Psoun prériovýAnatomieKrmeníVýchova a ochočeníVhodné výrobky

KlecChov a rozmnožováníZajímavostiNemociVeterinární péče


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Anatomie


Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: veverkočelistní(Sciuromorpha)
Čeleď: veverkovití (Sciuridae)
Podčeleď: veverky (Sciuridae)
Rod: psoun (Cynomys)

 

Psounů prériových je v přírodě celkem 5 druhů a dělí se do dvou skupin.

Jednu skupinu tvoří psouni, kteří mají černou špičku ocasu. Sem patří nejpočetnější psoun prériový černoocasý - Cynomys ludovicianus. To je ten, který možná i právě Vám spinká v posteli pokud zrovna nedevastuje vybavení bytu. 
Druhým zástupcem psounů, kteří mají černou špičku ocasu, je psoun Gunnisonův - Cynomys gunnisoni.

Druhou skupinou - běloocasých psounů - tvoří psoun běloocasý - Cynomys leucurus, psoun Allenův (Utažský) - Cynomys parvidens, psoun Merriamův (Mexický) - Cynomys mexicanus.
Ze všech psounů, Merriamův je nejvíce ohrožen vyhubením a z psounů jako jediný je na seznamu CITES.
Neznamená to ale, že ostatní psouni by nebyli ohroženi. I nejpočetnější skupina - černoocasí psouni, jsou ohroženi. Za posledních sto let se populace všech psounů zredukovala o 98 %!!!!

Všechny druhy psounů jsou si podobné. Ale černoocasí psouni mají delší ocásky (60-100 mm černoocasý, 90-110 mm Merriamův. Běloocasí psouni mají délku ocasu kolem 30-65 mm.

Dalším rozdílem je počet struků samic. Černoocasé samičky mají 8 struků, zatímco běloocasé 10.
Psoun Allenův má jako jediný druh černou tečku nad každým okem.
Černoocasí psouni nehybernují a jsou aktivní celý rok, i když v zimě více času prospí. Zatímco běloocasí psouni v zimě hibernují ve své noře. Jsou známy i případy, kdy do zimního spánku upadli i zástupci černoocasých psounů, ale jedná se spíše o výjímky.

Nejstarší fosilní nálezy psounů jsou odhadovány na ca více než 2 miliony let (nalezeny ve velkých páních Severní Ameriky). Z nálezů se ale nepodařilo zjistit, zda se jednalo o zástupce černoocasých nebo běloocasých. V nálezech 1.8 milionu let starých už však vědci identifikovali zástupce obou dvou skupin psounů.

Nejstarší nález některého ze současně žijících druhů psouna je nález z období před 500 000-300 000 let, je to nález psouna Gunnisonova.

Současný psoun černoocasý, které chováme doma, jsou dle fosilních nálezů na planetě minimálně z dob před 75 000 - 10 000 lety.

 

 

 

 

Psouní řezáky

Psouníkovi se někdy stane, že se mu v dospělosti špatně formuje spodní čelist. To vede k tomu, že mu spodní zoubky utvoří jakési V a neopírají se o horní zoubky. Pak se mu špatně obrušují. Poměrně často se to vůbec nepozná, protože psounek si začne zoubky brousit jinak - třeba ulamováním o kámen, broušením o zeď, brnkáním o klec nebo si najde nějaký jiný způsob. Pokud se mu ale nepovede najít nějaký dobrý způsob a zoubky mu přerůstají, tak ho to může bolet. To se pozná tak, že přiběhne k jídlu a pokud je zrovna něco měkčího (salát, ovoce), tak do toho kousne a na chvíli se zarazí a pak jí pomalu a opatrně. Taky má pak podrážděné (až krvavé) horní dásně (což se pozná maximálně při kousání papíru, protože zkuste se podívat hlodavci na vnitřek
dásně). Pokud má zuby přerostlé, měli by jste navštívit veterináře.

Důležité: 

15. a 16.05.2012 - v diskuzi psaly OL a Lucies.


Obě psaly, že štípání hlodáků jejich veterináři nedoporučují, prý se tím ničí sklovina a dochází k degeneraci zubů a křivému růstu. Když jsou zuby přerostlé, veterinář by je prý měl nějak seříznout, ale prý neštípat doma ani u veterináře. OL má zkušenost s obroušením zubů u paní Chylíkové nějakým kotoučem.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ale jak už bylo napsáno výše, pokuste se raději vyhledat veterináře, který zuby odborně seřízne a nebude je štípat, zub hlodavce při neodborném zásahu může prasknout a nenávratně se poškodit.

POkud váš veterinář nemá brousek, vyhledejte jiného, zuby NEŠTÍPAT žádnými klečtěmi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

STOLIČKY:

Kromě 4 řezáků (hlodáků) má zdravý psoun ještě 18 stoliček.
Tohle je fotka psounky postižené Odontomou kterou poskytla Simča. Pro ukázku, jak vypadají psouní stoličky, je fotka skvělá, děkujeme

 

 

Jak poznat pohlaví?

Máte-li vedle sebe samičku se samečkem pro porovnání, pohlaví rozeznáte snadno. U jediného psounka je to težší, ale pohlaví lze rozeznat i u velmi mladých jedinců. Vypadají nějak takto:

Sameček

Samička


A pro ty, co mají barevné psounky:

Sameček

Samička

vlevo sameček Bubák, vpravo holčička Žanda :)

 

Jaký je rozdíl mezi dospělým psounem a mládětem?

Na této fotce je mláďatům 7 týdnů. Přibližně v 6 měsících už jsou mláďata normálně velká jako dospělý psoun. (přibližně jako průměrně velké morče).

Někteří řetězoví prodejci (např. prý Zvěrokruh)  dělají to, že přesunou třeba dvou- nebo tříleté psouny na druhý konec republiky a prodávají je jako mláďata a kupující - začátečník to moc nepozná.

Kromě celkového vzrůstu (který mnohdy nemáte s čím srovnat) vám pomůže to, že srst mláďat je takové spíš chmíří a hlodáky mívají bílé, či jen velmi světlé. Zatímco dvouletý psoun už má zuby většinou žluté nebo až oranžové (každý psoun je jiný)

Pokud máte zájem prohlédnout více jedinečných fotek mláďat psounů, můžete mrknout do alb (odkaz na alba je např. v diskuzi). Nebo se podívejte přímo do tohoto a dalších alb od Gumpa. Gump už sem nechodí, ale kdysi dosvědčil, že výjímka potvrzuje pravidlo, že se psouni v bytech nemnoží a narodila se jim doma psouňátka, která úspěšně odchovali.

Fotky jsou zde