od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Duben v roce 2014
 • Zobrazuji 69 zaznamu.
 • 1.4.2014 11:13Jája z morčat
  Ivča3: a jaký je název té okousané nové rostliny? Taky je možné, že je emerzní a listy jí odcházejí z tohoto důvodu.
  U těch stonkovek - pokud opadávají spodní listy, tak to je většinou nedostatkem světla. Jediná rada je, když vyrostou, spodky vyhoď a zasaď vršky. Zadní roh = málo světla a když stonkovka roste, tak automaticky se spodní části světla nedostává. Pak to může být i tím, že rostlina čerpá živiny ze starých listů (při nedostatku živin).
  Až budeš mít testy, tak budeš moct zřejmě přidávat sanytr i ve větším množství. Až přeměříš vodu, budeš mít jistotu. Přijatelná výše NO3 v AQ je 10-30mg. Teď zatím přidávej raději tak, jak jsem psala, protože nevíš, co vyprodukují ryby, nesnědené krmení a rozkládající se listy rostlin.
  Neritinu vyndej a očuchej. Pokud smrdí, tak vyhoď. Mě neritina umřela a než jsem to zjistila, tak byla sežraná. Ulitu jsem už v AQ nechala, vypadá hezky. Myslím si, že ve tvém AQ to tak bude také - ryby krevetky i šneci umí být rychlí, pokud jde o mrtvolky. Jinak neritiny, když se pořádně nažerou, tak nějakou dobu odpočívají, takže třeba je to tím, že není aktivní.
  Ještě mě napadlo - v AQ by měl být dostatečný proud od filtru (to je doprava živin k rostlinám) - pohupují se trošku rostliny? Proud nesmí být moc velký, ale bez proudu to není OK.
  To, že ti ten echynáč (centrální kytka) moc neroste, může právě způsobovat nedostatek dusíku, tím pádem je i náchylnější na řasy (pokud pominu ohoblování od přísavek).

  Reachel: Taky bych to viděla, jak píše Ewyk. Odpočívání na listě je normální a jestli jinak vypadá zdravě a chová se jako vždy, tak bych tomu ležení na zádech nepřikládala nějaký význam.
  2.4.2014 15:03Bambi
  Zdravím ... v akva mám 3 black molly, 3 paví oka a 4 dánie. Chci se zeptat jak je možné, že se mi nemnoží aspoň živorodky? Když jsem je měla v malém akva tak to šlo, ale teď vůbec. Pavím očkám vždy zčerná bříško a když ho má už veliké tak se přes noc zabarví krví a nic. Ph je v normě, teplotu vody mají okolo 25 - 26 stupňu. Ještě jsem se chtěla zeptat jestli je normální, že mi ancistrus jde docela brutálně po rybách.
  2.4.2014 15:52Ok
  Ahoj. Začínám s chovem ribiček. Zatím chovám jen neonky a v druhém akváriu tetry. Koupil jsem do každého akvária plovoucí rostlinky ale v akváriu teter začali rostlinkám žloutnout a odpadávat listy. Co s tim? Je možné že by je tetry okusovali? Ale to nevysvětluje to žloutnutí.
  2.4.2014 16:21Jája z morčat
  Bambi: To zabarvení krví mi přijde divné, s tím jsem se nikdy nesetkala. Spíš si myslím, že dospělé ryby mláďata sežerou, což bývá normální. Ancistrusi jsou většinou klidné ryby a běžně na spolubydlící neútočí. Něco jiného je, když jim hodíš tabletu a jiné ryby chtějí také něco urvat, tak to dokáží být dost agresivní - jen je vyženou, ale vypadá to dost nebezpečně.

  Ok: Podle mě máš v AQ nedostatek živin a vidím to na dusík. Tetry rostliny nežerou, nebude to jiná ryba, nepleteš si název? Jinak neonky jsou také tetrovité ryby.
