4.3.2005 08:31enek
to Peter: tvoje námitka je logická a v celku i správná. Souhlasím s tebou, že produkce želv na farmách je v některých aspektech přínosná pro populace v přírodě. Ale nic není tak jednoduché nic není jenom černé a bílé.
Teď se sice zakázal dovoz tohto druhu, ale protože existuje velmi velká cílová skupuna, která si chce pořídit želvičku, ale je ochotna za ni dát nejvýše pár stokorun, takpro tuto skupinu je potřeba faremních odchovů zejm. severoamerických druhé želv rodu Trachemys, Pseudemys a Chrysemys. Protože tito zájemci si nekoupí želvu za tisíc a více. A když budu trochu hnusný, tak je pelší, když jim za pár měsíců chcípne tahle želva než nějaká jiná. Fascinují mě dotazy na různých fórech, kde se naprosto začínající chovatel(ka) vyptává např. na Pyxis planicauda. Naštěstí zájem obvykle ztroskotá na ceně, ale představme si, že jí uhyne tahle želva...
No, abych se vrátil k TSE... Tento druh je velmi životaschoný a velmi přizpůsobivý. Tato zvířata bez větších problémů přežívají i v našich podmínkách venku; a můj názor je, že se zde mohou i rozmnožovat. A co teprve v příhodnějších podmínkách. Jeden známý byl na dovolené na Bali. Sám má prá želv a tak se díval i po nich tam. Z původních druhů nalezl jenom jednu jedinou Cuora amboinensis a jinak v každé větší louži byly stovky TSE.
Nedoporučuji je chovat pro trochu zkušené chovatele, kteří by svůj čas a péči mohli věnovat něčemu mnohem prospěšnějšímu. ...a Gábi, jak jsem ji mohl poznat, je schopná postarat se i o mnohem zajímavější druhy, které to více potřebují.
9.3.2005 19:45Anajka
mě Prcek taky přestala zase žrát .. jak bylo v lednu teplo, tak se odzimovala, protože usoudila, že je už jaro, a začala se dožadovat jídla. V únoru zase zalezla a spala a teď v březnu je venku, občas něco sezobne, ale málo, tak 1x týdně.
Pokud vám nepřijde chování vaší želvy normální, tak neváhejte a běžte na veterinu.
24.3.2005 08:05enek
to omsa: ano, želvu tečkovanou (Clemmys guttata) je možné velmis nadno sehnat v rakousku či v Německu, cena se pohybuje obvykle od 120 - 160 EUR podle prodejce a velikosti nabízených zvířat.
Dlouhokrčky je obvykle také snadné sehnat, záleží potom už na konkrétním druhu; např. Macrochelodina rugosa (dříve Chelodina siebenrocki) se mláďata dají sehat pod 2.000 Kč, odrostlá a dosěpá zvířata samozřejmě dráž. Méně běžné druhy jsou samozřejmě patřičně dražší; např. mláďata od Chelodina mccordi, která obývá jenom jeden malý ostrov v Indonesii, se dají sehnat tak za cenu přes 6.000 Kč za kus.
Máš-li skutečný zájem, napiš mi na mail a dohodneme se, jestli se ti mám pokusit sehnat něco u svých rakouských a něměckých přátel.
to hugo: těch 30 % je můj soukromý odhad a mislím si, že je to spodní hranice. v posledních dvou letech jsem zaznamenal asi tři větší zásilky, naposledy před pár měsíci farma Python (Bednář & Bednář), a přestože tato firma se holedbá, jak jsou jejich zvířata v pořádku a po karanténě, tak většina lidí z mého okolí, kteří si nějakou tu želvu pořídili, tak přišli minimálně o 30 - 50 % pořízených zvířat. Ovlivnit... ??? Těžko, u čerstvých dovozů zejm. želv z jihovýchodní Asie bych počítal s mortalitou klidně až ke 100 %. Samozřejmě, že zkušený chovatel, který si poradí s léčením, je schopen toto číslo radikálně snízit, ale "začátečník" obvykle ne. Doporučuji spíše pořizovat mláďata z evropských odchovů. Např. i tento druh je v Německu odchováván. Odchovy jsou samozřejmě v tomto případě výrazně dražší.
24.3.2005 15:05enek
v CZ je tuším nikdo neodchovává, všechna zvířata jsou z přírody
rozhodně bych nedoporučoval kupovat nic z čerstvé zásilky, spíše si počkat a časem zkusit koupit zvířata, která přežila, od někoho, kdo už je nechce
v Hammu skoro určitě budou nabízeny, ale těžko poznáš, jestli je to import nebo odchov, je lepší domluvit si předem obchod s chovatelem a pak se tam jenom sejít a převzít zvířata
30.3.2005 12:51enek
...to si musí každý rozhodnout, co chce a jestli to má kde ubytovat; bohužel to za tebe nevyřeším. ...i když Emydury jsou první rok poměrně malé a i v dospělosti obvykle dorůstají tak 17 - 18 cm. Do chovu vhodný, moc hezký a vcelku nenáročný druh.
Maje terária jsou 50 cm vysoká s tím, že v polovině je vlepena ta plošina, jak je vidět na fotkách. Těch necelých 25 cm je dostatečných pro jakoukoliv manipulaci. Nemám žádnou tak velkou (vysokou) želvu, aby tudy neprošla. Čištění je taktéž naprosto bezproblému. Obvykle hadicí vypustím vodu (želvy nechám v terárku), a pak hadicí napojenou na vodovod akvárium vystříkám, kde zůstane víc nečistot tak to rukou setřu (plošina je jenom 50 - 60 cm dlouhá, tak dosáhnu téměř i do nejvzdálenějšího rohu). Properu písek na dně a tuto špinavou vodu znovu vypustím a pak už napouštím čistou. Filtry používám vnitřní a to hlavně kvůli nedostatku místa vně terárií; dobré zkušenosti mám s Fluvalem. Platí samozřejmě, že čím více a větších želv je v teráriu, tím výkonnější musí filtr být (a nebo častěji čistit nebo vyměňovat filtrační vložku).
Odchovy samozřejmě budou i další. Už těď mám v inkubaci 19 vyvíjejících se vajíček od raritních Pelusios carinatus (můj loňský odchov byl teprve druhý v zajetí od tohoto druhu), mláďata budou kolem 21.4.2004; ale předběžně si všechna vylíhlá mláďata zarezervoval můj kamarád z Japonska, protože jsou to hodně vzácné želvy. Dále mám v inkubaci tři vyvíjející se vajíčka od vzácného malého japonského poddruhu Mauremys mutica kami, mláďata budou 10.5.2005. A pak sedm vyvíjejích se vajíček od jedné samice E. subglobosa, mláďata budou také 10.5.2005. Dále mám druhou samici od Mauremys mutica kami gravidní a druhou samici od Emydura subglobosa.
No a během jara a léta by znovu měly klást samice, které klady už v loni; takže skoro stoprocentně budou mláďata od Pelusios castaneus, déle kubánský endemit Trachemys decussata decussata i Trachemys decussata angusta. Velmi pravděpodobně budu mít i mláďata od Emydura kreffti, Graptemys sabinensis (pozn.: tohle je supr druh - dospělý samec je jenom 6 - 7 cm velký a chovné samice jsou 13 cm velké - ideální do chovu. No a pak mám ještě pár druhů, kde je pravděpodobnost odchovu nižší, takže dám vědět až podle toho, jestli se to podaří.
Máte-li kdokoliv o cokoliv zájem, nejlépe když napíšete mailem.