od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2014
 • Zobrazuji 59 zaznamu.
 • 1.3.2014 14:43Jája z morčat
  Ivča3: Piskořka určitě kořínky nežere, nežere nic, co je zdravého (ani listy , ani kořeny), pouze "odpadky". Co se týká kobercovky, tak spíš ti tam nepůjde právě kvůli velké zrnitosti dna. Jinak piskořky špatně zakořeněné rostliny uvolňovat mohou. Ale pokud je rostlina dobře zakořeněná, tak není důvod se toho obávat. Piskořky jsou většinou zalezlé ve dně a makají. Všichni zelenožraví šneci se snesou, jsou mírumilovní. Jen si dej pozor na tu Helenu. Jeden druh piskořky, který je dobře dostupný, má podobně mohutnou ulitu jako Helena, ale není tak hezky vybarvená. Ale kromě vysloveně řasožroutů bych si do AQ velkého šneka nedala. Vždycky číhá riziko, že když velký šnek v AQ nenajde dostatek potravy, tak se ti pustí v tom horším případě do jemnolistých rostlin. Ten s tou krásnou ulitou už patří mezi větší šneky. A pokud jim přijde na chuť, tak nemáš v AQ šneka, ale kombajn. Okružáky nekupuj, pokud bys je chtěla, tak si řekni někomu ze svého okolí, o kom víš, že má AQ, určitě je bude mít. Mezi řasožravce patří neritiny a právě clithoni (rostliny nežerou) a ve sladké vodě se množit nedokáží. K tomu potřebují braktickou vodu, aby se jejich larvy dopracovaly do stádia hotového šneka.
  Sevelie nejsou ryby typu ancistrus, akčkoliov jsou stejně uzpůsobení pro příjem potravy. Patří mezi mřenky. Mimo jiné potravy mřenky žerou i šneky a jsou schopné ve velmi krátké době vyvraždit všechny malé šneky. Sice se seveliemi zkušenost nemám, ale stejně bych se o ty malé šneky bála, protože sevelie je všežravec a potřebuje masitou složku potravy.
  Mech se uchytí nejlépe tenkým vlascem, kterým mech na kamenu nebo kořenu pevně s malými mezerami omotáš (když máš jen úlomk)y. Když máš chuchvalec, tak tolik hustě omotávat nemusíš. Mech se za čas chytí i sám. Jinak mech najdeš vždycky na dně - neplave. :-)
  - - - - -
  http://www.aquapage.cz/ostatni-zivocichove/434-faunus-ater.html
  Toho neznám, na netu není o něm pořádná informace, ale dorůstá se 8cm, pěkný obr.
  2.3.2014 10:04Terik
  Ahoj, tak dnes jsem byla velmi překvapena. Máme akvárium s Black mollama, mečovkama, a neonkama a do toho asi 6 krevetek red cherry. Známý nám říkal - ty krevetky vám ty ryby sežerou... no a ted mám tři různě staré vrhy krevetek v mangrovovém kořeni a další krevetka nosí vajíčka na břiše...jsem zvědavá kolik těch krevetek nakonec bude - aby neměly v akváriu nakonec převahu :-)
  2.3.2014 12:04Ewyk
  Terik nevidím dôvod prečo by krevetky mali zožrať ryby. zvyšky uhynutých možno, ale rozhodne ryby nelovia. to robia raky :D Red cherry sa živia rastlinami, riasami, zvyškami krmiva...Skôr naopak často bývajú krevety potravou agresívnejšich rýb. Aj keď som sa krevetám nikdy nejako zvlášť nevenovala, osobne som sa stretla iba s jedným druhom krevety co lovila malé ryby, u nás sa volajú Dayanky. Obvykle sú krevety voči rybám mierumilovné.

  Ivča to je úplne v pohode že sa pýtaš. určite je lepšie sa x-krát opýtať a overiť si či je to vhodné zviera pre moje podmienky, ako kúpiť a potom riešiť problémy. Aspoň si prečítaš viac názorov a môžeš sa rozhodnúť.
  2.3.2014 13:32Ivča3
  Terik: To je blbost, jak by tak malá krevetka spořádala docela obří black mollu?:D Jako že by se na ní všechny masožravě vrhly?:D To ne:) Spíš já mám podezření že mi hnusáci black molly požíraj krevetky:( Jinak se jim u nás docela totiž daří, viděla jsem i malý krevetky, takže vodou to asi nebude že ubývají poslední dobou
  2.3.2014 18:56Jája z morčat
  Terik: Řekla bych, že to holky špatně pochopily. Pokud budou mít krevetky dost schovávaček, tak z mláďat něco přežije. Dospělé krevetky ryby žrát nebudou, ale s mláďaty si určitě zpestří jídelníček.
  3.3.2014 00:24Ivča3
  Aha:D Tak jsem to opravdu špatně z textu pochopila, nenapadlo mě se na to podívat z toho hlediska že právě ryby žerou krevetky:) I když trošku napsáno tak, abych podezřívala právě ty kreveťáky:)

  Jinak teda clithony a ještě nějaké zebry dokoupit, to mám už jasné - zeber mám teď šest v akva, kolik ještě můžu dokoupit? A kolik těch clithonů? A asi i vezmeme piskořky, i když se trošku bojím o okupaci z jejich starny:) Zatím zkusíme vzít 4, bude to stačit? A jinak teda mají dlouhé úzké ulity ty co chci já, že? Helena má ulitu takovou zavalitější
  3.3.2014 16:30Jája z morčat
  Ivča3: Neritiny bych už nekupovala, máš jich celkem dost. Jsou to výhradní řasožrouti, takže jestli ti řasy ustoupí a budou mít málo potravy, tak můžou umřít hlady. Clithoni údajně žerou i jinou potravu než řasy. Počet, to je na tobě, přeci jen jsou celkem drazí, tak spíš co dovolí tvá peněženka. :-) Piskořky jsou dlouhé a úzké a v dospělosti dorostou 2-3 cm. 4 si myslím, že budou stačit. Samice se umějí rozmnožovat i bez samců a jsou živorodé. Předpokládám, že při počtu 4 kusů si doneseš obě pohlaví, ale klidně si jich vezmi o pár víc.