  2.4.2014 17:00Bambi
  Jája: zkusím to vyfotit. Zrovna jedné černá bříško. Vždy potom má třeba ještě měsíc krvavé veliké bříško. Hádala jsem třeba zácpu (nevím jestli to je možný) ale vyprazdňují se normálně. To a samé místo black moll jsem měla platy a nic. A to jsem se těšila na miminka :/
  2.4.2014 17:13Jája z morčat
  Bambi: Nechci tě strašit, ale to by taky mohla být nějaká pěkně hnusná nemoc, jenže když to je opakovaně, tak zase mi to jako nemoc nepřipadá, protože by ta samička už dávno nebyla mezi námi. A zřejmě by se nakazily i ostatní ryby. Vyfoť ji, uvidíme, jestli to břicho je normální.
  A ještě jeden odkaz na nemoci - mrkni na to:
  http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
  2.4.2014 17:20Ok
  A jaké živiny bych tam měl dávat?
  3.4.2014 11:48Jája z morčat
  Ok: Na dálku se špatně radí. A hlavně i když máš doma dvě akvárka, tak v každém to prostředí je jiné. Nikdy stejné nebude. Záleží na velikosti péči (údržbě obecně), druhu ryb, technickém vybavení, umístění, rostlinách... Je toho strašně moc. Ideální je vodu otestovat (jaké má parametry) a z toho vycházet. U těch plovoucích rostlin to může být ten chybějící dusík - tímto způsobem na to reagují, ale i nedostatek železa, draslíku, případně to může být i něčím jiným. Popiš mi akvárko (rozměry), údržbu, ale co nejpřesněji (jak často měníš v AQ vodu a odkaluješ, jestli hnojíš a čím a kolik). A vůbec nejlepší by bylo AQ vyfotit, to ukáže hodně. Pak je důležitá zdrojová voda (rozbor vody najdeš na stránkách dodavatele, od kterého vodu máte).
  - - - - -
  Ok: Nevím odkud jsi, ale ve slušné akvaristice ti vodu z AQ otestují a vezmi si s sebou tužku a papír, aby sis zapsal přené údaje.
  3.4.2014 17:37Ewyk
  Bambi súhlasím s Jájou. Ak sa to u gupiek opakuje, nemala by to byt choroba. čokoľvek krvavé na/v rybách obyčajne spôsobujú baktérie, to by ale tak dlho nežila a nakazila by aj ostatné. Skôr sa prikláňam k tomu že v noci porodí, malé skončia ako krmivo a ten krvavý fľak môže byť možno následok pôrodu. Ako dlho potom má červený fľak? Zmizne alebo ho má stále?
  4.4.2014 16:47bojovnicepestra
  Dobrý den, chovám bojovnici pestrou a mám pro ni akvárium, problém je, že akvárium má místo jedné stěny zrcadlo. Nevíte, čím by to zrcadlo šlo zakrýt (nějakou tapetou nebo tak)? Díky.
  4.4.2014 17:11Jája z morčat
  bojovnicepestra: Jestli se nepletu, tak ty ji máš v nějakém miniakvárku, které má pouze pár litrů. Je pravda, že zrcadlo je naprosto nevhodné a je to pro bettu jen trápení. Dovnitř bych nic nelepila, jen bys betu stresovala a ještě bys jí mohla tím nalepením otrávit (nevíš jestli ta tapeta je vhodná, co se týká chemického složení). Rozumnější by bylo pořídit nové a hlavně větší akvárko s objemem minimálně 30l, pokud kvůli místu potřebuješ malé. Ale co se týká vhodné velikosti pro bettu, tak ta začíná u 60x30x30, kde je čistý objem vody pro plavání kolem 40l. Místo zakrývání zrcadla se zaměř na koupi nového akvárka. :-)
  8.4.2014 15:00Bambi
  https://www.kralici.cz/ryby/alba.asp?a=172

  Při čištění jsem udělala pár fotek ... prosím o názor
  - - - - -
  Jinak jsem se chtěla zeptat ... mám dát molly do porodničky? Kdy je mám tam dát ?
  8.4.2014 15:44Jája z morčat
  U této žluté (jakoby skleněné) varianty pavího oka je to bříško v pořádku, tak vypadá normálně.
  Ty molly vypadají, že by měly rodit každou chvíli.
  - - - - -
  Bambi: Ještě dodám - to bříško je bez mimin. Jak jsi psala, že se to stalo přes noc, to zřejmě v noci porodila.
