirovnáním jako člověk.. každý jsme jiný povahy prostě.. nedá se to odhadnout.. vím že kastrací se to nemusí vyřešit, ale může.. akort když bych ho nechala od malička vykastrovat tak by to mohlo pomoc a lepší než pak v dospělosti.. nwm je to můj názor musím se určo poradit.. je mi jasný ale že to třeba vubec nic nevyřeší ale třeba aspoň zmírní..
  - - - - -
  Monika.. já vím mám nastudováno, prokoukáno.. čtu to tady a od majitelky.. prostě já fakt wm co dělat.. jasný psouna nevenčíš ale nemusíš kvuli nemu vstávat brzy aby si stihla dojít na bus ale předtím ho vyvenčit a večer pozdě spát aby to do rána vydržell... určtě to má zase jiný mínusy.. ale to je oduvodnění psa ;)
  8.5.2012 10:51Jitka
  Luciynka já mám teď samečka v období kdy nevím jestli je to puberta má blbost ve špatné výchově-spíš usměrňování a nebo předvoj říje.taky sem o kastraci přemýšlela zprvu než ho donesla domů,protože o tom lidi psali a mluvila sem s nimi a četla články.každý měl na to jiný názor.nakonec se musíš rozhodnout sama,každý to bere jinak.já kastrovat nedala a nedám.
  8.5.2012 10:51Janča
  Luci... tak si vem samičku:-)
  8.5.2012 11:24Janka
  Ahojte, chci se jen zeptat, zda netušíte, kdy by mohl mít pan Šimon psouňata :o) Chtěli bychom Remymu pořídit kamaráda. Ikdyž se mu téměř celý den někdo věnuje, tak by bylo lepší, aby nebyl sám. Má snahu se kamarádit s psíky, ale oni se moc kamarádit nechtějí :oD
  8.5.2012 11:44S4TW
  Luciynka: jestli si myslíš, že kvůli psounovi nemusíš vstávat, tak to tě asi vyvedu z omylu... my od té doby co máme Maggie nespíme déle než do 7:00 a to jen když nám hodně dopřeje... i o víkendu už od 6:00 dělá bordel a vyžaduje pozornost... takže na tohle také pozor!
  8.5.2012 11:59Tarsier
  Janka, zkus mu zavolat. Já myslím, že je pomalu čas na letošní prťouse. Prďáka jsme si pořizovali 12.5. a bylo to dvouměsíční mimi. A v neděli v zoo bylo už taky spousta mláďat.

  Luciynka: mám psa i psouna a i když se psem musím chodit ven, tak psoun mě stojí mnohem víc času. Je opravdu potřeba se mu věnovat a kdybych nepracovala částečně z domova, tak bych si psouna nepořídila.
  8.5.2012 12:34OL
  s.t.-ty máš divného psouna.moji se vyhrabou nejdřív v 10.ale olina včeřa řádila do 24.vlezla do skříně a museli jsme ji vyhnat smetákem,chtěla pokousat.a markéto,proč ho nenecháš přes noc v posteli.když je chudák sám.ted když matesa ta lotrovina přešla,jsou v posteli všichni 3.ale matýsek v noci odešel spát do deky.dnes,když je nemocný sem kvuli němu udělala bramborovou kaši,vzal si,ale moc nejí.-----souhlasím s L.-než venku uklízet hovniska po psiskovi,raděj zametu bobky.a co venku posbírá neplechu po patníkoch a vyklepe doma.o tom nemluvě.
  8.5.2012 13:15Jitka
  mí psouni vstávají kolem 7-8 hodiny ráno a spát chodí jak kdy, někdy v osm někdy až v deset a někdy jak se zadaří tak i o půlnoci.frenky dokonce vstává i v noci a hrabe a hrabe a podestýlka lítá a lítá a jak se zadaří a vzbudí i emi tak i ta začně.rumpluje a hraje si s deskou .oDD.do toho ticha pak ještě začne frenky se sbíječkou o plastové dno .oDD mě to ani tak neva,ale mám samé babky jako sousedky a bydlím v cihlovém baráku, takže se to rozlíhá a ony si rády stěžují na byťáku na úřadě :oDD bydlím ve státním bytě
  - - - - -
  ol-matese to konečně pustilo?? a co zoubky???dobrý po tom smetákovém útoku?? a copak mu je,že je nemocný??
  8.5.2012 13:15Markéta
  OL: Což o to, já bych se s Ballym v noci vyspala v pohodě, ale přítel by nezamhouřil oko - nevím proč, ale když myšák spí jen se mnou, je to v pohodě, ale jak je v posteli i přítel, tak má smůlu - Bally po něm pořád lozí, šťouchá do něj, strká mu čumák do nosa a podobné :-)
  8.5.2012 13:48OL
  včera sem psala.musela sem navštívit nazgulovu d.---a dnes čistím.měla sem ráno a večer ale dnes už sem čistila 2x,v klidu mates zjistil že mu nechci zle.nahoře nemá zuby.ale sem zjistila že spodní má velké,ale zítra tam pujdu tak to vyřešíme.že mi založí kartu,sem rovnou řekla že tam nebudu chodit,tak mi dala zprávu pro moji d.----laura zas nechce spat s tím mým.nevím proč.raděj spí s psounama.laura je čistě muj psoun.teda já jsem její,visí na mně.olina má ráda všechny------------ošetřovala mně janková.aleši,co myslíš kdo je lepší,litevcová,nebo moje???ale s jankovou sem byla spokojená,ale toto by snad zvládl kde kdo
  - - - - -
  a doporučila mi na zlíchově malotu.byl tam někdo?
  8.5.2012 13:55Jitka
  ol,našla sem si tvoje včerejší příspěvky.nějak sem je přehlédla :o/ už sem si to dočetla.chudáček.přeji brzké uzdravení :o)
  8.5.2012 16:21monika
  Lidi, tak mám další zážitek.
  Jsem sama doma, tak jsem si šla vyvenčit do přírody psouny. V areálu před barákem je moc lidí, tak jsem je vzala k řece, 10 minut pěšky z domova. Sedím si sedím. Oskar se pase, Boženka strčila do vody nožičky. Bylo mi jasný, že tam nepůjde. Ale překvapila. Voda se jí líbila, najednou nevystačila a začla plavat...zatímco jsem zavírala Oskara, tak jsem na ní volala, možná je to sugesce, možná se na mě podívala a myslela si něco o prdeli, a plavala dál. Už byla tak 10 m od břehu a unášel jí proud. Rychle jsem sundala tepláky a boty, na rybáře 10 metrů nade mnou proti proudu a na kajakáře 20 metrů od nás po proudu zasvítil v tangách muj bílej zadek a šla jsem se k jejich údivu v tričku vykoupat. (na sundavání trička už fakt čas nebyl:).
  Boženku jsem čapla (naštěstí je tam řeka celkem mělká a nemusela jsem s ní plavat), vylezla jsem z vody a šli jsme zase domů. Doma jsem jí za odměnu vykoupala. Sice to doma nemá ráda, ale ta řeka je hrozně špinavá, tak jsem nechtěla, aby v sobě měla nějaká svinstva.
  No, docela mě pobavila :)
  8.5.2012 18:26OL
  moniko,já mám zas už2den hodného matýska.to bylo pusinek.my chodíme1člověk=1psoun,já by jsem je neuhlídala.letos byl nedobrý 7měsícu.bylo načase.
  8.5.2012 21:17monika
  OL, tak konečně...Pletu se, nebo to vloni bylo 10 měsíců? Užij si to...Takhle dlouho bych já asi nevydržela...i po těch 3 měsících už to bylo dlouhý...A to usmíření bylo krásný!
  Matýskovi pohlazení a rodině velké uznání za pevné nervy!
  8.5.2012 21:51Jindra
  Fotky ze ZOO https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=616
  8.5.2012 21:58Markéta
  Teda Moni, tomu říkám zážitek!
  8.5.2012 22:01monika
  Jindro, jak vlastně psounkům říkala Karolínka? Byli to pro ní Ňufíci? Jestli už teda mluví :)))
  8.5.2012 22:32Markéta
  Koukala jsem na videa Monči a teď na FB i Jitky a vidím, že máme všichni stejnou přepravku :-) My jsme ji pořizovali včera a aby si na ni myš zvykl, tak jsem mu tam dala hadry a má ji v kuchyni otevřenou, aby si mohl chodit dovnitř. Což dělá zvědavka jeden, akorát Ondrášek po delším spekulování přišel na to, jak se ta věc zavírá, a teď ho tam samozřejmě chodí zavírat :-)
  - - - - -
  Jinak často na videjích vidím psouníky bavící se cupováním krabic - na to náš myšák z vysoka prdí! Proč by měl kousat něco, co je k tomu určeno, když může kousat to, co je zakázáno, a má to pořádnou odezvu?? :-))
  9.5.2012 07:44Bubo
  Tak koukám, jak se tady rozvířila diskuze, člověk tu není dva dny a hned má pocit, že o něco přišel.

  Tak mi mámte taky teď hodně mazlící dny, malá by se pořád mazlila a když se jí to zdá málo, tak na mě hupsne, že jí chytám v letu, je jak malej artista nebo se po mě šplhá a chce mazlit a hubáčkovat.

  Co se týká spaní, tak chodí spát i vstávvat s náma myslím, že by už v kleci neusnula, je zvyklá s náma spát vposteli každý večer a když přijdeme pozdě, tak už čeká opřená packama o klec, že chce k nám do postele a ráno čeká až jí jako malé dítě zabalíme do trička a pak spí.

  Jinak je to stejný ničitel, taky jsem přemýšlela, než jí pořídíme časem větší klec nebo loliérku, že bych jí možná taky pořídila nějakou bednu s pískem, akorát bych potřebovala poradit, koukala jsem ne fotkách ze ZOO, že mají psouni klasický oranžový písek,no kdybych jí dala koupací písek pro činčily, tak to bych se asi nedoplatila.

  Jinak mladej se zbláznil, sice zachránil další zvíře, takže jsem se rozrostly o králíka, jeho kamarádovi se rozmnožili zakrslý králíci a jeho mladá řekla, že ty malý všechny vypustí do přírody, že je jedno, že to něco sežere, tak si je nějak chlapi všichni mezi sebou rozebrali, takže ke čtyřem klecím přiroste pátá, mi asi nejsme normální, a to jsme plánovali, že až by měla malá měla časem větší voliéru, že bysme jí koupili kamaráda nebo kamarádku.

  Takže s tím souvisí další dotaz, mám se obávat, že by morče nebo králík přenesli nějakou nemoc na psouničku. Sice dám králíčka očkovat, ale tak nějak se bojím jestli nejsou nějaké nemoci z králíka přenosné na psouny.

  Za chvíli budem, jak vesnička SOS pro zvířata...
  9.5.2012 08:06Jitka
  Markétko buď v klidu ty krabice cupuje jen emilka,frenky ne.ten jen stráží jak je venku a pořád se snaží někde vyskočit.teď je dokonce ve stádiu kdy je plachý a když je puštěný tak si zaleze do jedné skřínky a odtud nevyleze a jen tak tam sedí.když se k němu přiblížíš tak je ve střehu,aby ses ho náhodou nedotkla.jinak přepravka je dobrá věc.jak potřebuju myšáky vyčistit tak je tam dávám,aby si na ni zvykli a taky v ní už byli na vet stříhat drápky.jinak do ní normálně nechodí, sem tam emi
  9.5.2012 09:16Lucies
  Moni...Super videa :)
  Jitka..Tu knížku o chovu exotických zvířat mám doma taky :)
  Luciynka...Já jsem měla dvě psounky (jednu ze zverimexu, druhé původ neznám - brala jsem si ji starší) a občas si do mě prostě kously. Většinou jenom tak. Jednou se mi psounka dokonce zakousla i do krku. Potom obě umřely a teď mám další dvě psounky - obě od malička. Jedna nekousne ani když se vzteká a je mazel největší (už ve zveráku mi pomalu skočila do náruče - s jejím klasickým radostným chrčením), druhá se umí dobře vzteknout a nepokousala mě jen díky tomu, že docela předvídám, kdy se ožene. Ale taky jí dávám najevo, že jsem silnější a když se postaví na zadní a začne hrozit, tak já začnu taky a ona si útok rozmyslí. A je taky ze zverimexu. Vždycky jsem si záměrně pořizovala samičky, protože jsem nechtěla mítjen jednoho psouna a zároveň jsem se chtěla vyhnout agresi samců v říji. Takže jak vidíš, tak každý psoun je úplně jiná povaha a já osobně jsem taky proti kastraci, pokud ji chce někdo nechat udělat jen proto, že chce mít hodného psouna...
  - - - - -
  Bubo...To je od vás hezké :) Já jsem měla psounky v jedné domácnosti s králíkem a nic nechytly. Ale určitě je dobré nejdřív králíka naočkovat, než ho donesete. Možná bych sem tam nechala udělat rozbor na kokcidie, i když tady někdo psal, že se mezidruhově nepřenáší (což je asi pravda, protože ze psounů se mi na syslíky kokcidie nepřenesly, zato giadie měli tenkrát všichni :( ).
  9.5.2012 09:57MisHka
  Janka:my jsme volali do Chotěboře asi před 14 dny a to nám řekl že si máme zavolat tak za měsíc že by měli být ;)
  malinkýho zlobidla už se nemůžeme dočkat :)

  Luciynka:
  s tvými názory také nesouhlasím! Sice říkáš ,že potřebuješ názory a rady ,ale zatím si nevšímám ,že by jsi si z nějáké rady či názoru něco vzala. Jedním uchem tam, druhým ven a furt jen, že ty víš líp,že máš načteno (ono né vše co se píše je ta pravá realita) a chovatelka řikala apod... Psounek je vážně velká zodpovědnost a to, že venčení psa ti přijde jako otrava, tak věř, že psoun ti dá mnohem větší povinnosti než jen nějáké venčení ;)
  9.5.2012 10:57Ales
  Musím se k MisHka připojit s názorem, že se psem je to mnohem jednodušší než s psouníkem...máme psa a dlouhá léta jsem měl psouny (a zase budou:)...psoun je na čas mnohem náročnější než pes a celkově je s ním víc starostí....pes je dost pohodáááá:)))
  9.5.2012 11:18monika
  Ono si dost lidí myslí, že psoun bude klidné zvíře v kleci, jako křeček, nebo morče...Veliký omyl.
  9.5.2012 12:06Lucies
  Luciynka...ještě jeden dotaz. Napsala jsi, že si nepořídíš morče, protože se ti nelíbí, že se ti líbí psoun. Pokud to bereš jen z toho, že se ti líbí vzhledově, tak si ho nepořizuj. Podívej se do inzercí za poslední dva roky, kolik lidí si psouny pořídilo, protože se jim líbili a za pár dní zjistili, že ho nezvládnou...A pokud se ti líbí jeho povaha, tak ho ber takového, jaký je. I to, že občas může kousnout, i to, že ho nebudeš moct poštět, když budeš mít někoho na návštěvě, protože je dost možné, že všechny pokouše. A také to, že budeš mít zničený nábytek, okousanou a oškrábanou zeď, rozkousané peřiny, povlečení, oblečení. A taky je nutné počítat s tím, že psoun uznává jen jednoho vůdce smečky, takže se může stát, že zrovna k tobě nebude mít ten potřebný respekt a vybuduje si ho k někomu jinému z rodiny. Pokud jsi schopná přijmout i tyto negativní stránky, pak teprve uvažuj o pořízení psouna. Jo a mimochodem - pořizovací cenu asi znáš, ještě si k tomu připočítej 5000,- za kvalitní klec, a takové drobnosti jako kvalitnější žrádlo, podestýlku a pod. No a samozřejmě ještě peníze na veterinu. Jo a pokud nemáš opravdu hodně času, tak jeden psoun bude sám trpět.
  9.5.2012 12:33monika
  Lucies, líp se to asi shrnout ani nedá...výstižné, věcné, stručné, bez emocí, prostě tak, jak to s psouny je. Asi to použiju a vložím ještě někam jinam, než aby to bylo zapomenuto v diskuzi... :)

  A s tim respektem o jednom vůdci smečky, to je asi pravda. Ač jsem během celé říje o zlého Oskara pečovala a krotila ho sama, je to přítel, na koho si nic nedovolí...Mě má rád, ale řekla bych, že respektuje mě podstatně méně než mého přítele, když jde o nějaké psounovo nepohodlí nebo rozmary.
  9.5.2012 13:57Ales
  Ano, moc pekne napsane:)
  9.5.2012 14:47OL
  a kdysi sem tomu mému telefonovala že v pruhonicích jsou psouni za 7500 a on na to´´kdo si je koupí at si připraví dalších60 000na nábytek´´.toto nebylo vubec za ta léta nadneseno.---aleši,odpověz mi,zajímá mne to.jak sem se ptala minule.---d. to matýskovi vyčistila,večer a ráno mám já,klepu se jak to zvládnu.sem protestovala ale d. mně napomenula že sem zvládla i horší věci,nevím teda jako co.na ty zuby jsem zapomněla ale to do zítra vydrží.ted mám ze života takovou radost....matýsek je ulpně jiné zvíře.šmejdí po bytě,ted má konečně klid.nemusí hlídat
  9.5.2012 15:45Bubo
  TAk jsem četla druhé stránky psouní, teď si nevzpomenu na název a schválně se koukla na inzerci,jak často se vyskytuje prodám a koupím psounka, ale taky mi nedalo jít na diskuzi a tam mě zarazilo, jak někdo chtěl radu na rozedřený čumáček a psal, že kvůli rozedřenými čumáčku, že ho prej v tom zveráku chtěli utratit, tak nevím, to mi připadá přitažené za vlasy, já byla vůbec naivně šokovaná, že se vůbec takové věci dějí, že ve zverákách taky utrácí zvířata asi žiju utkvělou představou, že tam chodí samá zdravá zvířátka, tak někdo tady na diskuzi psal, že když se ta léčba nevyplatí, že se to zvíře utratí, ale tak nějak fakt mi to nejde do hlavy v dnešní době, že je takovej těžkej byznys, že jim nejde o zvířata, fakt se tohle děje běžně v těch zverákách....
  9.5.2012 16:33Jitka
  bubo stát se to může.já si domů nezávisle ve dvou různých zverácích koupila během toho co chovám potkánky tři co měli potkaní svrab.měli to ze špatně udržované často neměněné podestýlky a když sem je na to upozornila tak mi jen řekli.no co stejně je to krmivo pro hada.ať je nebo ne je to zvíře a měli by se o něj adekvátně postarat.já vím asi to tu do psouní diskuze nepatří
  9.5.2012 17:31Jindra
  Bubo: Podívej se na videa http://www.fucik.name/Zofka/ někde tam jsou videa ze škatule s pískem. Normální říční, stačí ho pořádně prosušit.
  9.5.2012 21:12Setice
  Tak zoubky Ramble stále nevypadly, ale připadá mi, že se víc viklají a jakoby vysouvají, tak snad je tlačí nové ven. Ona je z toho nervozní a já taky. Čím to může být, že tak najednou zežloutly a zčernaly? Mohla si je třeba "vyrazit"?
  9.5.2012 21:52Markéta
  Setice: Bally si horní přední zuby likviduje pravidelně. Takže každý z nich mu vydrží tak pár měsíců. Pak se někde bouchne nebo někam spadne, zub se mu začne vyklat a do dvou až tří dnů je venku. Čili zčernat mu to opravdu nestihne :-)
  10.5.2012 07:21Bubo
  Jitka.... proč by to do diskuze nepatřilo,to je věc, která se dotýká všech zvířat.Asi ty potkánky berou, že u nich není problém s množením, tak možná mají takový přístup, ale u toho psounka mi to zarazilo, když neměl nic nakažlivého....jo už jsem si vzpomněla byly to psouni.estranky.cz
  Jitko a kolik celkově máš potkánků, myslím tři.....? Zrovna o víkendu dávali pořad Máte mě a tam byla jedna chovatelka, co jich měla hodně

