od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
 
Zadaná kritéria jsou velmi obecná, proto nemusí být zobrazeny všechny zprávy které dotazu odpovídají, ale pouze ty z poslední doby.
 • Zobrazení zpráv v celém archivu diskuze od uživatele Jája z morčat.
 • Zobrazuji 297 zaznamu.
 • 19.5.2013 21:01Jája z morčat
  Ewyk: Kde jsi slyšela, že kořen se má máčet v octové vodě: Už hodně dlouho se akvaristikou zabývám, ale s prominutím takový nesmysl jsem ještě neslyšela. Do akvária taková chemikálie nepatří.

  sheila9: Karanténní nádrž by měla být v podstatě zajeté funkční akvárium, nikoliv odstátá voda. Těm neonkám vůbec nezávidím, to zřejmě nepřežijou (zabije je dusík NO2 a NO3 a pokud ano, bude to zřejmě zázrak. Každá den jim měn 1/3 obsahu karanténí nádrže za odstátou vodu. Mohlo by to pomoci. V karanténní nádrži ryby sleduj ze začátku bez léčiv. Pokud jsou ryby nemocné, projeví se to. Pak teprve musíš nasadit správnou léčbu. Když už mermomocí chceš něco rybám pro začátek dát, tak si pořiď přípravek eSHa 2000. Rozhodně nepoužívej dryjáky typu multimedical, FMC, preven nebo preventin. Čím méně do akvária naleješ chemikálií, tím to je pro AQ i jeho osazenstvo lépe.
  - - - - -
  lili81: Ještě bych doplnila - výluh z kořene, případně z rašeliny, dubových, bukových listů atd. je pro akvárium (ryby) přínos. Bohužel výluh obarví vodu, ale to je druhotná záležitost. Výluhu se neboj. Časem se voda barvit od kořene přestane. :-)
  7.8.2013 15:40Jája z morčat
  sheila9: Tvé akvárko vypadá velmi pěkně. Je tu ovšem jedno velké ALE. Zauvažuj nad osazenstvem. V tak malém akvárku bych nechala pouze tu bojovnici, lépe řečeno já osobně bych tam nedala ani tu. Všechny ostatní ryby krom té bojovnice potřebují daleko větší akvárko. Ale to už ti bylo razeno i ve tvé prezentaci, na kterou jsi dala odkaz.

  Ewyk: Okružák ploský v akvárkách není většinou chován. Je to druh, který se vyskytuje i u nás v přírodě, ale v akváriích ne, pokud ovšem nemáš akvárium přímo za tímto účelem zřízené s chladnější vodou. Vesměs to jsou různobarevné varianty okružáků kanadských.
  26.8.2013 10:33Jája z morčat
  Sebulon: Skaláry by měly mít sloupec vody minimálně 50cm. Takže, pokud neuvažuješ o akváriu minimálně 1m dlouhém a 50cm vysokém, tak na chov skalárů zapomeň. Skaláry jsou hodně velké ryby a proto také jim musíš zajistit dostatečně velké akvárium. Do čtyřicetilitrového akvária ani náhodou. Do takové velikosti můžeš dát např. tak 8 rybek 5cm dlouhých, ale vysloveně pro hejnové aktivní plavce to není, protože potřebují pořádný prostor na plavání (to se týká např. neonek apod. /terovitých obecně/). Nejdříve si zjisti podmínky, za kterých je vhodné ryby chovat (ty, které se ti líbí), pak teprve nakupuj. Pro tak mini akvárko jsou vhodné některé druhy razborek (pozor - ne razbory), těch tam můžeš mít 10-12. Nejde vložit odkaz, tak ti ho pošlu do SZ na morčatech.
  - - - - -
  Sebulon: A ještě dovětek. Čím větší, tím lepší je na 100% pravdivé, protože udržovat 100l akvárko je sranda oproti tomu udržovat 40litrů (aby správně fungovalo), navíc do 100l už máš celkem rozsáhlý výběr ryb.
  30.8.2013 20:13Jája z morčat
  Založila jsem nové album s mým akváriem, mám ho přibližně od roku 2001. https://www.kralici.cz/ryby/alba.asp?a=160
  3.9.2013 20:31Jája z morčat
  Lynx: Může to být lecos. Mohl být už nemocný a stresem, změnou a jiným akvárkem se nemoc projevila. Také se mu nemusí líbit podmínky v tvém akváriu. Tvá otázka je velmi obecná. A pokud sis koupila krunýřovce jednopruhého (usuzuju z té fotky), tak tam bývá hodně vysoká úmrtnost, protože to jsou ryby dovezené z přírody. Většinou jsou hladové, pomlácené, plné parazitů. Prodejci je nemají aklimatizované, nejsou zvyklé na naší vodu, proto pak většina z nich na následky té změny po zakoupení může zemřít. A jaké máš akvárium? A jak dlouho založené? Bylo by i dobré, abys ho vyfotila. I z toho se dá usoudit, co je špatně. V Akvaristice souvisí vše se vším. Proto jsou žádány i fotky rybek a akvárií + další informace o akváriu.
  - - - - -
  Ryby: Ryby, které máš nejsou agresivní, ale vzhledem k tomu, že je chováš v nevyhovujícím prostředí, tak i stres se na tom mohl podepsat. Podle fotek je vidět, že máš miniakvárium. Kolik má litrů? Máš nedostatek rostlin, umělou kytku vyhoď, nevyhovující filtraci, vysoké N-látky, když čistíš akvárko, tak ho celé vypustíš, všechno vypereš. Tak, jak to děláš ty, tak tak se akvaristika opravdu nedělá. A když to vše sečtu, ani se nedivím, že to paví očko umřelo. Podle mě nemocné nebylo, ale zabilo ho tvoje akvárium, lépe řečeno tvoje péče. Akvárium se pouze odkaluje a mění se přibližně jedna třetina vody. V žádném případě nesmíš vylít všechnu vodu a vyprat celý obsah. A ta červená mečovka patří do akvária s obsahem minimálně 100 litrů. Sežeň jí nové bydlení.
  - - - - -
  Ryby: Ještě doplním, ta údržba (odkalení a výměna 1/3 vody za odstátou vodu) se dělá jednou týdně.
  4.9.2013 09:51Jája z morčat
  Lynx: No, nechci tě strašit, ale já jsem si jich koupila 8 a zatím mi zbyli tři. Prostě je docela průšvih, že odlovené ryby z přírody se strašně špatně aklimatizují. Cestují z obrovské dáky, je s nimi špatně zacházeno, pak ještě několikrát změní nádrž a když k tomu přidáš podvýživu, nemoci (většinou vnitřní paraziti), poranění a stres, věk taky neznáš, tak se není čemu divit, že jich naprostá většina umře. Tímhle stylem je drancována příroda, prostě to je kšeft a nikdo vůbec neuvažuje nad tím, že ty ryby jsou taky živí tvorové, a jaké to má důsledky. Je to prostě s prominutím k zblití. Bohužel je nikdo neodchovává na výdělek, takže to je pořád začarovaný kruh. Na akvárko jsem se ptala, protože mu vůbec nemusí vyhovovat. Hlavně každý týden mu věnuj péči - odkaluj, měň 1/3 odstáté vody a dej si pozor na dusíkaté látky (NO2 a NO3). Protože pokud budou vysoké, tak se "otík" jejich nárůstem může otrávit. Vysoký obsah N-látek může být už ve vstupní vodě, ale hlavně naroste nedostatečnou údržbou, překrmováním a špatnou filtrací. Tomu pomůže, když v AQ budeš mít hodně rychlerostoucích rostlin (většinou to jsou stonkovky), protože dusík je jedna ze složek, které rostliny potřebují k životu.
  5.9.2013 20:29Jája z morčat
  Těch 18litrů je malé pro všechny ryby, co chováš. Ještě doplním, ancistrus je tak do 100l. Pořiď si větší akvárko. Blíží se vánoce, tak se zkus domluvit s rodiči. Aby to akvárko vylo alespoň trochu vhodné Tak pro paví očka, případně bettu nebo nějaké vysloveně minirybičky, tak se zkus domluvit s rodiči na velikosti 60x30x30 (nebo 60x30x40 výška). Jako filtraci zvol čerpací hlavici Atman 200 a k tomu se dá koupit kostka bioakvacitu (to je akvarijní molitan) a budeš mít celkem pěkné akvárium a slušnou filtrační jednotku.
  9.9.2013 08:57Jája z morčat
  Ryby: Plastová kytka je skutečně hnus, jak píše Smirny. Takové věci do akvárka nepatří. Akvárko by mělo být kousek přírody a ne, aby v něm byly umělé kytky. To není nic o líbivosti. To už do něj můžeš dát i umělohmotnou rybu, vrak lodi, kačenku a nevím co ještě. Není to nic hezkého, ani přirozeného, nehledě na to, že rostliny pomáhají udržet akvárko fungující. Takže, pokud chceš mít akvárko pěkné, i aby bylo pro ryby k životu, tak do něj žádnou umělotinu nedávej. Kup do něj raději víc živých rostlin. Obecně platí, čím víc rostlin, tím lépe. Prostě zvol množství rostlin, aby akvárku bylo dost místa na plavání, ale zároveň, aby bylo i zarostlé. Navíc zarostlé akvárko nemá jen účel funkčnosti, ale vypadá lépe, než když mají ryby holobyt.
  - - - - -
  Ryby: A tady máš dvě malá akvária. Ač jsou malá, tak vypadají nádherně. Chce to jen trochu citu při výběru rostlin.

  1. má 13 litrů: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=16347&s=0&sl=0

  2. má 20 litrů: http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=18296&s=0&sl=0
  15.9.2013 20:01Jája z morčat
  Rezek: Neonky rozhodně nejsou do takového miniakvária o obsahu 50l. Sice se takové informace leckde uvádějí, ale skutečně by jim nebylo dobře. Neonky jsou hodně aktívní plavci, takže potřebují minimálně 100l a čím je akvárium delší, tím to je lepší. Já osobně bych je nedala do akvária, které nemá na délku alespoň 1m.
  - - - - -
  Iveta Kulhánková: I stres je možný. Také i průběh převozu je důležitý, mohly i nastydnout, protože je už celkem zima. Pak jste je mohli vypustit do nevhodného akvária, což se týká nejen velikosti, ale i podmínek v něm. Pokud bylo čerstvě založené, důvodem mohla být otrava. Ryby se do nově založeného akvária vysazují po několika málo kusech, nikoliv celé velké hejno. Nové akvárium by mělo být nejen dostatečně dlouho zaběhlé, ale mělo by se o takové akvárium i správně pečovat, a to právě v tom začátku hodně intenzivně. S novými rybami je potřeba počkat alespoň jeden měsíc od založení a teprve cca po dalším týdnu přidat opět pár dalších ryb a tak dál pokračovat až do konečného počtu.
  16.9.2013 11:32Jája z morčat
  Lynx: Už nic nepřidávej.
  16.9.2013 12:50Jája z morčat
  Lynx: Bornejky mají kolem 4cm. 1cm = 1l. Když si to přepočítáš celkově, tak ti vychází 32l vody pro 8 ryb. A máš ještě krevetky, které se ti budou množit. A předpokládám, že jsi počítala celkový obsah akvárka. Musíš odečíst dno, horní mezeru, filtr, kořen rostliny.... Takže ve finále máš daleko míň vody, než si myslíš. Pokud akvárko přerybníš, tak si zaděláváš na problém.
  16.9.2013 22:22Jája z morčat
  Iveta Kulhánková: Pokud je akvárium nezaběhlé, tak týden měň ob den 1/3 vody za odstátou vodu, další 2 týdny 2x týdně 1/3vody za odstátou a pak už stále 1x týdně měň 1/3 vody za odstátou. Tím alespoň trochu ovlivníš podmínky v akváriu a snad se ti zbytek ryb neotráví dusíkatými látkami.
  - - - - -
  Iveta Kulhánková: A v čem ty ryby vlastně máš?
  17.9.2013 09:37Jája z morčat
  Iveta Kulhánková: S tou výměnou vody to dělej tak, jak jsem psala - to se týká toho velkého akvária. Do velkého akvária pořiď co nejvíce rostlin (v začátku jsou nejlepší ty, co mají stonky, protože jsou rychle rostoucí a k rychlému růstu mají velkou spotřebu živin, čímž v začátku v podstatě z akvária čerpají právě ty dusíkaté látky. Klidně osázej skoro celou plochu dna. Rostliny pomáhají v akváriu s jeho správným fungováním.

  To malé je, předpokládám zaběhnuté, tak tam stačí měnit vodu jednou týdně 1/3, pokud je hodně malé, tak bych vodu měnila i 2x týdně. Pokud jsi v tom malém vodu neměnila, tak napoprvé vyměň 1/2 vody. A hlavně pořádně každý týden odkaluj. Živorodky jsou čuníci a velmi rychle akvárium znečistí, takže také se velmi rychle "kazí" voda, ve které žijí (proto ta výměna 2x týdně). To znamená, že se mohou otrávit dusíkatými látkami, pokud bys zanedbala údržbu.

  A ještě takové upozornění, protože nevím, jaké máš ohledně údržby akvária informace. Akvárium nikdy nesmíš vypustit celé a obsah vyprat. Tím bys zničila bakterie, které se starají o správný chod akvária, takže bys akvárium dokola znovu a znovu zakládala. Filtr se nesmí prát pod vodou z kohoutku, ale v odebrané akvarijní vodě. Čisti ho teprve až uvidíš, že se jeho průtok hodně oslabil. Pokud odkaluješ, tak filtr nečisti, čisti ho v mezidobí. Odkalením a vyčistěním filtru v podstatě likviduješ "hodné bakterie, proto nesmíš obojí provést najednou.
  - - - - -
  Iveta Kulhánková: Pokud budeš prát filtr z malého akvária, tak ten vymáchaný bordel vylej do toho velkého, protože je v něm obrovské množství bakterií. Pokud filtr zrovna nepereš, tak do velkého akvária nalej odkalenou vodu ze dna (odkal hloubkově, abys toho co nejvíc vycucla). Ve filtru a ve dně je nejvíce bakterií. Tím pomůžeš k lepšímu nastartování toho velkého akvária. Ryby tam vypusť nejdříve po 4 týdnech, to bude akvárium jakž takž zajeté, aby to prostředí ryby zvládly. Pokud by se ti zdálo, že se divně chovají, klidně jim několik dní za sebou, tedy každý den, vyměň 1/3 vody, pak cca týden ob den. A hlavně zatím další ryby nekupuj, nejdříve si to akvárium musí sednout. Pokud budeš kupovat za čas další ryby, tak jen po několika kusech. A hlavně akvárko nepřerybni. Obecně máš takové vodítko, že 1cm ryby = 1l vody, ale u živorodek počítej s více litry na rybu, protože, jak jsem psala, jsou to čuníci a dokáží pěkně zaneřádit akvárko.
  - - - - -
  Lynx: Jo, lidi do akvária dokážou nacpat ledacos, hlavně že se jim to líbí a dušička má pokoj, ale na ryby se už neohlížejí. A pak se diví, že jim vychcípá celé akvárko.

  A co ten tvůj zbylý otík, přežil?
  18.9.2013 10:01Jája z morčat
  Bambi:Já osobně jsem toho názoru, než dělat caviky se dnem, kupovat to, co zrovna letí a skládat dno z více vrstev, je lepší zvolit desítkami let osvědčenou klasiku - křemičitý písek (nebarvený, přírodní nebo říční písek (ten mám já). A skutečně není od věci smíchat menší velikost s větší. Např. u říčního písku velikost 1 a 2. Jednička je dobrá, ale příliš světlá, dvojka je barevná, takže tu světlost trochu srazí. Mě osobně ten říční písek přijde takový nejpřirozenější, ale je to samozřejmě věc názoru a líbivosti. Určitě nekupuj vysloveně bílý písek, protože to může vadit rybám a navíc je příliš kontrastní a "píchá" to do očí (vlastní zkušenost). Také si dej pozor, abys nekoupila nějakou drť, a to ze dvou důvodů. Je ostrá, což vadí rybám i rostlinám, dále pak bílé drtě jsou z vápence, což je pak v akváriu průšvih. Pokud na balení nemáš vysloveně uvedeno křemičitý písek nebo říční, tak to neber. Ani ty směsi drtě černo bílé, je to vápenec. Taky to poznáš podle toho, že v sáčku u bílé drti je prach. U křemene nic takového neuvidíš. A bacha na prodejce, oni jednak nevědí kolikrát, co prodávají, nebo jsou ti schopni nacpat cokoliv, jen aby prodali.

  U hnojení záleží i na tom, které rostliny pořídíš. Jsou rostliny, které mají rozsáhlý kořenový systém, např. echinodory a kryptokoryny, takže přijímají živiny jak z vody listy, tak i kořeny, prostě celou rostlinou. Jiné rostliny nejsou tolik závislé na příjmu živin z kořenů, takže v maximální míře využívají hnojení z vodního sloupce. Také nemají tolik kořenů, ty jim spíš slouží k uchycení ve dně. Určitě nic nezkazíš, když v začátku dáš ke kořenům rostlinám jílové kuličky. Časem ryby dno vyhnojí, takže hnojení dna nebude třeba. Já osobně bych rašelinu nedávala do dna, když už, tak do filtru. Jednak kdyby ses ve dně vrtala, tak z toho budeš mít pěkný bordel, navíc by ti to mohlo i nadělat paseku s pH. S tím se musí opatrně. Raději si pořiď kořen (vyvaříš), je to pro akvárko přínos. Může barvit (ale také nemusí), ale časem se to zmírní, až odezní úplně. Pak je přínosné případně do akvária přidávat pár kapek výluhu např. torben (za málo peněz hodně muziky, ale opatrně, barví vodu), případně si pořiď např. dubové listy (ty suché hnědé, které nespadnou ze stromu, zelené ne, mohly by nadělat více škody než užitku). Dubové listy nebarví, zato výluh z nich je prospěšný.

  V začátku si pořiď rychlerostoucí rostliny (stonkové), ty rychle rostou, takže z vody spotřebují přebytečný dusík, který při zakládání akvária je hodně nebezpečný. V podstatě pomáhají akvárium správně nastartovat.

  Po založení akvária nech vodu odstát a až druhý den sázej rostliny, jeden týden měň ob den 1/3 vody za odstátou vodu, další 2 týdny 2x týdně 1/3vody za odstátou a pak už stále 1x týdně měň 1/3 vody za odstátou. Pokud bys vodu neměnila, narostly by N-látky (dusík), což vůbec není pro ryby vhodné a ve finále by se tím mohly otrávit. Akvárium nikdy nesmíš vypustit celé a obsah vyprat. Tím bys zničila bakterie, které se starají o správný chod akvária, takže bys akvárium dokola znovu a znovu zakládala. Filtr se nesmí prát pod vodou z kohoutku, ale v odebrané akvarijní vodě. Čisti ho teprve až uvidíš, že se jeho průtok hodně oslabil. Pokud odkaluješ, tak filtr nečisti, čisti ho v mezidobí. Odkalením a vyčistěním filtru v podstatě likviduješ "hodné bakterie, proto nesmíš obojí provést najednou.
  Pokud budeš prát filtr z malého akvária, tak ten vymáchaný bordel vylej do toho velkého, protože je v něm obrovské množství bakterií. Pokud filtr zrovna nepereš, tak do velkého akvária nalej odkalenou vodu ze dna (odkal hloubkově, abys toho co nejvíc vycucla). Ve filtru a ve dně je nejvíce bakterií. Tím pomůžeš k lepšímu nastartování toho velkého akvária. Také neodkaluj, dno ze začátku není vyhnojené od ryb a rostliny potřebují klid na zakořenění. Pouze měň vodu. Ryby tam vypusť nejdříve po 4 týdnech, to bude akvárium jakž takž zajeté, aby to prostředí ryby zvládly. Pokud by se ti zdálo, že se divně chovají, klidně jim několik dní za sebou, tedy každý den, vyměň 1/3 vody, pak cca týden ob den. A hlavně zatím další ryby nekupuj, nejdříve si to akvárium musí sednout. Pokud budeš kupovat za čas další ryby, tak jen po několika kusech. A hlavně akvárko nepřerybni. Obecně máš takové vodítko, že 1cm ryby = 1l vody, ale u živorodek počítej s více litry na rybu, protože to jsou čuníci a dokáží pěkně zaneřádit akvárko.
  - - - - -
  Bambi: A ještě mám dotaz. V současné době máš jen tu bojovnici nebo i ty ryby, co jsou na fotce?
  18.9.2013 13:20Jája z morčat
  Bambi: Ty matky dej ke kořenům, je to pro to, že ve vodě není obsažené železo a rostliny ho hodně potřebují, Ale lepší je k těm matkám koupit v akvaristice i železo v tekutém stavu. To přidávej po zaběhnutí akvárka jen tak 1/2ml denně nebo ob den. Nesmíš celou dávku najednou, protože by to mohlo s AQ i rybami zamávat (ryby hodně železa nesnesou).

  Staré dno bys měla pořádně vyprat, když už jsi ho přelila horkou vodou, tím se bakterie zničily, takže máš mrtvé dno a v něm bordel, pokud jsi ho nevyprala při tom máchání v horké vodě. Přes staré dno dej vrstvu písku, který se ti bude líbit, ale skutečně si dej pozor na vápenec. V něm ti neporostou kytky (většina rostlin vápenec nesnáší), postupně zajdou a ještě to zvedne tvrdost vody. Takže opravdu bacha nato. Ty piskořky určitě bez vody nepřežily, ale uvidíš, třeba se stal zázrak. Pokud jich bylo ve dně hodně a nevybrala jsi je, tak by ti mohly dost kazit vodu, když se budou rozkládat.

  Rostliny samozřejmě můžeš rozdělit a když povyrostou, tak je ustříhneš a znovu zasadíš, ten spodek zasazené rostliny obrazí novými výhonky. Stonky sázej tak po 2-3 s malou mezerou, získáš tím pěkný huňatý trs, navíc se rostlinám lépe poroste, než když zasadíš najednou celý košíček.
  Můžeš ještě koupit např. Rotala rotundifolia (kolovka indická), Ludwigia repens (zakucelka plazivá), Hygrophila polysperma (mokřanka mnohosemenná), Hygrophila polysperma 'Variabilis' (mokřanka mnohosemenná'variabilis'), Heteranthera zosterifolia (kosokvět úzkolistý). Stonkovek je dost velký výběr. A až zajedeš akvárium, tak můžeš dokoupit i další rostliny, abys neměla jen stonkovky. A jestli se stonkovkám bude dařit, tak jich budeš mít do dvou měsíců plné akvárium. :-) Sázej je spíš do zadní části akvária, vepředu si nech místo na další rostliny.

  Rodinu neposlouchej, to, co ti radí je nesmysl, o akvaristice nemají ani páru. Prostě akvárko plné rostlin bude dobře prosperovat, zato "holobyt" nebude dlouho fungovat a pro ryby to není moc dobré prostředí. Akvaristika je o trpělivosti, hned se zázraky nedějí, nikam nepospíchej. Až se AQ zajede, tak budeš do něj zírat neustále, to ti zaručuju. :-) Nech to běžet měsíc, nic neuspěchej. Ideální by bylo, kdybys molitan z nového filtru naočkovala špínou z filtru malého akvárka nebo ze dna, ale z filtru to je lepší. Tím urychlíš množení bakterií, potažmo zajetí AQ. Jako první bych po zajetí do nového AQ vypustila ty dvě neonky, za cca 5 dní pancéřníčka a za dalších 5 dní paví oka. A hlavně nezapomínej měnit 1/3 vody každý týden.
  19.9.2013 10:17Jája z morčat
  Bambi: ty zavíčkované piskořky zřejmě nepřežily, jsou to aktivní šneci, podle mě už by vylezly. Ale ještě je zkus porovnat s živou piskořkou - obě vylov - živá má na pohled plnou ulitu, mrtvá bude vypadat poloprázdně.

  Ty rostliny - je to o tom, co jsem ti psala. Prodavač potřebuje prodat, tak ti nacpe, cokoliv. Microsorium pteropus je krásná, ale pomalu rostoucí kapradina a na zajetí akvária úplně vhodná není. Ale až z ní budeš mít hustý trs, bude nádherná. Musíš ji připevnit na kámen nebo nejlepší je na kořen, nesmí být zasazená ve dně, oddenek musí mít venku. Na přivázání si pořiď tenký vlasec, provázek nebo nit není vhodná, protože se ti v akvárku časem rozpadne, vlasec není vidět, tak ho tam můžeš nechat. Houttuynia cordata NENÍ AKVARIJNÍ ROSTLINA, tu rovnou můžeš donést zpět do akvaristiky a omlátit prodavačovi o hlavu. Hygrophila siamensis je OK. Očištěný a ještě lépe vyvařený kořen dej do akvária hned a přivaž na něj Microsorium. Pokud bude plavat, pořiď si kámen na zatížení. Za čas se pořádně nasákne a sám klesne. Místo tapety na zadní stěnu nalep černou samolepící tapetu - běžně se prodává jako metráž (nebo černý, nelesklý papír) . Na černém pozadí nejlépe obsah akvária vynikne. Takové ty rostlinné akvarijní tapety nevypadají dobře, pohled do akvária je pak hodně rušivý. Ve finále bys zjistila, že se tam vůbec nehodí a jen kazí dojem z akvárka.

  Na té fotce je to 80l akvárko? Na první pohled mi přijde malé - jaké má rozměry? A kolik watů má svítidlo a co to je - obyč. žárovka, úsporná žárovka nebo zářivka. Mě přijde, že tam máš strašně málo světla.
  19.9.2013 13:18Jája z morčat
  S tou zubní nití nevím, ale jestli je z přírodních vláken, tak se v AQ rozloží, ale podle mě to pro AQ nebude dobré. Ten vlasec mi přijde lepší, protože nezatěžuje vodu a když bude potřeba, tak ho později můžeš odstranit. Navíc se obávám, že ta nit se rozloží dřív než se rostlina stačí pořádně přichytit. Jestli ten starý kryt je dostatečně široký a bude držet na akváriu, klidně ho na AQ polož na šířku, možná budeš mít víc světla (případně ho zkus něčím vypodložit, aby držel). V čistá litráž po odečtení dna, horní mezery atd. bude cca 85-90l., takže si pořiď osvětlení, které bude mít minimálně 0,4W na litr = 40w (zářivky), úsporné žárovky, sice to jsou v podstatě také zářivky, ale mají nižší svítivost. Do méně Watů bych nešla, protože máš už dost vysoké akvárko, tak aby se světlo dostalo na dno. Při nižším osvětlení by ti rostliny nemusely dobře růst. U zářivek je ideální řada, která začíná číslem 8. Pro akvárium jsou nejvhodnější 840 a 865. Jsou i jiné vhodné ale tyto mají dobrou svítivost a AQ pod tímto odstínem dobře vypadá.
  19.9.2013 21:43Jája z morčat
  Kájík1: Parmičky živorodky nejsou.
  - - - - -
  Bambi: A ještě jsem zapomněla. Ten filtr je na tvou velikost akvária naprosto nedostatečný. Potřebuješ filtr s pořádnou filtrační hmotou. Mrkni de na čerpací hlavici atman 201. Není to tak drahé a splní to účel, navíc, když k atmanu přidáš bioakvacit (kostka molitanu - velikost /délka 20cm.), tak máš perfektní filtr. A moc to nestojí oproti jiným filtrům. Podle ohlasů je tichý, když ho posadíš na dno. dá se podle potřeby nasměrovat i přiškrtit průtok. A máš vystaráno. Před něj zasadíš nějakou stonkovku, ta ho skryje.
  21.9.2013 19:53Jája z morčat
  voriseka: kH,gH, NO2, NO3. To jsou ty základní. Rostliny vybírej podle kh + síly osvětlení (jestli jim stačí méně světla, nebo jestli potřebují více světla - červené rostliny potřebují více světla), ryby vybírej podle gH, velikosti akvária a také je důležité, aby se vzájemně snesly a aby všechny byly podobně veliké. A ještě si přečti, co jsem cca od 16.9. tady radila. Myslím si, že i pro tebe to bude přínosná pomoc v začátcích. :-)
  22.9.2013 12:36Jája z morčat
  Rybičky: Na 10 pavích oček je to akvárium opravdu malé. Živorodky (obecně) jsou čuníci - mají rychlý metabolizmus, tudíž obrovské množství výkalů. Musíš počítat na jedno paví očko minimálně 5l vody = 50l. Ale to je čistá litráž bez dna, horní mezery, rostlin, filtru, kořenů - to musíš vše odečíst, takže máš zřejmě ještě méně vody , než jsi uvedla. Navíc se paví očka množí rychle, takže jich budeš mít brzy daleko víc. Možná bys jich půlku měla někomu darovat. Akvárium je potřeba jednou týdně odkalit a vyměnit 1/3 vody za odstátou, tedy dbát na pravidelou údržbu.

  Krevetky jsou fajn zvířátka, jsou v podstatě taková "uklízecí četa", takže přínos pro akvárium. Musejí mít hodně úkrytů a akvárium musí být pořádně zarostlé, aby jim ryby nežrali potomky. Lépe se cítí v hejnu, takže 8-10. Pořiď si cherrynky (červené). Jsou dostupné a hlavně odolné.
  22.9.2013 19:53Jája z morčat
  Tetrovité ryby jsou hejnové a potřebují pořádný prostor. Z tetrovitých by možná připadala v úvahu tetra ohnivá, ale neonce podobná není, ale je nádherná, její krása vynikne v hejnu. Já bych ale menší akvárium než 50l nevolila, ačkoliv se uvádí, že snese i menší. Čím víc rybek tím lépe, v hejnu se cítí dobře, v nižším počtu to už není pro ně dobré. Takže i tak počítej s deseti kusy. http://rybicky.net/atlasryb/tetra_ohnivá
  - - - - -
  Rezek: ještě jednou odkaz http://rybicky.net/atlasryb/tetra_ohnivá
  - - - - -
  Rezek: Odkaz se nedaří vložit, takže odkaz zkopíruj a vlož do vyhledávače.
  23.9.2013 18:26Jája z morčat
  Majinka: Předpokládám, že na výšku je akvárko 40cm. Takže - bohatě stačí jeden ancistrus (k životu potřebuje i kořen, tak ho pořiď pokud ho nemáš), je to poměrně velká ryba, dva bych tam nedala. Pro neonky je tato délka akvária téměř malá, já bych neonky dala do akvária nejméně 1m dlouhého. Pokud je ale chceš, tak jich vezmi 20. Ve větším hejnu se budou lépe cítit. Pancéřníčků klidně pořiď víc - 4-5 kusů a vybírej malé druhy, panda je OK. Toto by byl pro tvé akvárium konečný počet ryb, víc ne, měla bys přerybněno.

  Pro mečovky je to akvárium malé, jsou velké (nad 100l, lépe 150l), zrovna tak čichavec perleťový, ten je tak do 200l.
  - - - - -
  Lynx: To je levatka. Je pro akvárium užitečná, stejně tak jako další šneci. Likviduje zbytky po rybách, řasy, mrtvolky, zbytky rostlin nebo nemocné rostliny na odchodu - to bezpečně pozná. Zdravé rostliny nežere. Šneci jsou pro akvárium přínos a nezaslouží si, aby byli likvidováni. Když nebudeš ryby překrmovat, tak se ti ani šneci nepřemnoží.
  23.9.2013 20:02Jája z morčat
  Rezek: Platy i očka jsou živorodky a produkují hodně odpadu. Musíš proto počítat s více litry na rybu, tedy méně ryb do akvárka. Navíc se ti budou množit a jestli mláďata z větší části nepožerou, tak jich budeš mít plné akvárko. Pokud chceš paví očka a platy, tak od každého druhu pořiď dvě samice a jednoho samce, tedy celkem 6 ryb. K nim můžeš pořídit 2 pancéřníčky, ale nějaký hodně malý druh ( v dospělosti 4-5cm větší ne). Víc ryb bych tam nedala.
  24.9.2013 09:48Jája z morčat
  Lynx: Šneci do akvária patří, kdo je likviduje, je jen sám proto sobě. Pokud se přemnoží, je to chyba chovatele, nikoliv šneků.
  24.9.2013 21:32Jája z morčat
  Ann: Akvárium v žádném případě nesmíš čistit celé. Tím ho pořád dokola zakládáš. Během jednoho roku si teprve sedne a začne fungovat a ty to nastartování zničíš. Pak se nediv, že máte s jeho fungováním problémy. Rostliny nemůžou správně fungovat. Nehledě na to i ryby tím dostávají pořádně zabrat. Ryby NESMÍŠ DÁVAT DO ČERSTVĚ ZALOŽENÉHO AKVÁRIA. Na zelený zákal je nejlepší na cca tři dny zatemnit akvárko (např. zabalit do deky), aby do něj nešlo žádné světlo. Mělo by to pomoct. Když bude voda čistá, tak odkal dno. Zelená voda znamená, že je tam moc živin, takže řasy řádí. Jestli hnojíš, přestaň hnojit a nepřekrmuj ryby. Každý týden odkaluj a měň 1/3 vody, filtr čisti jen, když viditelně zeslabí svou činnost.
  25.9.2013 12:48Jája z morčat
  Bambi: Většinou, co vidím, tak v akváriích jsou filtry s malou filtrační hmotou. Ten filtr mi přijde malý. Uvidíš jak bude akvárium fungovat. Myslím, že máš Atman At-F304 nebo Atman At-F303. Tato řada filtrů má mizivý obsah filtrační hmoty, což je zásadní důvod pro změnu filtru. I ten největší Atman At-F304 má velmi málo filtrační hmoty, když si přečtu jeho rozměry, tak ani nemusím vidět velikost molitanu - je minimální. Tvé akvárium už nepatří mezi malá akvária, takže potřebuje i kvalitní filtraci. Mechanická filtrace (voda proudí do filtru a filtr zadrží nečistoty) je spíš kvůli tomu, aby v akváriu neplaval bordel. Ale zásadní a nejdůležitější funkcí filtru je to, že ve filtru je nejvíc "hodných" bakterií (pak jich je hodně i ve dnu), které se starají o odbourání škodlivých látek (N-látek) a přeměňují je na méně škodlivé, čímž se starají o dobré prostředí pro obyvatele akvária.

  Takže jsem jen zkopírovala, co jsem už psala. Zvol čerpací hlavici atman 201. Není to tak drahé a splní to účel, navíc, když k atmanu přidáš bioakvacit (kostka molitanu - velikost /délka 20cm.), tak máš perfektní filtr. A moc to nestojí oproti jiným filtrům ( hlavice a molitan jsou na cenové úrovni typu Atman At-F304). Podle ohlasů je tichý, když ho posadíš na dno. Dá se podle potřeby nasměrovat i přiškrtit průtok. A máš vystaráno. Před něj zasadíš nějakou stonkovku, ta ho skryje.
  - - - - -
  Bambi: A který konkrétní filtr máš doma?
  25.9.2013 14:40Jája z morčat
  Mně přijde pro mini akvária docela dobře vymyšlený tento :http://www.akvarista.cz/web/shop/item-dennerle-nano-clean
  Je rohový, nezabírá moc místa, krevetky ani mláďata určitě nenacucne. Viděla jsem ho i na vlastní oči. Ale podívej po jiných e-shopech, Akvarista je v mnoha věcech dost drahý.
  - - - - -
  Bambi: Pak bys mohla zvolit molitanový filtr, stačil by ten nejmenší 13cm, ale musela bys k tomu mít i vzduchovací motorek - dohromady cca 200Kč.
  Pro inspiraci:http://www.tommiland.cz/filtrace-molitanove-filtry-katskup177.php
  - - - - -
  Bambi: Ten molitanový by byl nejbezpečnější pro potěr.
  27.9.2013 18:56Jája z morčat
  Bambi: Tak to krevetárko by bylo fajn. V tom případě bych asi volila ten molitanový filtr, protože krevetky po narození jsou 1-2mm velké, takže by je filtr natáhnout mohl, molitanový ne. Krevetky i plavou a to akvárko je hodně malé, takže v dosahu filtru budou. Do akvárka jim dej mech, ten mají krevetky rády, a dost rostlinek, aby se měly kam schovat (čím víc, tím líp), když budou potřebovat. V případě nutnosti k nim můžeš dát potěr pavích oček, než trochu odroste. Krevetky jsou moc prima zvířátka. Mám je v akváriu taky a pořád je pozoruju.
  - - - - -
  Bambi: A několik příkladů krevetárek - i z malého akvária se dá vytvořit nádherný kousek přírody, ale musíš zvolit i vhodné rostliny.

  http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=18296&s=0&sl=0
  http://rybicky.net/nadrze/13565&kateg=1&kateg=1&typ=0
  http://rybicky.net/nadrze/14065&kateg=1&kateg=1&typ=0 (molitanový filtr)
  http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=16793&s=0&sl=10339
  http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=16717&s=0&sl=0
  http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=18096&s=2&sl=-0
  http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=17634&s=43&sl=0&vse=1
  27.9.2013 22:22Jája z morčat
  Bambi: Šneky nech žít. Ampulárku určitě nekupuj, pokud nechceš přijít o rostliny. Šneci, kteří se ti množit nebudou jsou tito:
  http://rybicky.net/atlasostatnich/neritina_zebra
  http://rybicky.net/atlasostatnich/plz_clithon_sp

  Dají se koupit na burze, pokud máš štěstí, tak i v akvaristice. Poskořky jsou živorodé, vajíčka nekladou.
  - - - - -
  Bambi: Piskořky jsou velmi užitečné, pro chod akvárka, ale to i ostatní minišneci.
  28.9.2013 19:47Jája z morčat
  Ann: Předpokládám, že tam máš i ryby. Zřejmě to jsou nálevníci. Vyměň polovinu vody za odstátou a na několik dní přestaň krmit. Když nebudeš krmit týden, tak to ryby vydrží. Až začneš krmit, tak jen trošku, nesmíš překrmovat. Pokud překrmuješ, tak se ti šneci přemnoží. Krm tolik, aby ryby za 20-30vteřin vše snědly a aby krmení nepadalo na dno. Přepočet na šneky není. Akvárium by nemělo být přerybněné.

  Pak to taky může být i např. hnojením nebo použití jiné akvarijní chemikálie. To by mělo odeznít samo.