  - - - - -
  Bambi: Jak je vidět, tak se ti množí, ale dospělí jsou při chuti, takže mimča stihnou sežrat dřív, než si všimneš, že se něco děje. Na druhou stranu to je lepší, než abys měla AQ plné ryb a nevěděla, co s nimi. Jestli ale nemáš jiné malé AQ, kam bys dala mimina na odchov, tak nemá cenu samice dávat do porodničky. To raději pořiď hromadu jemnolistých dostlina kupku mechu, aby se v AQ narozená mimča mohla schovat. Pokud je hodně zarostlé AQ, tak většinou alespoň pár prcků přežije.
  8.4.2014 16:03Bambi
  Dobře, děkuji moc. Jde vidět, že akva moc sleduji a plaším :D
  8.4.2014 16:54Jája z morčat
  Bambi: Lepší je plašit, než něco zanedbat. :-) V AQ se obzvlášť špatně napravují chyby, což bývá většinou doprovázeno vysokou úmrtností.
  8.4.2014 23:42Bambi
  Ještě mám otázku. Četla jsem, že musím nechat vytřít dánie ... jinak jim ztvrdne bříško a umírají ... to se nevytřou ve velkém akva ? http://img.kralici.com/ryby/alba/08d1219b1fe810f0c240.jpg
  9.4.2014 20:17Ewyk
  Bambi v prípade že máš samičku plnú ikier tak je potrebné ju nechať vytrieť, inak ikry stvrdnú v brušku a uhynie ti. Dánia sú nenáročné ryby, vytrú sa kdekoľvek, len musíš mať aj samce.
  9.4.2014 20:33Bambi
  Ewyk: mám jich 5 ... tak doufám, že je mezi nima samec ... já to nepoznám :(
  10.4.2014 14:08Jája z morčat
  Samci jsou štíhlejší a výrazněji vybarvení než samice. Pokud je ve společném AQ vhodné prostředí, tak by se ti vytřeli, ale zřejmě to není pro ně OK. Na tření potřebují kyselou a měkkou vodu -celková tvrdost 5-8°dGH, pH 6,5-6,8 a teplota 25-27°C. Takže je nejlepší zařídit malé AQ pro vytření, ideálně s filtrem a vzduchováním, vhodné je přidat i nějakou jemnolistou stonkovou rostlinu. Pro dobrou údržbu je vhodné, aby v AQ nebylo dno, jen holé sklo. Po vytření pár odlovíš, aby ryby nesežraly jikry. Po rozplavání plůdku krmíš vařeným žloutkem, případně prachovým krmivem pro nejmenší potěr.
  10.4.2014 14:57Bambi
  Jája: načtené to mám, ale stejně je nepoznám ... přijde mi, že ti co by měli být samci jsou plní jiker.
  10.4.2014 21:02Ewyk
  Bambi tu je dobre vidiet rozdiel http://home.kpn.nl/sutyi/25.%20Brachydanio%20rerio.jpg
  11.4.2014 11:18Jája z morčat
  Bambi: Kluci jsou barevně výraznější, řekla bych, že lesklejší. Že ti připadají jako samice všichni, buď jsou dobře napapaní nebo to skutečně samice jsou. I taková možnost je. Tření nemusí probíhat jen v páru. Můžeš je přelovit všechny, ale to by chtělo AQ alespoň 20l. Po přelovení se většinou rychle vytřou, pokud jsou podmínky OK, takže by ti mohla stačit i plastová vana/box. Ale sklo je lepší, protože dovnitř dobře vidíš a včas odhalíš nějakou chybu, kterou musíš rychle napravit. V odchovně je potřeba udržovat čistotu. A vzhledem k tomu, že se ani ne za dva dny vykulí mimča, tak budeš potřebovat hlavně vzduchování a vodu musíš částečně každý den měnit za odstátou, aby nenarostly dusíkaté látky. Špatné jikry musíš odstraňovat průběžně.
