od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2005
 • Zobrazuji 23 zaznamu.
 • 3.4.2005 12:02Annabel
  Mám nové ryby nevcím jestli jsem říkala:Black molu,paví oko a šneky.Opravdu si to nepamatuju:-))
  5.4.2005 20:12Pavel 007
  Ahoj všichni. Udělala se mi v akváriu řasa. Vypadá jako malinkaté stromy. Je hnědá. V knížkách jsem vyčetl, že se takováhle řasa tvoří, když je málo CO2. Co tam přilejt při výměně vody sycenou vodu? Je to blbý nápad?
  5.4.2005 20:31Gromík
  pro pavel :
  to asi nebude tím že tam je málo co2, spíš málo světla, nebo větší proudění vody, nebo slabá filtrace.
  5.4.2005 20:53hadak
  To Pavel007 - 20:12
  A není ta řasa černá? Dle Tvého popisu (...jako stromy...) to vypadá spíše na černou štětičkovou Ruduchu. Hnědá řasa většinou vytváří povlaky v místech buď silného proudění nebo nedostatečného osvětlení. Avšak hnědá řasa se může tvořit i v přesvětleném akváriu a to díky špatnému barevnému spektru světla. Ideální je kombinace více zářivkových trubic různých spekter (Aqua-Glo, Marine-Glo, Day-Light nebo i klasická Philips teplá bílá, apod.). V jaké publikaci ses dočetl, že je hnědá řasa závislá na obsahu oxidu uhličitého ve vodě? A dovol ještě jednu otázku. Jak bys prováděl sycení vody CO2 při částečné výměně?
  Jak píše i Gromík...slabá filtrace. Právě toto (krom jiného samozřejmě) se velice podílí na bujení řas. Kvalitní a dostatečná mechanická a hlavně biologická filtrace je základem ke zdravé vodě. Řasa je plevel. Vyhovují jí podmínky, které nevyhovují rostlinám a naopak. Chce to dodržet správné parametry vody, nějakou dobu experimentovat s osvětlením (výkony, barevná spektra) a řasa většinou ustoupí sama. Chemismus vody doporučuji udržovat dle nároků ryb a rostlin, ale v každém případě s neměřitelnou hodnotou dusitanů a maximálně s mírně zvýšeným obsahem dusičnanů (cca. do 100 mg/l).
  5.4.2005 22:03Pavel 007
  No, možná že je spíš černá. Ta knížka je Sladkovodní akvárium, Ines Scheurmannová a Akvárium jak na to Peter Stedelmann. V jedné z nich to bylo. Našel jsem tam co se děje při nedostatku CO2 a zdálo se mi, že to je dost podobné. Rostliny přežívají, ale moc nerostou, spíš do délky a dole jsou holé. Jedna, co vypadá jako tráva se úplně rozpadla. Napadlo mě dolýt do nové vody (při výměně) trochu sycené vody (sodovky). Nebo vzít akvarijní vodu do sifonové láhve a nasytit ji. Je to všechno takové na... V knížce autor píše, že je třeba svítit minimálně výkonem 0,5W na 1 l vody. Já mám 50 l, to znamená 25W. Mám ovšem kryt na jednu zářivku 15 W. Koupil jsem zářivku drahou jako pes. Prý originální japonská zářivka pro akvaristy. Barva Day Light. No a teď se dočtu, že je možná lepší normální OSRAM 41, která je víc modrá a tím rostliny víc košatí. No, ještě ji zkusím. Mám teď asi 9 rybek. Nemám přidat třeba paví očka?
