od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Září v roce 2016
 • Zobrazuji 13 zaznamu.
 • 13.9.2016 21:34Silva
  Zdravím vím, že to sem nepatří, ale jde o jistou dávku pomoci lidem, kteří dělají maximum pro záchranu divokých veverek. Pro ty co zajímá jak se chovat k nalezeným veverkám zde dám odkaz kde se dá vše dočíst pinky@veveratka.cz Je zde samozřejmě možnost i pomoci s jejich záchranou.
  14.9.2016 18:35milan16647@seznam.cz
  Dobrý den, poradí někdo s kvalitou vody? Tedy asi kvalitou. Ve vodě se pohybují světlé maličké 0,5mm částečky, tvorové? Akvárko jede již 10let v pohodě. Proběhla výměna a desinfekce vody, ryb, rostlin. nic se nezměnilo. Co s tím?
  15.9.2016 11:31Jája z morčat
  milan16647@seznam.cz: Ideální je vidět i fotku akvária, to mnohdy napoví víc, než dlouhý text. Z fotky se dá lecos vyčíst, co v textu ani nezmíníš.

  Jestli to vypadá jako bílý zákal, tak to budou nálevníci. Pokud jsou v AQ nálevníci a AQ není čerstváček, tak se v AQ něco událo, co způsobilo jejich přemnožení. Je nutné odstranit příčinu - např. překrmení, příliš mnoho hnijících rostlin, špatná údržba, nebo naopak důkladná údržba a zbytečné hrabání se ve dně, což je i hromadné přesazování rostlin, čímž se do vody dostane spouta fujtajblů, přidání hromady nových ryb atd. Je toho spousta, co podpoří přemnožení nálevníka. Pokud na to přijdeš, tak nálevníci sami zmizí. Pokud je zákal hodně hustý, tak je potřeba cca dva dny po sobě vodu vyměnit (polovinu objemu), neboť nálevníci mají velkou spotřebu kyslíku, což je problém pro ryby. Voda se nikdy nesmí měnit celá, totéž platí o vyčistění celého AQ (všechno ven a zase zpátky). To se nesmí. Teď ihned přestaň krmit, klidně týden, ryby to bez problému vydrží. Vodu přestaň měnit (pokud jsi měnil). Žádnou chemii do AQ nelij, protože tím jsi naopak zlikvidoval bakterie, které jsou potřebné pro správný chod AQ. Případně můžeš začít i vzduchovat, abys podpořil kyslík ve vodě (ale nemusíš, pokud zákal není nějak silný). Zkráceně rada je, co máš s AQ udělat - nedělej nic, AQ nech v klidu a nekrm, nálevník odezní sám.

  Ta fotka by fakt byla fajn - co největší blízkost a nerozmazaná. :-) Můžeš mi ji poslat na janaparoubkova@seznam.cz . A můžeš mi popsat, jak děláš údržbu. Pokud máš prezentaci akvária např. na http://www.rybicky.net , pošli mi odkaz.
  15.9.2016 12:35Jája z morčat
  Na základě inzerátu ve zdejší inzerci bych osvětlila problém, který má inzerent.

  Inzetát:
  Ahoj, stala se velká nehoda! Šneci sežrali veškeré rostlinstvo. Máte-li nějaké přebytečné, poměrně nenáročné vodní rostlinky do 25 stupňové vody, tak napište. Na ceně se snad domluvíme. Nejlépe někdo z Prahy, nebo z jejího okolí. Díky.
  petrinane@seznam.cz

  Odpověď:
  V tom AQ je něco hodně špatně, protože rostliny v něm nevydrží a zajdou. A rozhodně to není vina šneků, jak je uvedeno v inzerátu. Není to nehoda, ale tvá chyba. Nejdřív si vyřeš podmínky v akváriu, aby rostliny rostly a nechcípaly. Nové rostliny skončí úplně stejně, jako ty, co zašly. Šneci nejsou schopní jíst zdravé rostliny. Rostlinám se ve tvém akváriu nedaří, proto zašly, a šneci jen konali svou povinnost údržbáře.
  25.9.2016 20:31Jája z morčat
  Možná by to mohlo někoho zajímat. 17. 9. jsem byla na akvaristické výstavě v Rychnově nad Kněžnou. Napsala jsem o tom malý článek a přiložila fůru fotek. Celé jsem to musela rozdělit na tři části, aby se fotky vešly. Výstava se koná každý rok, takže stačí si to pohlídat, pokud by někdo chtěl příští výstavu vidět.

  http://rybicky.net/clanky/1595-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-prvni-cast
  http://rybicky.net/clanky/1596-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-druha-cast
  http://rybicky.net/clanky/1597-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-treti-cast
  29.9.2016 13:46Ver
  Dobrý den, mohla bych poprosit o radu? Zařídili jsme si akvárko (desetilitrové pro betu), rybička je v pořádku, vypadá spokojeně, dobře jí atd. Problém mi dělá růžkatec ponožený, vytvořil se na něm takový jakoby bílý povlak a napadené listy (? nevím, jak ty jehličky nazvat) jsou jakoby zkroucené. Nevíte, čím by to mohlo být? Na internetu jsem četla, že to může způsobit příliš silné osvětlení, tak jsem snížila intenzitu, ale přijde mi to snad horší. Ostatní rostlinky jsou v pořádku.
  29.9.2016 18:10Jája z morčat
  Ver:No, mohl by to být skutečně vysrážený vápník. A ano, je to silným osvětlením, lépe řečeno hodně světla a málo živin. V podstatě vše musí být v AQ v rovnováze. Ale zatím jsem to na růžkatci nikdy neviděla.

