od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Leden v roce 2015
 • Zobrazuji 24 zaznamu.
 • 1.1.2015 11:45Jája z morčat
  sheila9: Máš to moc pěkné, až na to dno plné vápence a neonky, které by potřebovaly mnohonásobně větší AQ.
  1.1.2015 22:20sheila9
  Jája: nojo.....chybama se člověk učí.... já nějak nemůžu přijít nato, které rybičky by byly ideální + koupit je alespoň do 40 km od bydliště. To je prostě problém :o/
  A na to dno bys mi doporučila co? Když tak pošli prosím odkaz - díky...
  12.1.2015 20:08Jája z morčat
  sheila9: Koukám, že sem moc nechodíš, tak ti to ještě kopíruju sem , do diskuze. :-) Do tvého AQ je vhodná akorát ta betta. Ale i tak to je pro ni malý rozměr. Žádnou další rybu bych tam nedala. Pokud bys bettu neměla, tak krevetky. A jestli tam máš stále ancistrusy, tak je někomu dej. Jsou to ryby do minimálně 100l. Co se týká dna, tak taková ideální klasika je křemičitý písek. Dají se koupit i písky barevné, hnědé, černé.
  - - - - -
  sheila9: Barevný křemičitý písek:
  http://www.flexiobklady.cz/produkty-pisek.php
  17.1.2015 14:15Sunrise
  Ahoj co znamená když neonka ztrácí barvu a někdy plave po boku. Jinak normálně jí a ostatní neonky jsou v pohodě. Je to nějaká nemoc?
  17.1.2015 19:16Jája z morčat
  Sunrise: První pomoc je častá výměna vody, když nevíš, co je s rybou - každý den 1/3 vody za odstátou vodu celý týden. Správná péče o AQ je zásadní pro fungování.

  Ale také je důležité znát tvé AQ:
  1. velikost AQ (dálka x výška x šířka v cm)
  2. kolik je ryb a jaké druhy ryb
  3. jak děláš údržbu a jak často
  4. jaké máš osvětlení - kolik watů
  5. jaký je filtr
  6. jak je AQ zarostlé
  7. ideální je udělat nerozmazanou fotku z blízka, lépe více fotek
  8. jak je AQ staré - kdy jsi ho založila, za jak dlouho jsi do něj dala ryby a jak jsou ryby dlouho v AQ

  Pokud je tvé AQ v pořádku (spíš bych si tipla, že ne), což teď asi nedokážu určit, tak by to mohla být vada plynového měchýře (neudrží rovnováhu). To vyblednutí může být např. stres, ale vzhledem k tomu, že je postižená jen jedna ryba a je nevybarvená a "padá", tak to zřejmě bude nějaká nemoc. Je možné, že to jsou vnitřní paraziti - to je hodně pravděpodobné.

