od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Září v roce 2003
 • Zobrazuji 20 zaznamu.
 • 2.9.2003 13:02enek
  Zimovací teplota 20°C pro druh Trachemys scripta elegans je příliš vysoká!! Resp. to vůbec není zimovací teplota, ale naprosto normální teplota pro tento druh.
  Tento druh je bezproblémově možné celoročně chovat v zahradním jezírku, kde bude pouze zabezpečena dostatečná hloubka vody, která nesmí promrznout. Takže pokud při teplotě 20° C omezíte či zastavíte přísun potravy, tak vlastně želvu týráte hladem.
  Zimovací teploty doporučuji mezi 5° - 7° C v tmavém chladném sklepě, kde nehrozí výrazně promrznutí. Zimovat je v plastových nádobách s vodou, kde se bezproblému jen nateženým krkem nadechnou. Nicméně nesmí koukat z vody krunýř! Zimovat samozřejmě jen zdravé želvy v dobré kondici. Nikdy ne nemocné nebo poraněné.
  Tento druh se bez zimování bezproblémově obejde a dokonce se bez zimování i rozmnožuje.
  2.9.2003 16:48MMMoni
  Ahoj, mam doma volne akvarko, cca 100 l ... a rada bych si poridila vodni zelvicky ... nejradeji dve, aby jim nebylo smutno. Nevite o nejakem chovateli v praze? a taky jsem se chtela zeptat, zapachaji vodni zelvy nebo ne? nekdo mi rikal, ze pry jo ... i kdyz pry se cisti dost casto voda, tak presto zapachaji ... a taky jestli nema nekdo nejake starsi topeni k prodeji ...
  2.9.2003 19:18Anajka
  enek - dík za tvoje vyjádření k zimování, zřejmě se zabýváš víc chovem želv, že? Můj Prcek má v zimě vodu přibližně 16-18st. Jakmile teplota klesne ke 20-22st. tak pomalu přestává jíst a pod 20st. už jídlo odmítá. Takže z toho jsem usoudila, že zimuje i když má teplotu kolem 20st. Prcek se zahrabe na dně, spí a jídlo ho nezajímá po celou zimu. Vodu mu nijak nepřihřívám, ani v létě ani v zimě. Je v pokoji, v kterém se netopí. Nedávno jsem kupovala pro ni nový filtr do vody a v obchodě se mě ptali, jakou má běžně teplotu. A když jsem řekla, že kolem 24 st. tak se přímo zhrozili, že ji trápím zimou a že při této teplotě nestačí pořádně strávit jídlo, takže málo roste a může být i náchylná k nemocem. Co na to říkáš? Doporučili teda celoroční vytápění mezi 26 až 28 st. s tím, že zimovat se vůbec nemusí. Ale četla jsem v knížce, že zimování je pro tyto želvy důležité, že přez zimu odpočívají a regenerují.