  5.4.2005 22:42hadak
  Pavel 007 - 22:03
  Sytit vodu "sodovkou" nedoporučuji. Totiž obsahuje i jiné minerální látky, které mohou rybám škodit. Sycení pomocí stlačeného oxidu (bombičky) je výhodnější. Také je možné použít reakci (kvasnice + cukr). Ale v Tvém případě toto není řešení. Tady je problém osvětlení, voda nebo kombinace obou. Pavle, nenech se zmást povídáním rádoby akvaristů, kteří se Ti snaží prodat, coby prodavači, každou novinku a výkřik techniky. Zářivkové trubice s modrým spektrem nemusí být ty NEJ. V mém chovu afrických cichlid paradoxně růst zelené řasy podporuji a nejlepší zkušenosti mám právě s těmito modrými zářivkami. Mnozí akvaristé doporučují příměs červeného spektra. Ovšem tato problematika je široká a stále otevřená. V každém závěru najdeš vždy experimentujte, experimentujte a experimentujte. O ničem jiném to není. Je to dost nákladná záležitost. Začni u levných, běžných trubic (OSRAM, Philips, apod.). Někdy málo znamená hodně. Také často publikované přepočty wattáží ku litráži jsou zcela nesmyslné. Nelze jednoznačně říci kolik wattů připadne zrovna na dané akvárium jen podle objemu vody. Významnou roli v účinnosti a výkonu osvětlení nehraje objem, ale výška vodního sloupce. Vodou se světlo vede pomaleji a jinak se i láme. Vede světlo tedy hůře. Vzniká nepřímá úměra. Čím větší je vodní sloupec, tím méně světla pronikne na dno nádrže. Pro výšku nádrže nad 50 cm už jsou vhodné 2, 3 i 4 řady trubic. Pro výšku na 70 - 80 cm jsou použitelné pouze HQL lampy či sodíkové výbojky.
  Jen malá glosa na závěr. Překontroluj umístění nádrže. Bujení řas podporuje dopadající slunce z venku. Nádrž by neměla stát v blízkosti okna.
  6.4.2005 18:46Pavel 007
  hadak - včera 22:42

  Ahoj všichni. Co se týká osvětlení, mluvíš mi z duše. Akvárium je sice u okna, ale přímě slunce tam nemůže nikdy proniknout a boční stěna akvária je oddělena od okna zdí. Myslím, že mám ještě někde Tvůj e-mail, pošlu fotku. Pak mě napadlo, jestli nemůže spíš vadit špatné načasování světla. Zapíná se cca v 10:00 a vypíná ve 22:00. Navíc, vypíná se časovým spínačem, tak že to cvakne a je tma. Nebyl by lepší stmívač, abych se blížil víc přírodním podmínkám? Už v tom mám slušný chaos. Mohl bys mi doporučit knížku, kde je nějak srozumitelně popsáno, jak to v akváriu funguje a k čemu tam může docházet? Díky.
  6.4.2005 21:30Gromík
  pro pavel 007:
  to co napsal hadak, je pravda a ze skušenosti to musím i potvrdit.
  udělej vše podle jeho rad .
  6.4.2005 23:15hadak
  TO Pavel 007 - 18:46
  Fotografii pošli. Budu rád. Na načasování není špatně nic. Mám naprosto stejné časy jako Ty. Stmívač je možno použít pouze na žárovky (resp. na wolframové vlákno). U zářivkových trubic to nelze, protože světlo vzniká naprosto jiným způsobem. Zářivka je vlastně nízkotlaká výbojka. Světlo vzniká v elektrickém poli, kde jsou vybuzeny páry rtuti, které tvoří UV-záření, které je díky Luminoforu převedeno na viditelné světlo. Stmívač pracuje na principu snižování příkonu do spotřebiče. U žárovky je to v pořádku. Wolframové vlákno pouze sníží svou svítivost. U žářivky to tak nefunguje a ani nemůže. Jinak malá zajímavost. Barevné spektrum, o kterém jsem psal minule, se mění pouze změnou složení právě Luminoforu. A pak renomovaní výrobci chtějí za takovou zářivku 400Kč. Myslím, že se tomu říká marketingová strategie. Ale co naplat.
  Naprosto excelentní publikace, a dovolím si říci, že jedna z nejlepších a nejkvalitnějších, které jsem kdy četl (a že jsem jich přečetl), je od pana Zdenka Drahotušského a pana Dr. Jindřicha Nováka. Oba velice zkušení akvaristé a odborníci na slovo vzaté. Publikace nese název: Akvaristika (více na -
  http://www.vltava.cz/store/GoodsDetail.asp?sCGoodsID=SE00501580). Je psaná více odborně, ale dozvíš se i základy. Jinak dostatek informací najdeš i na mém webu (http://akvamalawi.wz.cz/), kde se nachází i fórum, které nese také pár rad a osobních zkušeností několika velice zkušených chovatelů těch nejnáročnějších sladkovodních ryb.
