od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Prosinec v roce 2015
 • Zobrazuji 3 zaznamu.
 • 2.12.2015 08:42suvero
  Ahoj, chci si zařídit malinké akvarko, uvažuji o bojovnici nebo o pár maličkých rybkach, tak do pěti...poradite co a jak je nejlepší? Ryby už jsem mela, ale je to už dlouho...díky za řady a tipy.
  - - - - -
  Rady ne řady... Pardon,blbe automat. Opravy!
  2.12.2015 16:53Jája z morčat
  suvero:
  Základní a důležité - dostatečné osvětlení, pravidelná údržba, kvalitní filtr+proudění vody v AQ, přiměřené množství krmení a výběr vhodných ryb (ale hlavně znalosti) .

  Většina prodávaných setů je naprosto poddimenzovaná – málo světla (do některých krytů se dá další osvětlení přidat, ale musíš vědět jak na to), nekvalitní filtr…. Lepší je koupit AQ bez vybavení a vše dokoupit.

  1.Dostatečné světlo: Minimální síla osvětlení, aby rostly nenáročné rostliny je 0,4W/l, ale určitě je lepší mít 0,5w/l – to se týká čisté litráže bez skel, dna, filtru, kořenu atd. Já mám 0,5W a je to dostatečné i na trochu náročnější rostliny. Určitě je lepší osvětlení udělat ze zářivek. Úsporky („žárovky“) nejsou dobré řešení, i když mají určitou watáž, tak svítivost je nižší, než u zářivek. Dnes se dá koupit i LED osvětlení (nebo vyrobit), které má vyšší svítivost a zároveň menší spotřebu. Pořízení je dražší, ale časem se to vrátí.
  Zářivky vol s číselnou řadou 8xx, která je vhodná pro ryby i rostliny – má správná spektra – ideální 865 (bílá a lepší svítivost) + 840 (trochu do žluta, menší svítivost).

  2.Pravidelná údržba: Je skutečně moc důležitá. V podstatě měníš ‘‘vydýchanou ‘‘ vodu za čerstvou. Voda obsahuje i určité prvky, kterými tou výměnou i trošku hnojíš rostliny. Ve vodě není akorát draslík a železo. Pokud pravidelně vodu neměníš a neodkaluješ, zaděláváš si na problém. V AQ narůstají N-látky - NO2, NO3, případně čpavek (čpavek z rozkladu rostlin). V podstatě je to jedovaté prostředí. Běžná výměna je 1/3 odstáté vody (stačí tak půl dne, aby vyprchal chlór), ale je možné i 1/2.

  3.Filtr + proudění vody v AQ: Filtr by měl mít objemnou filtrační hmotu a přiměřený proud vody. Všude v AQ jsou přítomné nitrifikační bakterie, které se starají o zpracování N-látek. Pokud toto nefunguje správně, N-látky narůstají a tím si vymlátíš celé akvárko. Filtr se pere až tehdy, když viditelně přestává fungovat a hlavně v odčerpané akvarijní vodě, nikdy ne pod vodou z kohoutku – tím bakterie zničíš. Nesmíš ho ale vymáchat do mrtě, aby v něm bakterie zůstaly, jen zlehka. Nejvíc bakterií je právě ve filtru (a ve dnu). Proud vody v podstatě k rostlinám dopravuje výživu, proto je potřebný víc, než si myslíš. Ale nesmí být příliš prudký (všeho moc škodí). Pokud se rostliny lehce pohupují, to stačí. Nikdy zároveň neodkaluj a neper filtr.

  4.Přiměřené krmení: Ryby se nesmějí překrmovat. Vodítko je takové, že během minuty by měly sníst vše, co dostanou a nic jim nemá padat na dno (vločkové krmení). Já toto ještě tak 1-2x zopakuju. Tímto způsoben je potřeba krmit minimálně 1x denně, pokud to jde, tak 2x. Ideální je jeden den v týdnu nekrmit. Ryby se vyčistí a zároveň vyčistí i akvárium od přebytků, protože mají hlad.