  To snížení intenzity světla by mělo zabrat, pokud to ale je vysrážený vápník. Spíš jsem přesvědčená, že to bude něčím jiným. Nedostatkem jiné živiny nebo živin. Pokud nehnojíš, tak si myslím, že ta rostlina živoří, neboť je rychlerostoucí a má vysokou spotřebu živin, než jiné rostliny. Ideální by bylo vidět ostré fotky celého AQ i detailů, rostlin, jak dlouho svítíš, dále znát techniku, co je v AQ. Jaká je údržba, jak je dlouho AQ založené, jaké ryby kromě batty tam jsou... Vše souvisí se vším. To, co tu píšu, to je v obecné rovině. Každé AQ je jiné, takže, když chceš poradit, je potřeba znát tvé akvárium. Nesnaž se sama experimentovat se svým akváriem. Většinou to nedopadne dobře. V přírodě vše souvisí se vším a o akváriu to platí dvojnásob.

  Tak, a teď ještě pár slov k akváriu. 10 l je strašně málo, to není velikost na to, aby v něm byla jakákoliv ryba. Zauvažuj nad větším. Betta je velká, tak si zaslouží i větší AQ. Bohužel dnes je taková blbá móda miniakvárií a hlavně se do nich cpe betta, ale i jiné nevhodné ryby. Navíc v takovém malém AQ není snadné udržet rovnováhu, to je spíš pro znalého akvaristu. Ideální je začít s akváriem s objemem cca 100 l, tím myslím ne celkový objem, ale čisté litry na plavání. Když už si pořídíš bettu, tak pro ni je absolutní minimum 30l, já osobně bych ji nedala do menšího AQ, než je 40 l. Což je např. 60x30x30 cm nebo do kostky 35x35x40. Ale jiné ryby její velikosti si zaslouží AQ 100 l, takže i betta by si ideálně zasloužila těch 100 l také. Každé zvíře, které chováme, si zaslouží nejen péči, ale i vhodné místo (prostor) pro život.
  29.9.2016 20:02Ver
  Ona nám původně nabízela prodavačka ta "betária", co se na betty prodává, ale to jsem nechtěla, protože to je strašně malinkaté. Takže jsem hodně četla o tom na různých stránkách a na spoustě z nich se zmiňovali, že ryba potřebuje aspoň deset litrů vody, z čehož jsem usoudila, že bude tedy stačit desetilitrové. Co se týče hnojení, zatím nehnojíme, ale měli jsme v plánu velmi brzy začít, očividně je už asi teď pozdě, to mě teda fakt mrzí...

  Vybavení - máme normálně filtr, osvětlení a topení... Svítíme dvanáct hodin denně od osmi do osmi, máme nastavený časovač na automatické vypínání a zapínání. Upřímně je mi fakt líto, že to máme i ve finále špatně, protože jsem se fakt snažila, abychom měli všechno ok a vytvořili té rybce optimální podmínky. Jenže je tohle moje úplně první akvárko a prostě jsem asi ještě neměla zkušenosti a očividně se ani nedá věřit webům, které jsem pokládala za důvěryhodné.