  Jindra... díky za typ..... už včera jsme zrovna včera trochu přemýšleli
  10.5.2012 07:25monika
  Ahoj,
  Markét, Setice...Psounkům zuby sice většinou dorostou. Ale každé jejich vyražení je životu nebezpečné. Po vyražení zubů může mít psounek patologické změny v té kosti a dokonce na následky může psoun umřít (zuby pak můžou růst směrem do čelisti nebo do nosu, místo ven, nebo oběma směry, je to pro psouna strašně bolestivé, u nás to asi ani nikdo neoperuje). Takže když si psoun zuby ,,likviduje pravidelně" (snad je to jen nadsázka), zkusila bych se zamyslet, jak tomu zabránit.
  Mrkněte do veterinární péče nebo na zahraniční weby, na které jsou v odkazu veterinární péče další linky.
  Sice se to stát nemusí, ale může. My už taky o zuby párkrát přišli. Ale musíme se snažit, aby se to stávalo co nejméně. Když vím, že psoun skáče zvýšky a padá na zuby, snažím se, aby do výšek vůbec nelezl, nebo ho sundám dolů, nebo dám na podlahu třeba peřinu, aby padal do měkýho. Je fajn mít na památku zub a když psounovi zuby vypadnou, není třeba dělat paniku. Ale prostě dávat pozor, aby to třeba, pokud možno, bylo naposled.
  A se změnou barvy do černa nemám zkušenost. Ale prostě uvidíš, až dorostou nové zoubky. Většinou ten proces od vyražení do normálně dlouhých nových zoubků trvá tak 10 dní
  10.5.2012 07:28Bubo
  Jindra....tak už jsem okoukla tvůj odkaz, hezký....takže některý zlepšováky určitě použiju, včera jsme zrovna už přemýšleli, jak a co nastěhovat, aby jsme to uzpůsobili zvětšující se zvířecí rodině a klecím, no nejlepší by bylo udělat asi v jedné pidimístnosti voliéry rozčleněné pro jednotlivé druhy, ale tak nějak finance zatím nedovolují.....
  10.5.2012 13:00Jindra
  Bubo: co se týká pískoviště, tak pozor na jednu věc - za chvíli začne písek vyletovat ven a i když ne, tak psouník vyskočí ven celej od písku a jde se čistit doprostřed obejváku. Takže do pískoviště jedině pod přísným dohledem a jen občas.
  10.5.2012 13:13Tarsier
  Viděli jste tyhle mimina? http://www.youtube.com/watch?v=W9aOS-wr-Sg&feature=relmfu . Já bych na to koukala furt dokola. Je tam toho víc od stejného uživatele.
  10.5.2012 13:15monika
  Nedávno jsem přemejšlala, jak udělat, aby psouni byli čistý, když třeba lezou z klece (pořád nám vynášejí hobliny po bytě). Nějaká nora alias soustava smetáků nasazená do vchodu by možná byla řešením i v případě pískoviště :) Když by norou prolejzali, tak by je očišťovala a teď - kutilové kuťte :)
  10.5.2012 13:21Ales
  Tarsier...ty jsou nádherný:)...musím projet i ta ostatní...mám taky oblíbenána youtube..zkusím najít odkaz:)
  - - - - -
  http://www.youtube.com/watch?v=Osv2E71FMbU&list=UUvadBOEBdurAiHj6dkpjjhA&index=4&feature=plpp_video
  - - - - -
  http://www.youtube.com/watch?v=yYHQhHanw5g&list=UUvadBOEBdurAiHj6dkpjjhA&index=13&feature=plpp_video
  10.5.2012 13:21monika
  Krásný, akorát mi hned vedle toho vyjel odkaz na shooting prairie dog :(
  Kdyby se tak dalo jít s timhle na nějakou psouní mateřskou :)
  10.5.2012 13:29Tarsier
  Aleš - toho jezdce rallye mám taky v oblíbených :)). A těch japonských (nebo co to je za znaky) mimin je tam na koukání na celý den. Číslovka v názvu mezi znaky bude asi stáří psounů v dnech, tak to jedu postupně :)
  10.5.2012 13:35Setice
  Moniko, Ramblu hlídám řekla bych až úzkostlivě, takže přede mnou si zuby nevyrazila, resp. vyražené je nemá vlastně vůbec. Najednou přestala jíst tvrdé věci, zuby začaly žloutnout a černat a pak se i hodně kývat a teď jen čekám a doufám, že vypadnou samy, abych nemusela stresovat Ramblu veterinou.
  10.5.2012 13:43monika
  Snad to bude dobrý....
  10.5.2012 14:27Bubo
  Moni... taky zrovna přemýšlím, jak to udělat, aby nebyla podestýlka všude. Takže pískoviště malé asi jen s rozumem, už teď přemýšlím, jak kterou klec, kam nastěhovat, už je to u nás, jak v králíkárně samá klec.
  Dneska měli ve zveráku úžasného papouška Žaka Kačenku..... za 29.tisíc, pěkně mastná přirážka, když na netu chovatelé ochočené nabízí za 15-18tisíc

  Hned doma juknu na ty odkazy na youtube....
  10.5.2012 15:27S4TW
  Tak naše hodná Maggie se začíná vybarvovat :D... už nám pěkně začla trhat povlečení můra jedna :-)... ale zase na druhou stranu jí ráno pustíme a ležíme v posteli a ona si hraje... bohužel ale u toho ničí povlečení :-/
  10.5.2012 18:18Marie Kavanová
  Ahoj! Tak se zas po dlouhé odmlce ozývám. Bohužel mě už několik měsíců trápí, že nám Bubák přez zimu děsně zhubnul a vypelichal a moc si nevím rady, co s tím. Zatím ani dva doktoři. Má dvě lysiny až na tu černou podsasu a na bocích má skoro pryč tu vrchní vrstvu. Psychicky je na tom ale bezvadně, líp než dřív - je hrozně aktivní a mazlivej, pořád si hraje. Máte s tím někdo zkušenost?
  10.5.2012 18:49Markéta
  No tak psouni jezdící na robovysavači, to je teda bomba! :-D
  - - - - -
  Moni, k těm zoubkům - my samozřejmě dáváme pozor, aby Balča někde zbytečně nepadal nebo se nebouchal, ale bohužel, někdy se stane..
  Jinak k tomu binci - Bally má přímo u východu z klece rohožku, na kterou se chytají hobliny, když vylézá ven. 100%ní úspěšnost to sice nemá, ale nachytá se tam toho celkem dost :-)
  10.5.2012 19:25Lucies
  Marie...Co všechno udělali veterináři za vyšetření? Taky záleží na tom, jestli pořád hubne. Je dobré mu váhu pravidelně hlídat (např. převažovat jednou za týden, pokud se ti něco nelíbí). Někteří psouni přes zimu zhubli. A co se srsti týče, tak pokud nemá úplné lysiny, tak to může být jen přesrstění. Škrábe se nějak výrazně, má lupy nebo stroupky?
  - - - - -
  A u videí jsem se taky rozplývala. Díky za zpestření dne :)
  10.5.2012 19:52Markéta
  Dnes jsme měli s Balískem venku premiéru na volno. Vzala jsem mu přepravku na pískoviště, chodil si ven a zase dovnitř, v písku si hrabal, ryl čumáčkem a jakoby "plaval" :-) Asi dvakrát se vydal směrem k vchodu do domu, jinak bez problémů :-)
  10.5.2012 21:41Setice
  Hlásím, že Ramble právě jeden zub už vypadl. Je na něm jakoby větší vrstva černého povlaku. Druhý zub ještě celkem dost drží...
  10.5.2012 22:50Nazgul
  Já když byl s Kajčou na pískovišti, vynadala mi nějaká kolemjdoucí baba.

  Zajímavé, že psoun na pískovišti vadí vždycky takovýmhle agresivním seschlotinám, a nikdy rodičům s dětmi.
  11.5.2012 05:50monika
  Nazgul - :D
  11.5.2012 08:38OL
  nás zas nepustili na šeberák.přeju jim aby jim sinice nikdy nezmizeli.prej kvuli jejim´´výkalum´´-------marie,zajdi k mé d. na bílou horu.nikdo jiný ho nevyléčí.včera to matýskovi vyčistila,mrkla se na zuby prý je má dobré mně se teda vespod zdají přerostlé.se mu ještě viklá spodní,asi ho to bolí ale asi se s tím nedá nic dělat.matýsek je moc hodný už se chodí do postele škrabkat.ted si v klidu leží na sedačce.olinu sem vyhodila za dveře,ničila už tak zdevastovanou sedačku.
  - - - - -
  a jak mu ta d. na hurce dělala rengen,bylo to zbytečné,moje d. to neřekla ale myslela si to.a ptala se proč sme nebyli u litevcové-s tou sem mluvila ale když sme přijeli nebyla tam
  11.5.2012 08:40Marie Kavanová
  Lucies - To hubnutí dál nepokračuje, pomalu se spravuje (hodně pomalu, ale epřece). Horší jsou ty lysiny - přesrstění to určitě není, je to fakt hodně a už několik měsíců. Paraziti ani plísně to nejsou - dělali vyšetření (brali vzorky ze srsti i z kůže) a hlavně Žanda žádnej problém nemá, což kdyby šlo o něco takovýho, tak by vypadala podobně. Myslí si, že to může být něco hormonálního či tak. Teď čekám do příštího týdne na výsledky krve. Drbe se možná trošku víc než obvykle, ale ne nijak moc. Spíš mě zajímá, jestli jste někdo taky neřešil tak velký a dlouhodobý lysiny - čím jiným než breberkama či plísní to může bejt. Tím, že je psychicky v pohodě - lítá jako blázen, prohání Žandu a mazlí se, tak zatím úplně nepanikařím...
  11.5.2012 08:43monika
  Majko, zkoušeli jste ty mořské řasy? Na srst jsou dobré. Prý se dají koupit ve zdravé výživě a psounům prý pomáhají.
  11.5.2012 08:53Marie Kavanová
  Monika - vidíš to zkusím, dávala jsem mu různé vitamínové kapky. Bojím se ale, že to nebude jen o srsti, že je něco co to způsobuje. Protože špatnou srst a lysiny oni prostě občas mají, ale čase se vyvíjí,kdežto tohle vůbec nedorůstá, ani se to nemění už dlouho.
  11.5.2012 09:02OL
  a chodíš ke schopnému d.???moji na srst dostali pupalkový olej
  11.5.2012 10:05Bubo
  Marie.... mi jsme byly plešatý sedm měsíců a už to vypadalo bledě, vet mi říkal, že u nich v ZOO se to taky stává, že někteří přesrsťují dlouho a pak najednou zarostou, že taky nepřišly na to čím to je, protože jinak všechno bylo u nich v pořádku. Ale koupila jsem malé ve zveráku v lahvičcé něco, co jim svědčí na trávení a srst, ale nejsem doma, takže nevím, jak se to jmenuje, já jsem totiž strašný sklerotik, nejsem si jistá, že by to byly jen probiotika, to bych kecala, pak jsem začla dávat na radu ostatních tady dýňová semínka obden a trochu upravila stravu, že jí nedávám skoro vůbec, co by neměla, takovou spíš chudší stravu a světe div se pak strašně a najednou začla zarůstat a taky to vypadalo, že snad bude pořád moje malá plešinka. Ale snad se ti tady ozve víc lidí, víc hlav, víc ví...
  - - - - -
  Jo, mále bych se sama zapomněla zeptat na radu, možná bude znít blbě, může mít psoun alergii na piliny, jak teď máme víc toho zvířectva, tak jsme museli začit trošku šetřit na podestýlkách, malá dostávala jen asan s XXL chips.., ale už jsem jí to musela začít dávat míň asanu a přidávat piliny, vyzkoušela jsem různé velikosti a značky a ona od té doby hodně pčíká, co jí to míchám, jako kdyby měla alergii..
  11.5.2012 10:35Jitka
  bubo spíš jestli ty piliny nejsou pro ní moc prašné.jestli to trvá delší dobu tak je asi vysadila a přešla na něco jiného třeba hrubší hobliny nebo jsou teď v akci peletky(https://obchod.kralici.cz/p75-jlp-product-drevene-pelety.aspx)

  já osobně používám kukuřičnou hrubou podestýlku (https://obchod.kralici.cz/p1582-avicentra-podestylka-kukuricna-hruba.aspx)a dávám hodně sena. kupuju velký pytel prosévaného https://obchod.kralici.cz/p1150-limara-plus-seno-prosevane-150-l.aspx)ten pytel mi na zkrmení a jako zpříjemnění do klece vydrží zhruba 2 měsíce.podestýlka vydrží zhruba 7-10 dní.čistím podle potřeby.
  teď sem si na zkoušku koupila právě ten asan.lidi ho dost vychvalují.jakou máš zkušenost s tím a jak dlouho ti v kleci vydržel??

  ps:zkušel už někdo i toto jako podestýlku??vypadá to zajímavě:
  https://obchod.kralici.cz/p1175-limara-plus-slamene-hobliny-prirodni.aspx
  11.5.2012 12:19OL
  já mám ted takovou radost.....z matýskem je uplně jiný život,konečně se ve vlastním bytě necítím jak vetřelec,všade sem mu vadila......je to taková škoda jak sme si 7měsícu zavazeli a znepříjemnovali život.sem jim kožku vyhodila,po zimě.dala budku a oni v ní nechtějí být.nastěhovali se na chodbě do deky.mně se beztak zdá že ty spodní hlodáky má přerostlé.v tomto se s mojí d. vubec neshodnu.vidím to na něm.když jí tak má potíže.prostě za ní v pondělí zajdu a řeknu jí at mu je laskavě zkrátí
  11.5.2012 12:31Markéta
  Jitka: Ty slaměné jsem měla jednou pod morčatama a pod ježkama a bylo to děsný - hned pročůraný a strašně to páchlo :-(
  11.5.2012 12:35OL
  m. a co balimu řekl d. na ty velké spodní hlodáky?
  11.5.2012 13:44MisHka
  příští týden lépe a podrobněji nafotím tu naší akvarijní klec ;) ..také sme se rozhodli ,že vyklidíme psounkům u babičky na baráku místost ze staré dílny a hezky jim tam uděláme zábavní park :)) tak snad se to všechno sthne vyklidit a přizpůsobit než bude psouňátko doma...ted se jen modlit ,aby se snášeli dobře nevím jestli by jsem měla ty nervy kdyby se nesnášeli :(
  11.5.2012 15:12Markéta
  OL: Ona se mu na zuby nekoukala. Ale mně už se teď zdají o něco kratší, možná si je obrousil.. Každopádně žádné potíže s jídlem nebo tak nemá.
  Prstík už má moc krásný, dnes jsme byli na kontrole a na poslední injekci. Úterý, středa a čtvrtek jsem mu to píchala doma, v úterý s asistencí přítele, ve středu a ve čtvrtek s malým Ondráškem :-) Ale zvládli jsme to :-) Tak snad si to při nejbližší příležitosti zase nerozedře!
  12.5.2012 14:58Marie Kavanová
  Bubo - to zní dobře, podívala by ses mi, až budeš doma, co je to za zázračnou meducínu? Zkusím i ty dýňový semínka, pupalkovej olej.. No a uvidíme.)
  12.5.2012 15:47OL
  tak ten pudr se musí nanášet častěji,než za měsíc.včera sme byli v lese a měli kožich zamořený těma sviněma.sme ted tahali,na olině min.10,na lauře o něco mín.mám vubec po chuti chodit ven.hrabali jak divocí psouni jen hlína létala,takovou měli radost,jen kdyby ty mrchy na ně nelezli
  13.5.2012 09:35Romeo
  Ol.... to si tahala klíštata
  13.5.2012 11:45Bubo
  Jitka.... ty peletky měla malá, jako první, když jsem si jí pořídila, protože je měla i ve zveráku, ale doma je nechtěla a vždycky je všechny vyházela z klece ven, mě se osvědčil asan míchat s XXL chipsi, ty se dávaj i pod velké papouchy, ale vyjde to strašně draho a občas přidávat do klece, protože denně vybírám to znečištěné, samotné piliny se mi moc neosvědčily malá po nich pčíká, rozhazuje, ten asan, vidím hned, co malá počůrala, akorát, že mi přijde, že v teple je taky cítít.
  Seno má malá na jezení v jeslích a pelíšek v rohu na spaní, když jí to dám po celé kleci, tak na to čůrá a pak se v tom válí a docela to smrdí, takže se mi osvědčilo asan s chipsi a v rohu má velký pelech ze sena, takže malá už má svůj čůrací a kadíci roh a spací roh si většinou udržuje v čistotě, akorát teď sem začla poslední dobou asan míchat s pilinama z ekonomických důvodů.

  MisHka... taky jsme vyklidili jeden pidipokojík, takže přišlo na řadu kladivo a rozštípání válendy, takže v pokojíku jsou všichni hlodavci a jejich krmení,podestýlka..., ale časem bych chtěla udělat spíš něco, aby tam mohli řádit, teď by se asi všude prokousali.

  Akorát teď jak se snažíme postupně vyklízet kvůli dělníkům, tak malá byla paf z některých místností, takže lítala, jak splašenej kufr, protože někde už zůstalo minimum nábytku, koberce a plno věcí šlo pryč, tak nevěděla, kam dřív běhat...., ale ničení i srulovaných koberců a dřevených podlah jí stejně neodradilo

  Maruško... tak jsem se konečně dostala k PC... jmenuje se to Harmonic pro drobné hlodavce, bioenzym K (píšou, že to stimuluje činnost bakterií v zažívavacím traktu, posiluje imunitu,zdravotní stav, metabolismus, proti stresu, využitelnost krmiv, urychluje léčení a rekonvalescenci, omezuje pachy při chovu...) a tak to střídám jeden týden dám do pití tenhle harmonic a druhý týden vitamín C, co mi dal veterinář...

  Jinak, když už zvířata dostala svůj pokoj,tak malá dostala klec sice zatím jen ze zverimexu, ale je aspoň veliká 1,20 sice žádná kvalita, ale zatím si musíme vystačit, takže jak chce ven tak už jí zaráží, že nejde vyskočit snadno ven, jak z malé klece, skoro by se do ní vešly dva psouníci...

  Zrovna jak jsem koukla na ty odkaz youtube... u psouníků, ten páníček to má hezky pro ně vymakaný a udělaný.. .jo takové podmínky se mi nikdy nepodaří pro malou vytvořit, tak se jí to budu snažit vynahradit láskou, ale uvidíme jestli bude časem kamarád...ale videa úžasný

  OL... o je drobře, že ti matýsek dělá už radost...