  Takže napiš mi vše, co jsem napsala v bodech 1 - 8 + jak dlouho pozoruješ příznaky, a teď zatím měň každý den vodu, jak jsem psala výše, po celý týden. Ale spíš si myslím, že to je konečná pro neonku. Možná, že byla oslabená jen ta jedna, ale také je možné, že se onemocnění projeví i u těch ostatních.
  18.1.2015 00:18Tygrinka
  Sheila9: Pokud dobře koukám na ten obrázek, tak akva máš 37 litrů. To opravdu není nějaká mrnda na jednoho betáka.
  Jája z morčat: 37 litrů není zase tak málo a rybek tam nemá zase tolik... Beťákovi stačí 10l vody, to není ryba z rybníka.
  - - - - -
  Jája z morčat: Abych to upřesnila - na hejno neonek je to asi malé, ale 1 beťák a 2 ancistrusové by se tam v pohodě měli vejít. Fakt mi přijde 37litrů na 1 bettu dost přehnané.
  18.1.2015 11:16Jája z morčat
  Tygrinka: Tobě to možná připadá přehnané, ale je vidět, že ti chybí znalosti - obecné znalosti o akvaristice. Píšu to tu pořád dokola. Vytáhni si z archivu, co jsem tu kdy psala, a čti. Možná ti to rozšíří obzor.
  19.1.2015 19:02Tygrinka
  Jája z morčat: Mno, já to zase konzultuji s letitými chovateli ryb. To velkochovatelství fakt není pro každého a kvůli 3 rybám pořizovat meganádrž, do které by se stejně mělo pak přikoupit ryb více, bo jinak se tam ty 3 ztratí, každý nechce. A začátečník také nějak začít musí. S neonkama máš pravdu. Beťák opravdu nepotřebuje 100l akva, stačí mu 10l vody, opravdu toho moc nenaplave a spíš se někde válí a spinká, víc, ovšem nijak extrémně moc, plavou jen mlaďoši do 1 roku, raději se předvádí před kolegou než by plavali sem tam jako prdlí, pak jsou to spíš velm klidné rybky. Takže žádné mučení rybek v minimálním prostoru, ale zase to nepřehánět. Ty máš ve svém akvárku strašně moc kytek a ryb minimálně 15 a to ještě živorodek, v přepočtu na litry vody a volný prostor jsi na tom stejně jako ti s menším akva a menším počtem méně náročných ryb a kytek.
  - - - - -
  Jája z morčat: Obecně samozřejmě platí, že čím větší nádrž, tím lepší (ovšem pak to chce více ryb), ale i menší akva se dá udržovat a dají se tam chovat rybky bez toho, že by strádaly. A jestli strádají nebo ne, to se dá vcelku lehce poznat. Ono v případě nějaké infekce komplet vyčistit 100l akva také není zrovna jednoduchá věc a že k tomu občas dojde, je nasnadě. Archiv jsem četla a chápu tvé reakce. Mé obecné znalosti jsou dostačující a když nevím, mám se kde poradit. Ryby se mi běžně dožívají aktivního vysokého věku a rostou do slušné velikosti,. Nicméně dále to rozebírat už nehodlám.
  19.1.2015 20:51Jája z morčat
  Že beťák toho moc nenaplave, ještě neznamená, že musí být nacpaný v deseti litrech. Je to už dost velká ryba, aby si zasloužil slušně velké AQ. Těch 10l je politika prodejců. Nic víc. Bohužel, na to zákazníci hodně slyší. Zrovna tak ostatní ryby. Nechceš mi snad tvrdit, že ancistrus patří do AQ, které má čistých litrů na plavání 30. To bys mě rozesmála. Ten má v dospělosti minimálně 10cm, takže pro něj těch 100l je minimum. Těch 37l, které zmiňuješ má ve finále 30l na plavání, to jen tak na okraj. S mým AQ se mýlíš. Strašně moc kytek v něm opravdu není. Navíc čistých litrů na plavání má 100, takže těch pár