  Jinak fotky jsou tady:
  http://zatloukalova186.rajce.idnes.cz/Akvarko/
  29.9.2016 23:03Jája z morčat
  Ver:Snaha se hodnotí, což u některých lidí není ani náhodou. :-) Osobně nejsem příznivcem takových barevných písků, ale když se ti to líbí, tak to nech. Ten hrad bych vyndala, protože to bettě zabírá prostor. Spíš se poohlédni po nějakém malém kořenu, což je pro prostředí v AQ prospěšné, nejen že to je dekorace. Prodávají se i kořeny, které jsou těžké a neplavou. Ty, co plavou, se musí zatížit. Za čas se nacucnou a budou sami ležet na dně. Také barví vodu. Není to závada, naopak. Ale pokud by barvil moc, tak můžeš častěji měnit vodu.
  Běžná údržba je výměna 1/3 vody 1x týdně. Jestli je to AQ nové, tak měň vodu alespoň 2x týdně. U nového AQ, než se zajede, tak narůstá dusík, takže, pokud by ho bylo moc, může to otrávit i ryby. Pokud by se ti betta nezdála, tak první pomoc je celý týden měnit vodu, pokud se nejedná o něco vážného, tak se ryba srovná. V podstatě je to o správné údržbě = dobré prostředí. Ten filtr potřebuje vytunit, protože nemá téměř žádnou filtrační hmotu. Kup kostku akvarijního molitanu, vydlabej v něm díru, ale hodně těsnou, a filtr do kostky zasuň. Nech ho běžet, dokud viditelně nesníží proud vycházející vody. Pak teprve molitan proper, ale pozor, musíš v odebrané vodě z AQ a ne úplně dočista. Nastav ho tak, aby čeřil hladinu. Akvárium se nikdy nesmí vyčistit celé (všechno ven a zase dovnitř). Pouze se občas odkaluje (nikdy ale neodkaluj zároveň s praním filtru) a mění voda. Klidně ještě přidej vodu, ještě tam je vůle. To AQ nemá krycí sklo. To by bylo vzhledem k bettě lepší pořídit, protože betty potřebují vodu teplejší minimálně 25 °C, i víc. Dýchají i kyslík, takže, když by voda byla teplá a vzduch nad ní studenější, tak mohou nastydnou a umřít.
  To bílé není vysrážený vápník. Vysrážený vápník je tvrdá bílá krusta na listech. Sice jsou fotky rozmazané, ale vypadá to spíš na nějakou plíseň než řasu, což u čerstvých akvárií může být. Na řasu je to dost bílé. To ale neznamená, že se řasa neobjeví. To je úděl nových akvárií. Prostě to ručně odstraň. Pořiď si pár malých šnečků - okružáky nebo levatky. Řekni někomu známému, jestli má akvárko. A hlavně další rostliny. Platí takové heslo - kytek není nikdy dost. :-) Třeba menší druhy kryptokoryn. Rostliny jsou důležité a pomáhají udržovat dobré prostředí.
  Dej si pozor v akvaristice, prodávají i rostliny, které do akvária nepatří. A vědomosti povětšinou také nemají. A nenech se na nic ukecat. Musíš tam jít připravená a vědět, co chceš. Když si něčím nebudeš jistá, tak se raději zeptej zde, než v akvaristice. Hlavně do AQ nelij žádné "zázračné vodičky", které by ti také v akvaristice mohli nutit. Raději se 10x zeptej, než jednou koupíš.
  - - - - -
  Ver:
  http://rybicky.net/nadrze/18227
  Mrkni se na moje AQ, třeba tam najdeš něco, co ti pomůže.
  29.9.2016 23:15Ver
  Super super, děkuju moc za rady, pokusím se tak zařídit a pak poreferuju, jak to dopadlo :) Konečně jsem se někde dozvěděla co a jak :)
  - - - - -
  Jo a ještě tohle - nemůže ta plíseň doufám nějak poškodit rybičku? Že by na ni "přeskočila"? Právě toho se bojím už od začátku, co se ten povlak objevil, takže každý den rybce kontroluju ploutvičky, jestli na nich něco nemá. Zatím jsem si ničeho nevšimla, přijde mi celkem spokojená
  30.9.2016 12:53Jája z morčat
  Kdyby té rostlině něco nechybělo, tak se na ní ta asiplíseň neusadí. U rychlerostoucích většinou chybí především dusík, ale může to být i vápník (kudrnatost), možná i železo a draslík, které v kohoutkové vodě nejsou, nebo je ve vodě něčeho přebytek a může jiný prvek být blokován. U nového AQ je lepší neexperimentovat. Zatím bych ty hodně napadené části zlikvidovala (případně bych zkusila růžkatec dát mimo, do nějaké velké sklenice, jestli se vzpamatuje) a pořídila hodně rostlin. Až viditelně a dobře porostou, tak teprve pak můžeš začít hnojit. Zatím tam nemáš moc rostlin, tak bych hnojení neriskovala, příliš hnojiva vůbec nemusí svědčit bettě. Zatím měň vodu 2x-3x týdně. Pokud je betta v pohodě, nemělo by se jí nic chytit. Krm ji, ale ne moc. Pokud onemocní, je v AQ něco špatně. Co se týká hnojiva, tak je velmi slušné Easy Life Profito, případně bych pořídila a občas kápla Easy Life Ferro (málo rostlin = málo hnojit = méně, než je v návodu + dávku rozdělit na dny, nedávat najednou). A uvidíš, jak to bude rostlinám svědčit. S dusíkem bych počkala, s tím není radno si zahrávat, pokud je to nová nádrž. Pokud se růžkatec nevzpamatuje, tak pořiď nějakou jinou plovoucí rostlinu. Např. http://rybicky.net/atlasrostlin/salvinia_minima , http://rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum ,
  http://rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_thalictroides - mladé rostliny
  Pokud jsi z Prahy, můžu ti rostliny a šneky dát.
  30.9.2016 14:53Ver
  Tak jo, růžkatec izolován a voda vyměněna, v pondělí jedeme pro nové rostlinky a známý nám dodá šnečka. S rostlinkami pořídíme i hnojivo...

  Z Prahy nejsem, jsem z úplně jiného konce :)
  30.9.2016 19:00Jája z morčat
  Ver: Ti šneci musí být malincí, ne žádný obr, to do tvého AQ dát nemůžeš např ampulárky atd.

  Vhodní např:
  http://rybicky.net/atlasostatnich/okruzak_kanadsky
  http://rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ricni
  http://rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ostra
  nebo některou z piskořek