Psoun prériovýAnatomieKrmeníVýchova a ochočeníVhodné výrobky

KlecChov a rozmnožováníZajímavostiNemociVeterinární péče


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Nemoci

 

PSOUNI SE PROTI NIČEMU NEOČKUJÍ! POKUD VÁS VETERINÁŘ NEBO KDOKOLIV JINÝ PŘESVĚDČUJE O OPAKU, NEVĚŘTE MU A DOPORUČUJEME ZMĚNU VETERINÁŘE. Seznam doporučovaných je v odkazu veterinární péče.


ROVNĚŽ NENÍ PSOUNY DOBRÉ PREVENTIVNĚ ODČERVOVAT. ODČERVUJTE JE JEN V PŘÍPADĚ POZITIVNÍCH TESTŮ
 
Níže se postupně pokusíme vypsat seznam známých psouních nemocí (jak nás informovali návštěvníci tohoto webu).
Najdete zde zatím pár informací k těmto problémům:
- Zvíře hubne
- Obezita
- Problémy související se zuby (zkracování, vylomené zuby, odontoma)
-  Problémy související s drápky (zkracování,ulomené)
- Krvácení
- Klíště
- Zlomeniny končetin
- Přehřátí, dehydratace
- Průjem
- Zácpa
- Mastný kožíšek
- Lysiny
- Vzteklina
- Kožní problémy, plísně
 
Zvíře hubne - psouni přibírají na podzim, svou váhu pak během zimy a na jaře zase redukují.
 Je to přirozený proces v přírodě, aby přežili zimu. Nicméně pokud máte podezření, že váha vašeho psouna klesá z neznámého důvodu, nebo pokud máte psouna, který už podvýživený nebo vyhublý je, určitě bez odkladu navštivte nějakého doporučeného veterináře (viz veterinární péče). Pokud je diagnóza stanovena, veterinář by měl určit správný postup, jak zvíře vykrmit, aby nabralo na váze. 

Hubnutí může být například znakem střevních parazitů. Svou zkušenost popsala Lucies.
Zvíře může mít pít parazity i dlouhou dobu, akorát se vůbec nemusí projevit.
Známe např. Giardie - léčba Panacur - zabral u Lucies jen částečně. Dorazil je Aldifal. Pozor - Giardie jsou přenosné i mezidruhově. Tzn. pokud máte doma více zvířat (i různých druhů např. psouny a králíky), tak je můžou mít všechna zvířata a je třeba léčit všechny.
 
Častější jsou Kokcidie - je třeba podle návodu dávat ESB3 Bio prášek (rozpouští se ve vodě). Kromě prášku je nutné v průběhu léčby celou klec (Lucies se osvědčila horká voda, savo, líh a zase horká voda).
Desinfekce klece je nutná jak u Giardií, tak u Kokcidií. Kokcídie údajně mezidruhově přenosné nejsou. TZN psoun nejspíš nenakazí vašeho králíka nebo naopak.
Parazity odhalí rozbor trusu u veterináče. Někteří chovatelé chodí na rozbor trusu pravidelně - preventivně. Nebezpečí těch parazitů spočívá v tom, že se dlouho nemusí vůbec projevit, když už se projeví, bývá dost pozdě a chce to návštěvu veterináře NEODKLÁDAT.

Pokud máte zvíře vyhublé následky nemoci nebo operace, Lucies na přibrání doporučuje výživu Recovery plus, popř. Rodicare (ale ten prý není pro psouny chuťově nic moc).  (Lucky psounice byla na operaci s Odontomou, pooperační následky se vlečou už měsíce, její Vendulka mimo jiné hodně zhubla).

Obezita - psouni přibírají na zimu, během zimy a na jaře obvykle zhubnou. Je to přirozený proces v přírodě, aby přežili zimu. Nicméně psouni by se neměli překrmovat. Více viz odkaz na liště nahoře - krmení. Omezte zrní a dbejte na velký přísun nízkokalorické stravy (seno, trávy, zelenina). Měli by mít dostatek pohybu a co nejvíce prostoru, kde se můžou vyřádit. Někteří psouni rádi běhají v běhacích kolečkách či v bubnu pračky (pozor - nevyprat!!!). 
 