  Markéta... to já se vždycky děsím, abysme k vet. moc nemuseli, protože představa, že bych musela jezdit 100km vzdálenosti za vet, protože tady s nima nemají moc zkušenosti mě děsí, ale co by člověk pro ně neudělal, tak Balískovi za mě pofoukej nožičku
  - - - - -
  Maruško.... jinak ten Harmonic by měl být normálně ve zverákách u nás ve městě ho začli dávat do zveráků tak před měsícem
  - - - - -
  a koukala jsem, jak měl páník vymyšlený na youtube i kolotoče na běhání, přesně takový bych si představovala pro malou, plný, vepředu volný, jak rozříznutá koule na půl,vzadu připevněný ve stylu mlýnku, koukala sem, že měl dva druhy a zabírali oproti mé pračce minimum, tak možná,že by to taky nějaký kutil šikovný zvládnul, ale já určitě ne...

  Teda to jsem se rozepsala...ještě, že už musím končit....
  13.5.2012 14:50nika07
  Daruji černou kočičku. Zájemci můžu poslat fotky na email. SPĚCHÁ
  domi-ni@seznam.cz
  13.5.2012 15:46Kačule
  Dobrý den, chtěla bych koupit psouna (na pohlaví nezáleží), stáří tak do 3 měsíců. Ale mohla bych si ho vyzvednout až ke konci června, najde se někdo takový, kdo by mi ho tak do 5 tis. prodal? Nejlépe středočeský kraj. Kdyžtak se mi ozvěte na email Kacenka.Podhajska@seznam.cz
  13.5.2012 20:15Markéta
  Tak zrovna jsme teď řešili Balískovy zuby a ode dneška je zase bez obou předních - pizizubka naša :-) Ale baští všechno, jako by nic :-) I kočičí granule. Ale ty by asi baštil, i kdyby měl i jeden jediný zub :-D
  14.5.2012 08:56Jitka
  tak frenky se zas po dlouhé době nechal včera a dneska hladit na bříšku.sice jen v kleci,ale to je pokrok.tak mám radost :o)
  - - - - -
  market a nemáš foto??
  14.5.2012 09:16OL
  vubec nevím co mám dělat....matýsek má ty spodní přerostlé a chylíková si myslí že je má dobré.jinak se s ní shodnu na100% ale v tomhle nee.a chci aby mu zkontrolovala ten zánět a přece nepujdu ze zubama k jinému d.-------------matýsek je moc hodný psounek,ted se nemuže vymazlit
  14.5.2012 09:32Bubo
  Markéta, OL.... chudáčkové malinký, mohly byste dát fotky, abych taky viděla a rozpoznala třeba to přerůstání zoubků, abych něco třeba nezanedbala....
  14.5.2012 10:33OL
  tak jsme zas tahali....ale mám podezření že za to pudr nemuže.....olina měla nad čenichem,laura pod okem a zbytek na krku a na pacce kde sme asi špatně napudrovali.dnes jich bylo7,a to byli zbytky.příšerné.hlavu sme nepudrovali,mně fakt nenapadlo že se klíště přilepí nad čenich a pod oko.taky měli kolem huby...---bubo,až se v pátek dostanu k slušnému mobilu,obávám se že už nebude vyfotit co.zítra pujdem odpoledne
  14.5.2012 13:35Jitka
  nevím kde jsou,ale jsou nádherní:http://www.petcenter.cz/home/zive-zvierata/k-zakoupeni/psoun-preriovy/
  14.5.2012 13:38Bubo
  Jitka.... to jsou ňufíci...a koukala jsem, že každý zverák má jinou podestýlku... šmudlíci, hned bych je oňuchala, teda já jsem fakt úchyl...
  14.5.2012 13:53Jitka
  když sem já brala frenkyho tak měl peletky a emilka byla v pilinách ve zveráku.taky bych je pomucinkovala,buď v klidu
  - - - - -
  chodím teď ňufat jednoho skoro každý den tady u nás.už je tam chudák skoro půl roku a nikdo ho nechce a už byl i nemocný a vypadalo to s ním špatně.bohužel už samečka mám takže vzít si ho nemůžu :o/ dali ho tam měsíc po tom co sem si koupila frenkáče.je to tam začarovaný kruh.jak si ho někdo koupí zas tam bude další....
  - - - - -
  to mi připomnělo:nemáte někdo o něj zájem a jste poblíž z ostravy??
  14.5.2012 14:42Marie Kavanová
  Bubo: Děkuju moc! Zkusím to :)
  14.5.2012 15:56Bubo
  Když jsme teď kupovali malé klec, tak zrovna u nás ve zveráku jediném, kde prodávali psouníky žádnej nebyl, u nás se to moc neudá, lidi jsou tu docela chudý, takže tady spíš jedou morčata a králicí, i ty drahý papouchy berou Němci.Takže je možné, že už se tady ve městě taky prodávat nebudou, uvidím až tam půjdu příště, chodím do každého zveráku pro něco, někde mají lepší žrádlo někde seno nebo klec....Tak u nás ve městě jsou jen tři zveráky se zvířaty, ale vysloveně drahé zvíře si dovolí jen jeden zverák, a to jen papouchy a tenhle jedinej zverák teď zavedl i žrádlo od Versele Laga, ale pro veverky nevedou jen pro činčily. Ale takový ty zveráky, jak někde prodávají ty dražší zvířátka nebo dokonce štěňátka psa, tady nevedou.

  Když jsem viděla na youtube, jak to tam měl páník vymakaný, aby se měli skvěle psouníci a tady chudáci kvůli ceně trčí ve zveráku kolik měsíců, tak mi jich přijde líto. V jednom zveráku u nás, než zrušili úplně prodej psouníků, že se jim nevyplatil, tak tam byla jeden psouník přes rok a ještě ho museli lifrovat do Varů, tak tam jsou ty Rusáci a movitější lidi, tak spíš se asi udal, zní to ošklivě, ale takový mají osud většina zverákových psouníků.
  14.5.2012 18:09Markéta
  Bubo, Jitka: Jako fotku psouna bez předních horních zubů? Tam nic nepoznáte přece.. A spodní přerostlé nemá.
  14.5.2012 18:29Jitka
  market já jen chtěla vidět jak to vypadá legračně bez předních zoubků :oDD ale nemyslela jsem to nijak špatně :o)
  14.5.2012 19:03OL
  TAK mám dalšího masožravce.matýskovi chlazené krutí strašně chutnalo,ale dávala sem 2x po malinkém drobečku aby nezvracel.bubo,já by sem věděla,jak byli v plzni ty bráchové o někom,ale pro všechny je problém cena.a chylíková taky neví.a říkala´´další péče´´jako když onemocní.ale je fakt že za psiska dají i20,ale za psouna7 se jim zdá moc.ale měli jsme na 1z plzně udělat zbírku a2by si třeba SV zaplatil,nikdo druhý mne,kdo nemá samečka nenapadá.anebo já být alešem tak by jsem je zachránila.pořád na ty chudáky myslím co je s nima
  14.5.2012 19:23Markéta
  Jituš, když o to tak stojíš, zkusím to bliknout :-)
  14.5.2012 20:07monika
  OL, oni už v Plzni nejsou, někam je převezli, údajně snad do jižních Čech na základě nějaké poptávky.
  14.5.2012 23:39Jindra
  Ňufík našel kočce v jídle kost, tak se rozhodl jí sežrat: https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=599
  15.5.2012 07:48Bubo
  Markét.... já to taky nemyslela zle s těma zoubkama, bez těch zoubků určitě je taky roztomilej, jako když je bezzubé dítě, tak taky mě zajímalo jak to vypadá a u OL jsem zase chtěla vidět, kde je hranice přerostlých zoubků, jak říkám, když pak se s tím setká jeden páník, tak já jsem ráda, že to tady napíše, protože pak nejsem tak vyplašená....a pak člověk, když se s tím setká u svého psouníka...tak zachová spíš chladnější hlavu, teda aspoň já.

  Dneska jdeme s králíkem na očkování, teda mě se to zdá brzo, ale uvidíme, co řekne vet.....

  Je to blbý, že by bylo plno milujících chovatelů, ale že je u nich překážka v penězích, tak já si vedu sešit výdajů zvířátka a zjistila jsem, že na zvířátkách se opravdu šetřit nedá, to si radši utrhnu od pusy sama, ale u nás jsou asi za zvířátka skoro největší výdaje, největší asi jsou hlavně za podestýlky,jinak to žrádlo ani né a u malé asi dáváme největší výdaje celkově a jak psala OL, když psouník onemocní, tak to taky není levná záležitost..., ale pravdou je, že mi přijde, že u psů za vet. to určitě taky nevyjde levno

  OL... a to se nebojíš, že chytne nějaký škrkavky nebo, co se chytná ze syrového masa, já bych se bála, já když vidím, že se mi nezdají někdy bobky u malé, tak už jsem nervozní.... nejsem pako..., ale spíš je beru, jak děti,takže jakákoliv změna mě nenechává v klidu. Srandovní je, když přijdu domů a ten jejich pokoj se rozhýká, jak všichni čekají baštu a drbání, takže jsou všichni opřený o klec a čekají, a to už se od malé naučili, že si vynutí pozornost, když budou intenzivně rvát za mříže, tak to je pak koncert, malá jim hupsne na klece nebo okolo jejich klecí lítá a včera, jak se morče nedalo, přes klec na sebe otvírali hubinky, myslím, kdyby nebyly mříže, že určitě by se pozabíjeli...

  OL.... tak já samce psouníka taky nemám, ale zatím bych si na něj netroufla hlavně, když psala Monča o té jejich říji, pak je to o financích a nevím, jak by pokračovala demolice naší domácnosti, když jsem zjistila, že malá včera do srolovaného koberce udělala takovou díru na tak blbém místě, že už asi bude nepoužitelný, pak se pustila do demolice jejich pokoje, urvala rohy, no bude to chtít v jejich pokojíku poupravit....
  - - - - -
  Jindra....to máte psouníky takhle na zahradě často na volno...., pokud jo, tak jsou dobrý, že se ničeho neleknou a nezdrhnou...
  15.5.2012 10:53Jindra
  Bubo: máme je tak pokaždé, když je dost teplo, aby mohly bejt odevřené dveře. Oni se naučí kde je jejich domek a pokud se něčeho leknou, tak zdrhají do baráku.
  Trochu ploblém je s Lunou, ona je téměř slepá a tak se musí hlídat, aby někde nezabloudila daleko od baráku.
  15.5.2012 12:00monika
  Jindro - nevíte, čím to, že je Luna slepá? Ona je mladá, nebo ne? Měla nějakou nemoc? Nebo se někdy přehřála? Vím, že jí máte teprve krátce, ale třeba budete vědět?
  15.5.2012 12:08Bubo
  Jindra...já se právě bojím, že když to zkusím u malé, že se držet u baráku nebude a pak někam zaběhne a už jí neuvidím, máme dost okolo dravců, kun a jinou havěť, takže by byla asi předem odsouzena, kdyby se nedržela vysloveně u baráku, i když máme ploty, tak si myslím, že jsou cesty, kudy by se dostala ven ...
  15.5.2012 12:16monika
  Což mi připomíná, že u mě byla na návštěvě sousedka. Mají morčata, ty jsem byla podrbat já a ona pak přišla podrbat psouny.
  Divila se, že se nebojíme venčit psouny. Prý byla před 3 rokama s kámoškou venčit morčata. Povídaly, povídaly a najednou z ničeho nic jedno z morčat sebral dravec. Přilítnul zcela tiše, když ho viděli, už se zahnat nedal, sebral jedno morče jen pár metrů od nich a letěl s ním pryč. Myslí, že to bylo káně.
  Jeden kámoš mi zase řikal, že jeho bratránkovi nějakej dravec sebral štěně jorkšíra. Taky už ho neviděli.
  O případu unešeného psouna jsem zatím naštěstí neslyšela, ale asi si budu dávat velkej pozor :(

  OL - jak furt píšeš o těch klíšťatech - to není normální dostat jich tolik i s pudrem.
  Zkuste chodit uplně na jiná místa. Na takhle zamořená místa bych sama nešla a ještě v tom venčit zvířata...v takovém případě mi přijde pro ně lepší nechat je doma. Co myslíš?
  15.5.2012 13:52Bubo
  Moni...takže venčení milášků venku bez dozoru asi neriskovat.....
  15.5.2012 14:02monika
  Bubo, bez dozoru by to snad nikoho ani nenapadlo....ale po téhle informaci budu ještě víc ostražitá...ačkoliv my teď budeme muset objednat nějaké postrojky...vodítko, co máme, nedrží ani jednomu psounovi. A začli nám teď hrozně zdrhat, tak dokud nějaká pořádná vodítka nepořídíme, ven chodit nebudeme, protože nám minulý týden třikrát málem utekli. A to ani nepočítám Boženky plavecký výlet - to byla sranda. Ale když vemou kramli svým splašeným divokým tempem, chytit se nedají vůbec....což z venčení s Ferdou vůbec neznáme
  15.5.2012 14:31Jindra
  monika: oni se ptáků dost bojí. Teda ti naši. Pokud nad nima někdo přeletí, tak se mažou schovat. Něco jiného je, když si kos hopká po zahradě, to se za ním Ňufko s radostí vrhne a jde ho honit.

  Bubo: chodit ven se musí naučit postupně. Nejhorší jsou schody, aby pochopili, že to není zeď a že domů se jde nahoru. Docela bez dozoru to taky není moc dobře, ale to že si hrajou na zahradě a my jsme třeba doma a jen na ně jednou za 5 minut koukneme.

  A Lunina slepota - Luna je starší (asi 5 let), má takovej ten šedej zákal jako psouni v jejím věku mají. On ho má i Ňufík, ale ten ho má jen na jednom oku. Myslím, že k tomu přispívá bohatá domácí strava.
  15.5.2012 14:46monika
  Jindro, naši se taky ptáků bojí, ale říkám si, že v přírodě taky ptáci psouna občas uloví, takže se na to spoléhat nejde...a s tím zákalem - to měl asi Ferdík taky... :( Co ostatních starší psouni? Je to hodně běžné?
  15.5.2012 14:56Tarsier
  Nad námi při minulém venčení zastavila poštolka a už zaměřovala na Ruprta. Ten jí naprosto sklil, tak jsem ho čapla. Poštolka kousek poodletěla a pak už jsem jí viděla, jak po něčem jde u lesa. Připadala mi na něj mrňavá, ale asi to nebezpečí je.
  15.5.2012 19:02OL
  a na těle měli 1,ale asi sme dobře nenapudrovali krky a vubec ne hlavy,a ta klíštata to poznala.i na nožce bylo.bubo,já nevím že v mase jsou škrkavky.vím že tam jsou tasemnice.tak vím zas nové věci o zubech.hlodavcum se zuby nesmí zkracovat kleštěmi,zubu se poruší sklovina a zub se deformuje.pak u chylíkové skončí králíci z jiných klinik kteří mají zuby zdeformované tak že se nemužou najíst.matýsek byl přispaný,zuby ošetřeny kotoučem,a musím uznat že ted jsem s tím,jak vypadají,100%spokojená.ta moje d. to je machr.matýsek je měl ty spodní velké jak bali.já si beztak myslím že je má bali velké.-ale předtím to byla moje chyba.neřekla sem d. že se mu špatně hlodá.tak to neřešila.jak sem si dnes postěžovala,byl ošetřen.dnes mně nějak finančně nešetřila.tak si dnes po ránu zas matýsek dal pořádný kousek krutího.vzala si i olina ale nějak zvlášt o něj nestála.to byl teda pohled.tři psouni baštili maso.
  - - - - -
  a kde bydlí klíštata?v lese bylo právě málo trávy a jen listí.semtam keř.já sem myslela že klíštata bydlí jen ve vysoké trávě.to bylo hrozné.popadali z nich i na prostěradlo.sem se tak polekala.prve mne napadlo že to blecha.
  15.5.2012 19:05Jitka
  milí chovatelé,možná teď položím debilní dotaz,ale raději ho položím:natrhala sem si u známých odvětratelnou přepravku trávy. teď to mám doma a pomalu se mi to v té přepravce suší.jen sem se chtěla zeptat jaké množství bych jim měla té čerstvé trávy dávat když mají ještě seno.někde sem četla, že přiměřeně.sem myslela,že když je to jejich základní krmná složka,že by jí měli mít dostatek.máte nějaké zkušenosti někdo?tu trávu co neschne ale žloutne tu dávám pryč.děkuji za případné odpovědi
  15.5.2012 19:09OL
  to je vrchol.olina hospodařili s laurou sami,kdaž sem odcházela spaly v posteli,ted sem zjistila že tam mám nachcané a bobky.olina je nemrava největší co kdy u mne bydlela
  15.5.2012 19:16Markéta
  O jorkšírkovi, kterého unesl dravec, jsem už taky slyšela. To musí být děs.. :-(
  Holky, asi vás zklamu, ale vyfotit naši pizizubečku asi nepůjde. Musely by se mu odhrnout škraně, zaostřit na to foťák a celou dobu ho držet paralizovaného, což zřejmě neklapne.. Nechci ho mučit, myšánka..
  OL: I kdyby Bally ty zuby o něco delší měl, tak ho rozhodně nebudu brát na nějaký zákrok. Žádné potíže s nimi nemá, baští bez problémů, a to dokonce i když mu chybí ty horní. Zbytečně by se stresoval, navíc nejsem úplně přesvědčená, že to veti v Zábřeze dobře umí udělat..
  15.5.2012 19:41Lucies
  OL...Klíšťata jsou právě dost i v tom listí :( Jinak s těma zubama mi vet říkal úplně to samý - že se nesmí cvaknout klešťama, ale seříznout.
  15.5.2012 20:24OL
  lucy,my máme vynikající d. ,jsem to nevěděla,a taky nevím že klíštata bydlí v listí.ale mates je spokojený ,přepadl ho hlad.ještě říkala že dostal analgetika pusobící do zítra.chudák.vubec nevím co by jsem bez mé d. dělala.
  16.5.2012 07:36Bubo
  Jindra.... tak schody u bubáčka problém nebudou, je na ně zvyklá z baráku, chodí po nich několikrát denně a když jsem se vracely z venčení, tak ve verandě automaticky sama po nich sama vylezla, ale je strašnej plašan a strašpytel... tak nevím, zatím o venčení venku nestojí a vždycky se strachy pokadí....
  Jindro.... a to se u psouníků nedá léčit ten zákal jako u lidí nebo to je drahá operace, se ptám blbě, protože s tím nemám zkušenosti a hlavně vím, že u lidí jsou dva zákaly a jeden jde operovat a druhý den a já si to neustále pletu...

  Jinak poštolky mají přímo vedle nás hnízdo,ale ty mi nepřijdou nebezpečné horší to je, když vidím kroužit dravce větší, kolikrát i ta naše drůbež začne vydávat výstražnej povyk, takže pak vždycky koukáme nahoru do nebe nebo okolo, jednou jsme měli kohouta Pepína a kam se na něj hrabal pes, jakej to byl hlídač a starostlivej taťka a jak miloval drbání vysloveně si pro něj chodil....