  Díky Gromíku za uznání.
  7.4.2005 08:35Libb
  mně řasy spolehlivě vyhubili šneci, poněkud se mi přemnožili (tak na 50), byl jsem líný to řešit a teď nemám řasy. A o poslední, které přežívaly, se postarala přísavka thajská. Na řasy super ryba. No a samozřejmě přiměřená výměna vody, světlo atd... Teda mluvím o zelených řasách. Ruduchu jsem zlikvidoval Savem :-(
  8.4.2005 12:31Pavel 007
  Ahoj všichni, šneci to asi opravdu jedí, včera jsem jednoho nachytal... ale mám tam té řasy celkem hodně. Black Moly to nejedí. Když jsem to při čištění vody z listu utrhl, vypadalo to jako malinkatý kopr. Taky jsem vyčistil trubici a ochranné sklo. Mimochodem, nemám to ochranné sklo vyndat? Filtruje UV a stále se špiní.
  8.4.2005 14:30hadak
  TO Pavel 007 - 12:31
  Ochranné sklo? Co tím myslíš? Krycí sklo nádrže?
  9.4.2005 08:17Morčátko7
  Ahoj, přeji všem dobré ráno.
  9.4.2005 23:00Pavel 007
  Ahoj, myslím tím sklo, které je mezi hladinou, na takových skleněných držátkách a plastovým krytem se zářivkou. Dal jsem ho pryč a mám pocit, že do akvárka víc světla proniká. Dnes jsem vpustil do akvárka 5 nových rybek. Jsou to Paví Očka, 3 samičky a 2 samci, oranžové barvy. Jakým způsobem mohu zvýšit CO2 pomocí kvasinek? Jsou nějaké prostředky k sehnání?
  10.4.2005 09:52hadak
  TO Pavel 007 - 23:00
  Ano, tak to je krycí sklo. To bych tam nechal. Je pravda, že pohlcuje trochu světla, ale má i své výhody. Brání výskoku rybám, chrání osvětlení před vlhkostí, udržuje u hladiny stabilní teplotu, brání sedání prachu na hladinu, aj.
  Sytit vodu pomocí kvasnic se dá velmi snadno. Pojednává o tom článek na mém webu:
  http://www.akvamalawi.wz.cz/technika/co2_tech.htm
  Jeho výroba je jednoduchá a reakce také. Ale nejprve si stanov obsah CO2 ve vodě, aby to mělo smysl (viz. článek).
  17.4.2005 17:58jelyfish
  pořád mám doma navíc ještě 15 ancistrusátek, tak kdyby měl někdo zájem, dejte vědět
  19.4.2005 11:03Zz
  Jelyfish:
  ty seš z Prahy co? Zájem bych měla, ale to P se jen tak nedostanu...
  22.4.2005 07:06KiKi
  jelyfish: já bych taky zájem měla, jenže Praha je ode mě bohužel daleko.
  25.4.2005 19:47Morčátko7
  tady jako nikdy nikdo nechodí na chat?
  - - - - -
  já se tam jen tak někdy juknu a ještě jsem tam nikoho nezažila
  25.4.2005 21:09hadak
  TO Morčátko7 - 25.4.2005 19:47
  To není chat. Toto je diskuzní web. To znamená, že se zde nekomunikuje on-line v reálném čase...Navíc tady chybí aplikace chatu jako např. pravidelný refresh, aktuální seznam uživatelů, místnosti, atd.
  26.4.2005 09:41Zz
  hadak:
  u registrovaných uživatelů chat existuje se všemi jeho nutnostmi a vymoženostmi. Jen na něj nikdo tady nechodí...
  26.4.2005 19:16hadak
  Aha. To se nedivím. Já jsem si ho za tu dobu ještě nevšiml :-) Ale to se týká pouze mé pozornosti...
  Omlouvám se, Morčátko7.
  27.4.2005 06:49Morčátko7
  hadak, nic se neděje,
  - - - - -
  no jo,je tady zkrátka moc málo lidí, aby se tu dva sešli, to by byla hodně velká náhoda:-)