Psoun prériovýAnatomieKrmeníVýchova a ochočeníVhodné výrobky

KlecChov a rozmnožováníZajímavostiNemociVeterinární péče


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Psoun prériový

Psoun prériový (Cynomys ludovicianus)

Tento roztomilý hlodavec pochází původně z jihu Kanady a severu Mexika, kde ještě stále volně žije na travnatých plochách v prérii. V posledních letech se dostal i do Evropy: Psouni se k nám dováželi především z Ameriky, kde je odchytávali ve volné přírodě jako mláďata a pak je často v hrozných podmínkách převáželi. Tento dovoz byl před časem zakázán, protože se u psounů objevila opičí nemoc tzv. Monkey Pox.


Jelikož touha lidí po psouních kamarádech neustala, vrhli se někteří lidičkové do odchovů. Díky nim si dnes vlastně u nás můžeme pořidit mláďatka psouníků. Bohužel rozmnožování psounů je hodně složitá záležitost (chce to hodně zkušeností) a každoročně se podaří odchovat jen málo jedinců, kteří se rodí většinou jen na jaře. A jestli znáte zákony obchodního trhu, čím vyšší je poptávka a zboží je nedostatkové, tím cena neustále roste. Dnes si mládě psouna pořídíte za cenu přibližně od 4. 000 - 8. 000 Kč. Což je samozřejmě pro ta zvířátka moc dobré, snad se nemusím rozepisovat proč :) Nicméně je možné sehnat i staršího jedince od jiného chovatele, který (ať už z jakýchkoliv důvodů) se o zvířátko nemůže dále starat. Uděláte tím dobrý skutek, dáte domov naprosto úžasnému zvířecímu kamarádovi a nemusí Vás vyjít tak draho :)

Pokud ale chcete jedině mládě a jste začátečník, možná vás napadá - jaký je rozdíl mezi dospělým psounem a mládětem, samce od samičky atd...?
Bohužel - spousta prodejců klame zákazníky a několik chovatelů dostalo např. samce místo samiček, dvouletého či tříletého psouna místo mláděte atd...Pro více informací, jak je rozpoznat, odhadnout věk atp. se podívejte do záložky Anatomie


Občas se návštěvníci diskuze ptají, jestli psoun smrdí. Odpověď zní - za jistých okolností ANO. Někteří chovatelé vás budou přesvědčovat, že psouni nesmrdí vůbec. Ale možná měli jen štěstí. Psoun v bytě občas cítit je a to z těchto důvodů:

1. Moč - někteří psouni (já myslím, že většina, ale ne každý chovatel to přizná a ne každý chovatel to cítí) si značkují své teritorium malými kapičkami moči podobně jako třeba potkani. Když pak doma vytřete (moč třeba zaschne a vy ji nevidíte a pak ji rozetřete po celém bytě nebo místnosti, zvedne se vám do vzduchu pořádný puch a nepomůže žádný přípravek, většinou to vyčichne až za dlouho). My vytíráme doma pořád (vždy několikrát po sobě) a je ta moč stejně ve vzduchu cítit. Značkuje nám nejen samec, ale i samice. Předchozí samec příležitostně značkoval, i když samičku neměl.  V našem případě nepomáhají ani přípravky určené pro zvířata. Někteří psouni to prý nedělají. My máme zkušenost se třemi psouny. Jeden to dělá hodně a ti zbylí dva příležitostně.
Pokud sdílíte domácnost s někým, kdo psouna uplně nemusí, nebo psouna nechce a potrpí si na čistotu, tak jeho pořízení ještě zvažte, aby jste psouna nemuseli dávat kvůli smradu pryč, nebo se doma hádat.
Většina našich návštěv tvrdí, že doma smrad nemáme vůbec. Ale většina jich nechodí těsně po vytření, to je smrad všude ve vzduchu i několik hodin. Naši psouni mají i v bytě nějaká místa, kam tajně chodí čůrat (za křeslo, pod postel, za pračku). Psoun to dělá, protože je ,,čistotný" a nechce si zadělávat klec. Když pak takovou loužičku najdete, radost mít nebudete. Nicméně je třeba s tím při pořízení zvířete tak nějak počítat. Všichni psouni to nedělají pravidelně. Ale myslím, že čas od času to udělá každý psoun, který tráví hodně času navolno.

