od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Listopad v roce 2003
 • Zobrazuji 13 zaznamu.
 • 3.11.2003 12:23enek
  O tom už jsme se před časem bavili, že zimování Prcka není klasickým zimováním; ale pokud mu to tak vyhovuje, proč v tomto způsobu nepokračovat.
  Pokud želva nereaguje na potravu okamžitě, nezkoušej ji moc krmit. Spíše to bude kazit vodu.
  Výměna vody u zimujících zvířat není problém, jen by plus mínus měla být zachována stejná teplota vody, aby se želva nezačala probouzet. Rozhodně bych doporucil vodu alespoň občas vyměnit.
  Přestože je voda v akváriu filtrovaná a na pohled se zdá čistá, čirá a nezapáchající, doporučuji cca každých šest týdnů ji vyměnit, protože může dojít k chemické změně (odvozeniny čpavku apod.) ve vodě či přemnožení různých mikroorganismů, které za normálních podmínek želvě nevadí, ale ve velké koncentraci to želva nemusí zvládnout. Zejména při období zimování, které v každém případě je zátěží pro její organismus.

  Roboran je sypký prášek. S modrou tekutinou nemám žádné zkušenosti.
  Potrava by měla být poměrně pestrá a vitamínové či minerální doplňky by měly být skutečně jen doplňky. A opatrně s nimi, pozor na předávkování. Jako dobrý zdroj vápníku se mi odsvědčilo užívání sépiové kosti; odstraním tu tvrdou krustu a ten měkký střed nakrájím na plátky. Plave to na hladině a vůbec to neznečišťuje (nekazí) vodu. Většina želv to velmi ochotně přijímá, takže to rychle zmizí; některé odmítají, ale přecijen čas od času si do toho kousnou.

  Krůnýř bych nijak zvlášť nečistil. Naopak u některých druhů je porost řasou čijinými vodními rostlinami naprosto normální a přirozený. Mám blbou zkušenost se želvami rodu Elseya, kterým se někdy při špatném odlupování štítků pod těmito neodloupnutými dělají nekrózy, které pak musím obtížně léčit. Takže tam tomu občas napomáhám; ale i tak platí, že nic se nemá přehánět.
  To kousání do kartáčku i poskakování jednoznačně značí, že se to želvě nelíbí, že ji to zbytečně stresuje, tak pokud to není nezbytně nutné, tak ji netrap.

  Kamaráda či kamarádku k Prckovi určitě pořiď, přestože želvy nejsou nikterak společnští tvoři, bude to pro něj i pro tebe větší zábava. A rozšiřování chovu směrem k terekám druhu Pelomedusa subrufa... k tomu není co dodat, plně podporuji tento nápad.

  Krmení rybami je nejlepší způsob. Přestože v přírodě želvy nemají ryby tak často, jak by se mohlo zdát a spíše se krmí vodním hmyzem, šneky a podobně, ryby jen uhynulé nebo oslabené, je to dobrý a poměrně přirozený zdroj potravy. Malé rybky, které želva sežere bez velkého trhání jsou ideální, ale to já bych se nedoplatil. Obšas používám malé karásky nachytané v rybníce, ale obvykle i ty mi želvy roztrhají natolik, že pak šíleně smrdí voda, takže komplikace pro mě. Lepší je tyto rybky rozemlít do té želatinové směsi. Jen moje Matamata (Chelus fimbriatus) žere skoro výhradně ryby a to je perfektní lovec, a nasaje rybu v celku, takže vodu skoro nešpiní. Krmím ji cca dvakrát týdně a je schopná sežrat čtyri asi deseti až dvanácticentimetrové karásky.

  P.S. Na knížku zatím nenám. Stále toho ještě hodně nevím, se spoustou želv nemám vůbec žádné zkušenosti a ještě nemám ani od poloviny želvích druhů vlastní obrázky (dle mého názoru je obrázkový doprovod v knížce o želvách nezbytný). Takže možná časem.
  4.11.2003 09:07Anajka
  Halí, enek: díík moc za rady, tak já Prckovi ještě vodu vyměním. Ještě jsem se chtěla zeptat, měla bych Prcka nechat teda v tomto režimu, kdy je v jakémsi útlumu, občas otevře oko a občas vyplave na hladinu se nadechnout, ale jinak si okolí ani jídla nevšímá a často ji vidím spát, nebo ji opravdu zazimovat tím stylem, jak tu píšete?

  enek: k tomu skákání - já naopak právě mám pocit, že to má Prcek ráda, protože o moje nehty si krunýř škrábe ráda. Sama si tam jakoby vleze a kroutí se pod tím ;) A při škrabkání vždycky poskočí dopředu a počká, až ji zase dám nehty na krunýř. Když už ji to přestane bavit, tak se prostě rozběhne do prostoru. Ale když chce škrabkat, tak se zastaví a čeká ;)

  Takže radíte - kamarádku pro Prcka jo ;) Ještě jsem se chtěla zeptat, jak asi velkou a starou? Prckovi bylo v létě 8 let ale je docela drobného vzrůstu. Ještě ji pořádně přeměřím, abych mluvila v konkrétních číslech ;)
  4.11.2003 09:40enek
  K zimování: pokud to fungovalo doteď, neměnil bych to. Druh (resp. poddruh) Trachemys scripta elegans se vyskytuje od jižní Kanady cca po střed USA, což znamená, že i v rámci poddruhu někteří jedinci musejí snášet kruté mrazy a zároveň v jižních oblastech nezimují vůbec, nebo jim právě jen poklesnou teploty pod 20° C. Pokud vím, tak většina mláďat sem dovážených pochází z farem na Floridě, takže rodiče určitě moc nezimují.

