Psoun prériovýAnatomieKrmeníVýchova a ochočeníVhodné výrobky

KlecChov a rozmnožováníZajímavostiNemociVeterinární péče


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Výchova a ochočení

Důležité informace před pořízením.

Uvědomte si, že psoun v bytě je především velkým škůdcem

Psouni ničí, koušou, škrábou, a to hodně. Pokud jste měli morče nebo jiného hlodavce a myslíte si, že život s hlodavcem znáte a zvládnete hravě, jste na omylu. Psouna srovnávat s jinými hlodavci v tomto nelze. Protože  pokud jde o to něco ničit, houževnatost psounů snad nemá v živočišné říši obdoby. Pokud ano v živočišné říši, nemá obdoby přinejmenším u zvířat chovaných v bytech.

Psoun vám bude kousat do všeho, k čemu se dostane. Je to hlodavec a hlodá celý život. Také škrábe. Psoun je inteligentní, dobře z vašich reakcí časem pozná, co smí a co ne, a můžete se snažit ho vychovávat a s věkem se trošku uklidňuje. Ale nemůžete počítat s tím, že ho pustíte z klece a necháte běhat a budete si dělat své. Psoun vyžaduje stálý dozor. Pokud ho necháte bez dozoru, s velkou pravděpodobností něco zničí nebo si ublíží. Musíte uzbůsobit byt, aby se v něm nezranil.


Pokud dělá něco, co nesmí, můžete na něj zvýšit hlas, tlesknout, postříkat ho vodou. Většina psounů dobře ví, co nesmí, ale když si jich nevšímáte, začnou to dělat a dívají se, jestli se díváte. Chtějí, aby jste se jim věnovali, sedli si k nim na zem a hráli si s nimi. Ale když tohle na vás zkouší, pokaždé mu dejte najevo, že nesmí.

Váš psoun s největší pravděpodobností bude cupovat koberec, škrábat do nábytku, kousat do vaší sedačky, ničit vám záclony, cupovat ubrus, dělat loužičky, značkovat, hrabat se v květináčích, pokud máte nějaké v jeho dostahu atd...Jsou to devastátoři a zlobiví tvorové. Navíc hodně inteligentní, takže potřebují stálou zábavu. I když ho budete vychovávat, na vašem bytě bude poznat, že psouna máte. Nikdy nebude poslouchat na povely. Možná na vaše okřiknutí chvilku zareaguje a přestane ničit. Ale za chvilku to zkusí znovu. Jsou to neúnavní škůdci a je třeba s tím před jeho pořízením počítat.


Pokud už psouna máte, pokuste se ho zabavit co nejvíc - například milují trhání kartonových krabic (pozor na kovové svorky, lepidlo atd....). Nejlepší je dopřát jim co nejvíc věcí, které cupovat můžou. Jedna krabice je zabaví na několik hodin práce a cupování, psouni se pak nenudí a mají radost, jak jim to jde :)

Všem zájemcům o toto kouzelné zvířátko trocha reality v obrazech :)

!!!!!Čtěte také odkaz chov a rozmnožování, kde jsem se rozepsala o jejich agresi!!!!!

Hodný psounek aneb ÚRAZOVÉ ALBUM
Další ÚRAZOVÉ album - lidi i psouni
Ještě jedno - úrazové i demoliční

Psounci kutilové aneb DEMOLIČNÍ ALBUM
Rovněž doporučuji přečíst příspěvky v diskuzi od Bubo a Jitky z dubna 2012, kde celkem popisují svoje zoufalství, jak to u nich se zlobivými psouny doma vypadá (čti kolem 25.4.)

Další DEMOLIČNÍ ALBUM  obsahuje i ukázku, jak psouna zabavit, aby vám neškodil. Naši psouni rádi cupují kartonové krabice a různé kartonové roury. Než jim krabici dáte, zkontrolujte, jestli v nich nejsou nějaké součástky, které by jim mohly ublížit. Také doporučuji - pozor, aby se krabice nepřevrhly, když z nich třeba psoun vylejzá. Nám si jednou takhle natlouknul a vyrazil si zuby. Proto jim dávám krabice na bok. Další otvory si psouni vyrobí sami :)

Smrdí psouni? Odpověď - viz odkaz psoun prériový

POZOR!

Než si pořídíte psouna, je dobré vědět, že jsou:

 

1.     MILOVNÍCI VÝŠEK                                                                                                                                        

·         umí se zapřít zády o zeď či nábytek a vylézt až nahoru na skříň

·         šplhají po různých věcech: ratanový nábytek, sušák na prádlo, krabice …

·         pokud máte vysokou klec, je třeba ji rozdělit na patra, opatrně na šplhání po kleci zvenčí

·         rádi se vám vyšplhají až na ramena, aby měli správný rozhled

  •   skočí klidně i z balkonu nebo z okna a zabijí se
     
  •   několika lidem utekli z bytů stupačkami

 

 2.     VÝTEČNÍ SKOKANI

·         dokážou vyskočit postupně na lavici, stůl, ledničku, kuchyňskou linku .. nebo na postel/sedačku, noční stolek, pracovní stůl, okenní parapet – dbejte na zavřená okna/balkónové dveře, pokud máte psouny puštěné

·         opatrně na otevřenou záchodovou mísu, kde by se po výskoku nebo vyšplhání po přilehlých věcech mohl utopit

 

 3.     NEROZVÁŽNÍ KASKADÉŘI

  •    klidně vám z uvedených výšek skočí, což ho většinou stojí život/zdraví
  •    dávejte pozor i při nošení v rukou, aby se nerozhodli pro“rychlý přesun na zem“
  •    pokud se leknou, zareagují útěkem, který z výšek bývá osudný
  •  skočí klidně i z balkonu nebo z okna a zabijí se

 

4.     MALÍ SILÁCI

  •   když se rozhodnou, jsou schopni ledaco „přestěhovat“, pozor, aby něco /i na sebe/ neshodili

 

5.     VŠETEČNÍ ELEKTRIKÁŘI

  •  veškeré kabely je přitahují, pokud vás „jenom odpojí od internetu či televize“, máte pouze zkaženou náladu, pokud jsou kabely pod proudem, téměř vždy končí tento zásah smrtí psouna, schovejte proto všechny kabely pod lišty, do husích krků. Pozor - někteří psouni koušou i do husích krků! I husí krky je třeba často kontrolovat

Pád nebo skok psouna z výšky je velmi rizikový a je jednou z nejčastějších zbytečných příčin smrti psounků v zajetí stejně jako překousání elektrického kabelu. Snažte se zbytečné smrti svých miláčků předcházet.