  Ještě jsem se tě chtěla zeptat - asi před rokem jsem si chtěla pořídit ze zverimexu Pelomedusu subruphu. Ale myslím, že těžko by mohla být v jednom akvárku s Prckem, když jí stačí mezi 22-24st. a tyhle tropické želvy prý potřebují až přes 26 st. Navíc se prý živý trochu jiným jídlem. Mohl bys mi o ní napsat ještě něco víc? Pořád o ní přemýšlím ;)
  3.9.2003 15:51hali beli
  anajka:
  pomoc, nepamatuji si svoje heslo - ucho mi ho zmenil a ja se sem ted nemuzu prihlasit ....
  Halibeli
  - - - - -
  enek, Anajka:
  já 2 svoje 6leté želvy (samice trachemys scripta scripta - snad :o) nezimuji. Dočetla jsem se, že je zimování nutné pro suchozemské želvy, avšak vodní se bez něj v případě, že neplánujete "rodinu" mohou obejít. Zároveň jsem četla, že teplota při případném zimování nesmí přesáhnout 10°C, jinak by se mohly probudit, což by uprostřed zimy mohlo ohrozit jejich život. Slyšela jsem, že někteří lidé suchozemské želvy úspěšně zimují i ve vlhkých přírodních substrátech (listí, rašelina) v plastových nádobách, samozřejmě ve tmě, ideálně ve sklepě. Ovšem několika mým známým se daří už léta zimovat v lednici. To se ale hodí v případě menších exemplářů. Kdybych umístila své 25cm želvy do lednice, už by se mi tam nic jiného nevešlo :o))). Jsou jako půlky menších melounů :o).
  Želvám od malička netopím. Pár let jsem používala nad vyhřívacím kamenem obyčejnou žárovku, teď již už asi 4 roky používám zářivku (pro plazy - na značku si nevzpomenu, ovšem běžně sehnatelná). Celoročně jim světelný režim upravuji podle délky dne. Tzn. v létě v nejdelších dnech svítím asi od 7 do 21 h. Potom postupně zkracuji "den". A v zimě při nejkratších dnech svítím jen od cca 8,30 do 16h. Od konce října želvy výrazně snižují příjem potravy a jsou "línější" a méně se sluní. Toto období trvá asi do půlky března. Nevím, jestli je to takhle správné, ale připadá mi to jako poměrně "přirozený" režim a vzhledem k tomu, že jsou obě ve výborné kondici a mají kvalitní tvrdý krunýř, věřím, že se mají dobře.
  - - - - -
  anajka:
  dokážeš mi jako administrátor pomoci?
  3.9.2003 15:57enek
  Začnu od konce: V zásadě jsem zastáncem chovu různých druhů v jednom prostoru, protože i v přírodě nenajdeš v louži jen jednu želvu ale více druhů. Ale musí to být druhy, které mají podobné nároky na prostředí. Takže pokud kombinovat, tak napříkladě k Trachemys scripta elegans bych navrhoval Pseudemys concinna, Pseudems nelsoni, Chrysemys picta belli apod. druhy ze Severní Ameriky (pozn.: pokud se rozhodneš pro ně, mohu pomoci). Afriku bych zase míchal s Afrikou.
  Ze zukusenosti mohu říci, že africké želvy nejsou tak náročné na teplotu, jak se obecně usuzuje, ale teploty kolem 20° C (dlohodobě) jsou spodní hranicí. Sám druh Pelomedusa subrufa i Pelusios castaneus z Toga z Ghany chovám od teplého jara do teplého podzimu venku. Jestě minulý týden byly na balkóně.
  Ale nechci tě odradit od zaměřování se na africké vodní želvy, protože takových chovatelů je u nás málo. Doporučuji, prohlédni si stránky na
  http://www.sweb.cz/pelusios/index.htm, kde je i podstránka o tomto druhu a mých chovancích, a případně mi osobně napiš na e-mail: Pelusios@seznam.cz. Budu rád, když bude v téhle republice další fanda do afrických terek. Mohu ti i pomoci se sháněním zvířat z této oblasti.

