Ještě jsem níže narazil na jeden dotaz ohledně zapáchání vodních želv, ke kterému bych se rád vyjádřil. Voda má poměrně velkou schopnost vázat pachy, takže pokud se o želvu dobře staráte, voda je filtrovaná, a je jí dostatečné množství, které už má jisté samočistící schopnosti, jsou naopak vodní želvy mnohem méně cítit než suchozemské. Navíc platí, že masitá strava je dokonaleji strávena než rostlinná, která obsahuje zejména veliké množštví celulozy.
Většina začinajících chovatelů si myslí, že suchozemská želva je jednodušší na chov, že jsou s ní menší starosti, že méně zapáchá apod. Ale řekl bych, že opak je pravdou. A hlavně s vodními želvami je mnohešm větší sranda; takže jsem moc rád, že se tato diskuse na ně zaměřuje.
Pro všechny, kteří mají pochybnosti o správném určení svého zvířete, ANO pošlete fotky a budu-li schopen, rád Vám pomohu určit druh či poddruh. Platí, že čím kvalitnější fotografie s lepším rozlišením, tím větší šance na správné určení. Doporučuji vždy pořídit alespoň foto plastronu, foto karapaxu a foto hlavy, popřípadě boční pohled, nafotit všechny důležité rozlišovací znaky apod.
Rovněž jsem ochoten poradit Vám s výběrem druhu při rozhodování se ohledně pořízení nového chovance, sdělit náročnost na chov a podobně. V některých případech mohu i vypomoci se získáním zvířete, protože sám odchovávám některé druhy a mám po celé střední Evropě kamarády a známé, kteří mají odchovy méně známých a méně často chovaných druhů.
I pro úplného začátečníka bych měl druhy, které nebudou příliš náročné a které mohou být z chovatelského pohledu zajímavější než obligátní Želva nádherná (Trachemys scripta elegans).
Například taková Tereka hnědá (Pelusios castaneus) je sice méně pestrá ve zbarvení, zato je mnohem zajímavější svým chováním, má stejnou vitalitu jako Želva nádherná, ale má oproti ní tu výhodu, že není vůbec agresívní, netrhá potravu ale nasává ji, takže tolik nešpiní vodu, lepe tráví potravu, takže zase výkaly nešpiní tolik vodu. A navíc se umí přední částí plastronu uzavírat.
Co se týká aktivit na tvorbě těchto stránek, to ať se rozhodne webmaster. Já jsem ochotný se čas od času podílet na této diskusi. A čas od času jsem ochotný i s něčím vypomoci, minimálně radami, zapůjčenými fotkami apod.
Ale jak již jsem napsal včera, mám vlastní projekt, vlastní webové stránky (na
http://www.sweb.cz/pelusios/index.htm, e-mail:
Pelusios@seznam.cz), který mi zabírá dost času a který aktualizuji a doplňují méně často, než bych si přál. Spoustu zajímavých (obecnějších i odbornějších) informací nalezne každý želvař tam.
Ať se budeš snažit sebevíc, nikdy nedocílíš celoročně stejnou teplotu a světelné podmínky. Například tvůj poddruh Trachemys scripta scripta je méně otužilý poddruh, takže tam bych zimování viděl spíše v rozmezí teplot 7° - 10° C. Rozhodně doporučuji klidné a tmavé místo. Želvy patří mezi druhy, které obvykle až na malé výjimky jsou aktivní pouze přes den a když je tma, tak spí. Takže bych se přikláněl k určitému rozcyklování roku, protože těm želvám to pomůže zorientovat se, zejména u dosplěců kvůli rozmnožování. Od jara do podzimu bych se jim snažil dopřát vysoké teploty, protože budou i lépe prospívat. Jak již jsem napsal, zimování není potřeba. Mně se tento druh rozmnožil i bez zimování, ale obvykle bývají výsledky odchovů lepší při zavedení určitých cyklů v roce. Pokud nejsou dobré podmínky pro zimování, tak než špatné zimování, tak raději nezimovat - to je asi hlavní rada.