  12.4.2014 19:01Renča
  Ahoj, chtěla bych se zeptat. Asi, s dovolením rodičů, si založím krevetkárium. Jaké důvody? Jsou malinké a nepotřebují mnoho prostoru. Moje otázky:

  1. Stačí akvárko o objemu 5-10 l?
  2. Kolik krevetek připadá na 1 l?
  3. Kde se kupují krevetky?

  Děkuji moc :)
  13.4.2014 20:44Jája z morčat
  Renča: Akvárko pořiď minimálně 30-40l, lépe větší. I když jsou krevetky malinké, tak potřebují prostor k životu. AQ musí být plně vybavené - dno, hodně rostlin, osvětlení a kvalitní filtr, teplota vody. Krevetky jsou hodně náročné na dobré prostředí, takže musíš se o AQ dobře starat a pravidelně každý týden měnit část vody. Když založíš AQ, tak krevetky můžeš do něj dát až tak po dvou měsících. Krevetky se někdy dají koupit v akvaristice nebo přes inzerát. Počet krevetek na 1l se neudává. Jsou to hejnová zvířátka, pro začátek je jich vhodné koupit 6-10, když budeš mít štěstí, tak tam budou holky i kluci. Množí se celkem dobře, pokud jim ale vytvoříš dobré podmínky pro život. Nejméně náročná je Krevetka červená var. Cherry.
  14.4.2014 10:38Renča
  Jája: Díky :) No každý mi psal, že stačí i malé, tak nevím no. A taky jsem četla že topítko ani osvětlení nepotřebují, prý mají rádi vodu s teplotou 23° a méně.... A ještě něco: Nechtěla bych je hned množit, co bych potom dělala s pr%taty, je možné koupit ze začátku třeba jenom kluky a jak se to pozná? Díky :)
  14.4.2014 11:22Jája z morčat
  Renča: Čím je AQ větší, tím lépe bude fungovat. Začátečník by vůbec neměl začínat s malým AQ, protože udržet v něm podmínky vhodné k životu je složité. To AQ MUSÍ být zařízené jako pro ryby - hodně rostlin, mechy, případně kořen, schovávačky. Světlo a filtr jsou nutné v každém AQ, i u krevetek. Kdo tvrdí opak, tak mele z cesty, neví o čem mluví. S teplotou vody máš pravdu. Je lepší trošku nižší, než vyšší, ale to se odvíjí od druhu, který chováš. Cherrynky jsou na teplotu velmi tolerantní, ale ideální je, když se držíš středu. Což je 23-26°C. V létě krátkodobě snese i do 30°C, ale je potřeba AQ ochlazovat přidáváním chladnější vody každý den, klidně 3x denně, jak ti to vyjde. Když máte doma teplo, tak topítko potřeba nebude, na ohřátí budou stačit zářivky. Krevetky, co se prodávají, tak jsou mladé, takže pohlaví nepoznáš. A kdo s nimi nemá zkušenost, tak pohlaví špatně pozná i u dospělých. Dospělou samičku poznáš podle toho, že za hlavičkou má světlý flek, což jsou vajíčka ve vaječnících, nebo oplodněná vajíčka nosí pod ocasní částí. A je vybarvená sytě červeně. Samečci jsou Cherrynek méně vybarvení, někteří téměř bezbraví a hubenější. Krevetky jsou krátkověké cca 1,5 roku, takže je určitě lepší mít v AQ obojí pohlaví. Když budeš pořádně pravidelně udržovat AQ a nebudeš je překrmovat, tak se ti tam krevetek vejde strašně moc. A když se ti přemnoží, tak si dáš inzerát a určitě se ti někdo ozve. V žádném případě nepořizuj malé AQ, stejně bys za chvíli zjistila, že potřebuješ větší.
  15.4.2014 14:37Renča
  Jája: Dobře děkuji :) Ale ještě to není jisté ;)
  16.4.2014 17:31Michaela
  Dobrý den, s mamkou máme 2 litrové akvárium a máme v nich 4 neonky. Jaké jiné rybičky by se do tohoto akvária hodili? Ne spolu s neonkami, ale kdybychom koupili další 2 litrové. Děkuji
  16.4.2014 18:57Ewyk
  Michaela do 2 litroveho akvaria VOBEC ZIADNE ! Do tak maleho akva ryby nepatria - ziadne. Neonky su hufove ryby, malo by ich byt minimalne 10 a huf neoniek potrebuje minimálne 50L. Ak vam zalezi na tych rybickach, tak kupte poriadne akvarium a netyrajte ich.