  Musíš v akváriu udržovat dobré prostředí - každý týden odkalit a vyměnit 1/3 vody za odstátou.
  29.9.2013 19:45Jája z morčat
  Izzy: Půdní filtr je pro někoho přežitek a nepraktický, pro někoho užitečný. Ale určitě bych ho nedala do zarostlých nádrží, protože v podstatě odčerpává živiny ze dna, které rostliny potřebují pro svou výživu. A pokud se ucpe? To je neřešitšlné, pokud si nechceš zlikvidovat zaběhlé akvárko. Jsou filtry, které můžeš regulovat, případně zvolit "bublifuk", což je molitanový filtr poháněný vzduchovacím strojkem. Proudění v akváriu je ale přínosné a důležité pro rostliny, takže je vhodné zvolit kompromis. Lépe řečeno vyzkoušet, sílu produ, který bude pro bettu snesitelný. Spíš ale je pro betu důležité, aby podmínky v akváriu byly v pořádku, pak se bude bettě dařit také - pravidelná údržba (1x týdně odkalení a výměna 1/3 vody za odstátou se stejnou teplotou), kvalitní filtrace, teplota vody 26°C (důležité), teplota vzduchu nad hladinou obdobná, nikdy ne nižší než je v akváriu. Labyrintky dýchají i vzduch. Pokud by byl studenější, mohou nastydnout a zemřít. Také je nutné prostor pod krytem akvária právě kvůli dýchání pravidelně větrat.
  - - - - -
  Izzy: O tom molitanovém filtru bych uvažovala pouze, jestliže máš malé akvárium, do většího bych ho už nedala.
  30.9.2013 14:32Jája z morčat
  Ann Tak nekrm vůbec. Jestliže tam nejsou ryby, není to potřeba. Ten zákal bude z krmení. Okružáky krmit nemusíš, vždy si v AQ potravu najdou.
  - - - - -
  Ann: Zatím tu vodu měň pravidelně po dobu 1-2 týdny ob den a klidně polovinu, další dva týdny jednou za 4-5 dny , bude stačit 1/3. A pak už jednou týdně 1/3. Jednou týdně odkaluj, dokud zákal nezmizí. Jak jsem psala, je vysoce pravděpodobné, že to jsou nálevníci (moc potravy), nebo je zákal z kazící se potravy. Nekrm, srovná se to. Když dáš okružákům nepatrně vloček jen na přilepšenou jednou za dva týdny, bude to stačit, ale krmit je nemusíš vůbec.
  30.9.2013 16:34Jája z morčat
  Ivett K: Hlavně tam už nepřidávej další rybičky. To akvárium je hodně malé. Ty rostlinky by bo chtělo přidat. Jednou týdně vyměň třetinu vody za odstátou vodu. A odkaluj nečistoty. Filtr čisti jen když uvidíš, že přestává fungovat. Nikdy ho neper ve vodě z kohoutku, ale v odebrané vodě z akvária. Také nesmíš zároveň vyčistit filtr a odkalit dno. Živorodky jsou čuníci, mají rychlý metabolizmus, tak je potřeba o akvárium pořádně pečovat. :-)
  4.10.2013 19:51Jája z morčat
  Ryby: Ty želvičky vyrostou a potřebují pořádný prostor. Zeptej se, na jejich název a najdi si je na internetu. Ryby by braly jako potravu. Želvy jsou dlouhověké, to není jako rybičky, které žijí několik let. Takže tě taková želva může i přežít.
  6.10.2013 20:14Jája z morčat
  Fluffy: Dost často se uvádí minimální obsah akvária 10-20l, což je ale dost málo. Jako minimální velikost bych považovala 30l, ale určitě je vhodnější zvolit AQ alespoň 50l, i větší. Beta je společenská, klidná ryba, takže pokud k ní chceš pořídit jiné ryby, tak podobného založení a velikosti - žádné aktivní blázny, ale klidné pohodáře. V žádném případě k ní ale nepořizuj ryby, které mají delší ploutve nebo menší rybky, ty by považovala za potravu. Filtr by neměl mít příliš prudký proud vypouštěné vody. Jsou filtry, které můžeš regulovat, případně zvolit "bublifuk", což je molitanový filtr poháněný vzduchovacím strojkem (pro malá akvária). Proudění v akváriu je ale přínosné a důležité pro rostliny, takže je vhodné zvolit kompromis. Lépe řečeno vyzkoušet, sílu proudu, který bude pro bettu snesitelný. Spíš ale je pro betu důležité, aby podmínky v akváriu byly v pořádku, pak se bude bettě dařit také - pravidelná údržba (1x týdně odkalení a výměna 1/3 vody za odstátou se stejnou teplotou), kvalitní filtrace, teplota vody 26°C (důležité), teplota vzduchu nad hladinou obdobná, nikdy ne nižší než je v akváriu. Labyrintky dýchají i vzduch. Pokud by byl studenější, mohou nastydnout a zemřít. Také je nutné prostor pod krytem akvária právě kvůli dýchání pravidelně větrat. Určitě je vhodné akvárium osázet akvárium rostlinami (velkým počtem rostlin) a určitě betta velmi ocení plovoucí rostliny (např. http://rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum ).
  - - - - -
  Fluffy: Pokud máš AQ 80-100l, tak můžeš pořídit jednoho ancistruse a nějaký malý druh pancéřníčka (3-4 kusy). Do menšího akvária pouze pancéřníčky, ale skutečně nějaký mini druh do velikosti 4cm. Ancistrus je velká ryba a nadělá v AQ dost nepořádku, takže toho bych volila do AQ od 100l. Pak je dobré do AQ dát šněčky (piskořky), kteří prorývají a udržují dno (v podstatě likvidují odpad). Určitě si do AQ zaneseš s rostlinami i různé druhy akvarijních malých šnečků. Ti jsou pro AQ přínosem a pokud nebudeš překrmovat, tak se šnečci nebudou přemnožovat.
  7.10.2013 11:49Jája z morčat
  Fluffy: Děláš dobře, že prodavačům v akvaristice nevěříš. Oni většinou nemají žádné znalosti a hlavně potřebují prodat, takže ti nakukají, co se jim hodí a klidně ti prodají žlaroka jo AQ 10l. Příště se nejdříve ptej a pak si pořizuj ryby. Jak to je dlouho, co jsi založila to AQ 6l? Podle toho, co popisuješ, tak jsi napustila vodu a rovnou tam bettu šoupla. Betce tam není opravdu dobře. Betty nejsou žádní lenoši a jeho chování svědčí o tom, že prostředí je hodně špatné. Určitě není v zaběhlém akváriu. Nejlépe je akvárium zabíhat minimálně měsíc. Někdo ti bude tvrdit, že stačí dva týdny, ale je to nesmysl. Teprve po měsíci je to nové AQ jakštakš připravené k provozu a můžeš vpustit několik rybek na zkoušku. V novém akváriu probíhají určité chemické procesy, a když se nenechá zaběhnout, tak ryby otrávíš (dusíkatými látkami). V první řadě mu každý den měň 1/3 vody za odstátou vodu a přiměřeně teplou (na to ti prozatím stačí PETláhev 2l) - u betty bych pod 25°C nešla, lepší je 26°C. Pokud mu bude zima bude chřadnout. Beta potřebuje kvalitně udržované akvárium.

  Vodu měň následujícně:
  1. týden - každý den
  2. týden - ob den
  3. týden - podle stavu beťáka 2x
  4. týden - podle stavu beťáka 1x
  další následující týdny už pravidelně 1x týdně
  po cca dvou měsících bys měla alespoň 1x za dva týdny odkalovat a podle stavu co odkalíš, tak časem přejdi na odkalování 1x týdně
  Kup v akvaristice nitrifikační bakterie, a dej do akvárka, to urychlí proces zabíhání.

  Určitě mu pořiď dost rostlin, bude se cítit lépe. Teď by to měly být hlavně ty stonkové a plovoucí rostliny, ty rychle rostou a tím i rychleji dokážou odčerpat škodlivé látky. Kup ideálně
  http://rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum (necháš plavat nebo přichytíš do dna - nemá kořeny) a http://rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora (zasadíš). Obě rostliny jsou abnormálně rychle rostoucí a méně náročné, takže pro začátek jsou ideální. Potřebuješ osvětlení, nejen kryt. To malé AQ bych nezakrývala a pořídila k němu lampičku a sklonila ji co nejníž, protože i slabá úsporka nebo zářivka hřejí. Jako kryt můžeš použít sklo, ale přes sklo se teplo ze zářivky nebo úsporky k vodě tolik nedostane. Aby sklo větralo, je dobré ho podložit - např. nařízneš 4 špunty a na hranu akvária nasadíš a na to sklo položíš. Nebo místo špuntů můžeš použít hadičku, kterou podélně rozřízneš a nasadíš. Ale těch 6l je skutečně málo, to už je trápení. Betty jsou dost velké ryby a potřebují prostor. To, že nejsou dobří plavci, ještě neznamená, že můžou živořit ve sklenici s vodou. Beťákovi pořiď větší akvárium i s krytem (a aby v krytu byly 2 zářivky - jedna je pro rostliny málo Musíš počítat s tím, že na čistou litráž AQ bez dna, tedy pouze sloupec vody, je minimální svítivost 0,4W na 1l vody, aby ti rostly ty méně náročnější rostliny. Jako dno zvol křemičitý písek nebo říční písek (říční písek tu nejmenší velikost č.2). A jak jsem psala minimálně 30l, raději ale větší. Já osobně bych do menšího než 60x30x30 nešla (ve finále bude mít čistou litráž tak 40-42l). A dost rostlin, aby měl pocit bezpečí a měl se kam schovat. Topítko zatím nepořizuj, jen teploměr a uvidíš jak bude hřát zářivka. To nové akvárium zabíhej bez betty a teprve po měsíci ji tam dej. Filtr musí neustále běžet, a to od začátku, za dva dny po napuštění toho většího AQ zasaď i rostliny a měň v něm 1/3 vody za odstátou, i když v něm nejsou ryby. Rostlin zasaď hodně, pomůžou se záběhem akvária (první dva týdny ob den a následně tak, jak jsem výše psala).
  7.10.2013 13:06Jája z morčat
  Fluffy: No, to je tedy danajský dar, chudák ryba. Pěkně tomu dárci poděkuj. Přidělal ti starosti a nepředvídané nemalé finanční výdaje. No, co ale teď naděláš. Takže se drž mých rad, případně můžeš betku někomu darovat, kdo má větší zajeté akvárko a mírumilovné ryby s normálními ploutvemi. Držím ti palce, aby betka přežila, protože to určitě nebude mít lehké.
  7.10.2013 20:14Jája z morčat
  Fluffy : Do těch šesti litrů bych topítko nedávala. Je to malý objem, tak aby naopak nebyla voda příliš teplá. Určitě bych AQ dala co nejvýš (teplý vzduch stoupá nahoru), případně blíž k topení. Hlavně měř teplotu vody v AQ - akvarijní teploměry s přísavkou nejsou nijak drahé. Pokud tam budou rostliny, tak to světlo je nutnost. Do vody můžeš koupit přípravek, kterým dodáš nitrifikační bakterie. Ideální je dát je přímo do filtru, pokud nemáš filtr, tak do vody - podle návodu - např. Sera BioNitrivec, Tetra safe start nebo JBL filter start. Možná bych dávala méně než je v návodu, zákal vody je možný a není na závadu. Pokud budeš zajíždět nové větší AQ, tak i tam můžeš přípravek přidat. Hlavně ale betce měň vodu, čímž právě ty nebezpečné dusíkaté látky, které se v AQ ze začátku tvoří (dokud nebudou v AQ dostatečně namnožené nitrifikační bakterie), budeš držet na uzdě. V podstatě výměna vody = větrání. S tou alergií to je nesmysl. Spíš si myslím, že ten názor vyvstal od toho, že betty potřebují skutečně pečlivou údržbu akvária. Mohou chytit např. bakteriální rozpad ploutví, ale to i např. paví očka. Prostě ty dlouhé ploutvičky jsou trošku rizikové, pokud je špatná údržba AQ. Pokud jsi z Prahy, tak ti můžu dát nějaké plovoucí rostliny, případně stonkovky.
  13.10.2013 17:35Jája z morčat
  Izzy: K bettě vol klidné ryby podobně velké, ale aby neměly závojovou formu ploutví (např. ne paví očka). Betta by jim mohla ploutvičky okusovat. To samé by se mohlo stát i bettě, pokud zvolíš špatně další ryby. Malé ryby také ne, mohla by je považovat za kořist. Jako vhodné, ale i vzhledem zajímavé mi přijde např. razbora klínoskvrná nebo danio pruhované. Jsou to hejnové ryby, přiměřeně velké, takže tak 8-10 kousků do hejna je minimum (lépe je ale 10 a víc). Jsou docela dobře dostupné a chované od nepaměti. Ze živorodek bys mohla zvolit např. platy (2 samice, 1 samce). Sice se rychle množí, ale beta bude jejich mláďata redukovat.

  Hlavně Ale záleží na tom, jak máš akvárko velké?


  Nesmíš ho přerybnit. 1cm ryby = 1l. Pokud bys měla např. 60x40x30, tak čistá litráž je kolem 50-55l. Takže do tohoto AQ můžeš dát např. 8 razbor (nebo danií) + betu + 2 malé pancéřníčky (v dospělosti maximálně 4-5cm velké, lépe ale menší), nebo 5 plat (3 samice + 2 samce) + bettu + 2 malé pancéřníčky (v dospělosti maximálně 4-5cm velké, lépe ale menší). Pancéřníčci se ti ostarají o úklid dna. Živorodek musíš dát míň, protože produkují mnoho odpadu a rychle zaneřádí AQ, takže musíš i dbát na pravidelnou údržbu.

  Ann: Pokud v AQ nemáš žádné rostliny, tak nemají co jíst - tu jednu ti totálně zlikvidují z hladu. Pokud bys měla AQ plné rostlin, t.j.osázené celé dno + případně i plovoucí rostliny, tak by se šneci živily odumírajícími listy azdravé části by nechali na pokoji. Kdyžtak nějaké šnečky daruj. Jinak je můžeš dokrmovat okurkou, nebo spařenou zeleninou (salát, čínské zelí, mrkev, paprika, kopřivy..).

  V žádném případě do AQ nelij chemikálie typu FMC. Tím spolehlivě šneky zlikviduješ. Ale nejen je, i mikroflóru ( nitrifikační bakterie), která pomáhá AQ udržovat v chodu. Např. FMC je roztok: formaldehyd + malachytová zeleň a methylénová modř = silně toxický přípravek
  Pokud přeženeš dávkování, zlikviduje ti nejen šneky, ale i ryby a rostliny. V akvaristice platí to, čím méně chemie, tím lépe. V podstatě se bez chemikálií dá téměř obejít. Pokud se použijí, tak jen ve výjimečných případech, když už nic jiného nezbývá. Jinak na těch potvůrkách, které máš u šnečků by si pochutnaly ryby, kdybys je tam měla.
  13.10.2013 19:20Jája z morčat
  Izzy: A ještě si pečti, co jsem všechno odpovídala Fluffy, ta má taky bettu.
  - - - - -
  Ann: Maminka dělá obrovskou chybu. Šneci do AQ patří, lépe řečeno, jsou jeho nedílnou důležitou součástí. A že vyvařila dno, je naprostá zhovadilost. Totálně zlikvidovala vše, co je pro AQ přínosem. Když už tedy to AQ nutně chce mít, tak by k tomu měla přistupovat zodpovědně a nedělat blbosti dle svého naprosto špatného dojmu. Ať si na netu najde informace o zakládání, fungování AQ a o všech souvislostech, co k tomu patří. Akvaristika není o tom, že do AQ dá písek, rostliny, napustí vodu a šoupne tam ryby, o tom to opravdu není. Chce to také trochu zodpovědnosti. I ryby, šneci atd. jsou živí tvorové. To co dělá, je naprosto špatně a nikdy to AQ nebude fungovat, nehledě na to, že vyvraždí živočichy, kteří jsou důležití a jsou přínosem pro AQ.
  - - - - -
  Ann: Tu zeleninu nemusíš druhý den vyndávat. Šneci (ti tví) nejsou schopní žrát zdravé rostliny nebo čerstvou zeleninu, musí to být "unavené", prostě načaté a odcházející. Nechávej jim to více dní. Já okurku nechávám, dokud ji nesežerou.
  15.10.2013 20:41Jája z morčat
  Bambi: Je mi líto, ale ta rybka nevydrží. To se samičkám pavích oček stává, že po porodu dopadnou tak, jak uvádíš. Ta deformace je taková, že je prohnutá a extrémně rychle hubne. Jestli nehubne, tak během pár dní to nastane. Do AQ nic nekapej, nemá to smysl, stejně tyto přípravky jsou ve větším množství jed ariziko, že ti ujede ruka může být docela vysoké. Ta rybička umírá. Určitě ji živou nesplachuj, protože i po spláchnutí bude ještě žít. To je dost drastická smrt. Teď se bude jen trápit. Pokud jí chceš pomoci, tak nejrychlejší a nejcitlivější utracení je pomocí perlivé vody. Pokud dáš rybičku do perlivé vody, tak to na ni téměř okamžitě působí, během několika vteřin zemře.
  - - - - -
  Bambi: Než budeš mít tu novou hlavici, tak v AQ alespoň ob den měň 1/3 vody za odstátou a jestli máš čím, tak by to chtělo vzduchovat.
  15.10.2013 22:13Jája z morčat
  Bambi: Můžeš být v klidu, ostatním rybkám nic nehrozí. Já jsem taky takový cíťa. Nikdy jsem rybičky neutrácela a nechávala jsem je dožít. Jenže se zbytečně trápily a živořily. Ty zdravé je ještě zaživa oďobávaly. Až letos jsem to poprvé udělala a zatím jsem naštěstí podruhé nemusela. I když to je "jen" ryba, tak to rozhodnutí bylo hodně těžké. Perlivou vodu dáš do sklenice dáš do ní rybku. Ona si to uvědomí, ale skutečně to jde rychle. Netrápí se. Pokud ji necháš dožít, tak může živořit pár dní, ale i několik týdnů. Ještě se mi nestalo, že by se samice z takového stavu dostala.
  18.10.2013 20:33Jája z morčat
  A kde to bylo - Mělník, Brno nebo jinde?
  20.10.2013 19:28Jája z morčat
  Ivett K: Jednoduše řečeno to akvárium nefunguje jak má. Jsou v něm, špatné podmínky. Udělej pořádnou nerozmazanou fotku, rozměry akvárka, čím svítíš ( jestli obyč. žárovka, úsporka nebo zářivka) a kolik má watů. Jak dlouho je založené, jak probíhá údržba (přesný postup).

  Ryby: Tebe se týká to samé - špatné podmínky v akváriu. Rostlinu vyfoť, když si nepamatuješ název, ať vím, která to je, jestli to ještě půjde určit podle toho zbytku.
  20.10.2013 22:02Jája z morčat
  Ryby: No, tak to je vysoce náročná rostlina snad na úplně všechno. V tvém akvárku, kdyby se jí dařilo, spíš bych se divila. Vyfoť ji, jsem zvědavá, jestli je to ona.
  27.10.2013 17:10Jája z morčat
  Sephyra: Děláš dobře, že se ptáš. 39x10x39 je naprosto nevyhovující rozměr. Přepokládám, že to bylo na rostliny. Tam bych betu nedala. Být tebou, tak dojdu do Pet Centra a tu dloulitrovku vrátím. Je to naprosto zbytečný výdaj. Ten rozměr se ti na nic hodit nebude. Bohužel, je to jen taková současná "móda" a doplácí na to zvířata. Já osobně to považuju za trápení zvířat. Betta je velká ryba, takže potřebuje také pořádnou nádrž (minimum 60x30x30, ale raději větší), nikoliv takové dvoulitrové plivátko. Zalistuj zpětně v diskuzi. O betce jsem tu nedávno psala hromadu vyčerpávajících informací, takže je zbytečné to znovu vypisovat. :-)
  A jedna rada na závěr - v akvaristice se o ničem neraď, většinou znalosti nemají a hlavně potřebují prodat. Na internetu je spousta informací i diskuzí. Než prodavače, vol raději diskuzi, ryby to velmi ocení. Znám případy, kdy (obrazně řečeno) ti do 30l nacpou žraloka. :-(
  3.11.2013 18:27Jája z morčat
  Ryby: Každý den celý týden měň jednu třetinu vody za odstátou, ale spíš se obávám, že to je pro něj konečná.

  Anetik: Koule není akvárko. A k tomuto účelu je naprosto nevhodná. Pokud chceš akvárko a do něj rybu, tak minimum je 30l, ale já osobně za minimum považuju rozměr 60x30x30 (lépe 60x40x30). Do velikosti 60x30x30 můžeš dát 8 menších ryb do velikosti 5cm. Čím je akvárium větší, tím se lépe udržuje. Než akvárium pořídíš, tak si o tom taky něco zjisti, ale nejen o akváriu, ale i o pořizovaných rybách - jaké potřebují podmínky v akváriu. Rozhodně to není o tom, že napustíš vodu a rybu tam šoupneš. Nutné je, aby akvárium mělo filtraci, vzduchování nutné není.

  A tady máš odkaz, jsou tam pro tebe potřebné informace: http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
  4.11.2013 09:53Jája z morčat
  Sephyra: http://betta.wz.cz/
  7.11.2013 18:26Jája z morčat
  Ann: Plácáš nesmysly.

  Renča : Začni uvažovat o tom, že ryby jsou živí tvorové, takže bys jim měla zařídit odpovídající bydlení, tedy akvárium, se vším, co k němu patří. Akvarijní rybky (ty běžně dostupné a méně náročné) obecně potřebují teplotu vody ideálně 24-26°C. Aby akvárium k něčemu bylo, tak minimální velikost je podle mě 60x30x30, lépe výška 40 cm. Čím je akvárium větší, tím se lépe udržuje. Pokud si někdo pořídí malé akvárium, tak musí mít pořádné znalosti, aby zajistil, že to akvárium vůbec bude fungovat. Než vpustíš ryby, tak bys měla akvárium pořádně nastartovat, takže je to asi tak 1 měsíc provozu bez ryb. To jen tak na okraj. Pokud jim nechceš dát podmínky takové, aby se jim dobře žilo, tak na akvárium rovnou zapomeň.

  Pod tímto odkazem najdeš spoustu kvalitních informací, navíc je ten článek velmi dobře napsaný i pro laiky, takže je srozumitelný a výstižný: http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou

  Nejdříve si to prostuduj a pak se rozhodni, jestli jsi vůbec ochotná akváriu a rybám takovou péči věnovat. Akvaristika není o tom, že napustíš vodu a šoupneš tam ryby.
  - - - - -
  Ann: Doplním - nesmysly s tím světlem. I v Akváriu musí být den a noc = podmínky v přírodě.
  7.11.2013 20:03Jája z morčat
  Ann: Denní světlo opravdu nestačí. Mělo by platit, že pokud neznám odpověď, tak neodpovím, nestačí se jen domnívat, protože, kdyby byla odpověď špatná a zrovna by se jednalo o životně důležitou informaci, tak je na pořádný problém zaděláno. Rostliny by při denním světle sice rostly, ale živořily by. Ty náročnější by to nevydržely, některé, které tolik světla nepotřebují, by přežily, ale to neznamená, že by jim bylo dobře. Ryby by to vydržely, ale proč by měly? Měly by žít kvalitně.
  7.11.2013 22:57Jája z morčat
  Lynx: V tom AQ máš něco špatně. V akvaristice vše souvisí se vším. Já mám v AQ (80x45x35) hromadu rostlin a na tu velikost AQ přiměřené množství šneků. Nepřemnožují se mi. Sem tam vidím šneka, moc jich není. Šneci nežerou zdravé rostliny, ale pouze ty, které strádají a jsou na odchodu. Podle mě v tvém AQ neprospívají rostliny - šneci mají hodně potravy a přemnoží se. Jaké máš šneky? Udělej kvalitní fotku akvária. Popiš, jak děláš jeho údržbu a jak často, jak dlouho svítíš a kolik mají wattů zářivky.
  8.11.2013 23:36Jája z morčat
  Pokud nechceš pochopit, že ryby potřebují určité podmínky k životu, tak sem raději nechoď a jdi se radit s někým takovým, jako jsi ty. Nevím, kde jsi takové bláboly četla - dej sem odkaz. To by žádný zodpovědný akvarista nikomu neradil. Do 9l ŽÁDNÉ ryby nepatří. Neonky potřebují minimálně 100l, lépe víc. Technika je NUTNÁ!!!
  - - - - -
  Renča: O bojovnici ani neuvažuj. Potřebuje dobře udržované akvárko a teplou vodu 25-26°C, ale to i jiné ryby.
  9.11.2013 20:23Jája z morčat
  Renča: Jen znovu zopakuju, že do 9l nepatří žádná ryba, ani bojovnice. Máš svou tvrdou hlavu, tak proč se tady ptáš. Ve zverimexu ti nakecají cokoliv, jen aby prodali, znalosti nemají. Komu není rady, tomu není pomoci. Jsi dost velká, abys byla schopna pochopit správné informace, jenže ty nechceš pochopit, jen tu plácáš nesmysly a oháníš se naprostými pitomostmi. Jak by se ti žilo v jedné místnosti 2x2m bez okna a topení. Dost blbě. Jasně, žít v tom můžeš, vyvětráš si dveřmi a navlíkneš si tlustý svetr, vejdeš se tam, tak kde by měl být asi problém, že. To je to samé jako bojovnice v 9l akvárku - malé, bez techniky....., co kdybys konečně chtěla pochopit, že nemáš pravdu. I ryba je živý tvor a ty jako majitel jsi zodpovědná za její život a jsi povinna jí zajistit správné bydlení.

  Ivča3: Mollyny potřebují vysoký podíl zeleného krmení. To je specialita živorodek (ale i dalších ryb), že okusují jemnolisté rostliny a u plovoucích jemné chloupky na koříncích. Pořiď jim krmení se spirulinou, prostě s rostlinným podílem ve složení. Možná bys měla vyzkoušet např. plátek okurky, musíš ji něčím zatížit (kolíček, spínací špendlík, šroubek, napíchnout na špejli a zabodnout do dna....).

  Rostlinám zřejmě chybí železo a i draslík, ale kdepak je ten odkaz? Možná máš slabé světlo, zřejmě potřebují silnější. Na ty nové rostliny mrknu, až budou fotky. :-)
  - - - - -
  Sára: Na tu krupičku bych raději použila "eSHa EXIT". Tento jediný přípravek ti v akváriu nezničí prospěšné bakterie a je i pro ryby méně zatěžující cena je kolem 100Kč. A proč ti připadá, že ten Omnipur nezabral? Co bych ještě poradila, zkus v AQ pár dní měnit 1/3 vody každý den.
  10.11.2013 16:14Jája z morčat
  Ivča3: Na speciálky zářivky se vyprdni. Je to předražené a zbytečné. Nejlepší jsou obyč. zářivky řada 8xx (označení začíná č. 8). Ideální pro rostliny i ryby jsou 840 a 865. Co jsem našla na netu, tak vaše AQ by mělo mít osvětlení 2x39(T5), což je tak akorát.
  Jak jsem si myslela, tak ta chlupatá rostlina je bahnatka bezstopečná. Je jemnolistá, takže mollám šmakuje. Ale šmakuje jim i řasa. S tou řasou si vzpomeň, jestli neděláte něco jinak (např. jiná údržba, změna v krmení...). Ale podle mě to je tím, že rostlinám chybí výživa, takže strádají, což se projevuje těmi světlými zažloutlými děravými listy. Pokud nehnojíte, tak celkem slušné hnojivo je Easy-Life Profito a Easy-Life Ferro (ferro je železo s draslíkem). Nedávej doporučenou dávku najednou, ale rozděl to na celý týden. Jeden den před výměnou vody nehnoj. uvidíš, že kytky budou v cajku a řasa ustoupí. Doporučuju koupit i Torben, což je výluh z rašeliny. Stojí doslova pár kaček a je pro AQ prospěšný. Nedávej ho podle návodu, ale podle oka. Hodně barví, tak s ním opatrně. Pokud to přeženeš, tak se nic neděje, za pár dní se voda vrátí do normálu a kytkám i rybám bude jen dobře. Můžeš ho vždy dávat pár ml každý den nebo ob den, jen aby voda měla zlatavý nádech. Železa a draslíku voda obsahuje mizivé množství, ale pro rostliny jsou oba prvky velmi důležité. Pokud neprosperují rostliny, tak prosperují řasy. Ještě nafoť ty nové i ty špatné kytky.
  14.11.2013 17:24Jája z morčat
  Ryby: Do tak malého akvária bych ryby nedávala. Když už, tak krevetky. Jsou to velmi zajímavá zvířátka, umějí i plavat, jenže se obávám, že po tvých akvaristických zkušenostech by to pro ně byl hrob. A co takhle si nejdříve zařídit pěkné funkční akvárium plné rostlin (ne jen jednu chudinku), a až ti dobře poběží alespoň půl roku, tak si do něj pořídíš krevetky. Ale v tak "zařízeném" akváriu, jako jsi měla doposud, tak to pro krevetky opravdu není. Krevetky potřebují kvalitní podmínky k životu.
  14.11.2013 18:49Jája z morčat
  Ryby: Tohle si přečti, je to tam všechno pěkně napsané: http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou

  Pro rostliny je důležité světlo, pravidelná výměna vody, teplota, dobře zvolené dno, případně podle potřeby hnojení. Ale pro začátek hlavně světlo, výměna vody a teplota. Pokud zasadíš celoplošně hromadu rostlin, tak by ti měly dobře růst. Jsou samozřejmě i náročnější rostliny, ale ty nenáročné by měly prosperovat.
  - - - - -
  Ryby:Ta výměna vody je 1/3 objemu akvária za odstátou vodu jednou týdně.
  16.11.2013 22:14Jája z morčat
  bojovnice nebojovná: V každém akváriu by měly být podmínky k životu v pořádku, mělo by být udržované a plné rostlin. Tedy i bojovnice by měla mít v akvárku filtr. Že se v některých zdrojích uvádí, že bez filtrace žít může, ještě neznamená, že to je správné. To není žití, ale živoření.
  18.11.2013 18:36Jája z morčat
  Renča: Paví očka můžou mít kolem třiceti mladých, to je ale u každé samice individuální. Může mít 10, ale i 50. Jsou to živorodky, takže rodí "hotová" mláďata. Dospělí mláďata požírají, ale vždy alespoň něco málo z nich přežije. Musíš mít ale pořádně zarostlou nádrž. Já osobně bych je nedala do menšího AQ než60x40(výška)x30. Očka by se měla chovat v poměru jeden samec a několik samic (např. 1+2). Pokud si je koupíš, tak jich moc nekupuj. Do nádrže 60x40x30 maximálně 2+4. Budou se množit. 6ivorodky produkují hodně odpadu, takže se musíš pořádně starat i o podmínky v akvárku. Musíš mít pořádný filtr, jednou týdně měnit 1/3 vody a odkalovat. A když je potřeba, tak i 2x týdně.

  U bojovnic je to trochu složitější (nejsou živorodé, ale vytírají se. Jiker může býtk kolem 200. Tady máš informace o odchovu: http://betta.wz.cz/odchov.html
  Jinak betty by se neměly chovat s dlouhoploutvými rybami. To se týká i pavích ok. Můžou je okusovat, ale i zabít. V akváriu můžeš mít JEN JEDNOHO SAMCE. Dva by se prali a to končí smrtí jednoho nebo obou.
  - - - - -
  Renča: Paví očko je společenská ryba.

  Prostuduj si pořádně tyto stránky, vše se tam dozvíš: http://betta.wz.cz/
  Akvárium, jak uvádíš, o tak malé velikosti je moc malé pro jakoukoliv rybu. Bettu bych nedala do menšího akvárka než je 60x40x30. I ryby si zaslouží, aby žily v dobrých podmínkách. Párek mít můžeš, ale je nutné, aby bylo AQ prostorné a bylo hodně zarostlé a mělo pořádný filtr. Jak jsem psala minimálně 60x40(výška)x30.
  - - - - -
  aduše: Ten poslední odstavec je pro tebe.
  - - - - -
  aduše: Tu rybu "vysavač" můžeš dát do většího akvária. Jak jsem psala, to tvé je ale malé. Ještě upřesním. Pokud myslíš ancistruse (umí se přisát na sklo), tak ti jsou dost velicí, ty bych doporučila do akvárka s objemem nad 100l. Navíc jsou bordeláři. Pokud myslíš pancéřníčka (rejdí po dně a dojídá zbytky, co na dno spadnou, tak ty ano do 60x40x30. Ale musíš zvolit co nejmenší druh. Jsou hejnoví, takže tak tři. Jsou druhy v dospělosti i 3-4 cm velcí, ale je otázka je sehnat.
  19.11.2013 10:50Jája z morčat
  Ivča3: Ještě vyfoť ty špatné kytky.
  20.11.2013 15:19Jája z morčat
  tm221: A proč si nejdříve nezjistíš informace ohledně zakládání akvária? Internet je toho plný. Místo toho tam hlava nehlava nacpeš, co tě napadne. Tohle si pořádně přečti: http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou . Akvárko musí nejdříve pořádně fungovat a až pak teprve můžeš do něj dát ryby. Zbytečně na tvou nezodpovědnost ty ryby doplatily životem. Samozřejmě umřely, protože jsi je dala do čerstvě napuštěného akvária. O rostlinách nemluvíš - to jsi tam žádné nedala??? Pokud nemáš rostliny, tak je dojdi koupit, čím víc jich bude, tím to bude i pro Akvárium lepší. Rostlinami osaď minimálně polovinu plochy akvária, ale lepší by bylo, aby jich bylo víc. Rostliny jsou pro chod akvária velmi důležité. Ryby dej do akvária nejdříve až za měsíc od založení. Jestli tetry přežijí, spíš se budu divit. Pokud ale ještě žijí, tak dnes napusť dvě várky vody a nech odstát. Jednu várku jim vyměň ještě dnes co nejpozději večer. Druhou várku nech do zítra odstát a opět vyměň. Dva týdny měň každý den 1/3 vody za odstátou vodu. Dva další týdny (3. a 4.) měň vodu ob den, pátý a šestý týden po 4-5 dnech. Od sedmého týdne stačí měnit 1/3 vody jednou týdně už stále pravidelně. Všechny tři druhy rybek jsou hejnové, což znamená, že hejno je minimálně 10kusů (ne dohromady, ale od každého druhu). Počítám, že moc velké akvárium nemáš. Všechny tři druhy by měly mít i velké akvárium. Do menšího, než je 100l bych je nedala. Ještě bych tak uvažovala u tetry krvavé, která je o něco menší, než ostatní dva druhy. U té by se dalo uvažovat o 80l. A jaké má akvárium rozměry? To je také důležité ohledně množství a velikosti ryb.
  - - - - -
  tm221: Teď jsem si ještě jednou přečetla, že tvé akvárium nemá ani 30l. Tak do tak mrňavého akvária bych já osobně žádnou rybu nedala (ale možná by se dalo uvažovat o minirazborkách, případně krevetkách). Ty druky, co jsi koupila, tak ty ani náhodou. Změř přesně akvárium, jaké jsou jeho skutečné rozměry.
  22.11.2013 22:22Jája z morčat
  Ta řasa je ruducha a máš ji teda pěknou. Má ráda světlo, takže bych začala tím, že bych u toho echinodoru otrhala ty nejhůře zasažené listy a zkrátila dobu svícení. Ruducha je mrcha trvanlivá a úporná. Takže se obrň trpělivostí. Dost dobře se jí daří na starých a zesláblých listech. Na mladých a silných se tolik nedrží. Filtr zkus otočit do jiného směru a stáhnout proud. Je to běh na dlouhou trať. Uvidíš, co to udělá. Jestli vzduchuješ, tak to vypni. Kobercovku zkusit můžeš, buď se chytí nebo ne. Ty rostlinky mi připadají zdravé, až na tu obrostlou ruduchou. Dubové listy do AQ jsou OK, ale natrhej ty hnědé ze stromu, ne spladlé na zem. Případně kup torben - výluh z rašeliny, přidávej ho opatrně, barví vodu.
  23.11.2013 12:50Jája z morčat
  Ty nové rostliny jsou tyto - dvě jsou k poznání, vyfoť mi ještě tu třetí.
  http://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_cv_variabilis - to je ta, co má bílé žilky na lístečkách.
  http://rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_palustris - Je nejblíže k té hygrophyle a myslím si, že to je ona. Ty tmavě zelené listy jsou emerzní (je pěstovaná na suchu), takže se nediv, jestli budou odcházet. Ty nové růžové jsou už submerzní, předpokládám, že ti narostly už v AQ.

  Vzduchovat se vůbec nemusí, jen když je léto a teplota v AQ vystoupá na 28°C a víc, tak to dělám já (nebo, když se mi zdá, že ryby nejsou ok, tak jim trochu přivzdušním, hlavně na noc. Čím je vyšší teplota, tím je méně kyslíku ve vodě. Právě vzduchování z vody vypuzuje CO2, který rostliny potřebují k růstu (uhlík je důležitý stavební prvek). Na dodání kyslíku do vody stačí, když se hladina pohybuje (lehce se čeří proudem vody, který vypouští filtr, takže se neboj. Proto by měl být filtr těsně pod hladinou nebo jestli to jde, tak proud nasměruj k hladině, aby na hladině dělal bochánek. Rostlimy také přes den kyslík do vody pouštějí.
  Ty dubové listy fungují podobně jako torben - louhují se z nich prospěšné látky. Musejí být staré, hnědé, takže sbírej napodzim. Zelené nesmíš do AQ dát.
  To světlo bych stáhla radikálně, aby běželo 8 hodin denně. Klidně světlo nech večer do desíti, ať náte na co koukat a ubet to denní svícení. Nech to tak běžet alespoň měsíc. A uvidíš jak to bude fungovat. Ruducha je blbá v tom, že ji ryby a ani šneci nežerou. Když bude zdecimovaná, tak teprve potom pomalu světlo přidávejte.
  Taky by vůbec nebylo od věci si pořídit kapkový test na NO3 - dusík je také důležitou stavební složkou rostlin. Když ho bude v AQ málo, bylo by dobré ho přidávat. Přeměř si i vstupní vodu, kolik je v ní mg dusíku. V Praze je 25mg, což je dostačující, něco vyprodukují i ryby.
  Krevetkám kup mech a připevni na kořen, pokud nemáš, tak na nějakou z dekorací. Mech krevetky ocení nejvíc. Jinak i kořeny přspívají v AQ k dobrým podmínkám, takže doporučuju koupit. A pokud máš nějakého ancistruse (ryba dna- umí se přisát na sklo a žere řasy), tak ten ho vysloveně k životu potřebuje.
  - - - - -
  sheila9: Žádnou knihu nesháněj a raději informace získej na netu. Je to lepší než všechny knihy dohromady. Tady máš článek. Je naprosto perfektní pro začátečníky, ale i pro tebe. Jsou v něm veškeré potřebné informace k založení AQ.: http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou

  Jinak naprosto perfektní stránky jsou tyto:
  http://www.horacovoakvarium.cz/odkazy_nekomercni_stranky.htm
  http://planta.aquariana.cz/
  http://www.akvarijni.cz/index.htm
  http://maniakva.sweb.cz/

  Pořádně si všechno přečti, ať nenasekáš zbytečně chyby jako u toho tvého současného AQ. Na to doplatí jen ryby, ostatní obyvatelé AQ a rostliny.
  23.11.2013 16:44Jája z morčat
  24-25°C je OK. Já to mám taky tak. Je to pro ryby, krevetky i rostliny optimální.
  Ty máš na mysli řasokouli http://rybicky.net/atlasrostlin/cladophora_aegagropila . To není mech, ale je zajímavá a nenáročná. Pokud přestane držet pohromadě, je možné ji použít místo trávníku - opatrně ji rozložíš naplacato a položíš na dno. Ale když máš velké ryby, které úporně ryjí, tak to asi není dobré řešení. Nemá kořínky, takže bych ji na kořen určitě nevázala. Mechy ke kořenu sami přirostou, ale ze začátku je musíš přivázat, aby se chytily. Nejlepší je na vázání slabý vlasec - není vidět.
  Z těch nízkých rostlin, které se drží dna, je fajn tato http://rybicky.net/atlasrostlin/staurogyne . Je to stonkovka, ale plazí se. Dle potřeby ji zastřihneš. Mě ale bohužel v AQ chcípla, nedařilo se jí. Máš velké AQ, takže u tebe by vypadala jako kobercovka.
  Ty dekorace - já osobně takové nemusím, v podstatě to do AQ moc nepatří. Pro mě je dekorace kámen nebo kořen. Já bych je tím pořádným kořenem nahradila. A takový hodně členitý velký kořen je dekorace nadevše. A dá se na něj přivázat spoust rostlin. Mrkni na toto AQ -od začátku až do teď, jakou prošlo změnou. Tomu říkám nádhera. Ta velikost a ty kořeny, prostě nad tím slintám http://rybicky.net/nadrze/18609 . A nebo toto - podívej se všechny fotky, hlavně ty první. Má tam stromy udělané z mechu. To je slintavka - http://rybicky.net/nadrze/18327.
  Na mechy se podívej sem: http://maniakva.cz/casopis/akvarium23.pdf . Je to v podstatě časopis a toto číslo je zaměřené na mechy.
  Jeden kořen ti v AQ stačí. Např. na burze na Praze 4 mívají nádherné kořeny. Posledně tam měli cca 50cm vysoký za 900,-Kč. Děsná palba, ale takový jsem dlouho neviděla. Jinak ty menší jsou samozřejmě levnější. Za tři stovky máš už celkem pěkný kořen, jen musíš mít štěstí, abys pěkný natrefila.
  24.11.2013 19:32Jája z morčat
  Bambi: Chtělo by to pořádnou ostrou fotku z blízka. Podle této skutečně není nic k poznání.
  27.11.2013 15:38Jája z morčat
  Bambi: Naprosto přesně. Ani se nedivím jejich reakci. Pytlík nejdřív musíš nechat tak, jak ho přineseš, v akváriu plavat, jednak, aby se ohřála voda a jednak, aby se ryby rozkoukaly. U tebe to byl mnohonásobný šok - jiná voda, jiná teplota, jiné prostředí atd.
  Udělej pořádnou fotku, ať se dobereme výsledku.
  27.11.2013 20:43Jája z morčat
  Bambi: Jestli myslíš tu zažloutlou barvu, co má téměř po celém ocase, tak to je vybarvený ocas. To není žádná nemoc. Pokud byla ryba mladá, tase postupně vybarvuje, to e u pávčat normální. Nic jiného na ocase nevidím.
  27.11.2013 21:17Jája z morčat
  Jo, aha, ty jsi nemyslela ocasní ploutev, ale konec těla před ploutví, jak píše Ewyk. No, na první pohled tam nic vidět není, ale jestli se otírá, tak by to mohl být nějaký parazit, bakterie, případně plíseň. Plíseň může být jako druhotná na místě poraněném bakterií nebo parazitem. Klidně by to mohl být nálevník, právě u něj je napadené místo jakoby potažené šedou mlhou. Takže v tuto chvíli bych neřešila léčivo, ryba vypadá dost zdravě. Místo léčiva bych lehounce zasolila a postupně bych obsah soli zvyšovala. Obecně jako bezpečná dávka soli je považována zarovnaná lžíce na 50l čisté litráže AQ (nikoliv celý objem). Pro začátek bych zvolila poloviční dávku a druhý den bych přidala víc. Sůl musíš rozpustit a pomalu přidávat do AQ, nejlépe u proudu, který vychází z filtru. Sůl podporuje tvorvu slizu na těle ryb. Pak bych do AQ nalila buď Torben (výluh z rašeliny, vodu barví) nebo Akvaropic (také obsahuje tříslové a huminové látky, ale vodu nebarví) oboje přípravky stojí kolem 40,-Kč (v kamenném obchodě) a je to v podstatě za málo peněz hodně muziky. Oba přípravky mají bakteriostatické i protiplísňové účinky. Pokud máš topítko, tak zvyš teplotu na 28°C, ale postupně, během dvou dnů, aby to nebylo skokově. A vzduchuj - vyšší teploty z vody odbourávají kyslík. No a to celé doprovodíš častou výměnou vody. Vždy do té měněné vody přidáš trochu soli. Prvních tak 5 dní vodu měň každý den, pak ob den.
  - - - - -
  Ryby: Myslím si, že to album je naprosto zbytečné. Proč tam dáváš fotky, na kterých není nic vidět. Ty v AQ nesvítíš?
  1.12.2013 20:18Jája z morčat
  sheila9: To je naprostá pravda, že ty kryty, které se dají koupit mají naprosto špatně vyřešené osvětlení. Ta velikost AQ 80x45(výška)x35 je stejná, jako mám já. Já jsem si kdysi AQ nechala slepit z 8mm skla, protože těm 6mm, ze kterého jsou tato AQ vyráběna, naprosto nevěřím (čím je vyšší AQ, tím by mělo být sklo silnější). Kryt jsem koupila samostatně. Krytu byl na dvě zářivky (2v20W). což vychází na 0,4W/l. To je ta nejnižší hranice na to, aby v AQ něco rostlo, to se ale týká jen nenáročných rostlin. Ale když chceš, aby ti rostliny dobře rostly, tak je potřeba zářivku přidat. Já mám to štěstí, že se mi tam podařilo ještě jednu narvat. To ale nejde u všech krytů. Teď mám tři zářivky, takže 3x18W, což považuju pro tuto velikost AQ ideální (cca 0,5W/l). Silnější osvětlení by už mohlo v AQ nadělat problémy, ale do detailů nebudu zabíhat. Vycházíš z čisté litráže - musíš odečíst dno (6cm), horní mezeru od okraje AQ, kam už nedosahuje voda (2-3cm,) a sklo (6/8mm každá stěna a dno). Takže AQ 126l se ti dostane na čistou litráž cca 95-97l.