2. Pachové žlázy - psouni mají u zadečku pachové žlázy (takové tři kanálky), kterými vystřikují smrad do okolí. Dělají to především v době páření, kdy si opět značkují teritorium. Ale dělají to například, i když vám přijde návštěva, kterou psoun považuje za vetřelce.  Dělají to, i když třeba mají radost, nebo když jim strčíte ruku do jejich brlohu a začnete je mazlit. Dělají to samci i samičky. Psoun pak tu návštěvu a svoje okolí trochu posmrdí. Není to zdaleka taková síla, jako třeba od tchoře. Nicméně cítit to ve vzduchu (i z oblečení či rukou) trochu je. Když psoun tenhle pach vypustí, má z toho člověk i pachuť v ústech, když to načichne). Nepříjemné to je, ale není to tak hrozné. Navíc to vyčichne relativně rychle. Stačí umýt ruce nebo vyprat oblečení a po pachu nebude ani stopy. Pro mě osobně tohle není moc velký důvod proč psouna nechovat. Nicméně pachové žlázy mají a tak je také používají.

3. Co se týká zvířátka jako takového - psoun sám o sobě cítit není (narozdíl třeba od většiny psů). Pokud měníte včas podestýlku v kleci, psoun je spíš voňavé zvířátko. Voní krásně senem a hoblinami (nebo tím, co používáte v kleci za podestýlku). Mazlení s čistým psounem je krásné. Takže v tom problém není. Pokud budete pravidelně a včas podestýlku v kleci měnit, psoun je malinké voňavé zvířátko.


Ničení vybavení vašeho bytu:

Pokud ještě váháte, jestli psouna pořídit, či ne, čtěte prosím zde. (výchova a ochočení). Psoun je velký škůdce a ničitel a není to s ním v tomto ohledu zrovna jednoduché.

 

Agrese psounů: důležitý bod, rozepsala jsem se o něm zde(chov a rozmnožování)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 (Všem zájemcům o toto kouzelné zvířátko i trocha jiné reality, takhle vypadala ruka jedné chovatelky po šesti dnech léčby, kdy bere dvojité dávky antibiotik a je na nemocenské. Září 2012.)

Hodný psounek aneb ÚRAZOVÉ ALBUM

Psounci kutilové aneb DEMOLIČNÍ ALBUM

 

POZOR!

Než si pořídíte psouna, je dobré vědět, že jsou:

 

1.     MILOVNÍCI VÝŠEK                                                                                                                                        

·         umí se zapřít zády o zeď, nábytek a vylézt až nahoru na skříň

·         šplhají po různých věcech: ratanový nábytek, sušák na prádlo, krabice …

·         pokud máte vysokou klec, je třeba ji rozdělit na patra, opatrně na šplhání po kleci zvenčí

·         rádi se vám vyšplhají až na ramena, aby měli správný rozhled

 

 2.     VÝTEČNÍ SKOKANI

·         dokážou vyskočit postupně na lavici, stůl, ledničku, kuchyňskou linku .. nebo na postel/sedačku, noční stolek, pracovní stůl, okenní parapet – dbejte na zavřená okna/balkónové dveře, pokud máte psouny puštěné

·         opatrně na otevřenou záchodovou mísu, kde by se po výskoku nebo vyšplhání po přilehlých věcech mohl utopit

 

 3.     NEROZVÁŽNÍ KASKADÉŘI

  •    klidně vám z uvedených výšek skočí, což ho většinou stojí život/zdraví
  •    dávejte pozor i při nošení v rukou, aby se nerozhodli pro “rychlý přesun na zem“
  •    pokud se leknou, zareagují útěkem, který z výšek bývá osudný

 

4.     MALÍ SILÁCI

  •   když se rozhodnou, jsou schopni ledaco „přestěhovat“, pozor, aby něco /i na sebe/ neshodili

 

5.     VŠETEČNÍ ELEKTRIKÁŘI

  •  veškeré kabely je přitahují, pokud vás „jenom odpojí od internetu či televize“, máte pouze zkaženou náladu, pokud jsou kabely pod proudem, téměř vždy končí tento zásah smrtí psouna, schovejte proto všechny kabely pod lišty, do husích krků

Pád nebo skok psouna z výšky je velmi rizikový a je jednou z nejčastějších zbytečných příčin smrti psounků v zajetí stejně jako překousání elektrického kabelu. Snažte se zbytečné smrti svých miláčků předcházet.