  OL.... to máš dobrý, že máš blízko dobrou vet....já pořád zápasím s tím, abych našla blízko nějakého dobrého vet... nechce se mi jezdit takovou dálku do Plzně, ale ten vet. kdyby byl u nás, ten z Plzně,tak bych ho brala všemi deseti... tak včera jsem šla s králíkem na očkování... tak jsem si říkala, že nebudu jezdit s králíčkem někam daleko...no to byl zážitek, odměřenej a nepříjemnej veterinář, hned si mě změřil mezi dveřma, takovej studenej ani se na králíka nepodíval, a to jsem měla na něj připravený otázky,jak často se dělá další očkování a pak jsem se chtěla zeptat na názor na kastraci králíků, ale u tohohle jsem byla ráda, když jsem vypadla, stejně řekl, že králík je malej, že mám na očkování přijít příští týden a to chudák králík byl se mnou celej den zavřenej v kleci v práci....a zarazilo mě, že u kakcidiozy mi řekl, že proti tomu nic dávat nebude, protože se tahle nemoc už nevyskytuje....no zážitek

  Tak jsem šla k vet., co doporučila Dáša, jenomže tam jsou dva a mají společnou ordinaci, takže člověk, když je nezná nepozná, kterej tam zrovna seděl, sem blbec, že jsem se v mobilu toho hodného doporučeného nezeptala, kdy ordinuje, ten byl takovej příjemnej a ochotnej, to se nedá srovnat s tím včera...

  Markéta.... taky jsem se včera snažila malé vytotit zoubky, ale nešlo to, jen ty horní by se vyfotily a ty spodní mi nepřijde, že by se viklaly, ale malá je má někdy u sebe a někdy se jí udělají do vidličky, ale pořád je má dobrý, včera urvala zase kus zdi.

  Jitka... když trhám pro morčína a králíka lupení venku, tak dám vždycky list dva malé, ale ona o to nestojí, radši doma ohryzne nějakou kytku, tak ona nežere vůbec žádnou trávu ani seno, což jsem nešťastná, že aspoň to seno by mohla žrát, takže to stejně druhej den vyhazuju

  Teď zrovna nechávám růst trávu, že zkusím vlastní seno, ale nevím jestli bude zase takové deštivé léto, tak to bude seno naprd, a to jsem někde četla, že se prej musí nechat uležet, že se nesmí dávat hned, tak kdyby měl někdo zkušenost se sušením a kdy se po usušení smí podat seno, přivítám rady....(tak se přiznám, že když jsme sušívali v dětství s dědou, tak mě to až tak nezajímalo a jak by se mi to teď hodilo)....nerada bych ublížila zvířeně tím, že bych třeba podala seno z letošní sklizně moc brzo...
  16.5.2012 11:46Simča
  A něco pro zasmání... Včera večer sedíme u večeře a najednou někdo buší do vchodových dveří (teda rány,jak z děla). Jdu se na nevítaného hosta podívat kukátkem a on tam nikdo není. A v zápětí další rány a škrabání. Usoudila jsem, že se asi někomu zaběhl v domě pes a dobívá se omylem k nám. Rychle jsem zavřela dveře na WC...neboť tam chodí přes den chrupat Piškotka. A manžel vyzbrojen latí prudce otevřel dveře ven! Nebyl to pes. Na prahu seděla naše Piškotka a s výrazem...já už tu nechci být se hrnula dovnitř!!!! No, scenka, že by ji ani v televizi nevymysleli!!!
  Ta potvůrka musela vyběhnout, když manžel dorazil z práce(což bylo před hodinou)!!! Bydlíme v pátém patře, vůbec nechci pomyslet na to, že mohl jít někdo se psem ap. Bobky jsme po schodech nenašly a tak to vypadá, že celou dobu snad chrupala na prahu a pak usoudila, že jsme na ni zapoměli a pěkně po psounovsku zaťukala hlavou!
  16.5.2012 12:08monika
  :))) My taky Ferdu několikrát našli na chodbě, když nám v bytě už dělsí dobu neběhal pod nohama a bylo nám to divný a nikde doma jsme ho nenašli :) Naštěstí máme od zbytku paneláku ještě dělící dveře (které vedou jen k 5 bytům, tak byl tam :)))
  Je fajn, když všechno dobře dopadne.
  - - - - -
  Lucies, OL, doplnila jsem info k zubům do odkazu anatomie a veterinární péče.
  Pokud máte někdo další rady nebo varování, čemu se v péči o zuby vyhnout, uvítám vaše zkušenosti a doplním na web
  16.5.2012 12:15Bubo
  Simča...ta je, ale věrná, ani od dveří se nehnula, to je tak hezky dojemné

  Mishka... a z jakého kraje nebo města jsi., jestli to není tajné.....sice si nemůžu vzít tvoji Sissinku, sice mám malé v plánu pořídit kamaráda, ale teď zatím né, máme už toho hodně....
  16.5.2012 12:19Lucies
  Bubo...Když jsem kdysi hledala info o střevních parazitech, tak jsem narazila na informaci, že kokcidie se vyskytují snad u 90% králíků. No, očividně podle toho co píšeš, to není vet, ke kterýmu bys ještě někdy šla :)
  Simča...Tak hlavně, že se jí nic nestalo :)
  Monika...Díky. Jinak obdivuju Tvoje nervy, já už bych byla v blázinci - psoun v řece, z dřívějška si vybavuju nahánění někde v lese nebo kde a do toho zimní teror... :)
  MisHka...To je škoda, pokud to fakt jinak nejde, tak aspoň napiš víc info - jako věk, cena, odkud jsi.
  16.5.2012 12:40OL
  moje d. je neseřízla ale obrousila kotoučem.-sem kdysi málem přišla o chupa,sme ho našli na poslední chvíli jak se u vchodových dveří dva lidi dohadovali--jeden že ho vypustí ven a druhý že ne že to rozhodně není zvíře zvenku.a laura mrcha proklouzla na chodbu a paní se přišla zeptat jestli nám nechybí zvíře.naštěstí proklouzla když sem šla domu jinak by byl prušvih.ty mrchy,i olina jen číhají jak vypadnout z bytu,ještě že lauru nesnědl pes,ale naštěstí v7patrovém domě je jen jeden.a ještě k tomu nechutný a ublákaný knírač.ještě že se nepotkali.
  16.5.2012 13:16Bubo
  Lucies... tak máš pravdu, že ten vet. asi bude divnej, tady fakt sehnat vet. normálního je problém, taky mi nedalo, co mi řekl, tak jsem hledala na netu informace všeho druhu u těch králíčků a nedalo se mi podívat na recenze toho vet. a zrovna tam jedna paní psala, že díky tomuhle vet. přišla o králíčka,protože jí taky na všechno odpovídal, že nic není problém a vše zlehčoval...., ale problém je, že nelze určit stáří králíčka a od toho se odvíjí pak ta vet. péče...
  16.5.2012 15:03Jitka
  musím se pochlubit :o) po třech měsících jsem s frenkym zase kamarádka.posledních 14dní jsem ho zkoušela hladit jak byl zády a držel,ale jinak nic a včera se emi dožadovala ven v noci kolem 3,30 tak sem jako obvykle šla otevřela klec a emi hup do ruk a hají, chvilku poté hup i frenky a tak na mě hajali asi půl hod.emi pak putovala do klece a frenkyho sem si užívala :o) tak snad mu to vydrží.už se nechá i dva dny hladit přes mříže :o) no radosti fůra :o)
  16.5.2012 15:25Bubo
  Jitka... gratuluji, to bude dobrý za chvíli to budel extra extra extra mazel, vždycky jak jsi psala, že ho mazlíš, jak je zády, tak se mi vždycky vybavila klec s jeho prďulí....
  16.5.2012 19:29Jitka
  holky a teda i kluci,nějaká rada kolem té trávy??ona není ještě ani suchá jako seno,ale už ani čerstvá-takže něco mezi tím.jestli jim to mám vůbec dávat nebo se toho zbavit.bych byla nerada, kdyby jim z toho něco bylo
  16.5.2012 22:20Ales
  Jitka...no co já si pamatuju, jak jsme sušili seno na chalupě, tak se sušilo v tenké vrstvě po celé zahradě a na noc se dávalo do kupek, aby všechno nezvlhlo ranní rosou a ráno se zase rozhodilo po zahradě a tak to šlo pořád dokola, dokud nebylo úplně suché:)...takže to je to, co já vím o sušení trávy:)...jo a musí mít dost čertvého vzduchu, aby se nezapařovalo, takže proto ta tenká vrstva:)
  17.5.2012 08:36Simča
  Jitka - u nás se vždy usušilo, uskladnilo , ale zkrmovalo se až další rok. Taťka říkával, že po čerstvém senu se králíci nafouknou.
  17.5.2012 18:23Tabi
  Ahoj všem :o).
  Byli jsme dva týdny na chalupě a nějak mi to nedalo a odhodlala jsem se vypustit holky na procházku, nejdřív samotnou Rozu a Julča čekala v kleci, když začala s naší bulinou moc divočit, tak svištěla do klece a pak šla zase samotná Julča. Musím říct, že první kroky obou byly takové nejisté, ale jen ty první :D, Roza mi pak utekla do šopy a docela jsem se orosila, jak ji tam budu honit :D, ale povedlo se a letěla jak rogalo. Julča si to dlouho štrádovala jen po travičce, než se vydala stejným směrem a to jsem teda zatrhla ještě než tam vběhla, opět rogalo. Julča měla vlastního fotografa, tak má víc fotek, Rozu jsem hlídal a snažila se ulovit nějaký obrázek, což moc dohromady nešlo :o), jsou to rychlé myšky :D. Pak jsme je ještě pustili společně jeden dvounohej hlídal jednu čtyřnohou, bez foťáku, ale zato dorazila kočka a velmi cíleně se šla podívat, co nám to tam běhá v „jejím revíru“. Kočku jsme zahnali a holky radši zavřeli, tady je pár fotek, většinou teda Julča ….
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=617

  My si seno sušili a holky ho klidně dostávaly hned a nikdy jim nic nebylo, ale nevím, letos ještě zbylo, ale spaly (a asi nejen to) v něm kočky a hrozně smrdělo, víc, než holky :D, tak jsme radši koupili v obchodě a letos to musíme nějak proti kočkám vymyslet.
  17.5.2012 19:56Ales
  Tabi....prosim te, co je šopa?:)...ja to znám pouze ve spojení kurnik šopa, ale vlastne vubec nevim, co to je:)))...jinak fotky krasny:)...chalupa je stejne dobre misto na venceni:)
  17.5.2012 20:17Markéta
  Aleši, šopa je kůlna :-)
  17.5.2012 22:05Ales
  Aha:)...tak to jsem fakt netušil :)
  18.5.2012 08:07Bubo
  TAbi....pěkný fotečky, šopa jsem taky nevěděla, že je kůlna, to je nějaký speciální ostravský nebo moravský výraz pro označení kůlny...?

  Jo, jo... tak nám malá řádí intenzivně, dneska ráno jsem hned naběhla do obchodu pro anténí kabel, malá krky nekrky, to je moje...hryz, hryz už jsme pryč...

  Já jsem taky zvědavá, jak bude vypadat nebo jestli bude poživatelné moje seno s tím počasím, to je letos nic moc a tady máme počasí pořád, jak na horách, zrovna jsem se těšila, jak budeme mít ořechy vlašské letos a všechno venku pomrzlo, takže bude zase asi prd....
  18.5.2012 10:34Tabi
  Bubo
  já Ti fakt ani nevím :o)), koukla jsem na net, ale původ jsem nenašla :), díky

  Aleš
  díky :), no, asi od toho to je, vedle domu je kurník a šopa :D, prostě místo, kde je naskládané všechno :D a hoň tam veverku :D, mám teda jednu fotku, jak Julča letěla, ale aby mě někdo nenaprášil Srstkovi, tož jsem ju tam radši nedala :D
  chalupa je vůbec dobré místo ;))
  18.5.2012 15:18Jitka
  chci se zeptat, nevěděli byste o někom fakt spolehlivém nebo někdo z vás nenabízí tu možnost, že by kamarádce pohlídal psounka samečka???já bych pohlídala,ale jsem z ov a ona z karlových varů.bohužel letos jí to vyšlo tak,že z rodiny nemá kdo hlídat,protože jedou všichni včetně ní na dovolenou.jednalo by se na osm dní od 9/6
  18.5.2012 18:24OL
  ty potvory chytli nějaký nový mores.všechno jídlo vyhrabou a vyhází z misky.a pak to jí.a proto že nemají klec mají misky na podlaze a je to hruza
  18.5.2012 22:24Jitka
  http://www.novinky.cz/koktejl/267960-jestrab-ulovil-stene-behem-letu-mu-z-drapu-vypadlo-mezi-lidi.html
  když už jsme tu byli - měli diskuzo o lovení ptáků
  19.5.2012 10:02Lucies
  Tabi...Hezký fotečky:) Já vím, že šopa se říká i na Zlínsku. Jinak taky hezký video: http://www.youtube.com/watch?v=k4VxqCod2Kg&feature=related
  19.5.2012 11:21MisHka
  jak tu byl rozhovor proč nenchávat raději psounky bez dozoru ..další příklad :

  http://www.novinky.cz/koktejl/267960-jestrab-ulovil-stene-behem-letu-mu-z-drapu-vypadlo-mezi-lidi.html?ref=boxE
  19.5.2012 13:05Jitka
  šopa se říká i u nás,hlavně na prajské či vesnicích
  19.5.2012 18:08Ales
  Musel jsem si to najít...Prajzská = místní pojmenováni pro Hlučínsko:)
  19.5.2012 18:52Jitka
  aleši :oDDD není ta česká republika krásná :oDD
  20.5.2012 18:48OL
  dnes jsme byli na louce bez klíštat a vubec je to tam nebavilo.laura chodila jen kolem přenosky,venčení nanic.je baví takový terén jako v lese.jak tam řádili a byli moc rádi.nevím co dělat.zkusíme dukladně napudrovat,dnes to bylo naprosto o ničem.
  - - - - -
  a tak mně napadlo,jak toto řeší zvířata??,zemřou?kdesi sem viděla že zabijí i losa,že zemře na chudokrevnost
  21.5.2012 07:30Bubo
  OL....bubáčka taky nebaví venčení venku, včera jsem jí nechala mezi dveřma, aby sama zkusila vylézt ven, ale pořád jsem byla v podřepu, kdyby náhodou se rozhodla udělat úprk, ale bez vodítka to u ní nepůjde,hned vlezla venku do skříňky s botama a hrabala a hrabala v domnění, že se někam dohrabe.
  Ale včera mi bylo líto, že není tak mírumilovná,/přitom je to takový mazel až na půdu/, jak jsem čistila všem klece, tak morčínovi jsem zapomněla zavřít dvířka, vylezl ven a malá hned po něm skočila, aby ho zakousla, stačila jsem jí chytnou za krk, ale už měla chlupy morčína v hubě, pak jsem morčína musela hodinu hladit, aby se vzpamatoval, tak králíček je zatím reakce na ostatní buřt saláme, ale korelák včera pořád lezl za malou, co udělala malá, to hned se po ní opičil, ale samozřejmě i v ničení.

  A koukala jsem, že poštolky u nás neškodný, ale ty dravci velký, co krouží nad naším barákem, přitom mi nepřijde, že bysme byli tak stranou,baráčků je tam dost, ale je pravdou, že hned okolo jsou pole a takový lesíky, tak možná, je to láká zavítat do osídlené části.

  Teda na té Moravě máte různých pojmenování a označení, se mi líbil jednou pořad, jestli by lidi rozuměli moravskému nářečí, že jim zkusili říkat různá slova a věty a skoro nikdo tomu moc nerozuměl, máte takovou správnou tajnou řeč, u nás ani nevím jestli máme nějaké speciální výrazy krajové, ale o žádném nevím, tak Pražané, Plzeňsko, Morava... tam se to asi vyskytuje nejvíc...
  21.5.2012 07:32monika
  Copa je divnýho na plzeňské mluvě? :)
  21.5.2012 09:25OL
  bubo,oni rádi,ale ne na nějaké louce kde se nedá řádit.a i když je napudruju,tomu bys nevěřila jak si najdou místečko kde není pudr,a tak by to nachytali kolem očí a tak.na krku to byly milimetry,jak precizně na ně naskákali,a kolem tlamičky,to byla hruza.já sem prve myslela že selhal pudr,ale kupodivu na těle bylo jen 1.a to je divné že psounka bije morče.ještě jak sme měli dandu a hlídala sem králíka,velkého,danda byl proti němu malý a když byl králík mimo klec,danda ho zbil tak že jen chupy lítali,vyloženě po něm šel ale ty 2 o. s laurou si ho absolutně nevšímali.ale ten králík byl tak hloupý že je nerozeznal a bál se všech.oni mně tady za to nemají rádi ale já si myslím že králík a morče jsou hloupí.akorát nechápu že psounka si ze zveráku nezachránila a králíka ano.
  21.5.2012 12:33Simča
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?P21 a tady jsou fotečky z našeho venčení Piškotky!
  21.5.2012 12:44monika
  Simčo, všechna alba máte parádní! :)
  21.5.2012 12:44Bubo
  Moni... nic proti plzeňsku, ale říká se to, že je pro Vás nějaká typická mluva, ale mě se neptej jaká...

  OL... psounek bije morče né naopak a morče bych řekla, že je chudák, protože i králík si na něj dovoluje. Psounka jsem zachránit nemohla, protože to není jen tak vypláznout 6-7tisíc, králíčka donesl mladej a za něj jsem nic dávat nemusela...kromě pořízení klece, ale tu dědil po psouničce a psounek dostal větší, ale to nedalo částku 6tisíc....
  21.5.2012 12:49monika
  Bubo, to byla sranda...právě ,,copa" se prý říká jen na plzeňsku, tak jsem to tam napsala :) Ještě pak tuto, tuten tuta...(místo tohle, tento, tahle :)
  Ale jinak moc divných výrazů zase nemáme.
  Akorát mě tedy udivilo, že pražáci prý neznají pentilku, ale že prý řikají ,,mikrotužka", čemuž se tedy v Plzni docela smějou a nikdo tomu nevěři :)
  21.5.2012 12:49Bubo
  Simča....koukám, že ti taky dobře trhá povlečení, moji malé říkám malý trhač, protože všechno, co jí přijde pod zoubky roztrhá nebo zdemoluje někdy si říkám jestli není bojový psounek, který všem ukáže, že jim natrhne s prominutím zadek..., ale pak jaký umí dávat hubany, nejraději má hubany, když jí držím dlaněma za zádíčka nebo, když jí položím na zádíčka a vytelí na mě bříško...jo jo, jak se pak člověk na ní může zlobit...
  21.5.2012 13:57OL
  no dyt to chápu--psounka jako holka,to mi je divné jako že kdyby ho bil samec tak by sem to chápala.....aha.....tak už si mi to vysvětlila,ale beztak si ho měla zachránit,prostě na něčem radikálně šetřit.když to tady napsal s.v. tak muj na to řekl.´´on nemá rodinu´´?prostě by se v rodině měli nějak poskládat a psouni by nemuseli trčet ve zverácích.jenže každý by chtěl psouna za málo
  - - - - -
  a bubo,já by jsem ještě něco napsala,jako ohledně toho jak bije morče,ale nemužu oni by mně to smazali........já si teda myslím když něco napíšu a někomu se to nelíbí,at to nečte,at to přeskočí
  21.5.2012 14:02Jitka
  a kdo místo cd třeba říká kompakt disk :oDD? znám tu v ostravě lidi co to mluví takto :oDD se tomu pak směju bo mi to příjde směšné :oDD
  jinak u mě už je všude láska,emilka je rozmazlená a frenky už se zklidnil, jen teď zase pro změnu začal jaksi zapáchat :oDD
  jo a v neděli sem musela na celý den pryč a jak sem došla domů tak podestýlka se senem vyházená všechna z klece ven a zůstalo jen hnízdečko s ubrousky a v něm se na zádíčkách povaloval frenky :oDD mi to beztak udělal z trucu :oDD
  21.5.2012 15:24monika
  OL, v ne každý rodině příbuzní psouna schvalují a podporují...U nás taky několik členů rodiny málem trefil šlak...když jsem přijela za příbuznými na Moravu,(některé jsem několik let neviděla), všichni jako první se ptali ,,je pravda, že jste si koupili myš za 7000?" :)

  Babi přijela den přede mnou a musela to všude říct :), když se ptali, co je novýho. Tak jsem jim spočítala, kolik ušetřim peněz tím, že nekouřím, nepiju, nechodím na manikůru ani nemám umělé nehty, nechodím dokonce ani k holiči, nemám děti, spočítala jsem cenu psouna za jeden den při životě 7 let a měsíčních nákladech na podestýlky a krmení 200 kč. Vyšlo mi přibližně 10 kč denně :) což jim tak hrozné nepřišlo :) A kdybych nepočítala ty měsíční náklady, tak psoun stojí ani ne 3 kč při délce života 7 let :) (klec započítaná není, tu někdo třeba doma má a někdo ji zase nepotřebuje :)
  Nicméně chápu, že pro lidi, který mají jako mazlíka kočku, kterch je všude zadarmo mraky, může být těch vstupních 7 000 nepochopitelná investice, když jiná zvířata jsou zadarmo :)
  Nakonec jsme se i zasmáli, kolik je srandy a nervů se zvířetem za 3 kč denně :)
  Škody jsem nezapočítávala, protože za ty si může každý chovatel sám, když zvíře nedokáže vychovat.

