5.5.2008 10:45káťa
Ahoj, prosím pomozte! Potřebuju co nejrychleji radu. Včera nám umřela naše želva, byla nemocná a veterinářka ji nakonec musela uspat, nedalo se jí pomoct :-( Zůstal nám ještě želvák, který ale dlouho sám nevydrží (nesnese, když byl chvíli bez ní, natož pořád). Máme ho 11 let. První mě napadlo, že koupíme dvě nové malé želvičky. Jenže nevíme, jak je náš želvák přijme... Taky nevíme, jestli by některá ta nové želva byl samec, jestli by ho ten náš nenapadal... Co si myslíte? Máte s tím někdo zkušenosti? No a ještě máme jednu možnost - bratranec má jednu želvu, přibližně stejně velkou, jako byla ta naše... My bychom si ji mohli vzít. Myslíte, že je to rozumnější než nové malé želvy? Taky mám strach, jak by tu starou cizí želvu ten náš přijal a jak by se snášeli... Navíc ta kámošova želva je zbyklá být sama... tak fakt nevím. Co si myslíte, že bude lepší? vzít si tu starou želvu nebo koupit novou malou (popřípadě dvě)??? A ještě jeden dotaz - dá se u malých želv poznat, jestli je to samec nebo samice? Moc vás prosím o rady, kvůli té naší želvě je doma slzavé údolí a nechceme, aby se trápil i želvák...
6.5.2008 12:51Tabi
káťa: já myslím, že pokud je želva větší, tak snad lepší zase větší želvu, možná to bude chtít vyzkoušet s tím želvákem od bratrance :). Nevím odkud jsi, ale máme doma dvě relativně větší želvy (4leté) a uvažujeme, že bychom je dali někomu, kdo by jim poskytl větší prostor, už mají 3. akvárko a pořád rostou :), tak teď už asi leda vanu :).
Kdyby někdo chtěl ..., vím, že je nabídek hodně, nechci se jich vyloženě zbavit, jen jim už nemůžu nic lepšího nabídnout a ráda bych, aby si mohly aspoň zaplavat. Jsme z Ostravy.
7.5.2008 16:39Tabi
káťa: tak 15-17cm krunýř tipuju a asi teda kluci, nemají drápky, ale říkáme jim "holky" :) a Ty je máš v čem? Na tři kousky už je třeba snad už ta vana .o). Když tak písni na mobil 724 332 505, protože máme možnost, dát je do jezírka u kavárny v Hypernově, tam by se měly báječně, jen já se pořád bojím, aby je někdo nevzal na polívku :(
16.5.2008 20:30Elfuzírek
Marci: Vodní želvy zimujeme v menší nádobě nejlépe v chladném sklepě, kde je teplota mezi 5 - 8st.C. Pokud želvu zimujeme v místnosti, je dobré s tím počítat a pokud možno ji nebudit hlukem nebo nadměrným množstvím světla. Vodu jim pokud možno neměnit. Želvy po celou dobu téměř vůbec nepřijímají jídlo (záleží již na konkrétním kusu), snižují svou tělesnou teplotu. Je potřeba mít takové množství vody, aby želvě netrčel nad hladinu krunýř, a přitom aby se mohla pohodlně nadýchnout. Evropské a některé severoamerické sladkovodní želvy chované v jezírkách mohou na jejich dně i přezimovat. S poklesem teplot vodní želvy postupně přestávají přijímat potravu a uchýlí se na dno jezírka. Během zimy jezírko pravidelně kontrolujeme. Do tlustého ledu vysekáváme otvory,aby se voda mohla okysličovat. Při delších otepleních a následujících prudkých poklesech teplot je třeba pečlivě sledovat, aby probuzené želvy nezamrzly v ledu.