  Takže máš tři možnosti:
  1. Koupit kryt, kde jsou dvě zářivky a přidat další. To ale musíš kryt pořádně zkontrolovat, jestli se ti do něj další zářivka vejde. Také musíš ale počítat s tím, že k tomu mimo jiné drobnosti jako je uchycení, patice..., musíš koupit i předřadník pro 18W zářivku, nebo předřadník, do kterého se dají zapojit tři zářivky (500Kč a víc).

  2.Vyrobit si kryt doma - pokud jsi kutil nebo máš doma kutila, pak to není až tak hrozné vyrobit - důležité je vyřešit, kam dáš předřadník, protože musí být mimo kryt - ideální je ho přidělat zezadu na kryt. Záleží i na materiálu, pokud nemáš zrovna plast, tak je dobré kryt natřít lakem na lodě (kvůli vlhkosti) a strop vylepit zrcadlovou tapetou (kvůli odrazu světla do vody).

  Video výroby - mě osobně se tento kryt moc líbí: http://www.youtube.com/watch?v=0Un3hzVrF8k
  A pak tento jen pro další inspiraci - to mě tolik nebere, ale předřadník mají v krytu, což je špatně:http://www.youtube.com/watch?v=WiAMvB5fSLo

  Článek - popis domácí výroby: http://www.aquapage.cz/Akva375L.php

  3. Najít výrobce a kryt si nechat udělat nebo koupit hotový. Tady by bylo dobré, aby rampa, kde jsou uchycené zářivky (uvnitř rampy je schovaný předřadník) byla mobilní - aby bylo možné rampu podle potřeby posunovat po lištách, což ne všude mají, rampy bývají i napevno zabudované v krytu. A případně se domluvit, aby udělala ještě další rampu na jednu zářivku.

  A tady máš výrobce (určitě jsi ale bude víc):
  Celkem přijatelné ceny a mají pevné rampy: http://www.akva-tera.cz/informace/zakazkova-vyroba/akvarijni-kryty.html
  Ceny nejsou uvedeny a ani u ramp není vidět, jestli jsou posuvné nebo napevno: http://www.akvarianamiru.cz/clanky/akvaria-na-miru.html
  3.12.2013 18:52Jája z morčat
  Renča: A jak má být velké to akvárko?
  4.12.2013 15:05Jája z morčat
  pačaj: Promiň, ale opravdu ti je 44 let? K oplodnění je samozřejmě potřeba i sameček. A jaké ryby máš na mysli?
  4.12.2013 17:10Jája z morčat
  Renča: To je široký pojem. Uveď konkrétní velikost - délka, výška, šířka. Doufám, že tu bettku nechceš nacpat do devíti litrů, jak jsi to posledně obhajovala.
  4.12.2013 19:45Jája z morčat
  pačaj: Když se ryby vytřou, tak se rodiče musí odlovit. Ale záleží na tom, jaký druh ryb chováš. Některé druhy naopak o své jikry i potomky pečují.

  Toto jsou stránky, kde určitě najdeš ryby, které chováš - jsou tam i informace o odchovu: http://rybicky.net/atlasryb/cesky/
  5.12.2013 16:22Jája z morčat
  Renča: A víš, že máš pravdu, nazvala jsi to správně - nevíš, co chceš. Pokud bys tak strašně chtěla akvárko, tak by sis ho pořídila. Ryby opravdu nepotřebují chovat nebo vykecávat se s tebou. Potřebují slušně velké akvárium, po všech stránkách dobře zařízené, jednou za týden údržbu akvária a každý den střídmě nakrmit. Ale je dobře, že to akvárium nakonec mít nebudeš, protože ti nevěřím, že jsi vůbec pochopila, co akvaristika a hlavně péče o ryby je. I ryba je živý tvor.
  5.12.2013 17:15Jája z morčat
  Renča: No, dělám závěry z toho, co jsi vše před pár dny psala. Chtěla jsi bettu nacpat do 9l AQ bez vybavení a hlavně jsi nechtěla pochopit, že je ti dobře raděno, oháněla ses kdejakými kravinami a ani jsi nebyla ochotna pochopit, že ta chudák ryba má určité nároky pro to, aby mohla důstojně žít. Jen tě zajímalo, abys měla co nejmenší AQ a pokud možno bez dalších investic. Takže se nemůžeš divit, že z toho všeho nemám moc dobrý pocit.
  6.12.2013 14:58Jája z morčat
  Ann: Nejrychlejší, tedy okamžité usmrcení rybky je silně perlivou vodou. Mrazák považuju za trápení. Do sklenice (např. velké zavařovací od zelí) dáš neochucenou perlivou vodu a do ní rybu. Víčko přiklop na sklenici. Téměř okamžitě ji to zabije. To je to nejlepší a nejhumálnější řešení, co znám. Praštit rybu nebo za hlavou přerušit říznutím míchu nedoporučuju. Je to pro rybu stres, protože ji k tomu úkonu musíš nějak naštelovat. Jenže ryba se mrská a u tak malé ryby to je celkem pracné a zdlouhavé.
  6.12.2013 15:07Jája z morčat
  Ann: U té honěné rybičky si myslím, že je něčím odlišná od ostatních, proto ji neustále honí. Těhulku by tak nehonily. Podle mě je nemocná - to potvrzuje i to, že se "posadí na dno". To zdravé ryby nedělají. Je možné, že je buď stará a odchází, což ty ostatní ryby poznají, tak ji napadají, nebo má také vnitřní parazity, ale ne v takovém stádiu. Osobně se přikláním k těm parazitům, což je docela problém. Jakmile uvidíš na ní, že chřadne, okamžitě ji utrať. A co bych v tuto chvíli jeden týden dělala jako první pomoc - každý den vyměň vodu - 1/3 obsahu akvárka za odstátou vodu. Čisté prostředí je důležité i pro imunitu ryb, možná to další ryby nepostihne. Ale moc to dobře nevidím.
  6.12.2013 15:33Jája z morčat
  Ann: Třícentimetrová mollyna není strará, to není velikost dospělé ryby, leda, že by byla zdegenerovaná a tím nějaká zakrslá. Zdravá a dobře živená molla se může v dobrých podmínkách dožít tří let a dorůst kolem 8cm. Molly nejsou prckové.
  6.12.2013 17:31Jája z morčat
  Ann: Těch 8cm je spíš maximum, takže 6cm je OK. :-)
  6.12.2013 17:41Jája z morčat
  Ann: Ani ne. To je o zvyku. Až budeš do AQ koukat 30let, tak to zkreslení vodou nebudeš vnímat a nepřijde ti to divné.
  7.12.2013 00:11Jája z morčat
  sheila9: Granule určitě ne. Pro neonky vločky.
  7.12.2013 18:41Jája z morčat
  sheila9: Když to žerou rozdrcené, tak to můžou.
  9.12.2013 12:40Jája z morčat
  Ryby: Nedávno tu ohledně bett proběhla diskuze, takže zalistuj zpětně v příspěvcích. Máš tam i odkaz na jedny pěkné stránky. Já osobně bych bettu do tak malého AQ nedala. ani žíádnou jinou rybu. 20l je fakt na chov ryb malé. Když už, tak krevetky. Ty ale potřebují velmi dobře zajeté a opečovávané AQ. Bety sice nejsou žádní dobří plavci, ale to ještě neznamená, že by měly být v tak mrňavém AQ. Pro mě je pro bettu minimální velikost AQ 60x30x30x. To je ale na hraně, menší bych nevolila. Beta není žádný prcek, je to už celkem velká ryba.
  19.12.2013 09:17Jája z morčat
  sheila9: A čistila jsi pořádně i sklo? Bývá porostlé řasou, ta nemusí být vidět.
  23.12.2013 16:37Jája z morčat
  sheila9: Já používám jen stěrku. Řasa mi ale téměř neroste, takže sklo čistím většinou jen když fotím AQ nebo je to sklo viditelně zarostlé (z blízka). Je pravda, že jsem měla i žiletku (lépe řečeno, ještě ji pro sichr mám), ale s tou je to docela dřina a ještě musíš dávat pozor na ryby, abys jim neublížila. Pod přísavkami (i přísavky) to čistím rukou, protože cítím, jestli je to sklo ublemcané nebo čisté. A pokud nemáš tu řasu nějak moc napevno přirostlou, tak stěrka to bez problému zvládne, sice ne jako žiletka, ale dřít se s tou žiletkou - já tedy ne, ta sranda mě už přešla. :-) Také je možné, že ty přísavky jsou nějaké špatné a skutečně nedrží.
  24.12.2013 14:50Jája z morčat
  sheila9: Abych pravdu řekla, tak to ti asi neporadím. Všechny ale pracují na stejném principu - vypadá to podobně jako suchý zip "zoubky" jsou uvnitř AQ a druhá "chlupatá" část zvenku AQ. Vybírej podle velikosti AQ já mám 80x45x30 a mám malou stěrku dlouhou jen 5cm a stačí bohatě. Během pár minut mám oškrábáno. Dobře se s ní manipuluje, větší bych ani nechtěla.
  26.12.2013 10:49Jája z morčat
  sheila9: Slabší bych nevolila. Vezmi raději 8mm, těch 6mm je na hraně. A zkontroluj si, jak jsou lepená skla, aby ve spoji nebyla např. vzduchová bublina - lep musí být jednolitý.
  7.1.2014 22:07Jája z morčat
  Lynx: No, pomalu skoro jo. Začni měnit každý den polovinu vody tak týden. To je první pomoc, která může zabrat, ale také nemusí. Hlavně nekupuj takové ty fujtajbly jako je preventin, prevent, multimedical a jiná léčiva. Být tebou, koupila bych eSHa 2000, to je jediný přípravek, kterým v AQ nezničíš mikroflóru a je širokospektrý. Někdy se dá koupit i v akvaristice, ale zřídka ho vedou. Určitě ho mají v Hornbachu (kolem 150Kč). Nevadí ani krevetkám. I kdybys ho nakonec nepotřebovala, určitě se neztratí a nebudeš v nervu pro příště, že nemáš nic doma. Nejspíš to může být odřenina. Na to by mohla stačit ta zvýšená výměna vody, což je vlastně zvýšená hygiena. Takže zatím nepanikař. Ale na tu poškozenou tkáň by mohla zareagovat plíseň a bývá to dost rychlé. Takže ta eSHa 2000 by byla dost potřebná. Jakmile by to místo začalo šedivět (závoj nebo by rostly chuchvalce), okamžitě musíš začít léčit. A pokud nemáš doma Torben (výluh z rašeliny), tak ho kup taky. Mají ho v Hornbachu (35Kč). Přidávej ho od oka (při výměnách každý den) - voda bude mít zlatavý nádech (hodně barví), ale neboj se toho, výluh je pro AQ velmi prospěšný. I když ti ujede ruka, nemělo by se nic stát. Pokud ho dáš podle návodu, tak voda bude hnědá. Takže když ho dáš, aby byla voda jen zlatá, nic se nestane. Klidně ho můžeš používat neustále. Podobný účinek mají i dubové listy - trhej ty hnědé staré (zelené do AQ nesmějí přijít), ještě jsou na stromech. Krevetky je mají také rády.
  8.1.2014 13:29Jája z morčat
  ancias: Tak tebe už želva nebaví, tak si pořídíš rybičky? A ty tě taky přestanou bavit. To ti garantuju, protože péče o želvu je sranda oproti péči o akvárko. A co chceš s tou želvou udělat? máš pro ni zajištěný nový domov?

  A než vysvětlovat, co takové 300l akvárko obnáší, tak si to nastuduj - od založení přes údržbu, péči o ryby a až po to, jak to akvárko vůbec funguje a všechny souvislosti k tomu. Akvaristika není jen o tom, že napustíš vodu a šoupneš do ní ryby.

  http://rybicky.net/clanky/

  ale hlavně:
  http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm
  http://rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky

  Fórum: http://rybicky.net/forum/
  - - - - -
  ancias: A ještě jedna dobrá rada. Do zverimexu se nikdy nechoď radit. Většinou neporadí, a když poradí, tak blbě, jen aby prodali.
  20.1.2014 17:30Jája z morčat
  Mě přijde zajímavý Hagen AquaClear 20 a tady máš podrobnou recenzi http://rybicky.net/clanky/357-hagen-aquaclear-20

  Ale vzhledem, že máš AQ 70x40x30 (doufám, že jsem se trefila) tak by byl asi už lepší o stupeň větší, a to Hagen AquaClear 30. A jedno video: http://www.youtube.com/watch?v=Qqj-VYYDaKw

  Osobní zkušenost s ním ale nemám.
  26.1.2014 20:46Jája z morčat
  Terik: Je to tak, ten filtr stačí, vzduchování není potřeba. Podle toho, co jsi popsala, tak to je v akvárku naprosto v pořádku - tak to má vypadat.

  Bambi: Neodpustím si říct, že to AQ je fakt malé. Je to úplně nové a hlavně nezajeté AQ. A teď co s tím. Následujících 5 týdnů bude vypadat takto. Jeden týden bude každý den měnit jednu třetinu vody za odstátou vodu stejně teplou jako v AQ. Další dva týdny bude měnit vodu ob den a další dva týdny bude vodu měnit 2x týdně. Od šestého týdne bude pravidelně vodu měnit jednou týdně už nastálo (ale u tak malého AQ by to chtělo nastálo vodu měnit 2x týdně). Nebudu vysvětlovat všechny souvislosti, co se týkají fungování AQ, protože by to bylo hodně nadlouho. Tchýni bude stačit, když bude postupovat, jak jsem napsala. A hlavně bettu nesmí překrmovat. Teď ať ji pár dní nekrmí vůbec. V podstatě je ta betta momentálně v celkem jedovatém prostředí, což by se mělo trochu srovnat po měsíci provozu AQ, ale vzhledem k tomu, že je to AQ hodně malé, tak i ta údržba (výměna vody) musí být od šestého týdne častá, minimálně jednou týdně tak, jak jsem popisovala. A hlavně minimálně jeden měsíc ať neodkaluje, jen mění vodu. Před časem tu vícekrát proběhla diskuze právě ohledně betty, tak zalistuj zpětně i to by bylo dobré si přečíst.
  27.1.2014 16:44Jája z morčat
  Bambi: Mám takový pocit, že tchýně je zrovna takový vzorek lidstva, bohužel dost početný, kterému zvíře do rukou nepatří. Ať okamžitě vymění polovinu vody ( a ať tu vodu natočí přes sprchu do nádoby co nejprudčeji, aby se co nejvíc odboural chlór) a další dají odstát a ráno zase musí vyměnit polovinu vody a pokračovat každý den, jak jsem psala. Toho žrádla tam nasypali moc. Ze začátku se musí krmit strašně opatrně. Jednak to otráví vodu a jednak ta betta je ve stresu a nebude moc jíst. Ale stejně je lepší krmit málo. To AQ je strašně malé na to, aby s ním tchýně takto cvičila.
  - - - - -
  Bambi: Ten zákal by mohl být i nálevník, to je u čerstvých AQ běžné. To vymizí. Ale jestli to je ze žrádla, které se rozkládá nebo jen ten zákal z nálevníků nepoznáš. Takže hlavně se nesmí krmit jeden týden a musí se měnit voda. A ještě by bylo OK, naočkovat nové AQ bakteriemi. Takže ideální je vymáchat zajetý filtr z funkčního AQ v odebrané vodě z toho samého AQ. Pokud to možné není, tak alespoň odkalit dno. A v tom bordelu ze zajetého AQ pořádně vymácháš ten nový filtr (nejdřív ho pořádně vyždímej a pak ponoříš do toho bordelu a necháš maximálně nacucnout) a zbytek toho bordelu naliješ do nového AQ. Je to 100% funkční a nejlepší a nejlevnější řešení. Pokud to nepůjde udělat, tak v akvaristice kup nitrivec (bakterie) a naočkuj s tím filtr a zakápni i vodu v AQ.
  28.1.2014 18:52Jája z morčat
  ggg: http://rybicky.net/atlasryb/mrenka_pakistanska
  31.1.2014 17:05Jája z morčat
  Michalek: Akvárko se nečistí celé , ale odkaluje a pravidelně jednou týdně se mění 1/3 vody za odstátou vodu. Spíš se divím, že ti ty ryby nepochcípaly. Ale to ještě může nastat. Takže teď bys vodu v AQ měl měnit miniálně ob den celé dva týdny a další dva týdny 2x týdně. A po té pravidelně jednou týdně už nastálo. A neodkaluj tak 2 měsíce. To AQ se musí nechat zajet, aby fungovalo.
  31.1.2014 18:33Jája z morčat
  Michalek: To jste čistit nemuseli celé. Prostě se to tak nedělá. Tím akorát likvidujete dobré podmínky a ryby na to doplatí. Akvaristika není o tom, že napustíš vodu a šoupneš tam ryby. V přírodě má všechno souvislosti a v akvárku to platí dvojnásob.
  Je načase si konečně přečíst něco o fungování akvária a také je nutné se tím i řídit, i ryby je živý tvor a zaslouží si, aby měla správné podmínky pro život i péčí:
  http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm
  http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
  3.2.2014 12:55Jája z morčat
  Cidik: Vzduchování není potřeba mít v žádném akváriu - na to stačí kvalitní filtr. Pouze pokud v létě teploty vystoupí na 28 a víc, tak je dobré vzduchovat nebo při léčbě, když musíš filtr vypnout, to je potřeba. Já osobně bych bettu nedala do malého AQ. Když vezmeš, jak je beta velká, prostě to není žádný prcek, tak u mě je minimum 60x30x30. Do AQ o 20l bych ryby nedala, prostě si to nezaslouží, aby se tísnily v takové pidilitřáži. A když by to už muselo být, tak některou z minirazborek, ale i ty by si zasloužily větší AQ. 20l je maximálně tak na krevetky. Teď je taková móda s miniakvárii. Je to sice moc pěkné, když se to umí, ale mě připadá, že v důsledku té módy lidem neslouží mozek nebo co. Obecně platí, čím je větší AQ, tím lépe (jako u morčat). Ideální je začít u velikosti 100l. Malá AQ se dost špatně udržují, pokud o tom moc nevíš. A v akvaristice ti doporučí a prodají cokoliv, jen aby prodali. To ale víš. S morčaty máš zkušenosti a u ryb to platí také. Bohužel chov ryb je daleko složitější, než chov morčat. A co bych zdůraznila, tak u bett si musíš dát pozor, aby voda měla minimálně 25°C a vzduch nad hladinou byl stejně teplý nebo teplejší než voda. To vyřeší kryt. AQ s otevřeným vrškem bych nedoporučila. Pokud by betta dýchala studený vzduch, tak nastydne a umře.
  6.2.2014 11:41Jája z morčat
  Cidik: Dobře jsi udělal. Je to lepší, než ta prdítka, co prodávají ve zverexech pro betty. Akorát ten filtr, co je v setu stojí za prd, má málo filtrační hmoty. Já tomu fakt nerozumím. I když to je klidná pomalá ryba, ještě neznamená, že se musí plácat ve lžíci vody. Dej jí tam i nějaké plovoucí rostliny, to mají betty rády. Docela fajn je tato: http://rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum Je taková střední - ani malá ani velká. A kořeny vypadají fakt pěkně, když narostou. Navíc se ti bude hodit kvůli zajetí AQ. Hlavně počkej cca měsíc, než ji do toho AQ dáš, aby se alespoň trochu zajelo a podmínky v něm budou trošku přijatelné. Pokud nemáš osvědčenou akvaristiku, tak ta kvalitní je ZOO Braník. Hlavně nekupuj bettu, kterou mají v miniprostorech nebo nedejbože v kelímku. Riskuješ, že jednak nepřežije, protože má lecos za sebou, a jednak nevidíš jak se chová a jestli není odraná nebo nemocná. To je taky důležité ji vidět v normálním AQ. Celkem slušné bety jsem viděla na burze na Praze 4 nebo popátrej po netu přímo po chovateli. Třeba najdeš přímo v Praze. Ryby z burzy jsou oslabené zase stresem - dokola je vozí na burzu k prodeji a pokud ta ryba není prodaná napoprvé, tak ten stres s ní pěkně zacvičí, navíc mohou být pěkně omlácené, což je vstupní brána pro infekci a plísně. Pokud bys potřeboval rostliny, tak se můžeš u nás zastavit (mám i tu plovoucí). Než přebytky vyhodit, tak je lepší je darovat. To AQ, co jsi koupil, tak je jen pro jednoho kluka. Pokud bys chtěl i jednu nebo dvě holky, tak to už opravdu chce velikost 62x30x30. A až to AQ založíš, tak to stávající, co máš, odkal a v tom bordelu vymáchej molitan z nového filtru a zbytek nalij do nového AQ, ale až tak den nebo dva po napuštění, až bude voda odstátá (to samé rostliny, je to tak lepší. Tím urychlíš nastartování a zajetí. Žádnou chemii na to zajetí nepoužívej. A minimálně 2 měsíce neodkaluj, jen měň pravidelně jeden měsíc 1/3 vody za odstátou. První dva týdny ob den, další dva týdny 2x týdně. Od pátého týdne bude stačit pravidelné měnění vody jednou týdně už nastálo. A filtr čisti teprve tehdy, až téměř nebude fungovat.
  12.2.2014 18:14Jája z morčat
  Michalek: Pokud kominíkem myslíš mollu, tak ta rodí živá mláďata. Pokud máš jiné zařízené akvárko s veškerým vybavením, tak samičku můžeš přendat. Pokud zajeté AQ nemáš, tak ji nech v tom původním. Možná něco z mladých přežije. Jinak mláďata žerou i samice.
  12.2.2014 20:24Jája z morčat
  Michalek: Jestli můžeš, tak rybu vyfoť. Podívej se, jestli to je ona: http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_ostrotlama
  - - - - -
  Michalek: A tady je odkaz na zlatou mollynu: http://rybicky.net/atlasryb/zivorodka_ostrotlama_var_gold_molly
  13.2.2014 19:25Jája z morčat
  Ann: Nálevníci se používají jako krmivo pro ten nejmenší potěr, který může přijímat pouze takovou mikroskopiskou živou potravu. Dospělé ryby se jimi nekrmí. Nálevníky ani nevidíš, když jich je hodně, tak vytvoří zákal vody (např. při překrmování a špatné údržbě akvária), což je špatně. Kde jsi četla nebo slyšela, že to je potrava pro akvarijní ryby (myslím tím běžné krmení dospělých ryb).
  16.2.2014 12:38Jája z morčat
  adelajda: Jestli je ze zverimexu, tak nevíš jak je stará. Může být starší než jeden rok. To je první možnost.
  Pak připadá v úvahu, že jí je zima - v AQ musí mít teplo 25-26°C. Pak může být nastydlá, pokud dýchá studený vzduch. Pak může mít nějakou nemoc (parazit, bakterie, plíseň atd.)Také podmínky v jejím AQ mohou být špatné. Nesmíš překrmovat. První pomoc je jeden týden každý den měnit 1/3 vody za odstátou a stejně teplou jako je v AQ (pokud má v AQ vodu chladnější, tak jí musíš přitápět). A po tom týdnu intenzivní výměny vody musíš pravidelně vodu měnit 1x týdně, což je běžná údržba, pokud ji máš v normálně velkém AQ a máš filtr a rostliny. Pokud je to AQ malé, tak je lepší vodu měnit pravidelně 2x týdně. Jaké máš rozměry AQ a jaké příslušenství? A popiš péči, kterou akváriu a bettě věnuješ. Bylo by fajn, kdybys AQ i vyfotila.
  19.2.2014 20:03Jája z morčat
  Ann: A nedali jste do toho AQ nějaké nové ryby? Nafouklé břicho může mít spousty příčin, třeba vyšší obsah dusíku ve vodě, vnitřní paraziti, stáří, přežranost, možností je opravdu mnoho. Ale spíš bych to tipla na infekční vodnatelnost, což je neléčitelná a velmi nebezpečná a nakažlivá nemoc pro celé AQ. Začala bych intenzivně měnit vodu za odstátou po dobu jednoho týdne každý den. První dvě výměny bych provedla v množství 1/2 vody, následující dny 1/3. A vzhledem k tomu, že si myslím, že údržbu neprovádíte tak, jak byste měli, tak po tom týdnu by bylo nanejvýš vhodné, abyste 1/3 vody měnili 2x týdně už nastálo. Máte doma živorodky a u těch je skutečně nutné na údržbu nekašlat. To bych viděla jako prevenci pro ostatní ryby. Pokud by se to samé vyskytlo u další ryby (tak to je s největší pravděpodobností ta infekční vodnatelnost), tak je opravdu nutné rychle reagovat a v zájmu ostatních ryb tu nemocnou rybu utratit. Do sklenice dáš silně perlivou vodu a do ní rybu. Téměř okamžitě ji to zabije. To je to nejšetrnější ukončení jejího života.
  20.2.2014 19:39Jája z morčat
  Michalek: Zřejmě to bude Danio pruhované. http://rybicky.net/atlasryb/danio_pruhovane
  21.2.2014 10:17Jája z morčat
  Ann: Počkej až v létě, až skutečně bude horko a voda bude teplá. Ale možná to ani nepřežijí, protože jsou teď zvyklí na teplo a jinou vodu.
  - - - - -
  Michalek: Sice ty fotky jsou příšerné, ale určitě to je dánio. Ta ryba se s jinou nedá zaměnit.
  21.2.2014 14:54Jája z morčat
  dara: Jen bych doplnila. Betta sice není kdovíjak dobrý plavec, ale je to dost velká ryba, takže ke slušnému životu potřebuje dobře zařízené akvárium se vším všudy. Čím bude větší, tím lépe. Pokud to vnuka chytne, tak bude chtít další rybičky. Těch 20l je absolutní minimum, ve kterém by betta mohla fungovat. Další ryby by už do něj nešly přidat, je příliš malé. Ideální by byla velikost 60x30x30 s krytem (beta nesmí dýchat studený vzduch), aby s bettou mohlo být dalších několik ryb. Prosím, hlavně se neraďte v akvaristice, určitě by Vám vnutili nějakou nevyhovující mininádržku, ve které by betta živořila, a "poradili" by Vám tolik nesmyslů, kterým byste jako laik věřila. Dovedou "radit" velmi přesvědčivě. Pokud byste se chtěla ještě na něco zeptat, ptejte se tady. :-)
  - - - - -
  Ivča3: Vypadá to fakt dobře. Koukám, že je načase vyndat ten vrak, nějak tam cloní rostlinám. :-)
  25.2.2014 10:42Jája z morčat
  Ivča3: To by ses divila, co se ti tam ještě vejde kytek. :-D
  Co se týká kořenů, tak se někdy jsi podívat na burzu. A když zrovna budeš mít štěstí, tak se za tu hoďku strávenou na burze nad těmi kořeny uslintáš a po vraku ani nevzdechneš a okamžitě ho zlikviduješ. :-) Pro krevetky na schování je nejlepší pořádný trs mechu. Ty kobercovky na uchycení potřebují jemné dno. Ale zkusit to můžeš, třebas se to povede. Ono záleží i na tom, aby na ně dopadalo přímé světlo a aby ho bylo dostatek. Mě kobercovky nejdou. Ale určitě to není díky dnu, ale kvůli světlu, i když v přepočtu mám 0,54W/l, což je už slušná palba, ale pro kobercovky to nemusí stačit. Co ti ale poradím je naprosto geniálně jednoduché. Ty mechové koule se dají použít jako trávník. Prostě je opatrně rozložíš na placato a je to. Vzhledem k tomu, že neplavou, tak se drží dole. Za čas stejně ztratí tvar, tak až se ti přestanou líbit, tak je rozlož a vyzkoušej, jestli by se udržely. Chtělo by to ale je něčím zafixovat. Máš ale dost velké ryby dna, takže se obávám, že ti je rozbordelí.
  - - - - -
  A pokud chceš přidat další rostliny, tak vždy jeden druh zasaď na jedno místo. Jednak to vypadá lépe, než když několik stejných rostlin rozfrcáš po AQ, ale hlavně ti tím vznikne další hromada místa na jiné rostliny. A když zlikviduješ vše, co do AQ nepatří (všechny dekorace a ulity), tak budeš mít místa hafo a to AQ bude vypadat lépe a s nějakým pěkným velkým hodně členitým kořenem se to AQ o 100% zvedne (a na kořen navážeš mechy a jiné anubiasy). A ještě bych zlikvidovala tu rostlinnou tapetu a nahradila ji černou. Jestli to uděláš, tak ti garantuju, že od AQ oči neutrhneš. :-)
  26.2.2014 12:01Jája z morčat
  Ivča3: U těch výrazně barevných rostlin si dej pozor, aby byly vůbec vhodné do AQ. I v akvaristice prodávají lecos, co nejsou akvarijní rostliny. Mrkni sem a porovnej: http://rybicky.net/atlasrostlin/neakvarijni/
  Např. tato http://rybicky.net/atlasrostlin/staurogyne_repens je nizoučká vytváří hustý porost, což by bylo i pro krevetky na schování.
  U těch mechů to je jedno, ale lepší by byl nějaký rychlerostoucí, např. obyčejný jávský mech. A jestli by měli tento http://rybicky.net/nadrz/18227/k100464.jpg , tak ten je moc pěkný a rychle roste. Poznáš ho podle toho, že má oproti jiným mechů "větvičky a listy" doslova obří. Co jsem kdy viděla, je to ten největší mech. A v AQ vypadá nádherně.

  Pro krevetky jsou dobré i tyto, ale nemají kořínky a jsou křehké: http://rybicky.net/atlasrostlin/lomariopsis_lineata a http://rybicky.net/atlasrostlin/monosolenium_tenerum_pellia
  Musíš je přivázat na kořen nebo kámen, nebo na dně přichytit mezi několik kamenů, neplavou a drží se na dně.

  A pořiď si některou z nižších kryptokorin, jsou to fajn kytky a jsou nenáročné. Když se rozrostou, tak udělají hustý porost a to je pro krevetky taky OK.
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_walkeri
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii_tropica

  Až budeš kupovat šneky, tak bacha na to, abys nekoupila http://rybicky.net/atlasostatnich/ampularka_okruzakovita . Sice je krásná, ale je to mrcha a zakrátko zlikviduje všechny rostliny. Běžně je tam mají. Jestli nemáš v AQ piskořky, tak těch si pár vezmi. Jsou hodně důležité pro údržbu dna http://rybicky.net/atlasostatnich/piskorka_vezovita . Jsou zalezlé ve dnu a makají.

  Co se týká odkalování, tak vždycky něco odkalíš, kam se dostaneš. A když se nedostaneš, tak se nic neděje. Hlavní a zásadní jsou výměny vody. Kolikrát je lepší do AQ spíš moc nedloubat.
  Když se podíváš na mé AQ http://rybicky.net/nadrze/18227 , tak tam mám skoro 30 druhů rostlin a ryby pořád mají kde plavat. Toho se neboj. Naopak je to pro ně i krevetky lepší, že se mají kam schovat.

  Tu tapetu máte určitě chycenou jen za kraje. Tak bych ji sundala a stejným způsobem přidělala to černé pozadí. Možná by to šlo udělat, aniž byste museli AQ vypouštět a stěhovat.
  - - - - -
  Ivča3: Ještě doplním - i na burze prodávají rostliny, které se do AQ nehodí. Takže musíš být připravená na všechno. I o burze platí to samé jako o běžných akvaristikách - musíš vědět, co chceš, abys nekoupila nějakou jobovku. I prodejci na burzách chtějí utržit maximum, takže si na to dej pozor. Co jsem kolikrát od nich slyšela za hovadiny, až se mi prokroutily oči. Oni si vůbec neuvědomují, že tam nechodí jen začátečníci, ale i pokročilí, kteří vědí, která bije.
  27.2.2014 17:09Jája z morčat
  Šneci se nepřemnoží, když nebudeš překrmovat ryby, piskořky to dno zvládnou.
  Na fotkách jsou:
  http://rybicky.net/atlasostatnich/plz_clithon_sp - vedle neritiny, řasožrout, je fajn, ani velký ani malý
  Pod žlutými šneky jsou okružáci, řekla bych, že je máš. Velmi lehce je přineseš s rostlinami (to samé levatka, pěkná užitečná a je menší než okružák).
  http://rybicky.net/atlasostatnich/surmovka_vrazedna - (vedle okružáků) neber, vyvraždí ti ostatní šneky a jestli se rozmnoží, tak si budeš rvát vlasy
  http://rybicky.net/atlasostatnich/plz_brotia_pagodula - pěkný, zajímavý šnek, ale je dost velký, bála bych se o rostliny