  6.3.2014 08:56Terik
  Špatně jste mě pochopily:-D Samozřejmě že by krevetky popdle většiny chovatlů měly být sežrány rybami:-) Zatím se mláďata drží tak uvidím kolik jich bude:-) Na jednu malou z nejstaršího vrhu mi několikrát útočila neonka, ale krevetka duchapřítomně odskočila do mangrvového kořene:-) Tak snad mají dost rozumu aby přežily, a viděla jsem další dvě samičky s vajíčky , které už měly očka, tk s těším:-)
  6.3.2014 13:35Ivča3
  Terik: Tak přeju kreveťákům hodně štěstí, je to sice ode mě hnusný, ale už se těším až nám vymřou black molly protže na ně mám velké podezření že nám je baští oni, i když teda black molláci máme už několikátou generaci ještě z původního akvárka, tak tři roky bych jim tipovala určo, samičky jsou teda extrémní macínci:D No, snad teda v tom nemají prsty i neonky jak tak čtu jak je to u vás, by mě naštvaly:D Ale když právě špízuju kdo co dělá z ryb krevetkám tak nikdo nic nikdy:D Určitě vědí, že se koukám:D
  9.3.2014 11:16Ivča3
  Ahojky, tak jsme se vrátili z burzy v Praze,podle fotek jsem čekala víc prodejců ale třeba zrovna jsme trefili na to, že se některým dneska nechtělo:) Pořídila jsem tu kobercovku Cubu, jávský mech, anubiasy, dva kořeny a teda levně si myslím a pěkný i s kamenama, piskořky a clithony... Akorát teda musím dneska trošku ,,překuchat,, akvárko:) A nevím jak se mi tam vejdou ty mušle - pan v akvaristice když jsme pořizovali akvárko říkal, že prý je tam máme dát kvůli vápníku pro šneky, tak co místo nich kdyby se mi tam fakt už nevlezly šnekům pořídit? Díky
  9.3.2014 12:10Michalek
  Ahoj,
  mám takový dotaz... Máme akvárko v už nějakou dobu vněm umírají rybky. Měním 2/3 vody co dva dny jak mi bylo řečeno. Ustalo to, ale zase to začalo :( nevíte co stím mám dělat víc než měnit vodu a osolit jí?
  10.3.2014 10:20Tinne
  Michalek-akvárko je velká věda.Záleží jak je velké,kolik tam máš ryb,jestli tam máš vhodné rostliny,jaké máš vzduchování a filtr a i osvětlení.A samozřejmě teplotu vody
  10.3.2014 15:05Jája z morčat
  Michalek: Už jsem ti koncem února v SZ dost podrobně radila, co máš udělat a jaké léčivo máš koupit, abys nezlikvidoval AQ.
  10.3.2014 19:35Michalek
  Tinne : Akvárko má obsah cca 55litru a mám tak 10 rybiček, teplotu vody mají 28stupňů a falth mají dobrý, vzduchování mají takovou mušli, ze které proudí vzduch. Rostlinkám se u nás moc dobře nedaří, ale pár jich tam máme.
  - - - - -
  Jaja : Děkuji a určitě so skusím teda pořídit, protože jsem tě asi trochu špatně v SZ pochopil :-)
  10.3.2014 19:36Ivča3
  Tak jsem vyfotila akvárko i s kořeny a rostlinkami - chtěla sjem ,,venku,, vyfotit oba kořeny ale pak jsem se na to vyprdla s tím, že je dám na stůl a vyfotím líp tam a pak jsem na to truhlík zpoměla:( Takže je zvěčněný jen ten přední kořen na zemi. Jinak komu se bude chtít číst a poradit mi co s akvárkem dál - respektive s lodí, budu jen ráda, je to v popisu alba. https://www.kralici.cz/ryby/alba.asp?a=170
  Jinak jsem ještě úplně zapomněla na to, že jsme si z burzy přivezli ještě ráčky - taky popisuju v popisu alba. http://rybicky.net/atlasostatnich/rak_cambarellus_zempoalensis Je to tento a krasavce taky nafotím v našem akvárku detailněji.
  Ještě jsem koupila listy z mandlovníku, krevetkám a rakům zdá se docela šmakují a olšové šišky, ty taky docea úspěch, takže voda má trošku zlatavou barvu a ještě plus taky z těch kořenů, což by se ale mělo za pár dnů spravit
  10.3.2014 20:01Jája z morčat
  Ivča3: Ještě k těm škeblím. V naprosté většině není nutné do AQ dávat cokoliv na přitvrzení, kvůli ulitám. Znáš parametry vody, kterou máte doma? Mrkni na dodavatele, od kterého vodu máš a dej na parametry vody odkaz. Pokud to na stránkách nemají, tak je požádej o zaslání, měli by to udělat.
  10.3.2014 20:10Ivča3
  Jáa: Našla sjem toto, nevím co přesně ti mám nadiktovat za údaj, tak se jukni, prosím, sama:) Já tomu nějak moc tedy nerozumím, jistě budeš vědět co je potřeba hledat:) Díky moc.
  http://www.vhs-dobris.cz/informace-o-vode/ds-1002/p1=1007
  - - - - -
  Pardon - Jája
  10.3.2014 20:45Jája z morčat
  Ivča3: A která tvrdost vody se tě týká (kde bydlíš)?
  10.3.2014 23:37Ivča3
  Jája: Aha, promiň, nějak mi to nedocvaklo že je tam víc měst a vesniček - bydlím na DObříši
  - - - - -
  Jája: Jinak co se Michala týče, to je jako házet hrách o stěnu...
  11.3.2014 15:08Jája z morčat
  Ivča3: Tak vodu určitě přitvrzovat nemusíš ničím. Máte středně tvrdou vodu. Klidně škeble vyhoď. A jestli sedí rozbor vody, tak máte dost málo dusičnanů, což by mohlo způsobit i problém v růstu rostlin. Dusík je jeden ze základních stavebních prvků. Pokud ale rostliny vypadají zdravě, rostou normálně rychle, tak to neřeš.
  14.3.2014 17:40Ódos
  Dobrý den,chci se zeptat jestli u jezírkových ryb nemusí být voda teplejší?Stačí když bude normálně studená jako v rybnících?A jezírkové ryby se krmí denně nebo týdně?Kamarád mi říkal že týdně ale moc mu nevěřím.
