od přezdívky:     pouze důležité
s obrázkem
s www odkazem
 obsahuje slova:
za poslední  týden měsíc půl rok rok všechny
Hledání v archivu diskuze 
Zpět na seznam měsíců 
 
 • Obsah diskuze pro měsíc Březen v roce 2004
 • Zobrazuji 25 zaznamu.
 • 1.3.2004 14:25Balů
  Ahojky lidičky,
  mám karetu novoguinejsou, ale nemohu o ní sehnat skoro žádné informace. Je jí tak kolem 2let a žere skoro všechno (rostlinky, banány, pampelišky atd.).
  - - - - -
  Jinak díky krásnému albu (Enekovy želvy) jsem konečně zjistila, že mám doma samičku.
  2.3.2004 07:04enek
  Pošli obrázek svojí želvy.
  2.3.2004 13:51Balů
  Já nemám jen jednu. Doufám, že vyžebrám služební foťák.
  4.3.2004 07:02enek
  to je skvělá informace, když má někdo více želv, to skutečně rád slyším a už se moc těším na fotky.
  ohledně Karetky doporučuji stránky mého slovenského kamaráda Jana Matiasky: www.carettochelys.com
  6.3.2004 12:22Balů
  Jak mám vytvořit album?
  10.3.2004 10:25Tabi
  Ahoj lidičky, přilípla jsem do alb svoje dvě holky, Agátka má krunýřek asi 16cm dlouhý a Dido asi 13cm a jsou jim tři roky. https://www.kralici.cz/zelvy/alba.asp?a=8
  11.3.2004 20:00Alameda
  KDO MA NEJVETSI ZELVU???Moje meri od hlavy po ocas 12 cm:-)
  12.3.2004 06:50enek
  velikost zelvy se zasadne udava ve velikosti krunyre - to je neodiskutovatelna zalezitost,
  vzdy je potreba zmerit delku (pripadne i sirku ci vysku) krunyre a to vzdusnou carou, nikoliv obvod; pak kdyz v inzeratu napriklad nekdo uvadi, ze proda tu a tu zelvu velkou tolik a tolik centumetru, tak vis, ze to znamena, ze takhle velky ma krunyr, neznamena to, ze se zrovna pri mereni protahovala a vystrcila zrovna poradne krk a napruzila ocasek.

  napriklad mam zelvu Hlavec plochy (Platysternon megacephalum), ta ma krunyr jen asi 20 cm dlouhy, ale k tomu ma asi 8 cm velkou hlavu (bez krku) a alespoň 20 cm dlouhy ocas - tak jak je velika?
  ale kdyz bych mel mluvit o sve nejvetsi zelve, tak to asi bude muj parek matamat (Chelus fimbriatus), oba maji kolem 30 cm karapax (vrchni cast krunyre), ale pokud natahnou krk, tak maji od dalsich 30 cm vice
  13.3.2004 14:21Balů
  Enek
  Koukala jsem se na tvé album a máš opravdu krásnou velkou rodinu. Stránky, které si mi doporučil o karetě jsou moc pěkné. Docela mi překvapuje jak rychle roste (proti želvám nádherným). Mám menší problém. Před 2rokama mi přítel přivezl od jednoho chovatele želvu a já stále nemám tušení co je to za druh. Něco jsem si prostudovala, ale nejsem si jistá. Želva patří mezi skrytohlavé a zavírá se jí přední a zadní část krunýře (takže patří mezi klapavky). V případě, že je v nebezpečí vypouští něco smradlavého (někde jsem četla, že je to pižmo). Nemůžu odhadnout stáří želvy, ale já jí mám 5let a má stále délku karapaxu 15cm.
  - - - - -
  Vypadá přesné jako vaše želva, které je v abu vyfocená jako první (Pelusios rhodesianus). Krunýř se jí zavírá stejně jako vaší želvě =Pelusios sinuatus (doufám, že to píšu dobře). Jsem trochu zmatená, protože osobně mi připadá že jde o stejný druh želvy.
  15.3.2004 06:36enek
  pošli mi její obrázek na adresu HProkop@t-email.cz
  16.3.2004 21:17Balů
  !!!!!!!!Pomoc!!!!!!!!!!!!
  MOJE KARETA JE NEMOCNÁ. Vypadá to jako odřený krunýř, ale nemá si ho kde odřít. Nemám ponětí co to je. Možná plíseň.
  17.3.2004 09:53Anajka
  balů - to asi nezbyde nic jiného než volat na veterinu nebo nějakému zkušenému chovateli. Nebo možná Enek bude vědět, co to může být. Ovšem speciální želví veterináře žádné neznám ... :( Napiš prosím pak ,co to bylo a co ti na to veterinář dal za léky.
  17.3.2004 11:56Halibeli
  Balů
  zkus veterináře v Rybalkově ulici. Já tam ještě nikdy nebyla, ale prý je vynikající. Na želvy a plazi odborník.