  Dno by jim nemělo vadit při plavání, máš říční dno a to není ostré, ale sekavci jsou hraboši a ryjí, tak fakt nevím. Pokud by se chtěl zahrabat, tak to už by asi byla pro něj dřina a s rizikem, že by ty kamínky mohly ublížit. Se sekavci nemám zkušenost, to bych ti spíš doporučila se zeptat na rybicky.net.
  - - - - -
  Ivča3: Ještě jsem zapomněla "ty žluté" raději neber, pokud by neměli dost stravy, budou žrát rostliny a řekla bych, že by začali od té chlupaté (bahnatka).
  1.3.2014 14:43Jája z morčat
  Ivča3: Piskořka určitě kořínky nežere, nežere nic, co je zdravého (ani listy , ani kořeny), pouze "odpadky". Co se týká kobercovky, tak spíš ti tam nepůjde právě kvůli velké zrnitosti dna. Jinak piskořky špatně zakořeněné rostliny uvolňovat mohou. Ale pokud je rostlina dobře zakořeněná, tak není důvod se toho obávat. Piskořky jsou většinou zalezlé ve dně a makají. Všichni zelenožraví šneci se snesou, jsou mírumilovní. Jen si dej pozor na tu Helenu. Jeden druh piskořky, který je dobře dostupný, má podobně mohutnou ulitu jako Helena, ale není tak hezky vybarvená. Ale kromě vysloveně řasožroutů bych si do AQ velkého šneka nedala. Vždycky číhá riziko, že když velký šnek v AQ nenajde dostatek potravy, tak se ti pustí v tom horším případě do jemnolistých rostlin. Ten s tou krásnou ulitou už patří mezi větší šneky. A pokud jim přijde na chuť, tak nemáš v AQ šneka, ale kombajn. Okružáky nekupuj, pokud bys je chtěla, tak si řekni někomu ze svého okolí, o kom víš, že má AQ, určitě je bude mít. Mezi řasožravce patří neritiny a právě clithoni (rostliny nežerou) a ve sladké vodě se množit nedokáží. K tomu potřebují braktickou vodu, aby se jejich larvy dopracovaly do stádia hotového šneka.
  Sevelie nejsou ryby typu ancistrus, akčkoliov jsou stejně uzpůsobení pro příjem potravy. Patří mezi mřenky. Mimo jiné potravy mřenky žerou i šneky a jsou schopné ve velmi krátké době vyvraždit všechny malé šneky. Sice se seveliemi zkušenost nemám, ale stejně bych se o ty malé šneky bála, protože sevelie je všežravec a potřebuje masitou složku potravy.
  Mech se uchytí nejlépe tenkým vlascem, kterým mech na kamenu nebo kořenu pevně s malými mezerami omotáš (když máš jen úlomk)y. Když máš chuchvalec, tak tolik hustě omotávat nemusíš. Mech se za čas chytí i sám. Jinak mech najdeš vždycky na dně - neplave. :-)
  - - - - -
  http://www.aquapage.cz/ostatni-zivocichove/434-faunus-ater.html
  Toho neznám, na netu není o něm pořádná informace, ale dorůstá se 8cm, pěkný obr.
  2.3.2014 18:56Jája z morčat
  Terik: Řekla bych, že to holky špatně pochopily. Pokud budou mít krevetky dost schovávaček, tak z mláďat něco přežije. Dospělé krevetky ryby žrát nebudou, ale s mláďaty si určitě zpestří jídelníček.
  3.3.2014 16:30Jája z morčat
  Ivča3: Neritiny bych už nekupovala, máš jich celkem dost. Jsou to výhradní řasožrouti, takže jestli ti řasy ustoupí a budou mít málo potravy, tak můžou umřít hlady. Clithoni údajně žerou i jinou potravu než řasy. Počet, to je na tobě, přeci jen jsou celkem drazí, tak spíš co dovolí tvá peněženka. :-) Piskořky jsou dlouhé a úzké a v dospělosti dorostou 2-3 cm. 4 si myslím, že budou stačit. Samice se umějí rozmnožovat i bez samců a jsou živorodé. Předpokládám, že při počtu 4 kusů si doneseš obě pohlaví, ale klidně si jich vezmi o pár víc.
  10.3.2014 15:05Jája z morčat
  Michalek: Už jsem ti koncem února v SZ dost podrobně radila, co máš udělat a jaké léčivo máš koupit, abys nezlikvidoval AQ.
  10.3.2014 20:01Jája z morčat
  Ivča3: Ještě k těm škeblím. V naprosté většině není nutné do AQ dávat cokoliv na přitvrzení, kvůli ulitám. Znáš parametry vody, kterou máte doma? Mrkni na dodavatele, od kterého vodu máš a dej na parametry vody odkaz. Pokud to na stránkách nemají, tak je požádej o zaslání, měli by to udělat.
  10.3.2014 20:45Jája z morčat
  Ivča3: A která tvrdost vody se tě týká (kde bydlíš)?
  11.3.2014 15:08Jája z morčat
  Ivča3: Tak vodu určitě přitvrzovat nemusíš ničím. Máte středně tvrdou vodu. Klidně škeble vyhoď. A jestli sedí rozbor vody, tak máte dost málo dusičnanů, což by mohlo způsobit i problém v růstu rostlin. Dusík je jeden ze základních stavebních prvků. Pokud ale rostliny vypadají zdravě, rostou normálně rychle, tak to neřeš.
  14.3.2014 19:43Jája z morčat
  Ráčkům pořiď na schování několik skořápek od kokosu. Buď je koupíš v akvaristice (viděla jsem je v Pet centru, ale jsou nehorázně drahé) Nebo kup dva celé kokosy, přeřízni pilkou na polovinu, vnitřek sněz, vyřízni malý vchod pro ráčky a skořápky pořádně vevnitř vyčisti. Pak je chvilku povař a vodu vylij. Pokud by plavaly, tak je nech v nějaké nádobě nacucnout, nebo je dej do AQ a zatiž kamenem. Až nebudou plavat, tak na ně můžeš přivázat pár větviček mechu jako maskování (ale bude to vypadat i dobře). Ty skořápky určitě budou lepší než škeble.
  Cubu bych spíš přesunula úplně dopředu do levého rohu před kořen. Jednak tam bude mít dost světla i místa na růst a bude mít taky pro sebe hodně prostoru, aniž by ji stínila nějaká rostlina. Kobercovky potřebují hodně světla, protože jsou nizoučké, takže na ně až ke dnu dopadá méně světla, než na vyšší rostliny. Tu červenou rostlinu na oživení bys mohla zkusit Echinodorus Mercedes. Není moc vysoký a barvu má skutečně nádhernou. Mám ho v AQ, ale nějak mi moc neroste, protože byl ve stínu. Teď jsem ho přesunula na světlo, tak snad se vzpamatuje a poroste. http://rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_mercedes
  To s tím čištěním jsem nějak nepochopila, můžeš mi to ještě upřesnit?
  - - - - -
  To bylo pro Ivču.
  - - - - -
  Ódos: Ještě popiš v čem a kde je chceš chovat, jak bude nádrž veliká a o jaké ryby se jedná.
  14.3.2014 22:53Jája z morčat
  Ódos: Tak to je na ně malé (i na jiné ryby) a předpokládám, že bys ani neměl zřízené okysličení vody. A hlavně bys musel mít pro ně možnost přezimování. To jezírko by ti zřejmě zmrzlo celé.
  15.3.2014 20:41Jája z morčat
  Tak to, co radil prodavač je nesmysl. Vodu je potřeba měnit skutečně týdně nezávisle na druhu filtru. Výměna vody je to samé, jako když větráš byt. Nehledě na to, že externí filtr není žádný zázrak, který by z vody udělal živou vodu. Sice má vyšší filtrační hmotu, ale vydýchaná voda je vydýchaná voda. Takže určitě v týdenních výměnách nepolevujte, je to fakt důležité.
  To žloutnutí může mít víc důvodů, ale vzhledem k tomu, že vstupní voda má málo dusičnanů, tak to bude nejspíš tím. Ideální by bylo koupit KNO3, je to součást hnojiva tzv. PMDD (mrkni na internet). PMDD se prodává na burze pytlíček za 50,-Kč a rozpouští se v 500ml vody. Někdy to mají i v akvaristikách a e-shopech. Ale chtělo by to právě jen tu jednu složku, takže se zkus s někým domluvit, kdo to nabízí, jestli by ti neprodali jen KNO3 (+ s radou, jak rozpustit a kolik do AQ dávat ml).
  16.3.2014 11:34Jája z morčat
  Ivča3: Ještě bych upřesnila - týdenní výměna vody je důležitá, ale odkalovat každý týden nemusíš. V podstatě se dá řídit tím, že pokud nemáš přerybníno, tak to odkalení klidně za 2-3 týdny i déle. Pokud ale chováš ryby, které mají nedokonalé trávení např. živorodky, kaprovité ryby (ancistrus a pod. to jsou taky pěkní čuníci), tak odkalování je lepší častější. A zase u většího AQ je údržba jednodušší. Prostě je to o citu. Také se dá řídit tím, že přeměříš vodu. A pokud nevykazuje zvýšené N-látky, tak zase odkalovaní nemusí být tak časté. Ale u malých akvárií je potřeba údržbu dělat pravidelně a nekašlat na to. Velké AQ se s tím popere, malé na flákání může pěkně doplatit. Tebe se týká to velké AQ, takže 2 týdny na odkalení je OK, případně i déle, dle okolností.
  A ještě ty červené rostliny - tam je problém, že červené rostliny jsou většinou stonkové nebo některé echinodory, případně některé kryptokoryny, ale jsou to všechno větší rostliny.
  18.3.2014 15:42Jája z morčat
  Ódos: Nejde jen o zvětšení jezírka. Ty ryby musí přezimovat a určitě to nemůže být v jezírku. K tomu potřebuješ další zařízenou nádrž, aby v ní nemrzlo.
  18.3.2014 20:13Jája z morčat
  Jastan: Je otázka nakolik to jezírko Ódos zvětší. Není pas jako pas. Pas dvoumetrového chlapa možná bude splňovat hloubku na letní pobyt, ale na zimu by to chtělo cca 1,5m. Pokud by byla hloubka jako máš ty, tak ani neceknu. Dvoumetrové AQ je pořádně velká vana, ale dvoumetrové jezírko je cachtátko - délka dva metry mi nepřijde jako moc velké jezírko. Když už chci chovat koi kapry, tak jim musím zařídit jezero, nejsou to žádní prckové. Jsou choulostivější než klasický kapr a navíc, když ho kupuješ, tak nevíš odkud pochází, vůbec nemusí být na naše zimy zvyklý. Prostě potřebuje lepší servis a péči, než běžná studenovodní ryba. Ideální je koi kapry přezimovat v kryté nádrži.
  22.3.2014 20:07Jája z morčat
  Ódos: Záleží na tom, jaké ryby bys choval a jaký počet. Zkus zapátrat na internetu, informací je tam o přezimování okrasných ryb spousta.
  - - - - -
  Fido: Když nechceš, aby se ti šneci moc množili, tak nesmíš překrmovat ryby v akvárku a dbát na údržbu. Když pro ně v AQ nebude nadbytek potravy, tak se nebudou přemnožovat. Mě se za 35 let chovu ryb šneci nikdy nepřemnožili. Jinak šneci jsou velmi důležitou a užitečnou součástí AQ. Je to taková uklízecí četa.
  - - - - -
  Fido: Jaké má tvé AQ rozměry?
  23.3.2014 11:32Jája z morčat
  Fido: Tak do tak mrňavého AQ žádná ryby nepatří, takže jestli bys chtěl pořídit rybu, která šneky žere, tak to nepřipadá v úvahu. Spíš se zeptej, jestli ve tvém okolí někdo chová mřenky a přebytečné šneky mu dej nebo je jen tak nabídni někomu do AQ. Ne aby tě napadlo koupit mřenku, jednat to jsou hejnové ryby, jednak jsou velké a patří do AQ kolem 200 a víc litrů (podle velikosti mřenky, jsou spíš hodně velké, takže spíš 300-400l). A máš tam i ryby? Prostě dodržuj pořádnou údržbu (týdenní pravidelná výměna 1/3 vody, odkalování a odstraňování starých, neduživých listů a hnijících) a šneky někomu nabídni.
  23.3.2014 19:15Jája z morčat
  Fido: Desetilitrové AQ je pro ryby malé. To je tak pro krevetky, rybu bych do toho prostě nedala. Když si pořizuješ AQ, tak si nejdřív zjisti informace potřebné k jeho provozu a k chovu konkrétního druhu ryb, které chceš chovat ještě před tím, než AQ zařídíš a dáš do něj ryby. Navíc tetrovité ryby jsou hodně zdatní a aktivní plavci, takže u nich bych za minimum považovala AQ dlouhé 1m.
  28.3.2014 09:34Jája z morčat
  Kořen, mandlovník a šiška jsou pro AQ prospěšné, od toho skutečně nic nehrozí, maximálně tak můžou barvit vodu do zlatzava až hněda. To můžeš být v klidu.
  Podle mě to skutečně bude ten nedostatek dusíku. KNO3 (dusičnan draselný) bys mohla zkusit sehnat i v drogerii jako Sanytr (používá se v potravinářství). Zkus se zeptat. Jenže tam budou mít asi velké balení, ale zase to bude levnější, než kupovat po 50g balíčcích (pro akvaristy). Tobě stačí 50g rozpustit v 500ml vody (lépe rozpustíš v destilce) a dávkuje se 5ml na 100l vody. Můžeš si to rozpočítat na týden - každý den trochu, nebo třeba 2x týdně (jeden den před výměnou vody nehnoj - to platí obecně). Ale stejně by bylo dobré koupit test na NO3 (od firmy Aquar, za stovku, je spolehlivý a dobře se podle něj určuje množství NO3 ve vodě). Aquar má stánek přímo na burze. Zkus se zeptat i v akvaristice, ale vesměs testy od Aquaru nevedou. Mám jich od nich víc a jsem spokojená. Hlavně nekupuj papírkové testy, ty jsou na nic, jen kapkové. Navíc KNO3 obsahuje i draslík, který je důležitý a není ve vodě přítomný. A určitě přidávej železo. Podle fotek uvidím víc.
  29.3.2014 20:31Jája z morčat
  Ta údržba, ani kořeny za to nemohou. Pokud rostlině nějak zásadně porušíš kořeny, tak by se dalo uvažovat o tom, že by mohla na to reagovat, ale to se stává u kryptokoryn, u jiné rostliny jsem se s tím nesetkala. Když provedeš údržbu o dva dny později, tak se nic neděje. A že přítel hnojil, tak se nic neděje také. :-)
  KNO3 je sloučenina dusičnan draselný. V drogerii se prodává pod názvem Sanytr. Je to jedno a to samé, akorát s jiným názvem. Všechno, čím hnojíš dusík neobsahuje, takže je to v podstatě doplněk. Co bych udělala, tak přeměřila obsah dusíku. Podle mě bude nízký podle žloutnutí té rostliny. Jaká je zdrojová voda víš (pH, tvrdost vody a dusík). Obsah dusíku v AQ ovlivňuje moc faktorů a může se i lišit dost podstatně od zdrojové vody, takže to přeměření bylo lepší, od toho bych se odrazila. Nejdůležitější test je na NO3 a NO2. Jestli umírají neritiny, tak něco může být špatně, ale také to může být i pouhou změnou prostředí. To může být příčina úmrtí. Neritiny se loví v přírodě a dovážejí, v AQ se neodchovávají - byl by to spíš zázrak, kdyby se to povedlo, protože potřebují speciální podmínky a ty v AQ těžko vytvoříš. Pak to může být i stáří, protože nevíš, jak jsou staré. No a pak připadá v úvahu nárůst dusíku. NO2 je vysoce jedovatý, NO3 živočichové dokáží zvládat, ale jen do určité míry, ale je zase důležitý pro rostliny. Vzhledem k tomu, že AQ pravidelně udržujete, tak bych ten nárůst spíš vyloučila. Ty testy bys měla mít doma a občas AQ změřit (poprvé 2x-3x v týdnu), abys věděla, jaké tam máš maximum. Klidně ten Sanytr po výměně přidej a hnoj stejně jako doposud. Ty řasy rostou, protože v AQ je něco v nerovnováze, jenže, když se voda pořádně nepřeměří, tak v podstatě nevíš, co to je. Pokud rostliny neprospívají, tak je vždy dobré se zaměřit na železo, draslík a při žloutnutí listů dusík (když víš, že je nízký stav NO3). Taky když něco neklape, tak je dobré 3-4 týdny přestat úplně hnojit a pak podle chování rostlin k poznání, co je špatně, ale to chce dlouhodobý cvik, abys to poznala. A někdy to podle kouknutí nepozná ani zkušený akvarista. Akvárko je prostě trochu věda. Ale většinou ti rostliny řeknou, co jim schází. Jenže je dobré vidět to AQ na vlastní oči.
  30.3.2014 20:52Jája z morčat
  Ivča3: Tak pořád dokola koukám na ty listy. a ostatní rostliny. Vzhledem k tomu, že ostatní rostliny vypadají nadmíru dobře a zdravě (až na tu novou okousanou - může být okousaná od ryb nebo se jí nemusí v AQ dařit, ne vždy ti musí všechno růst), tak by možná v úvahu připadali ancistrusi a další "přísavky". Ancistrusi mají rádi právě echinodory, protože se jim dobře "hoblují" (mají velké ploché listy). Podívej se na ty žluté listy pořádně, jestli nejsou ohoblované, což může dělat tu žlutou barvu. Ancistrus je hobluje tak dlouho, až jsou průhledné a nakonec děravé. Když mu echináč zachutná, tak to je průšvih. Mě pomohlo dokrmování okurkou, ale nemusí to fungovat vždy. Na porušeném listě se lehce chytí řasa. Ale je možné, že jim křivdím. Zkus zapřemýšlet, co teď eventuálně děláte jinak, než tehdy, když se ty řasy zlepšily. Třeba přijdete na to, že se něco v péči nebo hnojení změnilo. Také je možné, že se řasy přizpůsobily a opět vyrazily. Uvidíš, co s nimi udělá přidávání Sanytru. Ty špatné listy bez milosti otrhej. Pak bys mohla zkusit tekuté CO2 http://www.akvarista.cz/web/shop/item-easy-life-easycarbo-250ml?EXTREF=selfpromo1 . Natáhneš do stříkačky a na řasu z blízka zlehka vytlačíš. Stačí tak tři dny po sobě. Ale bacha, na mech to nesmíš použít. Funguje to fakt dobře, mám to vyzkoušené, ale likviduješ tím jen následky ne příčinu. Chvíli to vydrží.

  Ta rostlina, co nevíš název se podívej na:
  http://rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_aquatica#dalsifoto
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_aquatica#dalsifoto
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_caroliniana#dalsifoto
  - - - - -
  Ivča3: To tekuté CO2 musíš použít podle návodu na litry - raději méně, nesmíš dávku překročit, protože ve větším dávkování to může být toxické.
  - - - - -
  Ivča3: Už se nepamatuju - neměnili jste filtr?
  1.4.2014 11:13Jája z morčat
  Ivča3: a jaký je název té okousané nové rostliny? Taky je možné, že je emerzní a listy jí odcházejí z tohoto důvodu.
  U těch stonkovek - pokud opadávají spodní listy, tak to je většinou nedostatkem světla. Jediná rada je, když vyrostou, spodky vyhoď a zasaď vršky. Zadní roh = málo světla a když stonkovka roste, tak automaticky se spodní části světla nedostává. Pak to může být i tím, že rostlina čerpá živiny ze starých listů (při nedostatku živin).
  Až budeš mít testy, tak budeš moct zřejmě přidávat sanytr i ve větším množství. Až přeměříš vodu, budeš mít jistotu. Přijatelná výše NO3 v AQ je 10-30mg. Teď zatím přidávej raději tak, jak jsem psala, protože nevíš, co vyprodukují ryby, nesnědené krmení a rozkládající se listy rostlin.
  Neritinu vyndej a očuchej. Pokud smrdí, tak vyhoď. Mě neritina umřela a než jsem to zjistila, tak byla sežraná. Ulitu jsem už v AQ nechala, vypadá hezky. Myslím si, že ve tvém AQ to tak bude také - ryby krevetky i šneci umí být rychlí, pokud jde o mrtvolky. Jinak neritiny, když se pořádně nažerou, tak nějakou dobu odpočívají, takže třeba je to tím, že není aktivní.
  Ještě mě napadlo - v AQ by měl být dostatečný proud od filtru (to je doprava živin k rostlinám) - pohupují se trošku rostliny? Proud nesmí být moc velký, ale bez proudu to není OK.
  To, že ti ten echynáč (centrální kytka) moc neroste, může právě způsobovat nedostatek dusíku, tím pádem je i náchylnější na řasy (pokud pominu ohoblování od přísavek).

  Reachel: Taky bych to viděla, jak píše Ewyk. Odpočívání na listě je normální a jestli jinak vypadá zdravě a chová se jako vždy, tak bych tomu ležení na zádech nepřikládala nějaký význam.
  2.4.2014 16:21Jája z morčat
  Bambi: To zabarvení krví mi přijde divné, s tím jsem se nikdy nesetkala. Spíš si myslím, že dospělé ryby mláďata sežerou, což bývá normální. Ancistrusi jsou většinou klidné ryby a běžně na spolubydlící neútočí. Něco jiného je, když jim hodíš tabletu a jiné ryby chtějí také něco urvat, tak to dokáží být dost agresivní - jen je vyženou, ale vypadá to dost nebezpečně.

  Ok: Podle mě máš v AQ nedostatek živin a vidím to na dusík. Tetry rostliny nežerou, nebude to jiná ryba, nepleteš si název? Jinak neonky jsou také tetrovité ryby.
  2.4.2014 17:13Jája z morčat
  Bambi: Nechci tě strašit, ale to by taky mohla být nějaká pěkně hnusná nemoc, jenže když to je opakovaně, tak zase mi to jako nemoc nepřipadá, protože by ta samička už dávno nebyla mezi námi. A zřejmě by se nakazily i ostatní ryby. Vyfoť ji, uvidíme, jestli to břicho je normální.
  A ještě jeden odkaz na nemoci - mrkni na to: http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm
  3.4.2014 11:48Jája z morčat
  Ok: Na dálku se špatně radí. A hlavně i když máš doma dvě akvárka, tak v každém to prostředí je jiné. Nikdy stejné nebude. Záleží na velikosti péči (údržbě obecně), druhu ryb, technickém vybavení, umístění, rostlinách... Je toho strašně moc. Ideální je vodu otestovat (jaké má parametry) a z toho vycházet. U těch plovoucích rostlin to může být ten chybějící dusík - tímto způsobem na to reagují, ale i nedostatek železa, draslíku, případně to může být i něčím jiným. Popiš mi akvárko (rozměry), údržbu, ale co nejpřesněji (jak často měníš v AQ vodu a odkaluješ, jestli hnojíš a čím a kolik). A vůbec nejlepší by bylo AQ vyfotit, to ukáže hodně. Pak je důležitá zdrojová voda (rozbor vody najdeš na stránkách dodavatele, od kterého vodu máte).
  - - - - -
  Ok: Nevím odkud jsi, ale ve slušné akvaristice ti vodu z AQ otestují a vezmi si s sebou tužku a papír, aby sis zapsal přené údaje.
  4.4.2014 17:11Jája z morčat
  bojovnicepestra: Jestli se nepletu, tak ty ji máš v nějakém miniakvárku, které má pouze pár litrů. Je pravda, že zrcadlo je naprosto nevhodné a je to pro bettu jen trápení. Dovnitř bych nic nelepila, jen bys betu stresovala a ještě bys jí mohla tím nalepením otrávit (nevíš jestli ta tapeta je vhodná, co se týká chemického složení). Rozumnější by bylo pořídit nové a hlavně větší akvárko s objemem minimálně 30l, pokud kvůli místu potřebuješ malé. Ale co se týká vhodné velikosti pro bettu, tak ta začíná u 60x30x30, kde je čistý objem vody pro plavání kolem 40l. Místo zakrývání zrcadla se zaměř na koupi nového akvárka. :-)
  8.4.2014 15:44Jája z morčat
  U této žluté (jakoby skleněné) varianty pavího oka je to bříško v pořádku, tak vypadá normálně.
  Ty molly vypadají, že by měly rodit každou chvíli.
  - - - - -
  Bambi: Ještě dodám - to bříško je bez mimin. Jak jsi psala, že se to stalo přes noc, to zřejmě v noci porodila.
  - - - - -
  Bambi: Jak je vidět, tak se ti množí, ale dospělí jsou při chuti, takže mimča stihnou sežrat dřív, než si všimneš, že se něco děje. Na druhou stranu to je lepší, než abys měla AQ plné ryb a nevěděla, co s nimi. Jestli ale nemáš jiné malé AQ, kam bys dala mimina na odchov, tak nemá cenu samice dávat do porodničky. To raději pořiď hromadu jemnolistých dostlina kupku mechu, aby se v AQ narozená mimča mohla schovat. Pokud je hodně zarostlé AQ, tak většinou alespoň pár prcků přežije.
  8.4.2014 16:54Jája z morčat
  Bambi: Lepší je plašit, než něco zanedbat. :-) V AQ se obzvlášť špatně napravují chyby, což bývá většinou doprovázeno vysokou úmrtností.
  10.4.2014 14:08Jája z morčat
  Samci jsou štíhlejší a výrazněji vybarvení než samice. Pokud je ve společném AQ vhodné prostředí, tak by se ti vytřeli, ale zřejmě to není pro ně OK. Na tření potřebují kyselou a měkkou vodu -celková tvrdost 5-8°dGH, pH 6,5-6,8 a teplota 25-27°C. Takže je nejlepší zařídit malé AQ pro vytření, ideálně s filtrem a vzduchováním, vhodné je přidat i nějakou jemnolistou stonkovou rostlinu. Pro dobrou údržbu je vhodné, aby v AQ nebylo dno, jen holé sklo. Po vytření pár odlovíš, aby ryby nesežraly jikry. Po rozplavání plůdku krmíš vařeným žloutkem, případně prachovým krmivem pro nejmenší potěr.
  11.4.2014 11:18Jája z morčat
  Bambi: Kluci jsou barevně výraznější, řekla bych, že lesklejší. Že ti připadají jako samice všichni, buď jsou dobře napapaní nebo to skutečně samice jsou. I taková možnost je. Tření nemusí probíhat jen v páru. Můžeš je přelovit všechny, ale to by chtělo AQ alespoň 20l. Po přelovení se většinou rychle vytřou, pokud jsou podmínky OK, takže by ti mohla stačit i plastová vana/box. Ale sklo je lepší, protože dovnitř dobře vidíš a včas odhalíš nějakou chybu, kterou musíš rychle napravit. V odchovně je potřeba udržovat čistotu. A vzhledem k tomu, že se ani ne za dva dny vykulí mimča, tak budeš potřebovat hlavně vzduchování a vodu musíš částečně každý den měnit za odstátou, aby nenarostly dusíkaté látky. Špatné jikry musíš odstraňovat průběžně.
  13.4.2014 20:44Jája z morčat
  Renča: Akvárko pořiď minimálně 30-40l, lépe větší. I když jsou krevetky malinké, tak potřebují prostor k životu. AQ musí být plně vybavené - dno, hodně rostlin, osvětlení a kvalitní filtr, teplota vody. Krevetky jsou hodně náročné na dobré prostředí, takže musíš se o AQ dobře starat a pravidelně každý týden měnit část vody. Když založíš AQ, tak krevetky můžeš do něj dát až tak po dvou měsících. Krevetky se někdy dají koupit v akvaristice nebo přes inzerát. Počet krevetek na 1l se neudává. Jsou to hejnová zvířátka, pro začátek je jich vhodné koupit 6-10, když budeš mít štěstí, tak tam budou holky i kluci. Množí se celkem dobře, pokud jim ale vytvoříš dobré podmínky pro život. Nejméně náročná je Krevetka červená var. Cherry.
  14.4.2014 11:22Jája z morčat
  Renča: Čím je AQ větší, tím lépe bude fungovat. Začátečník by vůbec neměl začínat s malým AQ, protože udržet v něm podmínky vhodné k životu je složité. To AQ MUSÍ být zařízené jako pro ryby - hodně rostlin, mechy, případně kořen, schovávačky. Světlo a filtr jsou nutné v každém AQ, i u krevetek. Kdo tvrdí opak, tak mele z cesty, neví o čem mluví. S teplotou vody máš pravdu. Je lepší trošku nižší, než vyšší, ale to se odvíjí od druhu, který chováš. Cherrynky jsou na teplotu velmi tolerantní, ale ideální je, když se držíš středu. Což je 23-26°C. V létě krátkodobě snese i do 30°C, ale je potřeba AQ ochlazovat přidáváním chladnější vody každý den, klidně 3x denně, jak ti to vyjde. Když máte doma teplo, tak topítko potřeba nebude, na ohřátí budou stačit zářivky. Krevetky, co se prodávají, tak jsou mladé, takže pohlaví nepoznáš. A kdo s nimi nemá zkušenost, tak pohlaví špatně pozná i u dospělých. Dospělou samičku poznáš podle toho, že za hlavičkou má světlý flek, což jsou vajíčka ve vaječnících, nebo oplodněná vajíčka nosí pod ocasní částí. A je vybarvená sytě červeně. Samečci jsou Cherrynek méně vybarvení, někteří téměř bezbraví a hubenější. Krevetky jsou krátkověké cca 1,5 roku, takže je určitě lepší mít v AQ obojí pohlaví. Když budeš pořádně pravidelně udržovat AQ a nebudeš je překrmovat, tak se ti tam krevetek vejde strašně moc. A když se ti přemnoží, tak si dáš inzerát a určitě se ti někdo ozve. V žádném případě nepořizuj malé AQ, stejně bys za chvíli zjistila, že potřebuješ větší.
  16.4.2014 19:01Jája z morčat
  Michaela: Ten dotaz myslíš vážně, nebo si děláš legraci? 2l NENÍ AKVÁRKO. Do toho nepatří žádná ryba, ani žádný jiný živý tvor. To je trápení. Pokud si pořizuješ živé zvíře, tak si máš o tom nejdříve zjistit informace a ne cpát neonky do dvou litrů. Maminka by už mohla mít rozum a zvířátka netrápit. Jak by se ti líbilo, kdyby tě někdo zavřel do prostoru metr krát metr a nechal by tě v tom žít. Asi nelíbilo. Jinak neonky potřebují prostorné akvárko ideálně od 1m délky.

  S maminkou si spolu sedněte k počítači a přečtěte si informace, které najdete pod následujícími odkazy, abyste pochopily, jak má akvárium vypadat, jak se o něj starat a jaké podmínky v něm musí být, aby ryby žily plnohodnotný život, aniž by živořily jako u vás:
  http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
  http://rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
  http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_Horacovy_zakony.htm
  23.4.2014 17:32Jája z morčat
  Renča: Neonky jsou hejnové ryby, takže čtyři je určitě málo. Minimum, ab se cítily dobře je 10. Navíc neonky, ale i ostatní tetrovité ryby do tak malých akvárií nepatří. Ideální je mít AQ dlouhé alespoň 1m. Velmi těžko budeš hledat rybu do 50x30x30, je to pořád malé. Vhodnější už je 60x30x30, ale to tu píšu pořád dokola a všichni dělají, že neumí číst. Do 60x30x30 (má čistých litrů na plavání cca 40) bys už mohla dát tetru modrou https://rybicky.net/atlasryb/neonka_modra , 10 rybek, víc ne. Je maličká, ale stále potřebuje prostor na plavání, těch 60cm na délku je absolutní minimum. Pak se podívej na razborky, ty jsou malé a o něco méně náročné na prostor než tetry. Nekupuj malé AQ, protože tam nemůžeš dát téměř žádou rybu. Taky bys nechtěla celý život žít v jednom mrňavém pokoji, aniž bys chodila ven. Ryby mají určité nároky a pokud si je chceš pořídit, tak bys jim je měla splnit.
  27.4.2014 10:46Jája z morčat
  Michalek: Předpokládám, že ta karanténa není běžně zaběhlé akvárko. Ještě bych v karanténě každý den měnila 1/3 vody.
  27.4.2014 17:11Jája z morčat
  hana janava: Do tak malého AQ bych žádnou rybu nedala. Být tebou, tak se zaměřím na krevetky. Tvé AQ má čistých litrů na plavání přibližně 30, ale spíš méně. Pokud tam ale chceš ryby za každou cenu dát, tak se zaměř na razborky. Ty jsou velké 2-3cm a když hodně přihmouřím oko, tak by připadaly v úvahu http://rybicky.net/atlasryb/hledat/ . Z krvetek bych doporučila "cherrynku" http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_cervena_var_red_cherry . Jsou to velmi krásné a celkem odolné krevetky. Jednak je to "uklízecí četa", takže nahradí ryby dna, ale hlavně to jsou velmi zajímavá zvířátka. Rybek se ti tam vejde tak 8 a vol jen jeden druh, jsou hejnové, krevetek pro začátek cca 6-8, abys měla jistotu, že budou obě pohlaví zastoupena a jsou také hejnové. Nic jiného bych do tvého AQ nevolila. AQ musí být standardně zařízené - filtr, hodně rostlin, osvětlení, vhodná teplota vody....
  28.4.2014 10:07Jája z morčat
  hana janava: Podívej se, co jsem psala 23.4. Renče. Pak je spousta informací v archivu:
  https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=J%E1ja+z+mor%E8at&fulltext_text=60x30+&time=rok . Rozměr 60x30x30 je už slušná velikost, do které najdeš vhodné rybky bez problému. Můžeš zkusit několik pavích oček nebo platu korálovou (samec + 2 samice), ale budou se ti množit a produkují hodně odpadu. Musela bys dbát na častou údržbu a nezanedbávat ji. Pro všechny ryby platí: dobře zarostlé akvárko + kvalitní filtr + osvětlení + pravidelná údržba a týdenní výměna 1/3 vody za odstátou.

  Takže, aby nebylo přerybněno např:
  1. samec bojovnice + dvě samice, k nim 4 krunýřovci jednopruzí NEBO 4 pancéřníčci (malý druh velikost do 4cm), voda teplá 25-26°C + kryt nad akvárkem

  2. 10 neonek modrých, k nim 4 krunýřovci jednopruzí NEBO 4 pancéřníčci (malý druh velikost do 4cm) + pokud bude hodně rostlin tak k nim i krevetky

  3. 12 malých razborek nebo 10 razbor hengelových nebo razbor espeho, k nim 4 krunýřovci jednopruzí NEBO 4 pancéřníčci (malý druh velikost do 4cm) + pokud bude hodně rostlin tak k nim i krevetky
  28.4.2014 17:15Jája z morčat
  Cidik: Kdybys dal pryč ty umělé ptákoviny, zabírá to fůru místa na plavání a nehodí se to do AQ, a zasadil hromadu rostlin, tak by bettám bylo dobře. Nechci ti to hanit, tobě se to líbí, ale tak vypadá ukázka toho, jak AQ NEMÁ vypadat.
  - - - - -
  Cidik:: Má to vůbec filtr?
  29.4.2014 12:34Jája z morčat
  Cidik: To prostředí v AQ je fakt na pováženou, navíc tam nejsou tam téměř žádné rostliny. Ten filtr je životně nutný pro krevetky i pro betty. Tak pořiď bublifuk - molitanový filtr poháněný vzduchovacím motorkem, ten ti nic nevycucne. A než ho pořídíš, tak ob den jim měň 1/3 vody za odstátou (musí být stejně teplá jako v AQ, teplotu stačí ověřit rukou, to poznáš) - to je krizové řešení, není to nastálo. Měl by sis přečíst něco o zakládání a fungování AQ. Akvaristika je tak trochu věda. Aby ti to fungovalo, tak jsou k tomu nutné i určité znalosti.
  - - - - -
  Cidik: Ještě jsem zapomněla zmínit, že do 30l moc ryb nedáš, lépe řečeno, je to tak na krevetky nebo když přihmouřím oči, tak na minirybičky s maximální velikostí 3cm, případně na jednoho kluka betty. Ale samec + samice by potřebovaly alespoň 60x30x30, a vzhledem k tomu, že těch samic máš víc, tak 60x40x30.
  29.4.2014 18:07Jája z morčat
  Reachel: A proč jí raději nepořídíš kámoše stejného druhu. Mřenky jsou hejnové ryby (4-5 kusů), takže by to určitě uvítala místo jiného druhu mřenky. Bylo by to rozumnější.
  29.4.2014 20:03Jája z morčat
  Cidik: A ohledně morčat se chodíš radit do zverimexu? Asi ne, že. Obecně platí ve zverimexu se nemůžeš radit, ať to je morče, rybičky nebo jiné zvíře. Chtějí jen prodat, takže ti nakukají tolik blbostí, až jde z toho hlava kolem. Jsou i výjimky, kde vědí o čem mluví a dobře poradí a vysvětlí, ale je jich fakt málo. K chovu morčat přistupuješ zodpovědně, nebo ne? U ryb a krevetek by to mělo být to samé. Jsou to také živí tvorové a zaslouží si, když už sis je pořídil, aby jim bylo dobře a měly vhodné podmínky pro život. A že všude doporučují to či ono.... máš snad vlastní rozum a když je ti raděno, tak ty rady přijmi. Vzduchovat nemusíš, ale filtr je nutnost. Vysvětli mi, jak si mohou ryby stěžovat. Možná, kdyby to šlo, tak by ses divil, jak by nadávaly.
  30.4.2014 15:13Jája z morčat
  Cidik: To by se ti mohlo líbit :-) https://www.youtube.com/watch?v=eO9oseiCTdk
  4.5.2014 16:15Jája z morčat
  Ivča3: To může být příčina úmrtí, že se mu nepodařilo svléknout. Pokud měl naprasklý krunýř, tak by to mohlo být ono, případně ho mohla nějaká větší ryby napadnout, ale spíš to vidím na to svlékání. Taky jste ho mohli nechtěně při údržbě přimáčknout. Prostě je tam moc možností a vzhledem k tomu, že na něm nebylo kromě prasklého krunýře vidět, asi neodhalíš příčinu, leda tak pitvou. Dusíkem to zřejmě nebude, ve vstupní vodě ho téměř nemáte, vodu pravidelně měníte a to přidávané hnojivo ho o moc nezvedne (pokud vám někomu neujela ruka při dávkování) - rostliny ho zkonzumují.
  - - - - -
  Ivča3: Taky se ráčci mohli poprat mezi sebou. Jdou teritoriální, takže jestli tam máš víc kluků, i taková možnost je.
  5.5.2014 09:38Jája z morčat
  Ivča3: I bez nožiček by byl schopný přežít, kdyby měl co jíst a byl na samotce v dobrých podmínkách. Při dalším svlékání nožičky dorostou. Chtělo by to přeměřit vodu, z toho by se dalo vycházet. Raději uber sanytr (ale ta dávka skutečně nebyla nijak vysoká, nepředpokládám, že by při tak mizivém množství dusíku ve vstupní vodě byl v AQ nějak vysoký i po přidání sanytru) a zkus zeptat přímo odborníka na raky. Napiš mu: http://rybicky.net/profil/2552
  6.5.2014 12:02Jája z morčat
  Duchna:To "odcházení" rostlin může mít více důvodů, které se dají rozdělit na dva základní:
  1. něco jim chybí (něco máš v AQ špatně)
  2. odhnívají emerzní listy (emerzní - rostliny byly pěstované na suchu), rostlina se musí přizpůsobit životu ve vodě

  Pokud chceš poradit a jak je vidět, určitě to potřebuješ, tak se zaregistruj, vytvoř album. Fotky musejí být kvalitní, AQ celé, ale i detaily (rostliny z různých vzdáleností). A hlavně popis: filtr, síla osvětlení, jak přesně děláš údržbu, jaké dno jsi zvolila. A zjisti si u dodavatele vody parametry (rozbor) - buď to mají na stránkách, nebo na dotaz by ti to měli poslat. Aby AQ fungovalo, je tam strašně moc souvislostí. Pokud nemáš informace, máš problém AQ dobře udržet v chodu. Pokud půjdeš na burzu a nebudeš vědět, které rostliny se ti do AQ hodí, pak utratíš spoustu peněz zbytečně, protože ne každá rostlina ti v AQ musí prosperovat.

  Základy pro začátečníky: http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou

  Pod odkazem najdeš registrované akvaristy z Plzně: http://rybicky.net/autor.php
  Podívej se, co mají za AQ. Jestli najdeš někoho, kdo má hodně zarostlé (rostlinné AQ), tak ho zkontaktuj a zeptej se. Kdo přebytky vyhazuje, dá ti je zadarmo nebo levně prodá.

  V Praze jsou dvě o víkendech pravidelně konané burzy, ale to je asi na tebe moc daleko.

  Tady jsou akce v Plzni: http://rybicky.net/akce/vse/
  7.5.2014 12:39Jája z morčat
  Duchna: Neber to jako urážku, ale že máš AQ 45 let ještě neznamená, že víš, jak co v AQ funguje, alespoň z tvé reakce to vyplývá, že určitě neznáš souvislosti.
  7.5.2014 22:14Jája z morčat
  Duchna: Něco se radikálně změnilo, že tak rostliny reagují, nebo se podmínky postupně zhoršovaly, až to ty rostliny už nedokáží snášet. Ale v podstatě platí to, co jsem napsala poprvé. Jestli můžeš, tak to, co jsem psala udělej a případně, kdyby tě napadla nějaká změna (co děláš teď jinak než dřív, nebo změna osvětlení, filtru atd.) Musí se přijít na důvod, proč se tak děje, a příčinu napravit, jinak se budeš točit pořád dokola v začarovaném kruhu a rostliny ti budou pořád odcházet. Případně, jestli víš názvy těch nových rostlin, které chcíply.
  11.6.2014 10:47Jája z morčat
  SpadlaZoblaku: Asi ti zkazím radost - všechno špatně. Velice úspěšně jsi se zařadila mezi ty, kteří k akvaristice jako takové přistupují velice diletantsky. Ty sis před založením AQ vůbec neověřila, jak se AQ zakládá, co je k tomu potřeba (technika), rostliny (velmi důležité - čím víc tím líp), jaké podmínky ryby potřebují, jaké ryby máš pořídit..... Je toho strašně moc, co je pro provoz akvária důležité. Co jsem vyjmenovala je jen holý základ. Do tak malého AQ v podstatě ŽÁDNÁ ryba nepatří. Je příliš malé. To je tak pro krevetky a malé šnečky. Ty podmínky jsou naprosto katastrofální.Takže do akvaristiky určitě nechoď a hlavně se tam neraď, protože většinou vědomosti nemají a hlavně potřebují prodat. Další ryby určitě nekupuj. Parmičky a pancéřníčka daruj někomu, kdo má zaběhlé velké akvárko a ideálně, kdo má stejný druh pancéřníčků, protože jsou také hejnoví. Ancistrus to samé - potřebuje cca 100l a kamarády, také je hejnový. Paví oka by také potřebovala větší akvárko, jednak také potřebují větší prostor a jednak produkují hodně odpadu (kvalitní filtrace a údržba AQ je u nich abnormálně důležitá, stejně tak i u jiných živorodek). Parmičky potřebují AQ minimálně 100l, spíš ale víc. Jednak jsou hejnové, takže minimálně 10 by jich mělo být, aby se dobře cítily, a jednak to je už poměrně velká ryba. Ty ryby jsou ve stresu a dost festovním.
  Teď by ses měla zaměřit hlavně na údržbu (předpokládám, že ji vůbec neprovádíš) - odkalení klidně 2x týdně (minimálně 1x týdně) a hlavně je potřeba měnit často částečně vodu - cca 1/3 - ob den (nesmíš nikdy všechnu), protože tam máš fůru ryb. Budou ti na to stačit 4 čisté dvoulitrové PET lahve (napustíš je, necháš je otevřené do druhého dne odstát a vodu vyměníš).
  Pokud bys pořizovala větší akvárko, tak už taková rozumná velikost je lépe 60x30x40. Ale i do takové velikosti musíš vybírat ryby s rozmyslem, ani do něj nemůže dát cokoliv.
  Máš v AQ vůbec filtr? Lepší bude, když AQ ještě vyfotíš. Už jen z té fotky vidím, že tam máš věci, které tam být nemají nebo nemusejí.
  - - - - -
  SpadlaZoblaku: Tady máš informace ohledně AQ.
  http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm
  http://rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky

  A ještě mám dotaz, jak máš dlouho akvárko v provozu - kdy jsi ho založila a kdy jsi přidala ryby?
  12.6.2014 15:35Jája z morčat
  SpadlaZoblaku: Měla bys odkaz jaké akvárko konkrétně chceš kupovat?
  15.6.2014 16:06Jája z morčat
  SpadlaZoblaku: A co kryt, osvětlení a filtr? To musíš mít vyřešené, když už budeš AQ kupovat. Lepší je si nechat AQ slepit. Já mám 80x45(výška)x35. Nechala jsem si ho lepit ze skla 8mm silného. Slabší bych si nelajsla. To AQ 80x40x35, o kterém uvažuješ, tak těch 6mm je ještě snesitelné, ale bála bych se. To AQ dlouhé 1m ze 6m skla je naprosto poddimenzované. Na to metrové musíš mít minimálně sklo 8mm, slabší je hodně rizikové. Já osobně bych si ho nechala slepit ze skla 1cm silného. Navíc u metrového skla jsou ještě potřebné na delší stranu nalepil výstuhové skleněné lišty kvůli prohýbání skla. Metrové AQ bych bez výstuh neriskovala. Co se týká osvětlení, tak potřebuješ takové, aby po odečtení objemu dna kamenů kořenu atd. (tedy čisté litry na plavání), mělo cca 0.5w/l. Při takovém osvětlení rostliny dobře rostou, při slabším ti budou růst jen ty nejmíň náročné.
  Takže např. u toho AQ, které je dlouhé 1m potřebuješ na slušné osvětlení cca 60w, u AQ dlouhého 80cm cca 45W a u AQ 60x35x40 cca 30w. Filtr musíš vybírat takový, aby měl velký objem filtrační hmoty a samozřejmě svým průtokem byl pro to konkrétní AQ vhodný. Ideální je čerpací hlava Atman + molitan. Do AQ 80cn Atman 200 + molitan 20cm (možná i do toho AQ 60cm by se dala použít hlavice Atman 200(dá se regulovat) + molitan 16cm. Na to metrové AQ musíš volit hlavici trochu silnější AT 201 + největší kostku molitanu. Cenově je to celkem přijatelné. Musíš brát v úvahu, že, aby AQ dobře fungovalo a živočichům bylo dobře, tak potřebuješ přiměřené osvětlení, hromadu rostlin (hned od začátku) a kvalitní filtr. A jestli se ti vejde to metrové, tak ho ber. Čím je AQ větší, tím menší budeš mít s ním starosti a bude lépe fungovat. Ryby di něj dej až po měsíci záběhu.
  - - - - -
  SpadlaZoblaku: A tady je velmi dobře popsaná funkce filtru a vše okolo. Jen trochu nesouhlasím s tvrzením, že vývod filtru má být 8-10cm pod hladinou. Musíš ho dát tak, aby se hladina lehce vlnila, takže to může být i míň - záleží i na síle průtoku. Pořádně si to nastuduj. https://www.akva-exo.cz/detail/akvaristika/cerpadla/atman/2835/
  15.6.2014 20:21Jája z morčat
  SpadlaZoblaku: S tím filtrem jsem mile překvapená. Říká se mu lidově bublifuk (molitan poháněný vzduchovacím motůrkem. Ten je OK. Hlavně ho neper, dokud funguje. A když ho budeš muset vyprat, tak odeber codu z AQ a v té molitan vymáchej. ale je strašně důležité, aby to nebylo dočista, abys nezlikvidovala bakterie, prostě lehce propláchneš. Čím déle bude nečištěný, tím lépe, protože se v něm dostatečně rozmnoží nitrifikační bakterie, které mají zásluhu udržování dobrého prostředí. To dno mi přijde sterilně čisté. S tím odkalováním to zase nepřeháněj. Odkaluj pravidelně ale přiměřeně, nikoliv úplně dočista - dno je také filtr, také jsou v něm nitrifikační bakterie. Nikdy neper filtr a zároveň neodkaluj, tím můžeš dost nepěkně zamávat s prostředím v AQ, což může skončit až otravou ryb. U tak malých AQ se musí opravdu opatrně, každý nevhodný zásah může být průšvih. Výměnu vody prováděj tak, jak jsem už psala dříve. A na závěr tě musím pochválit, že se snažíš. :-)
  - - - - -
  SpadlaZoblaku: Ještě jsem zapomněla ty ulity vyměň za oblázky např. křemen. Jednak to ve sladkovodním AQ nevypadá dobře a jednak můžou zvyšovat tvrdost vody. Pak dej pryč ten velký květináč a všechny umělé rostliny. Je to v AQ zbytečné a zabírá to místo rybám k plavání. Pro ancistruse stačí jeden květináč.Ta "řasa", co maminka přinesla z práce není řasa, ale mech. Je to skutečně málo mít v AQ jen mech. Místo toho zrušeného květináče kup živé rostliny - rostliny v AQ to je základ.
  - - - - -
  SpadlaZoblaku: A ještě jsem zapomněla - pro ancistruse pořiď nějaký malý kořen, je to pro něj životně důležité. Místo kořenu můžeš použít i uschlou větev z dubu (nesmí být "živá"), ale sundej z ní kůru. Budeš jí muset zatížit, aby neplavala. A než ji dáš do AQ, tak ji raději na chvíli namoč do vařící vody.
  15.6.2014 21:06Jája z morčat
  SpadlaZoblaku: A odkud jsi? Jestli z Prahy, můžu ti nějaké rostliny dát.