  5. Založení nového akvária - potřebuješ:
  dno – klasika je křemičitý písek, jemnější cca 2-3mm. Bacha na vápenec (bílá drť), ten do AQ nepatří)
  osvětlení v krytu, případně osvětlení bez krytu
  filtr
  topítko pro případ, že by teplota moc klesla - 23-25 °C je běžná teplota, bojovnice - 25°C je minimum
  vzduchování nepotřebuješ
  nenáročné rostliny, osázej minimálně polovinu dna (hodně rostlin = AQ bude lépe fungovat) např.:
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_beckettii
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_undulata
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_walkeri
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii_tropica
  http://rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
  http://rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_palustris
  http://rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
  http://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma
  http://rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora

  Písek vypereš, můžeš i horkou vodou. Abys mohla zasadit kytky, tak výška dna je minimálně 5 cm. Naliješ vodu do AQ až ke krytu. Je dobré koupit přípravek k naočkování filtru bakteriemi v akvaristice. Pustíš filtr. Musí běžet neustále, nesmí se vypínat. Druhý den zasadíš rostliny – vysoké dozadu, menší dopředu. Po pár dnech přidáš pár malých šnečků (okružák, plovatka, piskořka) a trošišku nasypeš krmení pro rybičky (pro šneky a pro bakterie, aby se začaly množit). První dva týdny budeš měnit jednu třetinu vody za odstátou vodu ob den, třetí a čtvrtý týden budeš měnit jednu třetinu vody 2x týdně. Od pátého týdne budeš pravidelně měnit vodu 1x týdně. Ryby pořiď nejdříve za měsíc. Než je vypustíš, tak vyměň vodu. Nedávej jich najednou do AQ moc, tak po čtyřech, aby se prostředí v AQ nezvrtlo – to by byl průšvih.
  Nové AQ ze začátku tak dva měsíce neodkaluj, aby se vyhnojilo dno. Pouze pravidelně měň vodu.

  Co se týká rozměru AQ, tak jestli máš místo, kup 60x30x30 je už slušná velikost, do které najdeš vhodné rybky bez problému. Navíc v malých akvárkách se špatně udržuje stabilní prostředí – čím je AQ větší, tím lépe. Ideální je začínat se stolitrovým akvárkem.

  Aby nebylo přerybněno např:
  1. 10 neonek modrých, k nim 4 krunýřovci jednopruzí NEBO 4 pancéřníčci (malý druh velikost do 4cm) + pokud bude hodně rostlin tak k nim i krevetky

  2. 12 malých razborek nebo 10 razbor hengelových nebo razbor espeho, k nim 4 krunýřovci jednopruzí NEBO 4 pancéřníčci (malý druh velikost do 4cm) + pokud bude hodně rostlin tak k nim i krevetky

  Než začneš AQ zakládat, tak je dobré zadní stěnu (z venku) polepit černou samolepící tapetou (AQ pěkně vynikne) – koupíš v Hornbachu – ustříhnou ti dle potřeby. Lepí se na jarovou vodu – musíš pracovat rychle, aby stěna neuschla. Zároveň při lepení z tapety vytírej hadrem vzduchové bubliny. Pokud tam nějaká bublina zůstane, tak ji jehlou propíchneš a vytřeš hadrem. Není to vidět.

  A dobrá rada na závěr - v akvaristice se raději neraď. Musíš tam přijít už připravená a vědět, co chceš a nenechat se ukecat. :-)

  Malinké akvárko opravdu nedoporučuju - jak malé máš na mysli? Do malinkého dáš maximálně tak krevetky, pro ryby to je nevhodné.
  3.12.2015 12:42suvero
  Jana z morčat - juuu tomu říkám vyčerpávající odpověď 👍 moc dekuju!!! ano ano, určitě chci akvarko bez vybavení. Sety jsou predrazene a nic moc tam. Znalosti mám momentálně minimální, je to už dlouho, co jsme měli rybicky. Proto jsem chtěla získat informace nejprve tady, abych pořídila kvalitni vybavení a vhodné rostliny a rybky. Nerada kupuji něco bez rozmyslu a informací...mám to pro rodiče, kteří mi svěřili pořízení,protože se moc nikam nedostanou, nevsimaji se a je pro ne jednodušší, když jim to ukazu a naucim je co a jak. A já se něco nového příručím taky 😀 obchody se zvířaty a tak podobně to je na jedno brdo...mám chs morčat a vím, jak se informace ve zveraci se liší od skutecnosti. Ještě jednou dík za informace...prokonzultuju to a když tak ještě přijdu pro radu. Pak dam i vědět jak to dopadlo ☺