  Také tam asi budu muset zajít. Jedné mojí želvě se na plastronu objevila miniaturní skvrnka - odloupnutý krunýř do hloubky. Doufám, že to není plíseň.

  Alameda
  Moje želvy mají karpax cca 22 cm.
  18.3.2004 06:42enek
  to Halibeli: nejspíše to bude miniaturní nekrózka, nejspíše zhojená; to je u želv normální - s tím bych k veterináři nechodil

  to Balů: dávat veterinární rady na dálku při naprosto nedostatečném popise je blbost a hazard; buť pořádně popíšeš všechny příznaky, pošleš fotky apod., pak se to dá zkusit, ale lepší je při podezření na něco závažnějšího zajít k veterináři, která želvu uvidí, může sám leckterá vyšetření udělat (např. zjisti bičíkovce, zjisti kokcídie, parazity apod.) a navíc může zadat namhožení a určení bakteriálních kultur.
  pokud je to plíseň, tak zajdi do veterinární lékárny a kup BETADINE, což je jodový přípravek, a potom v akvaristice kup protiplísňový přípravek na bázi akroflavinu; nejprve první den až dva potři neředěnou Betadinou všechna podezřelá místa, tkáň která půjde otřít, odstraň, želvě samožřejmě vyměň vodu a pak želvě dej na 3 - 5 dní do vody akroflavin (tusím 1 kapka na 1 litr vody) - v této vodě ji nekrm, je to mírně toxické
  navíce je pořeba ošetřit vše s čím příšla tato želva do styku, protože plísně se snadno přenášejí a přestože napadají zejména kožnaté želvy, mohou ve více či méně latentní podobě být i na ostatních a znovu by sis to pak na tuto zanesla
  18.3.2004 14:50Halibeli
  enek
  díky. Nebudu panikařit. Mým želvám za celá ta léta nikdy nic nebylo, tak mě to zaskočilo. Nicméně budu to pozorovat a kdyžtak uvidim. Nemokvá to nebo tak něco, vypadá to OK.
  18.3.2004 21:12Balů
  Veterinář mi řekl, že je to plíseň. Byla jsem v Rybálkově ulici (chodím tak vždycky). Dr. Vopršálek je bohužel nemocný a tak nám to ošetřila sestra (to mi moc neuspokojilo, protože ani nevěděla, že nežere maso). Dala ji inněkci a řekla, že do 14dnů ještě může umřít, ale pak ne. Prý to mám potírat třezalk. čajem. Nejdříve mi řekla, že jí tím mám napustit celé akvárium a pak se rozhodla že ji v tom mám namáčet. Taky mi řekla, že jí prý mám dát tak na 14 dni do mále nádobky, ale to je blbost, protože ona teplotu kolem 28C a puštěný filtr (to nikdy do 1litrové bedničky nestrčim). Přendala jsem jí do 10litrového akvária.
  Enek:
  Díky za raky! Plíseň se dál rozrůstá a má to během 3dnlů docela dost hnusné. Ona si poranila krunýř a dostala se jí do toho plíseň a rozrůstá se dál po celém krunýři. Půjdu jí vyčistit tu vodu.
  - - - - -
  Enek:
  Jak často jí mám ten krunířek potírat?
  19.3.2004 06:53enek
  moje karetky žraly i maso