  PH kontrolovat nemusíš. Voda z kohoutku má pH v normě. Dřevo můžeš z dubu a buku (kvůli výluhům je fajn), případně ovocných stromů, ale dej si pozor, aby dřevo bylo suché.

  Hodně rostlin, lépe řečeno téměř všechny, co se prodávají v akvaristice jsou pěstovány emerzně (nasuchu), takže je možné, že jsi měla tyto. Emerzní rostliny se životu pod vodou musí přizpůsobit, takže suchozemské listy uhnijí a nové submerzní (vodní) teprve začnou růst. Když máš v AQ rostliny (velké množství), tak je vhodné i trošku hnojit. Nejlepší by bylo sehnat rostliny od akvaristy.
  Pokud ve dně není vidět nečistota, tak neodkaluj. U nových AQ nějaký čas trvá, než se vyhnojí. Hlavně měň vodu a filtr nech běžet, dokud bude přes něj proudit voda, klidně půl roku, když pořád poběží.
  16.6.2014 15:46Jája z morčat
  To dřevo musí být mrtvé, protože živé by v AQ natropilo problémy. Prostě najdi strom, na kterém je uschlá větev, jak jsem psala nejlépe dub, případně buk, ale i ovocný strom, a tu použij. A raději trochu silnější, jednak slabá se rychleji v AQ rozpadá a jednak na silnější se ancistrus má šanci přicucnout, ta slabší by mu dělala problém.
  Na inzeráty se mrkni tady: http://rybicky.net/inzeraty/

  Určitě nenáročné jsou kryptokoryny, musíš volit menší vzrůstem:
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_beckettii
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_undulata
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_walkeri
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii_tropica
  - - - - -
  SpadlaZoblaku: A pokračování, omylem jsem příspěvek odbouchla. :-)

  Další rostliny - např:
  http://rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
  http://rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_palustris
  http://rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
  http://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma

  U těch kryptokoryn se neděs udávané výšky, tobě tolik nenarostou.
  16.6.2014 16:57Jája z morčat
  SpadlaZoblaku: Určitě to vypadá líp, než to bylo. A hlavně to ocení rybičky, že mají víc místa na plavání. :-)
  17.6.2014 10:28Jája z morčat
  SpadlaZoblaku: S tím hypermanganem se nezatěžuj, běžně není nutný. Já jsem ho nikdy nepoužila. PMDD je OK a vyjde hodně lacino, ale raději pořiď PMDD vhodné pro vyšší pH. Pokud ho budeš ředit, tak si odměř menší množství, klidně rozpočítej na čtvrtinu, aby se hnojivo nekazilo. Rozředíš v přiměřeném množství destilky. PMDD se skládá z mikroprvků a makroprvků. Vhodnější je naředit mikroprvky a makroprvky zvlášť kvůli trvanlivosti. A hlavně naředěné hnojivo uchovávej v lednici (musí být ve tmě a chladu - to je důležité). A pořiď si injekční stříkačky bude ti stačit jedna 2,4ml nebo 3ml. Do malého AQ budeš dávkovat minimální množství. A hlavně zezačátku s hnojivem musíš oparně, takže na spodní hranici. Pokud budeš mít málo rostlin jako že určitě ano, tak bych to viděla ze začátku tak na 0,5ml denně. Podle růstu rostlin můžeš časem i ubrat nebo přidat. Na PMDD je vždycky návod na ředění. Jedna plná várka je do 500ml vody. Když budeš míchat makro a mikro zvlášť, tak musíš na každou skupinu prvků použít 500ml vody. A když budeš míchat čtvrtinovou dávku tak mikroprvky rozpustíš ve 125 ml vody a makroprvky rozpustíš také ve 125ml vody.

  Ta kryptoška je fajn, když se jí daří tak nadělá hodně parády. Jen počítej s tím, že je choulostivá na změny, takže ze začátku bude shazovat listy nebo se jí rovnou fofrem začnou rozkládat (ale nastat ro nemusí). Ty špatné musíš odstranit, aby to nekazilo vodu. I kdyby opadala celá, pahýl nevyhazuj, až se vzpamatuje, tak obrazí. Ale většinou shodí ty nejstarší listy, mladé jí zůstanou. Vezmi tak 2-4 rostlinky
  Bahnatka roste jak blázen, na rozjezd ti budou stačit 2-3 stonky. Když doroste k hladině, tak jí v půlce ufikneš a vršek zasadíš. Tak si ji namnožíš, takže časem už budeš jen sázet vršky a spodky vyhazovat.

  Rostliny zasadíš normálně do dna. Kryptošky by držet měly. Bahnatka celkem rychle koření, ale kdyby nedržela, tak ji můžeš obložit oblázky, případně přisypat štěrk. Pokud ho nemáš, tak vyrazíš na dětské pískoviště, půjčíš si sítko a trochu hrubšího písku prosiješ. Doma ho převař, nevíš, co v něm je.
  17.6.2014 22:46Jája z morčat
  Necháš si ten hrubší písek - velikost jako máš v AQ nebo menší. Dle potřeby stačí nasypat, časem se promíchá sám. PMDD v akvaristice koupíš výjimečně, spíš na netu nebo na burze. Já beru tady: http://www.vitaplant.cz/cela-baleni-c7/
  18.6.2014 13:25Jája z morčat
  SpadlaZoblaku: Ještě by bylo dobré vědět obsah dusičnanů ve vaší vodě, protože podle toho koupíš PMDD buď s dusíkem nebo bez dusíku. Rozbor vody bys měla najít na stránkách dodavatele, pokud ho nemají veřejný, což by mít měli, tak je požádej o zaslání (lepší celého rozboru, než jen dusičnany). Jsou povinní ho sdělit.
  24.6.2014 18:25Jája z morčat
  Natálie: http://rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra
  A máte pro ni zařízené dostatečně velké akvárko se vším všudy? Tím myslím dno, rostliny, filtr a osvětlení.
  26.6.2014 21:31Jája z morčat
  Natálie: Do 60 l skaláry rozhodně nepatří. Skaláry do tak malého AQ rozhodně nepatří. V dospělosti je skalára vysoká minimálně 15 cm, ale i víc - záleží na druhu. AQ by mělo být minimálně vysoké 50 cm, lépe víc. Skaláry jsou hejnové ryby, takže objem AQ by měl být 300 l , aby jim b něm bylo dobře. Jinak bettu bych ke skalárům určitě nedala - udělaljí si z ní trhací kalendář. AQ je přliš malé a je velmi pravděpodobné, že si budou bránit své teritorium.
  28.6.2014 17:13Jája z morčat
  sheila9: Manado se ničím nepřekrývá. Vesměs je akvaristy chválené. Je lehčí než písek, tam by mohl být probrlém u ryb, které vysloveně ryjí - mřenky, pancéřníčci, krunýřovci....
  A zkoušela jsi se dívat na flexiobklady? Je to barvený písek a černá nebo tmavěhnědá verze v AQ vypadá dost pěkně. Výhodou u manada je to, že je porézní, což je dobré kvůli bakteriím, případně hnojivu. Ale zase křemičitý písek je roky prověřená klasika, porézní ale není, což zase není žádná chyba. Rostliny v něm lépe drží, protože je těžší. Abych pravdu řekla, tak já osobně se spíš přikláním ke klasice, ale to je můj názor. Pokud máš v AQ rostliny, tak musíš hnojit tak jako tak. Hlavně nekupuj bílé nebo hodně světlé dno. Není to dobré pro ryby (ta barva jim vadí), AQ tak nevynikne a blbě se do toho kouká (bílá "píchá" do očí).
  29.6.2014 20:25Jája z morčat
  sheila9: Ani se nedivím, že ti rostliny nejdou. Máš slabé osvětlení. V tom AQ se ti daří jen anubiasu. Pak by byla vhodná některá z menších kryptokoryn, mech. Musíš počítat, když máš AQ s čistou litráží cca 50l(musíš odečíst sílu skla, horní mezeru od okraje k hladině a výšku dna, případně i filtr a kameny), tak musíš volit osvětlení poloviční, tedy 25w. A samozřejmě trošku hnojit s ohledem na množství rostlin. Takže, když teď budeš mít AQ např. cca 100l (čisté litry), tak osvětlení musíš zvolit 50w. Já osobně mám ráda říční dno. Ale to je na tobě, jaké dno zvolíš. Ideální je zrnitost 3-4mm. Já mám říční písek velikost 4 (je hezky barevný), ale je už dost velký, lepší by byla velikost 2, jenže ten je hodně světlý, skoro bílý. Prostě zvol, co se ti líbí a bude vyhovovat i rybám a rostlinám.
  30.6.2014 15:57Jája z morčat
  Ivča3: Možná, že přísavky dospěly, proto se začaly třít. Ze začátku jsou mimča přísavek radost, ale jsou to ryby, které se moc nekupují, takže pro ně budeš asi pracně hledat nové bydlení. A jestli se rodičové budou pořád dokola třít, jako začali u nás ancistrusi v AQ syna, tak tě za chvíli z toho klepne. Krajní řešení by bylo je nabídnout na zkrmení (dokud jsou malí cca 2cm), což si myslím, že pro tebe nebude zrovna přijatelné. Všechny si je ale nechat nemůžete. Případně si nech doma jen holky nebo jen kluky (ty dospělé) a zbytek daruj, aby se ti dál nemnožili. Přísavky jsou celkem dlouhověké ryby, takže by ti počet narůstal na neúnosnou míru. I když máš celkem velké AQ, tak stejně jich tam nemůžeš mít moc. Taky záleží na druhu/velikosti, takže jestli se vytřeli ancistrusi, tak jim hledej bydlení v AQ alespoň 100l, ale jestli to jsou ti větší, tak ti už potřebují AQ daleko objemnější - ideálně 300l. Jestli je neudáš v akvaristice, tak to bude dřina někoho sehnat.
  Na fotky samozřejmě počkám. :-)
  17.7.2014 09:49Jája z morčat
  zurindka: Předpokládám, že tam má bettu. To AQ je naprosto nevhodné pro chov jakéhokoliv živého tvora. V první řadě by ta beta potřebovala pořádné akvárko a hlavně zaběhlé se vším všudy - písek, rostliny, osvětlení a filtr. Spíš se divím, že v tom ještě přežívá. O rybu se starej ty, protože k tomu bratra nepřinutíš. Je vidět, že ke zvířatům nemá vztah a ryba byla pro něj jen chvilková záležitost.

  Před nějakou dobou tu proběhla rozsáhlá diskuze na téma betta (bojovnice) a hodně jsem k tomu napsala:

  https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=J%E1ja+z+mor%E8at&fulltext_text=bojovnice&time=all

  https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=J%E1ja+z+mor%E8at&fulltext_text=betta&time=rok
  17.7.2014 11:12Jája z morčat
  zurindka: Co se týká velikosti, tak pro mě je to 60x30x30. Ale nad čím bych přimhouřila oči je minimum 30l. Popátrej po internetových obchodech, prodávají se miníčka o rozměrech 30x30x35, jsou to akvária i skrytem. To je pro mě absolutní minimum pro bettu.
  31.7.2014 18:01Jája z morčat
  Monika: Jestli má odstáté šupiny, plave u hladiny, je nafouklá, takže se nemůže potopit a plavat normálně, tak to je infekční vodnatelnost. Tuberkulóza vypadá dost jinak. Infekční vodnatelnost je neléčitelná (tuberkulóza také a hlavně je vysoce nakažlivá). Nejlepší bude, když rybu šetrně utratíte (utratit neznamená spláchnout do záchodu), v tom stavu se jen trápí, stejně to už má skoro za sebou, takže je to pro ni jen utrpení. Zřejmě jste si už přinesli nakaženou rybu z obchodu a stresem a změnou podmínek se její onemocnění projevilo. Prevencí proti nemocem je správná a pravidelná údržba akvárka.

  A jak psala už Ewyk, tak pro závojnatky je to AQ hodně malé. Měly by být minimálně v 200l. A ještě být tebou, tak alespoň týden bych každý den měnila 1/3 vody v AQ. Tím alespoň trochu srovnáš podmínky v AQ. A pak nastálo jednou týdně pravidelně měň 1/3, případně, i klidně polovinu vody v AQ za odstátou a odkaluj. Filtr čisti, až když se výrazně sníží průtok. A čisti ho v odpuštěné vodě z AQ, nikdy ne ve vodě z kohoutku. Závojnatky potřebují pořádně akvárko udržovat, protože produkují hodně odpadu.
  7.8.2014 22:01Jája z morčat
  OL: ŽÁDNÁ ryba nevydrží bez filtru, ani betta.
  21.8.2014 20:25Jája z morčat
  Doslova mě vadí takové výroky, jako že je betta nenáročná a může plavat téměř v čemkoliv, nepotřebuje filtr a klidně je možné ji nacpat do nějakého "Betárka" o objemu několik litrů atd. Měnit vodu v AQ bez filtru jednou týdně, tomu říkám "rada nad zlato". Malé AQ se daleko hůř udržuje, než velká akvárka. Takže by to chtělo měnit vodu alespoň ob den, klidně i každý den, ne jednou týdně. ZNOVU OPAKUJU - I BETTA POTŘEBUJE MÍT AKVÁRKO S FILTREM, zaslouží si vhodné podmínky pro život a ne živoření v nějakém pidi akvárku bez vybavení a rostlin.
  Bylo by fajn, kdyby si každý přečetl kloudné informace. Betta je poměrně velká ryba, tak si zaslouží i dost velké AQ, ne bettárko, což je jen komerční výmysl. S chovem a péčí o živé zvíře nemá nic společného. http://betta.wz.cz/
  Pokud je v AQ slušný filtr, tak vzduchování je nadbytečné, to ten filtr obstará sám. V podstatě vzduchování naopak není vhodné, pouze pokud v AQ v létě vystoupí teploty vysoko, tak je fajn přivzdušňovat, což je možné i za pomocí filtru, pokud takovou možnost má v sobě zabudovanou.
  A když vezmu zmíněnou závojnatku, tak nějak nerozumím tomu výroku. Závojnatka by měla mít hodně pečlivě udržované AQ, takže filtr, častější výměna vody a odkalování je nutnost. Pokud má závojnatka v AQ kvalitní filtr, tak vzduchovat nepotřebuje (to se týká i ostatních ryb).
  23.8.2014 15:41Jája z morčat
  Bambi: Samičku mu určitě nepořizuj. Jednak určitě nemáš dostatečně velké akvárko a jednak se krunýřovci bezproblémově a snadno množí (a špatně se udávají). Za chvíli bys jich měla plné akvárko. Předpokládám, že máš obyčejného ancistruse http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_sp_obycejny . Sice se uvádí, že minimum vody je pro ně 60l, ale to je určitě málo, podle mě je ta nejnižší hranice 100 l. A pokud jich chceš víc, tak ve 100 l maximálně dva. Navíc jsou ancistrusi hejnové ryby, takže i ti dva jsou málo do počtu. Osobně jsem se s dravostí u nich nikdy nesetkala. Ale jsou poměrně silně teritoriální, takže spíš si brání své území. Řekla bych, že ten tvůj dospěl. A pokud je tam nějaké žrádlo, tak to všechny ryby z toho místa vyhání. Vysloveně agresivní, natož draví ancistrusi opravdu nejsou. A jen doplním - k životu potřebují kořen, lépe řečeno - je pro ně životně důležitý. Možná bys mu mohla koupit tablety pro "ryby dna" a občas mu jednu dát (občas - je jen jeden a tableta je pro něj každý den moc).
  26.8.2014 19:12Jája z morčat
  Bambi: Jestli je jakoby posypaný takovými miniaturními, ale ještě okem viditelnými tečkami, že výsledný dojem je, že vypadá, jako by měl na sobě zlatý poprašek, tak to jsou paraziti (oodinóza) http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm . Možná ti pancéřníčci nejsou orvaní od ancistruse, ale mohou být také nemocní. To by chtělo, aby ti AQ zkouknul někdo zkušený osobně. Odkud jsi? Pokud budu o někom z tvého okolí vědět, tak bych ti na něj dala kontakt.
  9.9.2014 20:28Jája z morčat
  Moni: Vzhledem k tomu, že paví očka jsou živorodky, takže produkují oproti jiným rybám velké množství odpadu, tak naopak musíš počítat s více litry na jednu rybu, než u jiných druhů. Takže, počítej minimálně 5 litrů na jedno očko, ale spíš víc, samice jsou poměrně velké. Obecně se uvádí, že na jeden centimetr délky ryby se počítá jeden litr vody. Takže těch 5 litrů na jedno paví očko je absolutní minimum. Ale nemůžeš to tak počítat u každé ryby. Navíc musíš přihlédnout na prostorové potřeby konkrétních druhů ryb. Když budeš mít rybu např. 10cm velkou, tak ji nenacpeš do 30 l vody. Tak velká ryba potřebuje AQ minimálně 100 l velké, (to je absolutní minimum). Pokud ale takových ryb máš v AQ víc, tak by to chtělo tak 200 l. Nebo např. neonky a jiné tetrovité ryby - jsou malé, ale toneznamená, že jich můžeš dát do 30-40 l hejno. Konkrétně tetrovité ryby jsou hodně aktivní plavci, takže potřebují pořádně veklé a hlavně dlouhé AQ. Ideálně na délku 100 a víc centimetrů (lépe víc). Prostě to chce trochu uvažovat, pokud si pořizuješ AQ. Takže pokud budeš mít např. 10 pavích ok, tak to AQ by mělo mít těch 100 litrů. Prostě čím je AQ větší, tím to je lepší. A ž ho budeš zařizovat, tak pořiď kvalitní filtr, vhodné dno. Bacha drť z vápence nebo černobílou drť, ta obsahuje také vápenec. Vápenec do běžného společenského AQ nepatří a do dna už vůbec, rostliny ho nesnášejí. Zvol křemičitý písek velikost cca 2-4mm. To je klasika. A hlavně hodně rostlin, čím víc jich bude, tím lépe. Prostě osaď minimálně polovinu dna, lépe 3/4. To AQ nech alespoň měsíc běžet bez ryb a pravidelně v něm po celý měsíc měň 1/3 vody alespoň 2x týdně. Po uplynutí měsíce jednou týdně už nastálo.

  Jinak jeden litr na jednu rybu je naprostý nesmysl. Docela by mě zajímalo, na kterých stránkách jsi to četla. Řekla bych, že na těch stránkách bude víc nesmyslů. Můžeš sem dát na ně odkaz?
  10.9.2014 21:04Jája z morčat
  Moni: To není chovná stanice. A ta holčina , které stránky patří nemá o chovu ani ponětí. Je to k poznání podle jejích odpovědí v diskuzi pod článkem, podle fotek, na kterých mají být její rybičky a podle toho, co píše o vrzích svých samic. Prostě se jí paví očka líbí, ale s chovem (čistokrevným dle regulí) to nemá nic společného. Texty má okopírované, ani se nedovolila (bylo jí to dodatečně povoleno), na což jsou paragrafy. Pokud by byla zkušená chovatelka, tak by její stránky vypadaly úplně jinak. Ty fotky, které doprovázejí její texty také někde okopírovala. Jsou na velmi kvalitní profi úrovni a je vidět, že nepocházejí od jednoho autora. Na takové fotky je už potřeba hodně slušný foťák, protože vyfotit kvalitně živorodku, to s obyčejným foťákem nedokážeš, protože živorodky jsou akční a neustále v pohybu, prostě na místě nepostojí. Fotit živorodky je někdy o nervy, o tom něco vím. Stahování a uveřejňování fotek - na to platí stejný paragraf jako na kopírování textů. V podstatě, pokud má fotky a texty stažené a uveřejněné na svých stránkách, tak se jedná o krádež. Prostě se chlubí cizím peřím. Co jsem zběžně četla text, tak se tam píše 4 litry na rybu, což by bylo přijatelné, ale nikoliv ideální, pokud by v AQ byl filtr. Tam je to doporučováno pro AQ bez filtru a s filtrem 1 litr na jednu rybu. I když celý okopírovaný článek je celkem slušný, tak toto tvrzení je naprostá zhovadilost. Prostě malá holka má stránky, ale obsah až na maličkosti jí vůbec nepatří.
  22.9.2014 17:41Jája z morčat
  Dadli11: V albu píšeš, že krevetky máte dva týdny. To jste je dali do čerstvě založeného akvárka? Krevetky by měly přijít do pořádně zajetého, fungujícího AQ. A čekat, než vyroste mech, to je nesmysl. Když už jsou v tom holobytě, tak byste jim rostliny měli koupit a nenechat je čekat. Bez rostlin to pro ně není zrovna dobré prostředí, nehledě na to, že právě rostliny pomáhají v AQ udržet vhodné prostředí. Čím víc rostlin bude, tím lépe. Mech moc rychle neroste, takhle můžeš čekat půl roku. Navíc mech to opravdu nevytrhne. Sice je pro krevetky fajn, ale lepší je mít v AQ i jiné rostliny.
  - - - - -
  Dadli11: Teď jsem si všimla, že jste jim dali růžový písek. Přirozené prostředí by určitě bylo lepší.
  30.9.2014 20:31Jája z morčat
  Skalárka: Koukám, že jsem ti odpovídala jako anonym - zapomněla jsem se přihlásit. Krunýřovce jednopruhého mít můžeš, je malinký, ale vzhledem k tomu, že by byl v hejnu, tak také je lepší velké AQ, takže ta osmdesátka by pro ně byla dobrá. :-)
  1.10.2014 22:11Jája z morčat
  Skalárka: O malém akvárku ani neuvažuj. To je chyba téměř každého začínajícího akvaristy. Čím je Aq větší, tím se v něm lépe udrží rovnováha. Pro začátek je ideální velikost, jak jsem už uváděla 80x45(výška)x35, případně 80x40x35. Pokud chceš menší AQ, tak by připadalo v úvahu 60x40x30, případně 60x30x30, ale lepší je na výšku 40cm, protože bys měla stále přerostlé rostliny. Menší AQ určitě nepořizuj. Co se týká rybiček, tak se podívej na razvorky. Jsou dost malé, takže jich můžeš mít hejno o 15-ti kouscích a k tomu 6 krunýřovců jednopruhých. Tím budeš mít v AQ ryb tak akorát. Hlavně pořiď hned v začátku hodně rostlin, klidně osaď 2/3 dna. Právě rostliny pomáhají udržovat dobré prostředí. Ryby pořiď až za měsíc od zprovoznění AQ. Do té doby se to v AQ pořádně mele, takže bys mohla dřívějším vpuštěním otrávit. Hlavně první měsíc musíč pravidelně měnit 1/3 vody za odstátou. První dva týdny ob den, další dva týdny dvakrát týdně a od pátého týdne jednou týdně už nastálo. Odkalovat se nové AQ ze začátku nemusí, to bych nechala až tak za tři měsíce od založení.

  A tady máš informace ohledně založení AQ:
  http://rybicky.net/clanky/
  http://rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
  6.10.2014 20:22Jája z morčat
  AST: Někdy mohou mít samičky hodně vyvinuté ploutve, takže vypadají jako samci, ale to je spíš výjimka. Máš fotku samce?
  16.10.2014 20:56Jája z morčat
  Renča: Ten rozměr není akvárko, ale naprosto nevhodná skleněná pixla. Nejdřív pořiď pořádné akvárko plně vybavené (osvětlení, filtr, dno, rostliny) a pak teprve uvažuj o krevetkách. To AQ musí být zaběhlé, a to minimálně dva měsíce. Dají se koupit miníčka plně vybavená technikou, uvažuj o velikosti MINIMÁLNĚ 30x25(výška)x30, lepší je ale větší. Toto je kvalitní včetně filtru: http://www.rybicky-rybky.cz/ryby-cz/eshop/18-1-Nano-akvaristika/126-2-Akvaria/5/2600-DENNERLE-NANO-CUBE-Complete-30L .

  Z krevetek si pořiď tyto a pořádně si o nich vše nastuduj: http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_cervena_var_red_cherry
  Jsou to nejrozšířenější a nejméně náročné na chov a podmínky. To ale neznamená, že snesou všechno. Od chovatele se dají koupit za 10-15 kč za jednu. Pro začátek jich kup cca 10.

  A tady si přečti něco pro začátečníky:
  http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm
  http://rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky

  Pokud ale nechceš krevetkám pořídit pořádný příbytek, tak si je nepořizuj. I krevetka je živý tvor a zaslouží si vhodné podmínky pro život.
  - - - - -
  Renča: To by mě zajímalo, kteří "chovatelé" ti o těch krevetkách psali. Jestli ti někdo odsouhlasil takový rozměr akvárka, tak tomu neříkám chovatel, ale břídil.
  19.10.2014 20:18Jája z morčat
  Renča: Nějak nechápu, co tady řešíš. Docela jsem ti to srozumitelně vysvětlika. 25 litrů zřejmě myslíš maximální velikost akvárka. Pokud tam dáš vybavení, tak odečti 5 litrů. Do tak malého AQ ŘÁDNÁ RYBA NEPATŘÍ. Nepolemizuj tu nad tím, že to AQ je pěkné. Prostě je malé, nekupuj ho. A dej na naše rady. Pokud nemůže nebo nechceš těm zvířatům dát pořádné podmínky, tak si je nepořizuj. Jak je vidět, tak se ti nechce investovat. Každá sranda něco stojí. Ale zvířecí životy žádná sranda NEJSOU. To AQ, o kterém píšeš, že je za 255kč i s krytem a osvětlením, to by mě tedy zajímalo jaké je. Protože za takové peníze slušné AQ nekoupíš. Dej sem odkaz, ať se na to podívám. Podle mě, jak k tomu přistupuješ, je hodně špatně. Prostě si žádné AQ nepořizuj, pokud se akvaristikou nechceš zabývat tak, aby zvířatům v AQ bylo dobře. Ty se díváš jen na svou peněženku. Nemáš místo, nemáš finance, tak si AQ nepořizuj. Nebo ty ráda trápíš zvířátka?
  20.10.2014 17:57Jája z morčat
  Renča: Vadí mi, že jsem ti tu já , ale i jiní opakovaně radili už v předchozí době (nejen teď) a ve výsledku to je jako bychom plácali do vody. Pořád meleš svou a nedokážeš pochopit, že chov živých tvorů vyžaduje dostatečné a uzpůsobené prostředí - PROSTĚ VHODNÉ PROSTŘEDÍ PRO ŽIVOT, což ty neustále ignoruješ.
  24.10.2014 17:41Jája z morčat
  Ann: Řasy v akvárku jsou vždy. Pokud AQ dobře funguje - jinými slovy je v něm rovnováha, pak řasy nejsou téměř vidět nebojich tam je přijatelné množství. Prostě tvé AQ nefunguje, něco tam je špatně. Čím je menší AQ, tím se hůř udržuje správné prostředí. Jestli se dobře pamatuju, tak ty ho máš hodně malé. Základem je správná péče, kvalitní filtrace a přiměřené osvětlení, dále sem patří i přiměřené hnojení rostlin. Určitě nekupuj na řasy žádnou chemii, jen vhodíš peníze. Dokud nebude Aq funkční, řasy neustoupí. A jestli máš ancistruse v malém AQ to je fakt špatně, je to velká ryba a patří do AQ s obsahem MINIMÁLNĚ 100l.
  25.10.2014 17:28Jája z morčat
  Ann: Zakopaný pes bude v tom, že je AQ nové, tedy zatím není pořádně zajeté. Ty řasy jsou při zájezdu normální. Většinou po dvou týdnech od založení AQ vyběhnou a když se AQ zajede a začne fungovat, tak ustoupí, což nějakou dobu trvá. Popiš mi přesně AQ - rozměry, jak je silné osvětlení, jaký máte filtr a od kdy je AQ v provozu. A popiš mi ještě konkrétně, jak čistíš filtr - postup co děláš s filtrační hmotou a v jaké vodě filtr čistíš a jak často. A jak často odkaluješ. A bylo by fajn, kdybys AQ i vyfotila.
  27.10.2014 20:06Jája z morčat
  A jak velké plánuješ akvárko. Pokud chceš víc ryb, tak si pořiď alespoň 60x30x30, ale lepší by bylo 60x40(výška)x30.

  A přečti si, co jsem o betách psala v minulosti: https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=j%E1ja+z+mor%E8at&fulltext_text=bett&time=all
  - - - - -
  To bylo pro Betta002.

  Ann: Časem se řasy umoudří, chce to trpělivost a dobře fungující akvárko. Jak jsem psala posledně - napiš mi vše, co jsem po tobě chtěla a i tu fotku udělej. Foť potmě, když v místnosti nebude nic svítit, jen to akvárko. A foť co nejblíž a bez blesku.
  29.10.2014 19:58Jája z morčat
  Denda: Pokud chceš mít takové akvárko, co popisuješ, tak na jakéhokoliv živočicha zapomeň. To není akvárko, ale mrtvá zóna. Do takové nádrže žádné živé zvíře nepatří. Akvárko by mělo být kousek živé přírody a ne mučírna pro zvířátka. Každé zvíře si zaslouží, aby mělo vhodné podmínky po život a péči. Ta zvířátka si nevyberou tebe, ale ty je. Takže se o ně musíš postarat a ne je nacpat do nádrže , ve které budou akorát živořit a zbytečně je i připravíš o život. Nejsou to jen zvířata, ale živí tvorové. Tak k tomu musíš přistupovat.
  30.10.2014 22:22Jája z morčat
  Denda: Nějak nechápu, proč se sem chodíš ptát, když si nechceš nechat poradit. Je mi opravdu líto ryb, které budeš mít.
  31.10.2014 20:08Jája z morčat
  Eliška: To je v pořádku. V akvárku musí voda proudit. Je to důležité pro rostliny i pro ryby. Nastav ho v AQ tak, aby proud z filtru vycházel těsně pod hladinou (případně je možné zároveň s hladinou). Jaké jsou rozměry akvárka v centimetrech (kolik je výška)? Jestli máš i vzduchování, tak ho s klidem vypni. Na provzdušnění stačí filtr, pokud ho nastavíš, jak píšu.
  1.11.2014 18:40Jája z morčat
  Eliška: Tak v tom filtru nevidím problém. Jen bych ho malinko ztlumila. Já mám AQ o 5cm vyšší, ostatní míry mám stejné a mám filtr s průtokem 400l a je to tak akorát. Jestli půjde to vzduchování vypnout, což by mělo jít, tak ho vypni. Na provzdušnění stačí, když filtr čeří hladinu (prostě se vlní). Pouze v létě pokud teplota v AQ vystoupí na 28°C, tak ho zapni, protože čím je vyšší teplota, tak tím je ve vodě méně kyslíku. Filtr musí běžet neustále, i v noci. Pokud ho budeš čistit, tak až když se hodně omezí jeho činnost. Čím déle je filtr bez čištění v provozu, tím lépe, protože v něm jsou prospěšné bakterie, které pomáhají udržovat prostředí. A čisti ho vždy jen v odpuštěné vodě z akvárka, nikdy ne pod kohoutkem. A stačí, abys ho jen propláchla, nikdy ne do čista, aby tam bakterie zůstaly.
  2.11.2014 18:34Jája z morčat
  Denda: Buď tak hodná a přestaň tady plácat blbosti. Nic o akvaristice nevíš a ani se nehodláš poučit a ještě tady budeš produkovat takové bláboly. Ještě se toho nějaký nešťastník chytne a akorát na to dojedou zvířata. Rady nech na ty zkušené a znalé. V diskuzi na pejskách taky plodíš zoufalosti.
  7.11.2014 19:51Jája z morčat
  Petastastna: Při vyšším pH rostliny nedokáží živiny dobře přijímat, proto se hnojivo vyrábí speciálně pro vyšší pH. Může se používat i do nižšího pH.
  - - - - -
  Eliška: Na vločky se vyrábí skleněné krmítko. Je to skleněná trubička, která je vytvarovaná , myslím, do trojúhelníku a plave na hladině, takže když do prostoru uvnitř nasypeš krmení, tak se nemůže rozptýlit po celé hladině.. To si myslím, že by bylo řešení. V tom protějším rohu bys musela krmítko něčím přichytit, aby díky proudu z filtru neplavalo po akvárku. Můžeš ho do AQ dávat akorát při krmení.
  Silonka na filtr je OK. Také můžeš na filtr nasadit kousek molitanu (předpokládám, že vodu nasává dole).
  13.11.2014 20:45Jája z morčat
  ss: V 30x20x18 žádnou. To není rozměr pro ryby. V 60x30x30 můžeš mít maximálně 10 ryb 4cm dlouhých, ale pozor na živorodky (platy, paví očka, endlerky) maximálně 5. Podívej se po razborkách a některých razborách. To jsou malé rybičky a také dost zajímavé.

  http://rybicky.net/atlasryb/hledat/
  http://rybicky.net/atlasryb/razbora_espeho
  http://rybicky.net/atlasryb/razbora_hengelova
  http://rybicky.net/atlasryb/razborka_bornejska
  http://rybicky.net/atlasryb/danio_perlove

  První ale, co musíš udělat je to, že akvárko pořádně vybavíš kvalitním filtrem, dnem z křemičitého písku, přiměřeným osvětlením a hromadou rostlin. A samozřejmě je také důležitá údržba - jednou týdně vyměníš 1/3 vody za odstátou. A až bude akvárko alespoň trochu zajeté, což je minimálně měsíc, lépe 1,5 měsíce, ta teprve přidáš ryby, ale ne najednou. Poud budeš chtít 10 ryb tak koupíš 5 a za týden dalších pět. A kup pouze jeden druh, aby to bylo hejno. Nesmíš mít víc druhů po několika jedincích. Nebylo by jim tak dobře.
  - - - - -
  ss: Pak můžeš i např. tuto, také 10 jedinců: http://rybicky.net/atlasryb/neonka_modra
  15.11.2014 20:06Jája z morčat
  ss: Do toho většího můžeš mít tak tři samice betty. Už jsem ti psala, jaké ryby jsou vhodné a v jakých počtech. Pokud o nějaké rybě uvažuješ, tak si nejdříve zjisti jaké potřebuje podmínky. Pokud si koupíš akvárko 120 cm dlouhé, 50 cm vysoké a 50 široké, tak si pořiď skaláry. V dospělosti dosahují velikosti nad 15 cm. Navíc skaláry jsou hejnové ryby, jedna je opravdu málo.

  Eliška: Tak ještě zkus vymyslet nasazení molitanu na filtr, to by mělo zabrat. Ale musíš koupit akvarijní molitan.
  16.11.2014 15:19Jája z morčat
  ss: Když už "gůglíš ryby, tak si můžeš najít i další info onich. Nemůžeš, jsou to velké ryby, potřebují pořádné akvárko nad 200l, ne 40 čistých litrů, a ani nejsou pro začátečníka. To tvé "velké akvákro je pořádně malé.
  17.11.2014 19:22Jája z morčat
  kali: Až se ti do toho AQ vejde minimálně 200l, tak můžeš tak 3 závojnatky. Jinými slovy - to AQ je moc malé.
  19.11.2014 22:08Jája z morčat
  Ziza: Mrkni se na 13.11., to jsem tu psala.
  - - - - -
  Ziza: "Čistič" myslíš ancistruse, co se přisaje na sklo? Tak ten je moc velký na 50l. Potřebuje alespoň 100l.
  20.11.2014 22:00Jája z morčat
  Ziza: Akvaristika je obchod jako každý jiný, takže potřebují prodat. Kolikrát ani nemají znalosti a plácají se v tom, jak nudle v bandě. Moc lidí nemá velká akvárka, takže v akvaristice klidně doporučí do malého AQ i žraloka, jen aby prodali.
  - - - - -
  Ziza: Pět ryb není hejno a nebylo by jim dobře. 10 je tak akorát pro začátek. A pokud je menší akvárko, tak určitě není dobré míchat víc druhů po několika kusech. Vznikne tím mišmaš a ryby by se zbytečně stresovaly. Ve velkém AQ už můžou být dvě hejna dvou různých druhů a už to bude vypadat dobře a ryby se budou lépe cítit.
  22.11.2014 20:12Jája z morčat
  Renča: To akvárko bych nezatracovala a určitě to není betárium. Akorát ten filtr je nekvalitní. Dost dobrý je tento (levný a svou práci udělá velmi dobře) - čerpací hlavice Atman 200 + molitan, ten nejmenší (v tom molitanu musí být ta rourka, co z něj kouká):

  https://www.akva-exo.cz/detail/akvaristika/cerpadla/atman/2831/
  https://www.akva-exo.cz/detail/akvaristika/cerpadla/atman/9506/

  Podívej se, co jsem psala 13.11.

  Paví očka se budou množit hned. Nebudou čekat až ty budeš chtít. Bettu k pavím očkám mít nemůžeš. Betta by je zlikvidovala - minimálně samce.