  14.3.2014 18:16Ivča3
  Jája: Dobře, děkuju... Ale zjistila jsem, že se ráčkům pod těma mušlema dost líbí:) Jsou tam pořád zalezlý:) Tak uvidím, ty bych tam možná teda nechala... U lodi ještě nevím, těším se na další čištění akvárka - teď i po tom novém filtru čistíme ještě tak třikrát jednou za 14 dnů aspoň, snad nám to ten pán řekl dobře co nám ho prodával... Je to ok? Loď zkusím šoupnout dozadu co nejvíc půjde, problém je, že tam jsou už pěkně zakořeněné a rozrostlé kytky, tak abych je tou lodí ,,nepřisedla,,, musím to nějak vykalkulovat:) Najít místečko mezi kytkama pro tu příď, uvidím jak to bude vypadat, kdyby to nešlo tak zkusím nechat jen záď a dát víc nakřivo a zahrabat ještě kamínkama, protože dole má takový plochý podstavec, takže aby nekoukal moc, to by vypadalo blbě i když by byl u zadní stěny akvárka a právě těma kamínkama co bych ještě dokoupila by to snad vypadalo líp. Anebo jí vyndám úplně ale zase je mi to líto:( Se mi pořád docela líbí:) A jinak jsem se chtěla zeptat k té rostlince - Cubu mám na těch kamenech, jestli nebude vadit, kdybych tam dala nějakou střední kytku? Vedle třeba nějak, protže se mi to zdá takové holé, že se ryby nemají kam pořádně schovat - nebo halvně krevetky a ráčci, ale i tak bych chtěla nějakou červenou kytičku na oživení, klidně i nějakou hezkou zelenou, aby to tam enbylo tak prázdné no...Bude mít Cuba dost světla?
  14.3.2014 19:43Jája z morčat
  Ráčkům pořiď na schování několik skořápek od kokosu. Buď je koupíš v akvaristice (viděla jsem je v Pet centru, ale jsou nehorázně drahé) Nebo kup dva celé kokosy, přeřízni pilkou na polovinu, vnitřek sněz, vyřízni malý vchod pro ráčky a skořápky pořádně vevnitř vyčisti. Pak je chvilku povař a vodu vylij. Pokud by plavaly, tak je nech v nějaké nádobě nacucnout, nebo je dej do AQ a zatiž kamenem. Až nebudou plavat, tak na ně můžeš přivázat pár větviček mechu jako maskování (ale bude to vypadat i dobře). Ty skořápky určitě budou lepší než škeble.
  Cubu bych spíš přesunula úplně dopředu do levého rohu před kořen. Jednak tam bude mít dost světla i místa na růst a bude mít taky pro sebe hodně prostoru, aniž by ji stínila nějaká rostlina. Kobercovky potřebují hodně světla, protože jsou nizoučké, takže na ně až ke dnu dopadá méně světla, než na vyšší rostliny. Tu červenou rostlinu na oživení bys mohla zkusit Echinodorus Mercedes. Není moc vysoký a barvu má skutečně nádhernou. Mám ho v AQ, ale nějak mi moc neroste, protože byl ve stínu. Teď jsem ho přesunula na světlo, tak snad se vzpamatuje a poroste.
  http://rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_mercedes
  To s tím čištěním jsem nějak nepochopila, můžeš mi to ještě upřesnit?
  - - - - -
  To bylo pro Ivču.
  - - - - -
  Ódos: Ještě popiš v čem a kde je chceš chovat, jak bude nádrž veliká a o jaké ryby se jedná.
  14.3.2014 21:20Ódos
  Jája z morčat-choval bych je v jezírku a chtěl bych tam mít kapry koi,nádrž je hluboká asi tak po pas člověka a dlouhý je přibližně 1 metr :)
  14.3.2014 22:53Jája z morčat
  Ódos: Tak to je na ně malé (i na jiné ryby) a předpokládám, že bys ani neměl zřízené okysličení vody. A hlavně bys musel mít pro ně možnost přezimování. To jezírko by ti zřejmě zmrzlo celé.
  14.3.2014 23:37Ewyk
  Ódos aby jazierko ako tak fungovalo je treba aby malo min. 1m hlbku a aspon 2,5m sirku. Do tak maleho jazierka ako opisujes mozes dat tak maximalne par lekien a 2-3 zavojnatky (ktore ti tam pravdepodobne aj tak zaniknu) ktore budes zimovat v akvariu. Lepsia je voda v pohybe (ci uz prirodzene alebo umelo), pri vacsine ryb ohrievana byt nemusi. krmit staci raz za 2 dni.
  15.3.2014 18:32Ivča3
  Jája: Mě se zase ty mušle docela líbí, i když koks by nemusel taky vypadat špatně, děkuju za tip:) Už jsem kokos na pár videích viděla, že měli v akvárku a nechaly obrůst mechem a vypadalo to docela dobře, jako jeskyně:) No, uvidím, jak to bude vypadat až vyřeším tu loď, umístím v akvárku dozadu do rohu jak chci a pootočím ten jeden kořen ještě víc dopředu jako by.
  Jinak jsem blbá, že jsem zapomněla vyfotit oba ty kořeny na stolku, takhle mám jen jeden a pa kjsem si řekla, že než je dám do akvárka tak je vyfotím oba na stolku, no a pak jsem na to prostě úplně zapomněla:( Takže ten kořen co je úplně vepředu je ten na fotce - plochý se dvěma kameny - mezi nimi je umístěna Cuba a pak jsem rozdělala mechovou kouli a přivázala na ten jeden kámen a na kořen, ten druhý kořen je takový vyšší a je umístěn za tím plochým kořenem úplně vzadu v kavárku - má jakoby tři větve - na prostřední jsem navázala jávský mech a anubias, na tu levou větev jsem umístil taky anubias a na ten pravý nic, před tou jakoby hlavní větví s jávským mechem má ten kořen umísěný větší kámen aby neplaval, tam jsem umístila druhou Cubu. Rostlinku co byla vpravo - taková zelenočervená, není moc hustá, ale tak to má asi prostě být že neroste hstě, jinak se jí i tak docela dařilo vedle té žilkaté, ale připadala mi tam taková ubitá chudák, tak jsem jí dala do levého rohu dozadu vedle ,,větve,, od toho kořenu zadního kde je anubias, myslím že mu nijak nestíní a třeba se jí teď na víc světle bude dařit líp. Pak bych chtěla dát nějakou červenou kytku spíš nějakou hustější jako je ta žilkatá ale nejlíp nějakou červenou ještě k tomu zadnímu kořenu vedle té pravé větve, je tam už ta moje chlupatá, ale ta je spíš vedle té centrální kytky uprostřed lodi, takže tam místečko ještě je a pak nějakou kytku, taky nejlíp červenou mezi ty kořeny s kameny, nějakou nižší klidně, aby nestínila Cubě právě, teď se mi to titž na té levé starně akva zdá takové chudé, než se anubiasy trošku víc rozrostou a snad i Cuby a jávský mech...