  i přes veterinární ošetření znovu doporučuji můj pustup; celou želvu potírej několikrát denně
  a ta malá nádoba není blbost, a v mezidobí pořádně vydesinfikuj její akvárium
  19.3.2004 17:08Balů
  Všechno jsem nakoupila a krunýřek jí potírám, akvárium je vyčištěné. Mám jí teda namáčet v tom třezalkovém čaji? Za jak dlouho se to zlepší? Ještě jednou děkuji za rady.
  20.3.2004 17:07enek
  nevím, třezalkový čaj by neměl ničenu uškodit
  zmizet by to mělo po pár dnech, ale léčit by se to mělo alespoň týden, aby se to odléčil úplně
  21.3.2004 17:49Balů
  Enek
  Děkuji opravdu moc. Mám od zvěrolékaře doma ještě jednu stříkačku (protiplísňovou), kterou jí mám po 14dnech píchnout. Plíseň se dál nerozrůstá, ale velká část krunýře je napadená. Myslíš, že mi může umřít? Problém je v tom, že nechce žrát. Nejsem si tím na 100% jistá, protože žere většinou v noci. Rozhodně nežere tak jako dříve.
  25.3.2004 06:34enek
  pokud želva pár dní nežere, tak to ještě nemusí nic znamenat; klidně jí pár dní dej hladovku.
  25.3.2004 22:33Balů
  V Albu je nafocená ta plíseň.
  Enek:
  Můžeš mi teda prosím říct co to je za druh? Je mi jasné, že patrí mezi klapavky, ale nemám tušení co je to za druh.
  - - - - -
  Enek:
  Ještě se chci zeptat.
  Želvě se na té ráně udělal hnědý povlak. Mám to strhnout nebo se to hojí? Nejsem si jistá zda to není od toho třezalkového čaje. Ten povlak je vidět trochu v tom fotoalbu. Dříve ta plíseň byla světlá (hodně světlá).
  29.3.2004 06:51enek
  to Balů: s Karetkou doporucuji držet ji co nejvíce na suchu a třeba každé dvě hodiny ji krunýř čistit Betadine. Pokud ta ranka želvě nebude smrdět, tak jí to zatím nestrhávej. Želvy ovykle mají velmi dobré samohojící schopnosti, ale chce to pořádně vyléčit, ta po dobu, co budeš doma a budeš moci ji Betadien aplikovat, tak ji nech mimo vodu.
  K té druhé želvě, mezi klapavky nepatří, to asi tak na 99 % Tereka hnědá - Pelusios castaneus; pro příště jenom takové malé upozornění, abych mohl druh určit stoprocentně, je vždy potřeba nafotit celý plastron, protože zrovna intergulární štítek, který zde je vidět jen částečně je u afrických terek tém nejdůležitějším rozpoznávacím znakem. Jinak, jak jsem zahlédl, bude to spíše sameček, co? Škoda, protože kdyby to byla samice, mohl bych ti vypomoci, mám "nadbytečné" dva samce.

  to Halibeli: mám pro tebe dobrou zprávu, dost možná budu pro tebe (resp. pro tvoje holky) mít samečka Pseudemys c. concinna; až budu vědět podrobnosti, ozvu se
  29.3.2004 17:10Balů
  Máš pravdu, že ty fotky jsou opravdu hrozné. Fotil mi to přítel a někde mi nafotil zadek, někde předek. Plíseň na želvě není skoro vidět.
  - - - - -
  Zaklapává se jí přední část krunýře a vypouští pižmo.
  30.3.2004 06:46enek
  Na 200 % je to želva z rodu PELUSIOS (žádná klapavka) a na 99,99 % je to druh Pelusios CASTANEUS. Věř mi.