Zuby - jsou častou příčinou problémů psounů. Proto je vhodné chodit pravidelně k veterináři na prohlídky. Psoun má celkem 22 zubů! Vet by měl kromě hlodáků kontrolovat i ty zadní, protože i mladí psouni můžou mít zubní kaz. Neléčený kaz může způsobit, že se dáseň zanítí a bude nutná operace a to už bývá problém. Vhodné je chodit se zuby na prevenci aspoň 1-2 x ročně. Zubní kazy - souvisí s krmením - zuby se psounům hodně kazí po ovoci. Více viz krmení a anatomie. Když má psoun zubní kaz, měl by zasáhnout veterinář. Jedním ze signálů může být mimo jiné i zápach z tlamy. 
V případě, že jsou zuby přerostlé, se prý mají nechat u veterináře seříznout nebo obrousit. NEŠTÍPAT!!! (viz diskuze 15.a 16.5.201, příspěvky OL a Lucies). Více se o zubech dočtete ještě níže (viz vylomený hlodák a odontoma)
 
Vylomený horní hlodák (nebo oba) - napřed se kýve, později vypadne. Ve většině případů do týdne doroste nový. V případě ošklivě vyraženého zubu už nedoroste. To může být problém.
Snažte se maximálně zamezit úrazům a pádům na zuby.  Někdy po vylomení zubu nevyroste zub do tlamičky, ale nahoru do nosu. To je velký problém. I po krátkém čase ho to může hodně bolet. Projevuje se tím, že zvíře nemůže nosem dýchat a může přivodit velmi vážné problémy a bolesti.  Tahle nemoc se jmenuje se Odontoma.
 