  16.4.2014 19:01Jája z morčat
  Michaela: Ten dotaz myslíš vážně, nebo si děláš legraci? 2l NENÍ AKVÁRKO. Do toho nepatří žádná ryba, ani žádný jiný živý tvor. To je trápení. Pokud si pořizuješ živé zvíře, tak si máš o tom nejdříve zjistit informace a ne cpát neonky do dvou litrů. Maminka by už mohla mít rozum a zvířátka netrápit. Jak by se ti líbilo, kdyby tě někdo zavřel do prostoru metr krát metr a nechal by tě v tom žít. Asi nelíbilo. Jinak neonky potřebují prostorné akvárko ideálně od 1m délky.

  S maminkou si spolu sedněte k počítači a přečtěte si informace, které najdete pod následujícími odkazy, abyste pochopily, jak má akvárium vypadat, jak se o něj starat a jaké podmínky v něm musí být, aby ryby žily plnohodnotný život, aniž by živořily jako u vás:
  http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
  http://rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
  http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_Horacovy_zakony.htm
  18.4.2014 17:21ferda
  Nechápu ty lidi, co cpou rybičky do 2 l akvárek. I 10 l Je HODNĚ málo....nebo si tady z nás děláte legraci?
  20.4.2014 13:17Reachel
  Michaela: Tak co nám k tomu řekneš?
  20.4.2014 16:53Renča
  Ahoj :) Rozhodla jsem se, že si přes narozeniny našetřím. Dostanu od babičky a dědy něco... :D Mám 15 let, takže snad to nebude malá částka :D Ale našetřím si a koupím si velké akvárium se vším potřebným. Kolik to asi bude stát bez rybiček a kytek? Děkuji
  20.4.2014 21:47Ewyk
  Renča to je dobrý nápad ;). čo je podľa teba veľké akvárium?
  21.4.2014 13:06Renča
  Ewyk: No jelikož nemáme moc místa, tak asi kolem 50*30*30. Ale nevím, přemýšlím, kam bych ho dala ;)
  21.4.2014 18:08Reachel
  Renča: Takle uvažuje rozumný člověk :-)
  21.4.2014 22:54Ewyk
  Renča takže 45L :D , k tomu filter, osvetlenie, ohrievač, štrk a nejaký koreň. U nás sa dá kúpiť komplet set akva s príslušenstvom za cca 2000Kč. Inak do 45L moc rybičiek nemôžeš dať. Záleží od druhov ktoré chceš mať, ale je to dosť malé akvárium.
  22.4.2014 02:01Ivča3
  Renča: A co si pořídit krevetárium tedy s takovými rozměry?
  22.4.2014 14:13Reachel
  Renča: Nějaké levné filtry,osvětlení,rostliny a ohřívač se dají snadno sehnat na bazoši nebo tak...
  22.4.2014 14:47Renča
  Ewyk: No set si právě kupovat nechci, v mnoha knihách píšou, že často tam je skoro nefunkční osvětlení. A rybičky asi gupky nebo neonky.

  Ivča3: To jsem taky chtěla, ale ségra říkala že to jsou brouci... Takže prý se jí to hnusí, takže mi to vypadlo

  Reachel: Na internetu mi mamka nedovolí kupovat :/
  - - - - -
  Ale možná najdu ještě nějaké větší místo. Ale nevím kde, tak, aby tam byla zásuvka... :(
  22.4.2014 19:47Ivett K
  Renča: stačí koupit prodlužovák :-) zase tolik to nestojí a ty budeš spokojená :-)
  22.4.2014 20:08Ewyk
  Renča nie všetky komplety sú zlé, treba si to vždy dobre pozrieť. Ale v tej cene kúpiš aj samostatane všetko, skús zájsť aj na akvaburzu, alebo si dať inzerát, veľa akvaristov predáva zariadenie čo už nepotrebujú. Svietidlo tak kúpiš určite. Pri tak malom akva ti bude možno stačiť aj stolná lampa, záleží od rastlín aké chceš. Pri gupkách alebo neonkách počítaj v takej nádrži cca 8ks - max. 10ks . Hlavne si dobre prečíta sekciu založenie akvária a založ si ho správne ako treba, inak budeš mať veľké straty na životoch.