pavích ok má v něm prostoru docela dost na rozdíl od třicetilitrového AQ se třemi rybami. Určitě jim je líp, než kdyby byla 2-3 oka ve třiceti litrech. Porovnáváš neporovnatelné. A to mi chceš tvrdit, že když jsou AQ nemocné ryby, že to AQ vygruntuješ dočista dočista? Velikost ryby je daná geneticky, nikoliv velikostí AQ. Takže není důvod, proč by se ryba měla přizpůsobit svou velikostí malému akvárku, takže není s podivem, že ti ryby dorůstají normální velikosti. Přepočítávat rybu na litry můžeš, když má přiměřeně velké AQ, nikoliv cachtátko. A docela omyl je, že začátečníkovi stačí malé AQ - v malém AQ se dost špatně udržuje rovnováha na rozdíl od velkého. Já bych to shrnula asi tak - zřejmě nějaké základní vědomosti máš, ale moc jich není. To, co tu argumentuješ není zrovna OK, to je tvoje úvaha. Je lepší uvažovat z pozice ryb, když je nutně už musíš mít.
  22.1.2015 23:12Anonym
  Dobdy den,chovám 3 neonky a 1 betu...neonky mi vubec nechtějí jest..a plavou spíš na dně...co mam dělat..?
  23.1.2015 09:37Ewyk
  Anonym musíš nám povedať viac o nádrži - veľkosť, osadenstvo, filtrácia, chemizácia vody, ako dlho je zabehnuté a pod. Hneď prvou chybou je počet neoniek, sú to húfové ryby. Húf=min.10ks a tomu treba prispôsobiť veľkosť akva. To že nechcú jesť môže mať veľa príčin. Nemajú prejavy nejakej choroby? (nafúknuté bruško, odstávajúce šupiny, fľaky na tele...)
  23.1.2015 10:47Anonym
  Ewyk:Máme jen 3 a velikost akvarka je 30x20x20 myslím ze 6 litru..proto jsme jich vic nechtěli...jen aby beta nebyla sama...no a ty neonky jsou furt dole..:(
  - - - - -
  filtr je tam taky..
  23.1.2015 13:08Tinne
  Anonym-proč mám pocit že jsi Renča nebo denda?Ale Jája se už podívá na tvou IP.Akvárko je malé.Neonky se chovají v hejnu,nejméně po deseti.Píše se to tu pořád dokola.
  23.1.2015 21:05Ewyk
  Anonym - to akva je strasne malinke, urcite nie na neonky. precitaj si diskusiu par stranok dozadu, riesi sa to tu stale. Mas urcite zlu chemizaciu, to akva je prerybnené.
  25.1.2015 01:25moncica
  Urcite nejsem. ..to nam poradili ve zverimexu...ze bychom je mohli dat k bette...ale bouzel umreli...jsem zacatecnice takze jsem vubec nevedela co a jak...a bzdu mit jen tu bettu samce...a jsem spokojena :) ale dekuji za nazory...
  25.1.2015 20:05A.
  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jen pro informaci, podle které si všechno ještě rozmyslím.
  Zalíbily se mi krevetky a tak mě napadlo, že bych si v budoucnu mohla nějaké pořídit. Ale je mi jasné, že akvaristika je docela náročná věc, ať už jde o ryby nebo krevetky, tak by mě zajímaly takové ty obecné informace.
  Jak přibližně zařídit takové krevetkárium a kolik by měl být objem akvária? Bylo mi řečeno, že stačí 10-15l pro menší počet krevet. Nechci jich mnoho, kdyby to šlo, klidně bych měla třeba jen tři. U toho ale zase nevím, jestli je možné mít je v takovém počtu.
  Prostě bych byla ráda, kdyby mi tu někdo řekl, co a jak do začátku a já se pak postupně optám, kdyby mě něco ještě zajímalo.
  26.1.2015 22:50Jája z morčat
  A.: Mezi nejméně náročné patří tyto krevetky: http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_cervena_var_red_cherry