  V archivu je spousta informací, stále tu jsou dokola stejné dotazy: https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=60x30x30&time=all
  23.11.2014 20:58Jája z morčat
  Renča: Samice pavího oka může mít klidně 30 mladých, ale i víc. Paví oko není ryba do malého akvárka. Menší AQ než 60x30x30 nepořizuj - to je ještě rozumný rozměr pro chov nějakých malých rybiček. Pokud nechceš mít přerybněno, nekupuj žádnou živorodku. Stále je to dokola. Na něco se ptáš, ale máš svou hlavu a stejně to uděláš po svém a na rady nedbáš.
  24.11.2014 20:40Jája z morčat
  Renča: Tak na trzích se neraď. Potřebují prodat a nakukají ti cokoliv. Do AQ 50x30x30 můžeš dát krevetky. Případně, když zamhouřím oko, tak jednoho samce betty.
  27.11.2014 23:05Jája z morčat
  Renča: V AQ 50x30x30 jsou čisté litry na plavání cca 35-37. Takže nic moc. Když hodně zamhouřím oko, tak maximálně by tam šly nějaké minirybičky, ale k dostání běžně nejsou, a když hodně zamhouřím obě oči, tak jedna betta, ale je to pro ní na hraně. Sice ji někdo chová i v menších AQ, ale to je pro ni prostě malé, není to žádný prcek. Do menšího AQ než 60x30x30 bych ji nedala. V AQ 60x30x30 je čistých litrů na plavání cca 41, takže také nic moc, ale už se dá uvažovat o pár rybách, ale musí se vybírat s rozmyslem. těch 60l pro bettu je fajn. Paví oka nebo jiné, běžně dostupné živorodky v malém AQ nemají co dělat. Jednak to jsou poměrně už velké ryby a jednak to jsou čuníci, protože mají nedokonalé trávení, tak v krátké době dost znečistí AQ. A pokud se AQ neudržuje, jak má, tak je zaděláno na průšvih. Čím je větší AQ, tím se v něm lépe udržuje rovnováha, tedy bude lépe fungovat.
  1.12.2014 22:45Jája z morčat
  peta + Denda + ss + další přezdívky: Přestaň si tu z nás dělat blázny. Pokud se neumoudříš a nepřestaneš prudit, můžeme ti zablokovat přístup na stránky. Myslím si, že jsi veškeré informace obdržel, takže není důvod, abys tady dokola psal to samé. NESMÍ SE POUŽÍVAT VÍC PŘEZDÍVEK. TO JE TAKÉ DOCELA PÁDNÝ DŮVOD K BLOKACI, ZVLÁŠŤ, KDYŽ SE JEN BAVÍŠ NA ÚKOR JINÝCH.
  4.12.2014 12:56Jája z morčat
  Jestli je ta skříňka z dřevotřísky, která je tlustá jen 1cm, tak to bych se bála na to AQ postavit. Řešení by bylo dát dovnitř skříňky doprostřed kolmo desku jako výztuž a přes skříňku ještě položit další desku. A teprve na to dát AQ. Pod AQ dej podložku, aby dobře sedělo - např. polystyrén.
  4.12.2014 20:03Jája z morčat
  Denda: Obě desky bych si nechala uříznout např. v Hornbachu , OBI.... z dřevotřísky silné 18mm (to je normální šíře pro výrobu nábytku. Horní deska by měla mít rozměr jako plocha skříňky. A deska na vyztužení dovnitř skříňky by měla skříňku uprostřed rozdělit na polovinu. A můžeš ji přidělat dole i nahoře nějakým kovovým "elkem" pomocí vrutů (ne hřebíků). Těch "elek" budeš potřebovat osm. Nahoře 4 a dole také 4. Ale určitě by to neměly být panty. To "elko" musí být pevné. A na uříznuté hrany desek, aby to nevypadalo ošklivě, se dá nažehlit lišta v barvě těch desek. To se dá také koupit v Hornbachu , OBI....
  - - - - -
  Denda: A ten filtr: čerpací hlavice Atman 200 + molitan, ten nejmenší (v tom molitanu musí být ta rourka, co z něj kouká):

  https://www.akva-exo.cz/detail/akvaristika/cerpadla/atman/2831/
  https://www.akva-exo.cz/detail/akvaristika/cerpadla/atman/9506/
  7.12.2014 13:37Jája z morčat
  Denda: Poud chceš informace o bettách, tak tady to máš kompletní a hodně kvalitně napsané: http://betta.wz.cz/odchov.html
  11.12.2014 10:06Jája z morčat
  Denda: Ancistrus do tak malého AQ nepatří. 4 cm = několikaměsíční mládě. V dospělosti má MINIMÁLNĚ 10cm, takže těch 60l je pravdu málo. To tvoje AQ má čistých litrů cca 40. K pavím okům betty nejdou. Jakékoliv dlouhé vyvinuté ploutve je provokují, takže by takovou rybu nejspíš zabily.

  Už jsem ti dřív psala jaké ryby do malého AQ, stačí si pamatovat nebo se podívat do archivu. Je tam fůra informací. Podívej se po razborkách a některých razborách. To jsou malé rybičky a také dost zajímavé. K pavím očkům jsou OK.

  http://rybicky.net/atlasryb/neonka_modra
  http://rybicky.net/atlasryb/razbora_klinoskvrnna - 8 -10 rybek, je běžně k dostání v akvaristikách
  http://rybicky.net/atlasryb/razbora_espeho
  http://rybicky.net/atlasryb/razbora_hengelova
  http://rybicky.net/atlasryb/razborka_bornejska
  http://rybicky.net/atlasryb/danio_perlove

  Pořádně založ AQ, než koupíš ryby:
  První ale, co musíš udělat je to, že akvárko pořádně vybavíš kvalitním filtrem, dnem z křemičitého písku, přiměřeným osvětlením a hromadou rostlin. A samozřejmě je také důležitá údržba - jednou týdně vyměníš 1/3 vody za odstátou. A až bude akvárko alespoň trochu zajeté, což je minimálně měsíc, lépe 1,5 měsíce, tak teprve přidáš ryby, ale ne najednou. Pokud budeš chtít 10 ryb tak koupíš 5 a za týden dalších pět. A kup pouze jeden druh, aby to bylo hejno. Nesmíš mít víc druhů po několika jedincích. Nebylo by jim tak dobře.
  - - - - -
  Mollám je jedno, jakou mají barvu, mladé mít budou. Na tvé AQ jsou moc velké.
  13.12.2014 15:55Jája z morčat
  Denda: Pokud zkřížíš zlatou a černou, tak to jsou ve výsledku flekaté ryby a vůbec to nevypadá dobře. Těch mladých může být 20, ale také 40 a víc. Začni trochu uvažovat nad tím, co je ti tady dokola odpovídáno. Už jsem ti psala, že do tak malého AQ, jaké máš, jsou molly moc velké. Už zase plánuješ něco, co je špatně. PROČ SI NENECHÁŠ PORADIT? TO TEDY OPRAVDU NECHÁPU. Zapomeň na živorodky.
  14.12.2014 16:38Jája z morčat
  Denda: Čteš vůbec, co je ti odpovídáno? Přečti si, co jsem ti psala 11.12. Jsi začátečník a hned bys chtěla rozmnožovat. Ty betty v krajním případě ano, ale nejdřív bys musela mít hodně zarostlé AQ, perfekně by muselo fungovat a musela by ses tomu skutečně věnovat. Jenže u tebe o tom pochybuju. Přečti si, co jsem ti psala 11.12. a tím se řiď. A čti, co je ti razeno a neptej se pořád dokola na to samé.
  14.12.2014 18:42Jája z morčat
  Denda: Neonky modré můžeš, ale jde o to, jestli je seženeš. Ancistrusy ne. Potřebují větší AQ. Ideálně 100l a víc. S těma bettama bych do 60x30x30 další ryby nedala (mohly by při třech bettách strádat), pouze na dno nějaké malé pancéřníčky (3-5, jsou to hejnové ryby), které dorůstají cca 5 cm, např. pandu nebo jiný malý druh. Pokud seženeš ty modré neonky, tak pokud se ti líbí, to by bylo nejlepší řešení - 10-15 kousků do hejna a na dno pancéřníčky.
  - - - - -
  Denda: Ještě mě napadla další zajímavá ryba. Občas je v akvaristikách a na burzách. Je to sice tetra, takže by potřebovala prostor, ale je maličká, takže by do tvého AQ šla 10-15 kousků: http://rybicky.net/atlasryb/tetra_ohniva
  17.12.2014 09:45Jája z morčat
  Denda: To je normální. I mladé samičky skvrnu mají.
  18.12.2014 17:22Jája z morčat
  Denda: Na samice to vypadá. To je máš v nádrži, kde nemáš žádné rostliny? Všechno umělé vyhoď. To do AQ nepatří. A pořiď hromadu rostlin, okamžitě. Stále se to u omýlá dokola a ty je šoupneš do holého AQ. Ty ryby potřebují dostatek rostlin (i plovoucích), aby se měly kam schovat a aby ty rostliny vytvářely vhodné prostředí a podmínky v AQ. Toho samce nekupu,j dokud nebudeš mít AQ pořádně zarostlé. Jinak se ti můžou prát, protože nebudou mít žádný úkryt. Fakt ti nerozumím. Za každou cenu musíš kupovat ryby, ale podmímky k životu mají katastrofální! Proč se tady pořád na něco ptáš, když stejně na rady nedáš. Opravdu mě nebaví s tebou ztrácet čas.

  Pro ancíky je dobrá okurka. Pokud budeš dávat jinou tvrdší leleninu, je nutné ji spařit, aby se jim dobře hlodala. a pořiď jim kořen, ten je pro ně životně důležitý.

  Já myslím, že už se to tu dostatečně vysvětlilo - 20l je stěží pro jednu bettu.
  21.12.2014 21:04Jája z morčat
  Anonym: Přelití vody nepomůže. Je to pořád nezajeté AQ. Ideální by bylo, když necháš běžet současně nové i staré AQ a teprve po měsíci ryby přelovíš. Nové AQ je pro ryby vhodné nejdříve, když je měsíc v provozu. Za ten měsíc se teprve stává voda pro život ryb celkem přijatelnou. Trochu tomu pomůžeš, když starý filtr trochu vymácháš např. ve velké zavařovací sklenici (voda musí být odčerpaná z akvárka, ne z kohoutku). A tu špínu necháš nacucnout do nového filtru a zbytek naliješ do nového AQ. Tím to nové AQ naočkuješ nitrifikačními bakteriemi, které se starají o správné prostředí v AQ. Ale i tak je vhodné ryby do nového AQ pustit až za měsíc. Nemá cenu nic uspěchat. V novém AQ je také potřeba měnit pravidelně 1/3 vody minimálně 1x týdně, lépe 2x týdně. Ryby tam vpustíš po měsíci v den, když vyměníš vodu.
  25.12.2014 18:02Jája z morčat
  Nyx: Je to krmení pro závojnatky, takže by to krmení neměly dostávat jiné ryby. Možná tak ještě živorodky, ale spíš okrajově, pro zpestření. Nemám s ním zkušenost, ale ta krmiva mají hodně podobná, ne-li stejná složení, i když je vyrábí jiná firma. A vzhledem k tomu, že jsou pro závojnatky, tak tam se klade důraz i na vybarvení ryb, takže určitě to krmení obsahuje přísady pro zvýraznění barvy. Nejsem sice chemik, ale určitě bych se vyvarovala takovým krmením krmit každý den.

  Denda: Chvíli potrvá, než ocasní ploutvička doroste, ale jak dlouho to potrvá, to ti asi nikdo neřekne.
  - - - - -
  Ben: Zeregistruj se a Ewyka požádej o přidělení alb a akvárko vyfoť. Podle fotek se lépe radí. Asi tě dost zklamu. Ježíšek chtěl zřejmě ušetřit, že koupil zrovna toto akvárko. Tomu se totiž akvárko říkat nedá. Ve finále to bude mít tak 30l. A už vůbec nemůžeš uvažovat o tom, že si do tak malého AQ koupíš ryby. Je to příliš malý rozměr. To by pro ně nebyl život, ale živoření. A opět tě zklamu, akvarijní rybičky potřebují vodu cca 24°C (a výš). Do tohoto rozměru je možné dát tak krevetky. Bez živých rostlin to nepůjde, takže jich pořiď hromadu, a to hned - čím dřív to bude, tím lépe. Umělou rostlinu vyhoď. Žádná umělotina do AQ nepatří. Pokud tam chceš mít umělé rostliny, tak na živé tvory rovnou zapomeň. Mám takový pocit, že sis o založení akvária a jeho fungování nic nepřečetla. Pokud chceš založit akvárium a pořídit do něj živé tvory, tak si nejdříve něco o tom zjisti. Akvaristika není o tom, že napustíš vodu, šoupneš tam umělou kytku a ryby. Je to především o znalostech a vytvoření správného prostředí pro život. A čím do toho AQ svítíš? Má to vůbec nějaký kryt? A proč mám pocit, že jsi Denda, akorát, že píšeš z jiného počítače.

  Založit akvárko tak, aby to bylo správně, a aby to akvárko dobře fungovalo, není zas tak složité:
  1. Vhodná minimální velikost AQ, což je tak 60x30x30 (lépe výška 40cm).
  2. Vhodné dno (to máš, i když by to chtělo tmavší křemičitý písek, ne bílý) a dostatečná výška dna pro sázení rostlin - 5cm, což je minimum.
  3. Hodně živých rostlin. Právě rostliny (mimo jiné) pomáhají udržovat správné prostředí.
  4. Kvalitní filtr - o tom tvém pochybuju (má málo filtrační hmoty), vzduchování není potřeba, důležitá je filtrace. Voda musí v AQ přiměřeně proudit.
  5. Pravidelná údržba = týdně výměna třetiny vody za odstátou vodu (hned od založení) a po 2 měsících odkalování dle osádky po 1-2 týdnech. Filtr se čistí v odebrané vodě z AQ (nikdy ne ve vodě z kohoutku) a až viditelně sníží průtok - jinými slovy, pokud poběží, tak lidně filtr vyčisti po půl roce = zlehka vymácháš, nikdy ne do čista.
  5. Přijatelné osvětlení - u tebe to je 15W (tím myslím zářivka, případně úsporka).
  6. Po měsíci nasazení prvních živočichů, u krevetek to je až za 2 měsíce, až bude AQ fungovat.

  V archivu máš spoustu informací, takže se podívej, co jsem psala. Určitě tam najdeš informace přímo pro tebe - stále to tu dokola píšu: https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=J%E1ja+z+mor%E8at&fulltext_text=&time=all

  A tady máš informace pro začátečníky:
  http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm
  http://rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
  26.12.2014 20:21Jája z morčat
  Denda: A kde jsi to četla? Pochybuju, že to je někde napsané. To je bohapustá blbost.

  http://rybicky.net/atlasryb/zavojnatka_cinska
  - - - - -
  Denda: A buď tak laskavá, přestaň si tu z nás dělat srandu. Přestaň se ohánět kamarádkami a nevím čím dalším. Vsadím se, že ten dvacetilitrový set máš doma ty a ne kamarádka. Před časem jsem ti na závojnatku napsala dost jasnou odpověď, když jsi použila přezdívku kali. Ancistrus to samé. Už mě to opravdu s tebou nebaví. Neustále dokola stejné dotazy. Buď tak laskava a pamatuj si, co ti kdo odpoví. Nezdá se ti, že to dost přeháníš s trpělivostí ostatních? Jsi naprosto nezodpovědná vůči zvířatům, i když to jsou jen ryby. Když už si pořídíš ryby, tak se máš o ně postarat a ne je chtít spláchnout do záchodu. Kde jsi to viděla, aby se živí tvorové splachovali???? Jsou to živí tvorové a jsi za ně zodpovědná. Ty sis je pořídila nebo někdo z rodiny, tak jsi za ně zodpovědná. I ryby si zaslouží dobrý a spokojený život. A to se divíš, že ti betty likvidují jiné ryby? Vždyť to tvé rádoby akvárko je pro ně stres. Nedávno jsi tvrdila, že je to AQ docela dost zarostlé, ale přitom tam máš umělou kytku a nic jiného. To se divíš, že jsou betty ve stresu chovají se jako predátoři, když nemáš pořádně zarostlé akvárko a trochu přijatelné prostředí? Nepsala jsem ti už 14.12., že bys k těm bettám neměla žádné další ryby dávat? A svádíš tu na maminku, že přinesla samce pavích ok a molly. Pokud by to AQ bylo pořádně zarostlé, tak by možná molly měly šanci (u samců pavích ok spíš ne). Když si vytáhnu, jaké bláboly tu dokola píšeš (i pod jinými přezdívkami), tak vidím rudě. Vždyť ty tady zkoušíš, co kdo vydrží. Koleduješ si o zablokování přístupu na stránky. A je to poslední varování. Velmi ráda se s majitelem stránek domluvím, aby ti zablokoval přístup. A uvítám, když mi přestaneš psát do SZ.

  - - - - -

  Denda: Psala jsem ti veřejně, tak máš veřejně reagovat. Opakuji - nepiš mi do SZ! Takže jsem to, co jsi psala okopírovala do diskuze.

  Zase se opět potvrdilo to, co jsem psala. Lžeš, stále dokola lžeš a děláš si z nás tady srandu. Jestli ti je 15, jak tvrdíš na pejskách, tak se podle toho chovej!

  Kdybys pozorně četla, tak ty závojnatky byly mláďata 6cm velká. To nic nemění na tom, že závojnatka potřebuje nádrž cca 200l a víc.

  Když jsem ti radila, tak jsi nic, ani náznakem, neřekla, že máš AQ 20l. Tvrdila jsi, že je větší. Ale nakonec mi to došlo, protože to, co tady plodíš, je skutečně víc než průhledné a ubohé.
  Znovu ti opakuju - definitivně a naposledy. Do 20l žádné ryby nepatří. To jsem ti také několikrát psala. A žádné další ryby nekupuj. Nech tam ty, které máš a pořádně se o ně starej a ob den měň 1/3 vody, dokud nebudou v pořádku, potom jednou týdně. Nevím, jak to ještě chceš napsat, aby ti to došlo! Ancistrusy někomu dej a tečka! Moje poslední rada a zase se opakuju - kup hromadu kytek, to je důležité. Tímto jsem s tebou skončila, žádnou další radu ode mě nečekej. Jestli ti bude ochoten radit někdo jiný, tak je mi ho dopředu líto. Stojí to spoustu času, který bychom mohli trávit jinak, než se s tebou dokola zlobit.

  Okopírováno z mých SZ:
  Denda » Jája z morčat - odesláno dnes 19:03 - prečteno dnes 19:18omlouvám se za vše.
  už se tu na nic ptát nebudu, jo a o těch závojnatkách psala nějaká chovatelka klidně ti ty stránky pošlu
  ano mám 20l, protože táta nechtěl abych plýtvala tolika vody, tak jsem si dopředu k vánocům koupila to největší co jsem mohla. teď přemýšlím nad osádkou. bety jsou pryč dala jsem je té kamarádce , takže mi zbyli 5 gupek 2 ancíci a blackmolla, zítra si jedu koupit nové ryby a nevím jaké. ty ryby od mámy už mam jen 2 takže...
  takže tady je to napsané:
  http://vip.ne-e.net/book/195?f=2040
  http://rybicky.net/forum/9009?od=401
  a tady píše že má 30 l akváriu 3 závojnatky už asi 4 roky.
  http://rybicky.net/forum/9009-zavojnatky--nemoc?od=901
  a znovu se za vše omlouvám, když už mi radit nechceš tak už mi nepiš. ale kde jinde se mohu poradit? v akvaristice? to asi ne?! když mi chtěla prodat samičku živorodky jako samce hrůza
  ale přece jenom bych se chtěla na něco zeptat: nemohu nějak pomoci té otrhané molle? třeba sůl,křída, nebo něco takového.
  28.12.2014 20:12Jája z morčat
  Renča+Ben+Michaela+Akvárium: Milá Renčo, v diskuzi je zakázáno používat víc přezdívek. Buď tak hodná a používej tu, pod kterou jsi registrovaná, a nepohybuj se tu jako anonym.!!! 25.12. jsem ti jako Benovi odpověděla hodně podrobně. I přes moji radu jsi hned dojela pro ryby do naprosto nevhodného AQ (a samozřejmě i ty ryby jsou naprosto nevhodné). V podstatě jsi zavinila jejich smrt. Spíš bych se divila, kdyby to některá přežila. Takové noční zbarvení neexistuje, prostě jsou ve stresu a je nim blbě!!! Proč chceš radu, když se tou radou nehodláš řídit. Proč plýtváš mým časem??? MŮŽEŠ ZA TO SAMA. TAKOVÉ DILETANSTVÍ, CO TU PŘEDVÁDÍŠ, JE NA RÁNU. JEMNĚJŠÍ ODPOVĚĎ SI NEZASLOUŽÍŠ!!!
  29.12.2014 10:46Jája z morčat
  Nové fotky mého AQ, fotila jsem teď v prosinci - hlavně pro ty, kteří si provoz akvárka představují jako Hurvínek válku: https://www.kralici.cz/ryby/alba.asp?a=178
  29.12.2014 16:31Jája z morčat
  Akvárium: Renčo, používej svou přezdívku. Opět tu plácáš nesmysly. Znovu opakuju, že ryby, které jsi koupila žádné noční zbarvení nemají. Je to stres a špatné podmínky. Za celých 35 let, co se akvaristikou zabývám jsem si nevšimla, že by ryby na noc měnily barvu tak zásadně, jak píšeš. V klidovém stavu se zbarvení ryb může změnit, ale ne tak razantním způsobem. Ovšem ve stresu, nemoci a při špatných podmínkách v akváriu ano. To je ale něco úplně jiného, než spánek. Pleteš tu dohromady naprosto rozdílné věci. A když si tak brouzdáš po internetu, tak by sis měla přečíst, jak se AQ zakládá a jak máš o AQ pečovat a co které ryby potřebují ke slušnému životu. Jenže to ti jaksi nedochází, že to bys měla v první řadě udělat. a pak se divíš, že ti chcípají ryby a ještě se ptáš proč. Odpověď jsi dostala už 25.12. Bylo by fajn, když přestaneš kopat kolem sebe a zaměříš se na ryby.
  29.12.2014 16:59Jája z morčat
  Akvárium: Renčo, používej svou přezdívku - považuj to za poslední výzvu. Dovedu si představit, jaká je tvoje rádkyně "akvaristka". A kterápak to byla a dej mi odkaz na její stránky, ať se poučím. Ty skutečně už nevíš, kde se máš radit. Nebo, že bys jen plácala, abys měla nějakou oponenturu? A jestli sis nevšimla, tak jsem ti také slušně poradila (opět opakuju - 25.12.), jak to má vypadat, ale ty rady nepotřebuješ, protože máš svou tvrdou zabedněnou hlavu. Raď se u ní, uděláš nejlíp. Předpokládám, že to je také nějaká náctiletá začátečnice, která nemá o akvaristice pořádné znalosti.
  1.1.2015 11:45Jája z morčat
  sheila9: Máš to moc pěkné, až na to dno plné vápence a neonky, které by potřebovaly mnohonásobně větší AQ.
  12.1.2015 20:08Jája z morčat
  sheila9: Koukám, že sem moc nechodíš, tak ti to ještě kopíruju sem , do diskuze. :-) Do tvého AQ je vhodná akorát ta betta. Ale i tak to je pro ni malý rozměr. Žádnou další rybu bych tam nedala. Pokud bys bettu neměla, tak krevetky. A jestli tam máš stále ancistrusy, tak je někomu dej. Jsou to ryby do minimálně 100l. Co se týká dna, tak taková ideální klasika je křemičitý písek. Dají se koupit i písky barevné, hnědé, černé.
  - - - - -
  sheila9: Barevný křemičitý písek: http://www.flexiobklady.cz/produkty-pisek.php
  17.1.2015 19:16Jája z morčat
  Sunrise: První pomoc je častá výměna vody, když nevíš, co je s rybou - každý den 1/3 vody za odstátou vodu celý týden. Správná péče o AQ je zásadní pro fungování.

  Ale také je důležité znát tvé AQ:
  1. velikost AQ (dálka x výška x šířka v cm)
  2. kolik je ryb a jaké druhy ryb
  3. jak děláš údržbu a jak často
  4. jaké máš osvětlení - kolik watů
  5. jaký je filtr
  6. jak je AQ zarostlé
  7. ideální je udělat nerozmazanou fotku z blízka, lépe více fotek
  8. jak je AQ staré - kdy jsi ho založila, za jak dlouho jsi do něj dala ryby a jak jsou ryby dlouho v AQ

  Pokud je tvé AQ v pořádku (spíš bych si tipla, že ne), což teď asi nedokážu určit, tak by to mohla být vada plynového měchýře (neudrží rovnováhu). To vyblednutí může být např. stres, ale vzhledem k tomu, že je postižená jen jedna ryba a je nevybarvená a "padá", tak to zřejmě bude nějaká nemoc. Je možné, že to jsou vnitřní paraziti - to je hodně pravděpodobné.

  Takže napiš mi vše, co jsem napsala v bodech 1 - 8 + jak dlouho pozoruješ příznaky, a teď zatím měň každý den vodu, jak jsem psala výše, po celý týden. Ale spíš si myslím, že to je konečná pro neonku. Možná, že byla oslabená jen ta jedna, ale také je možné, že se onemocnění projeví i u těch ostatních.
  18.1.2015 11:16Jája z morčat
  Tygrinka: Tobě to možná připadá přehnané, ale je vidět, že ti chybí znalosti - obecné znalosti o akvaristice. Píšu to tu pořád dokola. Vytáhni si z archivu, co jsem tu kdy psala, a čti. Možná ti to rozšíří obzor.
  19.1.2015 20:51Jája z morčat
  Že beťák toho moc nenaplave, ještě neznamená, že musí být nacpaný v deseti litrech. Je to už dost velká ryba, aby si zasloužil slušně velké AQ. Těch 10l je politika prodejců. Nic víc. Bohužel, na to zákazníci hodně slyší. Zrovna tak ostatní ryby. Nechceš mi snad tvrdit, že ancistrus patří do AQ, které má čistých litrů na plavání 30. To bys mě rozesmála. Ten má v dospělosti minimálně 10cm, takže pro něj těch 100l je minimum. Těch 37l, které zmiňuješ má ve finále 30l na plavání, to jen tak na okraj. S mým AQ se mýlíš. Strašně moc kytek v něm opravdu není. Navíc čistých litrů na plavání má 100, takže těch pár pavích ok má v něm prostoru docela dost na rozdíl od třicetilitrového AQ se třemi rybami. Určitě jim je líp, než kdyby byla 2-3 oka ve třiceti litrech. Porovnáváš neporovnatelné. A to mi chceš tvrdit, že když jsou AQ nemocné ryby, že to AQ vygruntuješ dočista dočista? Velikost ryby je daná geneticky, nikoliv velikostí AQ. Takže není důvod, proč by se ryba měla přizpůsobit svou velikostí malému akvárku, takže není s podivem, že ti ryby dorůstají normální velikosti. Přepočítávat rybu na litry můžeš, když má přiměřeně velké AQ, nikoliv cachtátko. A docela omyl je, že začátečníkovi stačí malé AQ - v malém AQ se dost špatně udržuje rovnováha na rozdíl od velkého. Já bych to shrnula asi tak - zřejmě nějaké základní vědomosti máš, ale moc jich není. To, co tu argumentuješ není zrovna OK, to je tvoje úvaha. Je lepší uvažovat z pozice ryb, když je nutně už musíš mít.
  26.1.2015 22:50Jája z morčat
  A.: Mezi nejméně náročné patří tyto krevetky: http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_cervena_var_red_cherry

  Krevetky jsou společenská zvířátka (3 je málo), takže je lepší chovat vícečetné "stádečko". Ideální je začít u cca deseti kousků - bude jim tak lépe. Je nutné mít plně vybavené akvárko - dno, osvětlení, filtr (takový, aby je nenasál) a hodně zarostlé. AQ musí být zajeté cca dva měsíce. I když jsou krevetky malinké, je lepší zvolit AQ o objemu cca 30l, protože se rozmnoží. Navíc je do většího AQ lepší podívaná. Stejně bys za čas zjistila, že těch 10l je málo.
  29.1.2015 20:32Jája z morčat
  A.: Pokud se krevetkám daří dobře, tak se i podle toho množí. Cherrynky jsou poměrně malé, takže bych se množství až tak neobávala. Ale přemnožit se samozřejmě mohou - když se daří, tak se daří. Ale vzhledem k tomu, že krevetky jsou taková zdravotní policie, tak prostředí AQ nijak nazatěžují, naopak jsou prospěšné.

  Pak bys také mohla zvolit i "japonku": http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_japonska
  Ta je ale už dost velká, takže by to skutečně chtělo AQ minimálně 30l a také více kousků do party. Mají výhodu v tom, že se nemohou ve sladké vodě množit. Jejich larvy k růstu potřebují mořskou vodu, takže ve sladké vodě umírají. Barvu mají velmi nevýraznou, ale zase jsou větší, takže je v AQ dobře uvidíš.

  Jako dno bych volila klasický křemičitý písek a AQ s krytem, aby krevetky nemohly vyskočit. V krytu už je zabudované světlo. Nebo miníčko, s krycím sklem a světlem zvlášť. Jako filtr stačí obyčejný molitanový filtr, který je poháněný vzduchovacím motůrkem (za málo peněz s ním naděláš hodně muziky).

  Pokud tě netlačí finance, můžeš koupit set, ve kterém je úplně vše potřebné - slušný je tento (Dennerle je kvalitní firma, ale připlatíš si): http://www.eproton.cz/Mini-akvarium-Dennerle-Nano-Cube-Complete-Plus-30L/281163.html
  nebo miníčko částečně vybavené a vše ostatní musíš dokoupit, jen nevím jaký tam je filtr, nemusí být zrovna kvalitní: http://www.izoovedvore.cz/akvaria/akvarium-set-aquael-shrimp-30-l/

  Mrkni se na internet jaká je nabídka, aby sis udělala představu.
  Rostliny musíš volit jemnější, drobnější vzrůstem a mechy. Rostliny můžeš koupit i přes internet nebo můžeš sledovat inzerci - např zde:
  http://rybicky.net/inzeraty/
  http://rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku

  A když si nebudeš s něčím jistá, tak se raději zeptej, aby na to nedoplatily krevetky. A hlavně nespěchej. AQ zařiď, zasaď rostliny a přidej několik malých šnečků (okružáky nebo levatky, můžeš i piskořky) a nech ho běžet minimálně 2 měsíce. U krevetek se nesmí spěchat.
  30.1.2015 12:20Jája z morčat
  Renča: Zapomněla jsi heslo? Tvé AQ má čistou litráž cca 30l, nikoliv 37l. Takže pokud už nutně do něj musíš dát rybičky, tak se podívej na tyto razborky, jen se obávám, že se ti budou špatně shánět.
  http://rybicky.net/atlasryb/razborka_bornejska
  http://rybicky.net/atlasryb/danio_perlove
  http://rybicky.net/atlasryb/razborka_kalimantanska
  http://rybicky.net/atlasryb/razborka_thajska

  Než do AQ ryby dáš, tak vyměň polovinu vody a každý týden měň pravidelně jednu třetinu vody. Je otáízka, co je dle tebe zajeté AQ. Doufám, že jsi to AQ zařídila požádně (hodně rostlin, osvětlení, kvalitní filt....) Jestli budou v holobytu, tak si je nepořizuj, bylo by jich škoda.
  6.2.2015 19:03Jája z morčat
  Nyx: Tak, vezmu to od podlahy. Nedá se radit bez kompletních informací. V akvaristice vše souvisí se vším. Bylo by fajn, kdyby ses zaregistrovala a Ewyka požádala o přidělení alb, akvárko vyfotila, klidně víc fotek, případně kromě celého AQ i jen jeho části z blízka (pořádně co nejvíc z blízka a nerozmazaně a aby byl dobře vidět i filtr) a uvedla rozměry AQ, jak dlouho ryby máš, co za další ryby tam máš, jestli odkaluješ a jak často, jak je teplá voda, jak je silné světlo, jestli vzduchuješ.... Ale jako zásadní chybu vidím to, že filtr čistíš jednou týdně. To je obrovská chyba. Filtr není od toho, aby zachytil špínu (tedy je, ale až na druhém místě). Ve filtru žijí bakterie, které se starají o dobré prostředí v AQ spolu s rostlinami. A pokud filtr každý týden čistíš , tak ty bakterie likviduješ, v podstatě v tom filtru nejsou. Ten filtr čisti, až když viditelně sníží průtok, klidně za několik měsíců a nikdy ne pod kohoutkem, ale ve vodě odebrané z AQ a nikdy ne dočista, pouze lehce vymáchat, aby ve filtru něco zůstalo. Jinými slovy - na filtr nesahej, dokud běží. Pak další chyba je to, že u kaprovitých ryb, živorodek a jim podobných (mají nedokonalé trávení, takže AQ víc zaneřádí) je nutné měnit vodu častěji - minimálně 1x týdně 1/3. Pak je celkem hodně pravděpodobné, že vzhledem k špatné funkci filtru a ne úplně dobré údržbě narostly dusíkaté látky nad únosnou míru, což bývá docela pořádný problém - ryby to mohou zvládat, ale také nemusí (spíš nemusí) - může to skončit až otravou.
  Obecně platí to, že jakmile se ti v AQ něco nezdá, jako první pomoc je fajn použít časté výměny vody - každý den 1/3 minimálně celý týden.

  Jinak k té rybě - podle mě to je konečná. Řekla bych, že bude mít nějak zasažený plynový měchýř, případně i v kombinaci s vnitřními parazity. Nějakou dobu bude bojovat, ale nakonec umře. Z toho se na 99% nedostane.

  Udělej to, oč jsem tě žádala výše - každá rada dobrá, ale musím se o něco opřít.
  29.4.2015 21:19Jája z morčat
  eLI: 2-3 roky
  6.5.2015 20:24Jája z morčat
  leny: No, že rybky umírají, může mít spoustu důvodů. Mohou si od chovatele skrytě nést nějakou nemoc. Podle popisu to jsou vnitřní parazité, případně bakteriální nákaza. Spíš to bude obojí dohromady. Ty ryby prožívají stres a změnu prostředí - to je prvotní spouštěč, takže od akvaristy si odneseš zdravé ryby, ale u tebe umřou v krátké době, protože se nedokáží přizpůsobit a dostane je nějaká nemoc nebo parazit. Hodně udělá, jaké to nové prostředí vůbec je. Na tom záleží nejvíc. Jinými slovy - péče o akvárko. Mít akvárko neznamená, že do něj dáš písek, rostliny a naliješ vodu.

  Správná péče o AQ je zásadní pro fungování. A řekla bych, že právě tady bude zakopaný pes. A hlavně těm chudákům nic o akvárka nekapej. Jsou to jedy, které ničí příznivé bakterie a tím i likvidují prostředí v AQ a potažmo ryby. A ani rybám ty tvoje "kapičky" vůbec nemusí svědčit.

  První pomoc je častá výměna vody, když nevíš, co je s rybou - každý den 1/3 vody za odstátou vodu, a to po celý týden (a aby ta voda měla stejnou teplotu jako ta v akvárku - vyzkoušíš rukou).

  Je důležité znát tvé AQ:
  1. velikost AQ (dálka x výška x šířka v cm)
  2. kolik je ryb a jaké druhy ryb
  3. jak děláš údržbu a jak často
  4. jaké máš osvětlení - kolik watů
  5. jaký je filtr
  6. jak je AQ zarostlé
  7. ideální je udělat nerozmazanou fotku z blízka, lépe více fotek
  8. jak je AQ staré - kdy jsi ho založila, za jak dlouho jsi do něj dala ryby a jak jsou ryby dlouho v AQ

  Zajímavé čtení pro začátečníky:
  http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm
  http://rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky

  A tady si přečti, co jsem v diskuzi psala já - na své otázky najdeš odpověď - čti, je toho hodně, tak měj výdrž:
  https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=J%E1ja+z+mor%E8at&fulltext_text=&time=all

  A pokud ti něco nebude jasné, tak se ptej tady v diskuzi.
  24.5.2015 20:20Jája z morčat
  Jackie-Athéna: Podle tvého popisu je chyba u tebe. Pravděpodobně nevhodné AQ, nevhodná péče, nevhodné prostředí, překrmování (kazí se voda), zřejmě je i v AQ špatná filtrace nebo ji tam vůbec nemáš, málo teplá voda atd. Pokud je betta zdravá a AQ funguje, jak má, tak není důvod, aby rychle umřela. A vzhledem k tomu, že jsi uvedla, že "Bett už jsem měla kdysi spoustu, ale každá mi hodně brzy uhynula", tak jsem přesvědčená, že je to tak, jak píšu.
  14.6.2015 19:56Jája z morčat
  Eluš: Ale to se mýlíš - nekritizuju. K akvárku se musí přistupovat jako k celku a ne řešit jen projev ryby. V tom AQ je něco špatně a tak by k tomu jeho majitelka měla přistupovat. Ale vzhledem k tomu, že už nereagovala, tak bych řekla, že ji až tak ta betta netíží - nebo ta betta umřela. Pokud to AQ nevidíš a nevíš jak je o ně postaráno, tak od boku nemůžeš určit příčinu. Právě betta by měla mít spíš teplejší vodu. To, že nežere, není nechutenstvím, ale tím, že jí není dobře. A určitě na stav betty nemá vliv osvětlení. Pokud je ryba apatická (příčinou může být otrava, infekce parazit, špatné hodnoty vody...), tak v tom AQ je prostě něco špatně a bylo by fajn, kdyby se na to přišlo, protože, když to bude přetrvávat, tak to betta nepřežije.
  9.11.2015 11:30Jája z morčat
  Ráda bych ujistila návštěvníky "rybí diskuze", že je tato diskuze stále aktivní, pouze zde již po delší dobu nebyly pokládány dotazy. Hodně informací je uloženo v archivu https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?app=0 . Pokud potřebujete poradit, jste vítáni. :-)

  Po nějaké době jsem aktualizovala prezentaci mého akvárka - můžete se podívat zde: http://rybicky.net/nadrze/18227
  2.12.2015 16:53Jája z morčat
  suvero:
  Základní a důležité - dostatečné osvětlení, pravidelná údržba, kvalitní filtr+proudění vody v AQ, přiměřené množství krmení a výběr vhodných ryb (ale hlavně znalosti) .

  Většina prodávaných setů je naprosto poddimenzovaná – málo světla (do některých krytů se dá další osvětlení přidat, ale musíš vědět jak na to), nekvalitní filtr…. Lepší je koupit AQ bez vybavení a vše dokoupit.

  1.Dostatečné světlo: Minimální síla osvětlení, aby rostly nenáročné rostliny je 0,4W/l, ale určitě je lepší mít 0,5w/l – to se týká čisté litráže bez skel, dna, filtru, kořenu atd. Já mám 0,5W a je to dostatečné i na trochu náročnější rostliny. Určitě je lepší osvětlení udělat ze zářivek. Úsporky („žárovky“) nejsou dobré řešení, i když mají určitou watáž, tak svítivost je nižší, než u zářivek. Dnes se dá koupit i LED osvětlení (nebo vyrobit), které má vyšší svítivost a zároveň menší spotřebu. Pořízení je dražší, ale časem se to vrátí.
  Zářivky vol s číselnou řadou 8xx, která je vhodná pro ryby i rostliny – má správná spektra – ideální 865 (bílá a lepší svítivost) + 840 (trochu do žluta, menší svítivost).

  2.Pravidelná údržba: Je skutečně moc důležitá. V podstatě měníš ‘‘vydýchanou ‘‘ vodu za čerstvou. Voda obsahuje i určité prvky, kterými tou výměnou i trošku hnojíš rostliny. Ve vodě není akorát draslík a železo. Pokud pravidelně vodu neměníš a neodkaluješ, zaděláváš si na problém. V AQ narůstají N-látky - NO2, NO3, případně čpavek (čpavek z rozkladu rostlin). V podstatě je to jedovaté prostředí. Běžná výměna je 1/3 odstáté vody (stačí tak půl dne, aby vyprchal chlór), ale je možné i 1/2.

  3.Filtr + proudění vody v AQ: Filtr by měl mít objemnou filtrační hmotu a přiměřený proud vody. Všude v AQ jsou přítomné nitrifikační bakterie, které se starají o zpracování N-látek. Pokud toto nefunguje správně, N-látky narůstají a tím si vymlátíš celé akvárko. Filtr se pere až tehdy, když viditelně přestává fungovat a hlavně v odčerpané akvarijní vodě, nikdy ne pod vodou z kohoutku – tím bakterie zničíš. Nesmíš ho ale vymáchat do mrtě, aby v něm bakterie zůstaly, jen zlehka. Nejvíc bakterií je právě ve filtru (a ve dnu). Proud vody v podstatě k rostlinám dopravuje výživu, proto je potřebný víc, než si myslíš. Ale nesmí být příliš prudký (všeho moc škodí). Pokud se rostliny lehce pohupují, to stačí. Nikdy zároveň neodkaluj a neper filtr.

  4.Přiměřené krmení: Ryby se nesmějí překrmovat. Vodítko je takové, že během minuty by měly sníst vše, co dostanou a nic jim nemá padat na dno (vločkové krmení). Já toto ještě tak 1-2x zopakuju. Tímto způsoben je potřeba krmit minimálně 1x denně, pokud to jde, tak 2x. Ideální je jeden den v týdnu nekrmit. Ryby se vyčistí a zároveň vyčistí i akvárium od přebytků, protože mají hlad.