  Ve finále byla to ta samá babi, u které Oskar bydlel, když bylo nejhůř a vlastně mi vytrhla trn z paty.

  Jinak k morčatům:
  strejda měl morče, co přiběhlo ve 100 % případech na zavolání jménem, chodilo čůrat výhradně do svého záchodu, což je víc, než jsem kdy naučila kteréhokoliv psouna.
  Taky měl kočku, co nosila aport, andulku, co mluvila správné fráze ke správným situacím...

  Podle mě je to o lidech více než o tom, jestli morče, nebo králík, nebo psoun nebo pes či prase...Nepodceňujme žádná zvířata, stejně nám to vždycky ukážou :))))
  21.5.2012 15:41Bubo
  OL... když vlastně nad tím přemýšlím, tak všichni moji hlodavci jsou holky, tak nevím, proč se tak nesnášejí, ale čemu se divím, slepice se taky někdy ošklivě štípou a papouchy mám zase kluky, tak nevím, co se víc řeže jestli kluci nebo holky.

  No, ty mě děsíš, jak píšeš, že by ti někdo něco smazal... no to by zase od tebe byla nějaká jobovka, no někdo říká blbý morče,ale ono je taková správná buchťa....

  Tak nějak když srovnám zvířecí rodinku celou, tak co zvíře, jiná povaha, mazlivky jsou všichni, ale povahově každý jiné...

  No, nevím jestli by se u nás skládala na spouníka celá rodina, už teď musíme malou hodně bránit a nějak nám to neulehčuje malá, všechno zničí a jsou takový hlasy, že malá má u nás větší privilegia, než člověk a že nám dělá z domu kůlničku na dříví, takže to skládání na psounka...u nás je asi scifi,mi jsme ani nikomu neříkali, že máme morče ani králíčka, abysme si ušetřili blbý řeči, tak nevím až to praskne....tak nějak máme úděsný příbuzný, které strká do všeho nos, i když jim řeknem, že jim do toho nic není....
  - - - - -
  Moni... tak koukám, že výrazy taky máte, a co je to ta copa
  Tak tvoje babi je asi lepší, než moje, ta by se o psounka nikdy nepostarala, má z něj strach, když jedu autem, tak jediné, co jí napadne, aby se mi nic nestalo, ale né ze strachu o mě, ale spíš kvůli tomu, že by jí zůstal na krku psounička, že by si jí nikdo nevzal a nemluvě o tom, jak na malou žárlí ani jí nepohladí a nemá pro ní vlídného slova a všichni příbuzní,jí přitakávají, vyjma mojí ségry a jedné tety, ty malou mají rády.

  Jo, ta pentilka, tak to se u nás taky říká, aspoň ve škole tomu tak všichni říkali

  Jinak, jak říkáš Moni, zvířátka a jejich výchovu ovlivňuje člověk, tak papouch ten jeden mluví a když dělá, co nemá, tak na sebe upozorní a huláká na celé kolo tytyty, na zavolání taky přiletí, nechá se dát do klece, ten menší nemluví, ale je strašně hodnej do klece jde sám, pusinky taky dává, králíček i morče bych řekla, že už přiběhnou na podrbání a králíček mi podstrkává hlavičku a olizuje prsty, bubáček, ten je chytrej, jak sto opic
  21.5.2012 17:43Tabi
  monika
  všechno nejlepší k svátku ;)

  OL
  s tím mazáním to nebude tak horké ;), mažou se jen věci sprosté a urážlivé ;)

  Simča
  krásné fotky, koukám, že si to užila nejen Piškotka :))
  21.5.2012 18:47OL
  co mi bylo smazáno byla čistá pravda.nemužu za to co si myslím o králíkách.ale je fakt že karel když nebyl v kleci hleděl nachcat tam kde se na to hned nepřišlo.nacouval prdelí za skřín aby tam mohl nakálet.ale v minulém bydlišti byl čistotný.mysleli že je to tím že chce přebít psouní pachy.--olina se vykálí kde ji to napadne ale je rozdíl když načurá psoun a velký králík
  - - - - -
  bubo,ty víš já si servítky neberu.já si z tetou zatelefonuju ale tím to končí.kdysi sem od nich brala pytel jatelinky,ty lístečky jim moc chutnali,a teta měla nějaké řeči jako si myslela buhví co mi nedala.....dále si myslím že by sežrali ..... ........proto že strýc chytil bílého sumce a je známo že tyhle se nejedí a vzal si ho.i mamka si o tom myslela svoje.
  22.5.2012 07:20Bubo
  OL...tak já jsem taky upřímná až to bolí, ale někdy už si říkám, že nemá cenu se dohadovat s blbcem a taky mám radši, když někdo jedná na rovinu, i kdyby to bylo nepříjemný, aspoň vím na čem sem, ale u příbuzných nějak moje upřímnost a odvaha selhává, možná protože si nějak pořád říkám, že i když je každý makový a takový, že by rodina měla držet při sobě, ale za každou cenu, to taky nemá smysl.

  Jo a jak mluvíš o těch králíkách, tak pravdou je,že psounička je z nich nejčistotnější, králíkovi a morčeti pomalu denně vyházím celý obsah klece, dřív morče chodilo do jednoho rohu, ale teď kadí a čůrá všude, to samý králik,a to se je pořád snažím naučit konat potřebu do jednoho rohu,takže 65l piliny mi vydrží jen týden, a to jim větrám jejich pokoj denně, protože tam mají smrádek, když přijdu domů,jak v kulišárně, takže i proto se museli stěhovat z ložnice, nejsem cimprlich na zvířecí pach, ale psounička je relativně čistotná a voní proti těm dvěma, tak taky je to tím, že teď dostávají dost trávy čerstvé,takže všichni myslí, že ji trháme pro malou trávu a ona jí přitom vůbec nežere a trháme ji pro králíka a morče...
  22.5.2012 07:34monika
  Tarsier - děkuju

  Bubo - copa = copak, japa = jakpak :)
  Jinak k té babi - ona se o něj nestarala, jezdila jsem tam já :) Ale poskytla mi místnost, že ho bylo kam uklidit :)
  Akorát když už ho říje přešla, ale ještě tam byl (čekala jsem, jestli to vydrží, nebo jestli se říje ještě vrátí) - jednou jsem ho blbě zavřela a jela pryč. Babi mi volala, že jí tam buší na dveře a cupuje sedačku :) Tak jsem jí řekla, ať ho zkusí na krmení nalákat do klece.
  Což nechtěl, protože asi prokouknul tu léčku. Tak ho babi čapla (samozřejmě v rukavicích - pro jistotu) a v mžiku odnesla do klece a zavřela sama. Což je pro mě dost úsměvné, protože vím, co předváděl týden před tím :))))
  No, ale babi to zvládla a všem o tom se smíchem vyprávěla, jistě jí to vytrhlo z každodenního stereotipu a ještě dnes se tomu občas smějem, jaký má zážitek :)
  Takže babi je super. Koupi zvířete neschvalovala, ale když už ho máme, bere to tak, že je ráda, že máme takovou radost a bere ho prostě tak, že je to naše volba. Když už byl Oskar hodnej, párkrát si ho i podrbala na zádech (když jsem ho držela v náručí, pro jistotu - aby jí nekousnul).
  Což je fajn.
  22.5.2012 08:19Bubo
  Moni...tak naše babi neřekne malé jinak než, že je hajzl, krypl...apod. který nepatří do baráku a

  když chce malá od ní podrbat, tak jí odstrčí, určitě by neudělala, co tvoje babi, ona řekla na rovinu, že jí nenávidí...tady by se žádný zázrak nekonal...ta snad má na malou každých 5 minut nějakou jízlivou poznámku...bohužel je babi ve věku, kdy už se staří lidé dostávají do stádia, že jsou hodně zlí....takže pak mi je docela do breku, že malá si tohle nezaslouží, i když je to ničitel konan...
  Takže, proto mi jsme ani babi neřekli, že nás je o zvířecí členy víc,takže když jsme vyklízeli pokoj, tak ona myslela, že to vyklízíme kvůli rekonstrukci a naštěstí do patra ona už nechodí, ale abych se nedivila....Je to blbý, že to tady ventiluju, ale tak nějak je mi líto malé, takže myslím, že kdybysme malé pořídili dalšího psounka...to už by nás asi příbuzní zlinčovali....že to děláme babi naschvál a mi bysme byli ty špatní, bohužel naše dobrá vůle, že jsme se ujmuli starého člověka, se proti nám obrátila...protože ostatní příbuzní by babi už někam šoupli...jsme si říkali, že už nás to nezabije,jestli o jednoho míň nebo víc, že máme zatím místa dost...

  TAky dodatečně Moni vše nejlepší... u nás v práci,když nad tím přemýšlím patří jméno Monika mezi první tři, které jsou tu nejčastější...,takže je to oblíbené jméno...
  22.5.2012 08:39monika
  Bubo, děkuju...

  A s tou babi - chápu, že tě to trápí. Ale ber to tak: věř nebo ne, ale té psounce je uplně jedno, jestli jí babi nenávidí...negativní emoce a city vždy nejvíc ubližují a užírají člověka, který je prožívá. Tvor, který je spokojený, je prostě spokojený :) A zvlášť když je to spokojený mazel - ničitel a milován svými páníky má nějakou senilní babičku uplně na háku :) Negativní lidi se užírají sami sebe. A ti pozitivní si musí sami sobě říct, že se těmi babičkami nenechají rozhodit. Navíc i v přírodě mají psouni nepřátele, bojují o svoje území, skrývají se před predátory. Vaše psounka má holt nepřítelkyni v domě...Ale dokud jí babi fyzicky neubližuje, věřím, že je to psounce uplně putna a ty se kvůli tomu netrap. Já bych tedy na tohle nejspíš neměla, obdivuji všechny, kdo se takhle starají o protivné senilní příbuzné. Ale člověk nikdy neví, dokud v té situaci není a někdy se člověk až diví, co všechno nakonec zvládne.
  22.5.2012 09:04Bubo
  Moni.... díky za podporu, prostě budu myslet pozitivně a babi nálady házet za hlavu, hlavě, že psouničku bude cítit, že jí mám ráda já. Asi si vždy budu vybavovat tvoji větu, která mi utkvěla v paměti, ...negativní emoce a city vždy nejvíc ubližují a užírají člověka, který je prožívá..takže ještě jednou díky....

  OL.... a jak to dopadlo s tvým králíkem Karlem.... a jaké bylo jeho soužití s psouníkama, králíka s morčetem nechávám proběhnout v jejich pokoji, když jsme s malou všude po baráku a zavírám je až když jdu všem třem čistit klece
  22.5.2012 15:37OL
  dyt sem psala.....danda ho mlátil jak žito.byl skoro pořád v kleci.sem mu čistila každý den,králík moc čurá.vzali si ho k domku,karel bydlel navolno na zahradě podlezl vrata a srazilo ho auto.ale beztak bal milý----------------bubo,já celkem proti nim nic nemám,ale když někdo sežere bílého sumce..........
  22.5.2012 21:18Markéta
  OL: Nechápu, jak můžeš valit do Dany (Bubo), že "nezachránila" nějakého psouna ze zveráku. To jako tím, že máme doma psouny, jsme povinni si kupovat všechny psouny po celé republice, co kde budou ve zveráku?? Je milion zvířat ve zverákách, co se tam nemají dobře. To kdybysme je měli všechny "zachraňovat", tak bysme museli být milionáři s vlastmíma soukromýma zoo.
  - - - - -
  Jituš, to, že z trucu vyhází podestýlku, je ještě dobrý. Já dnes byla na školení v Praze, domů jsem dojela o čtvrt na šest, no a co udělal Balin? Svůj krásně zhojený prstíček si samozřejmě rozedral do krve! :-(
  - - - - -
  Bubo: Co se týká přístupu (některých) příbuzných ke zvířátkům (a jejich množství), tak to já bych se už musela zbláznit.. Ke mně přijdou na návštěvu a první co slyším, je: "No Markéto, to už snad přeháníš!" To jsou ti méně chápaví a citliví. Ti, kdo chtějí, tomu porozumět dokáží a vědí, že z těch zvířátek mám spoustu radosti a i se zajímají a chtějí si chovat a hladit. Takže jak se kdo staví k mým zvířatům a potažmo ke mně, tak se já stavím k němu..
  - - - - -
  Bubo: Já se teda divím, že babi něco jadrného neřekneš.. Vy jste si ji vzali k sobě, vám by měla být vděčná a respektovat, co doma máte, i kdyby to bylo dvacet psounů! Já si od jisté doby už hned tak něco od příbuzných líbit nenechám.. I za cenu, že se s některými už vůbec nestýkám.. Chtějí být zlí? Tak ať jsou, ale ne na mě.
  22.5.2012 21:51monika
  Dneska jsme venčili obě myši ve sportovním areálu se zákazem vstupu psů a po uplavání Boženky před dvěma týdny máme zase adrenalinový zážitek. Poslední dobou jsme tu několikrát řešili ty dravé ptáky, tak jsme dnes pořád sledovali oblohu. Nebezpečí ale přišlo odjinud...
  Když byli psouni asi 30 metrů od nás, vyřítil se na ně pes (neviděli jsme do poslední chvíle psa ani jeho páníka za kopečkem), zděšení bylo teda docela velký a pes byl taky docela velkej...Objevil se jen pár metrů od nich...Přítel tam letěl, já byla daleko a jen křičela na chlapa ať rychle chytí psa, ale on si dál kráčel (přes kopeček psouny taky neviděl) a ani na něj nezavolal, jen se díval, co tam blbneme, psouny prostě neviděl. Pes už se řítil na Boženku, byla blíž a ona místo úprku za páníkem vesele běžela vstříc psovi a já se jen modlila, aby to dopadlo dobře, protože šance na včasný chycení psounů byly nulové. Nevěděla jsem, jestli se pes za ní rozběhl, protože má zvířátka rád na kámošení, nebo jestli se jí rozběhl ulovit... a letěla sem tam taky jak splašená (přítel už tam skkoro byl), a pak kolem ní pes vesele poskakoval a radostně jí očuchával a už se chystal na Oskara.
  Měli jsme velkou kliku, protože tenhle pes byl uplně v pohodě, vůbec jim nechtěl ublížit. Po prvním čichnutí psa k Božence a radostném psím poskoku a vrtění ocasu se mi ulevilo, přítel psy zná trochu míň než já, tak hned nepoznal, že konkrétně tento pes není nebezpečnej, tak jsem na něj volala, že je to dobrý, že pes je hodnej, pak už tam doběhl a Boženku chytil.
  Ale být to nějaký bígl, nebo jezevčík nebo nějaký takový lovec, tak by byl dnes asi moc špatný den :( Tenhle pán měl psa na háku, protože věděl, že je pes v pohodě. Já se pak tak napůl omluvila, že jsem uplně vyletěla, ale nevěděla jsem, jestli je pes v pohodě...On to chápal a řikal, že by neublížil nikomu a ničemu.
  Ale spousta smažek a vypatlanců mají navolno i psy, co nejsou v pohodě a vůbec to neřeší...No a někteří v pohodě lidi mají v pohodě psy, co mají občas zkraty. My měli dnes vážně kliku, ale být to nějaký pes blb, tak by jsme nejspíš přišli dnes o oba psouny.
  ----------
  Taky kolem nás šla nějaká paní v sandálích a Boženka se k ní běžela pomazlit, chytit jsem jí nestihla, paní se na ní smála, tak jsem nechtěla vyšilovat a jen jsem paní říkala, že doufám, že jí nekousne, že spíš snad ne. Ona odpověděla ,,a kdyby jo, tak se to zahojí". Což mě teda docela pobavilo :) Pak jsem Boženku chytla a paní jsem nabídla, jestli si jí chce pohladit, když už ji Boženka tak ,,ohrozila". Paní měla radost, využila nabídky a zeptala se mě, jestli je to vydra :) Jiní kolemjdoucí se pár minut na to ptali, jestli je to bobr. Před měsícem si tamtéž nějaké tak 7 leté děti řikaly, že tam máme surikatu.
  - - - - -
  Markét, na nás naštěstí nikdo nezanevřel, sice tu radost z psounů kromě mě a přítele v rodině nikdo nemá, ale zase nám do toho nekecají a jsou rádi, že jsme rádi.
  Sranda byla jednou s tátou, byl u nás byl s přítelkyní. Když viděli Boženku prvně, tak jsem říkala - Boženko, to je tvůj děda a babička. A oni se od tý doby vždycky ptají, jak se mají jejich vnoučátka :)) Nebo táta říkal ,,Boženko, pojď k dědovi". Bylo to legrační, protože táta je rocker :), co si myslí, že nikdy nezestárne, říct mu, že je děda, bylo prostě v tom kontextu strašně vtipný :)))
  23.5.2012 06:44Romeo
  Mončo ty jsi spisovatelka teda :-))
  23.5.2012 06:58monika
  Romeo, zato Ty nám skoro nepíšeš, co je u tebe nového :))
  23.5.2012 07:31Bubo
  OL.... máš pravdu, králík, děsně čůrá, já bych řekla, že je největší čuňátko z rodiny, pak morčín a papouši jsou s malou tak nějak nastejno, se musím smát, jak ten větší papouch dolejzá, fuj to je ošklivé slovo za malou a ještě se po ní opičí, takže když malá okusuje zeď nebo nábytek, on slétne na podlahu a hned to jde taky ničit, aby ukázal páničce, jak je taky šikovný.