  22.4.2014 21:14Ivča3
  Renča: No, krevetky právě tak velké akvárko nepotřebují, samozřejmě čím větší tím lepší i pro ně, ne je zase chovat v lahvi od okurek, to fakt ne:) ale ten rozměr cos uváděla že bys mohla mít mi nepřijde pro ně zase tak nejzlejší, drží se spíš na kytkách, moc neplavčí. A rozhodně tedy jako brouci nevypadají, viděla někdy ségra krevetku vůbec? Jestli ne, zadej do googlu krevetka a dej obrázky, krevetky seženeš docela levně na bazoši třeba nebo na nějakých akvaristických burzách, ve zverimexu bych je nekupovala, mají je tam šíleně drahé
  23.4.2014 16:22Renča
  Ivett K: No uvidíme jak mi to vyjde ;)

  Ewyk: Akvaburza je normálně ve městě že? Nebo přes net? :D Já nevím. Samozřejmě že bych tam necpala 50 neonek či oček. Mě by stačily i 4 neonky a 2 gupky. A založení akvária znám z knížek nazpaměť :D

  Ivča3: Děkuji. Už jsem ji krevetku na fotce posílala, zrovna takovou hezkou pruhovanou ale ona řekla že ne. :(
  23.4.2014 17:32Jája z morčat
  Renča: Neonky jsou hejnové ryby, takže čtyři je určitě málo. Minimum, ab se cítily dobře je 10. Navíc neonky, ale i ostatní tetrovité ryby do tak malých akvárií nepatří. Ideální je mít AQ dlouhé alespoň 1m. Velmi těžko budeš hledat rybu do 50x30x30, je to pořád malé. Vhodnější už je 60x30x30, ale to tu píšu pořád dokola a všichni dělají, že neumí číst. Do 60x30x30 (má čistých litrů na plavání cca 40) bys už mohla dát tetru modrou https://rybicky.net/atlasryb/neonka_modra , 10 rybek, víc ne. Je maličká, ale stále potřebuje prostor na plavání, těch 60cm na délku je absolutní minimum. Pak se podívej na razborky, ty jsou malé a o něco méně náročné na prostor než tetry. Nekupuj malé AQ, protože tam nemůžeš dát téměř žádou rybu. Taky bys nechtěla celý život žít v jednom mrňavém pokoji, aniž bys chodila ven. Ryby mají určité nároky a pokud si je chceš pořídit, tak bys jim je měla splnit.
  25.4.2014 13:05Renča
  Jája: Děkuji, no ráda bych samozřejmě koupila větší akvárium, ale musím najít místo :/
  25.4.2014 16:28Michalek
  Ahoj,
  mám v akvárku 7 plat. Dnes ráno jsem viděl jednu samičku jak má ocasní ploutvičku dole a je taková bez života. Nevíte co sní může být? Prosím poraďte.
  25.4.2014 21:11Reachel
  Ahoj, jak už jsem psala, máme jen jednu mřenku pákistánskou. Kamarádila by se i s jinými mřenkami např. s mřenkou pruhovanou nebo trpasličí?
  25.4.2014 22:44Ewyk
  Michalek nejake dalsie info? nejake flaky, bodky, odstavajuce supiny, vypulene oci? bola by dobra aj fotka. ak sa ti nezda najlepsie urobis ked ju cim skor oddelis.


  - - - - -
  Reachel no neviem či by to brala zrovna ako kamarátov :D aké máš zvyšné osadenstvo v akva?
  25.4.2014 22:53Michalek
  Ewyk ano už jí mám v karanténě jenže jí kromě ocásku nic není :(
  26.4.2014 21:22Ewyk
  Michalek daj jej tam trosku soli. dufam ze si jej tam dal aspon vzduchovanie. krm ju menej, kludne kazdy druhy den a uvidis ako sa bude drzat.
  27.4.2014 10:46Jája z morčat
  Michalek: Předpokládám, že ta karanténa není běžně zaběhlé akvárko. Ještě bych v karanténě každý den měnila 1/3 vody.