  Loď uvidím, jestli nechám a když, zkusím jí umístit úplně do pravého zadního rohu, celou posunout jak to je npůjde, ale musím dát pozor na filtr a hlavně i tu centrální kytku a ty co jsou před ní, abych je nepolámala nějak, už jsou dost rozrostlé právě, takže nějak místečko musím najít pro tu příď hlavně, záď nebude takový problém, tam za ní je ta žilkatá kytka, co jsem zasadila při předminulém čištění co jsem odstříhla jak byla dlouhá ta původní, takže tu přidám třeba víc vepředu anebo jinde u té žilkaté:) No, uvidm jak to vše bude vypadat, ještě bych mohla nechat jen tu záď, přikoupit kamínky, posunout víc doprava dozadu, a víc jí jakoby zahrabat do kamínků a naklonit, ale má podstavec, tak zítra zkusím až budem čistit jak by to vypadalo všechny kombinace:)
  Jinak s tím čištěním říklal prodvač, kde jsme kupovali ten filtr že s tím vnějším filtrem klidně můžem vyčistit teda akva 2/3 vody vyměnit za týden, pak další čištění vyměnit 2/3 vody třeba za 14 dnů a třetí čištění vyměnit 2/3 vody za 3 týdny a pak klidně vyčistit jednou za dva tři měsíce stačí, že teďka bude menší šok když přestanem čistit takhle postupně a budem intervaly prodlužovat než zprovoznit ten vnější filtr a vyčistit fakt až třeba poprvý za ty dva měsíce. Snad už je to jasnější:) Tak jestli je to pravda, jestli se tím nic nepokazilo?
  - - - - -
  Jája: Jinak ta rostlinka je moc hezká, šla by mi vedle té chlupaté co je vedle té hlavní, docela podobná té ,,centrální,, jak já říkám co už tam mám ale to nevadí, dozadu fajn, ale pak bych chtěla ještě vyymslet místo pro nějakou takovou bohatou a zarostlou jako je ta žilkatá a nejlíp právě aby byla do červena, či i žluta, prostě barevná a zase pro krevetky vhodnější aby se schovaly, v té žilkatétotiž tráví krevetky hodně času, takže jim asi vyhovuje a cítí se tam v bezpečí:) Uvidím jak to bude vypadat zítra, co pořídím s lodí atd. Minulý týden jsem jim tam enchtěla už víc hrabat, pěkně jsem vodu zvířila:( Jsem ráda, že to ryby rozchodily a krevetky halvně a raci. Takže další a snad finální úpravy zítra, snad nevadí, že i s vnějším filtrem teď budem čistit po týdnu, co by se stalo, ne? Když potřebuju zútulnit akva:)
  Ještě doufám, že jsem nikde v předešlém textu neprohodila strany - kořeny jsou teď v levé části, ta červenozelená kytka přestěhována taky do levé části a loď bych šoupla do té pravé části co nejvíc dozadu do rohu zadního a žilkatá kytka co je dost hustá je taky v pravé části akva a teď je tam i původní kořen s anubiasem u té žilkaté v rohu, ten bych asi taky přešoupla, moc mi tam nesedí, zdá se mi takový napláclý chudák a utopený:( :) Nevynikne moc prostě dle mého.
  Ještě jinak dělám vše co mi Jája poradila, pořídila jsem vše co mi radila na řasu a hnojení kytek, pomohlo to super, jen se mi zdá i když aplikuju každý den tak ta centrální kytka, halvně ta, řasa se trošku vyhazuje i na té žilkaté a i na té červenozelené, ale na té centrální mi žloutnou listy a prosvítají prostě, vůbec netuším proč:( Co jim tedy ještě chybí?
  Jinak rostliny mi rostou řekla bych že v pohodě naprosto a docela rychle, ale pokud by jim víc dusičnanů prospělo a neublížilo to nijak rybám, halvně krevetám a rakům tak klidně trochu přidám, ale co přesně za přípravek a jak dávkovat aby ryby nepřišly k úhoně nějak? Omlouvám se, ejstli se ptám jako totální blb, ale akvárko je pro mě docela složitost a alchymie:D:D:D Neznámá věda, takže se raději ptám zkušenějších, fakt netuším co dát za přípravky aby byly kytky ok a zároveň to nepřehnala a neodnesly to ryby
  15.3.2014 20:41Jája z morčat
  Tak to, co radil prodavač je nesmysl. Vodu je potřeba měnit skutečně týdně nezávisle na druhu filtru. Výměna vody je to samé, jako když větráš byt. Nehledě na to, že externí filtr není žádný zázrak, který by z vody udělal živou vodu. Sice má vyšší filtrační hmotu, ale vydýchaná voda je vydýchaná voda. Takže určitě v týdenních výměnách nepolevujte, je to fakt důležité.
  To žloutnutí může mít víc důvodů, ale vzhledem k tomu, že vstupní voda má málo dusičnanů, tak to bude nejspíš tím. Ideální by bylo koupit KNO3, je to součást hnojiva tzv. PMDD (mrkni na internet). PMDD se prodává na burze pytlíček za 50,-Kč a rozpouští se v 500ml vody. Někdy to mají i v akvaristikách a e-shopech. Ale chtělo by to právě jen tu jednu složku, takže se zkus s někým domluvit, kdo to nabízí, jestli by ti neprodali jen KNO3 (+ s radou, jak rozpustit a kolik do AQ dávat ml).
  15.3.2014 22:07Ivča3
  Jája: Aha, tak to jsem Ondřinovi nějak špatně porozuměla, pochopila jsem to tak, že stačí čistit jednou za měsíc s tímhle filtrem, ale už to mám vysvětlené, no mě to bylo i dost divné:) OK, díky za uvedení na pravou míru:) I na netu jsme ale právě četli, že někdo mění jednou za měsíc vodu s tímhle filtrem, někdo dokonce jednou za dva měsíce a rybky jsou ok,tak jako tedy nevím, ale nebdud nic riskovat... Po hnojivu se zkusím na burze poptat až zase budeme mít cestu děkuju moc
  16.3.2014 11:34Jája z morčat
  Ivča3: Ještě bych upřesnila - týdenní výměna vody je důležitá, ale odkalovat každý týden nemusíš. V podstatě se dá řídit tím, že pokud nemáš přerybníno, tak to odkalení klidně za 2-3 týdny i déle. Pokud ale chováš ryby, které mají nedokonalé trávení např. živorodky, kaprovité ryby (ancistrus a pod. to jsou taky pěkní čuníci), tak odkalování je lepší častější. A zase u většího AQ je údržba jednodušší. Prostě je to o citu. Také se dá řídit tím, že přeměříš vodu. A pokud nevykazuje zvýšené N-látky, tak zase odkalovaní nemusí být tak časté. Ale u malých akvárií je potřeba údržbu dělat pravidelně a nekašlat na to. Velké AQ se s tím popere, malé na flákání může pěkně doplatit. Tebe se týká to velké AQ, takže 2 týdny na odkalení je OK, případně i déle, dle okolností.