  A já se ptala na to králíka, že mě právě zajímalo, když máš k nim svérázný názor, teda nevím, jaký to je, to bych asi musela do historie diskuze, tak jsem byla zvědavá jestli u tebe byl až do své smrti, takže chudák skončil pod koly.

  Markéta.... já jsem hrozná měkota, já když řeknu něco rázného blízkému člověku, tak mám pocit, že jsem strašnej hajzl, u cizích lidí se rázné věci říkají snáze, ale taky nevím proč mám výčitky, i když je to pravda, no prostě jsem cíťa a pak asi jiného je něco, když příbuzný dochází nebo s nima je v jedné domácnost, ale já mám pocit, že u mě je to asi jedno, potřebovala bych asi takovou tu zdravou dravost a aby ze mě bylo cítit, že si každý nemůže ke mě dovolovat, tak on je problém, že mladej není moc doma a všichni si dovolí, když je zrovna pryč ....a i když řeknu už něco rázného, že je to můj život a že nemají právo mi do toho kecat...tak si z toho nic nedělají a jedou nanovo...

  Moni... ty máš teda zážitky, to já bych se bála, že je někdo zakousne, mi moc ven nechodíme s Beričkou, zvykáme pomalu, ale pořád nějak se venku nemůže zvyknout, nejraději by zalezla ani né tak do přepravky, ale tam, kde je největí bordel do šopa /kůlen/ ....jsem si zrovna říkala, že kdyby byl ještě jeden psounek, tak by asi večer musel spát na příteli, malá je upnutá na mě, takže v noci leze po mě i do mé peřiny, takže pak je mi divný, když je peřina těžká, tak si nedovedu představit, jak by po mě lezli dva psounci a musela hlídat, abych je nezalehla..

  Teda to je hezké číst, když tady píšete, jak Vám cizí lidi chtějí mazlit psounky nebo i příbuzní, jak tady psala Monča, že jim říkají vnoučata, u nás zatím se všichni malé bojí a mají komentáře, že by si nic takového do baráku nepoustili, nejvíc v pohodě je moje ségra, ta říkala, že jí její hyperaktivní povaha i to ničení, tak nevadilo, protože má taky zvířata a je na to zvyklá, tak pravdou je, že malá po ní leze vysloveně jako po mě,že by jí dala i hubana, ale to jediný člověk,ke kterému má malá blízko, k příteli tolik nejde....tak a teď jsem napsala román já.... no musím makat nebo mi dají v práci za uši...
  23.5.2012 19:50OL
  mně by ani nevadil,ani by nebyl zavřený,kdyby tak všude nechcal.oliny mám taky plné zuby,kálí mi do postele,ale přes dvojité prostěradlo to neprosákne.matýsek je čistotný,nikdy se do postele nevyčural,jen ta nemravná olina.-----markéto,ty moc dobře víš,že jsem,a všichni rozumní chovatelé proti tomu aby byli psouni sami..nevadí to králíkovi,ty žijí vpřírodě sami,ale králík ani morče není pro psouna kámoš.tak když si bubo přinesla a byla ochotna se starat o králika,rovnou to mohl být psounek,ze zveráku či jiný.když romeo rozházel ty psouny a ta si stresem ze stesku kousala ocas,a myslím že tvuj měl taky něco takového,to je v pořádku???moji spokojení psouni si nikdy nic takového nedělali.za pravdu se tady škorpíte???hledáte příčinu a je to tak jednoduché.
  - - - - -
  jo,už sem si to o tom prstu přečetla.byl zavřený,??co měl sám podle tebe dělat???
  - - - - -
  chudák......
  23.5.2012 21:40Markéta
  OL: No tak on je rozdíl pořídit si králíčka, kterého mám pocit snad Dana dostala dokonce zadarmo, a koupit za 7000Kč dalšího psouna. Je spousta zvířat, která v přírodě žijí pospolu a která člověk má jako mazlíka jen single. Konkrétně třeba morčata by se taky měla správně chovat alespoň ve dvou. A kolik lidí to tak dělá? Většina lidí si zvíře pořídí jen jedno s vidinou lehčího ochočení. A v lepším případě se mu hodně věnují, aby mu nebylo zas až tak smutno. Já druhého psouna nechci z toho důvodu, že se bojím, že už na tak hodného nenarazíme. Bally je zlatíčko a nechci riskovat, že ten druhý by byl totální devastátor. Resp. pokud by to byla samička, tak že bysme pak zažívali od Balči několikaměsíční každoroční teror, když by byl v říji. Ty ses možná rozhodla být otrokem svých zvířat, nechat si zničit byl i věci a komplet se jim podřídit. Já ne. Já je mám proto, abych z nich měla radost a ne utrpení. Mysli si o tom, co chceš.
  - - - - -
  Oprava: "nechat si zničit byt"
  24.5.2012 00:27anhelli
  Chodim si vas sem cist rada, ale vzdycky, kdyz prijde rec na kraliky, je mi z toho trochu smutno...

  Bubo:
  Kralika si musis vychovat a ne ho nechat rust jako drivi v lese. V prvni rade neni moudre ho mit v kleci s morcetem, protoze jakmile zacne kralik dospivat (jestli podle archivu dobre chapu, ze mate mlade), muze zacit morce dost nepekne sikanovat, protoze kralici jsou teritorialni zvirata a neni pro ne prirozene se s nekym o svou "noru" delit. A v druhe rade to chce kralika od malicka dusledne vychovavat a ucit na zachudek s kvalitni drevitou podestylkou (bud pelety nebo hrudkujici). Morcata jsou spis prasatka a na zachudek se uci blbe. Kralik na hoblinach desne smrdi. Kralikovi se clovek musi venovat. Pokud mate jeste mlade, za chvili vam vleze do puberty a muze zacit znackovat, chovat se teritorialne a vubec - pak s nim bude tezke porizeni. Pokud chces mit z kralika umazlene, inteligentne se projevujici zviratko, tak se o nej musis patricne starat a dat mu tu moznost - kdyz bys nechala dite pobihat po dome se simpanzem a nevenovala se jeho vychove, urcite si dokazes predstavit, jak by to vypadalo. At si tu mysli, kdo chce, co chce - kralik JE v ramci moznosti chytre zvire. Jenom je lidi casto nechapou, nerozumi jim, a nasledkem toho si mysli, ze jsou inteligencne nekde na urovni trepky velke. Pokud chces, tak muzes prijit i na kralici diskuzi - budes vitana.

  OL:
  Kralici jsou v prirode korist a maji v sobe hluboce zakodovany strach - mam doma kralinku, ktere staci ze me citit psa a je z toho vyplasena, pritom rozhodne neni hloupa. Pokud kralik na psouny nejdriv reagoval neutralne a bat se jich zacal, az na neho psoun zacal utocit, je jasne, ze se psounu bal preventivne celkove. Nemyslim, ze by to bylo u zvirat neco vyjimecneho - i psi jsou neduverivi ke vsem lidem, kdyz s nimi maji spatne zkusenosti. Kralici mivaji bezne v mistnosti mimo klec externi zachudek, takze pokud chodil na jedno misto, mela jsi mu ho tam dat. A pokud tam zachudek dat nesel, mela jsi to misto zahradit, aby tam chodit nemohl. Vsechno je to o tom pochopit, jak kralik uvazuje, a proc se chova, jak se chova. Klidne je mozne, ze znackoval, to kralici v cizim prostredi delaji. Predevsim kdyz nejsou kastrovani. Ale taky je mozne, ze chtel proste venkovni zachudek, protoze pro kraliky je neprirozene znecistovat si svoji "noru" a chodi radeji na externi zachudky nez u sebe v kleci.

  Omlouvam se OT, ale kralici jsou kralici a mne to nedalo:)
  24.5.2012 07:38Bubo
  Anhelli... králíček má svoji klec, společně byli jen první týden,než jsme pořídili klec navíc, na záchůdek ho učím, možná špatně, ale osvědčila se mi metoda, kterou mi poradilo většina chovatelů různých hlodavců, takže když vykoná někde v kleci potřebu, tak mu to neustále stěhuju do jednoho rohu a když mu sbírám bobky, tak on sám si přijde čuchnout, co dělám, tak mu jeho bobeček nechám přičichnout dám mu to do kadícího rohu, on tam přihopká zvědavostí, tak mu ukážu, co dělám, že dám bobečky hezky na své místo a pak králíčka pohladím. Venku zatím se mi zdá, že nekadí, někde sem četla, že se má s proběhnutím začt v kratších intervalech a pak přidávat a když začne konat potřebu venku, tak se má vzít dá do klece a udělat to samý,co jsem psala nahoře, ale nebudu dělat chytrou, nevím jestli je to správné, na králičí debatu občas juknu, tak sem četla, že králíci v pubertě jsou dost nerudný a že je lepší kastrovat...,ale zatím jsme na začátku,ale záchůdek do klece už mu dát nemůžu, už by se tam nevešel akrálík by zase neměl prostor na pidi proběhnutí...už tak mám pocit jestli tam není stísněný a věnuju se všem zvířátkům stejně i když asi psounička má největší příděl mazlení, to se přiznám


  Markéta...musím s tebou souhlasit, že zvířata mají být pro radost a né utrpení a podřídit se jim natolik, že z toho budu na švestku, to taky nechci, ale musím se zastat i OL, že každý má jinou míru, co dovolí zvířatům,takže hranice otročení a radosti je pro každého člověka u chovu mazlíčků jiná, co jiný bere za neúnosné, jiný neřeší. Takže, když to vezmu kolem a kolem tak všichni mají kus pravdy, jak psala nedávno Monča, když má člověk víc zvířat, tak už je těžší rozdělit lásku mezi víc mazlíků, než když má člověk jednoho a tady tu hranici, aby mohl rozdat lásky bez výčitek, že ten druhý dostal málo, si pořídí pak určitý počet zvířat, takže pak někdo má třeba jednoho psounka a někdo tři, třeba já si myslím, že malá, jak je zvyklá, že je naše beruška, tak už by na příchod druhého psouníka nebyla připravená, protože by měla pocit, že už jí odstrkujeme, to má pocit už někdy, když mazlím všechny zvířata a u mých hlodavců je těžké drbat všechny ve stejný moment, protože se druhově nemusí, takže většinou králíka s morčetem mazlím nastejno, zatím to jde, protože králík je zatím malý a nemá ty vrtochy puberty, březosti...

  Ale tak já nevím, že by zranění u BAllyho bylo způsobeno tím, že je sám, jak tady se píše , já si spíš myslím, že psouníci sami o sobě musí všechno rozkousat, rozdrbat, takže mu prostě nepřirozenost na jeho těle vadí, tak má pocit, že to musí rozdrápat, vždyť tady psalo dost lidí, že když jdou k vet. a psouník dostane něco na mazání nebo je něčím ovázanej,tak to vždycky do 3 minut sundá,moje Bertička, taky když má pocit,že jí někdy svědí kožich, tak mám pocit, že by si vykousala díru, takže pak jí ze srandy začnu pomáhat s drbáním na místě, kde jí to svědí
  24.5.2012 07:41monika
  Anhelli a ostatní,
  Co doporučujete, aby zvíře neznačkovalo?
  Já už nevím. Na jednom webu mě jedna chovatelka sjela, že měla 7 psounů a že za to, když zvíře značkuje, nebo se nevhodně chová si může chovatel sám a že její psouni to nikdy nedělali.
  Ale já teda nevím, co s tím naším Oskarem. Seřvat, ukázat, zatřást s ním a zavřít do klece teda nepomáhá. A máš pravdu, že nechápu, proč tohle zvíře dělá. Vím, že značkují teritorium, ale proč to musí dělat pořád, když jiní psouni to nedělají, to tedy nevím. Náš první psoun to dělal - jak píšeš - v cizím prostředí, když jsme někam přijeli. Ale tenhle to dělá denně doma a já už fakt nevím, co s ním.
  Jinak Boženku jsem dnes prvně viděla spící. V místě, kde nám spává Oskar přítel v noci dnes v koupelně nechal Boženku. Ráno jsem šla vyzvednout Oskara a to bylo překvápko. Místo velké myši tam chrápala malinká :) Byla na boku, jako rohlík. Tak jsem Boženku prvně viděla takovou vláčnou a spící (a ne motorovou, jako ona je pořád :) a ondesla jsem jí dospat do klece :) Bohužel jsem zaspala, tak jsem ani neměla čas si tu vláčnou myš užít a na mazlení nebyl čas. Ona u lidí nikdy nespí a v kleci mají domeček, tak to byl pro mě takovej velkej zážitek :))) Jak jsem jí nesla a byla uplně vláčná, to bylo boží. A voněla tak krásně tím psouním kožíškem :)
  24.5.2012 08:30Bubo
  Moni... že krásně voní, jak miminka, malá spí snáma celou noc a půlhodinky předtím, než máme vstávat, si jí přitisknu na hruď k obličeji, ona si ještě hlavinku přitiskne ke mě, tak jí takhle půlhodinku hladím, ona se někdy obrátí ještě na bříško a vrní a pak jí odnesu do klece, tam ona hned mastí se vyčůrat pak hupsne na spací pelíšek a čeká až jí podrbu a zabalím do trička, pak 15 minut drbu ty dva a papouch, ten než se připravím do práce ho vyndám z klece a ten se mnou chodí, takže je sranda, jak on je navyklý v koupelně až mu vytáhnu šuplík u galerky, on se hezky sedne udělá si ranní hygienu, pokecá a když mám spoždění, tak mi vlítne na rameno a začne zobáčkem jako do mě strkat, že bych měla přidat...no nevím, mít toho ještě víc, tak musím vstávat o 2hodiny dříve ..a do toho ještě ráno vypouštím naši zvěř venkovní...a jak některý jsou důchodkyně, tak jim musím vzít, jak děti a sundat dolů
  24.5.2012 09:39Jitka
  může psoun meruňku??zkoušeli jste někdo??
  24.5.2012 12:01OL
  matýsek merunku moc rád
  24.5.2012 13:29monika
  Ještě jsem si vzpomněla, co včera vyvedla ta vyčůraná Boženka. Lezla nám v kuchyni po lavici, když na ní seděl přítel. Z lavice vyskočila na ledničku a našla tam chipsy. Okamžitě jsme jí od nich odtrhli a dali jí na zem. Za 2 minuty to zkusila stejnou trasou znova, ta mrcha si to samozřejmě pamatovala. Zarazili jsme ji už cestou tam, i když teda na poslední chvíli.
  Když zjistila, že tudy to nepůjde, rozhodla se dostat se pro ně jinudy a místo přes lavici a ledničku to zkusila přes proutěné košíky, po kterých umí šplhat a jsou z druhé strany ledničky. Šla uplně na jistotu - bestie :)
  Za to do pračky, kterou mají zakázanou a je zavřená budou zkoušet oba chodit pořád....to si zapamatovat nemůžou, že už tam nesmí
  24.5.2012 13:40Romeo
  monika...Jsem nemocný a nemám moc náladu ...jen si tady čtu a koukák kochám se fotkama...
  24.5.2012 14:00monika
  Tak ať to není nic vážného a brzy se uzdrav!
  24.5.2012 14:52Korty
  Nevíte kde pořídit samici psouna? Piště prosím na email korty007@seznam.cz
  24.5.2012 15:16OL
  matýsek zas má nemocnou nohu.běhá po bytě a vláčí ji za sebou.už ji měl nemocnou 4x.
  24.5.2012 15:37Tarsier
  http://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-pro-chovatele/174922/poridte-si-domu-psouna-a-zazijete-spoustu-legrace.html
  25.5.2012 16:27Marie Kavanová
  Tak jsem pořídila pupalkový olej bubákovi na srst - kolik toho dáváte a jak ho podáváte? Já to zkoušela na piškotu, ale nechtělo se mu do toho...
  25.5.2012 19:17OL
  moji ho milují,hltají přímo z lahvičky.marie,poslechni mne,běž k chylíkové.jsem tam dnes potkala psouna kryšpína,byl prý hodně nemocný,to říkala d. pak sme to zakecali.paní je s mojí d. velice spokojená,se tam plahočili až z hájů.matýsek má artrozu.a to d. zvládla prohlídnutím nožky a nemusela ze mně vytahovat,jak by to udělal jiný d. prachy za rengen.jen mi řekla že by jsem to na snímku viděla.je to hrozné vidět,jak se z bolestí plahočí po bytě.dostal pichanec a domu na víkend lekvar.a to má teprve tu artrozu začínající.tak sem si vzpoměla na tabi,že s nima ještě nebyla u d. ,a já mám jednu patálii za druhou
  26.5.2012 17:52larka
  Ahoj vespolek, koukám, že se doma nenudíte, však mi taky ne :-D
  Jdu pro radu, jak řešíte dovolené??
  Začínám mít docela obavy z té naší 29.6.-08.07. Chtěla jsem dát Pištu k našim, ale původní plán jak by to u nich fungovalo, dostává trhliny...
  Počítala jsem s tím, že bych ji dala k nim. Měl se uvolnit jeden pokoj a tam by mohla běhat + na mazlení a procházky by ji samozřejmě brali ,ale jinde po domě by neběhala, opravdu to nemají pro psouna zařízené ( hodně káblů ap.), ale pokoj se asi neuvolní a tak nevím jak to řešit. Myslíte , že když ji nechám doma a oni ji denně přijedou vyvenčit a pomazlit a na noc by ji eventuelně pustil švagr spát do naší postele ( je tam zvyklá spát, chodí v noci čůrat do bedýnky) a ráno ji dá do klece. Tam by byla do odpoledne ( jak když jsme v práci) a to by zase dojeli naši.
  že by z toho nemusela být v nějakém stresu a mohlo to takto rěch 10 dní fungovat???

  jinak nevím. Není tady nějaký dobrovolník, jako taková psouní au-pair, že bych ji vám někomu přišoupla a pak hlídání oplatila??

  Nebo alespoň poraďte , jak řešíte dovolené vy??
  27.5.2012 08:18Jitka
  larka-taky to už řeším jak nejlépe to udělat a jediné co je možné je, je nechat doma a taťka mi bude docházet je krmit a pustit jim tv,aby měli pocit,že tu jsem,protože jsou v obýváku,ale dylema je,že venčit mi je nebude,protože z nich má strach a strach jak by to vypadalo jak by je pustil :o/ taky mi sem možná sem tam dojde kamarádka na ně mrknout.taky však bez vypuštění :o/
  já bych ti i pohlídala.jsem z ov ale.lidi na fb mi psali,že to zvládnou i bez toho venčení,ale hlavně, aby za nimi někdo chodil.já mám naštěstí dva a ti se dokáží zabavit v kleci i sami jak jsem v práci.taky bych uvítala názory a rady
  27.5.2012 10:28Bubo
  OL,...chudáček ještě, že máš tak dobrou vet.

  Jo, jo dovolený jsou problém hlavně, když je psounek sám.A jak tady čtu tak většina lidí má z nich strach,co se týká venčení, no mě řeklo plno lidí, že je na ně malá moc hyperaktivní a že se jí bojí, že by je kousla, no ona to dělá často, to její kousání,ale ona si tak hraje a pravdou je, že hranici mezi bolestivým a kamarádským kousnutím moc nerozezná..i když se to snažím, aby to trochu poznala, že to třeba někdy bolí....