Odontoma - vzniká následkem úrazu zubů, někdy geneticky. Zuby rostou špatným směrem a tlačí na kost, postupně srostou s kostí a prorůstají. Jedním z příznaků může být zhoršené dýchání a boule na nose. Pro psouna je to velmi bolestivé. Obvykle se objevují potíže dlouho po úrazu (třeba i dva roky).
Předcházet co nejhorším důsledkům se dá pravidelnými preventivními rentgeny zubů po úrazu (pokud nedochází k nějakým změnám tvaru lebky a čelistí). Hodně podrobností je zde, ale pro ty, kdo neumí anglicky, popíšu stručně česky.
Léčí se pouze chirurgicky, jen málo veterinářů má s tímto zkušenosti a ne vždy zákrok vašeho psouna zachrání. Vyvarujte se pádům psounů na zuby!!!! Jsou to telata a má to fatální následky.
To, že zuby dorostou, ještě neznamená, že je vše v pořádku. Mnohdy zuby dorostou do týdne, ale o problému se můžete dozvědět třeba až za dva roky, jako Lucies. Její psounička začla uplně náhle hrozně špatně dýchat. Veterinář udělal rentgen a zjistil, že došlo k traumatickým změnám a že zuby prorůstají nahoru do kosti. Psouna to jednak bolí a jednak znemožňuje dýchání. Pan dotkor Jekl z Brna řikal, že jsou dva způsoby léčby. Když se nemoc podchytí například díky rentgenu včas, pomůže operativně vytrhnout horní zuby navždy. Psoun sice přijde o hlodáky, ale aspoň mu přestane prorůstat zubovina do nosu. Do konce života je třeba pak psounům zkracovat ostatní zuby u veta. Druhý způsob - když na to přijdete, až když psoun má problém - operace - vyvrtání náhradního dýchacího otvoru pro psouna. Bohužel i s náhradním otvorem má psoun do konce života bolesti, na které musí brát buď kapky, nebo injekce. A život tím psounovi prodloužíte, ale problém nevyřešíte.
Lucky Vendulce náhradní otvor vrtal pan Jekl, má s tímto už zkušenosti. Bohužel pooperační komplikace už se vlečou dlouho. Je třeba Vendulce uvolňovat ty cesty a odstraňovat strup. Čistit tu ránu každý den. Vendulka se při tom hodně dusí a ještě nemá vyhráno. Více čtěte v diskuzi, příspěvky od Lucies od září 2012.
Představu o tom, čím psouníci s odontomou prochází, si můžete udělat zde na tomto odkazu. Jsou tam docela úzkostné obrázky pooperační péče, kterou psouníci i páníci každý den zažívají. Na tomhle odkazu psounovi vyvrtal veterinář náhradní dýchací otvor tak, jako Lucky Vendulce.
Když si psoun vyrazí zuby, nejspíš se nic nestane a zuby dorostou. Ale je vhodné po takovém úrazu zajít preventivně na rentgen. Rentgen může odhalit Odontomu a můžete zajistit včasné řešení ještě dříve, než psoun začne mít nevratné potíže.
Hodně lidí má psouny, kteří si někdy, nebo i víckrát, během života vyrazili horní zuby. Ale většina z nich se naštěstí s Odontomou nesetká. I přesto je Odonotma závažným a relativně častým onemocněním. Lucies, která odontomu řeší u své Vendy, tvrdí, že její Vendy abnormálně hodně rostou drápky. A také od jisté doby měla každý ze dvou horních zubů výrazně jinak zbarvený. Možná, že zbarvení zubů může s Odontomou souviset. A možná, že u psounů, kterým drápky dorůstají mimořádně rychle, jsou k Odontomě třeba větší genetické předpoklady. Časem se pokusíme v odborné literatuře najít něco, co to potvrdí, nebo vyvrátí. Nicméně výše popsané dva fakty jsou věcí, která její Vendulku odlišuje od jiných psounů, tak možná to stojí za zmínění. Někdy se odontoma pozná i tak, že když zuby dorostou, stejně jsou kratší, než byly původně. Odontoma se nedá vyléčit. Pouze zmírnit její příznaky. Pokud se podchytí včas, je možnost vytrhnout horní hlodáky. Danlší možností je pak ještě chirurgický zákrok, ale u čeští veterináři nemají mnoho zkušeností. 

20.1.2015 navštívil naši diskuzi veterinář z kliniky, na které se o psouny dobře starají s prosbou o spolupráci a možnosti podílet se na vývoji kvalitnější léčby v naší zemi: 
 
Dobrý den,
chtěl bych se touto cestou obrátit na chovatele psounů s prosbou o pomoc. Jmenuji se Václav Benedikt a pracuji ve veterinární ordinaci Starvet Starý Plzenec spolus doktorem Janem Pokorným, se kterým někteří uživatelé tohoto fóra mají zkušenosti. V naší praxi se snažíme zaměřit se na řešení nejčastějších onemocnění u drobných savců chovaných jako zájmová zvířata. Do této kategorie patří i psoun a jeho velmi časté onemocnění, se kterým jistě řada z vás má zkušenost - (pseudo)odontom - onemocnění spočívající v růstu tkáně v oblasti kořenu řezáku, které vede k neprůchodnosti dýchacích cest a je zpravidla pro zvíře smrtelné. Chirurgické řešení problému je možné, ale nese s sebou řadu rizik a úskalí a jeho úspěšnost není právě vysoká. A nyní se dostávám k jádru mé prosby. Postup chirurgického zákroku je potřeba opakovaně zkoušet, abychom byli schopni najít optimální přístup ke kořenům zubů. Takový nácvik je v první fázi ideální provádět na kadáveru - mrtvém zvířeti. Jsme si vědomi toho, že většina z vás, majitelů psounů, je na svého miláčka citově vázána a i po jeho skonu se s ním chcete řádně rozloučit. Pokud by se ale mezi vámi přesto našel někdo, kdo by byl ochoten poskytnout uhynulé zvíře pro náš výzkum (i když to je možná trochu silné slovo), byli bychom mu velmi vděčni. Naším cílem je pomoct řešit toto nebezpečné onemocnění co nejlépe a vy k tomu touto cestou můžete přispět. Pokud to bude možné, šiřte tuto zprávu mezi chovatele psounů. Případní dárci prosím kontaktujte nás na emailu jan.pokorny(zavináč)email.cz, případně na tel. 732 573 317 nebo 731 051 349. Děkujeme všem, kteří budou ochotni pomoct. S pozdravem MVDr. Václav Benedikt
 