  K zimování: je pravdou, že při nízkých teplotách želvy špatně tráví. Jako logický příklad uvedu i to, že vodní želvy z chladnějších oblastí (mírné pásmo a chladnější subtropy) jsou převážně masožravé, kdežto želvy z teplých oblastí jsou velmi často býložravé nebo rostliny tvopří podstatnou část v jejich jídelníčku. Je to právě spojeno s tím, že rostlinná potrava se hůře tráví a při nižších teplotách je to vzlášť problém.
  Druh Trachemys s. elegans není náročný na teplotu, ale že by se mu nemělo dopřát dostatek tepla, to něříkám. I toho je ukázka to, jak želvy v letních měsících milují slunění. Takže zvláště pro menší jedince doporučuji přecijen trochu vyšší teploty; např. umístit akvárium ke slunečnému oknu (bez průvanu).
  To chování tvojí želvy je trochu podivné, protože mně přijímají potravu i tropické želvy při teplotách pod 20° C. Možná tam bude jiný problém.
  Potřeba zimování u druhu T.s. elegans v zásadě není ani pro rozmnožování. Zvláště tento podruh je hojně rozšířený a vyskytuje se od jižní Kanady po Floridu, odkud pocházejí všechna mláďata, protože tam jsou jejich farmy. Takže se řiď počasím na Floridě...
  Co se týká vyčtených informací z knížek, ber to s rezervou, protože ani jednu českou publikaci nepovažuji za dokonalou a některé jsou vyloženě špatné a ve všech je spousta chyb. Takže vždy všem chovatelům doporučuji zdravý selský rozum. ...jako malou ukázku jen uvedu to obligátní maštění krunýřů u suchozemských želv různými krémy - logicky, kde v přírodě by si želva byť jedinkát za život mohla namastit krunýř. Samozřejmě je to nesmysl, hezky to vypadá, ale želvě to spíše může uškodit, když jí to zacpe póry na krunýři.
  3.9.2003 17:47hali beli
  enek
  jsem velmi ráda, že sem zavítal někdo jako ty, tzn. skutečný odborník. Bylo by úplně skvělé, kdyby ses mohl podílet na tvorbě těchto stránek. Myslím, že by i ANAJKA jako "správce" ocenila, kdyby ses tomu rozhodl věnovat trošku svého času. Tyto stránky by měly sloužit všem, kteří chovají želvy pro radost, tzn. není nutné zacházet do velmi odborných detailů :o). Měly především zajistit dostatek informací, které by chovatelům stačily na to, aby pro své želvy zajistili co nejpřirozenější prostředí, ve kterém by jim bylo dobře.

  Obecně:
  Při "amatérském" chování želv doporučuješ jaký režim?
  - celoročně udržovat stejnou teplotu a světelný režim?
  - zimovat či nezimovat?

