Psoun prériovýAnatomieKrmeníVýchova a ochočeníVhodné výrobky

KlecChov a rozmnožováníZajímavostiNemociVeterinární péče


Diskuze

Inzerce

Jména

Odkazy

Ostatní

E-mail

Zajímavosti

Tuto sekci jsem chtěla vytvořit pro všechny, kteří máte nějakou zajímavost ze světa zvířat, především psouníků samotných, ale také jejich blízkých příbuzných. Rádi uvítáme jakýkoliv odkaz na fotečky či zajímavé povídání, klidně i v cizím jazyce. Prostě všichni prahneme po raritkách :)

Občas se lidi ptají, jestli psouni umí plavat. Odpověď je: ano, ale moc rádi vodu ve většině případů nemají.

14.7.2012 někdo zoufalý napsal mírně vulgárním způsobem do diskuze smutný vzkaz, že jsme všichni kreténi a že jeho dcera se kvůli 7 měsíční říji samce pokusila o sebevraždu a ať si psouny nikdo nepořizuje! Vzkaz jsme schovali, protože následovaly i ostřejší odpovědi a diskuze nebyla zrovna slušná. Ale vyplývá z toho jediné!  Pokud jste labilní nebo někoho labilního v rodině máte, psouny si nepořizujte! A pokud labilní nejste, možná labilní budete :)

 


Co psali o psounech v ABCčku

http://www.iabc.cz/clanek/casopis-abc/1984/chlupati-stavitele-mest.html


A co psounka, chcete? Všem zájemcům o toto kouzelné zvířátko i trocha jiné reality:

Hodný psounek aneb ÚRAZOVÉ ALBUM

Psounci kutilové aneb DEMOLIČNÍ ALBUM
 

Jako první bych ráda uvedla naprosto úžasnou veverku od Natálie ---> DĚKUJEME!!!

Veveřičák Šupík 


 Rozdíl mezi Psouny prériovými a Sysly

Vzhledem k tomu, že obchodníci stále více nabízejí „minipsouny“ či „zakrslé psouny“, kteří samozřejmě neexistují, přikládám pár poznatků, jak od sebe psouny a syslíky rozeznat :o)

Vzhled/ srst/ stavba těla
Syslové jsou menší než psouni, váží zpravidla 350-600g , (samečci cca 500g a samičky 350-400g), psouni v zajetí váží málokdy pod 500g.
Barva srsti syslů bývá popisována jako světlejší, ale i psouni mohou v barvě srsti jemně kolísat.
Srst syslů je jemnější a měkčí, mají užší hlavu, delší ocas a spíš na konci kulatý, i když se může vyskytnout i černá ocasní špička typická pro psouny.

Chov/ krmení
Samičky jsou stavitelky hnízda, což je u psounů nezávislé na pohlaví. Jako psouni spí občas v oddělených hnízdech, ale netvoří velké rodinné skupiny.
Mají pravý zimní spánek, který může trvat až 210 dní, u psounů je to spíš zimní klid a i během zimního období jsou často k vidění.
Jednoznačný znak syslů je shromažďování žrádla v „torbičkách“ (to psouni nemohou!) a shromažďování žrádla do hnízda, což psouni také nedělají.

Zápach / hlasové projevy

Syslové jsou cítit značně intenzivněji než psouni. Velmi se liší v hlasovém projevu! Sysel vydává zvuky označováné jako „cvrkot“ či pískot, typické jsou vysoké tóny podobné myším. Psouni štěkají resp. vydávají pozdravné volání, při kterém zvedají přední tlapky nahoru (jako při mexické vlně).

Autor: Kenneth Höhne 2004


SYSEL RICHARDSONŮV

Jméno
Sysel Richardsonův
 
německy
 
Richardson Ziesel, Prärieziesel
 
anglicky
 
Richardson's Ground Squirrel, prairie gophers
 
latinsky
 
Spermophilus richardsonii
 

 

 
Zařazení
 

 
Řád
 
Rodentia (hlodavci)
 
Čeleď
 
Sciuridae (veverkovití)
 
Rod
 
Spermophilus
 
Druh
 
Spermophilus richardsonii
 

 

 
Ostatní
 

 
Původ
 
Sever USA, Kanada (Montana až Minnesota)
 
Způsob života
 
v rodinných skupinách
 
Váha
 
400 - 600g
 
Velikost
 
25-36 cm (délka ocasu 10 cm)
 
Průměrná délka života
 
3-5 let
 
Pohlavní dospělost
 
5-6 měsíců
 
Doba březosti
 
cca. 23 dní
 
Počet mladých
 
3-6 (výjimečně až 14)
 
Počet vrhů
 
1 x ročně
 

Způsob života
Sysel richardsonův (SR) obývá prérie od severu USA po Kanadu. Samičky zakládají nory, které obývají po celý život. I když žijí ve velkých skupinách, každá samička má vlastní noru, kterou před ostatními samicemi hájí. Samečci jsou v blízkosti jejich nor trpěni pouze v období říje. Po porodu mláďat odeženou samice samce, kteří se druží ve skupinách samců.

Během zimního období spí zimním spánkem, který u dospělých zvířat trvá 6-7 měsíců, u mláďat o něco míň. Ke konci zimního spánku se probouzí a žerou zásoby nasbírané do komůrek na spaní.

Chov
SR jsou aktivní zvířátka, která ráda hrabou, na což bychom měli při chovu brát zřetel. Velikost bydlení by měla být minimálně 200x100x80 cm, s podestýlkou k hrabání vysokou alespoň 25 cm. Osvědčený je mix z písku a rašeliny, ale vhodná je i mulčovací kůra, především borovice nebo pinie, která dobře absorbuje pachy a není nutná tak častá výměna podestýlky Protože je moč těchto zvířátek silně cítit, je výhodou každá podestýlka dobře pohlcující pachy. K vystlání nory jim bude stačit seno,sláma, buničina.

Protože především samičky jsou velmi teritoriální je lepší chovat je v páru. Vícečetné skupiny je vhodné chovat ve velkém výběhu, kde mají zvířata možnost lepšího útočiště. Důležité je zajistit každému zvířeti takové útočiště – hliněné květináče, dřevěné domečky. Při větším počtu by mělo být víc samic než samečků. Protože ti nejsou tak teritoriální, je možné chovat větší skupinu samců, aniž by muselo docházet k útokům. Je-li samice březí doporučuje se samce oddělit, aby je samice nenapadly.

Potrava
Syslové žerou téměř vše, co jim nabídnete, čímž tíhnou k tloustnutí, proto je nutné krmivo dobře vybírat a váhu hlídat. Je možné podávat žrádlo pro činčily, seno, ovoce, zeleninu. Jednou týdně živočišnou bílkovinu (moučné červy ). Zelené jako pampelišky, jetel… doplňují základní potravu.

Syslové žerou téměř vše, co jim nabídnete, čímž tíhnou k tloustnutí, proto je nutné krmivo dobře vybírat a váhu hlídat. Je možné podávat žrádlo pro činčily, seno, ovoce, zeleninu. Jednou týdně živočišnou bílkovinu (moučné červy ). Zelené jako pampelišky, jetel… doplňují základní potravu.

Odchov
Odchov SR se daří jen zřídka, zimní spánek je zřejmě důležitým klíčem k úspěchu, což bohužel v domácím chovu není jednoduché.

http://www.rodent-info.net/richardson_ziesel_allgemeines.htm další stránky o syslu richardson (N)

http://www.ziesel-info.de/ diskuze o syslech (N)

http://www.naturfoto-online.de/galerie-ziesel-1.htm fotečky veverek a syslíků :o)