  A ještě ty červené rostliny - tam je problém, že červené rostliny jsou většinou stonkové nebo některé echinodory, případně některé kryptokoryny, ale jsou to všechno větší rostliny.
  17.3.2014 18:30Ódos
  Jája z morčat,Ewyk-děkuji za rady,pokusím se jezírko zvětšit a dát tam vše potřebné ;)
  18.3.2014 15:42Jája z morčat
  Ódos: Nejde jen o zvětšení jezírka. Ty ryby musí přezimovat a určitě to nemůže být v jezírku. K tomu potřebuješ další zařízenou nádrž, aby v ní nemrzlo.
  18.3.2014 19:27Jastan
  jája prečo by nemohly prezimovat v jazierku?Ja nemam problem ich prezimovat mam jazierko hlboke 150cm. Netvrdim že je to spravne ale u nas ma jeden CLOVEK jazierko hlboké 60cm a ryby mu prežili samozrejme že to neschvalujem a Odos ak bude mat vodu po pás tak to je asi vyše metra a ak bude mat dlžku dva metre a obsah 2-3kubíky vody tak je to postačujuce
  18.3.2014 20:13Jája z morčat
  Jastan: Je otázka nakolik to jezírko Ódos zvětší. Není pas jako pas. Pas dvoumetrového chlapa možná bude splňovat hloubku na letní pobyt, ale na zimu by to chtělo cca 1,5m. Pokud by byla hloubka jako máš ty, tak ani neceknu. Dvoumetrové AQ je pořádně velká vana, ale dvoumetrové jezírko je cachtátko - délka dva metry mi nepřijde jako moc velké jezírko. Když už chci chovat koi kapry, tak jim musím zařídit jezero, nejsou to žádní prckové. Jsou choulostivější než klasický kapr a navíc, když ho kupuješ, tak nevíš odkud pochází, vůbec nemusí být na naše zimy zvyklý. Prostě potřebuje lepší servis a péči, než běžná studenovodní ryba. Ideální je koi kapry přezimovat v kryté nádrži.
  18.3.2014 20:47Jastan
  Jája pre karasy zavojnatky liene a ine male rybky je to v pohode hovori sa že karas prežije všetko okrem otravy a mačky.Tie naše koie su už dost odolne.Náročne na obsah a čistotu su Japonske koie a jesetery ale Odos snad s nimi nezačne.
  18.3.2014 21:03Bor
  Sežere tetra červená vajíčka šneků?
  18.3.2014 23:42Ewyk
  Co sa zazimovania jazierka tyka tak zalezi hlavne a predovsetkym na oblastiach kde sa nachadza. Samozrejme ze ak sa bavime o lokalite na severe alebo blizko hor, tak je treba pocitat s tym ze jazierko zamrzne komplet. Ak je to stredna alebo juznejsia lokalita, kde nebyvaju take silne mrazy, tak mozu zimovat aj v jazierku. Ja napr. byvam v dost chladnej lokalite, s takou hlbkou by som tu ryby nezimovala vonku, ale juznejsie sa ryby bezne zazimovavaju aj v jazierkach s hlbkou 1m, voda musi byt ale v pohybe. A ako som aj radila Odosovi, do takeho jazierka moze dat max. par zavojnatiek alebo karasov . Myslim ze je dost rozumny aby nedaval do maleho jazierka kaprov alebo jeseterov.

  Bor stat sa to moze, ak jej budu chutit.
  20.3.2014 08:53Ódos
  Jája z morčat-a na to přezimování stačí nějaká velká bedná s okysličenou vodou?
  21.3.2014 20:07Fido
  Jak zastavit množení šneků?
  21.3.2014 23:02Ewyk
  Fido zastaviť? jedine ich dať preč, alebo skŕmiť rybami.
  22.3.2014 09:49Fido
  A jaká ryba je žere?
  22.3.2014 20:07Jája z morčat
  Ódos: Záleží na tom, jaké ryby bys choval a jaký počet. Zkus zapátrat na internetu, informací je tam o přezimování okrasných ryb spousta.
  - - - - -
  Fido: Když nechceš, aby se ti šneci moc množili, tak nesmíš překrmovat ryby v akvárku a dbát na údržbu. Když pro ně v AQ nebude nadbytek potravy, tak se nebudou přemnožovat. Mě se za 35 let chovu ryb šneci nikdy nepřemnožili. Jinak šneci jsou velmi důležitou a užitečnou součástí AQ. Je to taková uklízecí četa.
  - - - - -
  Fido: Jaké má tvé AQ rozměry?
  22.3.2014 20:22Fido
  Jája : 35x20x15 cm
  23.3.2014 11:32Jája z morčat
  Fido: Tak do tak mrňavého AQ žádná ryby nepatří, takže jestli bys chtěl pořídit rybu, která šneky žere, tak to nepřipadá v úvahu. Spíš se zeptej, jestli ve tvém okolí někdo chová mřenky a přebytečné šneky mu dej nebo je jen tak nabídni někomu do AQ. Ne aby tě napadlo koupit mřenku, jednat to jsou hejnové ryby, jednak jsou velké a patří do AQ kolem 200 a víc litrů (podle velikosti mřenky, jsou spíš hodně velké, takže spíš 300-400l). A máš tam i ryby? Prostě dodržuj pořádnou údržbu (týdenní pravidelná výměna 1/3 vody, odkalování a odstraňování starých, neduživých listů a hnijících) a šneky někomu nabídni.
  23.3.2014 14:01Fido
  Jája : Ryby do něj nepatří? A k čemu takové AQ asi jsou? Mám tam asi 6 teter.