  Krevetky jsou společenská zvířátka (3 je málo), takže je lepší chovat vícečetné "stádečko". Ideální je začít u cca deseti kousků - bude jim tak lépe. Je nutné mít plně vybavené akvárko - dno, osvětlení, filtr (takový, aby je nenasál) a hodně zarostlé. AQ musí být zajeté cca dva měsíce. I když jsou krevetky malinké, je lepší zvolit AQ o objemu cca 30l, protože se rozmnoží. Navíc je do většího AQ lepší podívaná. Stejně bys za čas zjistila, že těch 10l je málo.
  27.1.2015 11:09A.
  Jája: A rozmnožují se krevetky hodně? Jde mi o to, aby během chvilky nepřesáhly nějakou únosnou míru a já se jich nemusela zbavovat. Do zverimexu zvířata nosit nechci a mezi známými bych nikoho do krevet nepřinutila. :D

  A jaký filtr, dno a osvětlení by bylo nejlepší? Dají se do krevetária sehnat i nějaké ne moc náročné rostlinky?
  27.1.2015 22:07Bara
  Já mám také problém. Také se mi něco přemnožilo... A to molly. Nevím co s tím. Všechny známé, co mají akvárko jsme již bohatě zásobili a stále máme těch rybek moc. Nevíte co s tím? Nemáte nějaký nápad kam je ještě umístit? Komu je nabídnout? ještě ke všemu to jsou kříženci zlaté a černé molly, ale černá barva převládá. Jsou černé a mají jen boky lehce stříbrné.
  28.1.2015 22:45Ewyk
  Bara skús inzerát alebo akva burzu.
  29.1.2015 20:32Jája z morčat
  A.: Pokud se krevetkám daří dobře, tak se i podle toho množí. Cherrynky jsou poměrně malé, takže bych se množství až tak neobávala. Ale přemnožit se samozřejmě mohou - když se daří, tak se daří. Ale vzhledem k tomu, že krevetky jsou taková zdravotní policie, tak prostředí AQ nijak nazatěžují, naopak jsou prospěšné.

  Pak bys také mohla zvolit i "japonku":
  http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_japonska
  Ta je ale už dost velká, takže by to skutečně chtělo AQ minimálně 30l a také více kousků do party. Mají výhodu v tom, že se nemohou ve sladké vodě množit. Jejich larvy k růstu potřebují mořskou vodu, takže ve sladké vodě umírají. Barvu mají velmi nevýraznou, ale zase jsou větší, takže je v AQ dobře uvidíš.

  Jako dno bych volila klasický křemičitý písek a AQ s krytem, aby krevetky nemohly vyskočit. V krytu už je zabudované světlo. Nebo miníčko, s krycím sklem a světlem zvlášť. Jako filtr stačí obyčejný molitanový filtr, který je poháněný vzduchovacím motůrkem (za málo peněz s ním naděláš hodně muziky).

  Pokud tě netlačí finance, můžeš koupit set, ve kterém je úplně vše potřebné - slušný je tento (Dennerle je kvalitní firma, ale připlatíš si): http://www.eproton.cz/Mini-akvarium-Dennerle-Nano-Cube-Complete-Plus-30L/281163.html
  nebo miníčko částečně vybavené a vše ostatní musíš dokoupit, jen nevím jaký tam je filtr, nemusí být zrovna kvalitní: http://www.izoovedvore.cz/akvaria/akvarium-set-aquael-shrimp-30-l/

  Mrkni se na internet jaká je nabídka, aby sis udělala představu.
  Rostliny musíš volit jemnější, drobnější vzrůstem a mechy. Rostliny můžeš koupit i přes internet nebo můžeš sledovat inzerci - např zde:
  http://rybicky.net/inzeraty/
  http://rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku

  A když si nebudeš s něčím jistá, tak se raději zeptej, aby na to nedoplatily krevetky. A hlavně nespěchej. AQ zařiď, zasaď rostliny a přidej několik malých šnečků (okružáky nebo levatky, můžeš i piskořky) a nech ho běžet minimálně 2 měsíce. U krevetek se nesmí spěchat.
  30.1.2015 09:00RenčaBen
  Zdravím :) Chtěla bych se zeptat, jestli bych do 37,5l akva mohla dát pár razborek. Je zajeté už 1,5 měsíce ;) Díky
  30.1.2015 12:20Jája z morčat
  Renča: Zapomněla jsi heslo? Tvé AQ má čistou litráž cca 30l, nikoliv 37l. Takže pokud už nutně do něj musíš dát rybičky, tak se podívej na tyto razborky, jen se obávám, že se ti budou špatně shánět.
  http://rybicky.net/atlasryb/razborka_bornejska
  http://rybicky.net/atlasryb/danio_perlove
  http://rybicky.net/atlasryb/razborka_kalimantanska
  http://rybicky.net/atlasryb/razborka_thajska

  Než do AQ ryby dáš, tak vyměň polovinu vody a každý týden měň pravidelně jednu třetinu vody. Je otáízka, co je dle tebe zajeté AQ. Doufám, že jsi to AQ zařídila požádně (hodně rostlin, osvětlení, kvalitní filt....) Jestli budou v holobytu, tak si je nepořizuj, bylo by jich škoda.
  30.1.2015 21:57RenčaBen
  Ano, bohužel jsem ho zapomněla, musela jsem ho všude měnit. Jinak děkuji za názor, ještě si je rozmyslím.