 
Více informací (bohužel v angličtině) zde
 
 
 
  
Operace - ujistěte se, že operaci vašeho psouna provádí jedině některý z doporučovaných veterinářů na tomto webu. Jakožto webmaster vás ujišťuji, že na tomto webu se nejedná o veterináři placenou reklamu. Jsou tu informace a doporučení nashromážděná za několik let. Mnoho nevhodných veterinářů způsobilo mnoho smrtí nebo zbytečného trápení mnoha psounů. To, že je veterinář kapacitou na psy, kočky, či hlodavce ještě neznamená, že je vhodný pro psouny. Psouni se mnohdy léčí jinými léky a jinak, než jiní hlodavci. Doporučujeme vám nenechat psouna operovat jinými, než zde doporučovanými veterináři. (Nicméně pokud máte s nějakým veterinářem vynikající zkušenost a není zde uveden, popište, co psounovi léčil, jak, dejte mi na něj kontakt a může být uveden rovněž v seznamu doporučovaných veterinářů propsouny).
Pokud už váš psoun po operaci je, nebo vašeho psounka operace čeká, zde je pár rad od chovatelky Lucies. Až si přivedete psounka ze zákroku domů, buďte na něj opatrní. Vlivem oblbovacích léků dělají psouni nepředvídatelné věci. Její psounice se rozběhla, nevybrala zatáčku a narazila hlavou proti zdi. Zvíře je oblblé a vůbec neví, co se s ním děje, může jednat nepředvídatelně a ublížit si. Buďte na ně opatrní a neustále na ně dohlížejte. Pokud se zvířeti z nějakého důvodu doma nedaří, nebo jsou komplikace, bez odkladu navštivte veta. Pokud musíte chodit třeba do práce a zvíře nemůžete hlídat, mnoho veterinářů umožňuje zvíře nechat u nich. Díky tomu mají zvířata non-stop pooperační péči. Lucies má v tomto vynikající zkušenosti s paní doktorkou Kusákovou.
 
Dlouhé drápky - psouni v přírodě dlouhé drápy potřebují k hrabání v zemi. Pokud nemají možnost hrabat, je třeba drápky udržovat. Někdy stačí dát do klece kámen nebo cihlu a psouni si drápky udržují sami. Pokud ne, zkrátit je může veterinář nebo chovatel. Je třeba dávat pozor, kde končí lůžko. Stříhat se může jen ta světlá špička! Drápky jsou hodně prokrvené a když se stříhne do živého, hodně to krvácí. Nejlépe se drápky stříhají, když je psoun v klidu (například v posteli na zádech :)
Pokud se drápky pravidelně nezkracují, psounovi se stále prodlužuje nejen dráp, ale i lůžko. Psouni obtížně chodí a drápy se kroutí. Zastříhávání pak může být problém.
23.8.2012 psala Mia v diskuzi, že v takovém případě je nutné drápky zkrátit i za cenu, že to bude do živého!!! Pro psouna je takový proces bolestivý, takže drápky udržujte pravidelně a nenechávejte přerůst a prodloužit živé lůžko. Pokud stříhnete do živého, namočte vatovou tyčinku do vody, obalte zrníčky hypermanganu a přiložte k drápku. Poradila veterinářka Chylíková. Mělo by to zastavit krvácení.
 