  23.3.2014 16:44Mandy
  Já mám mřenku :-)
  23.3.2014 19:15Jája z morčat
  Fido: Desetilitrové AQ je pro ryby malé. To je tak pro krevetky, rybu bych do toho prostě nedala. Když si pořizuješ AQ, tak si nejdřív zjisti informace potřebné k jeho provozu a k chovu konkrétního druhu ryb, které chceš chovat ještě před tím, než AQ zařídíš a dáš do něj ryby. Navíc tetrovité ryby jsou hodně zdatní a aktivní plavci, takže u nich bych za minimum považovala AQ dlouhé 1m.
  27.3.2014 21:37Ivča3
  Tak jsemkoupila nějaké nové rostlinky, zítra akva nafotím, je i trošku předělané, ta halvní rostlina - uprostřed se mi čím dál víc nezdá, má čím dál víc řasy na sobě a nažloutlé listy a ještě navíc se jako by tenčí, průhlední... Bohužel jsem se v neděli na burzu nedostala:( Ve zveri jsem se ptala (asi ve 3 co v Příbrami - větší město, máme) co mi radila Jája - jen KNO3 ale koukali samozřejmě na mě jako na zjevení, jsem si připadala pak že já melu blbosti... Zítra se chci podívat ještě po nějakých nízkých rostlinkách do popředí, je ještě jeden zveráč v Příbrami kde prodává pan, který by snad mohl trošku akvaristice rozumět, zkusím se ještě poptat jeho, jinak nevím co víc pro tu chudáka rostlinu udělat, taková hezká a rozrostlá už byla, ty nejhnusnější listy jsem ustříhla pryč, tak vypadá taková okudlaná a i na nových lístcích už začíná to žloutnutí jsem si dneska všimla, jsem z toho docela nešťastná, se jí zase hezky začalo dařit, řasa skoro fuč co jsme začali hnojit a najednou tohle, ještě mě napadlo jestli nemohlo být na ní moc a nějak to s tím souviset, že jsme najednou do akva dali dva kořeny - pořádně jsem je namočila do vany do horké vody na pár hodin než jsem je dala do akva jak mi radil ten pan co je prodával, list mandlovníku a šišku olšovou které jsem ale spařila - zalila do mísy horkou vodou z konvice a nechala taky ,,vylouhovat,, nemůže to nějak souviset? Ostatní rostlinky ale jsou ok docela, před tou hlavní kytkou mám podobnou či stejnou akorát menší a ta má teda trošku víc řasu zase ale jinak nic, nežloutnou jí listy skoro teda vůbec, sem tam jednou za čas nějaký ale spíš když už je starší. I jávský mech má na sobě trošku řasu alejinak ok, i nové rostlinky tak já nevím:(
  28.3.2014 09:34Jája z morčat
  Kořen, mandlovník a šiška jsou pro AQ prospěšné, od toho skutečně nic nehrozí, maximálně tak můžou barvit vodu do zlatzava až hněda. To můžeš být v klidu.
  Podle mě to skutečně bude ten nedostatek dusíku. KNO3 (dusičnan draselný) bys mohla zkusit sehnat i v drogerii jako Sanytr (používá se v potravinářství). Zkus se zeptat. Jenže tam budou mít asi velké balení, ale zase to bude levnější, než kupovat po 50g balíčcích (pro akvaristy). Tobě stačí 50g rozpustit v 500ml vody (lépe rozpustíš v destilce) a dávkuje se 5ml na 100l vody. Můžeš si to rozpočítat na týden - každý den trochu, nebo třeba 2x týdně (jeden den před výměnou vody nehnoj - to platí obecně). Ale stejně by bylo dobré koupit test na NO3 (od firmy Aquar, za stovku, je spolehlivý a dobře se podle něj určuje množství NO3 ve vodě). Aquar má stánek přímo na burze. Zkus se zeptat i v akvaristice, ale vesměs testy od Aquaru nevedou. Mám jich od nich víc a jsem spokojená. Hlavně nekupuj papírkové testy, ty jsou na nic, jen kapkové. Navíc KNO3 obsahuje i draslík, který je důležitý a není ve vodě přítomný. A určitě přidávej železo. Podle fotek uvidím víc.
  29.3.2014 08:44Reachel
  Ahoj,koupili jsme si 1 mřenku pákistánskou a po dvou letech jsme zjistili že je to hejnová ryba. Chová se spokojeně,spí na listech,vždycky je první u krmení, vesele si plave po 250 litrovém akváriu s dalšími rybkami. Myslíte že má ještě cenu pořizovat ji jiné mřenky do hejna když je takle spokojená?
  29.3.2014 16:01Ivča3
  Jája: Jsem právě četla, že pro krevetky ale i ostatní ryby jsou prospěšné, proto jsem to taky pořizovala:) Jen jestli nějak těch látek co třeba vylučují do vody není na tu kytku nějak moc a takto reaguje, protože ta kytka začala takto chřadnout po tom co jsem dala do akva ty kořeny, mandlovník a šišku, navíc - to jsem se zapomněla zmínit a zeptat - i právě po tom co jsem přidala do akva ty kořeny atd. tak nám najednou začaly se převracet šneci ,,na záda,, Hlavně zebry, clithoni chvíli taky ale vypadají že to rozchodily a už se to u nich neděje, ale včera jsem si všimla, že nám odešly asi dvě zebry:( Pořád je obracím zpátky, ty který jsou na zádech ale za chvíli koukám do akva a znova... Ale jestli to spíš nemohlo být tím, že jsem vodu dost zvířila když jsem tam zahrabávala víc ty kořeny do kamínků? Odčerpali jsme dva kyblíky aby se mi líp pracovalo a pak právě ještě další dva aby se ta zkalená voda odčerpala co nejvíc a dala se nová, aby to rybky rozdýchaly, tak s čím by to mohlo souviset? Jestli tě něco napadá? Dneska nebo zítra vyčistíme akva a nafotím hnedka tu kytku hlavní. Včera jsme se k tomu nedostali, přítel je dneska od rána v lese na dříví, tak snad se pro jednou nci nestane, když vyčistíme o dva dny později? Jinak včera sjem sehnala ten sanytr jak jsi psala, zlatá teta drogerie:) Takže ten sanytr poslouží místo KNO3? Pochopila jsem to dobře? Měl by té kytce pomoci a i ostatním? I od řasy třeba trochu? Ta halvní jí má fakt fest, vůbec nechápu, že takovou dobu super, zlepšila se po tom cos nám poradila to hnojení, ty přípravky a anjednou tohle:( Takže dneska nemám raději dávat ani ten sanytr ještě? Když možná budeme až zítra a ne dnes? Včera jsem ho tam nedala ale přítel zapomněl a dal tam omylem všechny ty přípravky na to hnojení, nevadí to?