  27.4.2014 16:01hana janava
  Mam akvarium 50x30x25 kolik a jakych rybek tam muzu chovat? Chtela bych hladinove ale i strednich vod a rybky zijici na dne. Jake vybrat aby se k sobe hodili a snaseli se? Dekuji
  27.4.2014 17:11Jája z morčat
  hana janava: Do tak malého AQ bych žádnou rybu nedala. Být tebou, tak se zaměřím na krevetky. Tvé AQ má čistých litrů na plavání přibližně 30, ale spíš méně. Pokud tam ale chceš ryby za každou cenu dát, tak se zaměř na razborky. Ty jsou velké 2-3cm a když hodně přihmouřím oko, tak by připadaly v úvahu http://rybicky.net/atlasryb/hledat/ . Z krvetek bych doporučila "cherrynku" http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_cervena_var_red_cherry . Jsou to velmi krásné a celkem odolné krevetky. Jednak je to "uklízecí četa", takže nahradí ryby dna, ale hlavně to jsou velmi zajímavá zvířátka. Rybek se ti tam vejde tak 8 a vol jen jeden druh, jsou hejnové, krevetek pro začátek cca 6-8, abys měla jistotu, že budou obě pohlaví zastoupena a jsou také hejnové. Nic jiného bych do tvého AQ nevolila. AQ musí být standardně zařízené - filtr, hodně rostlin, osvětlení, vhodná teplota vody....
  27.4.2014 17:38hana janava
  A pak mam 60x30x30
  - - - - -
  A pak mam 60x30x30 slo by to?
  28.4.2014 10:07Jája z morčat
  hana janava: Podívej se, co jsem psala 23.4. Renče. Pak je spousta informací v archivu:
  https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=J%E1ja+z+mor%E8at&fulltext_text=60x30+&time=rok . Rozměr 60x30x30 je už slušná velikost, do které najdeš vhodné rybky bez problému. Můžeš zkusit několik pavích oček nebo platu korálovou (samec + 2 samice), ale budou se ti množit a produkují hodně odpadu. Musela bys dbát na častou údržbu a nezanedbávat ji. Pro všechny ryby platí: dobře zarostlé akvárko + kvalitní filtr + osvětlení + pravidelná údržba a týdenní výměna 1/3 vody za odstátou.

  Takže, aby nebylo přerybněno např:
  1. samec bojovnice + dvě samice, k nim 4 krunýřovci jednopruzí NEBO 4 pancéřníčci (malý druh velikost do 4cm), voda teplá 25-26°C + kryt nad akvárkem

  2. 10 neonek modrých, k nim 4 krunýřovci jednopruzí NEBO 4 pancéřníčci (malý druh velikost do 4cm) + pokud bude hodně rostlin tak k nim i krevetky

  3. 12 malých razborek nebo 10 razbor hengelových nebo razbor espeho, k nim 4 krunýřovci jednopruzí NEBO 4 pancéřníčci (malý druh velikost do 4cm) + pokud bude hodně rostlin tak k nim i krevetky
  28.4.2014 13:49Cidik
  Konečně jsem udělal album Bettária :) https://www.kralici.cz/morcata/alba.asp?a=31851
  28.4.2014 17:15Jája z morčat
  Cidik: Kdybys dal pryč ty umělé ptákoviny, zabírá to fůru místa na plavání a nehodí se to do AQ, a zasadil hromadu rostlin, tak by bettám bylo dobře. Nechci ti to hanit, tobě se to líbí, ale tak vypadá ukázka toho, jak AQ NEMÁ vypadat.
  - - - - -
  Cidik:: Má to vůbec filtr?
  28.4.2014 18:55Cidik
  Nemá - filtr mi vcucával krevety tak jsem ho vyndal. (y)
  29.4.2014 12:34Jája z morčat
  Cidik: To prostředí v AQ je fakt na pováženou, navíc tam nejsou tam téměř žádné rostliny. Ten filtr je životně nutný pro krevetky i pro betty. Tak pořiď bublifuk - molitanový filtr poháněný vzduchovacím motorkem, ten ti nic nevycucne. A než ho pořídíš, tak ob den jim měň 1/3 vody za odstátou (musí být stejně teplá jako v AQ, teplotu stačí ověřit rukou, to poznáš) - to je krizové řešení, není to nastálo. Měl by sis přečíst něco o zakládání a fungování AQ. Akvaristika je tak trochu věda. Aby ti to fungovalo, tak jsou k tomu nutné i určité znalosti.