  Mohla bych Ti prosím poslat fotografie svých želv? Byla bych ráda, kdybys na ně mohl svým odborným okem pohlédnout a pomohl mi určit, či se skutečně jedná o trachemys scripta scripta? Už jsem to řešila s Davidem Krumphanzlem (www.zelvy.cz) a potvrdil mi to, nicméně člověk nikdy neví, zvlášť, když se jedná o jedince ze zverimexu. :o)
  - - - - -
  enek
  strukturu stranky je možné upravit - mluvím teď především o menu...takže kreativitě se meze nekladou :o)

  Anajko:
  co Ty na to, kdyby enek pomohl s tvorbou stránek? Že by byly informace skutečně pravdivé a především by se zakládaly na zkušenostech z praxe...
  4.9.2003 08:58enek
  Ještě jsem níže narazil na jeden dotaz ohledně zapáchání vodních želv, ke kterému bych se rád vyjádřil. Voda má poměrně velkou schopnost vázat pachy, takže pokud se o želvu dobře staráte, voda je filtrovaná, a je jí dostatečné množství, které už má jisté samočistící schopnosti, jsou naopak vodní želvy mnohem méně cítit než suchozemské. Navíc platí, že masitá strava je dokonaleji strávena než rostlinná, která obsahuje zejména veliké množštví celulozy.
  Většina začinajících chovatelů si myslí, že suchozemská želva je jednodušší na chov, že jsou s ní menší starosti, že méně zapáchá apod. Ale řekl bych, že opak je pravdou. A hlavně s vodními želvami je mnohešm větší sranda; takže jsem moc rád, že se tato diskuse na ně zaměřuje.

  Pro všechny, kteří mají pochybnosti o správném určení svého zvířete, ANO pošlete fotky a budu-li schopen, rád Vám pomohu určit druh či poddruh. Platí, že čím kvalitnější fotografie s lepším rozlišením, tím větší šance na správné určení. Doporučuji vždy pořídit alespoň foto plastronu, foto karapaxu a foto hlavy, popřípadě boční pohled, nafotit všechny důležité rozlišovací znaky apod.
  Rovněž jsem ochoten poradit Vám s výběrem druhu při rozhodování se ohledně pořízení nového chovance, sdělit náročnost na chov a podobně. V některých případech mohu i vypomoci se získáním zvířete, protože sám odchovávám některé druhy a mám po celé střední Evropě kamarády a známé, kteří mají odchovy méně známých a méně často chovaných druhů.
  I pro úplného začátečníka bych měl druhy, které nebudou příliš náročné a které mohou být z chovatelského pohledu zajímavější než obligátní Želva nádherná (Trachemys scripta elegans).
  Například taková Tereka hnědá (Pelusios castaneus) je sice méně pestrá ve zbarvení, zato je mnohem zajímavější svým chováním, má stejnou vitalitu jako Želva nádherná, ale má oproti ní tu výhodu, že není vůbec agresívní, netrhá potravu ale nasává ji, takže tolik nešpiní vodu, lepe tráví potravu, takže zase výkaly nešpiní tolik vodu. A navíc se umí přední částí plastronu uzavírat.

