od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2016
 • Zobrazuji 9 zaznamu.
 • 24.11.2016 05:44Raven
  Zdravím,
  mám akvárium 35l, jsem ve fázi plánování osázení a instalace. Mám 2 poměrně trapné dotazy :D
  Jako doporučujete na začátek rostliny?
  Plánuji pořízení beťáka. Je vhodnější k němu pořídit 3 samice nebo raději jiné ryby? Neplánuji odchov. Jsem absolutní začátečník a názory na internety jsou velice protichůdné. Díky předem :)
  - - - - -
  *internetu
  24.11.2016 11:16Jája z morčat
  Raven: Koukám, že jsi z Prahy. Kytky můžeme vyřešit jednoduše - můžu ti je věnovat za něco na zub morčákům. Ušetříš fůru peněz za nákup. Navíc v akvaristice nesmíš nikomu věřit. Bez skrupulí tam nabízejí i rostliny, které pod vodu nepatří. Co se týká Beťáka, tak do tak malého AQ bych s ním jiné ryby nepořizovala. Ani samice. Je to pro ně strašně malé. Pokud mají malý prostor, tak se můžou vzájemně umlátit. Pokud by z nich jeden byl dominantní, tak bude terorizovat ostatní. Pokud budou dominantní dva nebo všichni tři, tak to bude mela. Ve třiceti litrech nejsou schovky, ani prostor na útěk. Betty jsou velké ryby a pokud bys chovala samce se samicemi, tak by jim svědčilo 100 l a pořádně zarostlé AQ. A pokud nemáš AQ s krytem, tak pořiď krycí sklo. Betta je labyrintka, takže dýchá i vzduch. Potřebuje jednak teplou vodu minimálně 25 °C (budeš zřejmě potřebovat i topítko), a pokud by dýchala studený vzduch, tak může nastydnout a umřít. Jinak to je společenská ryba a snese se bez problému s jinými rybami, jenže do tak malého AQ nemůžeš dát ryby ve velikosti, ve které je už betta nebude považovat za krmení, protože je to pro ně malé. Pokud bys neměla bettu, tak když přihmouřím obě oči, můžeš do AQ dát minirybičky cca 10-15 kousků (velikost cca 2 cm, maximálně 3 cm) + krevetky. K betťákovi, pokud bude hodně zarostlá nádrž = rostliny úplně všude, že nevidíš dno (kromě pár centimetrů u předního skla), by se daly krevetky také dát. Velké nesežere, mláďata ano. Ale vzhledem k zarostlému AQ vždy něco přežije.

  Akvárium nech běžet bez ryb klidně 1,5 měsíce, než se v něm vymlátí chemie. Případně ti můžu vymáchat můj filtr (bakterie, které se starají o chod akvárka), a když to rychle stihneš domů, tak si v tom vymácháš svůj filtr a zbytek naliješ do akvárka. Je to bordel, ale to se vstřebá, to je to nejlepší, co pro rozjezd AQ můžeš udělat. A co máš za techniku - osvětlení + filtr konkrétně?
  24.11.2016 11:48Raven
  Děkuju za rychlou reakci :) (mimochodem sem kluk :D )
  1) techniku jsem nepořizoval zatím, nemám od nikoho doporučení tak sem se nechtěl pouštět do pokusů na vlastní pěst
  2) akvária stojí teď s vodou, chtěl sem zjistit jestli netečou (nějakých pár let v nich nebyla voda), víka si budu dělat jen si musím dovézt sklo
  3) co se rostlin týče, čekal sem na rady, ptal sem se i ve skupinách na FB kde mi bylo doporučeno několik soukromých pěstitelů, rozhodně bych uvítal raději tvou nabídku /viděl jsem tvou prezentaci a musím uznat že sem slintal :) /Obchodům z principu nevěřím, jako chovatel si tam nekoupím ani podestýlku :D
  4) na zavedení akvárií absolutně nespěchám, nechal sem napuštěnou vodu v jednom abych zjistil jak rychle vychladne bez topítka /které samozřejmě koupím/ a zatím se dva dny držím na krásných 27°C(okolní teplota kolem 21°), chci využít akvárko na testování vody atd. přeci jen tady na Letné taky nemáme vodu nic moc :(
  5) co se ryb týče chtěl bych do jednoho dát beťáka, pokud je to lepší tak tedy samotného a do dalšího klidně nějakou skupinku menších ryb, moje ambice je taková, že se na *malých* chci něco naučit a časem si pořídit něco kolem 300l na parmičky
  24.11.2016 12:36Jája z morčat
  Raven: A ještě jsem zapomněla. Než AQ napustíš, tak zadní stranu polep černou samolepící tapetou. Pohled do AQ je pak naprosto nádherný. A ještě, co se týká dna, tak bych ti doporučila zajet do Zoo Braník a kup přírodní písek (má různobarevné kamínky), vypadá moc pěkně. Mají ho na váhu a za 1 kg chtějí 15 Kč (když jsem tam byla naposled) http://www.zoobranik.cz/aktualni-nabidka/?p=speciality - je to ten úplně napravo, v AQ vypadá pěkně. Určitě nekupuj barvený křemičitý písek, ten mají také v nabídce 1 kg za 30 Kč), ten se za čas odbarví (vlastní zkušenost). Případně v akvaristice křemičitý písek, ale ne bílý, tmavší. Jenže ten je poměrně drahý. Aby rostliny držely ve dně a dobře rostly, tak to chce alespoň 5 cm vysoké dno. Přepočítáš lehce cca 1,6 kg písku = 1l, takže by ti stačilo cca 6-7 kg. Dokoupit můžeš vždycky. A kup si i malý členitý kořen, je pro akvárium prospěšný, nejen dekorativní.
  - - - - -
  Raven: Nějak jsem přehlédla, že jsi kluk. :-)