  29.3.2014 20:31Jája z morčat
  Ta údržba, ani kořeny za to nemohou. Pokud rostlině nějak zásadně porušíš kořeny, tak by se dalo uvažovat o tom, že by mohla na to reagovat, ale to se stává u kryptokoryn, u jiné rostliny jsem se s tím nesetkala. Když provedeš údržbu o dva dny později, tak se nic neděje. A že přítel hnojil, tak se nic neděje také. :-)
  KNO3 je sloučenina dusičnan draselný. V drogerii se prodává pod názvem Sanytr. Je to jedno a to samé, akorát s jiným názvem. Všechno, čím hnojíš dusík neobsahuje, takže je to v podstatě doplněk. Co bych udělala, tak přeměřila obsah dusíku. Podle mě bude nízký podle žloutnutí té rostliny. Jaká je zdrojová voda víš (pH, tvrdost vody a dusík). Obsah dusíku v AQ ovlivňuje moc faktorů a může se i lišit dost podstatně od zdrojové vody, takže to přeměření bylo lepší, od toho bych se odrazila. Nejdůležitější test je na NO3 a NO2. Jestli umírají neritiny, tak něco může být špatně, ale také to může být i pouhou změnou prostředí. To může být příčina úmrtí. Neritiny se loví v přírodě a dovážejí, v AQ se neodchovávají - byl by to spíš zázrak, kdyby se to povedlo, protože potřebují speciální podmínky a ty v AQ těžko vytvoříš. Pak to může být i stáří, protože nevíš, jak jsou staré. No a pak připadá v úvahu nárůst dusíku. NO2 je vysoce jedovatý, NO3 živočichové dokáží zvládat, ale jen do určité míry, ale je zase důležitý pro rostliny. Vzhledem k tomu, že AQ pravidelně udržujete, tak bych ten nárůst spíš vyloučila. Ty testy bys měla mít doma a občas AQ změřit (poprvé 2x-3x v týdnu), abys věděla, jaké tam máš maximum. Klidně ten Sanytr po výměně přidej a hnoj stejně jako doposud. Ty řasy rostou, protože v AQ je něco v nerovnováze, jenže, když se voda pořádně nepřeměří, tak v podstatě nevíš, co to je. Pokud rostliny neprospívají, tak je vždy dobré se zaměřit na železo, draslík a při žloutnutí listů dusík (když víš, že je nízký stav NO3). Taky když něco neklape, tak je dobré 3-4 týdny přestat úplně hnojit a pak podle chování rostlin k poznání, co je špatně, ale to chce dlouhodobý cvik, abys to poznala. A někdy to podle kouknutí nepozná ani zkušený akvarista. Akvárko je prostě trochu věda. Ale většinou ti rostliny řeknou, co jim schází. Jenže je dobré vidět to AQ na vlastní oči.
  29.3.2014 21:14Ivča3
  Jája: Ty testy jsem taky sháněla, zapomněla jsem to taky napsat, samozřejmě zase na mě čuměli jak na blbce:( Včera měl ten pán zavřeno jako na potvoru, takže se mi povedlo sehant jen ten sanytr, snad tomu rozumí víc, má to zveri už docela dlouho, než v těch velkých zveráčích, na burzu právě nevím kdy se dostaneme zase:( Ale i tam se najdou začátečníci co jsi říkala, taky to asi nebude záruka že ti někdo fakt poradí, ale třeba by jsem měla štěstí:) I ty clithoni byly takový divný, pořád ze začátku ležely na zádech když jsem si je přinesli z burzy ale už se srovnaly, ty neritiny je fakt že stáří nevím no, kupovali jsme je když jsme si pořizovali větší akvárko ale kdo ví jak jsou staré, ta jedna už to má asi chudák za sebou:( A další jsem dneska sice viděla na skle ale nehýbala tou tlamičkou:( Jinak snad piskořky v pohoa už i clithoni. Dneska jsem objevila na kytce jednoho menšího okružáka, nevím jak se nám tam potvora dostal, když nový kytky jsme propláchly a přítel obral i tu vatičku co šla aby neporušil moc kořeny, tak nevím jako:( A je docela velkej, kupovali jsme nové kytky minulou neděli, takže snad za ten týden nemohl takhle vyrůst:( Tak snad se moc nepomnoží:D Ráčci jsou taky naprosto pohodě a to jsme četla že jsou právě na vodu dost náchylní, tak nevím co je špatně a tak najednou:( Už se potvůrky naučily vylézt i na kytky:) Akvárko jsem vyfotila, snažila jsem se vyfoť co nejlíp ty kytky, tak snad tam něco uvidíš, nebo spíš tu halvní kytku halvně, jdu vytvořit album a hnedka to se mhodím, děkuju za ochotu
  - - - - -
  Tak tady je foto té mojí chudáka kytky, plus dalších nových a zase trošku předělaného akvárka, loď jsem posunula víc do pravé zadní části akvária, sice je vidět jen příď, záď skoro vůbec přes tu pralesní kytku ale myslím že to nevadí, že to snad nevypadá tak blbě i s tou mojí kýčovitou lodí:)
  https://www.kralici.cz/ryby/alba.asp?a=171
  30.3.2014 20:52Jája z morčat
  Ivča3: Tak pořád dokola koukám na ty listy. a ostatní rostliny. Vzhledem k tomu, že ostatní rostliny vypadají nadmíru dobře a zdravě (až na tu novou okousanou - může být okousaná od ryb nebo se jí nemusí v AQ dařit, ne vždy ti musí všechno růst), tak by možná v úvahu připadali ancistrusi a další "přísavky". Ancistrusi mají rádi právě echinodory, protože se jim dobře "hoblují" (mají velké ploché listy). Podívej se na ty žluté listy pořádně, jestli nejsou ohoblované, což může dělat tu žlutou barvu. Ancistrus je hobluje tak dlouho, až jsou průhledné a nakonec děravé. Když mu echináč zachutná, tak to je průšvih. Mě pomohlo dokrmování okurkou, ale nemusí to fungovat vždy. Na porušeném listě se lehce chytí řasa. Ale je možné, že jim křivdím. Zkus zapřemýšlet, co teď eventuálně děláte jinak, než tehdy, když se ty řasy zlepšily. Třeba přijdete na to, že se něco v péči nebo hnojení změnilo. Také je možné, že se řasy přizpůsobily a opět vyrazily. Uvidíš, co s nimi udělá přidávání Sanytru. Ty špatné listy bez milosti otrhej. Pak bys mohla zkusit tekuté CO2 http://www.akvarista.cz/web/shop/item-easy-life-easycarbo-250ml?EXTREF=selfpromo1 . Natáhneš do stříkačky a na řasu z blízka zlehka vytlačíš. Stačí tak tři dny po sobě. Ale bacha, na mech to nesmíš použít. Funguje to fakt dobře, mám to vyzkoušené, ale likviduješ tím jen následky ne příčinu. Chvíli to vydrží.

