Psoun prériovýAnatomieKrmeníVýchova a ochočeníVhodné výrobky

KlecChov a rozmnožováníZajímavostiNemociVeterinární péče


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Chcete psouna?

 

Uvědomte si, že psoun v bytě (kromě toho, že se stává obvykle milovaným členem rodiny) je především velký škůdce :-) Takže k nákladům za jeho pořízení připočítejte nemalé náklady na vašem majetku

Psouni ničí, koušou, škrábou a to hodně. Pokud jste měli morče nebo jiného hlodavce a myslíte si, že život s hlodavcem znáte a zvládnete hravě, jste na omylu. Psouna srovnávat s jinými hlodavci v tomto nelze. Protože  pokud jde o to něco ničit, houževnatost psounů snad nemá v živočišné říši obdoby. Pokud ano v živočišné říši, nemá obdoby přinejmenším u zvířat chovaných v bytech.

Psoun vám bude kousat do všeho, k čemu se dostane. Je to hlodavec a hlodá celý život. Také škrábe. Psoun je inteligentní, dobře z vašich reakcí časem pozná, co smí a co ne a můžete se snažit ho vychovávat a s věkem se trošku uklidňuje. Ale nemůžete počítat s tím, že ho pustíte z klece a necháte běhat a budete si dělat své. Psoun vyžaduje stálý dozor. Pokud ho necháte bez dozoru, s velkou pravděpodobností něco zničí, nebo si ublíží. Musíte uzbůsobit byt, aby se v něm nezranil.
Pokud dělá něco, co nesmí, můžete na něj zvýšit hlas, tlesknout, postříkat ho vodou. Většina psounů dobře ví, co nesmí, ale když si jich nevšímáte, začnou to dělat a dívají se, jestli se díváte. Chtějí, aby jste se jim věnovali, sedli si k nim na zem a hráli si s nimi. Ale když tohle na vás zkouší, pokaždé mu dejte najevo, že nesmí.

Váš psoun s největší pravděpodobností bude cupovat koberec, škrábat do nábytku, kousat do vaší sedačky, ničit vám záclony, cupovat ubrus, dělat loužičky, značkovat, hrabat se v květináčích, pokud máte nějaké v jeho dostahu atd...Jsou to devastátoři a zlobiví tvorové. Navíc hodně inteligentní, takže potřebují stálou zábavu. I když ho budete vychovávat, na vašem bytě bude poznat, že psouna máte. Nikdy nebude poslouchat na povely. Možná na vaše okřiknutí chvilku zareaguje a přestane ničit. Ale za chvilku to zkusí znovu. Jsou to neúnavní škůdci a je třeba s tím před jeho pořízením počítat. Někdo dokáže psouny trošku vychovat, většině lidem se to ale nepodaří. Těžko říci, jestli je to více o lidech, nebo o psounech. Někdo říká, že psoun se vychovat nedá. Není to pes, co se týká pokory, má spíše kočičí povahu, než psí. Je nezávislý a dělá si to, co chce.
 

 Čtěte také odkaz chov a rozmnožování, dočtete se tam, jak agresivní psouni dokáží být.
 

  • cena psouna se pohybuje kolem 5000,- Kč
  • psouni se rodí většinou jen na jaře
  • psouni se nesmí dovážet a chov v ČR je zatím velmi omezený
VŠEM
Psounek je opravdu roztomilé a úžasné zvířátko, ale má i svá ALE. Než se rozhodnete pořídit si domů tuto ne zrovna levnou chlupatou kuličku, pročtěte si prosím veškeré dostupné informace nejen na této diskuzi, ale také třeba na http://www.psouni.estranky.cz/ , ať Vaše soužití s psounkem probíhá k oboustranné spokojenosti.

OPRAVDU CHCETE PSOUNKA? Alba "tvořivosti" našich psounků:
Hodný psounek aneb ÚRAZOVÉ ALBUM
Psounci kutilové aneb DEMOLIČNÍ ALBUM
 
 
 

 

 POZOR!

Než si pořídíte psoun, je dobré vědět, že jsou:

 

1.     MILOVNÍCI VÝŠEK                                                                                                                                        

·         umí se zapřít zády o zeď, nábytek a vylézt až nahoru na skříň

·         šplhají po různých věcech: ratanový nábytek, sušák na prádlo, krabice …

·         pokud máte vysokou klec, je třeba ji rozdělit na patra, opatrně na šplhání po kleci zvenčí

·         rádi se vám vyšplhají až na ramena, aby měli správný rozhled

 

 2.     VÝTEČNÍ SKOKANI

·         dokážou vyskočit postupně na lavici, stůl, ledničku, kuchyňskou linku .. nebo na postel/sedačku, noční stolek, pracovní stůl, okenní parapet – dbejte na zavřená okna/balkónové dveře, pokud máte psouny puštěné

·         opatrně na otevřenou záchodovou mísu, kde by se po výskoku nebo vyšplhání po přilehlých věcech mohl utopit

 

 3.     NEROZVÁŽNÍ KASKADÉŘI

  •    klidně vám z uvedených výšek skočí, což ho většinou stojí život/zdraví
  •    dávejte pozor i při nošení v rukou, aby se nerozhodli pro“rychlý přesun na zem“
  •    pokud se leknou, zareagují útěkem, který z výšek bývá osudný

 

4.     MALÍ SILÁCI

  •   když se rozhodnou, jsou schopni ledaco „přestěhovat“, pozor, aby něco /i na sebe/ neshodili

 

5.     VŠETEČNÍ ELEKTRIKÁŘI

  •  veškeré kabely je přitahují, pokud vás „jenom odpojí od internetu či televize“, máte pouze zkaženou náladu, pokud jsou kabely pod proudem, téměř vždy končí tento zásah smrtí psouna, schovejte proto všechny kabely pod lišty, do husích krků

Pád nebo skok psouna z výšky je velmi rizikový a je jednou z nejčastějších zbytečných příčin smrti psounků v zajetí stejně jako překousání elektrického kabelu. Snažte se zbytečné smrti svých miláčků předcházet. 

 


Kontakt na chovatele psounů:


pan Šimon z Chotěboře, Obolecká 1140, tel.: 602 374 577, cena 4.000,- Kč

dle zkušeností nakupujících je do telefonu trochu nepříjemný, osobně prý o.k.

prý drží psounky v horších podmínkách, tak je pro psouníky jejich vykoupení od něho skutečně vykoupení