  5. Založení nového akvária - potřebuješ:
  dno – klasika je křemičitý písek, jemnější cca 2-3mm. Bacha na vápenec (bílá drť), ten do AQ nepatří)
  osvětlení v krytu, případně osvětlení bez krytu
  filtr
  topítko pro případ, že by teplota moc klesla - 23-25 °C je běžná teplota, bojovnice - 25°C je minimum
  vzduchování nepotřebuješ
  nenáročné rostliny, osázej minimálně polovinu dna (hodně rostlin = AQ bude lépe fungovat) např.:
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_affinis
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_beckettii
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_undulata
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_walkeri
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii
  http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii_tropica
  http://rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
  http://rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_palustris
  http://rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
  http://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma
  http://rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora

  Písek vypereš, můžeš i horkou vodou. Abys mohla zasadit kytky, tak výška dna je minimálně 5 cm. Naliješ vodu do AQ až ke krytu. Je dobré koupit přípravek k naočkování filtru bakteriemi v akvaristice. Pustíš filtr. Musí běžet neustále, nesmí se vypínat. Druhý den zasadíš rostliny – vysoké dozadu, menší dopředu. Po pár dnech přidáš pár malých šnečků (okružák, plovatka, piskořka) a trošišku nasypeš krmení pro rybičky (pro šneky a pro bakterie, aby se začaly množit). První dva týdny budeš měnit jednu třetinu vody za odstátou vodu ob den, třetí a čtvrtý týden budeš měnit jednu třetinu vody 2x týdně. Od pátého týdne budeš pravidelně měnit vodu 1x týdně. Ryby pořiď nejdříve za měsíc. Než je vypustíš, tak vyměň vodu. Nedávej jich najednou do AQ moc, tak po čtyřech, aby se prostředí v AQ nezvrtlo – to by byl průšvih.
  Nové AQ ze začátku tak dva měsíce neodkaluj, aby se vyhnojilo dno. Pouze pravidelně měň vodu.

  Co se týká rozměru AQ, tak jestli máš místo, kup 60x30x30 je už slušná velikost, do které najdeš vhodné rybky bez problému. Navíc v malých akvárkách se špatně udržuje stabilní prostředí – čím je AQ větší, tím lépe. Ideální je začínat se stolitrovým akvárkem.

  Aby nebylo přerybněno např:
  1. 10 neonek modrých, k nim 4 krunýřovci jednopruzí NEBO 4 pancéřníčci (malý druh velikost do 4cm) + pokud bude hodně rostlin tak k nim i krevetky

  2. 12 malých razborek nebo 10 razbor hengelových nebo razbor espeho, k nim 4 krunýřovci jednopruzí NEBO 4 pancéřníčci (malý druh velikost do 4cm) + pokud bude hodně rostlin tak k nim i krevetky

  Než začneš AQ zakládat, tak je dobré zadní stěnu (z venku) polepit černou samolepící tapetou (AQ pěkně vynikne) – koupíš v Hornbachu – ustříhnou ti dle potřeby. Lepí se na jarovou vodu – musíš pracovat rychle, aby stěna neuschla. Zároveň při lepení z tapety vytírej hadrem vzduchové bubliny. Pokud tam nějaká bublina zůstane, tak ji jehlou propíchneš a vytřeš hadrem. Není to vidět.

  A dobrá rada na závěr - v akvaristice se raději neraď. Musíš tam přijít už připravená a vědět, co chceš a nenechat se ukecat. :-)

  Malinké akvárko opravdu nedoporučuju - jak malé máš na mysli? Do malinkého dáš maximálně tak krevetky, pro ryby to je nevhodné.
  7.1.2016 11:58Jája z morčat
  Silva: Ideální by bylo, pokud bys založila podrobnou prezentaci každého AQ. Toto je moje http://rybicky.net/nadrze/18227 . Postačí základní údaje – datum založení, velikost nádrže, síla osvětlení, jaký máš filtr, přesný popis údržby, případně, jaké změny jsi v AQ dělala a kdy to bylo, a seznam ryb a rostlin. A co je důležité – kvalitní aktuální fotky – z fotky se dá hodně vyčíst. Alespoň zkušený akvarista to umí.
  Předpokládám, že když máš čtyři akvária, tak nebudou moc velká, což bude i dost zásadní problém pro udržení rovnováhy jejich prostředí. Podle popisu akvárek a jejich osazenstva by první tři měly mít alespoň 100l (3 pancéřníčci kropenatí by si zasloužili 200l) a to čtvrté, s parmičkou černopruhou, ideálně 200l a víc.

  Ve svém popisu akvárek neuvádíš velikost (v cm délka/výška/šířka) a ani nezmiňuješ, co máš konkrétně za filtr a jak ho čistíš a jak často, a jaké a kolik máš rostlin. Kvalitní filtr, hodně rostlin, přiměřené osvětlení, nepřerybnění, vhodně zvolené ryby a správná údržba jsou základem dobře fungujícího AQ, což je i základ pro to, aby bylo rybám dobře a byly zdravé.

  Asi tě zklamu, ale zřejmě se ti v akvárkách ta nemoc stále točí (bakterie nebo viry nebo paraziti). V podstatě máš nekonečný příběh a začarovaný kruh. I ty „zdravé“ryby, mohou fungovat jako skrytí přenašeči. Navíc, když nějaká ryba uhyne a ty ostatní ji sežerou, tak se vlastně nakazí. Řekla bych, že všechny to v sobě mají, pouze je otázka času, kdy se to provalí. To, co popisuješ, spíš nevyléčíš.

  Jestliže přineseš nové ryby, tak i když jim nic není, tak stres a změna prostředí se na jejich zdravotním stavu podepíše (každé AQ je jiné, i když jich máš doma víc, jsou jiná, natož cizí AQ). To kroucení dolů, co popisuješ, také nemusí být nemoc, ale stáří – nevíš, jak staré ryby kupuješ, to nepoznáš.

  Pokud to je tuberkulóza nebo jiná stejně blbá nemoc, tak nemá smysl ryby léčit – to je pro ně konečná a taky trápení. A jestliže je neodlovíš a neutratíš (např. v ledové, silně perlivé vodě), tak zaručeně nakazí všechny ryby v AQ. Takže i když to vypadá strašně, zatni zuby a jakmile to vypadá s rybou špatně (hubne, je nafouklá, je zkroucená…), utrať ji. Hlavně ji nenech umřít v akvárku, aby ji ostatní ryby, případně šneci, žraly.

  Sůl + vyšší teplota = to je podpůrný prostředek, nikoliv lék. Sůl pomůže tomu, aby se na rybě vytvořil sliz, který ji chrání, takže se může stát, že to na chvíli zabere u těch méně postižených ryb, ale za čas do toho ryby spadnou znovu. Sůl trochu působí jako dezinfekce, ale do AQ jako běžná pravidelná prevence nepatří. Navíc rostlinám vadí, takže mohou stagnovat, ale také odejít, tzn., že se rozkládají a kazí prostředí, tím narůstá dusík v AQ (což ryby také nemusí zvládnout, hlavně ty nemocné. Takže sůl výjimečně ano, ale bacha na četnost.

  Když máš nějaký průšvih v AQ, tak jako první pomoc je častá výměna vody, a to minimálně celý týden. Pokud ta nemoc není takového rázu, tedy smrtelná, jako je právě tuberkulóza apod., tak by ty výměny vody mohly pomoci (a samozřejmě pořádné, hloubkové odkalení, ale ne pokaždé, stačí jednou týdně), s filtrem nesmíš nic dělat. Výměny musíš dělat každý den a klidně až polovinu vody.

  Co se týká pancéřníčků kropenatých, tak to jsou fajnové ryby – hodné a neskuteční držáci – téměř nic je nepoloží. Novým rybám, které ti uhynuly, právě vůbec nemuselo sednout prostředí v AQ. A že uhynuly po tolika měsících, svědčí o tom, že byly z kvalitního chovu a zdravé.

  Co se týká krmení, ta zkus sehnat grindal – jsou to takové minižížalky, které je možné chovat doma v pokojové teplotě v malé krabičce na molitanu (strčíš do šuplíku nebo skříňky, ani o tom nikdo nemusí vědět). Krmí se piškotem, který smícháš s rostlinným olejem. Já jim dávám na střídačku i kvalitní psí granule a krmení pro ryby. V podstatě, čím je nakrmíš, to žížalky osobně jako potrava dopraví rybám do žaludku. Žížalky jsou lepší krmení, než stále suché. Já samozřejmě krmím suchým krmením a prokládám to grindalem a mraženým krmením, které je možné koupit v akvaristice. Je buď jako čokoláda v tabulkách nebo v minivaničkách z plastu (celé je to ve velikosti čokolády), proto se tomu právě říká čokoláda. Ale bacha – nikdy nekupuj mražené nítěnky, je to většinou jen mražená, s prominutím, sračka.
  25.1.2016 19:14Jája z morčat
  Animals: To je dobře, že se ptáš, než si rybičku pořídíš.
  Co se týká akvária, tak 2.12. 2015 (níž zde na stránce), jsem podrobně vše popsala, tak se na to podívej. A když nebudeš něčemu rozumět, tak se ptej. Čím je akvárium větší, tak se lépe v něm udržuje rovnováha.

  A základní pravidlo je - NIKDY se neraď v akvaristice. Nemají správné znalosti a jsou to především prodavači, takže ti prodají cokoliv, jen aby vydělali.

  Pro bojovnici je lepší mít zarostlou nádrž i s plovoucími rostlinami (pokud jich budeš mít víc - např. 1 samec a samice (nebo 2 samice) akvárium o minimální velikosti 60x30x30 cm. Může se stát, že samec nemusí být k samicím galantní, takže je může i uhonit, pokud by byli všichni v malém prostoru s málo rostlinami.

  Krmivo můžeš suché (vločkové), také je už v akvaristikách běžně k dostání i mražené (např. cyklop, artemie, komáří larvy...) Určitě nekupuj nitěnky (ani mražené, ani živé). Lepší je obojí a střídat jim to.

  Rybičky se dají koupit v akvaristice, na akvaristických burzách, od chovatele, na inzerát přes internet....
  29.2.2016 14:38Jája z morčat
  Rybiška: A smrdí to. To je sinice, která vzniká, když jsou špatné podmínky v AQ. Musíš ji pravidelně a často odkalovat. A zároveň v AQ často měnit cca 1/3 vody za odstátou. Ty výměny vody jsou taková první pomoc, když nevíš, co se v AQ děje, alespoň jeden týden každý den, např. i když jsou "divné" ryby. V tomto článku o sinici najdeš víc informací: http://rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu .
  Je to dlouhodobá záležitost a zvítězíš jen tehdy, pokud jsou v akváriu podmínky správně vyvážené. Tzn.: správná údržba, přiměřené světlo, kvalitní filtrace, zdravé rostliny, přiměřené hnojení, vhodné ryby, vhodný počet ryb , nepřekrmování a správná velikost akvária.

  O alba si napiš: přezdívka Ewyk.
  Chtělo by to pořádné fotky celého akvária a popiš přesné rozměry AQ, jaký konkrétní máš filtr, jak děláš údržbu a jak často, jak dlouho je akvárko v provozu, co tam máš za ryby a kolik jich je.

  U tebe se jedná buď o špatné podmínky v akváriu, nebo o nově založené AQ, nebo obojí.
  2.3.2016 20:41Jája z morčat
  Ještě počkáme, až budeš mít fotky v albu. Kdyby se nic nedělo, tak zkus napsat na: ryby@kralici.cz .

  A ten zelený sliz (a moc nerostou i rostliny) - neroste ti náhodou od té doby, co jste vyčistili akvárko? To jste čistili celé AQ - všechno jste vyndali ven z AQ? Tak se to nesmí dělat, tím totálně zlikvidujete zaběhlé, fungující akvárko. Tím možná nastal ten problém, že od té doby je v AQ něco špatně. No uvidím, až budou fotky. Jinak běžná údržba je jednou týdně vyměnit 1/3 vody za odstátou vodu a podle potřeby odkalit. A filtr stačí čistit, když se hodně ztlumí proud vody, která z filtru vychází, klidně za 2 -3 měsíce. A hlavně filtrační médium musíš propláchnout jen zlehka v odebrané vodě z akvárka, nikdy ne pod kohoutkem. Claro 300 má málo filtrační hmoty, chtělo by to přidat. Jestli ty rostliny dřív rostly a teď ne, tak je někde pořádná chyba. A měnili jste i dno?

  Mrkni se do archivu na příspěvek, který jsem psala 2.12.15 v 16:53 To je základní informace ohledně založení akvária. https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=&fulltext_text=&time=rok
  Jinak v archivu (dole na této stránce je tlačítko "archiv") najdeš spoustu důležitých informací.
  3.3.2016 19:06Jája z morčat
  Rybiška: No a jsme doma. To AQ nefunguje. Tím čištěním jste zlikvidovali všechny nitrifikační bakterie a potažmo funkční akvárko. AQ může běžet klidně 20 let bez přestávky, ale musíš se tomu věnovat a provádět pravidelnou údržbu. Zvlášť o malé AQ je potřeba vhodně pečovat, protože je daleko těžší v něm udržet stabilitu, než ve velkém AQ. Nejvíc těch bakterií je právě ve filtru, dále ve dnu akvárka.

  Ten filtr je to tento? http://www.vyprodeje24.cz/filtry/129948-akvarijni-filtr-claro-300-diversa-5908222163266.html Ten nemá téměř čím filtrovat, jen v podstatě honí vodu.

  Jestli ho máš mimo, tak v podstatě to už není vnitřní filtr, ale vnější.
  1. Takže buď kup kostku akvarijního molitanu malinko vydlabej a nasaď na ten stávající filtr.
  2.Nebo pořiď dost akvarijního molitanu, vycpi s ním tu nádobu tak, aby byla téměř plná, nahoře nech přívodní hadici a dolů až pod molitan dej čerpací hlavici z filtru (sundej spodek filtru, je zbytečný. Molitan musí být naskládaný tak, aby okolo neproudila voda, aby čerpadlo/hlavice z filtru skrz ten molitan vodu protáhlo a výstupní hadicí ji poslalo zpět do AQ.
  Pokud bys volila tu druhou verzi, tak molitan, který je ve filtru pořádně vymáchej přímo v nádobě, kde budou ty nové molitany – tím naočkuješ filtr bakteriemi. Určitě nic nezkazíš, když koupíš v akvaristice přípravek k „naočkování" filtru bakteriemi (žádnou jinou "vodičku" si nenech vnutit). Také se ti ta „špína z vymáchaného molitanu dostane do akvária. Toho se neboj, nadělá to trochu nepořádku (to se vstřebá), ale je to pro dobro věci – bakterie se dostanou i do dna, takže naočkuješ i celé akvárko.
  7.3.2016 12:23Jája z morčat
  Rybiška: U první verze filtr necháš, jak je, akorát na něj nasadíš akvarijní molitan - a raději větší. Vydlabeš v něm díru , ale těsnou, aby molitan na filtru dobře držel.
  Vyber co největší, aby se vešel i s vsazeným filtrem do nádoby. A bylo by fajn, aby přívodní hadice byla zavedená dolu pod molitan. Dělá se více velikostí, je z čeho vybrat. Molitan by měl být v té nádobě tak, aby se pohodlně vešel, byl co největší, ale aby nebyl stlačený o stěny. Pokud by se vešel ten 10x14x24, bylo by to fajn. Podívej se např. tady:
  http://www.zoo-market.cz/cs/produkty/akvaristika/technika/filtry/filtracni-media/12310-bioakvacit-10x14x24
  20.3.2016 10:45Jája z morčat
  haiuka: Pokud nic o tvém akváriu nic nevím, není možné odpovědět. Obecně to může být tím, že: AQ je čestvě založené, je malé, špatná filtrace, je špatná údržba, špatné podmínky, špatné krmení, překrmování, paraziti a jiná onemocnění, skaláry jsou nově pořízené, nevyhovující teplota vody atd. Ideální je AQ vyfotit, udat rozměry, jak je AQ staré, jaká je údržba, jaký máš filtr atd. - v podstatě odpovíš na ty důvody, které mohou být příčinou a uvedla jsem je výše (tučně) a zveřejníš fotky. Bez těch informací ti nikdo neodpoví, protože by to pak bylo spíš věštění, než odpověď. Je nutné najít příčinu, nikoliv řešit důsledek. :-)
  20.3.2016 19:36Jája z morčat
  haiuka: A délka akvária je jaká? Předpokládám, že máš doma kostku, když neuvádíš délku. V těch pár litrech by žádné ryby neměly být, je to malé. Existují minirybičky, o kterých by se dalo uvažovat, ale o běžně dostupných rybičkách určitě ne. Případně můžeš do malého AQ dát i krevetky, ale musí to být dobře fungující AQ. Toto jsou naprosto nevyhovující podmínky. Skaláry potřebují akvárium vysoké minimálně 50 cm, dlouhé minimálně metr (ideálně alespoň 1,5 m), široké minimálně 40 cm, lépe 50 cm. Jsou to velké ryby, v dospělosti mají i 20 cm. Vodu potřebují teplou, 24 °C je naprosté minimum - 25 -28 °C je vyhovující. Potřebují živé, případně mražené krmení. Není to ryby pro začátečníka. Tady není co řešit - sežeň jim nové bydlení (pokud jsou zdravé, spíš bych se divila, kdyby v takových podmínkách zdravé byly) - někomu je daruj, kdo má pořádné akvárko. Popiš mi, jak čistíš akvárium a filtr. Mám takový pocit, že to také není zrovna správně. Podmínky rozhodně dobré nemají a určitě nemají, co potřebují. Řekla bych, že ani filtr nebude OK. A máš tam vůbec nějaké rostliny? Akvárko vyfoť. Pokud fotky nemáš kde uložit, pošli mi je e-mailem: janaparoubkova@seznam.cz . Pokud to necháš, jak to je, umřou v krátké době všechny.
  23.3.2016 10:03Jája z morčat
  haiuka: Musela jsem to vydýchat. To nemáš doma žádnou knížku o akvaristice? Základ je mít znalosti, zvlášť, když jde o živé tvory. Akvaristika není o tom, že napustíš vodu a šoupneš do ní ryby. Tím ty ryby a jiné živočichy akorát zlikviduješ. Když se pohybuješ na internetu, tak by neměl být problém si něco o akvaristice najít. http://rybicky.net/

  To, jak to vedeš, je katasrofa. Vše je špatně. Takhle se to opravdu nedělá. To AQ je tak malé, že by tam žádné ryby neměly být. To, jak děláš "údržbu", tak se to dělat nesmí. V tom akvárku nejsou dobré podmínky, lépe řečeno tam nejsou podmínky žádné. Není se čemu divit, když ryby umírají.

  Akvárium se nečistí celé. Pouze se podle potřeby odkalí dno - podle počtu ryb a podle toho, jak je zanesený písek, což vidíš u skla. Jednou týdně se vymění třetina vody za odstátou a stejně teplou, jako je v akvárku. Ty bys vodu měla ale měnit 2x týdně cca měsíc, než se AQ dá dohromady. Filtr se čistí, pokud se viditelně sníží průtok, takže klidně za 2-3 měsíce, a nikdy ho nesmíš čistit pod vodou z kohoutku, ale v odebrané vodě z akvária, a nikdy se filtrační náplň nepere dočista, jen se lehce propláchne ve vodě. Musí v něm něco z těch "nečistot" zůstat. Nebudu tě zatěžovat chemií, tak jen to nejzákladnější. Ve filtru a ve dně žije fůra bakterií, které jsou pro fungování akvária důležité - v podstatě upravují látky s dusíkem, po kterých by se ryby otrávily, na méně nebezpečné dusičnany (NO3), které jsou ale ve větších dávkách také smrtelné. Tím, že tu "údržbu" děláš totálním překopáním akvária, všechny bakterie zničíš. Já se spíš divím, že ty ryby přežívají.

  Základní informace pro začátečníka - číst, číst - to je základ:
  http://rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
  http://www.horacovoakvarium.cz/clanek_nejcastejsi_chyby_zacatecniku.htm

  V archivu je spousta informací, stačí si je vyhledat. Vytáhla jsem ti, co jsem psala, ale není to úplně všechno, starší data nemusejí být kompletní - z archivu nedaří vydolovat všechna.
  https://www.kralici.cz/ryby/archiv.asp?mode=search&prezdivka_select=&prezdivka_text=J%E1ja+z+mor%E8at&fulltext_text=&time=all
  23.3.2016 14:40Jája z morčat
  haiuka: Podle toho, co píšeš, jak udržuješ akvárko, jsi začátečník. Pokud bys měla alespoň základní informace o tom, jak funguje akvárium, tak bys údržbu prováděla úplně jinak. Netvrď mi, co jsi všechno četla, když z tvého projevu to patrné není. Pěkně si protiřečíš. Nic se nezměnilo na tom, co jsem už psala - pokud se nebudeš o AQ starat, jak je třeba, nebude to fungovat. Nebo si tu ze mě děláš srandu? Na morčatech (pod jinou přezdívkou) máš podobné dotazy. Ty nemůžeš být dospělý člověk, podle mě jsi dítě školou povinné a děsně se tím bavíš. Myslím, že to stačilo. Zbytečně na tebe plýtvám čas.
  23.3.2016 16:32Jája z morčat
  haiuka: Pokud si neděláš srandu, tak si nevymýšlej. Lež má krátké nohy. Jen zopakuju - v tom AQ je všechno špatně. Dost informací jsem ti už napsala a máš tu i odkazy, tak čti. Informace jsou to, co může rybičkám pomoci, ne to, že si tu vymýšlíš. Prostě se musíš snažit o to, aby rybám bylo dobře.
  25.3.2016 19:19Jája z morčat
  haiuka: Poud bys měla AQ 50 l, tak tam můžeš mít maximálně 10 rybiček, které jsou v dospělosti velké 5 cm. Ale pro skaláry to opravdu není. Jestli mají těch 5 cm, tak je tam ještě na krátkou dobu můžeš mít, ale najdi někoho, kdo by si je vzal do hodně velkého AQ alespoň 100x50 (výška)x40. To je naprosté minimum, ale je lepší alespoň 120 cm dlouhé. Do nového akvária je možné ryby dát, až se trochu zaběhne (filtr, osvětlení, hodně rostlin a pár šnečků, kterým sem tam dáš trošičku krmení pro ryby a můžeš ten nový filtr vymáchat ve špíně z toho starého filtru, tím postrčíš záběh akvária), což je po měsíci chodu, a určitě by tam měl být filtr s větší filtrační hmotou. Nevím, jaký tam máš teď, ale předpokládám, že nějakého prcka, který není vhodný pro větší AQ.
  26.3.2016 14:14Jája z morčat
  haiuka: např. tento set, osvětlení má tak akorát. haiuka:
  http://www.juwelakvarium.cz/Akvaria-a-skrinky/Akvarium-Rio-180-tmave-hnede-1ks.html
  http://petdiscont.cz/index.php?p=eshop_productinfo&id=7803&n=2

  Nebo si např. necháš slepit (minimálně 8mm síla skla), cena se může pohybovat kolem 2500 Kč, což je ale jen odhad) a dokoupíš k tomu osvětlení např. http://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/osvetleni-akvaria/4aqua-osvetleni-akvaria-100cm-2x39w-t5 . Je to velmi elegantní řešení.
  31.3.2016 10:16Jája z morčat
  Silva: No, v podstatě by to mohlo být zapříčiněno bakteriemi, cizopasníky, plísněmi, špatným prostředím - otravou, filtrací..., špatným prostředím - nevhodně vybaveným (rostliny, úkryty, stres...). Pokud na té bettě není nic jiného vidět a chová se normálně, tak bych se zaměřila na časté výměny vody, omezila bych trochu krmení a hlavně bych ji každý den kontrolovala. Betta by měla mít vodu teplou - cca 26°C.
  - - - - -
  Silva: Ještě mě napadlo - pokud je ta betta mladá, tak se může vybarvovat. Vůbec jí nic nemusí být.
  5.4.2016 18:43Jája z morčat
  haiuka: V tom mrňavém akvárku šneky můžeš mít, případně i krevetky.
  6.4.2016 18:41Jája z morčat
  haiuka: Ve velkém samozřejmě taky. Šneci do akvárka patří.
  10.5.2016 18:04Jája z morčat
  Anonym: Živorodky se množí neustále. Ta přestávka je zřejmě pouze přechodný stav.
  Co se týká rájovců, tak to jsou celkem už velké ryby, které mají i své mouchy. K jiným rybám jsou snášenliví, v době tření ale narůstá jejich útočnost nejen proti sobě, ale i proti jiným druhům ryb. Podle mě je lepší mít jednodruhovou nádrž, případně je chovat s podobně velkými druhy ryb. Osobně bych je chovala v AQ od 150 litrů, lépe 200 l, i když se v atlasech uvádí menší obsah.
  Mollyny jsou bezproblémové ryby, ale jsou živorodky (produkují hodně odpadu), takže s nimi bych chovala buď další živorodky menšího vzrůstu, např. platu korálovou, která je menší a výrazně červená, takže by mollyny pěkně doplňovala (ale pozor na přemnožení), nebo např. razbory (klínoskvrnná, Hengelova, Espeho). Dania pruhovaná bych s mollinami dala, ale jsou to plavci, takže 100l je na hraně, ale ještě snesitelně velké. Co se týká např. teter (neonky apod.), tak ty raději ne, protože vyžadují čistou vodu.

  S tím jídlem bych to neviděla tak hrozně. Pro živorodky se vyrábějí vločky s příměsí řasy. Pak je možné koupit i vitamínové doplňky. Nitěnkami nekrmím, protože se s nimi do AQ může zatáhnout dost nemocí. A je to takové "špinavé krmení" - musejí se nechat několik dní pročistit, aby z nich vyšly nečistoty, ale ta jistota tam nikdy není... Navíc, když ryba nítěnku slupne, tak ještě chvíli žije. A pokud malá rybička slupne velkou nítěnku, tak ta nítěnka jí zevnitř může ublížit, jak se ještě mele. Komáří larvy jsou OK. Pak se prodává i mražené krmení (v akvaristice, někdy i živé), což je docela fajn a výběr je velký. Pouze mražené nítěnky bych vynechala. Pak se dá sehnat grindal, nebo roupice, což jsou minižížalky, jsou menší než nitěnky a mají bílou barvu. Dají se i chovat doma. To ostatní krmení, co zmiňuješ, bych vůbec nebrala v úvahu. Nejlepší krmení je živé krmení, případně mražené, případně doplnit tím vitamínovým krmivem a běžnými vločkami. Ale můžeš vyzkoušet i spařené ovesné vločky, pokud jim to bude chutnat, tak občas jim tím můžeš trošku zpestřit stravu, případně rozdrobit kousek file, ale pozor na to, aby to bylo jen čisté maso. Výrobci do toho nacpou fůru fujtajblů, což není dobré ani pro lidi, a už vůbec ne pro zvířata.
  Já ryby krmím střídavě mraženým, vločkami a grindalem.
  26.5.2016 10:40Jája z morčat
  Anonym: Ideální by bylo, pokud bys založila podrobnou prezentaci akvária. Toto je moje http://rybicky.net/nadrze/18227 .

  Jednoznačně to jsou špatné podmínky v akváriu. Pokud nejsou vyhovující podmínky, tak ryby onemocní, protože mají oslabenou imunitu. U tebe to v podstatě může být cokoliv (parazit, bakterie, viry, plísně...) Jedna výměna vody nic nezachrání. První pomoc je častá výměna vody, když nevíš, co je s rybou - každý den 1/3 vody za odstátou vodu celý týden. Při běžné údržbě se mění 1/3 voda jednou týdně + odkalení dle potřeby. Správná péče o AQ je zásadní pro fungování.

  Nedá se radit bez kompletních informací. Pokud nevím, jak AQ vypadá (pořádná nerozmazaná fotka), jak děláš údržbu a jak často (podrobně), jak je AQ dlouho v provozu, jaká je v něm technika, jak jsou v něm ryby dlouho a jaké všechny konkrétní druhy a počty, co tam liješ za chemii atd., tak je celkem těžké vyvozovat nějaký závěr. Nestačí položit dotaz "Co je s tou rybou?". V přírodě vše souvisí se vším a o akvaristice to platí dvojnásob. Doporučila bych ti koupit Torben (rašelinový výluh, stojí cca 40 Kč) - trochu vylepší prostředí, ale pozor, barví vodu, takže ho musíš dát přiměřeně.

  Aby AQ dobře fungovalo:
  1.Dostatečné světlo: Minimální síla osvětlení, aby rostly nenáročné rostliny je 0,4W/l, ale určitě je lepší mít 0,5w/l – to se týká čisté litráže bez skel, dna, filtru, kořenu atd. Já mám 0,5W a je to dostatečné i na trochu náročnější rostliny. Určitě je lepší osvětlení udělat ze zářivek. Úsporky („žárovky“) nejsou dobré řešení, i když mají určitou watáž, tak svítivost je nižší, než u zářivek. Dnes se dá koupit i LED osvětlení (nebo vyrobit), které má vyšší svítivost a zároveň menší spotřebu. Pořízení je dražší, ale časem se to vrátí.
  Zářivky vol s číselnou řadou 8xx, která je vhodná pro ryby i rostliny – má správná spektra – ideální 865 (bílá a lepší svítivost) + 840 (trochu do žluta, menší svítivost).

  2.Pravidelná údržba: Je skutečně moc důležitá. V podstatě měníš ‘‘vydýchanou ‘‘ vodu za čerstvou. Voda obsahuje i určité prvky, kterými tou výměnou i trošku hnojíš rostliny. Ve vodě není akorát draslík a železo. Pokud pravidelně vodu neměníš a neodkaluješ, zaděláváš si na problém. V AQ narůstají N-látky - NO2, NO3, případně čpavek (čpavek z rozkladu rostlin). V podstatě je to jedovaté prostředí. Běžná výměna je 1/3 odstáté vody (stačí tak půl dne, aby vyprchal chlór), ale je možné i 1/2.

  3.Filtr + proudění vody v AQ: Filtr by měl mít objemnou filtrační hmotu a přiměřený proud vody. Všude v AQ jsou přítomné nitrifikační bakterie, které se starají o zpracování N-látek. Pokud toto nefunguje správně, N-látky narůstají a tím si vymlátíš celé akvárko. Filtr se pere až tehdy, když viditelně přestává fungovat a hlavně v odčerpané akvarijní vodě, nikdy ne pod vodou z kohoutku – tím bakterie zničíš. Nesmíš ho ale vymáchat do mrtě, aby v něm bakterie zůstaly, jen zlehka. Nejvíc bakterií je právě ve filtru (a ve dnu). Proud vody v podstatě k rostlinám dopravuje výživu, proto je potřebný víc, než si myslíš. Ale nesmí být příliš prudký (všeho moc škodí). Pokud se rostliny lehce pohupují, to stačí. Nikdy zároveň neodkaluj a neper filtr.

  4.Přiměřené krmení: Ryby se nesmějí překrmovat. Vodítko je takové, že během minuty by měly sníst vše, co dostanou a nic jim nemá padat na dno (vločkové krmení). Já toto ještě tak 1-2x zopakuju. Tímto způsoben je potřeba krmit minimálně 1x denně, pokud to jde, tak 2x. Ideální je jeden den v týdnu nekrmit. Ryby se vyčistí a zároveň vyčistí i akvárium od přebytků, protože mají hlad.

  5. Dost rostlin. Ideální je osázené dno minimálně 2/3 plochy. Rostliny významně přispívají k dobrému prostředí v AQ.
  5.6.2016 19:18Jája z morčat
  Anonym: Když se zaregistruješ, tak je možné si posílat soukromé zprávy a uvidíš i můj kontakt.
  19.6.2016 19:54Jája z morčat
  haiuka: Jednoznačně stres, možná rozbíhající se nemoc a tipuju i na 100% špatné prostředí. Vyfoť akvárko (nerozmazaně a z co největší blízkosti) a ryby, řeknu ti víc.
  2.8.2016 16:55Jája z morčat
  Těžko ti můžu odpovědět, jestli by jim něco ublížilo. Neznám tvé AQ. Že lezou za filtr má příčinu, jinak by tam nelezly. Od boku se střílet nedá, leda tak ve westernech a akčních filmech.
  15.9.2016 11:31Jája z morčat
  milan16647@seznam.cz: Ideální je vidět i fotku akvária, to mnohdy napoví víc, než dlouhý text. Z fotky se dá lecos vyčíst, co v textu ani nezmíníš.

  Jestli to vypadá jako bílý zákal, tak to budou nálevníci. Pokud jsou v AQ nálevníci a AQ není čerstváček, tak se v AQ něco událo, co způsobilo jejich přemnožení. Je nutné odstranit příčinu - např. překrmení, příliš mnoho hnijících rostlin, špatná údržba, nebo naopak důkladná údržba a zbytečné hrabání se ve dně, což je i hromadné přesazování rostlin, čímž se do vody dostane spouta fujtajblů, přidání hromady nových ryb atd. Je toho spousta, co podpoří přemnožení nálevníka. Pokud na to přijdeš, tak nálevníci sami zmizí. Pokud je zákal hodně hustý, tak je potřeba cca dva dny po sobě vodu vyměnit (polovinu objemu), neboť nálevníci mají velkou spotřebu kyslíku, což je problém pro ryby. Voda se nikdy nesmí měnit celá, totéž platí o vyčistění celého AQ (všechno ven a zase zpátky). To se nesmí. Teď ihned přestaň krmit, klidně týden, ryby to bez problému vydrží. Vodu přestaň měnit (pokud jsi měnil). Žádnou chemii do AQ nelij, protože tím jsi naopak zlikvidoval bakterie, které jsou potřebné pro správný chod AQ. Případně můžeš začít i vzduchovat, abys podpořil kyslík ve vodě (ale nemusíš, pokud zákal není nějak silný). Zkráceně rada je, co máš s AQ udělat - nedělej nic, AQ nech v klidu a nekrm, nálevník odezní sám.

  Ta fotka by fakt byla fajn - co největší blízkost a nerozmazaná. :-) Můžeš mi ji poslat na janaparoubkova@seznam.cz . A můžeš mi popsat, jak děláš údržbu. Pokud máš prezentaci akvária např. na http://www.rybicky.net , pošli mi odkaz.
  15.9.2016 12:35Jája z morčat
  Na základě inzerátu ve zdejší inzerci bych osvětlila problém, který má inzerent.

  Inzetát:
  Ahoj, stala se velká nehoda! Šneci sežrali veškeré rostlinstvo. Máte-li nějaké přebytečné, poměrně nenáročné vodní rostlinky do 25 stupňové vody, tak napište. Na ceně se snad domluvíme. Nejlépe někdo z Prahy, nebo z jejího okolí. Díky. petrinane@seznam.cz

  Odpověď:
  V tom AQ je něco hodně špatně, protože rostliny v něm nevydrží a zajdou. A rozhodně to není vina šneků, jak je uvedeno v inzerátu. Není to nehoda, ale tvá chyba. Nejdřív si vyřeš podmínky v akváriu, aby rostliny rostly a nechcípaly. Nové rostliny skončí úplně stejně, jako ty, co zašly. Šneci nejsou schopní jíst zdravé rostliny. Rostlinám se ve tvém akváriu nedaří, proto zašly, a šneci jen konali svou povinnost údržbáře.
  25.9.2016 20:31Jája z morčat
  Možná by to mohlo někoho zajímat. 17. 9. jsem byla na akvaristické výstavě v Rychnově nad Kněžnou. Napsala jsem o tom malý článek a přiložila fůru fotek. Celé jsem to musela rozdělit na tři části, aby se fotky vešly. Výstava se koná každý rok, takže stačí si to pohlídat, pokud by někdo chtěl příští výstavu vidět.

  http://rybicky.net/clanky/1595-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-prvni-cast
  http://rybicky.net/clanky/1596-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-druha-cast
  http://rybicky.net/clanky/1597-rychnov-nad-kneznou-17-zari-2016-40-vystava-treti-cast
  29.9.2016 18:10Jája z morčat
  Ver:No, mohl by to být skutečně vysrážený vápník. A ano, je to silným osvětlením, lépe řečeno hodně světla a málo živin. V podstatě vše musí být v AQ v rovnováze. Ale zatím jsem to na růžkatci nikdy neviděla.

  To snížení intenzity světla by mělo zabrat, pokud to ale je vysrážený vápník. Spíš jsem přesvědčená, že to bude něčím jiným. Nedostatkem jiné živiny nebo živin. Pokud nehnojíš, tak si myslím, že ta rostlina živoří, neboť je rychlerostoucí a má vysokou spotřebu živin, než jiné rostliny. Ideální by bylo vidět ostré fotky celého AQ i detailů, rostlin, jak dlouho svítíš, dále znát techniku, co je v AQ. Jaká je údržba, jak je dlouho AQ založené, jaké ryby kromě batty tam jsou... Vše souvisí se vším. To, co tu píšu, to je v obecné rovině. Každé AQ je jiné, takže, když chceš poradit, je potřeba znát tvé akvárium. Nesnaž se sama experimentovat se svým akváriem. Většinou to nedopadne dobře. V přírodě vše souvisí se vším a o akváriu to platí dvojnásob.

  Tak, a teď ještě pár slov k akváriu. 10 l je strašně málo, to není velikost na to, aby v něm byla jakákoliv ryba. Zauvažuj nad větším. Betta je velká, tak si zaslouží i větší AQ. Bohužel dnes je taková blbá móda miniakvárií a hlavně se do nich cpe betta, ale i jiné nevhodné ryby. Navíc v takovém malém AQ není snadné udržet rovnováhu, to je spíš pro znalého akvaristu. Ideální je začít s akváriem s objemem cca 100 l, tím myslím ne celkový objem, ale čisté litry na plavání. Když už si pořídíš bettu, tak pro ni je absolutní minimum 30l, já osobně bych ji nedala do menšího AQ, než je 40 l. Což je např. 60x30x30 cm nebo do kostky 35x35x40. Ale jiné ryby její velikosti si zaslouží AQ 100 l, takže i betta by si ideálně zasloužila těch 100 l také. Každé zvíře, které chováme, si zaslouží nejen péči, ale i vhodné místo (prostor) pro život.
  29.9.2016 23:03Jája z morčat
  Ver:Snaha se hodnotí, což u některých lidí není ani náhodou. :-) Osobně nejsem příznivcem takových barevných písků, ale když se ti to líbí, tak to nech. Ten hrad bych vyndala, protože to bettě zabírá prostor. Spíš se poohlédni po nějakém malém kořenu, což je pro prostředí v AQ prospěšné, nejen že to je dekorace. Prodávají se i kořeny, které jsou těžké a neplavou. Ty, co plavou, se musí zatížit. Za čas se nacucnou a budou sami ležet na dně. Také barví vodu. Není to závada, naopak. Ale pokud by barvil moc, tak můžeš častěji měnit vodu.
  Běžná údržba je výměna 1/3 vody 1x týdně. Jestli je to AQ nové, tak měň vodu alespoň 2x týdně. U nového AQ, než se zajede, tak narůstá dusík, takže, pokud by ho bylo moc, může to otrávit i ryby. Pokud by se ti betta nezdála, tak první pomoc je celý týden měnit vodu, pokud se nejedná o něco vážného, tak se ryba srovná. V podstatě je to o správné údržbě = dobré prostředí. Ten filtr potřebuje vytunit, protože nemá téměř žádnou filtrační hmotu. Kup kostku akvarijního molitanu, vydlabej v něm díru, ale hodně těsnou, a filtr do kostky zasuň. Nech ho běžet, dokud viditelně nesníží proud vycházející vody. Pak teprve molitan proper, ale pozor, musíš v odebrané vodě z AQ a ne úplně dočista. Nastav ho tak, aby čeřil hladinu. Akvárium se nikdy nesmí vyčistit celé (všechno ven a zase dovnitř). Pouze se občas odkaluje (nikdy ale neodkaluj zároveň s praním filtru) a mění voda. Klidně ještě přidej vodu, ještě tam je vůle. To AQ nemá krycí sklo. To by bylo vzhledem k bettě lepší pořídit, protože betty potřebují vodu teplejší minimálně 25 °C, i víc. Dýchají i kyslík, takže, když by voda byla teplá a vzduch nad ní studenější, tak mohou nastydnou a umřít.
  To bílé není vysrážený vápník. Vysrážený vápník je tvrdá bílá krusta na listech. Sice jsou fotky rozmazané, ale vypadá to spíš na nějakou plíseň než řasu, což u čerstvých akvárií může být. Na řasu je to dost bílé. To ale neznamená, že se řasa neobjeví. To je úděl nových akvárií. Prostě to ručně odstraň. Pořiď si pár malých šnečků - okružáky nebo levatky. Řekni někomu známému, jestli má akvárko. A hlavně další rostliny. Platí takové heslo - kytek není nikdy dost. :-) Třeba menší druhy kryptokoryn. Rostliny jsou důležité a pomáhají udržovat dobré prostředí.
  Dej si pozor v akvaristice, prodávají i rostliny, které do akvária nepatří. A vědomosti povětšinou také nemají. A nenech se na nic ukecat. Musíš tam jít připravená a vědět, co chceš. Když si něčím nebudeš jistá, tak se raději zeptej zde, než v akvaristice. Hlavně do AQ nelij žádné "zázračné vodičky", které by ti také v akvaristice mohli nutit. Raději se 10x zeptej, než jednou koupíš.
  - - - - -
  Ver: http://rybicky.net/nadrze/18227
  Mrkni se na moje AQ, třeba tam najdeš něco, co ti pomůže.
  30.9.2016 12:53Jája z morčat
  Kdyby té rostlině něco nechybělo, tak se na ní ta asiplíseň neusadí. U rychlerostoucích většinou chybí především dusík, ale může to být i vápník (kudrnatost), možná i železo a draslík, které v kohoutkové vodě nejsou, nebo je ve vodě něčeho přebytek a může jiný prvek být blokován. U nového AQ je lepší neexperimentovat. Zatím bych ty hodně napadené části zlikvidovala (případně bych zkusila růžkatec dát mimo, do nějaké velké sklenice, jestli se vzpamatuje) a pořídila hodně rostlin. Až viditelně a dobře porostou, tak teprve pak můžeš začít hnojit. Zatím tam nemáš moc rostlin, tak bych hnojení neriskovala, příliš hnojiva vůbec nemusí svědčit bettě. Zatím měň vodu 2x-3x týdně. Pokud je betta v pohodě, nemělo by se jí nic chytit. Krm ji, ale ne moc. Pokud onemocní, je v AQ něco špatně. Co se týká hnojiva, tak je velmi slušné Easy Life Profito, případně bych pořídila a občas kápla Easy Life Ferro (málo rostlin = málo hnojit = méně, než je v návodu + dávku rozdělit na dny, nedávat najednou). A uvidíš, jak to bude rostlinám svědčit. S dusíkem bych počkala, s tím není radno si zahrávat, pokud je to nová nádrž. Pokud se růžkatec nevzpamatuje, tak pořiď nějakou jinou plovoucí rostlinu. Např. http://rybicky.net/atlasrostlin/salvinia_minima , http://rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum ,
  http://rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_thalictroides - mladé rostliny
  Pokud jsi z Prahy, můžu ti rostliny a šneky dát.
  30.9.2016 19:00Jája z morčat
  Ver: Ti šneci musí být malincí, ne žádný obr, to do tvého AQ dát nemůžeš např ampulárky atd.