  U nás to bude taky zajímavé, sice dovča nebude,ale bude rozkopaný celý barák, takže bude zajímavý stěhovat 5 klecí. Doufám, že bude vždycky aspoň jedna místnost, aby se nestresovali.

  Jinak králíček nato, že je mrňous, tak malá jej šla zkomandovat jak morčína a králík se v kleci postavil na zadní a přes mříže malou packama propleskla přes čumáček, že bych řekla, že už k jeho kleci moc chodit nebude. Takže králinda a psounička budou dvě silné osobnosti s teritorálními smyslem, to bude ještě zajímavé a morčín je takový malý chudáček.

  Jitka ...asi to někteří psounci zvládnou bez venčení, ale bude to individuální,malou mám navyknutou na určitou hodinu, že jí pouštím a když jí ošidím, tak to nese dost těžko, ale asi je to tím, že je sama. Takže rumpluje v kleci a pak vysloveně je smutná a čeká až jí pustím, protože chodím domů první... a pak úplně vidím, jak je o víkendu ráda, že jsem s ní více a ona i venku...., o ostatní zvířecí členy rodiny nestojí, je to takovej individuál
  27.5.2012 22:04Jindra
  Tak se nám Ňufík rozhodl, že je kotě. Chodí spát do mojí bačkory.
  Tady na konci je na fotce:
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=599
  28.5.2012 07:20Bubo
  Jindra...to je hezký, jsem zvědavá, kdy ji začne cupovat....
  28.5.2012 08:04monika
  Ahoj OL,
  Vím, že se mnou jistě nebudeš souhlasit. Ale já si myslím, že tví psouni můžou mít nemoci z té stravy, co jim dáváš. Je to samozřejmě věc názoru. Ale píšeš, jak psouni od Tabi nemarodí a ty máš s nimi jednu patálii za druhou. Lidi jsou taky nemocní ze špatného jídla. Nemůžu si pomoci, ale prostě syrové maso, velké dávky pamlsků, ořechů a ovoce, tučná semínka a neomezené množství zrní si podle mě bere svou daň na zdraví tvých miláčků. Mají překyselený organismus a tělíčka to nezvládají.
  A co se týká syrového mas a granulí atd: Už jsem to tu jednou psala, nemyslím, že se tím budeš řídit, máš svou doktorku, svůj názor a svou hlavu, ale možná tenhle příspěvek ocení někdo jiný: můj veterinář stravu živočišného původu (typu psí a kočičí granule, maso a tak podobně vyloženě nedoporučuje). Něco jiného je hmyz, který si psouni v přírodě taky občas dají.

  Veterinář mi doslova řekl, že strava živočišného původu v těle býložravce a příležitostného hmyzožravce nemá co dělat. Prý to v těle dělá neplechu a všelijak se to ukládá ve formě nádorů a různých výrostků. Vůbec bych se nedivila, kdyby Matýsek neměl artrozu, ale nějaký výrostky nebo něco takového z té stravy. Vím, že Tabi také dává občas granule a pan Šimon taky. Ale nevěřím, že to je pro ta zvířata dobré. Prostě psoun má v jídelníčku 75 % seno a trávy, zbytek zeleninu, semínka, výjímečně ořechy nebo hmyz. Na této stravě se mu dařilo a vyvíjel se tisíce let. Podle mě to za zamyšlení a možná i změnu jídelníčku stojí.
  28.5.2012 10:03OL
  samozřejmě že je to nesmysl.danda měl na psouna velké srdíčko,a mecera řekl že se to začalo projevovat jak stárnul.a když mne zajímalo jetli za to můžu,tak jasně řell že za to nijak nemužu a on za to taky nemuže.to bylo jediné v čem sme se shodli.kulička měla problém že si horní vyrazila a začali jí rust dovnitř.proto měla potíže s dycháním.a semínka by nemohli,kdyby byli tlustí.a kdyžmísto hmyzu jedí maso taky není na závadu.chup jedl to samé a maso a taky jogurty měl velice rád a díky tomu jak byl starý a slabý byl v dobré kondici
  28.5.2012 12:11Simča
  Larka - u nás se řešila dovolená loni... Nakonec k nám jezdil můj taťka, každý den odpoledne na 2-3 hodiny. Nakrmil, podrbal a nechal proběhnout. Jednou ho Piškotka rafla, ale odpustil jí to. Po 2 týdnech s náma moc nekomunikovala :c( Taťka k nám přijel a hned ho nadšeně vítala...a to se vlastně znali jen ty 2 týdny! Za pár dní se vše uklidnilo a opět se tulila.
  28.5.2012 23:07anhelli
  Nakoukla jsem, tak jeste rychle odpovim na reakce:)

  Bubo:
  Kralik ma mit klec minimalne metrovou a v ni zachudek (nejlepe obdelnikovy) s drevitou podestylkou (bud peletami typu Cats Best Universal nebo hrudkujici drevitou typu Cats Best Oko Plus). Nad zachudkem pak ma mit jeslicky a napajecku, pripadne zavesnou misku na granule, protoze kdyz kralici basti, rovnou u toho bobkuji (minimalne jako mimina, v dospelosti uz se umi nabastit a pak si dojit na zachudek). Podstatne je mit v zachudku podestylku a ve zbytku klece koberecek. Kralik musi jasne rozlisovat, kde se potreba dela a kde ne. Prenaseni je fajn, kdyz kralik dovoli, abyste ho zvedali. V dobe dospivani a puberty se kralikum prenaseni zacne obvykle zajidat, je jim to neprijemne (v prirode se obvykle proleti vzduchem, kdyz si je nejaky dravec nese do hnizda coby svacinu), takze pak uz kralika prenaset nejde.

  monika:
  Nektere zvire je teritorialni vic, jine min. Proto taky jedno znackuje, druhe neznackuje. A znackuji instinktivne, takze to jim nevysvetlis, ze se to nema delat - pro ne je to spravne chovani a s konanim potreby to nema podle nich nic spolecneho. U kraliku (stejne jako u kocek) pomaha proti znackovani kastrace, u psounu nevim, jak to je. Upozornuju, ze kralici zustavaji povahove stejni jako pred kastraci, jenom u nich vymizi nezadouci chovani vyvolane hormony. Kdyz s kralikem moc triskaji hormony, je pro nej kastrace dokonce urcity druh vysvobozeni a zviratko si konecne muze oddechnout a zit normalne. Rozhodne vypada vyrazne spokojeneji, nez kdyz v zachvatu hormonalniho silenstvi besnilo a nemohlo si pomoct.
  29.5.2012 07:38Bubo
  anhelli....díky za radu, jsem zrovna ve Vaší diskuzi králičí zadávala dotaz do historie dotaz nejlepší podestýlky a stelivo do záchůdku... apod., tak jste se tam všichni shodli na Cats Best Oko Plus a zbytek koberec, takže jsem usoudila, že domeček půjde z klece ven a kompletně to předělám podle rad, tak ušetřím si bordel a nemoce z pilin a možná i ekonomicky jestli sypat do celé klece podestýlku nebo jen do záchůdku a pak vyprat ten kobereček, takže mi to ušetří možná i čas s úklidem, ale uvidíme, ono to vypadá, že to půjde lehce,ale asi to bude chtít trpělivost s tím učením na záchůdek.... a to samé zavedu u morčína,takže uvidíme časem, jak to zvládneme všichni....

  Moni.... to mi povídej, jak dělá hodně strava u psouníků, ta moje je tak mlsná, vybírá ze všech směsí jen zrní, já jí přilepším od Versele Laga, a ona to potvora nechce, dám jí od Darwina light směs a ona vybere jen to zrní, seno žrát to taky ne, někdy se divím z čeho je živa, když je tak mlsná a mám obavu, že teď je mladá, ale aby ke stáří, ta její mlsná huba jí to nevrátila ve zdraví, takže jí dám třeba dva dny jen od Versele Laga a naivně si myslím, že jí hlad donutí jíst zdravě prdla,ona radši nežere, ona vysloveně vyhledává, semínka... dýňové, slunečnicové, z ovsa.
  Ty semínka dostane tak jednou týdně, aby byla nucená jíst normálně její stravu seno, občas granule a malá si postavila hlavu že si bude vybírat...a když do přepravky dávám denní bordel ze všech klecí, který vyhazuju venku na hnůj,tak do ní malá vleze ,celou přehrabe a když najde něco vysypaného z misek těch dvou, tak to začne baštit, takže při každé lopatce musím bordelovou přepravku zavírat víkem....tak i kvůli tomu, že si myslím, aby něco nechytla, z těch jejich bobků apod....
  29.5.2012 08:09Janka
  Bubo: Náš fešák taky baští akorát semínka a trochu sena - ze začátku seno nežral vůbec. Zelenina a ovoce ho nezajímá - rovnou to vyhazuje z klece. V poslední době žere akorát domácí hlávkový salát - ale opravdu jen domácí, nad kupovaným ohrnuje nos. Nedávno mi někdo na FB psal, jestli ten náš psoun není nějaký rozmazlený... problém je ten, že jsme mu vždy všechno nabízeli, nechávali v kleci, ale stejně jsme to vždy do 5min našli mimi klec na zemi.
  V sobotu jsme si od MisHky přivezli Sissi a to je něco úplně jiného. S jakou chutí se Sissi pouští do jakékoliv zeleniny nebo ovovce, by člověk ani nevěřil.
  Každý psoun, stejně jako člověk, má asi jiné chutě a potřeby.
  29.5.2012 08:36monika
  Janko, to je skvělé, že Sissi zůstane tady s námi na králících :) Koukala jsem do tvého profilu, máš tedy daky pořádný zvěřinec :))) Nepřidáš někdy nějaké psouno - psí fotky? :)))
  K té stravě - Ferdovi se ke stáří chutě dost změnily....celý život taky nejedl žádnou zeleninu, akorát sem tam rajče, zelí a sem tam okurku. A na starý kolena začal baštit jen mrkev a pomalu nic jiného nechtěl
  29.5.2012 08:52Janka
  monika: On to není jen můj zvěřinec, ale i rodičů, u kterých bydlím (studuju) :o) Ale všichni to jsou naši mazlíčci.
  Psouno-psí fotky bohužel nepřidám, protože naši psi jsou strašpitlové a v momentě, kdy vidí psouna, utíkají pryč :oD
  Při cestě od MisHky se Remy a Sissi pusinkovali a tulili, byli strašně roztomilý. Ale v momentě, kdy šli do klece - úplně vyčištěné, bez Remyho věcí, kam jsme dali akorát Remyho a Sissi hadýrky na spaní, začal Remy na Sissi naskakovat (chtěl si asi vrznout). Což se Sissi moc nelíbilo, byla z toho chudinka celá vyplašená. Skoro jsme v noci nespali (já a přítel), Remy chrněl, ale Sissi lomcovala s mřížemi a v posteli s námi spát nechtěla. Vyřešili jsme to tak, že Sissi zůstala u přítele a Remy jel se mnou domů. (Bydlíme od sebe s přítelem daleko a Remy se mnou cestuje, přes týden u mně doma a o víkendu u přítele - má dvě klece, je na to hezky naučený a cestování se mu líbí.) Doufáme, že si Sissi přes týden zvykne na nové prostředí a o víkendu je zkusíme dát opět dohromady. Snad byla Sissi jen nervozní ze změny prostředí, protože si Remyho dokáže celkem zpacifikovat, aby na ni nenaskakoval. Co mám zprávy od přítele a jeho mamky, tak je Sissi už celkem v klidu, přes den vůbec nespí, ale v noci je klid, baští všechno, co dostane. Teď jen, aby se skamarádila s tím našim raubířem :oD
  29.5.2012 09:13Tabi
  k té stravě a zdraví, u nás nebyly granule na denním pořádku, spíš jen, když si je holky uloupily nebo sem tam jako pamlsek, ale to bylo fakt málo, asi jsme prostě měli štěstí na zdravé tryskomyšky :) (ťukám)
  https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=617 dodala jsem pár fotek, Julča mě o víkendu rozesmála, když udělala kotoul :D, zachytila jsem teda jen poslední fázi a ještě rozmazaně, ale má ho tam! :D, koupili jsme jim sluneční zástěnu, předpokládám, že pro místní to musí být nepochopitelné, jaké podmínky u nás zvěř má :D, holčičky jsou venku opravdu šťastné, aspoň v kleci, s tím pouštěním se u nás pořád bojím, ale sem tam ... :)

  Janka
  to je super, že je Sissi u vás, tak ať to myškám společně klape ;)

  Jindra
  já tomu nerozumím, jak vy to děláte, boží fotky, všechny :)))
  29.5.2012 09:35Jitka
  janka koukám,že máme stejnou klec :o) a dobrá vychytávka s tím smetáčkem :o)
  29.5.2012 09:41Janka
  Jitka: :oD Remy z těch jesliček vždy seno hned vytahal a lomcoval s nimi, tak proč je mít uvnitř v kleci... krabička už ho omrzela, tak šla do jesliček a smetáček je každou chvíli potřeba, tak proč ho nedát tam :oD Ale teď už je to všechno jinak ;o)
  29.5.2012 09:50Jitka
  no u mě jsou období kdy v kleci vše zůstane a období několikrát denního vyhazování všeho :o) onehdá sem šla na kolo a pak grilovat ke známým a příjdu domů a v kleci jen hnízdo ze sena podestýlky a ubrousků a v něm emi a uprostřed klece seděl a koukal na mě se smutnýma nevinnýma očima frenky.jako nešlo nic říct.komplet celé plastové dno do posledního zrnka vyházené ven.seno podestýlka.bylo to všude kde sis vzpomněla jak v té komedii mr beana jak nechtěl ten tatarák a chtěl se ho zbavit :oDD někdy si myslím,že to dělá na truc a jindy jen tak pudy
  - - - - -
  janka jinak vyržela ti ta klec??mi jede frenky po rozích :o) jeden už tří milimetrově prosvítá.takže asi to dno nechám oplechovat :o)
  29.5.2012 09:58Janka
  Jitka: Klec zatím drží, máme dvě stejné a na obou jsou ve stejném místě rýhy od zubů... zkouší to, ale jak říkám, zatím to drží. Když to plastové dno zlikviduje úplně, máme v plánu nechat udělat kovové.
  S tou vyházenou podestýlkou. Sissi každou noc celou podestýlku vystěhuje na koberec, ale to je tím, že u MisHky měla podestýlku v akváriu pod klecí, tak tam hrabat mohla a nic ven nelítalo... budeme to muset nějak vyřešit. Buď taky akvárium pod klec nebo na mříže přiděláme plexisklo nebo něco podobného.
  29.5.2012 10:50Lucies
  Moni, vzpomněla jsem si, jak jsi řešila ty zadní nohy a tak jsem vyfotila zezadu vendy (trochu rozpláclou teda :) ) https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=483&page=2
  29.5.2012 12:25monika
  Lucko, díky :) Spíš by to chtělo nějaký video chůze, ale to se třeba mě natočit nepodařilo :) Ono to je poznat když chodí, že prostě chodí tak prapodivně...ale dokud ho to nebolí, tak to asi nemá cenu řešit
  29.5.2012 12:29Bubo
  Janka.... tak to s mě uklidnila, že není jenom moje psounička mlsná a je hezké, že se ujala psouničky Sisinky, ta bude vděčná, za hodnou paničku. Taky čtu,že máš zvířátek, to je veselo pak...
  29.5.2012 12:42anhelli
  Bubo:
  Drzim palce;) Urcite se to povede, usaci jsou cistotna zviratka (nepocitaje pubertu a znackovani:). My uz kraliky ani v klecich nemame - bydli volne a maji k dispozici zachudek, na ktery chodi - jako kocky. Kdyby neco, tak mi muzes na kralicich klidne napsat soukromku.

  Tak se tu mejte, ja se opet odmlcim. Dekuju adminum za trpelivost s OT:)
  29.5.2012 12:53Jitka
  moje nové příspěvky :o) https://www.kralici.cz/psouni/alba.asp?a=615
  29.5.2012 13:37Bubo
  Jitka,..... koukám, že ti dokážou udělat taky pěkný pořádek doma, tak to mi máme doma takhle pořád, uklidím za 2 minuty je to stejné jako předtím, ale nedělá to moje psounička, ale hlavně králinda s morčínem a expert je na to morčín, takže proto už žádné piliny, u těch dvou.
  Malá má takovej půlkruh z klády asi to možná byl domeček pro menšího hlodavce, vždycky tím prolejzá tam a zpátky a pak tam nahrne podestýlku z klece a pak si na kládu vítězně stoupne.

  Ale tedy máte všichno fotečky, člověk nestíhá přeskakovat z jednoho alba do druhého

  Anhelli, díky za držení palců, na volno synchronizovat bude trochu problém, protože mají společný pokoj s psouničkou, takže když pouštím ty dva malá musí se mnou do jiného pokoje, ohromadě by se určitě pozabíjeli všichni. Takže mám tak trochu výčitky, že nejvíc mojí přítomnosti mají papouši a psounička, takže se pak nemůžu divit, když se nemůžou nabažit drbání.
  29.5.2012 13:44monika
  Tak pan Šimon už inzeruje mláďata na ifauně, už asi vylezli z nor :)) Já bych tam chtěla na exkurzi :)))
  29.5.2012 18:13OL
  bubo,cože?ona ti vybírá versele laga?a máš tu pro burunduky?já mám ted problém s ořechy.mamka onemocněla tak ořechy nemohla sbírat,tak kupuju mandle ve skořápce.a nechutnají jim tyčinky od ´´kolby´´.a není málo když zdevastovaný matýsek po zimě váží 900g.?ted už mu chutná snad se spraví.udělal si nový záchod,v koupelně za nohou umyvadla.dávám mu tam noviny.jinak mám záchudek vychytaný,v pokoji mám ve 2rohách plasty,uplně bez ničeho a jednoduše je ve vaně opláchnu.olina je divná.tot sem ji po ránu viděla jak po ránu trůní na plastu,ale když je jinde nenamáhá se tam jít.
  30.5.2012 07:34Bubo
  OL.... ty máš záchůdek i pro psouníky plastový, já včera kupovala tři, jeden pro králindu a jeden pro morčína a ten třetí do místnosti, ale nevím jestli na ten venku budou chodi tvšichni tři, když ucítí pach toho druhého. Ale 6 záchodů, to by bylo fakt divný, to už bych si přišla,jak v mateřskké školce a hlavně by jim už nestačila jejich místnost,jenom arzenál pro ně zabere skoro jednu stěnu. To říkám, že u nás se nejvíc utrácí za zvířata, včera jsem koupila od Versele Laga všem třem žrádlo,záchůdky apod. a už jsem zase byla přes tisícovku, takže jsem koukala na výdaje za zvířátka v květnu a protočili se mi panenky, ještě že na veterině včera jsem nedala až takovou pálku.

  Já nějak malou přechválila, když byla menší, tak kadila a čůrala v kleci na jedno místo a venku to samý, ale čím starší, tak jak psala Markéta, stalo se z ní čuňátko a už si dokonce dovolí pokadit mi oblečení a to nepočítám, že poslední dobou se naučila ucvrnkávat radostí, když po mě leze a mazlí se nebo v zápalu hry se mnou.
  TAkže simyslím, že kdybych jí dala záchod do klece, že by ho akorát vzala, jak jesle na seno a házela by ho po kleci.