  Co se týká aktivit na tvorbě těchto stránek, to ať se rozhodne webmaster. Já jsem ochotný se čas od času podílet na této diskusi. A čas od času jsem ochotný i s něčím vypomoci, minimálně radami, zapůjčenými fotkami apod.
  Ale jak již jsem napsal včera, mám vlastní projekt, vlastní webové stránky (na
  http://www.sweb.cz/pelusios/index.htm, e-mail: Pelusios@seznam.cz), který mi zabírá dost času a který aktualizuji a doplňují méně často, než bych si přál. Spoustu zajímavých (obecnějších i odbornějších) informací nalezne každý želvař tam.

  Ať se budeš snažit sebevíc, nikdy nedocílíš celoročně stejnou teplotu a světelné podmínky. Například tvůj poddruh Trachemys scripta scripta je méně otužilý poddruh, takže tam bych zimování viděl spíše v rozmezí teplot 7° - 10° C. Rozhodně doporučuji klidné a tmavé místo. Želvy patří mezi druhy, které obvykle až na malé výjimky jsou aktivní pouze přes den a když je tma, tak spí. Takže bych se přikláněl k určitému rozcyklování roku, protože těm želvám to pomůže zorientovat se, zejména u dosplěců kvůli rozmnožování. Od jara do podzimu bych se jim snažil dopřát vysoké teploty, protože budou i lépe prospívat. Jak již jsem napsal, zimování není potřeba. Mně se tento druh rozmnožil i bez zimování, ale obvykle bývají výsledky odchovů lepší při zavedení určitých cyklů v roce. Pokud nejsou dobré podmínky pro zimování, tak než špatné zimování, tak raději nezimovat - to je asi hlavní rada.
  4.9.2003 10:26MMMoni
  enek> moc dekuji za odpoved, uz jsem myslela, ze se to nedozvim :) jsem rada take, ze tato diskuze tady je, protoze uz delsi dobu se rozhoduji si poridit vodni zelvicky a neustale mi to nekdo vymlouva a radi mi chov suchozemske zelvy, ktera je finance mnohem narocnejsi. Jsem rada, ze jste me ujistil, ze vodni zelvy jsou lepsi, ja si to take myslim. Rikal jste, ze by jste pomohl s porizenim jakehokoliv druhu zelvicek, ze mate zname chovatele. Mohl by jste mi teda pomoci? Myslim, ze zelva od chovatele na tom bude mnohem lepe, nez zelva ze zverimexu a bude i urcite o neco levnejsi. Ja jsem opravdu naprosty zacatecnik, co se tyce chovu zelv, tak si myslim, ze pro me bude nejlepsi zrovna ta zelva nadherna. Koneckoncu mam o ni tak nejak nejvic informaci ;) dekuji a preji hezky den ... :)
  - - - - -
  enek> tak jsem koukala na Vase stranky a nasla jsem jeste zelvu pestrou :) ta by se mi take libila. Cetla jsem, ze se mohou chovat pohromade. Ale ve zverimexech jsem takovy druh nikdy nevidela, nevite na kolik zelva pestra cca vyjde a kde nebo u koho by se dala sehnat? jeste jednou dekuji ...
  4.9.2003 11:32enek
  Jestli se dobře pamatuji, tak Želva Pestrá je Chrysemys picta (poddruhy: picta, belli, dorsalis a marginata) - české názvy málo a nerad používám, protože jsou většinou nepřesné.
  Občas se dají sehnat Chrysemys picta belli a Chrysemys picta dorsalis. Zatím jsem v Čechách neviděl nabízet mláďata, a semiadultní zvířátka ve velikosti cca 10 - 12 cm stojí kolem 1.000,- Kč. Nejlepší asi bude porozhlédnout se po nějaké terra burze (nejlépe Pražské, protože ty jsou nejslépe "zásobené"), ale ani tak nezaručuji, že budou.
  Želvy ze Severní Ameriky mají tu výhodu, že obvykle nejsou příliš náročné na teplotu při chovu.
  Pokud ještě Želvu nádhernou (Trachemys scripta elegans) nemáš, tak bych ti doporučil vůbec si ji nepořizovat, protože pokud se budeš chovu želv věnovat i v dalších letech, můžeš se dostat do fáze, že ti nebude z chovatelského hlediska dost dobrá, ale zároveň k ní budeš mít určitou citovou vazbu a bude ti lito se jí zbavit.
  Proto bych doporučil hned od začátku věnovat se nějakému jinému druhu, který je přibližně stejně náročný na podmínky chovu jako Želva nádherná, ale z chovatelského hlediska bude zajímavější a i za deset let budeš ráda, že se věnuješ právě tomuto druhu, který nechová každý třetí člověk v republice. Pokud by ses rozhodovala pro Severní Ameriku, doporučoval bych spíše Pseudemys concinna, Pseudems nelsoni, Chrysemys picta belli apod. (pozn.: s Pseudemys concinna concinna ti teď mohu pomoci, mám k prodeji dvě hezká asi tříletá zvířata nebo potom v inkubátoru mám asi pět vajíček, tak snad budou nějaká mláďata).
  A nebo udělej ještě trochu odvážnější krok a zaměř se na Afriku - sice méně petré ale o to zajímavější želvy. Do chovu v bytě vhodnější, protože odpadá problém se zimováním. Zároveň jsou dost vitální na to, aby přes teplé měsíce (květen až srpen) byly venku. Společenské a neagresivní želvy. Zde ti mohu pomoci, protože mám v inkubátoru 6 oplozených vajíček Tereky hnědé (Pelusios castaneus), ze kterých budou mláďata cca za měsíc. Mláďata od Pelomedusa subrufa nemám, protože mi letos všechny tři samice nakladly vajíčka do vody a rozbily je.