  Malá AQ se udržují hůř, než velká. Velké se s podmínkami lépe popere. Pokud chceš třístovku, tak si ji rovnou pořiď. :-) Ale na druhou stranu miníčka jsou moc pěkná, když se povedou, a mají něco do sebe. :-)

  Těch 27 °C mi přijde divné, když okolní teplota je 21 °C. Určitě by neměla být tak vysoká, pokud do toho nesvítíš těsně nad hladinou. Ale i tak bych předpokládala, že na 27 by to žárovka-úsporka nevytopila. Řekla bych, že teploměr neměří správně.

  A jaký mají ta akvária rozměr - délka x výška x šířka?
  24.11.2016 20:11Raven
  Jája:
  Tapetu jsem původně zamýšlel dekorativní (skoro černou s motivemvesmíru) nicméně toto budu ještě vážit s ohledem na osázení, které původně nemělo být dokonale zelené (pak sem začal číst a většina plánu se rapidně změnila :D )
  Písek z Bráníka mám již ozkoušený, takže s ním trochu počítám, ačkoli nebudu lhát, láká mě barvený, asi jako každého začátečníka. Nicméně po důkladném zvážení jsem tuto variantu zavrhl.
  Aktuálně na třístovku samotnou nejsou úplně finance a především prostor. To bude muset počkat až do nového bytu.
  Co se teploty týče, vzhledem k tomu, že jsem napouštěl akvária po tom co stály pod zapnutým topením, jsem nechtěl riskovat a nenapouštěl jsem studenou vodu. Teplota klesla na 23,5° - 24° bez topítka, což sem ověřil 2 teploměry. Předpokládám, že ještě klesne. Vodu budu samozřejmě měnit, teď tak nějak pokusňákuju :D Rozměry jsou 25x30x45cm tzn. pokud se nepletu (což je klidně možné když jde o matiku) nějakých 33.75l celkem.
  - - - - -
  Mimochodem ty legrace s pohlavím se mi dějou nějak často, hlavně jak adminuju tady na myškách. Mám pocit, že nikdy nikdo neviděl kluka chovat hlodavce :D Všichni na mě koukaj jako na kre...
  25.11.2016 10:38Jája z morčat
  Raven: Předpokládám, že plocha AQ je 45x25. To by ti mělo stačit 8-9 kg písku. Na tuto velikost AQ by stačil molitanový filtr poháněný vzduchovacím motůrkem. Vzduchovací motůrky mají dva vývody (ale nevím, jestli všechny), takže bys tak mohl filtrovat obě AQ. Případně, když zvolíš vnitřní filtr (ty jsou ale už o dost dražší), tak dávej pozor, aby měl dost filtrační hmoty. Myslím, že by tak malé AQ utáhl Fluval U1. Fluvaly jsou tiché. Když odečteš dno a horní mezeru od hrany AQ, tak to AQ má nějakých 25 l. Pokud budeš svítit zářivkou, nebo úsporkou, tak by mělo stačit 12-15 W. Pokud bys volil LEDky, tak to bych odhadla na 8-10 W. Ledky je lepší mít výš (cca 5 cm nad hranou AQ), protože světlo z nich jde pod 120 ° úhlem, tak aby osvítily celý sloupec vody. Určitě je vhodné zvolit osvětlení, které svící po celé délce akvárka. Pokud jsi trochu šikovný a i trochu rozumíš elektřině, tak jednoduché LED osvětlení zvládneš. A když by akvárka stála těsně u sebe, tak bys to osvětlení mohl udělat jen jedno přes obě AQ. Pokud bys volil úsporku, tak tím celé AQ neosvětlíš, takže by rostliny mohly živořit nebo zajít. Tak až budou rostliny aktuální, tak se mi ozvi.
  26.11.2016 00:22Raven
  Jája - Strašně moc ti děkuju. Všechno to nějak rozplánuji a ozvu si. Moc si mi pomohla. :) Hezký víkend ^^
  - - - - -
  Ještě se chci zeptat, co používáš jako karanténu?
  26.11.2016 22:33Jája z morčat
  Raven: Karanténu nemám. Jako prevenci při pořízení nových ryb, čemuž se ale snažím vyhýbat, používám eSHa 2000.
  27.11.2016 16:36Raven
  Aha, oki :) Díky