  Hm a morčín s králíkem pouštím jen v jejich pokoji, protože malá by je zakousla a malá může lítat po celém baráku, ale jen vždycky tam,kde jí mám pod dozorem. TAkže, když přijdu ,ty dvě lítají v prvním poschodí a malá se mnou v přízemí.

  OL.... já já dávám od Versele Laga pro činčili, pro burunduky neprodávají a pak jsem zkusila od jiné firmy směs pro veverky, byla zrovna v akci, ale ta má málo vlákniny jen 11%.U nás psouníky a burunduky asi lidí moc nechová, takže podle mě si chovatelé nakupují mimo Cheb a přijde mi, že už asi psouníci se u nás ve zverákách prodávat nebudou, sice jsem se včera neptala, ale vizitka s psouníka už delší dobu nevisí, v akvárku, kam je dávali.

  Ono, je to vlastně legrace, malá vyžírá zbytky po těch dvou, když se jí to podaří ukrást, králík morčínovi a naopak. Ale malá se do klece těch dvou nedostane, to ukradne jenom, když je uklízím, snažím se,aby neměla okolo žádné mlsky a pěkně žrala aspoň to svoje, ale je potvora, nejraději má směs od Darwina, a to vybere hlavně ten oves.

  Moni.... takže bude zase pár šťastných páníčků, až si pořídí takové obrmazlíci pišmulíny
  30.5.2012 08:01monika
  Co se týká záchoda, já už to nějak vzdala.
  Včera jsem venčili a Oskar se šel na záchod, kterým pro něj byla přenoska... on se nemůže vyčůrat do trávy, jako normální zvíře.
  A kromě toho jsem zase zuřila z dětí a jejich rodičů. Chápu, že děti jsou zvídavé a všechno je zajímá, ale když rodiče vidí, že psouny bereme od dětí pryč, mohli by mít trochu taktu a třeba dětem říct, ať za náma nedolejzají, že zvířata koušou, ať na ně děti nešahají, mohli by třeba děti od zvířat odvolat a nemusely by děti půl hodiny námi stát a dolejzat a předstírat, že si musí hrát zrovna 3 metry od nás, když všude je tolik prostoru. Kdyby to drzé dítě flegmoušských rodičů bylo od mýho zvířete na vodítku i přes varování kousnutý, tak se se mnou rodiče budou soudit a z vířata ještě budou muset na testy a já to zaplatím :( a rodiče nepochopí, že dítě nemělo doĺejzat ke zvířeti, co je na vodítku z nějakýho důvodu :( Kolem nás z každý strany minimálně 100 metrů prostoru, ale všichni lidi musí přijít až k nám a očumovat. Představa, že jsem byla stejná je hrozná :))) Ačkoliv si teda nevzpomínám, že by mi naši dovolili k někomu takhle okatě dolejzat. Určitě ne ke neznámýmu zvířeti na vodítku. Oni si myslí, že když psouna hladí páník, že jejich děti můžou taky.
  Jsme si dělali s přítelem srandu, že se svlékneme do naha, aby k nám ty děti nelezly, vsadím se, že to by si je rodiče pohlídali jinak :))))

  Když tam neočumovaly děti, Oskar furt chtěl zdrhat někam směrem pod auta,...včera jsme si to venčení vůbec neužili. Snažila jsem se Oskara naučit, aby šel, kam chci já (myslím, že Nazgul to své psouny naučil), ale nějak si šel pořád jiným směrem, tak jsem ho spíš vlekla, když byl nohama zapřenej a připadala si jak tyran. Ale pokud se psoun toto naučit může (prý jsou chytří na to dost a ani psi to neumí od začátku), tak to musím aspoň párkrát zkusit. Boženka to tak nějak umí instinktivně, jde většinou tam, kam my, ale Oskar je prostě potížista za každých okolností. Ještě že je to takový mazel a dokáže si to doma vyžehlit když otevře tlamičku, usměje se a svalí se na záda :) V tom má výhodu, protože třeba Boženka se nikdy s otevřenou tlamičkou na nás nesměje, asi to neumí :)
  30.5.2012 08:16Bubo
  Moni... vy máte teda zážitky... to víš děti, když vidí zvířátko, ale plyšáček, tak to neuhlídá žádný rodič,ale kdybych viděla, že si to páníček nepřeje, tak asi bych odvedla pozornost dítěte na něco jiného.

  Teda skoro se stydím, když čtu, jak často venčíš své psouníky, takhle venku malá často určitě není
  30.5.2012 08:21Jitka
  moji chodí do jednoho rohu v kleci, ale bez záchůdku.ten mi vždy přemisťovali s nešli snad na něj ani jednou.
  jinak frenky je zas divný.sice už nekouše (jen klasicky zkouší),ale poslední týden se mu z klece chce zas jen někdy a většinou jen spí a spí.to emi je plná elánu.no a když už teda venku jsou tak emi si to užívá a frenky chodí skrčený, pro pamlsek se jen připlýží, bafne ho a uteče.v neděli byl třeba v pohodě a lítal a včera při bytovém venčení si zalezl pod skřínku, tam se rozplácl a nechtěl vylézt.skřínku sem odstavila a on si vlezl do ní a schoval se mezi dvě přepravky a tam seděl skrčený :o/ když teda vylezl a sedl si na roh tak mi připadal strašně smutný :o/ chtěla bych vědět co mu probíhá hlavou :o/
  - - - - -
  on ty prostory zná, takže nevím proč je teď takový strašpytel, jestli mu vadí jak emi rve krabice nevím.na ten zvuk je taky zvyklý a ví,že to je emi.nikdy mu to nevadilo.
  30.5.2012 09:27OL
  ale......to jsou takové plasty z klece po papouškovi.....-----já sem konečně v bytě i ráda,nebyla sem jak mně matýsek vyháněl,si pospává s olinou na sedačce.nevím proč si musíme v zimě tak otravovat život.
  30.5.2012 10:11Bubo
  OL... to myslíš ty dna u klecí, tak ty ná moc dlouho nevydrží, po nějaké době začnou tvořit praskliny.
  Tak moje malá si usmyslela, že rozdrbe srolovaný koberec, takže je přikrytí látkama, ale ona to bere, že je to pro ní a nic, co jí dávám trhat nechce, než ten koberec, takže přemýšlím, že snad do té místnosti už žádný koberec nepůjde, no ani nevím jaký, když už stačila do toho udělat díry...
  30.5.2012 10:32monika
  Bubo, my koupili koberec kvůli Božence, nic nekousala, ale lezla pořád po stole a padala, tak aby padala do měkého. Je krásný s třásněmi. Jenže z totálně hodného zvířete se stal totální devastátor, takže je koberec srolovaný na záchodě...Záchod máme zavřený, ale když zapomeneme, krysa si ho najde. Buď velká krysa, nebo malá krysa :) Kdyby jsme ho před ní neuklízeli, když je vypustíme, rozcupovala by ho za chvilku, nepomáhají ani fyzické tresty :)))
  30.5.2012 11:40Lucies
  Moni...Já mám pocit, že když se podívám všude kolem, tak každej nechá svoje děcka, ať si dělají co chcou a pak to tak dopadá :(

  OL...Kolik vážil Matýsek před zimou, že má teď 900 g? A teď si váhu drží nebo se mu mění? Jinak ty jsi psala, že Kuličce tenkrát začaly růst špatně ty horní zuby po tom, co si je vyrazila? A jaké měla příznaky? A za jakou dobu se to začalo projevovat od toho vyražení? Já jen, že toto by taky bylo dobré napsat někam do těch nemocí a vad, aby to člověk poznal, kdyby se to stalo u jeho psounka. I když tohle se asi stejně neoperuje, že?
  30.5.2012 12:03Bubo
  Lucies.... já tu svoji nenechám ať dělá, co chce, ale na ní žádný trest ani výchovné metody nezabírají, takže by pak musela být celý den zavřená, aby byla ukázková, a to nechci, protože pak by to bylo ještě horší. Ona ví, že to nesmí, protože když na ní houknu a blížím se tak maže na svůj hrací koutek, udělá na mě nevinný pohled a hezky si vezme do pacek, co smí ničit a ujišťuje mě, že je vše OK.... , ale jakmie vidí, že se otočím, už jede ve svých, chce si hrát, takže pak si s ní hraju v domnění, že pak přestane a ona začne zase nanovo a kolikrát dělá se suverejním přehledem i předemnou neplechu a když se jí snažím odstrčit, že to nemůže ničit, tak je vzteklá a chce mě kousnout, takže jí dám najevo, že tudy cesta nevede a když si nedá pokoj a ještě vztekyse chce prát nebo kousnout, maže do klece...Asi dělám něco špatně, podle mě nemá ze mě respekt...
  30.5.2012 13:45Lucies
  Bubo...Já jsem myslela děcka, u psounů je to mnohem složitější :D To se snažíme je všichni vychovávat, ale ne vždycky to má rozumný výsledek :D I když musím říct, že moje holky jsou čím dál míň zlobivý. Ale to je asi i tím, že jim jsou už dva roky, takže puberta už s nima tolik nemlátí :)
  - - - - -
  Jo a kolikrát to není o respektu, ale tím zlobením si vlastně vynucují pozornost :) No a to vztekání - to už pak zkouší, co si může dovolit. Navíc jí je teď tak ten rok, takže to je podle mě prostě přirozený vývoj osobnosti to vzdorování :)
  30.5.2012 13:50monika
  Mě taky přijde, že psouni jsou dost chytrý na to, aby zlobili, když si chtějí hrát a vynutit pozornost. Boženka vždy kouká, jestli koukam :) A když zuřim, směje se mi do ksichtu :)))
  A přitom jí pak pochovam a je takový miláček, okamžitě přede a pusinkuje a za 10 vteřin už zase musí zlobit :) Ale až budou psouni staří, bude nám to zlobení chybět :)
  30.5.2012 15:09Bubo
  Lucies... jo díky za osvětlení, já to vždycky pochopím blbě a pak reaguju ještě blběji, takže jsem pak ráda, že to lidi berou v pohodě. No, zrovna jsem včera říkala, co jí dám v srpnu k jejím prvním narozeninám a že po prvních narozeninách jí už budu říkak né malá, ale Bertička, můj bubáček, jak se jmenuje, abych jí zařadila mezi větší psouní dítě....

  Moni.... ty mi úplně čteš myšlenky, malá to samý, ale to mazlení a hubinkování, já si snad už nedokážu představit, že bych jí jeden jediný den nevzala k nám do postele spát...a je to zvláštní její vůni si pamatuju pořád kdykoliv si jí během dne na ní vzpomenu,přestože mi potvůrka devastuje bydlení a jak to vypadá, že jí jsem někdy na háku, tak když zjistí, že jsem se vzdálila jen na dvě minuty, jak mě hledá a když mě najde, tak na sebe upozorní hned tím, že jde něco devastovat....
  30.5.2012 23:36Nazgul
  No já se s psounem vždycky peru, když někam jdeme. Ale pak se unaví a poslušně ťape. Je to míň vysilující, než se prát.
  31.5.2012 09:11OL
  začal mít potíže s dýcháním.tehdá chylíková říkala že se to operuje v německu.ale on s tím spokojeně žil.a umřel na nějakou banalitu.samozřejmě,moje d. v zahraničí,tak ho neměl kdo dobře léčit.aby všechno věděla musí jezdit do zahraničí.jak mi tehdá onemocněl danda,taky ji čert odnesl do holandska a mecera mi dandu velice zle léčil.věřím tomu že kdyby se rovnou dostal do rukou chylíkové tak tu byl.a taky by mně zajímalo proč tam někdo,at laskavě napíše co mu léčil,napsal do schopných vet. krále .ze mně jen vytahoval prachy.a kvuli němu mi chcípl psoun,kuličky brácha.a taky se tady rozepište,v čem je dobrý mecera.
  - - - - -
  uf,já se vždy tak rozčíllím,ale zbytečně sem do toho chudáka valila špatné léky.........a strašně sem mu tím ubližovala....toto nejde odpustit,a mecera by tam po tomhle neměl být,at se někdo nenapálí jako já.----------a moniko,my když chodíme na kšírách tak jednoduše chodíme tam,kam chce psoun.mám 3,matýsek chodil loni,a myslím si že psouna nejde usměrnit.když ne mého žádného tak pochybuju že vubec nějakého.šli bysme ale moji louku neradi a les je zamořený.a neumím je napudrovat tak aby se nenalepili kolem očí a pod hubou.-----já nevím kolik matýsek vážil,já nemám váhu,a jeho d. nevážila.ale tak málo neměl.on v zimě nemohl jíst,musel hlídat,a vyhánět nepřítele,ale snad to dožene,ted mu chutná
  31.5.2012 10:32monika
  Oskar taky přes zimu neskutečně zhubnul, jen hlídal, ani nespal...
  Ale na jaře to nabral během 2-4 týdnů, bylo to rychlý :)
  K Mecerovi napíšu, že OL má špatnou zkušenost. Všechny, kdo k Mecerovi někdy chodili a měli dobrou zkušenost taky prosím o informace, doplním i ty, ať si každý udělá názor a zvolí dle vlastního uvážení
  31.5.2012 11:49Ales
  No já tedy po dvou zkušenostech s Adélkou u Mecery si taky nejsem jistý tím, že to , co dělal, bylo přesně ono...jak jsem pak šel k doktorce Šikulové, tak mi řekl, že lék, co dostávála, je pro ně nevhodný a hodně jim zatěžuje organismus, takže to spíš škodí...ale ono se to těžko soudí, když každý vet řekně něco jiného a sám člověk doktor není..asi si udělám veterinu:))
  31.5.2012 12:15Tarsier
  Nedokážu posoudit, jestli nám Mecera léčil Prďáka špatně, ale jeho týdenní léčba nezabrala. Jezdili jsme tam denně na injekce, žádné zlepšení neproběhlo, tak jsme pak ještě zkusili Krále. Sice se Prďákův stav na dva dny zlepšil, ale pak už byl konec... Takže nemůžu říct, jaký je Mecera na psouny, ale švagr k němu chodí s buldočkem a podle toho, co vypráví, nechápu, že už veterinu dávno nezměnil. V tomhle případě z nich Mecera opravdu tahá peníze a výsledek žádný. A když zkusili jinou léčbu, tak se mohl s prominutím pos..t a nedokázal pochopit, že chtějí vyzkoušet ještě jinou alternativu, než cpát psa kortikoidy. Já už k němu nepůjdu ani s psounem, ani se psem.
  31.5.2012 14:04OL
  a aleši,když si šel k mecerovi,si už znal chylíkovou?šikulovou neznám,ale nemyslím,že se ch. vyrovná.už sem si vzpoměla:kryšpín měl zápal plic.vlastně mi to ch. říkala.sem to zapoměla.a bezvadně si poradila,paní říkala že na tom byl zle.a prý sem chodí ale nepíše.a moji d. si tady našla.a byla 100% spokojená.kryšpínovi zachránila život.a ptala se,kdo sem.já že ol a věděla.byla tam s pánem,jemu se chtěla strašně spat,tak tam několikrát usl.na tých lidech,jak tam seděli bylo vidět jak mají krašpína rádi.holčička jim prý nedávno zemřela.kdyby tu ch. byla dříve,tak tu třeba mohla být.mne zajímalo jestli je kryšpín přes zimu mlátil,a paní že jo.ale že ho znají,má pět let,tak se nenechali pokousat.-------mně se zdá že se matýsek spravuje,už mám zásobu mandliček.
  31.5.2012 14:49Simča
  OL : ty krmíš mandličkami? To jako normální neloupané mandle? Já myslela, že mandle jsou pro zvířata jedovaté... Nebo to špatně chápu :c)
  31.5.2012 15:26Ales
  no já mám taky info od doktorky a i chovatelky, že madle v malém množsvti ano, ale LOUPANÉ! nelupané jsou pro ně jedovaté a něco se ze slupek usazuje, co neumějí zpracovat...takže tak.

  OL...to jsme chylíkovou už znal, ale chodil jsme k Šikulové, ale ta nějak v té době zrovna rodila, tak jsem šel k Mecerovi, protože třeba Jindra je s ním ok...ale já úplně nadšený nebyl.
  - - - - -
  OL...Ale jednou jsem na klinice, kde dělá Chylíková, byl...ale nevím, zda jsem byl zrovna u ní...je tam celkem dost doktorů...je to tam, co mají trojnohého kocoura, že?:)
  - - - - -
  Ten kocour byl dost v pohodě a vůbec to nevypadalo, že mu chybí noha a v klídku se procházel Sáře před čumákem a byla mu ukradená:)...no on Sáře nějak taky, protože se na veterině děsně bojí:)...už jsme si vzpomněl, byl jsme tam tenkrát ještě s Jimíkem, měl děsný průjem:(
  31.5.2012 17:03OL
  já sem to nevěděla...fakt.setřička to neví ale zítra se zeptá a pak to napíšu.a neotráví se mi???to ste mi tady měli říct!-----------myslím žes tam byl a ch. tě poslala za jeklem,s adélkou,si to pamatuju,jak sme krmili a pak sem od mecery přivezla zdevastovaného dandu a volala ti jak mám míchat kaše............a mazala do teska zhánět ingredience,a jak sem mu vybírala ruzné druhy přesnídávek.........aleši,my jsme teda zažili............
  31.5.2012 21:23Barry
  Ahoj, chtěl bych jen reagovat na ty mandle. Hořký druh mandlí obsahuje cca 4-9mg kyanovodíku, což je jed. Ale v obchodech se prodávají jenom sladké druhy mandlí, které kyanovodík neobsahují.
  31.5.2012 21:42Ales
  Tak jsem to hledal a našel toto:
  Rozlišujeme dva druhy mandlí: hořké - semena amygdalin amarum a sladké - semena amygdalin dulcis. Bohužel jsou od sebe oba druhy velmi těžce rozpoznatelné. Hořké mandle mají vyšší obsah amygdalinu, který má na svědomí hořkou chuť.

  Hořké i sladké mandle mají podobné složení. Hořké obsahují 5 % amygdalinu, sladké pouze 0,1%. Proto je větší množství hořkých mandlí škodlivé. Produktem rozloženého amygdalinu je totiž kyanovodík. Pro dospělého člověka může být nebezpečná již dávka 10 hořkých mandlí. Mandle obsahují velké množství vlákniny, která je důležitá pro dobré fungování trávicí soustavy. Mají vysokou energetickou hodnotu, obsahují hodně vitamínu B, hlavně B2 (riboflavinu), vitamínu E (tokoferolu) a kyseliny listové. V mandlích je rovněž skryto 40 - 50% tuku, 15 - 30% bílkovin, 5 - 7 % cukru, 5 % minerálních látek, 3 % gumy, kyanogenní glykosidy amygdalin a prunasin.

  Ale měl jsem info, že i sladké madle by měly být jen ty loupané, zbavené slupky, ve které jsou pro myšáky škodlivé látky...pro lidi je to asi stopové neškodné množství, ale pro malinký je to asi jinak...tak nevím...ještě někdo o tom něco ví, abychom do toho vnesli světlo?:)