  A pak bych měl ještě jednu nabídku. Inkubuji vajíčka od dvou nepříbuzných samic druhu Trachemys decussata decussata - kubánská velmi zajímavá endemytní želva. Doporučuji prohlédnout si podstránku na této adrese:
  http://sweb.cz/t.decussata/t.decussata/texty/text_t.decussata.htm, kde nalezneš spoustu zajímavých informací a hlavně krásné obrázky. Vedle Pelusios jsou to moji oblíbenci! Cena za mládě bude jen 850,- Kč. A již mohu nabídnout dvě mláďata druhého poddruhu Trachemys decussata angusta, kde je bohužel vyšší cena (1.650,- Kč za mládě).

  Obecně nákup ve zverimexech bych nedoporučoval, protože jsou to obchodníci, kteří stejně berou zvířata od chovatelů, k ceně přirazí 30 - 100% a protože mají drahá zvířata, většinou v jejich "péči" chřadnou, takže si nekupuješ zvíře v dobré kondici. A pak až na výjimky nemají žádné zajímavé druhy.
  Pokud chceš brát zvířata od chovatelů, má to háček, že je musíš znát, musí ta zvířata být nabídnuta k prodeji.
  Takový rozumný kompromis jsou teraristické burzy, kde jednak prodávají obchodních a občas i samotní chovatelé a občas se tam dají najít zajímavá zvířata za rozumné ceny.
  4.9.2003 11:49MMMoni
  hmm, to je vsechno hezky ... ale ja ted nemam jaksi zbytecnych 800 stovek ... mam doma take jine zvirectvo, ktere musim zaopatrit :) patri mezi ne potkani, piskomilove, psoun preriovy (ktery me uz tak prisel na tri tisice :)) a mysku ... zelvy me zajimaji spis pro jejich krasu. Nechci se venovat jejich chovu, spis je pozorovat, ziskavat o nich informace, naucit se jim rozumet. Zelvy nadherne mi pripadaji nejlepsi (pro me), protoze nejsou tak draha a jsou hezky zbarvena, cili v tom akvaterarku to bude vypadat moooc hezky. Stehujem se na barak, takze budu mit jeden cely pokoj jen pro sebe (pro me zviratka), takove male kralovstvi (neboli zoo) :) Jsem jen velky nadsenec, kteremu se zelvicky libi, ale jsem natolik zodpovedna, ze jim take chci zajistit vse potrebne, aby nijak netrpeli. To je zakladnim predpokladem pro me zvirata. Proto se stehujem do baraku, byt na kvanta akvarek a volier proste nestaci :) Pokud by jste mel v nabidce zelvicky, ktere stoji cca do 200 Kc, jsem ochotna si je koupit a postarat se o ne nejlepe jak budu umet a moci :) Chci si byt nejdrive jista, ze to budu umet a ze k tomu budu mit vse potrebne a dostatek financi, protoze (rekneme si to uprimne) dneska vsechno stoji penize.
  4.9.2003 12:24enek
  Žadnou jinou želvu do 200,- Kč nikde neseženete, jen T.s.e.
  Mám jisté zkušenosti a tak se mohu občas snažit radit, aby se ostatní vyvarovali určitých chyb a tím je i pořizování určitých druhů. Ale konečné rozhodnutí je vždy na tom konkrétním chovateli.
  4.9.2003 13:03MMMoni
  ok, tim jste mi dal jasnou odpoved :) dik moc ... je fajn, ze clovek dostane uzitecne informace od nekoho, kdo tomu hovi ... skoda, ze tomu tak neni u vice druhu zvirat ... preji hezky den :)
  4.9.2003 14:08Halibeli
  enek
  úplně jsi mě navnadil, jak tady detailně nabízíš různé zajímavé druhy želv. Možná bych o pořízení jedné další mohla zauvažovat.... Akorát nevím, jak by se snesla s mými dvěmi dospělými samicemi, které jsou spolu od začátku a jsou na sebe zvyklé. Želvy nejsou vůbec agresivní, i když každá z nich má trošku jinou povahu. Jedna (Halí) je živější a pohyblivější, když ji vezmu do ruky, cuká se, když je ve výběhu na zahradě, je aktivnější. Druhá (Belí) je klidnější a pomalejší, když ji vezmu do ruky, stáhne se do krunýře a čeká, co se bude dít a ve výběhu je většinou v klidu.

  Zároveň nevím, jestli by další (až 25cm) velká želva měla v mém akváriu dost místa. Mám nové akvárium o rozměrech 100x70x60 cm(420 l) a sloupec vody je asi 30 cm (210 l). Mají velký prostor pro slunění v levém zadním rohu - jedná se o velkou dlaždici (zatíženou velkým placatým kamenem), která leží na velkém hliněném květináči, obráceném dnem vzůru a ve kterém je vyříznutý otvor a služí jako "umělá jeskyně". Květináč je polepen oblázky a na plošinu je přístup zajištěn další dlaždicí, která je opřena o tu ležící. Akvárko je tímto celkem členité a jsou místa pro schování. Na dně jsou malé kamínky. Filtruji vnitřním filtrem (největší typ značky Fluval) a svítím zářivkou.

  Tak nevim, jestli by bylo možné, do toho akvárka (s těmito podmínkami) pořídit ještě jednu želvu - rozhodně jiného druhu. Fotky svých želv jsem Ti poslala na e-mail.