  Vhodní např:
  http://rybicky.net/atlasostatnich/okruzak_kanadsky
  http://rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ricni
  http://rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ostra
  nebo některou z piskořek
  9.10.2016 15:17Jája z morčat
  ver: Tak to jsem ráda, že se vede. :-) Kdybys potřebovala, tak se ptej. :-)
  19.10.2016 20:25Jája z morčat
  Předpokládám že je to AQ o rozměru 60x30x30. Lepší je zvolit 60x30x35 (výška), případně 40 výšku. Je to kvůli rostlinám, protože 30 cm výšky ti hned dorostou. Na AQ 60x30x35 ti bude dobře sedět světlo http://petdiscont.cz/produkt/194454-led-osvetleni-lfl-cl-600-18w-w-bila . Dělají i modrobílé, ale to neber. Jako filtr můžeš zvolit čerpací hlavici a k tomu molitan (někdo říká, že je slyšet, někdo ne), nebo např. Fluval U2 - je výborný a je tichý - doma máme dva. Pokud ho šikovně nastavíš, tak proud bude tak akorát. Pokud bys volila AQ 60x30x40, tak filtry ty samé, světlo bych volila stejné, ale pokud by se ti zdálo, že je světla málo, tak bys musela ještě koupit druhé, ale musela bys ještě koupit zhášeč, kterým bys jedno světlo regulovala dle potřeby (případně dva zhášeče a regulovala bys obě světla, což mi přijde rozumnější, protože by po celé ploše akvária byla stejná intenzita světla). Pokud by obě světla jela naplno, bylo by to moc. Navíc, když máš otevřené akvárko, tak při údržbě nemusíš světlo dávat pryč a dobře do AQ vidíš. Pokud bys měla kryt, tak tam je to při údržbě dost nalevačku. Když dáš pryč kryt, je tam tma, když ho tam necháš a třeba jen posuneš, tak hrozí, že ho shodíš. Já osobně bych volila otevřenou hladinu, případně dle nutnosti krycí sklo.
  20.10.2016 20:42Jája z morčat
  adelain-dorothea: Sama mám kryt, ale nyní mám možnost jej opřít z boku o AQ, když dělám údržbu, takže je v AQ světlo, i když omezeně, ale vidím do něj přijatelně. Ale uvažuju o založení akvárka cca 300l, tam už kryt opřít nepůjde, takže zvolím otevřenou hladinu = dobrý přístup do AQ. A pokud by to náhodou nevyhovovalo (přílišná vlhkost, tak na AQ budou krycí skla, která budou položená na podélné výztuhy. Jinak otevřená hladina vypadá hodně dobře - to se můžeš podívat na prezentace různých akvaristů. Akorát musíš počítat s odpařováním vody a dolévat ji. U velkých akvárií se do AQ lépe dostaneš, i když mají kryt, ale ten kryt musíš mít vymyšlený dost dobře, aby to pro tebe bylo pohodlné (osvětlovací těleso nesmí být přímo v krytu, ale musí být pohyblivé (položené na lištách). Pokud by bylo světlo přímo v krytu, tak by kryt měl být vymyšlený tak, aby alespoň zadní světlo při odklopení mohlo svítit do AQ, aby bylo na údržbu vidět. A samozřejmě musíš mít zářivky připojené na více předřadníků, abys je mohla zapnout samostatně. U malého AQ ty kryty už musíš odklopit celé, pokud je špatně řešený, což v naprosté většině bohužel tak je. Navíc je v těch krytech nedostatečné osvětlení a dost špatně se přidává další světlo. Takže máš v podstatě dvě možnosti. Buď si takový promyšlený kryt vyrobit, nebo nechat AQ bez krytu, což je i pohodlnější (osvětlovací těleso akorát posuneš dozadu a máš krásný přístup do AQ), nehledě na estetiku - pěkně se na to kouká. :-)

  A malý vzorek akvárií:
  https://rybicky.net/nadrze/23995
  https://rybicky.net/nadrze/18086
  https://rybicky.net/nadrze/23957
  https://rybicky.net/nadrze/25582

  Na https://rybicky.net/ je spousta prezentací, tak se můžeš kochat nekonečně dlouho. :-)
  31.10.2016 10:36Jája z morčat
  Anonym: Od boku se střílet nedá. Neznám tvé AQ, tak rada je těžká. V obecné rovině - buď si ryby nemoc skrytě přinesly s sebou a teď se projevila, nebo prostředí tvého AQ je špatné, takže nemoc je důsledek změny akvária a prostředí. Spíš bych skoro řekla, že druhá možnost je správně. Jediná rada, kterou ti můžu dát, je to, že pokud na rybách vidíš, že nejsou ve své kůži, tak celý týden každý den měň 1/3 vody, což by mohlo pomoci. Častá výměna vody je důležitá, i když si přineseš nové ryby (ob den celý týden). Běžná výměna vody je 1x týdně, a to neustále. Pokud máš málo rostlin, tak jich hodně pořiď - ty jsou pro správný chod akvária moc důležité, nejen svou krásou, ale i funkčností.

  Co se týká vodnatelnosti, tak to se léčit nedá. Pokud máš v AQ tuto nemoc, tak ty ryby, které ji mají, musíš ihned utratit (nikoliv živé spláchnout do záchodu) a ostatní ostřížím zrakem sledovat. A hlavně si žádné nové hodně dlouho nepořizuj, klidně i rok, než se prostředí v AQ srovná. Je to infekce, takže řešení musí být radikální + hodně častá výměna vody. Řekla bych, že v tvém AQ je něco hodně špatně. To, že je voda čistá, ještě neznamená, že prostředí je v pořádku.

  O svém AQ nic konkrétního nepíšeš - rozměry, jak dlouho je AQ založené, ani o údržbě, ani jak je vybaveno konkrétní technikou, prostě nic. Ideální je fotka (nerozmazaná).

  Jak jsem již psala - tvé AQ neznám, takže víc ti neporadím. Pokud chceš poradit, nestačí napsat, že sis koupil dánia a že ti umírají.

  Mám z tebe takový pocit, že na množení ryb nemáš podmínky, takže být tebou, tak o tom ani neuvažuju. Paví oka jsou živorodky, ty se rozmnoží sami a nepotřebují k tomu žádné speciální zacházení.
  31.10.2016 20:55Jája z morčat
  Anonym: Nic ve zlém, ale ptáš se jako úplný začátečník. Ale stejně mám pocit, že s těmi zkušenostmi to zas tak horké nebude.
  Co se týká rad na burze, tak spíš předpokládám, že moc neuspěješ. Jsou to prodejci jako každý jiný, takže mají zájem prodat, ne radit. Ale třeba zrovna padneš na někoho ochotného.

  Odchov najdeš zde: https://rybicky.net/atlasryb/danio_pruhovane
  - - - - -
  Andy: To je zřejmě konečná. Fotku mi pošli na janaparoubkova@seznam.cz .
  24.11.2016 11:16Jája z morčat
  Raven: Koukám, že jsi z Prahy. Kytky můžeme vyřešit jednoduše - můžu ti je věnovat za něco na zub morčákům. Ušetříš fůru peněz za nákup. Navíc v akvaristice nesmíš nikomu věřit. Bez skrupulí tam nabízejí i rostliny, které pod vodu nepatří. Co se týká Beťáka, tak do tak malého AQ bych s ním jiné ryby nepořizovala. Ani samice. Je to pro ně strašně malé. Pokud mají malý prostor, tak se můžou vzájemně umlátit. Pokud by z nich jeden byl dominantní, tak bude terorizovat ostatní. Pokud budou dominantní dva nebo všichni tři, tak to bude mela. Ve třiceti litrech nejsou schovky, ani prostor na útěk. Betty jsou velké ryby a pokud bys chovala samce se samicemi, tak by jim svědčilo 100 l a pořádně zarostlé AQ. A pokud nemáš AQ s krytem, tak pořiď krycí sklo. Betta je labyrintka, takže dýchá i vzduch. Potřebuje jednak teplou vodu minimálně 25 °C (budeš zřejmě potřebovat i topítko), a pokud by dýchala studený vzduch, tak může nastydnout a umřít. Jinak to je společenská ryba a snese se bez problému s jinými rybami, jenže do tak malého AQ nemůžeš dát ryby ve velikosti, ve které je už betta nebude považovat za krmení, protože je to pro ně malé. Pokud bys neměla bettu, tak když přihmouřím obě oči, můžeš do AQ dát minirybičky cca 10-15 kousků (velikost cca 2 cm, maximálně 3 cm) + krevetky. K betťákovi, pokud bude hodně zarostlá nádrž = rostliny úplně všude, že nevidíš dno (kromě pár centimetrů u předního skla), by se daly krevetky také dát. Velké nesežere, mláďata ano. Ale vzhledem k zarostlému AQ vždy něco přežije.

  Akvárium nech běžet bez ryb klidně 1,5 měsíce, než se v něm vymlátí chemie. Případně ti můžu vymáchat můj filtr (bakterie, které se starají o chod akvárka), a když to rychle stihneš domů, tak si v tom vymácháš svůj filtr a zbytek naliješ do akvárka. Je to bordel, ale to se vstřebá, to je to nejlepší, co pro rozjezd AQ můžeš udělat. A co máš za techniku - osvětlení + filtr konkrétně?
  24.11.2016 12:36Jája z morčat
  Raven: A ještě jsem zapomněla. Než AQ napustíš, tak zadní stranu polep černou samolepící tapetou. Pohled do AQ je pak naprosto nádherný. A ještě, co se týká dna, tak bych ti doporučila zajet do Zoo Braník a kup přírodní písek (má různobarevné kamínky), vypadá moc pěkně. Mají ho na váhu a za 1 kg chtějí 15 Kč (když jsem tam byla naposled) http://www.zoobranik.cz/aktualni-nabidka/?p=speciality - je to ten úplně napravo, v AQ vypadá pěkně. Určitě nekupuj barvený křemičitý písek, ten mají také v nabídce 1 kg za 30 Kč), ten se za čas odbarví (vlastní zkušenost). Případně v akvaristice křemičitý písek, ale ne bílý, tmavší. Jenže ten je poměrně drahý. Aby rostliny držely ve dně a dobře rostly, tak to chce alespoň 5 cm vysoké dno. Přepočítáš lehce cca 1,6 kg písku = 1l, takže by ti stačilo cca 6-7 kg. Dokoupit můžeš vždycky. A kup si i malý členitý kořen, je pro akvárium prospěšný, nejen dekorativní.
  - - - - -
  Raven: Nějak jsem přehlédla, že jsi kluk. :-)

  Malá AQ se udržují hůř, než velká. Velké se s podmínkami lépe popere. Pokud chceš třístovku, tak si ji rovnou pořiď. :-) Ale na druhou stranu miníčka jsou moc pěkná, když se povedou, a mají něco do sebe. :-)

  Těch 27 °C mi přijde divné, když okolní teplota je 21 °C. Určitě by neměla být tak vysoká, pokud do toho nesvítíš těsně nad hladinou. Ale i tak bych předpokládala, že na 27 by to žárovka-úsporka nevytopila. Řekla bych, že teploměr neměří správně.

  A jaký mají ta akvária rozměr - délka x výška x šířka?
  25.11.2016 10:38Jája z morčat
  Raven: Předpokládám, že plocha AQ je 45x25. To by ti mělo stačit 8-9 kg písku. Na tuto velikost AQ by stačil molitanový filtr poháněný vzduchovacím motůrkem. Vzduchovací motůrky mají dva vývody (ale nevím, jestli všechny), takže bys tak mohl filtrovat obě AQ. Případně, když zvolíš vnitřní filtr (ty jsou ale už o dost dražší), tak dávej pozor, aby měl dost filtrační hmoty. Myslím, že by tak malé AQ utáhl Fluval U1. Fluvaly jsou tiché. Když odečteš dno a horní mezeru od hrany AQ, tak to AQ má nějakých 25 l. Pokud budeš svítit zářivkou, nebo úsporkou, tak by mělo stačit 12-15 W. Pokud bys volil LEDky, tak to bych odhadla na 8-10 W. Ledky je lepší mít výš (cca 5 cm nad hranou AQ), protože světlo z nich jde pod 120 ° úhlem, tak aby osvítily celý sloupec vody. Určitě je vhodné zvolit osvětlení, které svící po celé délce akvárka. Pokud jsi trochu šikovný a i trochu rozumíš elektřině, tak jednoduché LED osvětlení zvládneš. A když by akvárka stála těsně u sebe, tak bys to osvětlení mohl udělat jen jedno přes obě AQ. Pokud bys volil úsporku, tak tím celé AQ neosvětlíš, takže by rostliny mohly živořit nebo zajít. Tak až budou rostliny aktuální, tak se mi ozvi.
  26.11.2016 22:33Jája z morčat
  Raven: Karanténu nemám. Jako prevenci při pořízení nových ryb, čemuž se ale snažím vyhýbat, používám eSHa 2000.
  7.12.2016 19:59Jája z morčat
  Tetra aqua safe: ale,jo. Je to zřejmě fungující přípravek, ale zároveň to je tahání peněz z kapsy. Taková věc není potřeba do AQ dávat, ale když už ho máš, tak tím nic nezkazíš.

  Pokud máš vodu z kohoutku, tak ji necháš chvíli odstát. Stačí pár hodin. Když je někdy fofr (jako např. otrava = nutnost okamžité výměny vody), tak ani to ne - rovnou z kohoutku do AQ. Já jsem zastáncem toho, že by se voda měla nechat odstát, pokud máš menší AQ. Pokud máš třeba 500 l , tak to už je trošku problém, kam s tou vodou. A určitě je lepší do AQ nelít vodu z teplého kohoutku. Nikdy nevíš, co je v kotli a jaké chemikálie se do něj při odvápňování dostaly a co z něj horká voda vylouhuje. Někteří akvaristi to neřeší a vodu namixují rovnou z kohoutku. Ty máš miniakvárka, takže ten luxus odstátí a případně ohřátí vody, pokud se sama neodrazí na přiměřenou teplotu, si můžeš dovolit. Já to řeším i tak, že když se mi sama nestačí odrazit, tak v rychlovarné konvici vodu ohřeju a doplním k té, co je odstátá, ale málo teplá.

  To hnojivo klidně pořiď ale spíš do zásoby, kdybys viděl, že ti některá kytka strádá. Je to spíš ke kořenům stálých rostlin, které nepřesazuješ, např. echinodory, kryptokoryny a jim podobné. Ke stonkovým nic nedávej. Jednak se často vytahují ze dna a krátí a jednak bys tím do sloupce to hnojivo dostal, což ti může pěkně zavařit. Do čerstvého AQ bych to nedala, protože tam je lepší hnojit méně a určitě pokud budeš hnojit, tak až uvidíš, že kytky dobře rostou. Taky musíš hnojit jen malino do sloupce vody, ne do dna, a ne doporučovanou dávku. Raději méně, než více. Osobně si myslím, že ty tobolky nejsou až tak potřeba. Teď je takový trend pálit do AQ světlem, co to jde, lifrovat do AQ CO2, co to jde, a hnojit jako o život. Jenže to se musí umět. Být tebou, tak se krotím a nechám to AQ, aby se rozběhlo a pak teprve bych malinko přitlačila na pilu.
  19.12.2016 17:17Jája z morčat
  neen: Fotka akvária by dost pomohla s vysvětlením. Takhle bych střílela od boku. Obecně, pokud krevetky nemají schovávačky, je málo rostlin a jsou v AQ s většími rybami, tak je sežerou. Případně to může být i nevhodnými podmínkami v AQ (špatná údržba, filtrace atd.) Založ album s nerozmazanými fotkami tvého akvária (celé AQ i detaily) a řeknu ti k tomu víc. Album si můžeš založit na morčatech a dát ho jako neveřejné. A až to budeš mít, tak mi dej vědět a já se na to mrknu.
  25.12.2016 16:21Jája z morčat
  YCFML: No to je danajský dar. I BETTA POTŘEBUJE MÍT AKVÁRKO S FILTREM, zaslouží si vhodné podmínky pro život a ne živoření v nějakém pidi akvárku bez vybavení a rostlin.
  Betta je poměrně velká ryba, tak si zaslouží i dost velké AQ, ne bettárko, což je jen komerční výmysl. 1,8 l není akvárium, ale trápení. S chovem a péčí o živé zvíře nemá nic společného. To je podobné, jako by tě někdo zavřel na záchod a nechal tě tam živořit. Buď bettu vrať do akvaristiky, nebo jí pořiď pořádné akvárko o minimálních rozměrech 30x30x30 cm, ale lépe větší, s krycím sklem (beta nesmí dýchat studený vzduch) a osvětlením. Dále na dno křemičitý písek, topítko (s nízkým výkonem cca 25 W). Beta musí mít teplou vodu 25-27 °C. Dále musí mít filtr, stačí molitanový poháněný vzduchovacím motůrkem. A do AQ jsou potřeba rostliny (hodně rostlin), i plovoucí, což má betta ráda. Než jí pořídíš nové AQ, tak jí každý den musíš měnit 1/3 vody za odstátou a stejně teplou jako je v AQ, jinak by se mohla otrávit dusíkem (chemické reakce v nových akváriích). Krm ji střídmě - co jí dáš, tak aby to sežrala a nic pokud možno nespadlo na dno - 1x denně.

  Tomuto říkám vhodně zařízené akvárko pro bettu: https://rybicky.net/nadrze/20090

  Nebo toto: https://rybicky.net/nadrze/25695

  Pořádně si to nastuduj a hlavně, pokud tu bettu chceš, tak konej.
  26.1.2017 22:30Jája z morčat
  Einy: O tom pochybuju. Vzhledem k tomu, jak se tuberkulóza přenáší a co je potřeba k uchycení bakterií, tak to považuju za nesmysl. Spíš bych doporučila, aby ses obrátila na veterináře. Myslím, že ti poví to samé. Je vůbec otázka, zda tyto bakterie by vůbec byly schopny v rybě přežít.
  29.1.2017 19:28Jája z morčat
  Dávat hlínu do AQ je dost velké riziko. A kdo s tím nemá zkušenosti, zaprasí si AQ a v horším případě si může vše živé v AQ zlikvidovat. Lepší je zakládat jen s křemičitým pískem nebo jiným vhodným dnem (bez živin) a pak teprve přiměřeně živiny do AQ přidávat. Být tebou, tak celé AQ založím znovu. I rostliny na to mohly tak reagovat, jak popisuješ. I moc živin v AQ je špatně. A jestli ti to dno zahnívalo, tak sis těmi rostlinami (pokud jsi je neopláchla) mohla do toho druhého AQ něco zanést. Následné projevy mohou být i důsledkem.
  Pokud sis do toho druhého AQ nic nezavlekla, tak to klidně může být tím, že ty ryby si skrytě něco přinesly s sebou, a transportem, změnou akvária a stresem se ryby oslabí a nemoc propukne. 3-4 týdny je v podstatě časové rozmezí, kdy se po přinesení ryb něco může provalit.

  Jak děláš údržbu akvária - podrobně to rozepiš. Jak je velké AQ (rozměry délka/výška/šířka), jaký tam je filtr, kolik rostlin. Ideální by byla i fotka AQ, to kolikrát řekne víc než popis.
  Jestli sis všechny ryby koupila najednou, tak jsi mohla rozhodit podmínky v AQ, což je velmi rychlý způsob, jak ryby zlikvidovat. Takže to vidím tak, že místo máchání ryb v léčivu je potřeba udržet v AQ vhodné podmínky. Většinou to na usměrnění bakteriálního rozpadu ploutví a plísně stačí. Otázkou je, jestli ryby nejsou bakteriemi víc zasažené, než je rozpad ploutví (bílé výkaly). Já bych to řešila následovně. Každý den výměna vody, klidně polovina, za odstátou (stačí hodinu) a stejně teplou jako je v AQ. To by mělo trvat alespoň celý týden (klidně i déle dle stavu ryb). Po týdnu by už mohly být vidět výsledky. Krmila bych střídmě. Ale záleží na tom, v jakém jsou stavu ryby, protože ani léčba už nemusí zabrat. A pokud jsou léčeny opakovaně, tak jim to zrovna dobře neudělá. Za docela dobré léčivo považuju eSHa 2000 - je širokospektrální. Teď bych ty ryby už ničím nepřeléčovala, jen denně měnila vodu. Možná to pomůže, možná ne. Bohužel ne vždy i při vší snaze léčba zabere. A když ryby nejsou v dobré kondici, tak o to to je horší. Dost často jeden konkrétní příznak může být příznakem několika nemocí. Podle mě to je na čekání, jestli výměny vody zaberou. Prostě udržuj po nějakou dobu v AQ co možná nejlepší podmínky, čas ukáže, jestli to ryby zvládnou nebo ne.
  6.2.2017 09:38Jája z morčat
  Raven: Akorát jsem jich včera fůru vyházela. Plovoučky se nestříhají, pouze odebereš potřebný počet z hladiny.

  Já mám tyto: https://rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum
  Jsou velké akorát, kořeny nevytvářejí neprostupné houští, vypadají dekorativně. https://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=18227&s=199&sl=11210


  Pak jako plovoučky používám i tyto: https://rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_thalictroides
  Je to zajímavá rostlina (kapradina). Normálně se sází do dna, ale je možné ji nechat i plavat. Mladé rostliny jsou jako plovoučky také pěkné. Navíc mají výhodu v tom, že nemá celoplošné listy, takže tolik nestíní. Patří mezi rostliny velkého vzrůstu, ale jako mladé dost dobře jako plovoučky vypadají. Velmi jednoduše si ji namnožíš, když odlomíš list a necháš ho volně plavat. Vyrostou na něm nové rostlinky. Takže když ty původní povyrostou, tak si je namnožíš a velké rostliny vyhodíš nebo daruješ.
  https://rybicky.net/fotogalerie.php?sekce=nadrz&c=18227&s=549&sl=11211&vse=0 - vlevo, ta je už ale velká.

  Můžu ti oboje dát.
  11.2.2017 19:24Jája z morčat
  Adukas: Vsadím se, že podmínky v tvém akváriu pro ně byly k nežití.
  25.2.2017 19:52Jája z morčat
  Neen: No tak pH to za vinu určitě mít nebude. Je to tak, jak jsem již psala - podmínky v AQ nebyly k žití. Podle mě to byla otrava dusíkem, jak tomu většinou bývá v nově založených akváriích, když se dají ryby brzy a je špatná nebo žádná údržba. Na takový dotaz to abychom bychom byli věštci, aby se dalo kloudně odpovědět. Prostě začátečník, který si, jak bývá bohužel zvykem, o založení a fungování akvária nezjistil informace, což je základ. A pak se diví, že umírají ryby.
  23.3.2017 09:02Jája z morčat
  Rybka♡♡: Nejdříve k akvárku. Je dobře, že jste pro bettu pořídili toto akvárko. Hodně lidí ji nacpe do miniaturních nádržek. Betta je poměrně velká ryba a zaslouží si i důstojné bydlení. Těch 54 l má čistých litrů na plavání cca 40. Já osobně tuto velikost AQ považuju za dobrou volbu. Do akvária, které má méně než 30 l bych ji nedala.
  To okusování je od neonek velmi pravděpodobné. Jsou to hodně aktivní ryby a na bettu si budou zřejmě dovolovat (to okusování mám potvrzené od více chovatelů). Co se týká velikosti akvárka, tak je toto pro neonky nevhodné. Tetrovité ryby jsou hodně aktivní plavci a potřebují prostor. Je pro ně důležité, aby byly v dlouhém akvárku, ideálně s minimální délkou 1m. Takže to tvoje AQ o délce 60 cm je pro ně malé. Určitě si na sebe zvyknou, ale jestli neonky budou bettu okusovat, to ukáže čas, to ti jednoznačně neřeknu. Teplotu vody by bylo lepší zvednout, betta potřebuje teplejší vodu, jenže neonky raději těch 24 °C. Ale jestli betta vypadá dobře a je čilá, tak jí nižší teplota zřejmě nevadí.
  Ještě bych doplnila k tvému dotazu o osvětlení - tropický den má 12 hodin, takže je ideální svítit 10 - 12 hodin. Pokud nemáš časovač, je lepší si ho pořídit, protože ryby i rostliny potřebují pravidelnost.
  Co se týká jídla, tak tvé ryby by velmi ocenily, kdybys jim v akvaristice koupila i mražené krmení (např. cyklop, koretry), v žádném případě ale ne nitěnky, můžeš i zkusit file, ale musí být neochucené, čisté maso, případně grindal, což jsou takové miniaturní žížalky. Chovají se v krabičce na molitanu a krmí se např. rybím suchým krmením. Grindal můžeš krmit i najemno rozdrcenými psími granulemi, piškotem promíchaným s kapkou oleje... Krabičku strčíš do šuplíku a nesmrdí to, pokud grindal nepřekrmuješ.
  Pořiď bettě i plovoucí rostliny, má je ráda. Máš v AQ i filtr - to je nutnost. Pokud ne tak ideální je čerpací hlavice Atman a akvarijní molitan. Cena se pohybuje kolem 300 Kč.

  http://www.akvapotreby.com/www-akvapotreby-com/eshop/5-1-Elektricke-filtry-pudni-filtry/115-2-Atman-AT-komplet/5/3004-Atman-At-201-50-400l-h-s-M-9-16-BIO
  23.3.2017 20:06Jája z morčat
  Rybka♡♡: Neonky salát určitě nežerou, ale komáří larvy neonky i betta velmi ocení. Živé krmení je vždy lepší než suché. Pokud bude těch komářích larev hodně, tak si je můžeš zmrazit (bez vody). V zimě se budou hodit. Přeliješ je přes husté sítko, případně si můžeš ušít z látky podběrák - voda proteče a v pytlíku zůstane jen vodní havěť. Ve vodě nejsou jen komáří larvy, ale i úplně malí drobci, které běžně nevnímáš. Ale když vodu s larvami přeliješ přes látkový pytlík, tak uvidíš, že tam nebudou jen komáří larvy. Všechnu tu drobotinu ryby žerou. Do akvárka ty larvy nedávej s vodou, aby sis tam něco nezanesla.
  Filtr musí běžet neustále a čistí se, až když hodně sníží proud. Filtr není hlavně kvůli tomu, že čistí vodu, ale kvůli biologické filtraci. Pokud ho vypínáš, tak ta filtrace nefunguje a naopak tím i "kazíš" vodu. Musíš ho proplachovat v odebrané vodě z AQ a nikdy ne úplně do čista, vždy tam musí trošku "špíny" zůstat. Voda by se měla každý týden částečně vyměnit - cca 1/3. U nově založeného akvárka na to musíš obzvlášť dbát, protože ve vodě probíhají chemické reakce, a kdyby se nedělala pořádná údržba, tak to může skončit i otravou ryb. To akvárko je čerstvé (předpokládám), tak ještě nemá stabilní prostředí. A pokud máš v něm málo rostlin, tak ještě pořiď další. Rostliny jsou velmi důležité pro udržení dobrého prostředí. Ideální je, když je osazené dno z 80 %. Ryby to také ocení, protože se budou mít kde prohánět, případně schovat. Zatím odkalovat nemusíš - dno potřebuje vyhnojit. Řiď se tím, když u předního skla uvidíš, že je dno hodně zanesené, tak zlehka odkalíš na místech, kde nerostou rostliny. napiš mi ještě přesný název filtru, mám takový pocit, že nebude moc kvalitní. Jestli máš set (AQ včetně filtru, topítka...), tak to je téměř jistota.
  26.3.2017 20:34Jája z morčat
  Bety: Chtělo by to nerozmazanou fotku, aby se určilo, jestli je to krupička. Pokud to je krupička, tak je potřeba celé akvárium přeléčit. Velmi dobře funguje eSHa Exit + eSHa 2000. Musíš použít oba přípravky současně.
  - - - - -
  Rybka♡♡: Jestli to je ten malý černý filtr, velký na délku cca 10 cm (jako na tomto videu - https://www.youtube.com/watch?v=tibZ8d8bvDM ), nebo o trošku větší, tak to je naprosto nevhodný a zbytečný výrobek. V podstatě tím akorát honíš vodu, filtrační hmoty je tam tak málo, že účinek je zanedbatelný, v podstatě žádný, kromě proudu vody. Chtělo by to koupit nový (viz odkaz, jak jsem dávala níže), aby to AQ fungovalo. A hlavně to chce hromadu rostlin.
  1.4.2017 22:14Jája z morčat
  Rybka♡♡: To se dá těžko určit, pokud na ní nic nebylo vidět. Kdyby byla špatná další rybička, tak bych okamžitě vyměnila část vody. Možná to ani nebude v souvislosti s filtrací. Ani nevíš, jak byly staré.
  4.4.2017 08:40Jája z morčat
  Rybka♡♡: Může to být z okousání, neonky bývají pěkné potvory, ale také to tak být nemusí. Okousané ploutve jsou ostře ohraničené. Pak to může být bakteriální rozpad ploutví. To také může vypadat jako okousané ploutve, ale vypadá to trochu jinak. Ty ploutve nejsou tak ostře ohraničené, spíš to vypadá, jako když samovolně ubývají a mohou být i zakalené a trošku na koncích trochu roztřepené. Ale to bych musela vidět. Ten rozpad ploutví je ze špatného prostředí, kdy se bakterie přemnoží. A pokud ryby nejsou úplně OK, což ty vůbec nemusíš poznat, tak to začíná právě rozpadem ploutví. Když se nic nepodnikne, tak to v pozdějším stádiu končí smrtí. Takže pokud budeš často měnit vodu, tak to na počáteční bakterku zabere. Ale nějakou dobu to trvá. Jestli to skutečně není od okousání, tak v té první fázi zabere i přípravek eSHa 2000, který je pro osazenstvo akvária snesitelnější a je širokospektrální. Pak jsou i silnější prostředky, ale těmi si totálně zlikviduješ i prospěšné bakterie, které jsou v AQ nutné k tomu, aby bylo prostředí OK, to bych používala až v absolutní nouzi. Neonky se krmí převážně ve sloupci vody, na dno moc nezajíždějí. Betta se zase na dnu bez problému nakrmí. Takže když zařídíš, aby malinko krmení i kleslo (větší množství by ryby nemusely sežrat a mohlo by se rozkládat), tak si betta vždy potravu najde. Zatím bych častěji měnila vodu - uvidíš, jak se to bude vyvíjet. A mezi tím si kup eSHa 2000. Nikdy nevíš, co si společně s rybami skrytě přineseš. To se může projevit i za delší dobu - měsíc i déle. Změna prostředí je spouštěč.
  8.4.2017 19:58Jája z morčat
  Podle mě máš zvýšené dusíkaté látky v AQ = otrava (ryby hynou rychle a bez příznaků). Máš nový filtr = nezaběhlý filtr, takže podmínky v AQ nebudou zrovna OK. Filtr se nastartuje nejdříve po měsíci a to se tomu ještě nedá říkaz zaběhlý filtr. Navíc se ampulárka do malého AQ moc nehodí, neboť je velkým producentem odpadních látek. Pokud dostane hlad, tak ti může i sežrat rostliny. Takže měň často vodu - 1/3 alespoň ob den po dva týdny, pak 1-2 týdny vyměň vodu 2x týdně a pak nastálo 1x týdně. Od kdy je v AQ ten nový filtr?
  9.4.2017 17:24Jája z morčat
  Rybka♡♡ : Jak jsem popisovala - častými výměnami vody (i každý den, když to je akutní), dále rychlerostoucími rostlinami, protože mají vekou spotřebu živin včetně dusíku. A také se musí krmit střídmě, aby se zbytek krmiva nerozkládal.
  10.4.2017 19:52Jája z morčat
  Rybka: podstatě můžeš dát běžnou zeleninu kořenovou, papriku, okurku, salát, čínské zelí, kopřivy... Prostě vyzkoušíš, co jí bude chutnat. Kromě okurky všechnu zeleninu spař horkou vodou (na chvilku ji potop do horké vody, salát opatrně). Šneci jedí odcházející rostliny, tak se jim ta spařená zelenina lépe jí.
  25.6.2017 19:24Jája z morčat
  Klárrr: Pravděpodobně bakteriální rozpad ploutví = nevhodné podmínky.
  http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm#bakterie
  https://rybicky.net/forum/413
  18.8.2017 20:11Jája z morčat
  Kamka12302: 30l, ale lepší je větší.
  19.8.2017 21:57Jája z morčat
  Něm: Řekla bych, že to AQ je špatně založené, nemáš v něm rostliny (nebo málo), špatná filtrace, odsvětlení. špatná údržba, nebo žádná údržba..... prostě špatné podmínky. Ideální by byl fotka celého AQ. Jinak do AQ žádné umělotiny nepatří.
  - - - - -
  Chov šneků: bojovnice je mírná, klidná ryba. Bez problému se snese s jinými rybami i šneky.Akorát samci jsou vůči sobě agresivní, proto se mají chovat odděleně.
  7.11.2017 20:28Jája z morčat
  zuzu23: Asi tě zklamu - 4 litry není akvárko. Než začneš chovat jakékoliv zvíře, nejdříve si o tom konkrétním zvířeti něco nastuduj. Do čtyř litrů nepatří žádná ryby. Očka a platy patří do AQ kolem 100 l a neonky jsou hodně aktivní, takže AQ by mělo mít na délku alespoň 1 metr. Ty rybičky umřely, protože to prostředí bylo neslučitelné s životem. Stejně skončí další ryby, pokud je tam dáš. Akvárium musí fungovat, nestačí napustit vodu a šoupnout do něj ryby a myslet si, že je to OK. Není to OK a nikdy nebude. Bílé tečky je nemoc (parazit) a umírá se na to, pokud se to neléčí. Jinak ale spíš umřely na otravu dusíkatými látkami dřív, než je stihla zabít krupička. Pořiď si AQ alespoň 30 litrů, lepší je větší - 60x30x30 cm. S tím už se dá lecos dělat. V první ředě ale musíš v AQ zajistit vhodné podmínky, než tam vpustíš ryby.
  26.12.2017 11:15Jája z morčat
  Neeen: Spíš bych filtr vsadila do kostky akvarijního molitanu (trošku vydlabeš díru, aby byla těsná), čímž i zvětšíš objem filtru, což je plus. Filtry jsou vesměs strašně poddimenzované.
  22.2.2018 20:23Jája z morčat
  Bylo by dobré vidět fotku - víc toho řekne, než sáhodlouhý popis. Fotku mi můžeš poslat na e-mail janaparoubkova@seznam.cz
  Popiš přesně od začátku: kolikátého bylo AQ založeno, rostliny, kolik jak hustě je osázeno dno, jak probíhá údržba a jak často (popis údržby prosím hodně podrobně), jakým stylem čistíš filtr, kdy do AQ přišly ryby (Je to těch pět dní, rozumím tomu dobře?), jaký je počet ryb a jaké druhy.

  Jinak zatím ti můžu napsat, že AQ, které má pouhých 18 l pro ryby vhodné není. Je příliš malé na to, aby tam ryby mohly dobře žít. Být tebou porozhlédnu se spíš po krevetkách, ale až tehdy, když bude AQ alespoň trochu zaběhlé a bude hodně zarostlé. Obecně platí, že do nově založeného AQ se ryby dávají, až když funguje, což je minimálně měsíc, lépe 6 týdnů, neboť v nově založeném AQ probíhají chemické pochody, které mohou ryby otrávit - to jsou ty výměny vody (ale časté), aby se jedovaté látky zředily. Ten zákal mohou být nálevníci, což u nově založeného AQ může být. Až mi napíšeš další podrobnosti a pošleš nerozmazanou fotku, napíšu ti víc.
  14.3.2018 21:26Jája z morčat
  Anonym : Dost podrobně je popsaný odchov zde: https://akvarista.cz/web/atlas/detail/?id=154
  30.3.2018 15:10Jája z morčat
  Neeen:
  Naštěstí s ní nemám zkušenost. Vesměs se uvádí, že dusík nesmí být na nule a že sinici žerou šnečci okružáci.

  Diskuze na téma sinice je tam 159 stran: rel="nofollow" class=stdlink>https://rybicky.net/forum/4641 - doporučuju číst spíše novější příspěvky

  Velmi podrobný a hlavně kvalitně napsaný článek: http://www.e-akvarium.cz/casopis/akvarium37.pdf
  9.8.2018 14:35Jája z morčat
  Edit: Nevím, jestli je dotaz ještě aktuální. Více živorodek bych nepořizovala, neboť se budou hodně množit, pokud se jim bude dařit. Obzvlášť v tak malém akváriu by to nebylo zrovna moc dobré. 54 l (čisté litry cca 40l) není zrovna moc velký objem.
  16.5.2019 18:47Jája z morčat
  Kájula: Asi to už není aktuální, ale odpovím na tvůj dotaz. 2 litry to není akvárko, ale trápení. V tom ryba nemá co dělat. Pořiď akvárko o objemu alespoň 30 litrů a vybav ho. To znamená dno (křemičitý písek), hodně rostlin (alespoň polovinu dna hustě osázej), malé šnečky (okružáky a levatky, případně piskořky), filtr, osvětlení, topítko a odkalovač. Bety potřebují minimální teplotu 26 °C. Jinak strádají, onemocní a zemřou. Dále potřebuje kvalitní krmivo. Kromě suchého pořiď mražené (v akvaristice) nebo občas i živé, ale pozor ne nitěnky. Akvárium se bude zajíždět minimálně měsíc, teprve pak je možné rybu do něj dát. Ale pozor - než tam dáš rybu, tak několik dní po sobě vyměň polovinu vody. Pokud dáš rybu do čerstvého akvária, tak je potřeba ob den měnit 1/3 vody. Pokud to neuděláš, riskuješ její život. Odkaluje se občas. Nové akvárko klidně po dvou měsících, zajeté dle potřeby za 2-3 týdny. Současně vyměníš každý týden 1/3 vody. Filtr se čistí v odpuštěné vodě z akvária až tehdy, když se sníží hodně jeho proud. Toto je základ a je potřeba to dodržovat, aby akvárium dobře fungovalo a betta se dobře cítila.
  - - - - -
  Sheena: jaký konkrétní set to je?