  - - - - -
  Cidik: Ještě jsem zapomněla zmínit, že do 30l moc ryb nedáš, lépe řečeno, je to tak na krevetky nebo když přihmouřím oči, tak na minirybičky s maximální velikostí 3cm, případně na jednoho kluka betty. Ale samec + samice by potřebovaly alespoň 60x30x30, a vzhledem k tomu, že těch samic máš víc, tak 60x40x30.
  29.4.2014 17:04Reachel
  Ewyk: No mam tam pestřence, mechovky, krunýřovce a 4 takový který nevim co sou, už jsem to zapoměla :-D
  AQ máme 250 l
  - - - - -
  A samozřejmě mřenku
  29.4.2014 18:07Jája z morčat
  Reachel: A proč jí raději nepořídíš kámoše stejného druhu. Mřenky jsou hejnové ryby (4-5 kusů), takže by to určitě uvítala místo jiného druhu mřenky. Bylo by to rozumnější.
  29.4.2014 18:15Reachel
  Ale mohla by se tedy kamarádit i s jiným druhem mřenky? Oni si sou docela podobný...
  29.4.2014 18:22Cidik
  Všude na Betty doporučují Bettaria která mají max 6 litrů - spíš 3 nebo 2. A že nemají rády vzduchování ale stojatou klidnou vodu....A každý zverimex to potvrdí. A ony si v tom 30 litrovém nestěžují :) Příště si to album radši schovám :D :D :D
  29.4.2014 18:31Ann
  Cidik, ale to jsou zverimexi, ve kterých většinou nevědí o zvířeti ani Ň! 6 litrů je miniaturní, betty musí mít alespoň 20 litrů na kus, aby jim bylo dobře. Vzduchování neni nutností, ale pokud jiný filtr mít nemůžeš, tak pořiď alespoň ten. Schování alb nic neřeší, pokud chceš, aby se tvé ryby měli dobře, tak si vše řádně nastuduj a akvárium udělej tak, aby vyhovovalo podmínkám, které ryby vyžadují. Je celkem logické, že si nestěžují, když nemohou...
  29.4.2014 20:03Jája z morčat
  Cidik: A ohledně morčat se chodíš radit do zverimexu? Asi ne, že. Obecně platí ve zverimexu se nemůžeš radit, ať to je morče, rybičky nebo jiné zvíře. Chtějí jen prodat, takže ti nakukají tolik blbostí, až jde z toho hlava kolem. Jsou i výjimky, kde vědí o čem mluví a dobře poradí a vysvětlí, ale je jich fakt málo. K chovu morčat přistupuješ zodpovědně, nebo ne? U ryb a krevetek by to mělo být to samé. Jsou to také živí tvorové a zaslouží si, když už sis je pořídil, aby jim bylo dobře a měly vhodné podmínky pro život. A že všude doporučují to či ono.... máš snad vlastní rozum a když je ti raděno, tak ty rady přijmi. Vzduchovat nemusíš, ale filtr je nutnost. Vysvětli mi, jak si mohou ryby stěžovat. Možná, kdyby to šlo, tak by ses divil, jak by nadávaly.
  29.4.2014 20:32bíbo
  Cidik: Bettarium Ti nejspíš doporučili proto že kdyby některým lidem řekli: Na takové množství ryb potřebujete asi tak a tak veliké AQ, filtr, vzduchování, osvětlení, topení, tolik a tolik rostlin...- to by většinu zákazníků odradilo a nekupoval by nic. Ale za keramické rybičky dáš docela dost peněz, za Bettária taky, a až ti kvůli špatným podmínkám ryby uhynou koupíš si nové což znamená pro zverimex další peníze...
  Zverimex je obchod kde jde o peníze ne o šťastné ryby a zvířata...
  30.4.2014 15:13Jája z morčat
  Cidik: To by se ti mohlo líbit :-) https://www.youtube.com/watch?v=eO9oseiCTdk
  30.4.2014 16:00Ann
  Jája, ty bláho, chvílema vypadá jako živá :-). jak se vlní... :-D