  Díky.
  4.9.2003 15:00enek
  Pro ostatní moje odpověť Halibeli:

  Ahoj,

  tvoje želvy jsou moc krásné Pseudemys concinna pravděpodobně nominátní poddruh P.c.concinna. Když pošleš detailní fotky, mohu to určit skoro stoprocentně. Vypadá to, že jsou to obě krásné tak asi semiadultní samice (jak jsou veliké?; pošli míry). Bohužel samečky mám jenom dva a ani jednoho ti nepřenechám; ale mohu se pokusit získat samečka od jednoho známého z Německa, odkud je i jeden z mých samců. Bylo by škoda takové pěkné želvy nerozmnožovat. V příloze ti posílám obrázek jedné své samice a fotky loňských mláďat; bohužel ostatní fotky nemám ještě oskenované. Chystám se už dlouho, ale stále nemohu dokončit stránku o tomto druhu, kde bys mohla nalézt zajímavé informace.
  Letos mám jen od jedné samice 7 vajíček a nějaká by snad mohla být oplozená. Uvidíme. Ostatní dvě samice, které byly gravidní nakladly vajíčka do vody a rozbily je. Jinak já mám teď na prodej dvě 2 - 3 roky stará mláďata, ale ani u jedné nemohu zaručit, že to bude sameček. Možná víš, že u tohoto druhu obzvláště jsou samečci menší než samice; sameček s karapaxem 15 cm je plně dospělý a rozmnožuje se, samice musejí být alespoň 20 cm a více. Jo a dorůstají kolem 40 cm. :-)

  Co se týká diskuse kolem zimování. Já osobně tento druh ještě teď chovám na zahradě v jezírku a ještě tam nějakou dobu budou. Pak budou zimovat cca od října do února. Pak je začnu pomalu probouzet a v březnu, jakmile začne trochu svítit sluníčko, půjdou zase ven. Zimování probíhá při trochu vyšších teplotách než u Trachemys scripta elegans; obvykle mezi 10° - 14°C. V přírodě se vyskytují od severní Floridy na sever a za západ. Určitě ti také velmi rády žerou veškerou zelenou potravu a moje navíc preferují granule. Jen mláďata jsou více masožravá.

  Zatím ahoj a určitě se ještě ozvi
  Hynek
  - - - - -
  Ještě k tvé zprávě níže.
  Znovu opakuji, určitě bych se pokusil sehnat samečka k těmto krásným samicím a alespoň teoreticky bych se pokusil od odchov (není to nereálné!).

  Úvahy o pořízení další želvy jiného druhu jen podporuji. Znovu zopakuji, co jsem již napsal: záleží na tobě, co chceš. Možná bych v tvém případě doporučoval zase něco ze Severní Ameriky s podobnými nároky (již zmíněné P. nelsoni nebo Chrysemys picta belli či dorsalis). Pokud se ti podaří sehnat nějaké alespoň odrostlé zvíře. A nebo do druhého akvária pořiď nějaké mládě z úplně jiné oblasti. To s čím ti mohu pomoci jsem už napsal. Najdeš-li si jinou nabídku, rád ti napíšu svůj názor.

  Jinak tento druh je poměrně akvatilní. Zvířata se ráda sluní, ale hodně času tráví ve vodě. A další věc: já jsem přívržencem poměrně jednoduše zařízených akvárií a z tvého popisu mi přijde, že toho mají v akvárii až příliš. Určitě by měly mít dostatek prostoru pro plavání. Žádné velké schovávačky.

  Hodně štěstí v chovu želv přeji všem.
  11.9.2003 18:55Míša a Matýsek
  Ahoj Želváci, tak se také připojuji se svými třemi želvičkami. Před chvílí dostali k večeři nakrájená rajčátka a jako zákusek piškot. Ahoj Míša
  17.9.2003 13:08Pája
  enek:
  Existuje prťavý (průměr krunýře max. 5 cm ) druh vodních želviček ?
  18.9.2003 10:03enek
  Želva do velikosti 5 cm neexistuje, jen mláďata. Skutečně malé druhy želv mají tak to 12 cm; např. Pelusios nanus nebo některé druhy klapavek.
  18.9.2003 13:20Pája
  enek:
  Myslela jsem si to, člověk nikdy neví , ale stejně děkuji.
  18.9.2003 16:47Halibeli
  enek:
  dostal jsi muj poslední e-mail? Minulý týden?
  20.9.2003 18:12Míša a Matýsek
  ENEK- ahoj, mohl bys mi prosím napsat co jsou želvičky klapavky? Jsou vodní, nebo suchozemské a jak vypadají? Děkuji. Míša