Ulomené nebo urvané drápky - velmi krvácí (viz fotka naší koupelny, když si Boženka urvala hned dva drápky najednou). Nástrahy číhají všude, urvala si je o nevinně vypadající poličku - na fotce v tomtéž albu.
Můžete ošetřit betadinem. Pokud nepomůže, jeďte ihned na veterinu. Boženka dostala vakcínu na srážlivost krve.
Rovněž dostala obvaz, který samozřejmě sundala za pár minut. Psounům pokusy o sádru a dlahu moc nefungují.
Pokud stříhnete do živého, namočte vatovou tyčinku do vody, obalte zrníčky hypermanganu a přiložte k drápku. Poradila veterinářka Chylíková. Mělo by to zastavit krvácení.
 
Krvácení - pokud se váš psounek poraní, můžete ošetřit desinfekcí Dettol nebo Betadine (používá se i pro lidi) a jakékoliv drobnější krvácení snad pomůže zastavit prášek TRAUMACEL P. Tento prášek mějte doma preventivně (koupíte ho v lékárně, stojí něco přes stovku, nikdy nevíte, kdy se šikne vám nebo vašemu zvířeti! Pokud krvácení neustane, ihned k vetovi. Při ztrátě krve jde mnohdy o čas, pokud máte oblíbeného veta daleko, ošetřit drápek nebo drobné poranění (případně píchnout injekci na srážlivost krve, pokud Traumacel P nezabere) by měl být schopen kterýkoliv nejbližší lékař.
 
Klíště - při vyndavání postupovat stejně, jako u člověka. Klíště NEVYTRHÁVAT, ale vytočit celé, ať psounovi v kůži nezůstanou nějaké jeho zbytky. Vydesinfikujte třeba Betadinem. Zatím jsem se nesetkala, že by se u psounů řešily nějaké trvalé následky způsobené nemocemi klíštat. Ale možná se tím nikdy nikdo nezabývá nebo takové následky vet nezjistí. Mnohdy je problém odhalit toto i u lidí.
 
Prevence proti klíšťatům:
 
Veterinářka (MVDr Chylíková), ke které chodí s psouny OL, doporučuje před venčením psouny ošetřit pudrem ,,Bolfo". Vmasírovat do kůže proti srsti. Prý na psounech po jedné aplikaci vydrží několik dní. Stejně ale vždy po návratu z venčení psouna prohlédněte
VYLOŽENĚ NEDOPORUČUJE FRONTLINE!!!! Psouni prý po něm mají neurotické potíže - škubání a křeče
  
 
Zlomená noha - nevybavuji si případ, kdy by nějakému psounovi vydržela na noze sádra nebo dlaha nebo tak něco. 
Několik chovatelů má zkušenost, že se psounům zlomeniny nožiček docela dobře hojí samy (je ale dobré, když na to vet koukne, případně nohu srovná do správné polohy). Setkali jsme se s názorem, že nějaký veterinář chtěl psouna se zlomenou nohou dokonce utratit. Každý případ je jiný. Ale pravděpodobnost, že se psounovi noha zahojí, je docela velká. Pokud by vám nedejbože veterinář doporučil utracení psouna kvůli zlomené noze, rozhodně navštivte ještě jiného veterináře a nechte psouna vyšetřit znovu. Víc hlav víc ví a někdy ta veterinární péče není zrovna nejlepší a nejeden veterinář dává uplně scestná doporučení.
 
Přehřátí, dehydratace - dbejte na každodenní příjem tekutin (nebo alespoň zeleniny) každý den. Při venčení Ferdy jsem se jednou setkala jsem s lidmi, vyprávěli mi, že měli taky psouna. Ten se jednou v létě přehřál, nepil a na následky přehřátí v letním venčení v tropických teplotách měl nějakou mozkovou příhodu. Na následky ochrnul na zadní nožičky!!!! Už se nikdy nezlepšil. Veterinář jim doporučitl zvíře uspat. Pro ně byla taková představa vyloučena. Tak příštích pár let chovali invalidního psouna. Vyčítali si svou hloupost, nicméně psounek měl s nimi v rámci možností spokojený život a byl chovacím miláčkem celé rodiny. Zvažte venčení, pokud je nesnesitelné vedro. Nenechávejte psouna (ani jiná zvířata) v letních měsících v autě ani nikde jinde, kde se nemůžou schovat před žárem. I psoun prériový má svoje hranice. Pokud máte pocit, že je psounovi horko, můžete ho zchladit třeba studenou vodou (ale ne příliš studenou, ať nemá šok!).
 
