5.10.2007 22:11Klarri
enek: Pokud vím, zazimovávají se jen jedinci s délkou krunýře delší jak 10cm. Není podmínkou tyto vodní želvy zazimovat. V přírodě, pokud by se mláďata měla vylíhnout do zimy, přezimují spolu v hnízdě a líhnou se s prvními teplými dny z jara. Krom toho, želva ve volné přírodě je schopná se sama zazimovat, ale v zajetí musí mít odpovídající podmínky. Nerozebírala jsem želvu ve volné přírodě, ale želvu odkázanou na člověka. Jistě uznáš, že než špatně zazimovat, je lepší nezazimovat vůbec.
15.10.2007 15:07Lukreska
Anonym: vodní želva by měla mít asi tak 25°, krmit ji můžeš sušenýma červíkama (gamarus) ale i živýma červama. Želvy mají rády syrové nebo vařené maso (vepřové nebo kuřecí - hlavně ne tučné). Některé želvy si pochutnají i na ovoci nebo zelenině ..
- - - - -
eva: Vodní želvy zimujeme v menší nádobě nejlépe v chladném sklepě, kde je teplota mezi 5 - 8st.C. Pokud želvu zimujeme v místnosti, je dobré s tím počítat a pokud možno ji nebudit hlukem nebo nadměrným množstvím světla. Vodu jim pokud možno neměnit. Želvy po celou dobu téměř vůbec nepřijímají jídlo (záleží již na konkrétním kusu), snižují svou tělesnou teplotu. Je potřeba mít takové množství vody, aby želvě netrčel nad hladinu krunýř, a přitom aby se mohla pohodlně nadýchnout. Evropské a některé severoamerické sladkovodní želvy chované v jezírkách mohou na jejich dně i přezimovat. S poklesem teplot vodní želvy postupně přestávají přijímat potravu a uchýlí se na dno jezírka. Během zimy jezírko pravidelně kontrolujeme. Do tlustého ledu vysekáváme otvory,aby se voda mohla okysličovat. Při delších otepleních a následujících prudkých poklesech teplot je třeba pečlivě sledovat, aby probuzené želvy nezamrzly v ledu.
Takto přezimujeme jen zdatné a zdravé jedince vodních želv. Nemocné nebo slabší želvy je třeba na podzim přemístit do akvaterárií. Po tuhých a dlouhých zimách se některé vodní želvy mohou probudit oslabené nebo vyčerpané. Rovněž takové jedince je třeba přemístit na určitou dobu do akvaterárií, kde se jejich zdravotní stav upraví vydatným krmením a teplem.
Aby se některé tropické druhy vodních želv rozmnožovaly, doporučujeme jim vytvořit podmínky pro krátký letní spánek.
18.10.2007 22:33Klarri
Robert: Ahoj, to co popisuješ může být odlupující se kůže. Je to způsobeno růstem, moje želvy to taky měly. Ale to v pořádku, s tím nic nedělej. Jestli se ji teda netrhá celá kůže. Ale jak jsi to popsal, tak mi to přijde v pořádku. Jinak pokud nemá červené skvrny za očima, tak je to asi nějaký poddruh želvy nádherné. Měj bys její fotku?
21.10.2007 15:41Cidik
Nojo, to je jasný. Děti si natahají domů želvy a když povyrostou tak je už nechtějí - dělají větší bordel, nejsou tak roztomilé a hlavně můžou být kousavé. To vidím tady v Hornbachu. Mají 3 akvárka plné želviček, za 14 dní jich mají jenom pár a za dalších 14 dní už je tam zase plno nových. A protože želva žije poměrně déle než třeba křeček, tak je těch dospělých hodně. A hlavně když chce dítě želvu, tak dostane vodní za 2 stovky a ne suchozemskou za 8 táců! Podle mě když už si člověk ty zvířata natahá domů, tak za ně nese odpovědnost a musí se o ně starat i když jsou velké, staré nebo nemocné!!!
23.10.2007 11:08monika
Měla bych dotaz, mám 3 roky vodní želvu, stále byla v pohodě, ale minulý týden se ji nějak zakalilo oko, má ho jakoby vypouklé a nejde ji otevřít. Nevím, čím by to mohlo být, neměl s tím někdo nějakou zkušenost, vodu převářím, strava pestrobarevná, v akváriu má jak filtr, tak i topítko, nevíte co by ji mohlo být? Myslela jsem že má zánět spojivek, jak mi řekl veterinář, ale nevím, nevím, dal mi kapky do očí a mast, ale nějak to nezabírá. Moc se nehýbe nechce plavat, je nějaká špatná, nevíte někdo, co a jak??? Díky za odpověď!
23.10.2007 19:54Klarri
monika: Může to být zánět žláz v očnici. Dávej ji na to tu oční mast, zkus ji dát víc vitamínu A. Kdyby to bylo stejné nebo horší, jdi k veterináři, ať ji dává injekce vitamínu A. Tohle může být způsobeno nízkou teplotou. Píšeš, že tam sice má topítko, ale pozor i na průvan nad hladinou. Vodu může mít teplou, jak ale bude mít voda výrazně vyšší teplotu než vzduch, není to dobré.