  Ke skákání: ty sama musíš poznat, o co se jedná, já jsem to neviděl, ale přikláněl bych se spíše k tomu, že to bude nějaká reakce, že se jí to nelíbí.

  Kamarádku pořiď zcela určitě, nejlépe ve stejné velikosti, tak aby v akváriu začala panovat konkurence, ale aby ani jedna želva neměla výraznější převahu a tudíž druhá se nedostala do submisivní pozice, kde by mohla přestat růst, ev. i onemocnět v krajním případě. Pokud je to dospělá želva - samice, pořiď jí dospělého samečka.
  5.11.2003 18:46Míša a Matýsek
  Ahoj, mám takový dotaz. má známá má želvu zelenavou. Má ji asi 1 rok, koupila ji jako želví mimino a od té doby ji vyrostla zhruba o 4cm. Žije v akváriu a často ji pouští proběhnout se po baráku. Chtěli bychom se zeptat, jakých rozměrů může dosáhnout.Děkujeme Míša
  6.11.2003 09:51enek
  Želva zelenavá (Testudo hermanni) je poměrně malý druh suchozemské želvy a tak odhaduji, že doroste nejvýše 20 cm, tak za 10 - 15 let. Pozor na rychlý růst; je sice hezké, když želva očividně roste, ale zejména u suchozemských želv to velmi pravděpodobně může v brzké době znamenat tukovou degeneraci jater, poškození ledvin atp. a následnou smrt. Takže mějte své miláčky opravdu rádi.
  9.11.2003 13:25obluda
  ahoj.Zdravím všechny želváky.Jsem ráda ,že je tato diskusní stránka.Moje Boženka také skáče.Je to vždy,když pochopí ,že jí na zahradě chytám proto,že jde domů.Nenechávámjí přes noc venku,moc se o ní bojím.Je to moje báječná přítelkyně,velice zvědavá.Vždy stáhne zadní nožičky do krunýře,předníma nožkama se přitahuje a opravdu poskakuje,vždy hrozně prská.Dělá jí velice dobře tělesný kontakt,ráda se nechá houpat na nártu nohy ve vodě,dožaduje se toho.Hrozně ráda nás sleduje,co děláme.Vše si opravdu prohlíží.Když v létě bydlíme na chatě,její akvárium stojí na stole a ona sluduje.Nevěřili byste,jak se jí líbí svíčky,nebo zapálená petrolejka.Lidičky i želvičky mějte se moc fajn,hezky se v zimě vyspinkejte.Zatím ahoj obluda
  13.11.2003 12:07Anajka
  Zimování - dobře, režim měnit teda nebudu, nechám Prcka jak je zvyklá. Teď ji často vidím zahrabanou na dně v kamínkách ponořenou ve spokojený spánek ;)

  Kamaráka - slyšela jsem, že je lepší na společné bydlení pořídit samičku než samečka. Že se samečkem jsou teritoriální problémy po čase. Takže asi bych uvažovala o stejně velké samičce pokud možno i podobného věku, Prckovi v létě bylo 8 let.

  Obluda: ahojky, vítej mezi námi želvaři ;) Hrozně se mi líbil tvůj příspěvek o "báječné přítelkyni" ;) Jakého druhu je tvoje želvička? Jak je stará? V jakém ji máš akváriu? Co nejradši baští? Máš nějaké fotky? ;) To je otázek .. to víš, typická želví zvědavost ;))
  13.11.2003 13:19enek
  Se samcem nebude jiny problem, nez ze bude neustale "obtezovat" samicku... jak uz to byva, no, vsak znate to sami(y), neni treba to zvlast rozebirat.
  Ja bych se stale stejne vice priklanel k porizeni samecka. Prestoze druh Trachemys scripta elegans je hojny druh, kteremu rozhodne nehrozi vyhubeni, a presetoze rozmnozit zelvy neni tak snadne, tak stejne bych jim dal alespon teoretickou sanci.
  Jinak v kazdem pripade poridit zelvu plus minus stejne velkou, na veku nezalezi.
  13.11.2003 15:21Halibeli
  enek
  Kdyžtak na mě prosím mysli s tím samečkem. Holky by potřebovaly nějaké rozptýlení :o). Cenu respektuji, dojedu pro něj kamkoliv po republice, udělám si výlet. Případně dojedu i do Německa, ale nemám zkušenosti s proclíváním zvířat :o).
  14.11.2003 07:15enek
  To víš, že stále myslím, kdyby se někde vynořil sameček Pseudemys c. concinna. Až bude, tak se pak domluvíme.
  17.11.2003 15:22Míša a Matýsek
  Enek: Ahoj, děkuji za odpověď z 6.11. Jak má známá zabránit, aby želvička tak rychle nerostla. Dostává bohatou stravu, má čisté terárium, dalo by seříci, že jí nic neschází. Má koupit nějaké vitamíny?Dá se tomu stavu, co jsi popisoval nějak zabránit? Ahoj Míša
  18.11.2003 07:52enek
  Je potřeba využívat nízkoenergetické druhy potravin, zejm. s nízkým obsahem bílkovin.
  Zejména ovoce a zelenina by měla být používána jen občas; základem krmení by měl být jetel apod.
  27.11.2003 14:25enek
  Nemáte někdo zájem o mladé (asi dvouleté) Matamaty; velikost krunýře cca 12 cm. Mám možnost jich získat větší množství. Sháněl jsem nějaké další sám pro sebe a nalezl jsem tuto možnost.
  Kdo máte zájem, napiště mi e-mailem.