  Ta rostlina, co nevíš název se podívej na:
  http://rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_aquatica#dalsifoto
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_aquatica#dalsifoto
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_caroliniana#dalsifoto
  - - - - -
  Ivča3: To tekuté CO2 musíš použít podle návodu na litry - raději méně, nesmíš dávku překročit, protože ve větším dávkování to může být toxické.
  - - - - -
  Ivča3: Už se nepamatuju - neměnili jste filtr?
  30.3.2014 21:44Ewyk
  Reachel ja by som jej určite ešte nejakého kamoša dokúpila. Určite sa ale snaž aby bola druhá približne rovnako veľká a samozrejme treba dodržať karanténu, nech si tam niečo nezavlečieš.
  30.3.2014 21:47Reachel
  A je normální že spí na břiše nebo dokonce na zádech na listě?
  30.3.2014 23:55Ivča3
  Jája: Jojo, nejspíš ta nová bude trošku ohryzaná od ryb anebo prostě se jí v akvárku nebude dařit, přitom jsem na netu našla ještě před koupí že je tak středně náročná na světlo, takže určo světla má dost a i snad všeho ostatního, ale holt se to prostě stane no, akorát mě to mrzí, třeba se ještě ,,zbrsá,, protože se mi fakt líbí. Stejně jako tu první chlupatou, rostla jak o život, krásně a najednou ohlodaná:( Takže co zbylo jsem zasadila úplně do pravého předního rohu a vypadá že jí snad rybky daly pokoj no:) Není to tam tak prázdné:) Jinak je dost zchátralá i ta kytky co je teď v zadním levém rohu (mám jí na některých předchozích fotkách - je taková červeno zelená), ten jeden stonek mi dokonce uštíply potvory:( A je i taková chudinka do půlky oholená, takže ne moc hustá, no to nebyla ani když jsme si jí kupovali a zatím nevypadá že by se nějak lepšila, ale zatím jí tam nechám, je mi jí líto vyhodit.
  Jinak ta halvní kytka, je možný že jí najednou začaly likvidovat jako tu první chlupatou kytku, ale nevím proč? Okurku právě mají docela často, zkoušela jsem i ledový salát ale ten jim nejede. Je to přesně jak říkáš - na těch listech je řasa, jsou nažloutlé od vrchu jako by, dole tolik ne a na těch nažloutlých místech - nebo teda spíš nažloutlá je čtvrtina listu odshora - tak jsou dírky, tohle se mi děje i na té menší kytce co je té velké dost podobná, je před ní, taková její zmenšenina ale ne v takové míře a začalo to i na anubiasovy co mám na kořeni hnedka pod tou přídí, takže je to dost možné že snadn neí nic v akvárku v nepořádku jen že se prostě přísavky zcvokly:( U toho anubiasu vždy ty dírkované nažloutlé a řasou pokryté lístky odstříhnu a pod nimi už raší hezky nové a zelené, vůbec ne od řasy, tak to bylo i s tou centrální, samozřejmě při čištění nebo když akva kontroluju, tak prostě ty hnusný listy odstříhnu nebo utrhnu pryč, dávám pozor abysem nijak jakoby tu kytku nevytáhla z kamínků, škubu opatrně ale spíš právě raději list odstříhnu, dřív rašily hezky nové listy ale teď na tý centrální skoro vůbec právě, takže kdybych jí chudáka okudlila a že pořádně, jsou skoro všechny listy hnusný a řasnatý tak tam po ní nezbyde nic:(
  Děláme jinak vše co předtím, hnojíme pořád stejně, chvíli se to o dost zlepšilo a teď ta halvní kytka je na umření chudák:( Filtr jsme koupili vnější, ale myslím si, že to začalo dělat takhle s tou kytkou ještě předtím novým filtrem - do toho nového filtru jsme i přesypali ty ,,kuličky,, z toho vnitřního co byl původně k avárku, vše bylo ok a ta kytka asi vážně začala tak chřadnout pár dní před koupí toho nového filtru, ale zase tolik jistá si nejsem, myslíš, že by to mohlo mít nějakou souvislost? ALe jak to, že ostatní kytky a ahlvně ty dvě zmenšeniny té halvní - jsou to stejné kytky? Tak jsou docela ok pořád:( Nevím no. Jinak ta jedna neritiny chudák asi fakt umřela - co s ní? Můžu jí nechat v akvárku? Jinak právě je divné, myslím že je ale obracely halvně sumci - kropenáči a i přísavky, jak jsem si přinesli z burzy clithony tak najednou všichni šneci na zádech neustále převrácený, jsme si mysleli, jestli je nějak neotrávilo právě to jak jsem se tam docela hrabala když jsem tam dávala ty kořeny a tak, ale nevím no, těma kořenama a šiškama a mandlovníkem to asi nebude teda jak říkáš, nevím proč by jim to nějak ublížilo a navíc teďka už málokterýho šneka najdu na zádech, už se doclea vzpamatovaly, to mi je taky záhadou.
  Zkusím sehnat to tekuté CO2, jen nevím kdy se dostanu do Příbrami nebo zveri kde na mě nebudou koukat blbě, kdyžtak bych to objednala, těžko budou vědět zase oč jde si myslím a ještě ty testy nesmím zapomenout, no zatím uvidím co udělá ten sanytr, dali jsme ho tam tak cirka těch 10 ml dneska při čištění, takže zase až za týden, že?
  31.3.2014 14:09Reachel
  Ivča3: Dokonalé :-D
  31.3.2014 20:02Ewyk
  Reachel ak sa inak tvari normalne, tak je to v poriadku. obcas mavaju ryby podobne uchylky. mala som bichira ktorý spával vo vertikálnej polohe s hlavou strčenou v štrku. napriek tomu že mal množstvo skrýš kde mohol byť. tiež betty sú experti na podobné spacie manévre :D.