Průjem - psouni mají průjem jen málokdy. Může být způsoben příliš velkým příjmem tekutin ale i stresem....většinou ale značí nějaký problém (něco špatného snědli, paraziti ve střevech). Požití jedovaté rostliny, nějaký sajrajt v zelenině, někdo popisoval průjem po příliš velkém množství zeleniny atd...Ihned podejte psounovi rostlinné uhlí značky Čárkl. Je to černý prášek, koupíte ho v  lékárně. Čárkla by měl mít každý chovatel doma celoročně. Pokud má zvíře průjem, je třeba ho podat okamžitě. Mě se osvědčilo zamíchat čárkla v trošce vody a podávat jako pití stříkačkou, Boženka ho pila sama, asi cítila, že ho potřebuje. Pokud průjem trvá déle než den, jeďte radši na veterinu a vemte si sebou kromě psouna do nějaké krabičky nebo skleničky i vzorek trusu. Vzhledem k tomu, že průjem už řešilo hodně lidí, koukněte do archívu diskuze a vyfiltrujte si to dle slova průjem :) Pokud je průjem krvavý, nečekejte den, ale na veterinu uhánějte ihned.
Veterináři ordinují často Rodicare instant - prášek, smíchá se s vodou, ale psounům to moc nešmakuje...chovatelé doporučují přimíchat třeba do přesnídávky, nebo do něčeho, co má váš psoun rád. Je to nějaká výživa, pomůže při dehydrataci a úbytku živin z důvodu průjmu.
 
Zácpa - možná by pomohl heřmánkový čaj, Lucies má informaci od veterináře, že je mírně projímavý. Dále můžete zkusit např. meloun.
 
 
Mastný kožíšek - může být nevhodnou stravou. Možná příliš mnoho zrní, málo trávy, zeleniny a sena. Zredukujte přísun zrní na minimum. Stačí jim i jednou či dvakrát týdně kávová lžička. Zbytek stravy hlavně hodně sena, čerstvou trávu a zeleninu.
 
Lysinky - u mladých psounů do 1 roku dochází k nedokonalému přesrsťování, bývá to celkem běžné a neznačí to žádný problém, pokud mají svou původní tmavou podsadu. (viz třeba zde). Pokud má ale psoun vlivem přesrstění (nebo z neznámého důvodu) uplně lysá místa na kůži, vyhledejte veterináře. Jako doplněk stravy zkuste možskou řasu, prodávají ve zdravé výživě. Nebo můžete zkusit vitamínové produkty z této řasy.
Pokud si váš psoun třeba v kleci sedřel chlupy z paciček nebo z hlavičky, s největší pravděpodobností dorostou chlupy nové.
 
Vzteklina - psouny není třeba na vzteklinu testovat, nepřenáší ji.
 
Kožní problémy - plísně - Zabírá prý ,,chytrá houba" ECOSIN. Doporučoval Romeo, Lucies, Miska
 
Pokud máte další zkušenosti s nějakými nemocemi, léčbou, tipy co dělat, nebo nedělat v různých případech a nemocech, napište mi do vzkazů (Monika). Postupně budu web doplňovat a rozšiřovat.

RADY PRO VETERINÁŘE A CHOVATELE PSOUNKŮ

Na těchto webech jsou v angličtině různá doporučení a seznam nemocí, můžete doporučit zvídavým veterinářům.

http://www.treasureranch.com/treasure/rzuinfofiles/pdvett~1.html
http://www.treasureranch.com/treasure/rzuinfofiles/pdright.html
http://www.animalhospitals-usa.com/small-pets/prairie-dogs/prairie-dog-diseases.html